Poblacht na hEireann

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Poblacht na hEireann

Mesajde Mirela » Dum Sep 29, 2002 9:58 pm

Deschid acest thread in "onoarea" fostilor moderatori,acum cazuti pe campul de lupta.Acum cateva saptamani eu am venit cu aceasta idee,iar Moshu'(pe atunci mod intre mozi)a finisat-o.
In acest thread vom vorbi depre frumoasa Republica a Irlandei,cu lucrurile sale mai bune si mai putin bune,vazuta din interior si din exterior,atat obiectiv cat si subiectiv.
Am sa scriu saptamanal cate o povestire,doua--asta daca noul moderator se va indura sa lase threadul deschis,bineinteles.
Si va astept cu intrebari,comentarii,completari etc etc

Sper ca vor trece pe aici si b0nechina,Oana si,bineinteles Moshu.

Bafta si inspiratie tuturor!
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Sep 29, 2002 10:08 pm

Doamne ajuta ! Ca mari moderatori au moderat pe aici ! Unul s-a retras din lipsa internetului , iar altul a cazut in disgratziile sefului !
Asta e ! Oricum ........

Excelent subiectul !
Voi incerca sa imi aduc aportul pe cat se poate..la acest interesant subiect..initiat de brava noastra irlandeza Mirela !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde as xxl » Dum Sep 29, 2002 11:07 pm

intrebare1: ce inseamna titlul subiectului ?

intrebare2: de care Irlanda e vorba ? cea din regatul unit sau Irlanda independenta? si daca tot suntem aici, imi dovedesc profunda ignoranta si mai intreb: ce diferente sunt intre cele doua ? e cam la fel ca Romania si Moldova?
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Sep 29, 2002 11:17 pm

Titlul subiectului inseamna numele tarii in limba proprie. Este vorba despre Irlanda de Sud ! Cea care are capitala la Dublin .
Eu,Mirela,b0nechina si Rosu Oana suntem mari iubitori ai acestei tzari .
Mirela chiar locuieste acolo si ne va delecta cu o gramada de povestiri din aceasta minunata tzara.

Eu nu cunosc criterile de separare dintre Irlanda de Nord cu capitala la Belfast si aceasta Irlanda cu capitala la Dublin .
Dar sunt sigur ca Mirela ne va explica cu mare placere aceste amanunte,deloc de neglijat .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Lun Sep 30, 2002 10:53 am

asa cum bine a spus Moshu,titlul subiectului inseamna Irlanda de Sud,si se refera la republica Irlandei,tara independenta si de sine statatoare.
Ca detaliu,adaug ca Poblacht na hEireann se foloseste numai in termeni politici,pentru a delimita Irlanda propriu-zisa de Irlanda de Nord;cele 2 tarisoare sunt atat de apropiate si unite printr-o granita atat de infima incat era nevoie de o asa delimitare pentru persoanele gen Costi Ionitza care isi permit cu nerusinare sa afirme sus si tare ca Irlanda(intreaga) face parte din UK.
In orice alt context se foloseste Eí­re,sau,in engleza,Ireland.

Diferenta intre cele 2 este ca primul este stat de sine statator,pe cand al doilea,(Northern Ireland),este un statulet facand parte din Regatul Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord.

Initial Irlanda se impartea in 4 mari regiuni: Ulster(azi NI),Munster(din care face parte Dublinul),Connaught si leinster.Atunci cand Britanicii au semnat tratatul din 1919(?) si au anexat Ulsterul la Regatul Unit,aceasta provincie a devenit automat un statulet in miniatura si a primit noua denumire de Irlanda de Nord,iar cealalta parte de Poblacht na hEireann.(Irlanda de azi a devenit un stat cu adevarat independent abia in 1921-22,iar numele de republica a fost adoptat treptat-treptat in urmatorii ani.)

Cat despre comparatia cu republica Moldova...marea diferenta e ca Moldova este acum o tara in sine,nu mai este "provincie" ruseasca,pe cand NI are o oarecare autonomie,este reprezentata in parlament,are o serie de legi proprii pe plan administrativ si social,dar pe plan politic este tot supusa a coroanei britanice(statele SUA ar fi o comparatie mai potrivita)

Si cu asta gata cu plictisitoarea lectie de istorie.Daca am gresit cu ceva in explicatia mea...imi cer scuze si astept corectari si pareri mai competente ca ale mele.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Lun Sep 30, 2002 11:10 am

Pai Oribile, Republica Irlanda e un stat independent, pe cita vreme Irlanda de Nord este parte din Regatul Unit (al Marii Britanii si Irlandei de Nord). Cum e o Moldova stat independent si una regiune a Romaniei. Numa ca diferentele de situatie sunt majore: Moldova n-am ocupat-o noi pe jumate, ci ne-au luat altii jumate si au facut stat separat din ea. Plus ca Moldova noastra e o parte a tarii, fara autonomie (nu suntem stat federal).

Irlanda de Nord e parte din UK de mult. Fiind o zona apropiata de coastele vecinei mai mari (Marea Britanie) a fost de-a lungul secolelor colonizata cu stoicism de scotieni si englezi, asa ca acu isi scot ochii ca Irlanda de N tre sa fie parte a UK, ba ca tre sa fie independenta, ba ca sa se uneasca cu patria muma. De fapt calea colonizarilor a fost deschisa de atacuri repetate ale englezilor in incercarea de a cuceri Irlanda. Pina la urma au ramas cu o mica parte din ea. Irlanda de Nord se mai numeste si Ulster.

Caut niste linkuri.................
...............................................
....aha!

http://news.bbc.co.uk/1/hi/special_report/1998/northern_ireland/10657.stm - misto si concis, date importante in istoria Ulster. Sus ai o harta sa-ti dai seama cit din insula apartine UK.
http://www.bbc.co.uk/northernireland/history/ - se deschide greu da' pare interesant
http://www.nidex.com/history.htm - linkuri despre Ulster
http://wwwvms.utexas.edu/~jdana/history/ni.html - 'texanii despre'; linkuri multe, pe categorii. Lux!
http://www.louisville.edu/library/ekstrom/govpubs/international/ireland/nireland/nirehist.html - .....

Cred ca ajunge.

_______________
"Sinn Fein is the House of Pain...."
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Lun Sep 30, 2002 11:17 am

Mda, pina am copt io postu ala de 3 rinduri a explicat Mirela mai clar...

Oricum, am uitat sa precizez ca despre Irlanda, oricare din ele, nu stiu nimic dpdv turistic... nu ma pot pronunta ca mare iubitor....

Deci, Mirela: baga si tu cind oi putea (oricum, daca nu e azi nu mai apuc s-o citesc prea curind) o 'recenzie' scurta, de 30-40 rinduri ;) , in care sa povestesti cum sunt irlandezii si ce e de vazut pe acolo: obiective naturale (pesteri, munti, specii pe cale de disparitie etc...) si 'antropice' (orase, ruine, manastiri...). Cum ar veni o scurta descriere a tarii.

PS: E adevarat ca acolo camioanele care transporta bere au prioritate absoluta, ca politia sau pompierii?

_______
"Somewhere there's somebody thirsty"
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

valabil oriunde in "turism"

Mesajde as xxl » Lun Sep 30, 2002 12:21 pm

.. dar acu' pentru Mirela.
daca ai poze scanate cu ce crezi tu ca e mai frumos si ar merita si altii sa vada, mi le poti trimite pe mail ( florinb@prefab.ro ) si eu o sa le pun pe v-un server cu link aici.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Lun Sep 30, 2002 12:45 pm

Ha,ha,ha!!!
cu o bucurie copilareasca anuntz ca yes!yes!in sfarsit au fost si degetzelele mele mai rapide dacat cele ale lu' nenea Rolf!!!

am sa fac si asta,dar nu acum,ca e prima zi de anu'II si vorba aia,macar azi sa fac si eu act de prezentza,nu??

pana una alta,citeste pe povestiri din tari straine,mai sunt acolo precizate cateva obiective turistice(sau nu?nu mai tin minte).

oricum,am sa povestesc cand mai am vreme.


as xxl se face si cu pozele...cand am vreme sa le caut.
da' n-ar fi mai usor sa le atasez eu??
de exemplu peisajul de mai jos(cu precizarea ca nu sunt un prea bun fotograf...)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Lun Sep 30, 2002 12:49 pm

Alea de pe tari straine le-am citit, le cunosc.....

Aici ar fi mers o scurta prezentare ca sa fie la obiect. Normal ca o faci cind ai timp si inspiratie.... si io am ramas dator cu multe pe turism (am lasat Libanul la jumate si mai am si altele de povestit).
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Mie Mar 12, 2003 12:34 am

Io ce vreu sa va spui...daca saptamana asta am tinut-o intr-un chef din cauza si anume ca a fost martisor , ziua femeii , alea-alea , chestii care pe la noi inca se mai serbeaza (adica cum s-ar zice orice motiv de chef is good enough ) , uichendu' care vine e chef din cauza de St.Patrick's Day , ziua nationala a Irlandei , si cum atunci cand esti la roma te imbraci ca romanii...atunci cand esti la Dublin de St.Paddy's iesi la parada.

Pe scurt...Sf.Patrick asta cica e salvatorul irlandei , sfantul patron atat al Irlandei cat si al irlandejilor , si d'aia i-au daruit astia o zi numai si numai a lui , da' inca ce zi , ca - irlandejii neavand zi nationala - au inlocuit-o cu sarbatoarea mai sus pomenita .

Eh , de St.Paddy's cea mai importanta chestie e parada , defilarea in costume dimineatza si jocurile de artificii de pe cheiurile Liffey-ului dupa-amiaza ( asta in Dublin ) .

Poze de anul trecut n-am prea multe , da' va pun cateva mai jos .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Mie Mar 12, 2003 12:35 am

a doua...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Mie Mar 12, 2003 12:37 am

si ultima...

sunt curioasa ce-or sa faca anul asta...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am


Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori