Tapinarii

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Tapinarii

Mesajde Baluba » Dum Noi 18, 2001 5:40 pm

Cat de exagerat poate sa fie efectul ala din ultima melodie! Ma asteptam sa aud asemenea chestii la N&D sau la 3Sugeti. Ce dracu, astia macar au bunul simt sa bage efectu' doar acolo unde ii lasa vocea si nu de la inceput la sfarsit. Se pare totusi ca baietii de la Tapinarii au vrut sa ne arate ca se poate canta si fara voce.
Baluba
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Vin Oct 12, 2001 12:47 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde Vizitator » Lun Noi 19, 2001 3:29 am

trecand peste chestiile personale (unul din ei mi-a fost coleg) mi se pare o trupa buna, ce merge pe urmele adei milea (folku ironic)
Vizitator
 

Mesajde Vortex » Lun Noi 19, 2001 9:50 am

Ultima melodie (ultima in ce sens?) este o ironie mai mult sau mai putin fina (ati vazut clipul?) la adresa celor care pot canta fara voce. Poate e prea subtil umorul, vali a remarcat bine tendinta de folk ironic, dar pur si simplu piesa este o gluma. Buna sau rea... depinde de gusturi...
Vortex
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Oct 04, 2001 12:00 pm
Localitate: Everywhere

O gluma?!

Mesajde Vizitator » Lun Noi 19, 2001 7:37 pm

Initial trimis de Vortex
...pur si simplu piesa este o gluma. Buna sau rea... depinde de gusturi...


Credeti ca e cazul ca o trupa sa se lanseze cu o gluma? Sau cu o parodie? Sau (in alte cazuri) cu un cover?

Nu risca sa fie ei tratati ca o gluma?

Eu cred ca intai trebuia sa se lanseze ca lumea, cu niste piese care sa-i reprezinte ca idei si linie muzicala si apoi, eventual, ca bonus track sa puna o piesa la misto.

Vedeti voi, asta e problema romanilor, toti ne pricepem la criticat, dar nu multi la construit ceva. Think about it!
Vizitator
 

Re: O gluma?!

Mesajde Vizitator » Lun Noi 19, 2001 10:39 pm

mesaj imbecil mai sus ... nu cititi

ei s-au lansat acum juma de an si piesa care se comenteaza aici e a treia scoasa pe single

:D :D
Vizitator
 

Re: Re: O gluma?!

Mesajde Vizitator » Mar Noi 20, 2001 2:48 am

Initial trimis de vali
mesaj imbecil mai sus ... nu cititi

ei s-au lansat acum juma de an si piesa care se comenteaza aici e a treia scoasa pe single

:D :D


mie mi se pare ca tu esti un imbecil.
Piesa asta e singura cu videoclip din cate am vazut eu. Cata vreme faci videoclip unei piese, eu cred ca vrei s-o promovezi in locul altor piese care te reprezinta mai bine ca stil muzical.

Nu zic ca nu au talent, dar sa ni-l arate si noua.... nu sa ne chinuie cu "glume" de-astea.
Vizitator
 

Mesajde Vizitator » Mar Noi 20, 2001 3:31 am

nu am zis ca tu esti imbecil, desi...

pana si amicul meu baluba a zis ceva de "ultima piesa cu videoclip" ceea ce , pentru unii mai destupati ar insemna ca piesa asta vine dupa alte 2 care au beneficiat de promovare.
Vizitator
 

Mesajde Vortex » Mar Noi 20, 2001 10:45 am

S-au lansat cum zice domnul vali, inclusiv cu promo-uri la radio, asta e al doilea clip, primul fiind cel cu "fericirea e un lucru marunt... un pitic ce danseaza, bla bla bla" in clip apare chiar un pitic.
Problema romanilor e ca stiu sa vorbeasca atunci cand au habar despre ce este vorba (sau nu e o problema?!) asa ca din mesajul "imbecil" (citat) simt un iz de apa multa si sarata si de persoane plictisite care se baga in seama fara sa aiba habar despre muzica romaneasca. (super nick, guest-ule, felicitari!)
Vortex
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Oct 04, 2001 12:00 pm
Localitate: Everywhere

Mesajde Baluba » Mie Noi 21, 2001 1:08 pm

Nu stiu exact ce piesa au scos la radio asa ca partea aia n-o s-o comentez. Totusi daca ascultati (si nu foarte atent) piesa cu piticu' o sa remarcati ca tipul cu vocea mai subtire canta cam pe langa in unele momente. Aia ce-a fost - o ironie subtila la adresa celor care incearca sa cante in Romania fara sa aiba voce?
Stii ca s-a nascut un om destept cand vezi prostii ca se-aduna sa-l doboare.
Baluba
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Vin Oct 12, 2001 12:47 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde Vortex » Mie Noi 21, 2001 1:31 pm

DA Baluba, exact asta este. Ca o mica precizare, la radio se promoveaza, nu se lanseaza anumite piese numai la radio. Ei au dat niste interviuri si au spus ce si cum e cu muzica lor, spunand mai mult in gluma ca ceea ce canta ei este un "folk alternativ fara influente" (din interviul dat cam acum o luna la un post de radio din Bucuresti)
Vortex
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Oct 04, 2001 12:00 pm
Localitate: Everywhere

Ce-i drept e drept!

Mesajde Vizitator » Mie Noi 21, 2001 6:04 pm

In spiritul corectitudinii trebuie sa recunosc ca am gresit. I-am judecat prea repede pe cei de la Tapinarii, fara sa le cunosc muzica. Acum stiu. Sunt niste tipi care-si acopera lipsa de talent si de inspiratie cu efecte stridente si "ironii muzicale", totul sub masca: noi facem misto de ce se intampla in muzica romaneasca. Toate melodiile lor au cate o scapare de genul: efect enervant, voce pe langa melodie s.a.
Iertati-ma daca eu nu-i consider niste genii pentru ceea ce fac.
Poate acesta este viitorul muzicii. Poate ei sunt niste deschizatori de drumuri.... dar dati-mi voie sa va intreb un lucru la care astept si raspuns, cat se poate de serios: Daca pe toate posturile de radio 24x 7 ar canta numai trupe gen Tapinarii, (muzica viitorului!), voi ati mai deschide radioul?

Multumesc pentru sinceritate!
Vizitator
 

Mesajde Vizitator » Joi Noi 22, 2001 2:30 am

vortex, acum au scos a treia piesa
cariciul: nu zice nimeni ca sunt genii, sunt niste copii de-ale lui yankovic

cariciul: tu chiar nu ai ce face la servici si iti schimbi nickul si postezi pe aici? :)
Vizitator
 

Mesajde Baluba » Joi Noi 22, 2001 8:19 am

Vortex: multumesc ca m-ai luminat

Sa-mi bag piciorul daca nu s-a umplut muzica romaneasca de caterincosi ... Vita de vie, Coma, Iedera, Sport sangeros, Parazitii. Toate aceste trupe au in comun faptul ca au scos macar o melodie in care se iau de muzica romaneasca. Problema e ca, spre exemplu, Iedera si Sport sangeros sunt o adunatura de afoni si cocalari imputiti. De Parazitii ce sa mai zic? Da' macar astia sunt simpatici.

N-as vrea sa bag si Tapinarii in aceeasi categorie.
Stii ca s-a nascut un om destept cand vezi prostii ca se-aduna sa-l doboare.
Baluba
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Vin Oct 12, 2001 12:47 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde vladonne » Joi Noi 22, 2001 8:34 am

La faza cu Iedera shi Parazitzii itzi dau dreptate. Despre Sport Sangeros 3 insa , nu prea . E adevarat, tipii mi-au placut pt ca au adoptat acelashi stil cu una dintre trupele mele favorite, aproape ca plagiaza. Chestia este ca nu sunt afoni shi nici lipsitzi de talent . Intr-o piatza sufocata de play back p'ashtia i-am vazut cantand live de cateva ori vara trecuta. Shi pot sa spun ca au sunat , cum se spune "beton"
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

to vali private eye

Mesajde Vizitator » Joi Noi 22, 2001 5:51 pm

Initial trimis de vali

cariciul: tu chiar nu ai ce face la servici si iti schimbi nickul si postezi pe aici? :) [/B]



vali: nu inteleg ce vrei sa spui ;)
Vizitator
 

Re: to vali private eye

Mesajde Vizitator » Joi Noi 22, 2001 8:55 pm

Initial trimis de Cariciul

vali: nu inteleg ce vrei sa spui ;)


pai hai sa vedem: ai acelasi IP cu multi de aici, nu zic nume

nu aveti de treaba la servici?

asta sunt io, adika vali
Vizitator
 

Mesajde Vortex » Vin Noi 23, 2001 7:58 am

Fara legatura cu subiectul, stie cineva ce inseamna BALUBA?
Pentru edificare: populatie negrida din Congo vorbitori de limba bantu (din familia bantu de fapt).
De unde ideea cu nicku' asta?
Vortex
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Oct 04, 2001 12:00 pm
Localitate: Everywhere

Mesajde Baluba » Vin Noi 23, 2001 2:22 pm

Initial trimis de vladonne
La faza cu Iedera shi Parazitzii itzi dau dreptate. Despre Sport Sangeros 3 insa , nu prea . E adevarat, tipii mi-au placut pt ca au adoptat acelashi stil cu una dintre trupele mele favorite, aproape ca plagiaza. Chestia este ca nu sunt afoni shi nici lipsitzi de talent . Intr-o piatza sufocata de play back p'ashtia i-am vazut cantand live de cateva ori vara trecuta. Shi pot sa spun ca au sunat , cum se spune "beton"


Io am auzit vreo 2 piese in care faceau misto de muzica romaneasca si una in care se luau tare de tot de Vank (pe faza cu Regele Soselelor - care se pare ca ar fi copiata). Altceva nu prea am ascultat, da' totusi nu mi se pare normal ca prima melodie cu videoclip sa fie o caterinca ieftina.

Chestia cu live-ul este buna, dar eu n-as exagera cu asta ... adica n-as desconsidera o trupa pt. ca mai trage un playback din cand in cand.
Stii ca s-a nascut un om destept cand vezi prostii ca se-aduna sa-l doboare.
Baluba
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Vin Oct 12, 2001 12:47 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde Baluba » Vin Noi 23, 2001 2:25 pm

Initial trimis de Vortex
Fara legatura cu subiectul, stie cineva ce inseamna BALUBA?
Pentru edificare: [b]populatie negrida din Congo vorbitori de limba bantu (din familia bantu de fapt)
.
De unde ideea cu nicku' asta? [/B]


Chiar vrei sa stii?
Stii ca s-a nascut un om destept cand vezi prostii ca se-aduna sa-l doboare.
Baluba
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Vin Oct 12, 2001 12:47 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Re: Ce-i drept e drept!

Mesajde vladonne » Vin Noi 23, 2001 2:33 pm

[quote]Initial trimis de Cariciul
[B]In spiritul corectitudinii trebuie sa recunosc ca am gresit. I-am judecat prea repede pe cei de la Tapinarii, fara sa le cunosc muzica. Acum stiu. Sunt niste tipi care-si acopera lipsa de talent si de inspiratie cu efecte stridente si "ironii muzicale", totul sub masca: noi facem misto de ce se intampla in muzica romaneasca. Toate melodiile lor au cate o scapare de genul: efect enervant, voce pe langa melodie s.a.
Iertati-ma daca eu nu-i consider niste genii pentru ceea ce fac.
Poate acesta este viitorul muzicii. Poate ei sunt niste deschizatori de drumuri.... dar dati-mi voie sa va intreb un lucru la care astept si raspuns, cat se poate de serios: Daca pe toate posturile de radio 24x 7 ar canta numai trupe gen Tapinarii, (muzica viitorului!), voi ati mai deschide radioul?

"La momentul cand am ajuns eu in America, la moda erau baietzii frumoshi cu voci bune -idolii adolescentzilor , dar care nu aveau nimic de spus . Or eu nici nu eram frumos shi nici voce nu aveam, asha ca trebuit as inventez altceva"
Bob Dylan , interviu pentru Rolling Stone 1900 toamna , nu mai shtiu.
Desigur nu ii compar pe tzapinarii cu Dylan. Vreu doar sa itzi arat ca exista precedente celebre shi ca nu in Romania (ca de obicei) s-a inventat apa calda . Nu sunt nici geniali shi nici deschizatori de drum. Sunt doar o pata de culoare intr-un peisaj aproape monoton.
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Mesajde vladonne » Vin Noi 23, 2001 2:37 pm

Chestia cu live-ul este buna, dar eu n-as exagera cu asta ... adica n-as desconsidera o trupa pt. ca mai trage un playback din cand in cand. [/B][/QU


Treaba e cam asha - nimeni nu acuza o trupa de play back atunci cand este la un show de tv sau intr-un concert promotzional pt o bere proasta sau suc European drinks. Atunci cand din chestia asta se face o meserie shi cand exista trupe care s-au spartt inainte sa cunoasca microfonul shi pe pozitzia on , atunci e o problema . Or , in muzica noastra 90% cam asta se intampla.
Poate tu eshti masochist shi dupa ce dai banii pe cd, mai dai un ban la concert sa ascultzi tot cd-ul.
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Mesajde Vortex » Vin Noi 23, 2001 2:47 pm

Initial trimis de Baluba


Chiar vrei sa stii?


Da Baluba, sunt foarte curios daca e legata de definitia cuvantului sau pur si simplu ti-a sunat tie bine la ureche (sau poate alta istorie...)
Vortex
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Oct 04, 2001 12:00 pm
Localitate: Everywhere

Mesajde Baluba » Vin Noi 23, 2001 2:55 pm

Initial trimis de vladonne
Chestia cu live-ul este buna, dar eu n-as exagera cu asta ... adica n-as desconsidera o trupa pt. ca mai trage un playback din cand in cand. [/QU


Treaba e cam asha - nimeni nu acuza o trupa de play back atunci cand este la un show de tv sau intr-un concert promotzional pt o bere proasta sau suc European drinks. Atunci cand din chestia asta se face o meserie shi cand exista trupe care s-au spartt inainte sa cunoasca microfonul shi pe pozitzia on , atunci e o problema . Or , in muzica noastra 90% cam asta se intampla.
Poate tu eshti masochist shi dupa ce dai banii pe cd, mai dai un ban la concert sa ascultzi tot cd-ul. [/B]


Nu prea ma duc eu pe la concerte, da' tre' sa recunosc ca si cand ma duc imi place sa-i aud pe oameni cantand live. Playback-ul facut la fiecare concert este intr-adevar de condamnat. In ce priveste SS3 o sa ma mai informez si mai vorbim atunci.

Nu prea inteleg totusi de ce privesti playback-ul la tv ca fiind ceva normal.
Stii ca s-a nascut un om destept cand vezi prostii ca se-aduna sa-l doboare.
Baluba
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Vin Oct 12, 2001 12:47 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde Baluba » Vin Noi 23, 2001 3:00 pm

Initial trimis de Vortex


Da Baluba, sunt foarte curios daca e legata de definitia cuvantului sau pur si simplu ti-a sunat tie bine la ureche (sau poate alta istorie...)


Motivul : Caterinca ieftina ...
Stii ca s-a nascut un om destept cand vezi prostii ca se-aduna sa-l doboare.
Baluba
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Vin Oct 12, 2001 12:47 pm
Localitate: Bucuresti, Romania

Mesajde vladonne » Sâm Noi 24, 2001 5:42 am

Nu prea inteleg totusi de ce privesti playback-ul la tv ca fiind ceva normal

Pai treaba e simpla - in televiziune nu prea exista conditziile necesare unei cantari live. Adica , ar exista , insa nu exista oameni care sa poata face sunetul pentru o cantare live. Ei trebuie angajatzi de la firme specializate , or in conditziile in care lumea e oricum acasa sta pe fotoliu, shade cu picioarele pe scaune, bea o bere shi sparge semintze, nu prea merita cheltuiala .
vladonne
Junior Member
 
Mesaje: 248
Membru din: Vin Iul 27, 2001 9:35 am
Localitate: ete na !

Mesajde Vortex » Mar Noi 27, 2001 11:36 am

Initial trimis de Baluba


Motivul : Caterinca ieftina ...


Scuza-ma ca nu am vazut initial raspunsul... credeam ca imi vei servi varianta cu tufisul. Daca tot ai vorbit de caterinca, stii ce inseamna de fapt? Flasneta - este in cuvant provenit din limba ucraineana si in timp a preluat din motive evidente, ceea ce stii tu ca inseamna
Vortex
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Oct 04, 2001 12:00 pm
Localitate: Everywhere

Mesajde Vizitator » Vin Dec 07, 2001 2:27 pm

Initial trimis de vali
trecand peste chestiile personale (unul din ei mi-a fost coleg) mi se pare o trupa buna, ce merge pe urmele adei milea (folku ironic)




haide bre cu ada milea si cu folku ironic. asta e ceva ca vodca slaba si ca mamica virgina
Vizitator
 


Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori