Echipament pt ski

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Echipament pt ski

Mesajde Star » Sâm Noi 01, 2003 12:33 pm

Am si eu o intrebare, care pentru unii poate suna aiurea. Si nici nu stiu daca aici este cel mai bun loc pentru a posta. Dar oricum, ma intereseaza sa-mi cumpar un echipament pentru a merge la ski. Trebuie sa recunosc ca sunt incepatoare in domeniu. Imi puteti recomanda cateva magazine de prin Bucuresti unde as gasi asa ceva?
Star.
Star
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Oct 24, 2003 8:23 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Yellow Pinkie » Sâm Noi 01, 2003 10:34 pm

In primul rind incearca la Himalaya. Ar mai fi si Ascent, dar nu stiu daca mai au pe acolo si costume. Himalaya este in spate la Cocor, pe Mosilor , la colt cu linia de tramvai, iar Ascent linga liceul Spiru, pe Vasile Lascar (fosta Galati), chiar linga piateta aia rotunda de linga liceu. Mai erau si in Unirii, in aripa Calarasi, la 3 sau 4, citeva magazine sportive, dar pe acolo mai mereu sunt renovari asa ca nu stiu situatia actuala.

Dar as recomanda un drum pina la Sinaia, unde poti incerca la Snow, linga statia de cabina, sau vizavi de hotel Sinaia, linga Banc Post si beraria Cerbul, unde a fost barul Amasis (cred ca tot Snow ii zice, in orice caz e acelasi patron si cam aceeasi marfa), sau chiar la parterul hotelului Sinaia, linga Deutschland, unde sunt citeva magazine (Ada shop si inca doua). Parca unul din ele are si toale, dar nu schiuri. Sau in Poiana Brasov, la complexul ala comercial din centru (Favorit) sau la magazinele de linga statia de gondola (Rossignol etc...). Sau chiar in Brasov, daca tot ajungi pina acolo. In Sinaia, Poiana si Brasov poti gasi preturi mai mici decit in Bucale (exceptie facind magazinul Rossignol de linga gondola).

Oricum, nu te grabi in ce priveste schiurile si claparii. Toale tre sa-ti iei, dar restul, poti merge pe inchiriate pina gasesti ceva ce-ti place. N'are rost sa iti iei repede o pereche de clapari, "ca sa ai", si sa observi dupa a doua coborire ca te cam string, sau joaca glezna etc... In primul rind la clapari tre sa fii atenta, sa stea bine pe picior, si, zic eu, sa aiba 4 clape, sau chiar 5. In felul asta ii poti regla cit mai fin. Cauta Lange sau Nordica, daca gasesti, daca nu sunt buni si Salomon, Rossignol etc... Vezi ca, in afara de Himalaya si Ascent, unde vinzatorii se pricep, te serveste cite o fatuta care nu prea are habar de schi, asa ca ar fi bine sa mergi cu cineva care se pricepe, ca sa ai cu cine sa te consulti. De aia zic ca e important sa mergi o vreme si pe inchiriate, ca sa inveti cum tre sa fie un clapar, sa-ti dai seama cu ce fel de schiuri si legaturi te impaci mai bine etc...

Hai c-am cam exagerat. Bafta!
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Thanks!

Mesajde Star » Dum Noi 02, 2003 9:31 am

Multumesc foarte mult pentru raspuns! A fost mai mult decat m-as fi asteptat! O sa tin cont de sfaturile tale! Numai bine! Star.
Star
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Oct 24, 2003 8:23 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde UnCopilutz » Dum Dec 07, 2003 2:40 pm

Bai fratilor , intr-un magazin , reprezentanta nike , erau si niste echipamente pt ski . Si cand am vazut acolo o pereche de schiuri , stie dracu` ce firma aveau , cu 40 de coco , am zis ca n o sa invat in viata mea sa skiez
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Lun Dec 15, 2003 12:32 am

Copilule, nu stiu in ce tara ai vazut asta, dar pentru Romania e un pret cu care bete iti iei sigur, dar schiuri... de la 100 in sus. Unele calumea sunt peste 10.000.000 lei.

Pentru cine mai e interesat, am uitat sa mentionez in postul de acu... ceva vreme, magazinele mari gen Metro sau Carrefour. Sunt sanse sa gasiti pe acolo ceva bun la preturi decente, si schiuri si clapari si bete si legaturi. Toalele de schi, in schimb, au aceeasi 'calitate' ca si restul toalelor de Metro, deci mai bine nu.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Inchiriere !!

Mesajde LS. » Mar Dec 16, 2003 7:49 pm

Salut prieteni !!

Sunt planificat sa vin la ski prin feb. mar....habar nu am de ski dar am promis pustanilor asa ceva.

Baza mea va fi Brasovul si as dorii sa-mi fac lectiile inainte de a ajunge. Unde e cel mai bun loc pt. incepatori, cam cat costa o lectie si cat costa de a inchiria un echipament complect ??

Multumesc anticipat ...

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Dec 17, 2003 10:08 pm

Salut prietene (viitor?) schiorist! Multe felicitari, in primul rind, ca ai de gind sa iti inveti pustanii acest minunat sport, si recomand cu caldura sa incerci sa te apuci si matale... Pacat ca nu sunt mai multi iubitori de schi pe acest forum, am vazut ca e un thread pe pagina a 2a de la sport, dar nu s-a mai scris acolo din aprilie 2002. Oricum, are informatii interesante pentru curiosi...

Din Brasov recomand schiatul in Poiana. Mult mai frumos si lejer decit Predealul, unde in general e plin de cocalari bucuresteni si pantofari care umplu aiurea pirtiile. In Poiana erau 4 pirtii de incepatori, una mai buna ca alta. Din pacate, 3 au cazut prada economiei de piata: Favorit nu avea cablu, si nu mai e folosita din '90, Camelia a fost 'umpluta' cu case de vacanta si s-a inchis definitiv prin '93 si Stadion cred ca a dus lipsa de un investitor, sau nu i-a convenit lui Copos ca e mai buna, pentru incepatori, decit a sa Bradul, asa ca i-a manevrat inchiderea, acu vreo 2 ani. Ramine deci Bradul, foarte buna pentru toate gradele de incepatori. Asta este situata linga Ana Hotels (fostele Bradul, Poiana si Sport) si linga statia de cabina mare (Capra Neagra). Dispune de inclinatii minimale, mici dimburi pentru exercitii, crisma (nasoala - da cu staif), teleschi si nocturna (vineri, simbata si duminica, pina pe la 8-9 seara). Inclinatia e din ce in ce mai mare pe masura ce urci. Merita verificat daca nu cumva i-au dat drumul din nou si pirtiei Stadion, tot cu teleschi, dar are pe toata lungimea o inclinare mica. Se afla linga cealalta statie de cabina si statia de gondola.

De inchiriat sunt centre si linga Bradul, si linga Stadion, dar mai multe linga Bradul. Din ce am auzit, un echipament complet/zi e cam 200.000 lei. La centrele de inchiriat se poate intreba (cu succes) si de monitor de schi, daca se doreste. Asta e destul de scump daca se angajeaza individual (cred ca pe undeva pe la 4-500.000 2 ore, dar cineva istet n-are nevoie decit de 2 ore sa invete plugul, pe urma exersat individual plugul 3-4 zile 5 ore pe zi, si pe urma din nou 2 ore pentru a avansa). Exista insa scoli pentru copii sau adulti, unde te inscri, sunt grupe de 8-12 invatacei, si cred ca e mult mai ieftin decit monitorul individual. Daca vrei sa inveti sa schieze un copil de 3-4 ani e totusi mai bine un individual.

Cam atit pentru moment, sper ca n-am exagerat, dar nici omis ceva. Intru rar pe forum, dar daca mai e vreo intrebare apuc sa o raspund pina de revelion :rolleyes:
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Multumiri !

Mesajde LS. » Joi Dec 18, 2003 6:40 pm

Multam frumos Yellow pt. raspunsul di detaliile date !!

Deja am planificat impreuna cu cineva de pe acest site, s-o facem lata in duet...dar pt. gestul facut cred c-o sa fim un trio !! Asa ca ramane sa va anunt cand vin ca sa facem niste ravagii in mititei celebrii si lazile de bere . Pana atunci multam frumos si Sarbatori Fericite si La Multi Ani !!

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

schior amator

Mesajde Mr Teo » Mie Dec 31, 2003 9:44 am

Eu am inceput sa schiez nu demult si miam luat niste schiuri noi, Rossignol.
Eu zic cas bune da vreau sa stiu careva care le are ce parere are.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde vio rominox » Mie Dec 31, 2003 12:36 pm

Nu sunt de acord cu ,,mersul pe inchiriate'' in ce priveste claparii.
In general,ciorapul din clapari se formeaza cind sunt noi,dupa piciorul primului utilizator( si NICIODATA o persoana nu seamana cu alta).In plus,claparul inchiriat poate fi ud in interior sau te poti alege cu vreo ciupercutza.
Apoi schiurile:si aici e o poveste.
In afara de faptul ca fiecare clapar se calibreaza pe schiul respectiv, tre sa-ti alegi schiuri,dimensional si ca forma ,la cit stii tu(daca esti incepatoare mergi pe schiuri drepte si mai scurte ,apoi treci pe carv samd).
In plus,schiul tre reglat sa sara cind cazi.
Sotia mea era s-o puna rau cu piciorul(pina la urma a scapat cu o intindere) pe schiuri de inchiriat care n-au sarit.
Daca poti,ia-ti o pereche de clapari noi-ce-i al tau e al tau,in general cu un nr superior fata de cel de la adidas.(adica daca porti 37 ia-ti clapari 38)
cit costa claparii? depinde de marca,etc.
Cit costa un picior?
vio rominox
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 31, 2003 12:07 pm
Localitate: tg jiu

echipamente de inchiriat vs ale tale

Mesajde Mr Teo » Mie Dec 31, 2003 9:38 pm

E mult mai bine sa ai ale tale daca stii ce sati iei, mai nou din cate stiu , schiurile trebuie ajustate la o anumita tensiune la incheieturi(ca sa nuti rupi picioarele cand cazi), ar trebui sa le ungi si sa stii ca ai marimea potrivita pt tine.
Daca le inchiriezi insa esti asigurat de astea dar platesti mai mult si nu stii niciodata daca au marimea ta.
Eu am 48 la picior si nu gasesc mai niciodata schiuri libere marimea mea.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde MiG29 » Lun Ian 05, 2004 10:20 pm

Cu inchiriatu schiurilor e jale.In Predeal cel putin (250.000 bete +clapari+schiuri;350.000 snowboard+clapari)sunt numa tepe.Claparii de bine de rau merg(desi arata cam prost shi nu garantez cat sunt de curati(dezinfectati nu mai zic))insa schiurile sunt marea majoritate uzate atat fizic cat shi moral(un prieten a nimerit o pereche de Fisher facute in 88:rolleyes: ).Snowboardurile arata ceva mai bine.Insa nu recomand Predealu pentru schiat.Eu nu mai schiasem de ceva ani shi a cam trebuit sa o iau de la zero asa k am avut unde insa pentru cineva mai avansat e greu fiindca Clabucetu shi Subtelfericu sunt foarte pline,multe fite,multa lume care n-are ce sa caute acolo,cozi la teleschi imense.In Sinaia vineri nu era zapada asa k mai ramane Poiana.Io unu as investi intr-o pereche de schiuri da cum merg la ski rar shi nici nu prea ma omor nu cred k merita.Insa nici inchiriatu nu prea(mai) e o solutie
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde paiacec » Mar Ian 06, 2004 9:55 am

Migule Clabucetul este pentru incepatori!Subtelefericul e pentru cei care n-au ce face cu schiurile(sunt multi bolovani),asha ca , daca vrei ceva mishto du-te la Azuga pe partia Sorica.E cea mai reushita partie de pe Valea Prahovei.

P.S. - sa nu te sperii la inceputul partiei din varful muntelui!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde caine_mic_ro » Mar Ian 06, 2004 7:31 pm

Cine poate sa-mi zica si mie cam la cat s-ar ridica un echipament complet de ski?(Pt incepatori)
caine_mic_ro
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 06, 2004 7:16 pm
Localitate: Constanta

am un prieten care stie cate ceva in Romania

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 15, 2004 2:03 pm

Ultima data cand am vorbit cu el zicea ca lucruri de calitate(firma serioasa) te costa ca un pachet complet deci: bete, schiuri, cizme, manusi caciula... undeva intre 400-800E.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Help

Mesajde Boss » Lun Noi 29, 2004 12:54 pm

Am citeva intrebari:
De unde pot sa cumpar echipament de ski mai ieftin?
Cite tipuri de skiuri exista si ce fel de skiuri trebuie sa cumpere un incepator? Ce dimensiune trebuie sa aiba skiurile?
Care sint pirtiile din Romania mai accesibile incepatorilor?
Cunoasteti ceva trucuri pentru a mai scadea din cheltuieli (ex. dormit la gazda vs pensiune, mers dimineata si intors seara, etc)
Cam cit o sa ma coste un week end la ski?
Imi cer scuze, dar sint mai mult decit beginner. Sfatuiti-ma. Va multumesc. ~a
Boss
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 29, 2004 12:48 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Lun Noi 29, 2004 1:24 pm

Boss scrie:Am citeva intrebari:
De unde pot sa cumpar echipament de ski mai ieftin?
Cunoasteti ceva trucuri pentru a mai scadea din cheltuieli (ex. dormit la gazda vs pensiune, mers dimineata si intors seara, etc)

Sfatuiti-ma


apuca-te de sah, iesi mult mai ieftin. parerea mea (cb)
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde paiacec » Lun Noi 29, 2004 4:49 pm

De unde pot sa cumpar echipament de ski mai ieftin?
De la second hand!
Cite tipuri de skiuri exista si ce fel de skiuri trebuie sa cumpere un incepator? Ce dimensiune trebuie sa aiba skiurile?
Cate bordee atatea obicee,adica daca sunt o gramada de firme producatoare de echipament de ski,atunci sunt shi mai multe tipuri de skiuri.Io shtiam ca lungimea skiurilort tre sa fie egala sau mai mica cu vreo 5-10 cm fatza de inaltzimea skiorului.
Care sint pirtiile din Romania mai accesibile incepatorilor?
incearca shi tu un Predeal(exclus Subteleferic) pe Clabucet sau Cocoshul,sau Busteni,Azuga(partiile mai mici),iar daca ai coi shi vrei adrenalina cat de cat,du-te pe Sorica(Azuga).

P.S. - Daca sfaturile mele nu itzi priesc,atunci(sincer vorbind) urmeaza sfatul lu aiu.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde danidan » Mar Noi 30, 2004 1:47 am

Ca incepator skiurile de aceeasi lungime cu inaltimea ta sunt cele mai bune.
Pe masura ce avansezi ai nevoie de skiuri mai lungi pentru o mai buna stabilitate la viteza.
Sincer nu cred ca e bine sa-ti cumperi skiuri ca incepator din doua motive:primul ar fi ca oricum le vei face varza si al doilea,asa cum am scris mai sus,dupa primul sau al doilea sezon le vei schimba,deci...alta cheltuiala.Dar ma rog..asta e in functie de bugetul fiecaruia..
Cel mai bine e sa inchiriezi,macar la inceput.
Multa bafta si...chiar daca pare greu la inceput,nu te lasa.
Avatar utilizator
danidan
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Lun Noi 29, 2004 12:00 am

Aparitie

Mesajde Luce » Joi Dec 09, 2004 11:40 am

In curand, o sa ne fie de mare folos: www.romaniapenet.ro
Luce
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 09, 2004 11:32 am
Localitate: Bucuresti

Preturi pentru inchirierea echipamentului sportiv

Mesajde Sergges » Mar Dec 14, 2004 5:57 pm

Imi poate spune cineva cam la cat se va ridica pretul pentru inchirierea unui echipament de ski in perioada sarbatorilor (25-31)? Pe net am gasit variante pentru predeal : 200k / zi , asa era pe 1 Decembrie dar mis e pare evident ca preturile vor creste, as fi curios pana la cat. De exemplu anul trecut in jurul carei cifre au variat?
Sergges
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 14, 2004 5:38 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde paiacec » Vin Ian 21, 2005 11:21 am

Anul trecut au fost cam 150 000 -- 200 000 mioare inchiriat skiuri + clapari + betze.Anul asta se pare ca se pastreaza aceleashi pretzuri,adica intre 150 000 shi 200000 mioare.Asta se intampla la Azuga.
Shi daca tot sunt la faza asta, va zic ca Teleschiul la Azuga(Sorica)nu functzioneaza.O urcare cu telescaunul = 90k.Daca va luatzi cartele cu mai multe urcari(respectiv 3, 5, 10)ieshitzi mai cashtigatzi.Se fack nishte reduceri.
Partia nu e intr-o stare tocmai buna.Primul sfert cam are bolovani.In rest, toate bune shi frumoase.Grija mare la terminarea partiei(sosire)ca e cam gheatza shi nishte hopuri.
In weekend e aglomerat ca dracu!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde rennee » Lun Ian 31, 2005 1:40 pm

Am si eu o intrebare. Am niste schiuri de 15 ani, se numesc reghin.
Acum 5-6 ani, cand m-am mutat, le-am scapat intre cabina liftului si zid si s-au desprins putin la varf. Vreau sa le duc la un centru de reparatii skiuri, undeva prin bucuresti. daca cineva cunoaste un astfel de centru sa-mi dea si mie adresa.
si o alta intrebare. aceste schiuri, pe care le am eu, vechi de 15 ani, mai sunt bune sa le iau pe partie sau este cazul sa cumpar altele. nu le-am mai folosit de cativa ani buni, mai mult de 5 ani. o cunostinta mi-a spus ca daca vreau sa-mi rup picioarele pe partie sa ma urc pe ele. voi ce spuneti?
rennee
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 31, 2005 1:10 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde paiacec » Lun Ian 31, 2005 2:02 pm

Ai o menghina?Ai nishte substantze de lipit gen superglue,superattack,picatura,poxipol shi alte minunatzii?Daca da,curatza bine locul unde tzi s-a desprins skiul respectiv,apoi aplica nishte maclavais d-ala dez zisei mai sus,dupa care prinde-o in menghina(sa n-o prinzi de unde nu trebe:D) shi las-o acolo pana se intareshte lipiciul.

Tot odata,uita-te bine la skiuri sa n-aiva vreun inceput de carii,ca e pericol mare!Daca au intrat carii in ele, potzi sa itzi iei nishte skiuri serioase din fibra de mai shtiu io ce.
Succes!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Ian 31, 2005 2:29 pm

aceste schiuri, pe care le am eu, vechi de 15 ani, mai sunt bune sa le iau pe partie ?

da, chiar fuarte bune, poti incinge un foc strashnic cu iele la pualele partiei mai ales ca sunt fuarte uscate
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde rennee » Lun Ian 31, 2005 3:14 pm

sa inteleg ca nu mai sunt bune de nimic si ca trebuie sa le arunc?
rennee
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 31, 2005 1:10 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mar Feb 01, 2005 5:38 pm

pai mergi la ski nu la drumetie cu schiele-n spinare
ie in joc viata ta si fara un echipament adecvat nu merita sa risti
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde manet » Mie Feb 02, 2005 12:33 am

Cine ma ajuta si pe mine ?
Ce inaltime trebuie sa aiba schiurile relativ la inaltimea persoanei ?
Cum e bine sa fie : mai mari sau mai mici ?
manet
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 02, 2005 12:24 am
Localitate: bucuresti

clapari?

Mesajde baloo » Lun Sep 12, 2005 8:26 pm

Stie cineva un magazin unde-mi gasesc nishte clapari(noi sau second-hand) in Ploiesti? Eu port 45
baloo
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 10, 2005 7:53 pm
Localitate: ploiesti

Help !

Mesajde didi » Mie Dec 14, 2005 4:31 pm

Cine poate sa ma ajute cu cateva sfaturi despre reglarea legaturilor. Am inteles ca este in functie de greutatea pe care o ai.Ce reprezinta doate cifrele alea de pe legaturi Kg?
Multumesc! [-o
didi
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 13, 2005 10:12 pm
Localitate: Constanta

Următorul

Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori