informatzii utile

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

ce mai e nou ....

Mesajde as xxl » Mar Aug 06, 2002 11:16 am

ma gandesc ca ar fi util un subiect despre ce a mai aparut nou prin zonele montane.
cu deosebita rusine recunosc ca anul asta nu am reusit sa ajung decat pana la Padina si doar 3 zile.

deci:

telecabina Busteni-Babele : 75 mii
Babele-Pestera : 40 mii

cazare Padina : 60/80 mii
omleta Padina : 15 mii; paine :10 mii; bere Bergenbier la cutie: 20 mii.
campingul se pare ca s-a mutat in afara buclei raului Ialomicioara.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Aug 16, 2002 4:28 am

Foarte bun acest subiect...si foarte util. Sper ca oamenii sa scrie....si sa aflam cat mai multe informatzii utile.

Eu nu prea am ce sa va zic...decat ca...trenurile au mare intarziere pe tronsonul Bucuresti - Ploiesti. Drumul ,odinioara parcurs in 35 minute este parcurs acum in 1 ora si 20. Asta e..se modernizeaza calea ferata..si sunt lucrari.

In aceasta vacantza nu am fost decat la Focsani (pana acum) . Daca vretzi va zic niste preturi de acolo . :D

O pizza la cuptorul de aur costa in jur de 50 000. Iar o Stela Artois 30 000. Iar o Cola la 0.25 ..12 000 !

Iar biletul Bucuresti - Focsani cu rapidul (reducere pt. student) este 143 000 ! Iar cu acceleratul 101 000 !
Iar daca folositzi microbuzul..va costa 120 000 !

Nu cred ca vrea cineva sa mearga la Focsani....dar am zis si eu ce mai e nou...din punctul meu de vedere.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mar Aug 27, 2002 2:29 pm

Boga-Padis:

Drumul de la Boga la Balileasa (Canton Scarita), deci partea de serpentine din drumul Pietroasa - Padis, este aproape impracticabil. Nu am mai fost pe acolo din 2000, cind drumul era bun. Acum este crima si pentru tot-terenuri. Ale naibii camioane de busteni!

Locul de campare de la Grajduri/Glavoi a 'suferit' mici amenajari: 3 bude si o tentativa de dusuri. Nu recomand nici una (dusurile sunt cu apa din piriul ce trece prin vale, care e deja mizera de la citi se spala in ea in amonte). Taxa: 5000 lei/mp/zi, da mai mult de 50.000 pentru bartai cort si masina nu iti ia, chit ca ocupi spatiu de 100.000. Oameni subtiri!

S-a deschis un motel, Cabana Cetatile Ponorului, la 1 km dupa bariera de la cantonul Glavoi. Lumea vorbea ca e convenabil si recomandabil, mai ales in caz de ploi repetate. Numai ca trebuie convinsi padurarii sa ridice bariera. A, atentie la padurari ca patruleaza printre corturi si daca faci focu cu verzituri (cetina 'de efect') taiate din padure te paste ceva amenda. Spaga nu prea iau. Deci cautati numai uscaturi.

Traseul spre Focul Viu a ramas cel vechi (care apare si pe harti), dar au mai marcat o poteca direct din camping, pe care au facut-o 'oficiala', acolo instalind sageata indicatoare. In locul unde noua poteca se intilneste cu clasica nu este nici un indicator, dar e dificil sa o iei pe ramificatia gresita (e evident pe unde trebuie continuat drumul).

In Cetatile Ponorului nu mai este marcata coborirea prin grohotis, ca urmare am si ratat-o, si am coborit pe unde vroiam sa urcam, prin capatul celalalt (Dolina 1, pe linga portalul principal). Amenajarile sunt in paragina. Coborirea de care va zic, in trecut amenajata cu ceva trepte metalice, e acum o panta abrupta si alunecoasa (pamint cu mici pietricele), treptele fiind disparute. Nimic de netrecut totusi.

Amenajarile au fost distruse si in Pestera Cetatile Radesei, ca si in canionul de dupa pestera. Deci intrati cind e apa mica sau pregatiti de baie mult mai sus de glezne.

La Cabana Caput este o tabara de speologie pentru incepatori, tarif 300.000 lei zi, aduci de acasa sac de dormit si bocanci. Restul (cort, echipament, cazare) se asigura. Nu cred ca se primesc oameni noi la fata locului, dar pentru informatii e bine de stiut.

Soselele patriei:

Arieseni - Garda - Campeni in lucru. Se circula pe o banda si pe alocuri nu mai e asfalt pe jos.

Bucuresti - Fetesti - Constanta plin de politie. Radare in afara localitatilor (io unu am fost prins cu 120 la bariera de la Dragos Voda), echipaje ce stau la pinda, pusi pe japca. Plus aglomeratie. Recomand Bucuresti - Oltenita - Calarasi - Ostrov - Cobadin - Topraisar - Tekirghiol - Eforie Nord. Lejer, pustiu, peisagii, faci cu o ora in plus si drumul mult mai prost. Dar merita din plin. Bacu e 70.000, autostrada 40.000 iar podu de la Giurgeni 10.000. Acu 4 ani toate 3 costau la fel!

Huedin - Cluj: fugiti de ea! Mai bine mergeti pe drumul de Zalau spre Oradea (la un m'dat e ramificatie spre Huedin).

Litoral:

Hotie. Pustiu. Ploaie. Mai multe pe alt thread, altadata.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Aug 30, 2002 1:06 am

Initial trimis de Rolf
Recomand Bucuresti - Oltenita - Calarasi - Ostrov - Cobadin - Topraisar - Tekirghiol - Eforie Nord. Lejer, pustiu, peisagii, faci cu o ora in plus si drumul mult mai prost. Dar merita din plin.


Anu' asta nu am fost la mare. Dar anu' trecut am folosit exact traseul de care zice Rolf. Si intra'devar foarte frumos. Si de'a dreptul pustiu. Kilometri intregi nu am intalnit nici o masina.

Dar sa stitzi ca traseul meu a fost si mai frumos...pentru ca eu am plecat din Giurgiu,iar drumul Giurgiu -Oltenitza este mult mai pitoresc decat Bucuresti - Oltenita.

Dupa ce treci cu bacul..urmeaza o zona splendida. (si mai e un avantaj daca folositzi acest drum....putetzi sa aruncatzi un ochi in Bulgaria...care este la 10 m de unde va lasa bacul :p )
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Hoteluri

Mesajde Zgubilici » Vin Ian 10, 2003 9:58 am

Cam care sunt preturile pe la hoteluri in general si in Timisoara in particular?
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Ian 10, 2003 11:07 am

Pretzurile sunt foarte ,foarte scumpe. In marile orashe...la un hotel de 2 stele nu gasesti cazare pt. o persoana sub 800 000 lei / noapte.

De aceea eu itzi recomand motelurile. Mai peste tot s-au facut motele particulare ..unde pretzurile sunt destul de mici in comparatzie cu cel al hotelurilor.

De exemplu..pe mine anu trecut m-a costat 500 000 o camera de doua persoane la un motel in Bicaz. D'ala particular. Dar sa stii ca era foarte curat si foarte frumos amenajat in interior. Baie , televizor..tot ce vrei.

PS : in Timisoara mai mult ca sigur la un hotel...te va costa 1 milion de persoana / noapte
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

pensiuni turistice-unde v-ati simtit cel mai bine?

Mesajde mihaitacelmare » Lun Mar 24, 2003 5:20 pm

Fratilor, haideti sa creem o baza de date pentru cei care doresc sa isi petreaca sfarsiturile de saptamana sau vacantele la munte sau la mare. Scrieti la ce pensiune ati fost, in ce localitate, cat v-a costat, cum vi s-a parut gzada, preturi, etc.
mihaitacelmare
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 24, 2003 4:50 pm
Localitate: Bucuresti

Pensiunea ORHIDEEA

Mesajde sym1976us » Mie Feb 04, 2004 9:48 am

Vila cocheta ORHIDEEA,situata pe versantul drept al Vaii Prahova,in localitatea Comarnic,la numai 9 Km de statiunea Sinaia, la o altitudine de aprox. 700m,ofera un confort deosebit pentru orice ocazie,fie ca este vorba de un week-end la munte,un intreg sejur sau o calatorie de afaceri.
Pensiunea ORHIDEEA,dotata cu incalzire centrala,cofera conditii deosebite de cazare si masa pentru 12 de persoane in cele 6 camere duble-elegante,trei grupuri sanitare,o bucatarie modern utilata,un living spatios,TV + cablu,mobila de colectie in stilul anilor 1900. Trei terase,pe care se poate servi masa,asigura o vedere panoramica asupra Vaii Prahovei.
Vila este situata intr-un cadru natural deosebit,dispunand de parcare proprie, curte cu livada de pomi fructiferi (3000mp),fara vecinatati, foisor,loc de joaca pentru copii cu leagan si hamace pe timp calduros.
Serviciile excelente,calitate si atentia deosebita acordata de personalul specializat fiecarui client in parte,fac ca atmosfera sejurului Dvs. a fie una cat mai placuta
Masa se poate servi pe baza de meniu preferential,bazat pe produse naturale locale.
sym1976us
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 04, 2004 9:45 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde paiacec » Lun Feb 23, 2004 11:57 am

Sfatul meu(pentru pasionatzii skiului: nu mergetzi la ski pe Valea Prahovei in weekend,ca mergetzi degeaba!Io am fost ieri(duminica)shi mi-am facut o gramada de draci.Prima data m-am oprit la Azuga,unde am constatat cu regret ca nu merge telescaunul pt. partia Sorica(partie pe care de altfel o venerez).Am plecat shi am ajuns la Predeal.Aici nebunia de pe lume!Nu am avut cum sa intram.Shirul de mashini se intindea pana in shoseaua principala.Ne-am intors la Azuga shi cu chiu cu vai am gasit un loc de parcare.Am luat bilet la teleski shi am stat o juma de ora la coada sa urc odata.Am inghetzat ca un caine!Am mai urcat de doua ori shi pe jos de data asta(pana unde am putut),dupa care am plecat acasa,via Breaza.Deci, nu mai mergetzi in weekend la Ski...!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde DONNA » Mar Mar 30, 2004 8:46 pm

Am fost weekendul asta in Sambata de Sus unde s-a tinut concursul de ski.A fost super, multi salvamonti din Victoria si Bran, dar si fosti studenti la Politehnica.Ningea cu fulgi mari cand am plecat...Doar drumul peste pietrele din rau a fost mai ..ud
"singura functie a iubirii este de a ne ajuta sa-nduram dupa amiezele de duminica, atat de crude si de nemasurat, care ne ranesc pt toata saptamana - si pt eternitate..."
Cioran
DONNA
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mai 31, 2003 2:42 am

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Mar 31, 2004 10:59 am

Apropo de schi, intr-adevar in weekend si in perioada 20 decembrie-10 ianuarie nu ai ce cauta pe Valea Prahovei sau in Poiana. Nu stiu in restul tarii, dar banuiesc ca e la fel. In schimb sunt 2 pirtii de schi noi, la Bran si la Moieciu, cu teleschi si fara inghesuiala. Problema este zapada, care mai des lipseste, iar cind e prezenta, e ori inghetata, ori fleasca. In rest, la Bran au ratrac, centru de inchirieri, crisma, monitori, salvamont si e 20.000 urcarea.

Daca mai apare pe aici persoana cu pensiunea Orhideea, rog sa specifice mai clar locatia. In primul rind ma intereseaza cum treci Prahova la Comarnic ca sa ajungi pe malul drept? Si unde e mai exact vila?
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori