Dunarea (defileul + delta)

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

zona defileul dunarii

Mesajde Rockeru'Somer » Mar Mai 14, 2002 9:49 pm

a fost cineva .vrea cineva sa vina pe aici?
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Bagheera » Mar Mai 14, 2002 9:50 pm

S-a intamplat ceva pe acolo si ar trebui sa stim? Daca da spune-ne si noua sa nu murim prosti..
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Mai 14, 2002 11:11 pm

Eu am fost de foarte multe ori,hmm...adica de 5-6 ....prin acea zina.
Moldova Noua...Dunarea la cazane...Orshova ! Foarte frumos..in afara faptului ca sunt multzi serpi si soparle si gushteri ! :D

Lasand gluma la o parte....soseaua este absolut superba pe malul Dunarii. O gramada de poduri si viaducte. o placere pentru orice sofer.

Am ramas de mic copil...cu imaginea steagului Yuloslav...ce se vedea dincolo de Dunare ! Cu steaua roshie in mijloc ! Acum l-au luat de acolo ...! Pacat...ca era tare frumos !

Rockere somer...desi urasc mamutzii cu tine....m-ash bucura sa ma invitzi pe la tine,pe acolo...sa bem o bere ! :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Mai 14, 2002 11:54 pm

Am fost shi io odata(demult)...zona e superba,mai ales la cazane...as vrea sa mai revin...poate la vara
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Mai 15, 2002 1:02 pm

Io planific de ani buni sa ajung pe acolo. Pina acum tot ce stiu este Soseaua Severin-Orsova si orasul Orsova (unde am avut prieteni de cind ma stiu, prin diverse conjuncturi, care au legatura cu raliurile, circiumile si forumul). Am si stat prin '87 citeva zile la manastirea Sf. Ana (cred), care inainte de '89 era hotel. De la baraj pina la Orsova zona este superba, imi inchipui cum o fi mai la deal, spre Moldova Noua/Veche. Inainte de '89 era greu sa ai acces pe soseaua respectiva.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde SOD » Sâm Mai 18, 2002 11:33 pm

delta este un alt mare loc la care tin enorm.am fost cam peste tot dar la sf. gherghe m-am simtit cel mai bine.cel mai nasol a fost la chilia veche deoarece satucul e pe cal esa devina orasel.peste tot vezi numai betoane si macarale.
sf. gherghe prezinta niste avantaje pe care nu le gasesti nicaieri altundeva.
1.ai si delta si mare in acelasi loc(scapi de femeie ca se duce la plaja)
2.ai ocazia sa vezi la treba profesionistii pescuitului.am participat si la braconaj la scara industriala.
3.mananci ceea ce nu ai mai mancat niciodata.
4.iti faci damblaua de pescar cu varf si indesat
5.se organizeaza exursii in rezervatiile naturale de pelicani,calcani si nuferi.
6.superieftin
7.daca ai noroc poti vedea un fenomen foarte rar.o data la nu stiu cati ani,pe mare vine o specie de crustacei fosforescenti care lumineaza apa pe mai muti km patrati.daca intri in mare si arunci cu apa in sus zi impresia ca arunci cu foc.fenomenul apare numai noaptea si te anunta gazda.(in 11 ani l-am vazut o singura data).
8.poti merge la pescuit maritim cu localnicii
9.nu mai imi vin in minte acu' dar e misto!a,mi-am adus aminte!poti vedea batai intrelocalnici cu vaslele de la lotci.e mai tare ca orice show american.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Mai 20, 2002 11:01 am

SOD, iar te pisez: cum e plaja la Sf Ghe? Si marea? Poti sa faci baie?

Fenomenul asta cu crustaceii l-ai pierdut si anu trecut (ca ziceai ca n-ai fost): io am fost la Portita pe 3-4 august, un weekend, dar niste prieteni au ramas toata saptamina urmatoare. Si au vazut asta in ultima lor noapte acolo! Deci am fost in contratimp cu ceva rarisim cu citeva zile :mad:
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde SOD » Lun Mai 20, 2002 2:17 pm

plaja de la sfantu' e ca orice plaja,numai ca nu esti pisat la cap de mii de turisti,vanzatori de ingetata sau fotografi.e superliniste,curat iar marea e senzationala.
singurul,hai sa-i zic inconvenient,este ca din sat si pana la plaja mergi cam 2km.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Mai 20, 2002 5:26 pm

Eu am facut baie in mare la Sulina...si a fost foarte frumos. Exact ca la Neptun apa...doar ca nu era nimeni pe plaja ! :D
Liniste mormantala....nu tu muzica,nu tu tigani cu semintze....!
Doar cativa pescarushi care tipau trist !

In Delta am fost pe insula Crisan (parca asa ii zicea) ...si am stat acolo vreo 2 saptamani. Am mancazt,am baut...si am pescuit (singura oara in viatza mea..pt. ca nu sunt fan pescuit....)

De asemenea m-am intovarasit cu niste italieni...si m-am plimbat cu salupa cu ei...si am vorbit despre gloriile fotbalului italian.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 22, 2002 11:39 am

Sa nu omitem nici Lunca Dunarii..care este foarte frumoasa.

In ultimul an..am mers de 2 ori pe drumul Oltenita-Giurgiu,drum ce trece prin satele aflate pe Lunca Dunarii. Sate foarte frumoase....si cu oameni gospodari.
Prima oara am fost asta vara..pentru ca am plecat spre mare din municipiul Giurgiu,iar a doua oara acum vreo 1 luna.

Dupa cum spuneam..mi-au placut satele de pe acolo. Cu case mici si curtzi mici...dar fiecare parcela de pamant era cultivata. Nimic nu era lasat gol.

De asemenea ..mi-a facut placere sa revad Dunarea..si de la Oltenita si de la Giurgiu ! Ce rost are sa vezi Dunarea de la Bratislava sau Viena....cand o potzi vedea foarte bine de la Oltenitza sau Giurgiu ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: zona defileul dunarii

Mesajde alina » Joi Mai 23, 2002 9:57 pm

Initial trimis de Rockeru'Somer
a fost cineva .vrea cineva sa vina pe aici?


nu stiu se zvoneste prin cluj ca io as vrea!
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Vin Mai 24, 2002 9:37 am

1.parca cand l-am deschis eu sub asta era vb doar de defileu'!ma rog defileul si delta sunt total diferite da' daca ziceti voi ca sunt asemanatoare asa sa fie...
2.ptr.alinutza ,ptr. tine invitatia e lansata de mult!asa ca nu mai zic nimic....
3.ptr. baghera ..tu oricum o sa mori asa ca nu-ti zic nimic....
4.ptr. moshii oribili si penali...invitatia ta este sa stai departe de oras...poza ta de pe fani deja a fost impartita in oras ca persona non grata asa ca vrea sa te vad la o bere cu soda!
5.ptr. Rolf ,te astept si pe tine ,spre moldova noua nu te lasau mai ales daca erai din rpovincie..acu' doar iti iau datele din buletin ..iar daca esti cu cineva mai cunoscxut din oras te lasa sa treci fara astea...
6.ptr. lume....zona defileului e superba....nu sunt serpi ata cat se vb si sunt putini care sa vina sa prinda serpi l;umea vine ptr. peisaj...de cruand in zona Mraconia(cam 15km de orsova spre oldova noua) sa facut intr-o stanca chipul lui decebal...inca nu e terminat da' curand va fi....si asta se spera ca fi o noua atractie ...
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 24, 2002 4:06 pm

Stimate domn Mamut Somer....subiectul creat de dumneavoastra....a fost extins de mine. Nu ne vom referi in el doar la defileul Dunarii...ci la intreaga Dunare...defileu,delta,lunca....si chiar izvoare ! :D

Cat despre prietenia de care atzi dat dovada in ceea ce ma priveste....va anuntz ca si dumneavoastra va bucuratzi de aceiasi simpatie din partea mea.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Joi Mai 30, 2002 2:50 pm

daca s-ar putea sa exista un thread separat defileu-delta asa cum a fost la inceput....sunt mai multe motive....
daca nu se poate nu se poate...desi se poate....
oricum o recomndare.. din zona.. vaporul oituz de pe european 70 dintre severin-orsova la 2 -3 km in aval de baraj..mancare de peste facuta la cuptoare de lemn cu combustibil solid lemn,singurul loc in tara unde se gateset asa....pestele oferit somn si pastrav...manacarea e super buna si preturile nu sunt atat de mari....
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Rockeru'Somer » Mar Aug 06, 2002 9:40 am

acu' cateva emisiuni la protv la faza cu aia care se plimba cu masina prin romania,dupa stiri, actiunea a avut loc in zona....multumim protv si restu'!
si totusi nu puteti lasa doar defileu ?fara delta??
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Aug 16, 2002 7:39 am

Nu vezi...ca nici asa nu scrie nimeni ? Vrei sa itzi facem subiect doar tzie ? :p
Si asa...vad ca nu ai nimic de povestit !

Lasa asa...sa fie pentru Dunare in general ! Tu vorbeste-ne despre Defileu....ca ne place ! Noi ailaltzi..vorbim despre Dunare in general !

E....si cum se prezinta Dunarea p'acolo pe la voi dupa ploile astea ? Ca am ca la austrieci a facut rafagii !

Si ca sa le facem putina cultura generala la astia micii....le zic asa : fluviul Dunarea trece prin urmatoarele capitale europene : Viena (Austria) , Bratislava (Slovacia) , Budapesta (Ungaria) si Belgrad (Iugoslavia) .
Bagatzi bine la cap,animalutzelor si melutzelor ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Bradut » Joi Iul 14, 2005 3:54 am

Zona e, intr-adevar, minunata.
Ca un "romantic hideway" va recomand motelul/hotelul "Continental". E la cativa kilometri de Drobeta Turnu Severin (cum vii dinspre Slatina). E pus fix pe malul Dunarii, aproape de Portile de Fier 1. Se vede Serbia pe malul celalalt.
Cazarea nu e chiar ieftina (in jur de 70 de Euro pe noapte), dar merita.
Un pic mai in amonte (spre DTS) e un restaurant haios pe un vaporas. Se mananca peste.
Va recomand calduros aceasta destinatie daca vreti sa petreceti un week-end ca afara.
Bradut
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 31, 2005 1:26 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori