Muntele: Unde, cand si de ce?

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Muntele: Unde, cand si de ce?

Mesajde mormi » Mar Mai 27, 2008 7:54 pm

Buna tuturor,
M-am uitat pe Thread-urile de aici si am vazut ca nu s-a mai postat de mult.
In fine....as vrea sa incep o discutie despre munti si excursiile in munti.
Cum recent mai toti suntem prea ocupati si adanciti in cotidianul birocratic, este binevenita o idee si o sugestie impartasita despre cum, unde si cand sa pleci la munte.

Am sa incep eu. Recent am fost in Ceahlau. Mai precis in ianuarie. Pe timp de iarna este de preferat sa se urce fie pe la izvorul muntelui-jgheabul cu hotar (daca nu e prea multa zapada) fie pe lutul rosu. Vara se poate urca si prin poiana maicilor, un traseu absolut superb.
Ceahlaul este super si nu neaparat in ceea ce priveste frumusetea peisajului cat in sentimenul starniu de apatrenenta si implinire pe care il ai odata ajuns pe potecile masivului.
Avatar utilizator
mormi
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Mar Mai 27, 2008 9:58 pm

Io urasc muntele! Pentru ca maica-mea a fost geolog.

O sa-l pun pe taica-miu sa posteze in threadul asta, ca lui a reusit sa-i bage microbul, pe mine n-a reusit decat sa ma scarbeasca.

Nu vad nimic mai idiotic decat sa gafai pana iti scoti si inima, si plamani, ba chiar sa-ti risti si viata ca sa ajungi undeva "sus".

Bun, si daca esti "sus" fizic vorbind, care-i treaba?

Io imi doresc sa ajung "sus" intelectual vorbind. Dar asta e mai greu decat sa urci pe o poteca.

Nu vreau sa-ti stric threadul, ci doar sa-ti spun ca daca e vorba de munte, pe mine sa nu contezi. :)
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde mormi » Mie Mai 28, 2008 9:48 pm

:)
Nu cred ca strici thread-ul in vreun fel.
Iti inteleg punctul de vedere.
In ceea ce ma priveste consider ca a urca pe munte nu implica o intrecere de rezistenta, alergand de nebun pe o poteca.
Nu te pune nimeni sa alegi mai ales cand te poti opri ca sa te uiti la o piatra, o floare, o vale, o stanca etc
In plus nu consider ca mersul la munte este incompatibil cu ajunsul "sus" pe plan intelectual.
Mie imi place muntele dar la fel de mult imi place marea, imi plac orasele aglomerate sau satucele izolate, pe scurt imi place tot ceea ce tine de viata.

Muntele este o forma de expresie. Pentru mine reprezinta o depasire a valorilor cotidiene consacrate.
Pt fiecare inseamna altceva :)
Avatar utilizator
mormi
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Joi Mai 29, 2008 10:54 pm

ba, io eram copil si m-alerga taica-miu (ca maica-mea era bolnava deja, saraca), deci m-alerga de efectiv simteam ca am un nod in gat. eram rosie ca zmeura la fatza si nu mai puteam sa respir. io nu mai vreau experiente d-astea traumatizante. io n-am vazut nici o piatra, nici o floare, nimic, ca io trebuia "s-ajung sus" "in timp util" ca sa putem sa "avem timp" sa ajungem jos" fara telecabina. pai copil la 8 ani sa urce pana la omu si inapoi intr-o singura zi? m-a terminat efectiv. sa-i fut Bucsoiu-n gat si creste si pa mama lor. O singura chestie mi-a placut: Valea Alba, da n-am reusit sa o fac pana la sfarsit ca venea vremea rea si ne-am intors. Poate o s-o fac la batranete.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron