Cum v-ati ales nick-ul?

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde bhuttu » Dum Oct 13, 2002 10:57 pm

se depecher=a se grabi
Da, ai dreptate. Dar ai facut aluzie la nickul tau si ai dat impresia ca nu stii despre ce e vorba. Ma bucur sa vad ca stii. Pacatele iti sunt iertate! Ridica-te si umbla!:o

Si daca tot suntem la capitolul corectii, mai avem un client, si ea tot utza.:D Jaded se numeste, iar nickul si l-a luat de la melodia cu acelasi nume a trupei Aerosmith, melodie in al carei videoclip apare o fata in rolul principal. Ok, numai ca in melodia lu' Aerosmith nu e vorba de fata respectiva, ci e vorba de iubita lu' nenea Tyler, fapt destul de normal pentru o trupa ale carei hituri, in mare parte vorbesc despre dragoste. Ce ar trebui sa stie prietena noastra Jaded si nu cred ca stie este faptul ca in limba engleza Jaded e un termen destul de urat, a carui semnificatie n-o cunosc exact, dar oricum, inseamna ceva gen "penibil","umilitor".
Acuma, o suna el frumos vazut dinspre limba romana, da' sa dam cezarului ce-i al cezarului, nu?

PS: I'm not really into this Jesus stuff.:D
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Lun Oct 21, 2002 3:19 am

La mine e simplu Bogdan ---> Bobo ---> B-O-B-O
Adsika cand m-am nascut una din bunicile mele a vrut sa-mi puna numele de alint Bobo...asa ca pana si acum mai mult mi se spune Bobo decat Bogdan. Si cum Bobo e cam folosit am cautat ceva mai unic, si am gasit B-O-B-O :)
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde java » Mar Oct 22, 2002 3:12 am

Java- de la limbajul de programare cu acelasi nume :)
java
 

Mesajde belenenses » Joi Oct 24, 2002 10:59 am

belenenses - "Clube de Futebol OS Belenenses" - asta gasiti daca dati pe google - e un club de fotbal de mijlocul clasamentului de prin Portugalia si n-are legatura cu mine decat prin faptul ca eu sustin chestii mici si fara sanse (trupe mici si bune, partide sub 2%, echipa Poli Iasi ... :) etc).
belenenses
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Mar Mai 21, 2002 9:56 am
Localitate: Iasi

*

Mesajde ROBAKITA » Lun Noi 04, 2002 6:17 pm

Buna intrebare!,desi in tara mi se spunea ''ARTISTA'' , pentru ca eram prezenta pe la toate intilnirile posibile ale tinerilor ,nu lipseam de la nici un fan club(Depeche Mode,INXS,Madonna,Modern Talking)si mai cistigasem si la PROTV ,la o emisiune de M. Tatulici,pe atunci.Nu m-am inregistrat asa ,pentru ca nu am vrut sa se inteleaga ca ma dau ''artista'',de aceea am ales numele ROBAKITA care vine de la numele de familie de acum,ROBAKIS,dupa ce ne-am casatorit sotul a inceput sa ma strige asa ,am spun de ce nu,ORIGINAL,nu-i asa?
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde Faded Existence » Sâm Noi 16, 2002 10:35 am

Cum mi-am ales i.d-ul? Porecla mea de mult, e Shori, de fapt Shoricelu'. "obez" de la faptul ca am facut dieta, am slabit, m-am
ingrasat la loc, iar am slabit, iar m-am ingrasat etc.
(By the way, acum "obez" nu ma caracterizeaza)
La inceput am pus Shoricelu' obez care imi placea mult, dar mi
s-a blocat parola si am facut I.D nou Shori obez. O prostie nu?
Dar mie imi place.....
"The distance grows
I'm sinking down
And what I lost, it can't be found
Although I try, can't find my way
Avatar utilizator
Faded Existence
Junior Member
 
Mesaje: 251
Membru din: Dum Mai 26, 2002 11:00 pm

Mesajde afra » Mar Dec 03, 2002 12:37 pm

"AFRA" era numele unui ciobanesc mioritic pe care l-am cunoscut cand aveam vreo 12 ani.Mi-a placut atat de mult acel caine, incat am hotarat sa-i folosesc numele.Initial as fi vrut sa-mi botez primul catel cu acest nume,dar intr-u cat nu am reusit sa am cainele mult dorit, nici pana acum,am folosit acest nume in alte scopuri.
Avatar utilizator
afra
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Apr 30, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Mie Dec 04, 2002 6:53 am

nickul meu...

zoso e materia din care era alcatuit zeus
zoso e simbolul lui jimmy page
zoso era o chestie alchimistica
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Re: Cum v-ati ales nick-ul?

Mesajde omu de ieri » Joi Dec 05, 2002 2:24 pm

Initial trimis de Sopra Tutt1
Sunt curios sa stiu cum de ati ajuns sa aveti nickurile actuale... pentru ca sunt unele foarte ciudate pe aici (si nu ma refer la DANA, mirela, vali...:D)


io am intrat ieri paicea, si am vrut sa stii azi ca sunt cel de ieri. Ce era asa greu?
omu de ieri
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Dec 05, 2002 11:09 am
Localitate: romania

Mesajde J'adore » Joi Dec 05, 2002 8:07 pm

Bhuttu, Jaded in engleza inseamna blestemat(A) din cate stiu eu,
nu "umil" sau "penibil", hai ca ma uit in dictionar si iti spun exact ce inseamna
:o

LAter edit: Da, am cautat pe net, si cica inseamna dull, dar o sa mai caut, ca sa vad exact ce inseamna!
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde bhuttu » Vin Dec 06, 2002 1:19 pm

In jargonul rasta:
BHUTTU
(BUHTUH) : an uncouth, out of fashion, uncultured person
Use: Wey yu a go inna dem deh cloze? Yu fayva buttu (12)


Sursa: http://www.eng.miami.edu/~kbrown/rasta-la.htm
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde genicon » Dum Dec 08, 2002 5:27 am

genicon - partener sexual imaginar, creat de o femeie nesatisfacuta de "aptitudinile" partenerului de viata.
De ce "genicon"?
1. De geaba :) - pt ca nimeni nu are idee ce inseamna
2. Daca totusi are idee ce inseamna, persoana respectiva nu ma cunoaste, si poate chiar crede :D
Am zis!
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde Bamse » Mar Dec 17, 2002 2:14 am

Ma cheama Gabriel mi se zice Bamse si mi-am pus nicku asta aici pa forum ...deoarece daca imi puneam Bamse ..sunt sigur ca sarea unu si zicea "zise Bamse si mai lua o gura de miere" ..si deja sunt plictisit de replica asta asa cum suntetzi voi plictistzi de "ASL"....Si Ingerasu vroaiam io nick (p-asta il folosesc si pe mirc ...da'nu pa undernet) ...da nu s-a putut ca mai e unu Ingeras printre voi (...a nu ma simt in masura sa zic noi :) ). Si-s Ingerasu pt ca sunt ingeras...mi-a zis mie cineva si altcineva si tot asa ...
Go go shift+7 keep running!
Avatar utilizator
Bamse
Junior Member
 
Mesaje: 196
Membru din: Mie Dec 11, 2002 12:00 am

si mai scriu ceva aicea ...

Mesajde Bamse » Mar Dec 17, 2002 2:18 am

Ma port ca un ingeras..scriu ca un ingeras...fac multe alte alea ca un ingeras, da nu stiu sa zbor...si nu pazesc nimic. Nu-s paznic!:P

(...sper sa nu deranjez moderatoarea cu postu asta offtopic!) ;)
Go go shift+7 keep running!
Avatar utilizator
Bamse
Junior Member
 
Mesaje: 196
Membru din: Mie Dec 11, 2002 12:00 am

Mesajde gabuba » Vin Dec 27, 2002 12:23 am

Gabyzzu - de mic puradel mi se zicea Gabitzu, la scoala toata lumea ma shtie drept Gabitzu si profii, toti. Asa ca am ajuns sa ma prezint : Gabitzu. Dupa care a urmat Gabytzu. Iar momentan Gabyzzu dupa un istoric german. (Gabyzzer...)
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde SatyR » Vin Dec 27, 2002 12:38 am

Niku asta il am de cand eram eu intr-o criza de nikuri + ca treceam printr-o depresie deaia meseriasha de nu vezi decat prin filme dalea lacrimogene....:)

Una peste alta am ales niku asta care zic eu ca ma reprezinta intr-o oarecare masura.....pt cine nu stie satirii erau niste animale fabuloase din mitologia greaca ,jumate om jumate tzap,copite,coarne si tot tacamu...dar nu erau agresivi....
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Heh.. Nik-ul meu !

Mesajde A!exutzul© » Mie Ian 08, 2003 6:25 am

Am avut mai multe :
TIM_RIPPER - cine stie cunoaste, oricum e cineva cunoscut...
Judas Priest.. ring a bell ?
Kirk Hammett - does this ring a bell ? [sau Hammett prescurtat]
b3l3aD3om - sunt de belea in multe privinte si mai sunt si nebun rau [nebun in sensul bun oricum]
si in final
Alexutzul - m-a alintat cineva si asa am hotarat sa ramana [a ramas numa pe net, da` asta e]

Si ca Alexutzul sa nu fie ceva comun, sa fie ceva unic am zis


A!exutzul©

copyrighted :)
Wanna become a God...
Symphony Of Destruction...
To kill stupid peolpe
Avatar utilizator
A!exutzul©
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Iul 19, 2002 11:00 pm

intrebare de baraj..

Mesajde MissBugMafia » Mie Ian 15, 2003 2:19 pm

Va place noul meu nick?
Miss..... stiti ce inseamna .... nu? Si BugMafia... stiti voi.... cea mai tare formatie.... :)
Codrutza
Avatar utilizator
MissBugMafia
Junior Member
 
Mesaje: 225
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

hy

Mesajde ANNALISA » Sâm Ian 18, 2003 12:09 pm

sa va spun cum am obtinut acest nick........nu este de la monalisa cum spun majoritatea nici ca imi place sa fac analize:D.......este de la numele meu si de la numele unei cateluse pa care am iubito mult mult mult,care era mai mult decat un simplu animal.......si in cintea ei am acel acest nick pentru ca in fiecare minut sa mi-o amintesc.....si in plus suna si frumos:P
bye
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
ANNALISA
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 17, 2003 11:31 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Ian 18, 2003 6:19 pm

Initial trimis de SatyR

Una peste alta am ales niku asta care zic eu ca ma reprezinta intr-o oarecare masura.....pt cine nu stie satirii erau niste animale fabuloase din mitologia greaca ,jumate om jumate tzap,copite,coarne si tot tacamu...dar nu erau agresivi....



Satirii erau niste oameni cat se poate de obisnuiti, care purtau masti de tapi si jucau comedii in teatrele grecesti antice. De la ei provine termenul de "satira" al limbii romane de azi.
Intr-adevar, nu erau agresivi.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde SatyR » Dum Ian 19, 2003 2:37 am

k.....Rasputin e doar o marca de votka,nimik mai mult .......
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde SatyR » Dum Ian 19, 2003 2:43 am

Satiri = Satyri


Satyri, genii campeneºti sau ale pí£durilor, legate de cultul lui Dionysos. Se mai numeau ºi sileni, iar in mitologia romaní£ fauni. Satirii erau reprezentaí¾i fie cu coarne, copite ºi coadí£ de í¾ap, in rest avand infí£í¾iºare omeneascí£, fie jumí£tate oameni ºi jumí£tate cai.

sursa:
dictionarul de mitologie de la pagina:

http://www.samaelwings.com/grecorom/s.html
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Dum Ian 19, 2003 2:45 am

sa·tyr ( P ) Pronunciation Key (str, str)
n.
1.often Satyr, Greek Mythology. A woodland creature depicted as having the pointed ears, legs, and short horns of a goat and a fondness for unrestrained revelry.

2. A licentious man; a lecher.

3. A man who is affected by satyriasis.

4. Any of various butterflies of the family Satyridae, having brown wings marked with eyelike spots.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Ce rau e sa te crezi prea destept....

Mesajde Love2Fly » Dum Ian 19, 2003 2:57 am

Venind la un loc pietros, a ví£zut o altí£ fiarí£, care avea asemí£nare omeneascí£ piní£ la briu, iar cealaltí£ parte a trupului era de fiarí£, adicí£ picioare de caprí£ Ã‚Âºi coarne in cap. De vederea acesteia minunindu-se bí£trinul ºi cu crediní¾í£ neindoití£ fiind inarmat, fí£rí£ fricí£ a intrebat, zicind: "Cine eºti tu?" Iar fiara, aducindu-i poame de finic din cale, ca semn de pace, ii zicea: "Sint un muritor din cei ce locuiesc in pustie, pe care neamurile cele intunecate cu rí£tí£cirea numindu-ne satiri, intre zeii lor ne-au cinstit. Dar sint trimis de la turma mea, sí£ slujesc í¾ie ca sí£ te rogi pentru noi Stí£pinului celui de obºte, pe care l-am cunoscut cí£ a venit in lume ºi in tot pí£mintul a ieºit vestirea lui".

http://paginiortodoxe.tripod.com/vsian/01-15-cv_pavel_tebeul.html

bhuttu....:) frate...unde nu stii nu te baga!:p
ca orice copil de clasa a 4-a stia ca unul din sensurile cuvantului SATIR e de a-i definii pe aceia care jucau in piese de teatru cu tenta satirica....lol
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Gavozdita » Dum Ian 19, 2003 2:59 am

parca subiectu thread ului era cum ne am ales nick urile....eu il am din povestea lui harap alb...mi a placut cum suna si inseamna ascunsa,ingramadita,inghesuita....
Gavozdita
 

Mesajde Gavozdita » Dum Ian 19, 2003 3:03 am

Initial trimis de Jaded
Bhuttu, Jaded in engleza inseamna blestemat(A) din cate stiu eu,
nu "umil" sau "penibil", hai ca ma uit in dictionar si iti spun exact ce inseamna
:o

LAter edit: Da, am cautat pe net, si cica inseamna dull, dar o sa mai caut, ca sa vad exact ce inseamna!

nu vreau sa ma bag in seama ca musca n lapte dar jaded inseamna plictisit dupa stiinta mea....
Gavozdita
 

Mesajde bhuttu » Dum Ian 19, 2003 5:56 pm

Initial trimis de SatyR
k.....Rasputin e doar o marca de votka,nimik mai mult .......


Oops...Mea Culpa!
Love2Fly, abia asteptai, nu? Uite asa se face!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde the radical » Lun Ian 20, 2003 1:57 am

Initial trimis de Jaded
Primul meu nick a fost crinuza(vine de la numele meu Crina),dar am fost nevoita sa il schimb(oricum ma saturasem de el) pt. ca nu mai suportam sa ma bage toti in aceiasi galeata cu lulutzele(sau cum se jice?! :con: ) eu am fost prima de pe forum care avea sufixul uza la nick, dar ma rog.............Asa ca l-am schimbat in Jaded, am stat eu vro cateva zile sa imi aleg un nou nick, vine de la melodia lui AEROSMITH-JADED, lumea care nu ma cunoaste crede ca sunt baiat, dar pana si in melodia lui AEROSMITH este vorba de o fata, de unde pana unde Jaded nume de baiat, nu stiu!? :con:
Cert este ca imi place nick-ul asta foarte mult, pacat ca nu imi zice si lumea in realitate asa!


allow me to enlighten u; melodia lui Aerosmith, jaded, desi cu o fata in clip, ne se refera la nici un nume; daca te uiti in dictionar si mai ales daca asculti cuvintele din melodie, aflii ce inseamna de fapt; extenuat, obosit, depressed, sad lonely... etc.
so far n-am intalnit acest cuvant drept nume; a nu se confunda cu Jade.
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde the radical » Lun Ian 20, 2003 2:23 am

as for my nick.... selfexplanatory really; its what i am and i like it like that way.

nu ma intereseaza cat de ambigguu e. Stiu ca multa lume ma crede male, nu numai din cauza nickului dar si a felului in care ma exprim (!!!) oribilul mosh isi inchipuia ca sunt cineva .. cum era? gen Big Lebowsky, laid back and sarcastic si super plictisit eventual high lol... aparentele domne'!
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Ian 20, 2003 6:59 am

*lol* , cum ar zice Nicholas ! :p Da ,radical...recunosc ....dar asta se intampla cu peste 1 an in urma. credeam despre tine ca esti genu' de persoana over 30...care sta in casa in halat si mai trage cate o vodka.cam ca Dude din Big Lebowski. Pana la urma m-ai convins de contrariu..sharuindu-mi albumul tau photo. :yD
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron