vacanta turcia/grecia

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

vacanta turcia/grecia

Mesajde pulsar » Sâm Iul 05, 2003 2:40 am

am inchiriat si eu o masina pentru 1 luna jumate la vara in romania si am de gand sa fac o tura cu prietena pana la bosfor si in grecia. stie cineva ceva de drumuri, distante, locuri de vazut ? eu m-am uitat putin pe net si n-am gasit nimica. Cred ca vreau sa luam ruta scenica si sa mergem pe malu marii pana in insule in Grecia dar sa trecem si prin Atena..si avem vreo 3 saptamani la dispozitie.

Deci, merita sa mergem la Bosfor/Istanbul si dupa prin Grecia ? Sunt locuri misto ? Cam care sunt preturile la hoteluri ? Dispun de aproape 4000 de euro dar daca hotelu o sa fie 150 pe noapte, am pus-o :P

Si, cel mai important..cum e drumu cu masina ? Sper ca in 3 saptamani nu o sa merg prea repede si sa pot sa vad locurile asa cate putine..dar care drum trebuie luat ? De unde aflu toate detaliile astea ? :)

Oricine a mai trait experienta, va rog mult sa imparatasiti.

Mersi,
George
pulsar
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Dec 03, 2002 8:50 pm
Localitate: Buc

excursie placuta...dar

Mesajde LS. » Sâm Iul 05, 2003 8:46 pm

Salut Pulsare !!

Sant sigur ca ai sa gasesti informatiile dorite pe aici.

Un sfat esential pt. tine...nu stiu de unde ai inchiriat masina, dar fii atent..nu e permis sa iesi din Romania cu o masina inchiriata.

Deasemenea nici o firma internationala nu permite intrarea in Romania...cu exceptie o firma ungureasca.

Fii foarte atent la polisa de asigurare, in caz ca cineva-ti permite iesirea granitei Romanesti cu masina. Sa nu cumva sa fii bun de platit o masina noua.

Daca totusi nu gasesti informatii in legatura cu excursia programata, dai un apel Moshului si el stie cum sa ma gaseasca si am sa te ajut.

Sorin.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Re: excursie placuta...dar

Mesajde pulsar » Dum Iul 06, 2003 2:45 am

ok

eu fac afacere cu autorent.ro

astia mi-au pregatit contract special ( am 20 de ani, si limita minima de inchiriat e 21 ) si pe deasupra ma pun sa platesc parca 60$ pe saptamana ca sa am carte verde la masina ca sa pot sa ies cu ea din tara...acuma eu sper ca astia nu mint sau ca ma iau la frectii..

anyways, eu masina o inchiriez pe 28. ajung in romania pe 25. ei cica sa trec direct la aeroport sa le dau actele sa poata sa preapre 'greencardu' la masina pana pe 28 cand vin sa o iau.
sunt sanse ca sa poata sa fie adevarat si sa pot sa ies cu ea din tara ? sau astia ma mint pe aici ?
pulsar
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mar Dec 03, 2002 8:50 pm
Localitate: Buc

Grecia -Paralia Katerini ??

Mesajde nitronico » Sâm Iul 12, 2003 3:55 pm

Ati fost cumva in Grecia la Paralia Katerini?
Cum este?
Cam cati bani imi trebuie pentru manacare (biletul este fara papa)?
Nu e prea devreme sa renunt.
CE recomandati?
nitronico
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Sep 28, 2002 4:35 pm

Mesajde Dzeu » Lun Iul 14, 2003 9:43 am

Am fost in Turcia de vreo 6 ori si mi-a placut foarte mult.Am fost in orase ca Kusadasi,Cesme,Antalya,Alanya,Kas,Kemer,Oren si alte orase.O singura data am fost cu avionul(atunci cand am mers in Alanya),in rest am mers cu masina.
Mi-a placut foarte mult Aquapark-ul din Antalya,in special Crazy River.
In rest pot sa zic ca Turcia a fost o tara care mi-a placut foarte mult.

Cat despre Grecia,am fost o singura data cu autocarul si am fost pe la manastirile de la Meteora,Atena si alte orase pe care nu mi le mai aduc aminte.
Razi!Maine poate fi mai rau!!!
Avatar utilizator
Dzeu
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mie Iul 02, 2003 11:00 pm

Re: Grecia -Paralia Katerini ??

Mesajde Moonflower » Vin Iul 25, 2003 10:54 pm

Initial trimis de nitronico
Ati fost cumva in Grecia la Paralia Katerini?
Cum este?
Cam cati bani imi trebuie pentru manacare (biletul este fara papa)?
Nu e prea devreme sa renunt.
CE recomandati?




Am fost anul trecut, iar vinerea viitoare plec din nou! Personal am fost destul de multumita: nu cred ca preturile ar fi (cu mult) mai mari decat la noi la mare; am avut la mine 280 euro, pe care i-am cheltuit pe excursiile organizate acolo(excursia la Atena a fost vreo 40 de euro, incluzand aici doar transportul, nu si biletul pentru Acropole, masa de pranz etc.; 30 de euro a fost excursia la Meteora, iar 17 seara greceasca=muzica traditionala, mancare si bautura, dupa aia dans), pe tot felul de cadouri si alte maruntisuri. Mai mult chiar, mi-au ramas 40 de euro, nu stiu nici eu prin ce minune.
Anul trecut am avut mic-dejunul si cina incluse in pretul excursiei(180 euro au costat cazarea, drumul+ mic-dejun si cina). Mancarea a fost acceptabila, mai ales masa de seara era, de regula, foarte buna(iar eu sunt pretentioasa la mancare!).
Chiar daca nu ai masa asigurata, nu-ti face probleme: exista o multime de alimentare, de fast-fooduri, fructele mi s-au parut mai ieftine ca aici; nu te-as sfatui sa-ti cari mancare de acasa pentru ca nu se merita, mai ales daca nu ai in camera frigider. Eu am avut si frigider si televizor, camerele erau curate, se facea curatenie si se ducea gunoiul in fiecare zi. Si culmea, nu ne-au furat nimic! Presonalul hotelului era foarte amabil, ne-au dat pahare, farfurii pe care sa punem fructele... Oricum, din cate am inteles, mancarea este mai ieftina decat in Italia, de exemplu. Desigur, si aici exista locuri mai scumpe si mai ieftine!

Plaja e frumoasa, apa nu-i adanca, nu sunt stanci sau bolovani, ci nisip fin. Anul tecut am fost tot in luna august si vremea era frumoasa, calda, dar nu caniculara. Doar la Atena am suferit de caldura.
Sunt foarte multi romani; in general, grecii stiu engleza,asa ca n-o sa fie o problema sa te intelegi cu vanzatorii, cu personalul hotelului etc.
In cazul in care mergi la Atena cu cineva care e elev sau student, ar fi o idee buna sa-si ia carnetul de note, pentru ca elevii si studentii au reducere de 50% la biletul pentru Acropole; avand in vedere ca biletul intreg costa vreo 24 de euro, nu e rau sa ai carnetul la tine(sa speram ca mai e valabila treaba cu reducerea).
Nu stiu ce sa-ti mai zic... poate doar distractie placuta!
Moonflower
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 03, 2003 8:09 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde sandrino » Sâm Mar 13, 2004 7:27 pm

Da .. GRECIA... e superba.. si merita vazuta... cat despre drumuri stai fara grija ca in afara Ro e mult mai bine..
Love of my life you`ve heart me, broken my heart, and now you leave me, love of my life can't you see, bring it back, bring it back, don't take it away from me, because you don't now, what it means to me !!! :cry: :kiss:
Avatar utilizator
sandrino
Junior Member
 
Mesaje: 761
Membru din: Joi Aug 23, 2001 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Mar 17, 2004 4:27 pm

Autostrazile da, sunt bune. Dar in Pireu am mers pe niste strazi, cu nimic sub 'calitatea' Bucurestiului: treceri la nivel cu c.f. unde rupeai masina in doua etc... Iar pe insule, depinde de banii primariei. Eu am fost in Aegina, linga Atena, si unele strazi lasau de dorit. In plus, atentie la trafic: grecii sunt dementi, in plus sunt multi turisti nordici care conduc beti si fara sa cunoasca drumul.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Einstein » Mie Mar 17, 2004 6:57 pm

Paralia Katerini e super-naspha..Am fost de 3 ori shi daca acu 5-6 ani era misto acu e super-naspha, mai ales ca 50% din turistii de acolo sunt romania shi te simtzi ca la Mamaia...In fine, lumea se duce acolo pt. ca ie ieftin, eu ti-ash recomanda una din insulele grecesti
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde Laur&mirela » Dum Mai 16, 2004 9:09 pm

Draga Pulsar,

Sunt si eu interesat sa merg in Grecia cu masina vara asta, cam ca tine tot asa - nu cu multi bani. Vreau sa-mi iau prietena, sa facem toata Grecia de la nord la sud, sa dormim acolo unde-i mai ieftin si apoi sa stam o saptamana in Creta. Daca ai aflat ceva variante de cazare, da-mi si mie o veste. Nu raman dator !
Multumesc !

Eu sunt Laur, prietena e Mirela.

lauris@fx.ro
Laur&mirela
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mai 16, 2004 8:56 pm
Localitate: BUCURESTI

Mesajde Bradut » Joi Iul 14, 2005 4:04 am

Laur&mirela scrie:Draga Pulsar,

Sunt si eu interesat sa merg in Grecia cu masina vara asta, cam ca tine tot asa - nu cu multi bani. Vreau sa-mi iau prietena, sa facem toata Grecia de la nord la sud, sa dormim acolo unde-i mai ieftin si apoi sa stam o saptamana in Creta. Daca ai aflat ceva variante de cazare, da-mi si mie o veste. Nu raman dator !
Multumesc !

Eu sunt Laur, prietena e Mirela.

lauris@fx.ro



Laure si Mirelo draga,

Depinde foarte mult. Depinde de ce vreti sa faceti. Grecia e o destinatie fie scumpa, fie ieftina. Daca vreti sa vedeti adevarata Grecie, n-o sa va coste foarte scum, dar va trebui sa mergeti la fler. In special daca mergeti cu masina, luati o harta si duceti-va unde vi se scoala. Astia au niste sosele minunate, cel putin in comparatie cu ce-avem noi.
De exemplu, cel mai misto loc de camping pe care l-am vazut in viata mea e la Meteora. Zona de campare e la poalele unei stanci de vreo 300 de metri inaltime. Faza cea mai misto e ca exista o regrupare uriasa la vreo 50 de metri de pamant unde se aduna toti si fac petreceri. Intelegi? Faci o lungime de coarda pina acolo, te-asezi si-ti petreci seara cu restul lumii. Mi s-a parut fantastic, desi nu m-am bagat sa ma sui pina acolo.
Oricum, Grecia e full de pensiuni, guesthouse-uri, hosteluri si restaurante. Daca as fi in locul tau, mi-as lua cortul, aparatul foto si gagica si m-as tot plimba. Daca ai diesel, e chiar minunat. Nu ca benzinica ar fi mai scumpa la ei.
Bradut
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 31, 2005 1:26 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde vio13 » Vin Iul 15, 2005 8:14 am

Puteti intra pe paginile grecesti pe net si gasiti si pensiuni si mici hotele samd, cu directiuni cum si in ce fel se ajunge pina la ele, apoi au si preturi, de ex camera dubla, incepe de la 25-30 de Euro pe noapte la pensiuni (guest houses)si la hotel de la 40 Euro in sus. Rezervatia se poate face prin internet si va asteapta in ziua cind ati ales-o , ca sa nu umblati cu masina asa in necunoscut cautind pensiuni sau hoteluri nestiind preturile dinainte.
vio13
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 13, 2005 7:41 am
Localitate: Grecia

Mesajde driana_r01 » Vin Sep 09, 2005 9:15 pm

Super marpha turcia...am fost in Kusadasi...numai pareri bune despre acea excursie..recomand la toti!
driana_r01
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Vin Sep 09, 2005 8:39 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde strumph » Mar Ian 31, 2006 4:00 pm

si eu am fost in paralia katerini anul trecut si nu mi s-a parut chiar asa naspa cum ti s-a parut tie, einstein! nu mi-ar placea sa merg de 100 de ori in acelasi loc, nici macar de 2 ori. cred ca de asta nu ti-a mai placut, stiai locurile, oameni, magazinele, etc. cine merge pt prima data, sigur nu va fi dezamagit. e ieftin, curat, frumos si nici macar nu se compara cu mamaia!!!!
strumph
Junior Member
 
Mesaje: 58
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 10:26 pm
Localitate: brasov

in legatura cu Grecia

Mesajde TERESITA » Lun Mar 26, 2007 10:34 pm

imi puteti recomanda niste pensiuni ieftine?vreau sa plec pe cont propriu, nu prin excursii si caut cazare ieftina.am inteles de pe forum ca sunt cativa care au fost dar nu organizat.cam ce supermarketuri sunt pe acolo,pt mancare.vreau sa merg in Atena si Salonic.


multumesc anticipat
TERESITA
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 26, 2007 10:11 pm
Localitate: Bucuresti

a fost cineva la ephesia sau nazar beach in turciqa?

Mesajde coxana » Sâm Iul 07, 2007 2:08 pm

ma intereseaza daca a fost cineva la hotelul ephesia in kusadashi sau la nazar beach in antalya.care redeti ce e mai bun?
coxana
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iul 07, 2007 2:00 pm
Localitate: sibiu

Mesajde coxana » Sâm Iul 07, 2007 2:09 pm

driana_r01 scrie:Super marpha turcia...am fost in Kusadasi...numai pareri bune despre acea excursie..recomand la toti!

la ce hotel ai stat?
coxana
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iul 07, 2007 2:00 pm
Localitate: sibiu

Mesajde coxana » Sâm Iul 07, 2007 2:10 pm

cine imi recomanda un hotel bun, cu plaja super in turcia????
coxana
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iul 07, 2007 2:00 pm
Localitate: sibiu

Mesajde SEFU_SCARII » Sâm Iul 07, 2007 10:33 pm

Discover Romania! e o tara furmoasa plina de umanoizi numiti romani!!!
SEFU_SCARII
Junior Member
 
Mesaje: 218
Membru din: Mie Iul 23, 2003 10:22 pm
Localitate: Europa Româneascã

grecia

Mesajde raducozac » Vin Aug 24, 2007 10:41 am

salut. plec cu masina din buc.pe data de 26.08, duminica dimineata pe la 2-3 spre halkidiki. as vrea sa mai merg cu cineva.
mess:raducozac, raducozac@yahoo.com. merci si drum bun tuturor.
raducozac
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 24, 2007 10:37 am
Localitate: buc

Re: vacanta turcia/grecia

Mesajde sanzianapetre » Mar Mar 09, 2010 6:07 pm

eu mi-am facut un obicei prost de a-mi lua cu mine in vacanta si laptopul. Pana sa mi-l cumpar, ii criticam pe toti pe care ii auzeam ca fac asta, dar se pare ca au un fel de magnet in ele. Am un laptop Toshiba care cam face singur treaba, dar tot trebuie sa apas cateva butoane ca sa fie totul ok, iar daca apas cateva butoane, nu pot sa ma abtin sa nu mai apas si alte butoane... si uite asa, vacanta devine munca in aer curat...
Avatar utilizator
sanzianapetre
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Noi 13, 2009 12:00 am

Re: vacanta turcia/grecia

Mesajde dutchess » Mar Mar 09, 2010 6:29 pm

sanziana, prima vacanta a fost si a mea la fel; pe urma am luat doar telefonul (cu acces la internet si mail, e drept);
am constatat ca e mai usor sa ai posibilitati de manevre limitate, in felul asta pana la finalul sejurului ai cele mai multe sanse sa te deconectezi;
mai ai varianta in care ajungi undeva fara acces la Internet - asta e solutia garantata :)
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: vacanta turcia/grecia

Mesajde kant emir » Mie Mar 10, 2010 3:40 am

duceso, nush daca ai bagat de seama, dar fata aia face reclama pe blat

stii tu ceva de treaba asta, are binecuvantarea ta?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: vacanta turcia/grecia

Mesajde dutchess » Mie Mar 10, 2010 8:44 am

emire, nu observasem, mersi de atentionare
oricum, putem continua discutia si fara link-urile respective
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: vacanta turcia/grecia

Mesajde eliana » Mie Mar 10, 2010 10:15 am

putem, putem.


eu una as pleca undeva unde nu e acces nici la internet, nici la telefonia mobila.
:D :D
auziti, stiti ca vara spre toamna e chiar fain de tot in Bulgaria?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Mie Mar 10, 2010 10:21 am

croatia.. slovenia... muntenegru.. etc :D

(daca ma gandesc mai bine chiar si grecia in extrasezon)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: vacanta turcia/grecia

Mesajde dutchess » Mie Mar 10, 2010 10:56 am

anii trecuti am executat cateva tururi de Europa cu masina (austria, italia, germania), ceea ce cred ca se va intampla si anul acesta, dar mai spre nord
dar am avut si o vacanta all inclusive in Turcia, pe care o recomand daca doriti doar somn, mancare buna, plaja, baie, relaxare - fara telefon si internet :)
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: vacanta turcia/grecia

Mesajde eliana » Joi Mar 11, 2010 11:36 am

eu visez la o casuta mica si alba pe un cer albastru intens si jos asternuta o mare albastra...


si un pescarus intr-un picior undeva in marginea peisajului. eu sunt in apa. :D
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: vacanta turcia/grecia

Mesajde dutchess » Joi Mar 11, 2010 11:50 am

asa ? :)
coastal-path-in-santorini.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: vacanta turcia/grecia

Mesajde eliana » Vin Mar 12, 2010 11:04 am

Imagine


sau asa. :)
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Următorul

Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori