Viva España

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

VIVA la spania

Mesajde AvantgarD » Vin Sep 27, 2002 3:47 pm

am fost si eu vara in spania o
o tara cum nu am mai intalnit nicaieri pana acuma
vas sugera sa mergeti si voi in spania
merita sa vedeti orase ca barcelona, cordoba, toledo ,sevilla sau madrid
fiecare oras e unic in felul sau !
oricum cele mai impresionante raman barcelona cu monumentele lui gaudi ( sagrada familia sau parc gaulle ) PLAZA ESPANA cu fantani care te coplesesc . ramai mut
ma intreb la noi de ce nu a fost posibil asa ceva . si madrid un oras imperial prin excelentza . si inca ceva
daca mergeti pe acolo sa faceti neaparat cateva cumparaturi .unele lucuri sunt mai ieftine ca la noi in tara . ma intreb de ce ? in fine spania ramane o tara de vis care ascunde multe secrete in ea .
> > >1) Not everyone who drops shit on you is your enemy.
> > >2) Not everyone who gets you out of shit is your friend.
> > >3) And when you're in deep shit, keep your mouth shut!

-
AvantgarD
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Aug 07, 2002 2:56 pm
Localitate: jungle of chaos

Re: VIVA la spania

Mesajde eyewitness » Sâm Sep 28, 2002 10:39 pm

Initial trimis de AvantgarD
si madrid un oras imperial prin excelentza .


te rog explica-mi si mie cu imperialitatea madridului ca sincer ma depaseste. pana nu de mult credeam ca toledo avea asa o nuanta imperiala...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Lun Sep 30, 2002 11:03 am

De acord cu AvantgarD...Barcelona este unul dintre cele mai superbe orase(scuzati incorectitudinea gramaticala) orase din lume.

Mai omule...zi-i si tu Montjuic,ca-cand ai zis Plaí§a España m-am gandit la Plaí‘a Catalunya(care si are are fantani superbe,desi fara jocurile de lumini din Montjuic)
Parcul Guell m-a impresionat mai putin decat alte opere ale marelui maestru....ca de exemplu Casa Milí .

In restul; Spaniei inca nu am fost,nu ma bag,dar am prieteni prin toate colturile tarii si din descrierile lor pare superba.

unde as vrea sa merg in Spania??in La Coruña,Pamplona si Sevilla-printre altele.Si in Montserrat(unde n-am avut timp sa ajung in vara asta ;P )
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde AvantgarD » Lun Sep 30, 2002 5:59 pm

sati explic de ce madrid e oras imperial . nu as reusi sa te conving
eu zic daca poti sa mergi in spania sa vezi cum arata madrid
pe mine ma impresionat mai mult barcelona decat madridul .
madridul e un oras ticsit de cladiri si palate vechi . cum ar fi palaco real sau el escorial si multe cladiri in care se afla palatul culturii . comunicatiilor .justitiei s.a.m.d e un oras . are alt aer .parca ai zice ca te afli la curtea regilor spaniei sau te plimbi printr-un oras plin cu palate . pe mine ma coplesit. de toledo nu as zice ca e .chiar nu pare . poate ai tu alta parere . e mai mult un oras gotic . ramane sa decizi tu asta :a
> > >1) Not everyone who drops shit on you is your enemy.
> > >2) Not everyone who gets you out of shit is your friend.
> > >3) And when you're in deep shit, keep your mouth shut!

-
AvantgarD
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Aug 07, 2002 2:56 pm
Localitate: jungle of chaos

Mesajde eyewitness » Mar Oct 01, 2002 1:47 pm

ideea era ca madrid devine oras imperial prin a doua jumatate a sec 16 pana atunci fiind toledo.

norocul mi-a suras sa pot merge in spania de vreo 8-10 ori pana acum si din pelegrinarile mele consider spania ca una dintre cele mai atractive din europa si din lume. ceea ce nu inteleg este ca barcelona te-a impresionat mai mult ca madridul sau ca sevilla. tu singur ai mentionat cateceva din madrid si chiar ai ramas "coplesit" de ce ai vazut in madrid. personal, facand bineinteles abstractie de cele cateva "puncte" fierbinti, consider barcelona un oras murdar, imbacsit si neprimitor. daca faci o tura dupa 11 noaptea pe rambla ramai descumpanit. catalunia in general mi s-a parut murdara, saracacioasa si neprimitoare comparativ cu andalucia. oameni mai inchisi si neospitalieri. este o parere numai dar din pacate e impartasita de multi.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mar Oct 01, 2002 4:08 pm

eyewitness,nu pot sa ma abtin sa nu tre contrazic.fair enough,barcelona e singurul loc din Spania pe care l-am vizitat,dar mie mi s-a parut superba.
spui ca ramblas e infecta dupa ora 11??gandeste-te ca este partea "cea mai turistica"(scuza-mi exprimarea schioapa) zona a orasului si mi se pare normal ca dupa ce "zumzetul"zilei s-a stins totul sa ti se para sters si urat.

in schimb....Calle Provení§a sau Avenida de Gaudí­ dupa orele 12.00-1.00 noaptea mi s-au parut superbe,cu tacerea si calmul lor sublim,aproape dureros uneori.


zi-ne si tu ceva impresii din Andalucia,daca tot ai pomenit de ea.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Oct 02, 2002 2:34 pm

Initial trimis de Mirela

zi-ne si tu ceva impresii din Andalucia,daca tot ai pomenit de ea.


andalucia este partea sudica a spaniei. cu cordoba,sevilla, granada. vie, curata, ospitaliera si cu oameni binevoitori care vorbesc o spaniola dulce si muzicala. castellana la mama ei acasa. o arhitectura predominant baroca dar si islamica sau renascentista. patria lui velasquez, murillo si picasso. costa del sol cea mai frumoasa coasta a spaniei unde se afla faimoasa statiune marbella unde chiar si starurile hollywood-iene renumite ravnesc la un locsor al lor. fiestele se tin lant in tot cursul anului.semana santa sau saptamana sfanta capata noi valente pt andaluzi dansul si muzica fiind pretutindeni. flamenco-ul e in domeniul lui iar o sardinita cu o bere mahou la o taverna ,ferit de arsita dupa amiezii, nu pot decat sa te incante. asta e andalucia. si daca esti in spania si nu o strabati e ca si cum nu ai fost in spania.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Oct 03, 2002 12:29 am

ce e drept,e drept!
mi s-a spus si mie,si nu numai de o singura persoana,ca Andalucia este un fel de "leagan" al Spaniei,ca prezinta tot ce e mai pur si mai dulce din aceatsa tara...eh,asat n-o cred eu in totalitate,dar probabil o fi si un mare adevar la mijloc.
un lucru care m-a deceptionat la Barcelona.....ca nu au flamenco si sevillane,nu au atmosfera aia de fiesta si...ceva lipseste.
si faptul ca sunt atat de detasati de restul Spaniei,pe picior de ignore,de neacceptare a lor,pe motiv ca ei sunt "tarisoara" de sint statatoare,au limba si cultura proprie,au o civilizatie mai dezvolatat(spun exact ce mi-au spus anumite persoane catalane)

ma rog,am sa mai revin asupra acestei teme...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Oct 03, 2002 8:32 am

Initial trimis de Mirela
ce e drept,e drept!
mi s-a spus si mie,si nu numai de o singura persoana,ca Andalucia este un fel de "leagan" al Spaniei,ca prezinta tot ce e mai pur si mai dulce din aceatsa tara...eh,asat n-o cred eu in totalitate,dar probabil o fi si un mare adevar la mijloc.
un lucru care m-a deceptionat la Barcelona.....ca nu au flamenco si sevillane,nu au atmosfera aia de fiesta si...ceva lipseste.
si faptul ca sunt atat de detasati de restul Spaniei,pe picior de ignore,de neacceptare a lor,pe motiv ca ei sunt "tarisoara" de sint statatoare,au limba si cultura proprie,au o civilizatie mai dezvolatat(spun exact ce mi-au spus anumite persoane catalane)

ma rog,am sa mai revin asupra acestei teme...

catalunia include si balearele respectiv palma,ibiza,menorca si formentera. totusi diferenta este zdrobitoare. in ibisa de exemplu se vorbeste un dialect pe care localnicii il denumesc ibisenco. un amalgam de catalana si castellana. ibiza in limba locala este eivisa. limba catalana spre deosebire de castellana are asa numitele suieratoare (tz,sh,j,z) as zice mai aproape de portugheza si romana. unele cuvinte chiar identice ca in romana :foc, cot .
spre deosebire de basci catalanii nu sunt separatisti. ei vor doar o recunoastere a limbii,traditiilor si a superioritatii(sic!). poate ceva in genul unui statut federal. se cred superiori celor din castilla si andalucia si de aici unele conflicte ...pasnice, gen moldoveni vs ardeleni, regateni vs ardeleni etc (ca tot a fost deschis un thread pe tema asta). in rest ai subliniat corect cu "ignore" dar asa si cum ai mentionat pt o idee mai profunda ,trebuie sa vizitezi si celelalte regiuni ale spaniei, si numai atunci iti poti forma o idee de ansamblu ca "eyewitness" obiectiv. succes.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Oct 03, 2002 1:50 pm

thanx!!!sa fie si succes...si ocazii cat mai multe sa merg acolo

Nu,nu sunt separatisti catalanii(am lasat impresia ca asta vroiam sa spun??),dar vor ceva mai mult decat o recunoastere a "superioritatii" lor,cel putin discutiile cu destui catalani mi-au lasat impresia ca nici cu aceasta recunoastere nu sunt multumiti.
multi catalani s-au plans ca Spania le "suge" din resurse,din munca lor,din productia infloritoate.Ce-i drept,sunt una din-daca nu chiar cea mai dezvoltata zona a Spaniei dpdv economic si asigura nu stiu cat din produsele/veniturile brute ala tarii(nu mai tin minte lectia de economie spaniola).de asemenea sunt oameni generalmente muncitori si intreprinzatori(si de aia zic ei ca nu au timp de fiestas,sevillanas,corride etc--kanci,ca si ei cum au ocazia...Vamos a hacer fiesta,muchachos!!)

asa...si daca tot am amintit de catalani...am sa ma refer si la partea de nord a Spaniei,care acum muuuulti ani facea parte din Portulgalia,si anume Galí­cia.ce imi place mie la galezi...e ca nu neaga faptul ca fac parte din Spania,nu incearca sa dovedeasca ca ei sunt superiori,au mai multe drepturi etc etc...ci sunt oameni pasnici,mandri de ceea ce sunt,care vor numai sa le fie recunoscute trasaturile de individualitate--si aici ma refer majoritar la limba lor-"el gallego"-si pe cat se poate sa le fie si prezervate....din pacate nu gasesc alt cuvant mai bun decat acest anglicism.
mai mentionez...ca Galí­cia este o mare slabiciune a mea,datorita faptului ca de acolo provine celebra Deportivo La Coruña si pentru ca am cativa prieteni de prin zona care mi-au vorbit cu mult drag de acea regiune(desi la nici unul nu le place vremea total nepotrivita cu ideea de Spania)

Poate....spui tu cate ceva despre basci.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde AvantgarD » Joi Oct 03, 2002 5:44 pm

sati spun de ce barcelona mi sa parut mai frumoasa ! e un oras mult mai modern . asa mi sa parut mie
acum nu stiu daca si ceilalti o sa imi dea dreptate. si ca venii vorba de mizerie sa stii ca si in madrid era in unele locuri aceeasi mizerie
doar sunt latini deai nostri si stiu sa se poarte mai bine ca noi
oricum pe mine ma impresionat viatza de acolo din barcelona
.si in rest ce sa mai zic
fiecare cu gusturile lui . nu stiu daca oamenii sunt inchisi
emo regula general valabila
dute in alte tari nordice sau prin anglia ca si acolo ti se vor parea inchisi
ei sunt retrasi in lumea lor si poate ti sa parut tie asa
> > >1) Not everyone who drops shit on you is your enemy.
> > >2) Not everyone who gets you out of shit is your friend.
> > >3) And when you're in deep shit, keep your mouth shut!

-
AvantgarD
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Aug 07, 2002 2:56 pm
Localitate: jungle of chaos

Mesajde eyewitness » Vin Oct 04, 2002 8:46 am

[quote]Initial trimis de AvantgarD
[B]sati spun de ce barcelona mi sa parut mai frumoasa ! e un oras mult mai modern . asa mi sa parut mie
=====
si cum adica mult mai modern ? explica-te...


acum nu stiu daca si ceilalti o sa imi dea dreptate. si ca venii vorba de mizerie sa stii ca si in madrid era in unele locuri aceeasi mizerie
=====
fiind "aceiasi mizerie" inseamna ca recunosti ca in barcelona este si...mizerie pe langa ..."modernism"

doar sunt latini deai nostri si stiu sa se poarte mai bine ca noi
oricum pe mine ma impresionat viatza de acolo din barcelona
.si in rest ce sa mai zic
fiecare cu gusturile lui . nu stiu daca oamenii sunt inchisi
emo regula general valabila
=====
corect sau cum se mai spune te p*** in gusturile oamenilor. oricum e bine sa vezi ce spun si altii.

dute in alte tari nordice sau prin anglia ca si acolo ti se vor parea inchisi
ei sunt retrasi in lumea lor si poate ti sa parut tie asa
=====
fusei si p-acolo. din europa mi-a "scapat" doar islanda,irlanda,finlanda si malta.vorbeam de catalani in comparatie cu ceilalti spanioli si nu in comparatie cu anglo saxonii sau mai stiu eu ce trib din africa. ai sesizat ,sunt mai retrasi deci pt mine mai inchisi.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Oct 05, 2002 10:06 am

Initial trimis de Mirela

Poate....spui tu cate ceva despre basci.


din pacate galicia si tara bascilor le-am omis din pelegrinarile mele. ce as putea spune ar fi doar din cele auzite sau citite ceea ce ar putea fi diferit de impresia pe care ti-o lasa retina. efectiv nu-mi place sa vorbesc despre un loc, o regiune, o tara , sa fac afirmatii de genul mi-a zis mie cineva ca cutare loc sau cutare tara ar fi asa si pe dincolo. fara a fi prezent acolo , fara sa fii un martor ocular nu cred ca te poti pronunta.
dar cine stie poate mai exista vreun user care a fost si care ar putea povesti de galicia si tara bascilor.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde AvantgarD » Sâm Oct 05, 2002 3:46 pm

de ce barcelona arata modern
cred ca cladirile sunt construite recent
in plus cu ocazia jocurilor olimpice din 92 sau construit multe cladiri moderne , . un alt exemplu ar fii cladirile construite de gaudi
as zice ca au o arhitectura futurista sau chiar avantgardista daca pot sa spun si asa. si de pe montjuic poti vedea o asemenea cladire construite de japonezi
din pacate am uitat la ce deserveste
> > >1) Not everyone who drops shit on you is your enemy.
> > >2) Not everyone who gets you out of shit is your friend.
> > >3) And when you're in deep shit, keep your mouth shut!

-
AvantgarD
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Aug 07, 2002 2:56 pm
Localitate: jungle of chaos

Mesajde eyewitness » Dum Oct 06, 2002 8:03 am

ei ...exact asta mi-era teama c-o sa spui...
inseamna ca sacramento in sua si dubai in eau sunt cele mai frumoase si atractive orase din lume...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

mai jos urmeaza o serie de poze de asta vara.

Mesajde Mirela » Mar Apr 01, 2003 11:59 pm

hoinarind fara un tel anume pe Las Ramblas...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

a doua

Mesajde Mirela » Mie Apr 02, 2003 12:01 am

admirandu-i operele lui Gaudí­...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

a treia...

Mesajde Mirela » Mie Apr 02, 2003 12:04 am

de mai bine de 100 de ani tot in constructie e...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

si ultima pe ziua de azi...

Mesajde Mirela » Mie Apr 02, 2003 12:06 am

...din motive de gardian bulangiu
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Einstein » Sâm Mai 10, 2003 11:42 am

dap...Barcelona e great, deshi nu prea-mi place Rambla, mai mult m-au impresionat Sagrada shi operele lui Gaudi. In plus, gradina zoologica e super. Ati fost acolo? Au singura gorila alba din lume. That's kool. Sau fantana aia cu lumini shi muzica, nu mai stiu cum ii zice, am un lapsus. Abia astept sa ma intorc acolo
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Dum Mai 11, 2003 8:00 pm

de Montjüic zici...Recunosc, e superb! Dar nu numai fantana e superba, ci intreaga Plaí§a d'Espanya, cu fantanile alea mici de-a lungul aleii spre fantana mare, si cu turnurile de la intersectie, unde se aprind doua faclii in fiecare seara. De fapt tot muntele e nemaipomenit! (intr-o zi mi s-a pus mie pata sa merg pe jos de la Hospital de San Pau, daca stii unde vine ala pana la Maremagnum in port, si pe urma de la Maremagnum am mers pana in Montjüic, am luat la colindat parculetele de acolo- am vrut sa merg si la Muzeul de Arheologie da' era inchis- si m-am intors pe partea cealalta, am vazut Poble Espanyolul si pe urma am luat-o pe la Stadionul Olimpic tot in jos. Gradina Zoologica am ocolit-o cat am putut, pentru simplul fapt ca nu prea imi place sa vada nimalele in cusca. In schimb m-am intoxicat cu poze cu gorila aia alba; in toate pozitiile, facand tot felul de chestii si strambandu-se la privitori, incat zici ca am vazut-o pe viu.

Rambla e un loc pur comercial. E cool de cascat gura, si e superb daca iti place sa privesti si sa studiezi oamenii-gasesti acolo toate tipurile de oameni, toate natiile si toate limbile. In rest...sa nu te pasca norocul sa intri intr-unul din magazinele de suveniruri ale indienilor ca nu mai iesi de-acolo fara sa-ti cheltui jumate din bani (exact ca-n bacu' cu ala cu unditza) :)

Chestia cea mai superba care mi s-a intamplat pe Ramblas...in ultima seara in Barí§a am avut placerea sa aud cateva dintre melodiile mele latino-americane preferate (muzica latino-americana adevarata, nu tampeniile de le auzim noi la teveu cu asereje si la bomba si mai stiu eu ce pana mea) si multe altele la fel de superbe, ba chiar si mai si. Carlos Barbosa ii spune tipului de a facut compilatia; a doua seara sustinea un concert si a vrut sa-mi dea doua bilete la concert la sfarsit, da' io la pranz aveam avionul spre Dublin.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Einstein » Mar Iun 03, 2003 2:28 pm

A dracu gorila...e perversa...se aseza cu curu la noi, apoi facea treaba mare, apoi baga mana, lua shi manca (sper ca nu mancati vreunu in momentu asta
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori