Evitati Sa Calatoriti Cu Agentia Vacanta Din Bucuresti

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Evitati Sa Calatoriti Cu Agentia Vacanta Din Bucuresti

Mesajde miadana2309 » Lun Aug 21, 2006 10:29 am

[B]Vreti sa mergeti in excursie circuit in strainatate?? Ganditi-va foarte bine ce agentie alegeti. Tocmai m-am intors dintr-o excursie organizata de agentia VACANTA, si mai bine nu mergeam. O multime de bani cheltultuiti, organizare proasta, ghid incult, soferi badarani si multe altele. Lista nemultultumirilor este lunga.
1. In primul rand, contractul prevedea hoteluri de 3 stele cu aer conditionat. Din zece nopti de cazare doar doua hoteluri aveau 3*, in rest 2*, 1*. Surpriza in Germania nu aveau loc de cazare decat pentru jumatate din grupul nostru, restul au fost cazati la alta pensiune. Camerele nu aveau aer conditionat.
2. Toate obiectivele turistice au fost facute in fuga (Versailles - 2 h si 30 min; Louvre - 1 h). La un moment mai multe persoane din grupul nostru au luat-o pe cont propriu, nemultumiti de toate alergatura. Strangi bani un an intreg si cand ajungi in Louvre la Paris, supriza, ti se comunica ca vei vedea doar Monalisa si Venus din Milo pentru ca ai la dispozitie doar o ora. Doamne fereste sa intarzii ca ramai singur acolo.
3. Ti se promite ghid, si ajungi sa iti dai seama ca e o persoana inculta, care nu are habar de nimic, care citeste din carti pe autocar.
4. Vreti sa va opriti sa mancati la pranz, luati-va gandul, un sandwich si atat pentru ca nu este timp. Timp de 10 zile cat am mers uc autocarul la pranzam mancat doar sandwich-uri. Nu am auzit o singura data pe ghid sa spuna aveti o ora sa mancati si sa mergeti la toaleta.
5. Va ganditi ca seara cand ajungeti la hotel veti vizita orasul?? In nici un caz, pentru veti fi cazati la periferie sau intr-o "zona pitoreasca" din afara orasului.
6. Vreti sa cumparati suveniruri?? Nu se poate. Graba este mult prea mare. Nu ai timp pentru ca efectiv alergi prin orase. Vrei sa mananci la o terasa sau un restaurant??? Nu este timp.
7. Soferi mai badarani nu am intalnit, cu un limbaj de cartier, tot timpul morocanosi, care de abia asteapta sa te jigneasca.
Ar mai fi multe de povestit, dar nu are rost, am ajuns in tara sanatoasa si intreaga promitandu-mi ca data viitoare sa merg pe cont propriu, fara sa depind de altii.
Celor care sunt inscrisi pe acest site si celor care imi vor citi mesajul le dau urmatorul sfat: evitati Agentia VACANTA, ganditi-va bine ce alta agentie alegeti, pentru ca sunt bani vostri si meritati sa vi se asigure tot ce vi s-a promis.
miadana2309
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 21, 2006 10:22 am
Localitate: WORK

Mesajde pacha » Mie Aug 23, 2006 11:39 am

Mah,da de Agentia de protectie a cumparatorului ai auzit?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Aug 23, 2006 12:23 pm

Vreti sa mergeti in excursie circuit in strainatate?? Ganditi-va foarte bine ce agentie alegeti. Tocmai m-am intors dintr-o excursie organizata de agentia VACANTA, si mai bine nu mergeam. O multime de bani cheltultuiti, organizare proasta, ghid incult, soferi badarani si multe altele. Lista nemultultumirilor este lunga.


este una dintre cele mai mari prostii sa-ti petreci vacanta intr-o excursie tip circuit in grup organizat, cu autocarul. spun asta, pentru ca am petrecut multi ani de partea celalalta a baricadei, respectiv insotitor de grup, sau ghidush. in general programele turistice incluse in circuit sunt de multe ori irealizabile. spre exemplu, o data pe luna aveam un circuit care cuprindea o zi, cluj-bucuresti, cu tur de oras cluj incluzand vizita sf mihail si gradina botanica, tur pe jos cetate sighishoara, vizita castelul bran, dejun brasov, tur brasov cu vizita biserica neagra, vizita pelesh sinaia si cazare+cina bucuresti. turistii erau americani, canadieni, australieni, care faceau un circuit de 18 zile in europa de est, plecand din croatia spre ungaria, romania, bulgaria, grecia, terminand la istanbul. media de varsta, over 50. era o zi groaznica, plecam la 7.30 din hotelu belvedere din cluj si ajungeam frantzi nuaptea in bucuresti, pe la 10-11 noaptea. nu mai vorbesc de circuitele de manastiri, din nordu moldovei care deasemeni erau si ele epuizante.

personal nu recomand turismul de circuit in grup organizat sub nici o forma, jtiu ce inseamna si pacha, opc-ul nu are cum sa te ajute. exista brosuri ale fiecarui circuit si tu ca turist inainte de a te inscrie si a cotiza malaiu, semnezi un contract unde sunt stipulate clar conditiile. in plus, firma de turism, daca dejunu nu este inclus in program, nu are obligatia sa includa in program paosa de o ora pentru dejun. daca firma de turism nu respecta hotelul stipulat in broshura/programul circuitului, conform contractului are dreptul sa ofere alternativ, alt hotel "la acelasi pretz" si nu la "aceiasi categorie". din pacate, sunt destul de putine parghiile pentru a tine raspunzatoare firma de turism
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori