Rasta, dreadlocks

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Rasta, dreadlocks

Mesajde rocketman » Sâm Mar 20, 2004 10:16 pm

Cine stie cum se fac si de unde pot sa fac rost de ceara speciala (magazin)?
Pogo,pogo,pogo,bounce...
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde Heavystone » Lun Mar 22, 2004 10:21 pm

Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am


Mesajde bhuttu » Joi Apr 01, 2004 10:36 pm

"dreadlock = hair that is neither cut nor combed"

Asadar se fac cu rabdare si fara foarfeci sau piepteni.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Heavystone » Sâm Apr 03, 2004 6:46 am

bhuttu scrie:"dreadlock = hair that is neither cut nor combed"

Asadar se fac cu rabdare si fara foarfeci sau piepteni.




;n ;n ;n

Intr-adevar, asa se faceau.... IN EPOCA DE PIATRA... :ham: :U
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Lun Apr 05, 2004 8:31 pm

Vrei sa fii rasta sau wannabe?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

...

Mesajde Hades » Lun Apr 05, 2004 8:55 pm

bhuttule care e diferentza dintre alea 2?

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde Heavystone » Lun Apr 05, 2004 9:57 pm

bhuttu scrie:Vrei sa fii rasta sau wannabe?



Stai linishtit vere ca Rasta adevarat oricum nu poti sa fii decat daca esti de origine Africana, faci parte dintr-o comunitate de rastafarieni si esti participant activ la gathering-uri si alte evenimente si sarbatori rastafariene(great tribulation, etc...) :U

"JAH BE PRAISED!" ;-)
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Mie Mai 12, 2004 1:48 am

nu iti trebuie neaparat ceara. Eu am dreaduri din 2003, si au fost facute lejer fara ceara, si anume prin tapare exesiva, ardere si coasere(cu parul meu).Piepteni se pot folosi pentru tapare, si e recomandat sa fie de metal, ca altfel risti sa ii rupi.

sincer sper sa nu fie la moda pentru ca o sa apara inca 10000 de pusti care o sa aiba dreaduri ca sa fie "cool" si pentru ca sunt singurul baiat cu dreaduri din Arad, si vreau sa raman asa(mda, egoism, stiu) Oricum, putini cunosc cum s-au facut primele dreaduri, sau care este cultura rasta.Eu m-am interesat doar pentru ca imi place ideea in sine(ascult grunge) dar din pacate multi nu o fac.Ma rog....sa vedem ce o sa urmeze.

ps - recordul de lungime la dreaduri printre muzicieni era detinut la un moment dat de Mike Bordin(tobosar in Faith No More printre altele) care prin 95-96 le avea de peste 1 metru si jumate, si de atunci nu cred ca s-a mai tuns(oare cat are parul acuma...hmmm)

pps - dreadurile mele au aproape juma` de metru :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde tester » Mie Mai 12, 2004 1:27 pm

Baga poza atunci, unicule din arad:)
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde whatever » Joi Mai 13, 2004 12:24 am

am pus deja poza...dar e cam veche, oricum e aici :

http://www.fanclub.ro/showthread.php?p=262699#post262699 (la whatever)

Fac update la poza in vreo 2 saptamani, sa se vada dreadurile bine ca altfel nu are rost :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde K-gula » Joi Mai 13, 2004 12:56 pm

[quote="Heavystone"]Stai linishtit vere ca Rasta adevarat oricum nu poti sa fii decat daca esti de origine Africana, faci parte dintr-o comunitate de rastafarieni si esti participant activ la gathering-uri si alte evenimente si sarbatori rastafariene(great tribulation, etc...) :U

"JAH BE PRAISED!" ]


nu sunt deacord cu tine. rasta esti si fara acele cozi. ideea spirituala este cea care primeaza. trebuie sa conosti si sa te regasesti in acea cultura rastafariana. cozile sunt doar radacinile credintei rastafariene. deci ele reprezinta multa mai mult decat o simpla frezura. eu sincer sunt foarte indignat cand intalnesc pe strada oameni doar cu frezuri rasta si atat, fiindca este la moda.

peace.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Joi Mai 13, 2004 9:11 pm

whatever, poza 1 e neclara si in a doua eu nu vad mare lucru, dar te cred oricum.:)
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde whatever » Joi Mai 13, 2004 9:56 pm

tester, poza 2 e fara dreaduri, am mentionat ca aveam par lung atunci, si poza 1,da e tare neclara, dar am zis ca pun si altele in curand :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde tester » Joi Mai 13, 2004 10:21 pm

Asa-i, am vazut acum, eu tzushti la poze. In prima vad ca ai, dar cum ramane cu filozofia si cultura care stau la baza dreadurilor, cum zicea K-gula.

Nu ar strica niste amanunte negugalite cred eu.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde whatever » Sâm Mai 15, 2004 12:53 am

pai ideea e ca nu prea folosesc netul asa de des, daca tot aflu informatii prefer sa le aflu face to face sa zic asa, de la altii mai priceputi ca si mine(parca asa inveti, nu ? :) )

oricum...ideea e ca eu doream dreaduri de cand eram in scoala, atunci nu am putut(nici macar nu aveam voie cu par lung) dar mi-am pus in aplicatie ideea dupa ce am terminat scoala si mi-a crescut parul, asta a fost in 2003.Vroiam dreaduri pentru ca ma fascina pur si simplu modalitatea prin care erau facute, si de ce nu, aspectul. Nu prea ma interesa cultura sau filosofia care stau la baza lor. Desigur, avand dreaduri m-am interesat cu privire la ele, la istoria lor, la cultura rastafariana, dar asta nu pentru ca as fi fan sau asa ceva, ci pentru ca doream sa fiu complet informat cu privire la ceva ce de acum inainte imi va apartine. Am mai mentionat ca nu ascult reggae(sunt cu grunge`ul si altele) si nici nu ma consider un rastafarian. Pur si simplu imi place ideea de dreaduri in sine(ideologia lor sa zic asa ) Desigur, cunosc fragmente din cultura rasta, credinta in JAH, faptul ca initiatorul miscarii sa zic asa a fost Marcus Gravey, sau alte amanunte despre comunitatile rastafariene.

Oricum, care ar fi ideea de baza cu privire la mine. Nu sunt un ignorant care poarta dreaduri pentru ca e la moda(desi aici la noi inca nu sunt la moda) dar nici nu ma consider un rastafarian adevarat. Eu doar am dreaduri pentru ca imi plac, cunosc destule despre ele, adica stiu ce am in cap :) si cunosc si date despre cultura si civilizatia careia ii apartin(desi daca stiu eu bine primii care au avut dreaduri au fost indienii). Cred ca ti-am raspuns la intrebare tester, nu ?

ps - cautati pe net poze cu Mike Bordin, zau ca merita
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

...

Mesajde Hades » Dum Mai 16, 2004 2:47 pm

cel mai bun site de pe care sa te informezi e http://www.dreadheadhq.com sunt super multe lucruri interesante acolo, numa timp si rabdare sa ai sa-l citesti pe tot...

am o intrebare: unde gasesc si eu o basca pt dredzuri?(in romaina, ca stiu ca in afara-s si la alimentara...)

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde tester » Lun Mai 17, 2004 9:27 pm

whatever, da in linii mari ai raspuns, macar ai fost sincer:)
Pana una alta ma mai interesez si eu de cultura, poate mai posteaza unii vre-un rezumat si pe aici.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

...

Mesajde Hades » Lun Mai 17, 2004 9:37 pm

am gasit ceara de par... in magazinele cora...

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde Heavystone » Joi Mai 20, 2004 9:33 pm

K-gula scrie:nu sunt deacord cu tine. rasta esti si fara acele cozi. ideea spirituala este cea care primeaza. trebuie sa conosti si sa te regasesti in acea cultura rastafariana. cozile sunt doar radacinile credintei rastafariene. deci ele reprezinta multa mai mult decat o simpla frezura. eu sincer sunt foarte indignat cand intalnesc pe strada oameni doar cu frezuri rasta si atat, fiindca este la moda.
peace.



Nu caut sa te contrazic, insa sa stii ca exista doua categorii de rastafarieni:

[1] cei care privesc Rastafari ca pe un stil de viata si adopta elemente caracteristice culturii respective, si predica pace si intelegere(un fel de hipioti rasta..), deviind de la motivul initial al formarii cultului (intoarcerea sclavilor etiopieni din America Centrala la "fatherland", adica Ethiopia, "intoarcerea din exod", cum se mai spune..) si

[2] cei care privesc si adopta Rastafari ca pe un cult, o religie, divinizand-ul pe Haile Selassie, imparatul Ethiopiei (pe numele sau laic, Jah Rastafari..) si pastrand motivul si scopul original de a se intoarce in Ethiopia si trai fericiti printre semenii lor...

Ei, chestia e ca doar astia din urma sunt considerati Rastafarienii adevarati... ex: Marcus Garvey, Bob Marley ...
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde tester » Vin Mai 21, 2004 12:09 am

cei care privesc si adopta Rastafari ca pe un cult, o religie, divinizand-ul pe Haile Selassie, imparatul Ethiopiei (pe numele sau laic, Jah Rastafari..) si pastrand motivul si scopul original de a se intoarce in Ethiopia si trai fericiti printre semenii lor.


HS, ai chef sa bagi niste detalii ?
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Heavystone » Mar Mai 25, 2004 10:34 pm

Nu, n-am chef.. :)

La ce detalii te referi? Cine e Jah Rastafari? De ce il divinizeaza?

Pai pe vremuri un rege etiopian s-a insurat cu o nepoata a regelui israelit Solomon. Deci, Haile Selassie I(Jah Rastafari) din dinastia Solomoniana e descendent al lui Solomon, care e descendent al lui David, deci inrudit cu Iisus. Pentru rastafarieni Jah este noul Messiah...

Iar ei fac un paralelism intre ce li s-a intamplat lor, fiind inrobiti ca sclavi si dusi in America, si intamplari biblice, precum sclavia evreilor in Egipt.. iar de 2 secole ei asteapta "exodul", adica intoarcerea in Etiopia, ca atunci cand Moise i-a dezrobit pe evrei si i-a intors in Israel.
Marcus Garvey, intemeietorul religiei, care a incercat un exod pe la inceputul secolului 20 a fost privit ca fiind Moise..

In fine mai multe detalii, in linkuri... :D...

http://www.chamisamesa.net/rasta.html

http://www.geocities.com/Athens/Agora/6654/churchst.html

http://jah-rastafari.com/
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Dum Mai 30, 2004 3:29 pm

Haile Selassie, imparatul Ethiopiei (pe numele sau laic, Jah Rastafari..)


Gherla. Numele laic al lui Selassie I a fost Ras Tafari.

http://www.swagga.com/rasta.htm
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Heavystone » Lun Iun 07, 2004 12:16 am

Bravo, ai gasit buba... "Ras Tafari" sau "Jah Ras Tafari" e una si aceeasi persoana.. e ca si cum ai zice ca JFK nu e Kennedy... ;n
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde Fiyah^Man » Dum Aug 01, 2004 12:32 am

din pacate sunt decat 3 tipuri de rastafarieni. Poti sa le zici cum vrei.....triburi, secte, legiuni, grupuri, clare.....nu centeaza, esentza e esentza.
1)Nyahbinghi este cel mai vechi dintre cele trei ordine Rastafariene. Numele provine de laregina Nyahbinghi, care a guvernat Uganda la inceputil sec. 19 si a luptat impotriva colonialistilor ce vroiau sa ocupe Uganda. De asemenea, Nyahbinghi inseamna si "moarte asupritorilor" in limba natala a Ugandezilor. Steagul Nyahbinghi difera putin de celelalte, in sensul ca are culoarea verde sus,in timp ce la Bobo Shanti si la 12 tribe culoarea rosu este situata sus.

2) Bobo shanti,(bobo dreads) Numele acestei secte deriva de la Bobo,care inseamna negru, si Ashanti, cuvant ce reprezinta numele unui vestit trib African din Kumasi, Ghana. Se zice ca primii oameni ce au fost adus in Jamaica de catre englezi, ca fiind sclavi au provenit din acest trib si sunt stramosii majoritatii Jamaicanilor. Acest ordin a fost infiintat de catre Printul Emmanuel Charles Edwards in jurul anului 1950.

3)12 tribes Acesta este cel mai nou dintre ordinele Rastafarianismului, si in acelasi timp cel mai liberal,fondat in 1968 de catre Dr. Vernon Carrington. Membrii acestui grupsunt liberi sa se roage lui Dumnezeu in orice fel de biserica sau incapere, chiar in propria casa.

mai multe detalii puteti gasi pe www.blackmusic.3x.ro!!! Cred ca sinurul site despre rastafarianism din romania si care este pe deasupra si bine documentat!!
A De Joy Dem Cyan Destroy!!!
Avatar utilizator
Fiyah^Man
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Iul 27, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Aug 06, 2004 1:15 am

hai sa va intreb ceva.Eu chiar nu stiu despre treaba asta, poate ma ajutati, am mare nevoie :D

Deci am un prieten care isi face dreaduri, si dupa aia se tunde. Dreadurile ramase mi le da mie sa le atasez daca vreau la ale mele. Ideea e ca nu stiu cum se face treaba asta, si as avea nevoie de ceva metode, sfaturi, ma rog, orice. Treaba e urgenta, operatiunea asta se va desfarusa in vreo 2 zile altfel pica tot. Va rog mult daca aveti ceva sfaturi de dat :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Fiyah^Man » Vin Aug 06, 2004 4:59 pm

nu cred ca ai cum sa ti le atasezi......Doar n-o sa-ti innozi paru sau sa-ti pui lipici in cap....io zic sa ai rabdare sa-ti creasca parul tau personal!!!
A De Joy Dem Cyan Destroy!!!
Avatar utilizator
Fiyah^Man
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Iul 27, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Aug 06, 2004 8:08 pm

ai cum sa le atasezi, am o prietena care si-a atasat dreaduri, dar operatiunea a fost facuta de un tip din Deva de care nu cred ca am cum sa dau zilele astea, si ea nu stie exact cum se face treaba. Ideea e ca se poate, dar nu stiu cum. Help ? :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Fiyah^Man » Vin Aug 06, 2004 11:52 pm

si daca nu sunt indiscret cati bani a costat-o pe prietena ta chestia asta si cat de permanenta e solutia......
A De Joy Dem Cyan Destroy!!!
Avatar utilizator
Fiyah^Man
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Mar Iul 27, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Aug 09, 2004 12:09 am

nu a costat-o nimic (si eu as reusi pe gratis probabil) si le are deja de peste jumatate de an, si nu a patit nimic, dreadurile arata super, si se comporta bine de tot :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori