Cai ferate,drumuri si poduri

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

trenul

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 29, 2002 1:59 pm

Am creat impreuna cu Rolf acest subiect..in care vom vorbi despre trenuri in principal...dar si despre drumuri in tzara pe sosea. Rolf & eu...suntem mari iubitori ai trenurilor...si credem ca acest mijloc de transport isi merita un subiect separat.
Deci...ca sa nu mai lungim vorba...cititzi primele posturi si vetzi intelege despre ce este vorba.


Rolf..daca mai ai ceva de adaugat..te rog sa dai edit la acest post !


________________________________________________
Rolf..sa discutam aici despre trenuri..pe subiectul nostru.
Da..am gresit eu..de la Timisoara nu se vine pe Valea Oltului..ci pe jos..pe la Dunare.

Ba...eu am plecat la Deva....cu acceleratul de Timisoara..si am mers pe Brasov. Am facut 9 h si 29 de minute pana la Deva.
Pana la Timisoara ..faci cam 12 ore !
Acest tren a fost introdus....pentru a strabate tzara...dar prin mutzi. Adica...sa ia si oamenii de la Brasov sau Sibiu si sa ii duca la Timisoara.
Dar este foarte util si pentru Bucuresteni...ca ii duce la Brasov !

Si ca tot adusesem vorba despre Valea Oltului...sa mai itzi spun ca spre Sibiu...pleci in 2 moduri din Bucuresti. Unul..este traseul clasic ..Ploiesti - Brasov - Fagaras.
Iar celalat..este Pitesti - Ramnicu Valcea ..Valea Oltului.

Eu am venit o singura data de la Sibiu cu trenul..si drumul a fost foarte frumos. Trenul merge pana la Podul Oltului...dupa care de acolo se intoarce inapoi..si o apuca spre Pitesti.

Sunt un mare iubitor al trenurilor ! Iubesc trenul chiar mai mult decat masina !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Mai 29, 2002 2:11 pm

Si mie imi place al dracu sa merg cu trenu. Cind merg cu masina si trec pe linga calea ferata si tocma trece un tren opresc muzica si deschid geamu sa aud zgomotul ala unic! La unele le fac semn cu mina pe geam la mecanici sa traga de sirena, si unii trag!

Intre RmVilcea si Pitesti se vrea de fo 20 ani sa se faca o c.f. sa scurteze drumu, celebra Vilcele-RmVilcea de care se auzea din 2 in 2 telejurnale pe vremea lu Ceasca. Numa ca nu stiu ce viaducte tot cadeau si s-a abandonat toata treba dupa '89, asa ca trebe sa se mearga pina la PiatraOlt sau pe acolo...

Daca iei rapid de Deva te duce pe la Sighisoara - Teius, de acolo coboara la Alba Iulia si dupa aia Deva - Arad pe cale ferata electrificata. Dar acceleratu pesemne ca merge pe acolo...

Voi reveni cu o calatorie Constanta-Costinesti cu un tren cursa prin 95, sa vedeti cum e cu Cursa!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 29, 2002 2:26 pm

Asa...Piatra Olt ii zice ! Nu Podu Olt..cum zisesem eu !


Rolf...in vara asta sper ca te duci pe bumbesti-Livezeni...sa vezi si tu ce frumusetze este acolo ! Nu se compara drumul ferat..cu drumul de masina !!!!

Si un alt drum ferat care mi-a placut foarte mult...Piatra Neamt- Bicaz. Calea ferata trece prin satele oamenilor...sate specializate in industria lemnului. Peste tot..prin curtzile oamenilor vezi maldare de copaci !

...................

Poate ai si tu o idee..unde am putea muta posturile astea cu trenurile..ca parca nu isi au locul la acest subiect ! Vezi tu ce faci cu ele....ca eu nu am idei !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Mai 29, 2002 2:34 pm

Draci, ori facem thread de trenuri, ori de drumuri prin tara, vedem noi. Acu, ca de obicei, n-am timp, si asta ma seaca...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 29, 2002 2:40 pm

Fac eu diseara un drum..de sosele,cai ferate....etc.
Acolo...vom posta si din prisma soferilor si din prisma calatorilor...si din prisma cui mai vrei tu !
Acum tre sa plec spre facultate !...pt. a preda un proiect intarziat :cry:


cateva ore mai tarziu : subiectul a fost facut. sunt curios daca in afara noastra va mai scrie cineva
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

scriu eu

Mesajde Joao » Mie Mai 29, 2002 10:43 pm

dar nu in sensul vostru
nu suport trenurile! prefer masina!NU merg decat pana la mare cu trenul,si eventual la SAB!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 29, 2002 11:01 pm

Oricat de mult mi-ar place mie sa conduc..parca tot mai frumos e sa mergi cu trenul. Sa nu fi stresat...sa te uitzi pe fereastra...sa vorbesti cu vecinii de compartiment..sa iesi pe culoar si sa deschizi geamul. Sa scotzi capul pe fereastra. Sa salutzi lumea din gari. ....si cate si mai cate.

Aaa...era sa uit..sa bei o berica rece la vagonul restaurant !

Trenul este superb !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Mai 30, 2002 6:25 am

Dragi useri am fost de multe ori cu trenul la munte la mare si a fost superb DAR o calatorie pana in Franta cu trenul m-a socat pe viata. Timp de peste un an nu m-am mai urcat in acest mijloc de transport.

Am plecat cu trenul in Franta ca nu am avut bani de avion destui...si sa va povestesc cam prin ce am trecut.

Am plecat din Bucuresti la 12 noaptea spre Ungaria. Trenul era plin de tigani beti morti care carau miei si alte animale. Mi-era frica sa ma duc si pana la WC ca nu aveam cu cine sa las bagajul in siguranta.

Deja cand am trecut de Brasov am ajuns in niste zone prin care nu mai trecusem niciodata. Intr-o gara aproape de granita o tiganca la vre-o 60 de ani ne-a aratat pizda din mers pentru a ne purta noroc cred....la tot trenul. Procedeul a fost destul de simplu pt ca nu a facut altceva decat sa ridice fusta ei inflorata. Chiloti nu avea desi tocmai era Craciunu si afara paralizai de frig.

Am ajuns si la granita si dupa ce am suportat un studiu prelungit la pasaportul perosonal am trecut in Ungaria. Ce vreau sa zic este ca de la granita Romaniei pana putin in Ungaria, in acea zona numita no man's land am vazut niste cocioabe si niste colibe de mi s-a facut pielea gaina... cata saracie si mizerie , noroi si jeg.

Odata ajuns in Budapesta trebuia sa schimb trenul. Am asteptat in celebra gara Keleti (parca) inconjurat de turisti si cotcari locali. Unii vorbeau romaneste si isi dadeau cu parerea cum sa o faca pe una de valiza. Eu intelegam si eram mucles.

Pana la urma ma urc in trenul 2 care urma sa ma duca la Strasbourg prin Austria si Germania. Intru in vagonul de dormit si gasesc acolo o tanara foarte fumoasa. Fericit ma asez si incep sa fac conversatie in engleza, ca un bagau notoriu ce sunt. Merg glumele etc pana aflu ca e romanca. MAI BINE imi zic dar pe urma aflu ca si ea tot in Franta se duce sa isi intalneasca iubitul, la fel ca mine. Imi zic, nu-i nimic voi avea un partener de conversatie pe parcursul unui drum atat de lung.

Totul a fost frumos pana .....incet ,incet a inceput sa se umple frumosul nostru vagon de dormit. Mai intai 2 turcoaice cu 2 copii care au vrut pe rand pipi , caca, papa si nani, mai apoi in Austria cu un boarder obosit dupa o zi de ski care nu a facut altceva decat sa isi dea jos claparii si sa se culce instant. Il apreciam si mai mult daca nu ii candeau picioarele. Deja odata trecuti in Austria lucrurile sunt altfel inca , uitasem sa precizez. Trenurile sunt altfel, si toata acea atmosfera balcanica dispare incet ,incet....


Acestea fiind zise doamnelor si domnilor ajung in Strasbourg cu destula intariere cat aproape sa pierd legatura catre Lyon.

De la Lyon cinstiti cititori mai iau inca un tren ca sa ajung in vestitul orasel Grenoble, acolo unde , spre tremurul picioarelor si inimei mele ma astepta prietena mea.

Am luat-o in brate in genul filmelor alea cu soldati care vin din razboi nevatamati si am strans-o tare de tot incercand sa ma despovarasc de socul celor doar 4 trenuri pe care l-am schimbat pe parcursul a peste 30 de ore.

Doar 4 trenuri pentru ca la intoarcere au fost 7. Poate va povestesc si de intoarcere daca vreti desi m-as mira ca cineva sa citeasca si postul asta cap -coada pt ca e al dracu de lung.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 30, 2002 6:42 am

Eu am citit postul si am cateva remarci :

1.la Budapesta..gara se numeste intra'devar Keleti. Keleti Alomas (alomas insemnand gara,in maghiara)
2. "cinstitzi cititori" ,hah ? parca esti Eusebiu Camilar repovestind Basmele arabe din 1001 noptzi
3.baga si ce-ai facut la intoarcere...ca mie mi-a placut
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Joi Mai 30, 2002 7:06 am

Da o sa bag zilele astea cand o sa imi regasesc pofta de scris. Momentan las ceva timp pt ca cinstitii useri sa aiba timp sa imi digere impresiile.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Mai 30, 2002 3:14 pm

Si io prin toamna 2000 eram nevoit sa ma deplasez saptaminal Cluj-Bucale (stateam la Cluj, dar necunoscind pe nimeni acolo in vikenduri veneam acasa). La drumuri din astea lungi prefer sa merg ziua, numai daca e graba mare si n-am o zi de pierdut pe drum merg noaptea. Noaptea nu-mi place pentru ca mi se pare prea mare inghesuiala in cusete (6 insi trag la aghioase in 6 metri cubi de aer inchis), asa ca viu la clasa 1 (aici e important sa prinzi vagoane clasice, cu banchete care se trag, si sa ai noroc sa fi cu maxim inca 2 persoane in compartiment).

Asa ca luni la 1 (ora 13, deh) ma instalam in compartiment in Gara de Nord. Imi imparteam cele 8 ore in diverse activitati, sa nu tembelesc in tren... Pina la Ploiesti si nitel dupa citeam ziarele si ce mai cumparasem din gara. Apoi, de-a lungul Prahovei, ieseam pe culoar si eventual mai vorbeam la telefon, ca e zona cu semnal. Pina la Sinaia eram pe culoar, admirind valea ingusta a Prahovei. De la Sinaia la Predeal ma odihneam in compartiment. La Predeal achizitionam o bere de la aia de umbla prin tren si o beam pina la Brasov, pe culoar, ca-mi place coborirea aia cu scrisnete de frina de dupa Predeal. La Brasov trenul statea 25 minute, sa desprinda vagoanele de Miercurea-Ciuc - Tg Mures, prilej de a simti pamintul sub picioare si de a imbuca ceva pe peron. Intr-o zi chiar la Bv au anuntat (crainica garii) ca mecanicul trenului nostru este la ultima cursa si toti colegii din CFR ii ureaza pensionare placuta si tot felu'. De la Bv pina la Sighisoara stateam la cefele si beri pe culoar, bineinteles, si la vorba cu diversi parteneri de calatorie. Daca parteneru era spritar si vorbaret ne mutam in vagonul restaurant unde petreceam cele 3 ore dintre Bv si Teius. Daca nu, ma duceam singur in vagonul restaurant, sa treaca vremea mai repede in alt loc decit compartimentul. Cea mai grea ora era ultima, dupa Cimpia Turzii. Ma suiam pe pereti de plictiseala. La 9 si 5 ajungeam la Cluj si dadeam buzna in statia troleului 3 care ma lasa acasa. In Cluj casele de bilete se inchid la 9, noroc ca aia din gara se inchide mai tirziu, ca mai mereu erau controlori.

E, am facut aceasta calatorie monotona si luuuunga fo 3 luni, saptaminal, si nu m-am plictisit.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iun 05, 2002 8:22 am

Un rol foarte important il lumea trenurilor il au...pasagerii. Vecinii de compartiment. Se aleaga adevarate prietenii in tren. Oamenii ce calatoresc impreuna...parca se cunosc de o viatza. Isi povestesc tot ce au pe suflet,ce fac,unde se duc. Sau asa se intampla in cele mai multe dintre cazuri.

Am sa va povestesc si eu despre cateva persoane cunoscute pe trenuri.

Acum 4 ani la mare..am suferit o grava entorsa la genunchiul drept. Intrasem in apa cu salteaua si erau valuri mari. In mintea mea proasta imi inchipuiam ca fac surfing. Si cad eu de pe saltea,doborat de val. Si cand incerc sa ma sui la loc..un picior mi-a ramas pe cealalta parte....a venit valul si a lovit in saltea..si asa m-am ales cu entorsa sau luxatzie la genunchi.
De'abia mai puteam sa merg. Eram un fel de cutzu schiop..din poezia Elenei Farago.
Asa..ca m-am decis sa plec de la mare mai devreme. Ma duc prietenii la gara....si acolo ma duc la casa de bilete. Urma sa plec cu rapidul Constanta - Brasov . La casa de bilete o fata in spatele meu : "Buna. De aici se iau bilete pentru Brasov ? " . Eu : "Da,scumpa domnisoara. De aici. " Ea : "A..tot la Brasov mergi si tu ? Ce bine ! Mergem impreuna ! " . Eu : "Nu,nu merg la Brasov. Merg la Bucuresti " .
Imi iau biletul si dau sa plec. Dar ea : "Stai ! Asteapta-ma si pe mine ! " .
Eu,ce era sa mai fac..am asteptat-o si pana sa plece trenul am poftit-o la o cola in gara. :D
Pe tren..am fost repartizatzi in vagoane diferite...dar a venit fata si m-a cautat. Am povestit cu ea..ca si cum eram tovarashi de o viatza. Mi-a dat numarul ei de telefon...si mi-a zis sa o sun cand vreau sa vin la Brasov. Neaparat.
Eu ,ajuns acasa...am stat 2-3 zile..mi-am dat cu alifii pe picior..si m-am mai vindecat. Si am zis sa o sun pe fata. Am sunat-o si s-a bucurat foarte mult. Am sunat-o intr-o seara pe la 22....iar a doua zi la 12..eram si eu si ea...in Piatza Sfatului..la o bere Aurora.
Ce a urmat...este offtopic pentru acest subiect..asa ca nu mai povestesc. Am vrut doar sa subliniez ...prieteniile ce se leaga pe tren.

Cu un an inainte..mergeam inspre Busteni ,impreuna cu un prieten. O mica excursie de 1 zi..asa pe negandite. Ne hotaraseram sa facm un Poiana Izvoarelor-Diham. In sfarsit. Pe tren ne imprietenim cu un batran de 77 de ani. Si ne-a povestit omu...tot timpul drumului..cum a luptat el in muntzii Tatra in al doilea razboi..ce a facut pe acolo. Ne-a aratat si urmele lasate de schije..si alte rani de razboi.
Ne-a mai povestit despre familia lui..si despre alte lucruri interesante.

Cam atat,deocamdata...despre oamenii din tren. Astept sa povestitzi si voi !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde maximus » Mie Iun 05, 2002 12:45 pm

m-au fascinat intotdeauna calatoriile cu trenul. uneori pentru ca ma pot gindi in liniste la ceva si ma uit aiurea pe geam cum se schimba peisajele (chiar si acum tin sa stau la geam tot atit de mult ca atunci cind eram copil), alteori imi place sa ascult discutiile care se duc in compartiment si sa-mi inchipui ce fel de oameni sint.
de cele mai multe ori evit sa intru in vorba cu cineva in tren tocmai pentru ca daca as vrea sa ma retrag si sa las mintea sa umble aiurea nu mai pot. am ramas uimit cit de repede se ajunge la confidente. oricum trenurile sunt ceva deosebit pentru mine.
am fost odata la rusi. toate trenurile erau scorii poezdi nomer...
adica tren rapid nr.... si toate mergeau ca personalele noastre. mergi nene cu trenul cite 4-5 zile de ajungi sa crezi ca ai crescut in tren. va jur ca am vazut cum o puneau doi in patul de jos si compartimentele nu aveau usi...eu eram in patul de sus in diagonala fata de cei doi si vis a vis de mine o baba care se uita cind la mine cind la cei doi si apoi la iar la mine zimbind cu subinteles (eu nu subintelegeam nimic ca prea era trecuta...)
asta ar fi...
din zei de-am fi coboritori c-o moarte toti suntem datori. dar una este leu sa mori si alta ciine-nlantuit
maximus
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Joi Mai 30, 2002 7:01 am
Localitate: Romania Bucuresti

Trenul cursa (de persoane) Constanta - Costinesti

Mesajde Rolf » Joi Iun 06, 2002 11:30 am

Am avut ocazia de a ma deplasa cu un tren cursa. Prin a 10a spre a 11a, fiind pe litoral impreuna cu o mina de tovarasi, am fost o zi pina la Constanta. La intoarcerea la Costinesti ne-am repezit in gara si am cerut bilete la primu tren, care pleca in 5 minute. Cind ajungem pe peron vedem cursa: 4 vagoane ticsite! Ne-am suit (eram 4) si ne-am gasit loc care pe unde. Io am nimerit (si ramas intepenit) imediat in spatele usii aleia dintre culoarul de la compartimente si holu de la veceu. Nu pot descrie suficient de bine inghesuiala din vagon. Cine stie scena aia din fratii Max din cabina de vapor cind din 3 insi ajung sa se inghesuie fo 8-9: aia erau mici copii! Efectiv nu ma puteam misca.

Nici nu pleaca bine trenu ca se opreste: Palas! Sau nu mai stiu ce halta din Constanta (Palas am impresia ca e in alta parte, nu sunt sigur). Tot asa din halta in halta am ajuns la Costinesti. Cam astea au fost opririle, din cite imi amintesc: una in C-ta (Palas sau care o fi fost), Lazu, Agigea Ecluza, Agigea sat, Eforie Nord, Eforie Sud, Tuzla, Costinesti Sat (Gara), Costinesti Tabara. Deci am coborit la a 9a. Cu rapidu am fi coborit la a 3a (Eforie Nord, Eforie Sud, Costinesti Tabara). Cred ca am facut o ora in inghesuiala aia. Cum eram noi de imprastiati mai erau si altii. Tot vagonu era o caterinca generala, fiecare vorbea cu partenerii de calatorie, oriunde s-ar fi aflat acestia. La un moment dat a venit nasa. Fenomenul se desfasura astfel: nasa, cu amindoo miinile deasupra capului, in una cu compostoru, se strecura printre noi si striga: 'care ai ma bilet? care are bilet dati acilea!' Fo un sfert eram cu bilete. Nu se obosea sa intrebe pe fiecare in parte, facea din mers totu, care ii dadea biletu il composta, care nu, trecea mai departe... Io, cum stateam linga usa aia, am fost de-a dreptul presat cind a trecut nasa pe acolo, intre usa si geam. De fapt usa aia mai mult semi-deschisa a stat, tot drumu am fost cu fata lipita de geam....

Am mai mers in inghesuieli: nu se pun alea in care ai loc pe culoar in fata compartimentelor si stai la bere/vin/tuica. Am venit o data de la Sinaia intre vagoane. Si cu schiuri dupa noi. La Comarnic deja nu s-a putut sui nimeni, aia de stateau in dreptu usilor pur si simplu nu au deschis! Am avut noroc ca ne-am putut sui si noi, la Sinaia, si nu se umpluse trenu de la Busteni.... Altadata de 1 decembrie am mers pina la Predeal in buda, pe sanie. Io pe sanie, unu pe buda si altu pe geam, jucam septica pe votca. Unu a avut tupeul sa vina sa ne anunte ca se pisa pe el! Unde vrei frate sa intri? Toate budele erau ocupate. La Ploiesti ne-am trezit si cu bagaje peste noi, urcasera unii bagajele si i-am ajutat de le-am tras pe geam, numa ca ei, din 4-5, au reusit sa se urce numai unu, o tipa, care s-a trezit singura cu bagajele tuturor... Pesemne s-or fi suit si ailalti in alt vagon...

O sa revin....
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 06, 2002 11:35 am

Palas...este prima de la Constantza inspre Bucuresti ! Nu inspre Mangalia !

Pai cum dracu ai stat ma in buda ? Eu nici sa ma pish nu ma duc la buda din tren ! Numai in cazuri de fortza majora...daca merg distantze de peste 6 ore.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Iun 06, 2002 11:46 am

Banuiam io! Deci aia se cheama altcumva....

Pai oribile, daca n-am avut unde sta, am stat in buda! Era curata ma, ca trenu abia plecase, si n-a folosit-o nimeni tot drumu, ca eram noi in ea! Nu am fost nici primii nici ultimi care s-au dus la munte in buda trenului...

Io in tren am calatorit in toate locurile posibile (in afara de cuseta). Am mers cu vagoane din alea etajate, am mers cu vagon de dormit, am mers o data de la Cta pina la Bucale in restaurant tot drumu, din ala fara scaune, in picioare, am stat cu curu pe calorifer tot drumu, ma tot foiam sa nu iau foc de tot (n-aveam bagaje si eram singur, era si octombrie, trenul pustiu), am venit si 4 insi in tot trenul, am mers in buda, intre vagoane, pe hol, in cur pe jos. Am mers si cu mocanita de lemne, peste busteni calare, la vale, fara locomotiva (numa unu care mai stringea din frine sa nu sarim dracu de pe sine), si cu locomotiva (am mers ma si pe locomotiva, pe asta de la mopcanita), am mers si cu expresu de Viena, da numa de la Sinaia la Buc. O data ne-am suit in marfar la Predeal sa ajungem la Sinaia, noroc ca am fost inspirati sa intrebam pe ala de ciocaneste rotile unde mai opreste trenul: Cimpina! Asa ca ne-am daturgent jos.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iun 22, 2002 11:26 pm

Odata eram eu cu inca 3 prieteni,deci in total 4 oameni...la Predeal. Si ajungem noi prea tarziu in gara si ne suim direct in tren. Fara bilete,fara nimic.
Trenul..super aglomerat. SI nu era nici lumina in el,la clasa a II a. Plus ca era destul de frig,fiind o iarna geroasa.
Si..noi ca niste handicapatzi ce eram...fara bilete...ne ducem la clasa I ..unde era lumina si caldura....si aproape gol.
Si stam noi asa linistitzi,picotind. N-aveam nici o treaba.
Pe la Campina vine nashu. Noi n-avem bilet..scoatem 5 000 (bani la vremea aia) si ii intindem lu' nashu. Nashu se uita la noi,ia banii..si se cauta prin buzunare. Si in cele din urma..ne intinde 1000 de lei. Noi : "ce e cu astia,nashule ? " Dar nashu : "pai ce sa fie ? restul ! "
Deci asa ,prea cinstitzi useri..ne-a dat nashu rest la shpaga ! Atzi mai pomenit voi asa ceva ?????
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mie Iul 03, 2002 10:42 pm

Moshule...poate era restul la bilet,mah!!!
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iul 04, 2002 10:45 am

Cum o sa fie restul la bilet ??? Ca biletul era vreo 10 000 lei/persoana !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Aug 23, 2002 4:31 pm

Sa mai povestim putin si despre trenuri si cele legate de trenuri. In aceasta vacantza am facut doua drumuri cu trenul pana la Focsani,judetzul Vrancea. Iata cam cum a decurs unul dintre ele :

Plecare din Gara de Nord cu trenul R 751...mai pe intelesul tuturor rapidul de Botosani. Contra sumei de 144 000 lei imi procur si eu un bilet si sunt repartizat intr-un vagon de Suceava. In Gara forfota mare de tot. In cele 20 de minute cat am mai cascat gura pe acolo au venit si plecat o gramada de trenuri ...cu destinatzii dintre cele mai intersante : Slobozia Orash , Constantza sau Budapest Kelety (Kelety Alomas cum se zice pe la ei) . La 9:24 pleaca si trenul meu. In compartiment mai gasesc inca doi oameni. Destul de liber..intreg vagonul. Asadar...un om pe la vreo 40 de ani cu care nu prea am vorbit si un tanar soldat ce vedea din armata de la Drobeta Turnu Severin. Deci cam 20 de ani avea baiatu' asta...si mergea acasa la el..si anume in Roman,judetul Neamtz. (facuse ceva drum.....de la Drobeta Turnu Severin si pana la Roman e cale destul de lunga). Si am intrat in vorba cu baiatu' asta . Dar sa vedetzi domnle' ce politicos era. Imi vorbea cu dumneavoastra..desi practic eram de o varsta. Vazand asta..i-am vorbit si eu politicos. Mi-a povestit care e situatzia prin armata..ce si cum . Era granicer. Apara patria noastra...de cotropitorii sarbi ! :p M-a servit si cu semintze. Asa ca...am avut o companie placuta..in cele aproximativ 3 ore de mers.
Trenul pana la Ploiesti in mod normal face 35-40 de minute. Dar acum se fac lucrari la terasament. Vor sa faca calea ferata Bucuresti - Curtici (judetul Arad) la standard european. Asa ca trenul a facut cam 1 ora si 20 de minute pana la Ploiesti. Pentru cei mai putin cunoscatori specific faptul ca trenurile spre Moldova trec prin gara Ploiesti Sud , spre deosebire de cele spre Brasov-Sibiu..care trec prin Ploiesti Vest. De fapt Ploiesti Sud este si gara principala a orasului petrolier....mult mai mare si mai frumoasa decat cealalta gara . Din fatza garii..incepe bulevardul cu castani..atat de celebru in Ploiesti. :) In sfarsit. Dupa cum spuneam...trenul a ajuns cu o intarziere de 40 minute in Ploiesti. Dar de aici...a inceput adevaratul drum. A bagat ,mai nene, o goneta....ca nici Schumacher la volanul bolidului sau nu il ajungea. 140 km/h pe putin. Manca pamantul,nu altceva...trenul meu. Pe nesimtite am ajuns la Buzau...apoi la Ramnicu Sarat (care se afla aproape de granitza Buzaului cu Vrancea) ...si in sfarsit la Focsani. La Focsani am fost intampinat cu o oarecare caldura..de un anume cetatean al orasului . (nu...nu este vorba despre primar) . Ce am facut in focsani nu face subiectul acestui thread.
Drumul de intoarcere l-am facut cu acceleratul de Botosani. Merge la fel ca rapidul (are doar o singura oprire in plus si anume Mizil) ...dar la pretz este mai ieftin : doar 101 000 lei.
Am dat in compartiment peste un om..de itzi era mai mare dragul sa vorbesti cu el. Imi doream sa nu se mai termine calatoria. Omu asta era un nene la vreo 175 de kile. Zicea ca e profesor de limbi straine la relatzii internationale. Bai nene...dar stia atat de multe...ca nu imi venea sa cred. Om scolit...cu care puteai vorbi orice. Am discutat politica...am discutat despre economia mondiala...am discutat o gramada despre turism (vazuse omu' toata tzara...plus o buna parte din Europa) ..am discutat pana si despre fotbal si basket .
Asa ca..drumul a fost foarte placut...si nici nu mi-am dat seama cand a trecut timpul.

Dupa cum spuneam...pe tronsonul ferat Bucuresti- Ploiesti se fac o gramada de lucrari si modificari. Chiar am observat ca se construiesc doua poduri enorme de cale ferata. E ceva munca...nu gluma. Pe apropae tozi cei 60 de km...daca te uitzi pe geam vezi un adevarat santier. Vor sa faca chiar si o sosea paralela cu linia ferata. Nu imi dau seama ce rost isi are..si pentru ce o fac...dar cert este ca o fac.

In sperantza ca nu v-am plictisit prea mult si ca se va gasi cineva care sa citeasca acest post....voi pune punct aici .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Sâm Sep 21, 2002 12:49 am

Shi mie imi place la nebunie sa merg cu trenul.Cea mai lunga distantza parcursa a fost odata cand eram eu mic (clasa a 6 a cred)intr-o tabara pe distantza Constanta-Bucuresti-Sant(un sat amarat din bistrita nasaud).Shtiu k am plecat din constanta cu rapidul de 16 45 am ajuns in bucale pe la 19 30 de unde am schimbat trenul ,am plecat iar pe la 21 shi am ajuns la Sant dimineatza pe la 6-7.Eu eram imbracat de vara cu pnataloni scurtzi shi tricou shi spre marea mare surprindere am ajuns intr-o zona unde era FRIG.Da frig nu gluma,am vazut din tren oamenii purtau manushi,ba unii aveau chiars hi fesuri.Asa k ne-am schimbat totzii cu randul in compartimente k sa ne inghetzam de frig.Alta data,tot intr-o tabara eram deja mai mare (a 8-a0 am fost tot cu trenu la Vatra Dornei..alta calatorie lunga...totata noaptea da a fost amuzant k deja descoperisem berea shi vinul shi a trecut timpu usor.Bineinteles k shi acolo era frig da de data asta nea-m schimbat in...gara pe peron(adik am pus niste haine mai groase pe deasupra) in timp ce asteptam autobuzul care trebuia sa ne duca in tabara,autobuz care a intarziat numai putin de 5 ori k soferu a crezut k venim cu alt tren.Ultima data am mers cu trenu in decembrie cand am fost la bucuresti cu acceleratu de 19 30 apoi am plecat spre Predeal dimineatza pe la 6 cu alt accelerat.Tzin minte o faza memorabila.Eram in Gara de Nord pe 22 dec dimineatza pe la 6 ,la mcdonalds pe terasa cu fosta mea prietena shi cu un prieten cu o cafea shi cate o tzigare asteptand...trenu`.In gara erau niste tzigani din aia care umbla cu ursul shi unu din ei a venit la mine sa imi ceara o tzigare.I-am oferit nu una ci doua Rothmans(de alea aveam la mine k nu gasisem altfel shi cum nu imi prea placeau vroiam sa scap de ele).La care tziganu mi-a multzumit frumos shi m-a intrebat dak vreau sa imi cante ceva.I-am spus in doi peri sa cante Bregovic .Dupa 5 minute vad toata satra de tzigani(vreo 25-30) k se apuca ei sa cante o zdranganeala care semana a Bregovic(oarecum) shi deodata il aud p-asta cu tzigarile "Special ptr baiatu di la masa care-i cu gagica shi fumiaza Rozmans d-astea" shi arata mandru tzigarea sa o vada lumea.Shtiu k am inceput sa rad shi totushi imi era putzin jena asa k am bagat tzigarile in buzunar shi m-am dus sa imi iau Lucky.Faza asta nu are legatura prea mare cu trenurile da cum se petrece in gara m-am gandit k merita povestita
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

buc/beijing

Mesajde eyewitness » Sâm Sep 21, 2002 10:50 am

nu stiu daca postul asta merge aici sau la turism oricum e vorba de trenuri. las moderatorii sa decida...

cea mai lunga calatorie cu trenul a fost bucuresti-beijing si retur si a coincis si cu prima mea iesire in afara tzarii . pe la mijlocul anilor '80, avand rude care lucrau la ambasada romaniei din beijing si fiind invitat ,primind si viza am hotarat sa plec. neavand bani de avion am optat pt varianta tren /clasa I (pe vremea aceea cam 4.000 lei adica 2 salarii medii/luna). de la bucuresti la beijing am facut 8 zile. iata pe scurt povestea.
am plecat din bucuresti dumineca pe la 19.30 cu trenul rusesc, singur in cuseta. spre dimineata am ajuns aproape de granita, dupa iasi, unde ne-a cocotat pe niste piloni metalici, au schimbat osiile si dupa ,imediat am intrat la rusi. aveam ceva bagaje cu mine mai ales bautura si mancare. la granita ,rusii cu puscoace au cotrobait peste tot dar cu o sticla de "saniuta" m-au lasat in pace. la chisinau , trenul a fost invadat de tineri care vroiau sa cumpere de la calatori blugi si adidasi. cu greu am reusit sa-mi pastrez pe mine blugii si adidasii. dupa kiev , marti dimineata pe la 10 am ajuns la moskova in gara kievskaia. trenul pentru beijing pleca din alta gara , yeroslavskaya pe la 6 seara deci aveam aproape o zi la dispozitie sa bantui prin moskova. am luat un taxi si am mers la cealalta gara ,mi-am lasat bagajele si mi-am vizat biletul dupa care am luat-o la picior prin moskova. la 5 eram inapoi si am realizat ca vagoanele trenului de beijing erau chinezesti. la clasa I in tot vagonul numai 4 persoane. un tip si-o tipa tineri, suedezi, care cred ca erau proaspat casatoriti deci au avut treaba tot drumul, un englez cu care am mai discutat cand ne vedeam pe culoar si eu. ce m-a frapat de cum am pasit in tren a fost confortul din acest vagon. in primul rand erau 2 chinezi insotitori care m-au invitat in compartiment. mi-au dat un prosop umed si cald si un termos baban(2 l) cu apa fierbinte, cescuta, plicuri cu ceai si zahar. in fiecare dimineata si seara faceau acest "ritual".pe vremea aia eu beam ceai numai daca eram bolnav dar aveam ness cu mine deci a fost ok. compartimentul avea 2 paturi suprapuse in partea dreapta, la fereastra o masuta, ingusta si lunga , rabatabila si in stanga langa fereastra un fotoliu confortabil. deasupra fotoliului un ventilator. in stanga langa usa de acces in compartiment era alta usa care ducea la o baita care deservea si compartimentul din stanga. chiuveta si dus. deci intre 2 compartimente exista aceasta baita. la capatul vagonului ,unde isi faceau treaba cei 2 insotitori chinezi (cu schimbul) aveau un boiler cu...mangan si cand doreai sa faci un dus le spuneai cu vreo jumatate de ora inainte si baieti bagau carbuni pt apa calda. nu vorbeau nici o limba straina (aveau insigne metalice mari in piept unul avand 2 semne chinezesti,probabil numele,si nr: 007 si il poreclisem james bond oricum nu stia ce-i aia dar radea in hohote cand ii spuneam asa)deci m-am bazat numai pe mimica. wc-urile se aflau tot la capatul culoarelor. geamurile nu se puteau deschide in compartimente ci numai pe culoar. era tin minte inceputul lui iunie deci destul de cald. am plecat din moskova spre siberia. aveam carti si reviste la mine care mi-au mai ocupat din timp. am explorat putin si trenul. vagonul restaurant era rusesc. ca aspect arata identic cu ale noastre de la chefereu .aveau icre negre si rosii la pret f.convenabil si cum la alimentarele ceausiste nu prea gaseai asa ceva m-am infipt ca romanu consecvent in ele. nu mai mancasem asa ceva in viata mea. in rest ciorbe si alte fripturi. berea posirca si in rest numai sampanie calda. in vreo 3 zile pe la novosibirsk se cam terminasera proviziile si ce mai ramasese erau ciorbe si conserve de shprot. peisajul pana la baikal a fost f anost. doar trecerea uralilor a fost mai interesanta dar am prins-o seara/noaptea deci n-am vazut prea mult. in rest agricultura ca a noastra, sate/orase saracacioase,lozinci si postere imense cu lenin. cu somnul eram aiurea si cum oricum in general nici acasa nu prea dormeam mai mult de 3-4 ore pe zi am fost treaz cam tot timpul.ajunsi la baikal deja se facuse frig si chinezii prompti au forjat caldura. am mers vreo cateva ore pe langa baikal , copacii inca nu aveau frunze iar la malul apei era gheata. la ei de abia venise primavara. deja o luasem spre sud acum si in a 4 noapte( de la moskova) eram deja la mongoli. la granita nu am zabovit prea mult si mongolii mai rusi decat rusii cu o alta saniuta m-au lasat in pace. in granita bezna si multi soldati cu akm-uri.
spre dimineata am ajuns la ulan bator unde trenul avea sa stationeze 4 ore timp in care, am fost anuntati ca ne putem plimba putin prin oras. am plecat si eu cu turma de calatori sa vizitez cateceva din capitala mongoliei. cred ca tzandareiu era metropola pe langa acest catun. nu am fost decat prin imprejurul garii dar saracia lucie existenta in zona mi-a dat un sentiment de mandrie gandindu-ma ca la noi nu era chiar asa de nasol. sambata noaptea in a 7a zi a calatoriei mele am ajuns la erlian orasul de granita al chinei. a fost ceva de vis. lumini ,neoane , anunturi la statie in toate limbile. iar ne-au cocotat sa schimbe osiile. s-a adaugat vagon restaurant chinezesc (in mongolia nu a fost) si toti calatorii au tabarat in restaurant hamesiti de foamea indurata in mongolia si partial in urss. cred ca 3 sferturi din calatori ne-am imbatat ca porcii. scotch, vin ,gin, plus celebra bere chinezeasca tingtao care personal o consider cea mai buna din lume. am ajuns la beijing dumineca la ora 5 dupa amiaza, mai mult mahmur decat treaz.dupa deshertul dezolant si peisajul ingrozitor al mongoliei , culturile verzi de orez ,copacii infrunziti si droaia de chinezi care misunau pe culturi m-au mai trezit . experienta a 8 zile de mers cu trenul a fost unul dintre cele mai interesante momente ale vietii pe care nu am sa-l uit niciodata.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Re: buc/beijing

Mesajde eyewitness » Sâm Sep 21, 2002 10:59 am

Initial trimis de eyewitness
nu stiu daca postul asta merge aici sau la turism oricum e vorba de trenuri. las moderatorii sa decida...


rectificare : in loc de "turism" "povestiri din tari straine"
scuze
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Noi 27, 2002 1:01 am

Bucuresti-Oradea cu acceleratul de noapte

Am facut drumul asta acum 10 zile shi desi este destul de lung (cam 12 ore) e foarte interesant.Cred k era shi mai interesant dak era ziua shi nu noatea...In sfarsit ceea ce vreau sa va povestesc e legat de trenuri nu de drumu propriu-zis.De la Cluj la Oradea nu este cale ferata electrificata asa ca locomotiva a fost o batrana(prima locomotiva a fost construita in romania in 1959
) DE60 construita la Craiova sub licenta elvetiana(Sulzer,Kaplan,Brown-Bovari).Dupa cum stitzi aceste locomotive nu au incalzire electrica ptr vagoane asa ca primul vagon de dupa locomotiva este un vagon special de incalzire.Eram dimineatza in gara la Oradea(pe la 8) shi vorbeam la telefon de pe peron chiar din dreptul acestui vagon de incalzire,in momentul in care mecanicul sau vreu ceferist(era ultima statzie Oradea,nu se mai mergea pana la Satu Mare)a dat drumu la aburi .Am fost invaluit instantaneu de aburi cu miros de motorina.Hainele mele inca mai put a motorina shi au fost umede vreo 2 zile.Bine k nu mi-sa stricat shi mobilu.
Asa,shi inca ceva...tot in trenu asta...am oprit in halta Ciucea(cam la o ora de Oradea)shi trenu nu mai pleca.Lumea a iesit pe la geamuri shi am auzit urmatoru dialog intre 2 ceferisti
-Ioane,da ma drumu la tren..
-No,de ce ma?Ca Oradea tot acolo ii shi peste o ora shi maine diminiatza.Nu-i bai dak mai intarzie un picutz.
Bineintzeles k pana la urma a dat Ion drumu la tren da tot am avut o ora intarziere...:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

mersul trenurilor

Mesajde vali » Vin Dec 20, 2002 4:48 am

mersul trenurilor din romania, cu complimente din partea cailor ferate poloneze:

http://www.rozklad.pkp.pl/cgi-bin/new/query.exe/en
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Hera » Vin Dec 20, 2002 9:00 am

http://www.myportal.ro/utile/cfr.htm

Asta arata si preturile.

http://www.sio.ro/MersulTrenurilor/


ps: ce multe optiuni in siteul ala zoso! are si grafic si detalii ...
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde as xxl » Vin Dec 20, 2002 10:11 am

ai dracu poloneji ... sooper!
tks, zoso.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Dec 20, 2002 10:21 am

Auleo,fratilor..ce scumpe sunt trenurile. Nu mai renteaza....acum mai ales ca sunt microbuze care merg in toata tzara.

Pai un bilet panala Focsani costa aproape 200 000 lei. Si chestia e ca au scos acceleratele..si numai cu rapidul potzi merge. Rapidul care face exact acelasi timp...pe ruta Bucuresti - Focsani. Acceleratul are o oprire in plus..si anume Mizil.

Iar daca ash dori sa ma duc pana in orashul Herei cu Rapidul....m-ar costa 214 000 lei ! Deci..aproape juma de milion..dus intors.

Hera..cat costa autobuzul pana in Craiova ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Hera » Vin Dec 20, 2002 12:07 pm

Da, moshule e scump.Dupa cum ti-am zis si pe chat , e aproape 200 mii lei cu autobuzul, dar autobuzul e via Pitesti ,iar majoritatea trenurilor merge pe Caracal.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde vali » Vin Dec 20, 2002 3:19 pm

Initial trimis de Hera

ps: ce multe optiuni in siteul ala zoso! are si grafic si detalii ...


e facut de poloneji...si pe cfr.ro nu mai exista mersul asta nou, intrat in vigoare recent.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori