Orasele patriei

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Mesajde jeorj » Joi Feb 24, 2005 1:19 pm

S-a vorbit de Sibiu pe aici destul de mult asa ca trebuie sa spun si eu cateva cuvinte.
Cei care catalogheaza un oras dupa prima impresie sa nu vina in Sibiu cu trenul(motivele le-au expus deja altii).
Anul acesta nu veniti in Sibiu pentru a vedea centrul istoric pentru ca veti avea o mare dezamagire: totul este un santier.
In schimb daca ignorati asta puteti sa faceti un turneu prin toate crasmele centrale. Sunt destul de multe si diversificate. Vara e foarte interesant cand centru e plin de terase unde poti bea o bere in timp ce privesti, intr-o vesnica parada, frumusetile feminine dornice de a fi admirate. De asemenea e interesanta o plimbare pana la Muzeul tehnicii populare unde puteti sa va delectati cu o masa in cadru natural al Padurii Dumbrava, la unul din cele doua hanuri rustice, unul la intrarea in muzeu(nu prima de la sosea, a doua) si altul in incinta muzeului.Pentru amatorii de senzatii tari recomand o vizita a celui mai inalt turn cu ceas din Transilvania: turnul bisericii evanghelice.
Vizitarea turnului se poate face zilnic la ora 12 si este gratuita.
Daca nimeriti o zi cu vant puternic nivelul de adrenalina creste considerabil.


Vara trecuta am fost foarte placut impresionat dupa o scurta plimbare prin Targu Jiu. Multa curatenie si multa fantani arteziene care dau un iz de prospetime. Din pacate parcul cu sculpturile lui Brancusi era inchis.(santier). Va trebui sa aprofundez studiul orasului pentru o parere mai de valoare. Eventual poate aveti sugestii despre ce merita vazut.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde Catzelusha » Joi Mar 24, 2005 8:28 pm

Oradea este orasul pe care il vizitez anual,vara de vara si nu pentru ca mi-ar fi din cale afara de drag ci pur si simplu merg acolo la rude.Oricum,e un oras frumos,cam mic din pacate insa pitoresc.Sunt multe de vizitat si e frumos in orice anotimp.

Vasluiul,un alt oras pe care-l vizitez anual,dar in care merg cu placere.La fel ca Oradea ,Vasluiul este un oras mic,mai mic decat Iasul,trist,din cale afara de linistit,dar care mie imi place cel mai mult.

Brasovul,dupa Vaslui se numara printre orasele mele preferate.L-am vizitat acum aprox. 6 ani, si de arunci am ramas cu o impresie f buna.E un oras curat,ingrijit,cam aglomerat si cumlte obiective de vizitat(ex.Biserica Neagra).

p.s.orasul pe care ravnesc de multa vreme sa-l vad si nu mai apuc este...Bucurestiul. :cry:
Catzelusha
 
Mesaje: 767
Membru din: Joi Ian 01, 2004 12:00 am

Mesajde Eagle Raider » Vin Mar 25, 2005 9:56 pm

dupa parerea mea cel mai frumos oras .mi se pare Timisoara ,am un mare respect pt acest oras si Cluj-Napoca ,iar mi se pare un oras civilizat
///tHE Lion kING\\\
Avatar utilizator
Eagle Raider
 
Mesaje: 645
Membru din: Joi Mar 24, 2005 12:00 am

Mesajde SOD » Dum Mar 27, 2005 3:52 pm

du-pa parerea me-a, frumos este oras cel mare si frumos Pascani, care mie mia impresionat cand lam transversat,nu? ca este ingrijit.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Vin Aug 05, 2005 9:50 am

Vatra Dornei, orasul prin care m-am plimbat io in fix ziua in care darky implinea 17 ani si-o zi, mi s-a aratat frumos si despre el voi zice asa:

Atestat documentar prima data in 1410, s-a dezvoltat ca statiune balneoclimatelica in sec. XIX, cand s-au construit aici cateva obiective specifice. Este asezat in depresiunea dornelor, intre obcinele bucovinene, la altitudinea de 810 metri si are o temperatura medie anuala de 5.6 celsius. Speram ca incalzirea globala sa faca ceva in sensul asta, desi acum temperatura de afara e destul de placuta.

Geografic, e relativ departe de orice oras mare(cam 80 km pana la Bistrita sau Suceava) si se leaga de Campulung Moldovenesc printr-un drum complet nerecomandat celor slabi de inger. Dar mai aproape de atat sunt masivele Rarau(1651m) sau Giumalau(1873m), dar nu va duceti acolo decat daca e foarte, foarte important.

De oras acuma: Vatra Dornei seamana cu un colibri cu pene de paun in coada. Adica e mic, minuscul, dar cochet ca dracu'. De fapt e aproape normal, e mai mult o statiune decat oras. Multe, foarte multe hoteluri, vile, pensiuni. Vreo 24, parca.

Mi-a placut ca pe o placuta de pe strada Negresti scria strada Negrestilor.

In Vatra Dornei n-am gasit bomboane mentos sau ziarele de azi, care mi s-a spus ca ajung dupa ora 12. Regandind teoretic treaba, da bine(11 ore cu masina din Bucuresti), dar oricum mi se pare o ciudatenie.

In Vatra Dornei exista radio si libraria Alexandria, care are niste titluri ciudate(dictionar Roman-latin, de exemplu). Fete frumoase, amabile si moldovence.

In Vatra Dornei e un parc cu statui si veverite. In centru, mare, e bustul lui Eminescu, de care era atarnata o jerba de flori. In parc sunt placute pe care scrie "rezervatie". Tot in parc e o biserica cu hram la Sfanta Treime. Tot in parc e un stand de suveniruri unde mi s-a vorbit in ungureste (abia la sfarsit am auzit de la individ o juma' de "cu placere", ca raspuns la "multumesc"ul meu).

Langa primarie e un monument al eroilor din primul razboi mondial. Acolo e trecut si numele eroului Precup Pisdelea. Urat nume, mai ales pentru un erou. Pe unul din tunurile ce flancheaza monumentul, doi copii se bateau. Unul ii dadea palme celuilalt, care avea un dinozaur de plus in mana. Celalalt a inceput sa planga si a fugit spre casa. Agresorul a apucat o bucata de lemn de jos si a inceput sa-l urmareasca. Nu l-a prins, pentru ca victima a ajuns acasa, la - probabil - tac-su. Agresorul s-a oprit usor dezorientat si a inceput sa bata cu bucata de lemn baltile. Ma intreb ce se intampla daca l-ar fi prins. Mare, mare e Dumnezeul ostirilor. Dumnezeu e mare.

In Vatra Dornei gara e fix in centru, iar daca vrei sa te duci la bulevard, traversezi linia ferata. Masinile sunt parcate pe mijlocul strazii, si uneori ai impresia ca trec tot timpul masini. Dar ele doar stau acolo.

Unul din podurile peste Bistrita din oras(probabil cel mai important) are o fundatie care m-a facut sa ma gandesc la Hoover Dam. Ceea ce inseamna ca Bistrita e rau al dracu'. Muntean.

Una peste alta, e un oras mic, linistit si cochet, inconjurat de peisaje frumoase, un loc tocmai bun sa vii sa mori.

Asa am vazut io Vatra Dornei la prima vizita aici, intamplata, ca mai tot in viata mea, mult prea tarziu.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Asta da!

Mesajde pancstap » Vin Noi 25, 2005 11:30 am

memetShol scrie:iaca niste poze realizate in centrul Pitestiului...

Bravo, ai facut niste poze admirabile. Pitestiul este intr-adevar un oras frumos. Cauta-ma: wroweb@yahoo.com
pancstap
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Noi 20, 2005 12:58 pm
Localitate: Oradea

Anterior

Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron