Presa si netu'

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Presa si netu'

Mesajde Rolf » Mar Mai 14, 2002 12:20 pm

Presa turistica este slab dezvoltata in Romania. Remarc pentru inceput Vacante si Calatorii, revista prezentata impecabil, si destul de bogata in continut, desi continutul in sine este sarac (adica: articole destule, dar mai mult fotografii decit informatie - 100 pagini - 50.000 lei). Din ultimul numar remarc: Vacante Plutitoare (reportaj de Cristian Lascu, despre lacurile si riurile pe unde se poate practica turismul cu barca - inclusiv subteran; condimentat cu fotografiile acestui mare artist), prezentarea Tirgovistei (buna initiativa, in numerele trecute au fost articole despre Rm Vilcea, Tg Jiu, orase privite drept non-turistice, dar care isi dezvaluie potentialul curiosilor), Manastirile Dimbovitei (Stelea, Dealu, Viforita), Croatia si 3 materiale montane: Piatra Craiului, Leaota si Cetatile Ponorului. Plus alte reportaje, stiri, oferte ale agentiilor de turism si fotografii. Recomand si siteul http://www.vacantesicalatorii.ro.

Alta publicatie care se ocupa de turism este Ziua Turistica, supliment al cotidianului Ziua. Prezentarea lasa de dorit, dar in fiecare numar se gasesc informatii interesante. Proportia este 50% stiri 50% reportaje. 8 pagini. http://zt.ziua.ro/.

Inchei reamintind cel mai complet site in montanism: http://www.alpinet.org. In citeva cuvinte se poate spune: articole, jurnale, stiri, trasee, galerie foto impresionanta, recomandari, linkuri la subiect.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

newsuri!

Mesajde Rolf » Mar Mai 14, 2002 1:05 pm

Uite ce aflu dintr-o reclama din Vacante si Calatorii: la Breaza s-a deschis primul club de golf din tara, Lac de Verde, momentan numai 9 piste, club, cazare, restaurant, scoala, tot tacimul. Bagati un ochi aici ca e interesant, si tot siteul se viziteaza in 5 minute http://www.lacdeverde.ro.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 15, 2002 12:57 am

Eu nu va zic decat..ca am uitate in podul casei..o gramada de reviste Romania Pitoreasca . Si de asemenea o duzina de Almanahuri turistice...d'alea cu poza lu Ceausescu pe prima pagina. Foarte,foarte interesante ! Rolf..probabil stie la ce almanahuri ma refer !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Mai 15, 2002 1:05 pm

Astazi siteul http://www.medievalroutes.com/index.html. Colectie bogata de fotografii, putin text in schimb, cu biserici, castele si cetati medievale din Romania. De asemenea manastiri si centre istorice de orase.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Joi Mai 16, 2002 9:11 am

Tocmai am gasit un site util: http://www.hartionline.ro/. Vreo 25 orase din Romania, inclusiv meteo, fotografii. Util pentru scurta referinta.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 16, 2002 11:19 pm

He,he..interesant siteul cu hartzile ! Am intrat si eu si am dat click pe unul din orasele mele preferate...Deva.
Am gasit eu acolo si o vedere..cu CASTELUL HUNIAZILOR ! ...care probabil se afla sus pe colina Devei ! Nu stiam ca ii spune asa !...desi am fost la el.
Ultima oara am stat in Deva...chiar in hotelul de la paolele colinei !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Mai 17, 2002 1:38 pm

Nu e oribile, castelul huniazilor e la Hunedoara (zice si pe site). Aia de pe colina e cetatea Devei, habar n-am de cind si cine o facu. Io n-am urcat niciodata pina acolo (de fapt in Deva am fost numai in trecere).

Stai sa imi pun ordine in ginduri si ma apuc io de niste cronici, obiective turistice etc...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

postul 2100

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 17, 2002 4:45 pm

Pai si atunci de ce l-au pus la Deva ??? Ma miram eu !
Am fost la Hunedoara..in castelul ala ! Stiam eu ca e castelul lui Iancu de Hunedoara...si prost cum sunt..nu mi-am dat seama ca de acolo vine "Castelul Huniarzilor" ! :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Mai 20, 2002 10:58 am

Pai de fapt ala e numele familiei de boieri (de fapt grofi): Hunyad. La fel de celebra (dar cred ca mai bogata) este familia Banffy (care are castele peste tot prin Ardeal, sunt o gramada de castele Banffy prin sate si orase).

Castelul ala l-au pus la Deva ca e in acelasi judet pesemne. Ala nu e chiar un site turistic, au pus totusi citeva poze sa mai coloreze siteul. Intra pe al de l-am postat mai sus sa vezi cetati si castele girla.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 23, 2002 7:09 pm

Azi am avut o discutzie cu Bonechina despre Puerto Rico si am vazut ca nu prea stia ce este cu aceasta frumoasa tzara....in afara de faptul ca este titlul unei celebre melodii ce face parte din repertoriul grupului belgian Vaya Con Dios.

Asa ca..Bonechina si ceillatzi useri interesatzi sa faca un click pe numele tzarii !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Vin Mai 24, 2002 10:19 am

Moshule, tu ori erai ieri mai obosit ca mine, ori stai cam prost cu simtul omorului...
Mersi de link, m-am pus pe studiat... ;b
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Mai 24, 2002 10:48 am

va recomand sa studiati mai ales partea asta http://welcome.topuertorico.org/cocina/
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde b0nechina » Vin Mai 24, 2002 10:58 am

Ptiu, du-te-ncolo, ma, Rolf, ca mi-a sarit sufletu'!
Adevarul e ca, intr-un birou de oameni ametiti si adormiti, un cantec de cocos la pranz este, parca, rupt din peisaj...
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Mai 24, 2002 11:23 am

:) da sunt si tot felu de retete.... pentru niste gourmets prilej de salivare...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 24, 2002 3:58 pm

Hai mai bOnechina....ca am glumit si eu cu tine ! Ce te superi asa ?
Oricum..in urma discutziei cu tine..am studiat putin geografia si istoria Puerto Rico-ului....si am zis sa afisez si pt. voi linkul !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Vin Mai 24, 2002 4:56 pm

Hai, ma, Mosh, ca nu m-am suparat, ce te-ai imbufnat asa, crezand ca m-am suparat? :)
Eu inca mai studiez, ca azi fusei pe drumuri si n-avui vreme... Daca as intelege si ce scrie in retetele alea puerto ricane, m-as incumeta sa-mi otravesc famelia cu niscai mancaruri traditionale "di pi la ei"...
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mai 26, 2002 8:50 pm

Pai eu credeam ca te-ai suparat....si ma gandeam cum as putea sa ma revansez fatza de tine....dar e OK..atunci daca nu te-ai suparat ! Am scapat si eu de o grija ! :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Dum Mai 26, 2002 9:17 pm

Initial trimis de b0nechina
Daca as intelege si ce scrie in retetele alea puerto ricane, m-as incumeta sa-mi otravesc famelia cu niscai mancaruri traditionale "di pi la ei"...


b0nechino parca e si link sa iti traduca pajina(in engleza,normal)

ia sa vad eu..daca pot face fo' chestie de p'acolo
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 06, 2002 9:38 am

Astazi am descoperit un site foarte interesant,pe care nici chiar Rolf nu il stie. :p

http://www.romaniantourism.ro

Un site foarte util. Ia vezi Rolf..poate itzi gasesti cazare la mare ,prin internet.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Iun 06, 2002 9:55 am

Mersi Oribile. Il stiu de fo saptamina, cind m-am trezit cu un mail pe adresa de mail de la fanclub din partea astora cum ca sa imi fac cont la ei. Pesemne tipii or fi intrat pe aici si mi-au dat mail.... Cica pot sa postez acolo tot felu de impresii, povestiri etc.... ma gindeam sa fac un articol critic, chiar dur, la adresa hotelurilor din Mamaia.....
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 06, 2002 10:29 am

Si mie de ce nu mi-au dat nici un semn ? :cry:
Mai bine..ai vorbi cu ei...sa aduca ei iubitori de turism..sa scrie aici pe forum.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Iun 06, 2002 10:59 am

Stai asa, acu mi-am dat seama: de unde or avea aia adresa mea rolf123ro@yahoo.com? Ca io nu o am publica pe forum fiindca inca nu merge pagina de optiuni din contul personal. De citeva luni tot incerc s-o fac publica si salvarea optiunilor e bushita..... E ceva necurat la mijloc...

Edit: acuma merge ma, ura, gata!, am adresa aia de mai sus publica. Da pina acu nu fu publica. De unde o au aia totusi? :con:
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 06, 2002 11:30 am

Pai cum de unde ? Nu aveai public ID-ul de yahoo ? Crezi ca la oameni le-a fost greu sa adage "@yahoo.com " ...si sa itzi trimita mail.
La mine e mai greu..ca e "yahoo.ca" ! :D

Fa ce ti-am zis. Da-le un mail...si zi-le sa bage un link din pagina lor catre noi.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Iun 06, 2002 11:38 am

Esti destept oribile, nu-mi trecuse prin creer.

Ma duc sa vad daca au forum, ca poate le convine sa isi faca aici forumu'
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iun 15, 2002 10:36 pm

Tocmai am descoperit un site deosebit de interesant.

http://www.mangalia.ro

Au amplasat oamenii o camera video la intrarea in orash...si putem vedea imagini real time de acolo..pe internet !
Eu tocmai m-am uitat...si mi s-a parut interesant. Vedeam oameni pe strada si masini pe sosea.

De'abia astept sa plec la mare !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Statele liliputane

Mesajde Rolf » Lun Sep 30, 2002 4:06 pm

Zic: hai sa cunosc si io statele astea mici macar de pe net (San Marino si Vatican le-am si vizitat, dar restul inca nu). Ma apuc de cautat linkuri si...... foarte putine si sarace in informatii turistice. Pentru moment iata citeva satisfacatoare:

- http://www.news.li - despre micutul principat Liechtenstein
- http://www.turisme.ad/angles/ - statul din Pirinei cu tricolor 'romanesc' - Andorra
- http://www.maltatourismauthority.com/ - punct de plecare pentru citeva informatii despre Malta

Am mai cautat San Marino, dar nimic satisfacator. Vatican, Luxemburg, Monaco altadata. Ar mai fi state mici, ca de exemplu Brunei, Sikkim, Nauru sau Bahrein, dar sunt putine pe celelalte continente fata de Europa, si cu mai putine atractii turistice.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde c_teodor » Vin Iul 11, 2003 10:35 am

Presa turistica de la noi lasa mult de dorit :( In schimb pe net gasesti o multime de pagini personale pline de informatii bune ;)

Si adaug si eu un link http://groups.yahoo.com/group/harti_carti/

Nu e pagina mea, dar e super!!! Gasiti aici o multime de carti vechi, in special despre munte (text in format .doc si imagini in format jpeg2000). Pentru montaniarzi -> colectia Muntii Nostri (descrieri trasee + harti)

ATENTIE: Daca va abonati, setati incat sa nu primiti email de pe grup (altfel vi se umple INBOX-ul in cateva ore) si mergeti din cand in cand pe pagina grupului si culegeti ce e interesant.
c_teodor
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Mar 03, 2003 9:41 am
Localitate: Bucuresti

parcul Portile de Fier

Mesajde Rockeru'Somer » Joi Oct 23, 2003 5:00 pm

trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Mirela » Joi Oct 23, 2003 5:50 pm

Frumos ar fi fost, Shomere, sa spui si o vorba in legatura cu site-ul respectiv, o parere, o intrebare, ceva, nu doar sa-l arunci asa la inceputul unui nou thread fara nici un punct de reper. Eu una sunt total in bezna, asa ca asteptam lamuriri...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Mar Mar 23, 2004 1:59 pm

Pentru ca s-a discutat in citeva locuri despre schi, s-au pus si intrebari cu privire la starea pirtiilor etc... si cu parere de rau ca e la sfirsit de sezon, dar abia acum am gasit acest site: http://www.skiresorts.ro. Informatii utile despre multe pirtii, in plus beneficiaza si de forum.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori