Istorie si arhitectura

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Istorie si arhitectura

Mesajde Rolf » Joi Mai 09, 2002 11:56 am

Obiective de vizitat. Locuri putin cunoscute. Informatii utile: muzee, taxe de intrare eventual, orar. Exclusiv monumente 'antropice', urbane...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 09, 2002 12:10 pm

Pentru inceput va recomand Manastirea Zamfira ..pe care am revazut-o chiar saptamana trecuta !
O pictura superba ......realizata de nimeni altul decat Nicolaie Grigorescu !
Intreaga Manastire este o bijuterie...fiind foarte bine intretinuta !

Se afla pe drumul de la Ploiesti inspre Cheia. Daca mergetzi de la Bucuresti la Ploiesti..cu masina..atunci "selectatzi" iesirea din Ploiesti spre Plopeni..nu cea clasica de Campina.
Mergetzi cam 30-40 de km...si datzi de Manastire. Oricum..mai intrebatzi oamenii..si nu avetzi cum sa gresitzi !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde ketyy » Mie Oct 15, 2003 9:09 am

Asta vara am vizitat Cetatea Rasnov.E superba!E la 15 km distanta de Paraul Rece si 23 km de Predeal. Biletul pt student este de 40.000 lei. Daca esti atent la tarife vei vedea k tariful pt studenti e la fel ca si pt turisti. Adik pt studenti nu exista reducere ci doar pt scolari si pensionari. Chiar si in aceasta situatie merita vazuta .Toata istoria ei o gasesti scrisa acolo, asa k n-am sa stric surpriza.
ketyy
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Oct 13, 2003 12:36 pm
Localitate: Brazilia


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori