Bacul la fizica

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Bacul la fizica

Mesajde alex77 » Lun Iun 13, 2016 11:10 am

Am o mica nelamurire la tensiunea in fir.Daca un corp este situat orizontal si alt corp este situat vertical si aceste doua corpuri sunt legate de un scripete atunci asta inseamna ca exista o forta de gravitatie?
Nu stiu cu e cu tensiunea asta in fir dar stiu ca T ar trebui sa fie perioada oscilatiei nicidecum tensiunea in fir.Ce asemanare are perioada oscilatiei T cu forta tensiunii Ft?De ce nu se noteaza tensiune in fir cu Ft?Nu e o forta care actioneaza asupra unui obiect,acel obiect deplasandu-se pe o parte sau alta?
In manualul meu de fizica nu mi-a explicat deloc ce e cu tensiunea T.Tot ce mi-a explicat acolo este ca T este egal cu G.Mi-a aratat cateva exemple din care ar fi trebuit sa inteleg ceva dar eu am ramas prins in ceata.
In acele exemple erau niste formule de genul F=G+T si T+N+G+Ff=0.
Nu mi-a explicat deloc manualul de ce ar fi trebuit sa aplic aceste formule.
Ce o sa ma fac la bac?Ce sanse am sa trec bacul daca eu nu am inteles fenomenul acesta?
Si ce e cu axele Ox si Oy?Sunt functii?De ex A(2,9),B(4,5)?La ce folosesc axele acestea?
Vreau sa iau o nota mare la bac.
alex77
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mai 13, 2016 7:46 pm

Re: Bacul la fizica

Mesajde kant emir » Mar Iun 14, 2016 11:22 am

alex77 scrie:Am o mica nelamurire .

"o" si "mica" ? abuzul de eufemisme nu este incriminat de lege, adevarat. Dar in cazul tu ar trebi pedepsit (jde lovituri de bici, la stalpul infamiei, oame ticaloase!)
alex77 scrie:Vreau sa iau o nota mare la bac.

Daca inlocuiesti pe "vreau" cu "as vrea" si explici rostul, numesti modurile folosite poate arati ca macar dincolo ai vreo sansa. Dar nu-i cazul, uita de bac. Trecerea prin liceu a personajului pe care vrei tu sa-l intruchipezi aici si pe alte forumuri este un accident nefericit si o risipa de resurse.
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Bacul la fizica

Mesajde alex77 » Mie Aug 24, 2016 11:48 pm

Nu esti amuzant deloc kant emir.In loc sa ma fi ajutat la bac tu ma iei la misto si in deradere.Ti se pare tie ca delirez?
Am vrut sa iau si eu acest examen intitulat bac.Cer prea mult ajutor?
alex77
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mai 13, 2016 7:46 pm


Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron