Trasee

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Trasee

Mesajde Rolf » Joi Mai 09, 2002 11:55 am

Aici ar fi bine ca montaniarzii mai des practicanti sa faca recomandari, sa descrie peisaje... locuri memorabile, trasee putin umblate....
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 09, 2002 12:18 pm

Pana apar oamenii..care fac trasee cu piciorul..sa va spun eu de traseul meu preferat cu masina.
Bucuresti..autostrada..Pitesi..Curtea de Arges...Corbeni...Transfagarasan----> baraj Vidraru + Capra + Balea Lac + Balea Cascada ......comuna Cartisoara....Sibiu (pe drumul national Brasov-Sibiu)

Nu a fost an...incepand cu 1985... sa nu fac acest traseu superb.

Cea mai frumoasa priveliste a traseului..mi se pare cea de la cabana Capra....cu acele cascade minunate...care se ivesc privirii noastre.

Iar pentru soferi..este o adevarata placere. Curbe stranse.....tunele.....urcari accentuate..etc.

Am sa revin si cu cele cateva trasee mai importante pe care le-am batut cu piciorul ! (cred ca le pot numara pe degetele de la 1 mana)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mai 12, 2002 11:37 am

Si..sa va spun si de un traseu superb cu trenul.
Ador sa merg cu trenul. Imi place chiar mai mult decat cu masina. Mi se pare ceva magic.

Am plecat de la Bucuresti..cu destinatzia Deva. Pe valea Prahovei...Sinaia--> Predeal--> Brasov. Drum absolut superb...pe care toata lumea il cunoaste.
De la Brasov..la fel de frumos..usor,usor..catre Sibiu.
O priveliste minunata...mai ales ca dupa Brasov..se poate observa pe fereastra trenului..Fagarashul in imensa sa splendoare.
Inainte de Deva..trecem prin Simeria..un mare nod de cale ferata. Au aia o gara imensa..mai ceva ca Gara de Nord din Bucuresti. Tot felul de linii incrucisate,bifurcatzii...plus o gramada de depouri.
In schimb gara din Deva,resedintza judetului Hunedoara..este foarte mica. Ca o gara de tzara.
Ce am facut prin Deva..va povestesc cu alta ocazie..ca e de povestit mai mult.

La intoarcere...am adoptat o alta varianta de drum. Si am mers cu trenul prin defileul Jiului. Prin celebrul Bumbesti-Livezeni. O splendoare. Drumul cu masina nu este atat de frumos ca cel cu trenul..prin acele locuri. 40 de tunele sapate in stanca. O bijuterie.
Itzi dau lacrimile. E atata frumusetze in jur ca nu o potzi suporta (vorba filmului) .
La iesirea din defileu..trenul isi urmeaza usor ,usor drumul spre casa..prin orase precum Targu Jiu,Petrosani,Craiova.......

Un drum pe care vi-l recomand cu mare caldura ! Cu trenul bineinteles !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Mai 13, 2002 1:09 pm

Eu, pe scurt, vreau sa anunt ca podetele din Sapte-Scari, pe care se urca prin cascada mai departe, spre Piatra Mare, se mai tin in citeva puncte, si nu se mai poate sui pe acolo (a fost de 1 mai un preten in zona si mi-a dat informatia). Pacat, pe acolo era un urcus de vis catre Piatra Mare.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde claudiurock » Lun Mai 13, 2002 3:27 pm

un traseu splendid (in caz ca-i vreme buna) si interesant daca-i vreme proasta este cabana Capra-Fereastra Zmeilor- Lacul Capra -Balea Lac. Se intersecteaza mai multe trase si poteca are mai multe variante (chiar pe cresta, mai pe la mijlocul muntelui). te poti orienta destul de usor in caz ca nu e ceata. Marcajele erau bune asta toamna. privelistea este splendida. Dureaza mai putin de o jumatate de zi, dar se poate continua cu altele (la fel de frumoase).
claudiurock
 

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mai 13, 2002 5:38 pm

Iar eu ca sa ma laud dar si ca sa-i intaresc spusele lui claudiurock
....va spun ca am facut traseul descris de el..acum vreo 6-7 ani...si este absolut superb.
Va recomand..un week end pe Transfagarasean...cu cazare la cabana Capra....si sa efectuatzi traseul recomandat de claudiurock
.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

zona Vrancei

Mesajde Mirela » Dum Mai 19, 2002 3:06 pm

SOD,stii ceva de traseul urmator:
de la Tulnici-Coza-Dealu' Negru-Zboina Frumoasa-Nereju.
mi l-a propus cineva acum vreun an jumate si mi-a zis ca se poate parcurge distanta pe jos,in aproximativ 3-4 ziie(cu provizii dupa tine si stat la cort sus pe munte)ma bate un gand ca ce-as vrea si eu....

altceva de vazut in Vrancea cica "Focul viu" de la Andreiasu merita vazut,cheile Tisitei si...as mai adauga eu Doaga daca vreti plaja.prima data cand am fost,nashpa,pe plaja(mica da' plina ochi)erau parcate masinile manelistilor cu casetofoanele date la maxim,mizerie...si aproape mi s-a inecat si catelul.a doua oara...plaja si apa surprinzator curate,nici nu era prea multa lume,era si unu' care se plimba cu barcutza(dadea impresie de mare :))...liniste si pace si mi-a placut.acu' nu stiu in prezent...da' poate verific la vara.(zice Mirela cu curaj)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori