Rasta, dreadlocks

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde whatever » Joi Ian 13, 2005 4:22 pm

si io folosesc Londa Trend Wax din 2003 inca, si ie ok, asa o recomand. Bine, ideal ar fi sa ai rude/prieteni p`afara care sa iti cumpere accesorii pentru intretinerea dreadurilor. Chino, poti sa folosesti orice sampon vrei tu, cat timp ie residue free.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Black Eagle » Vin Ian 14, 2005 3:26 pm

la ce te referi cand spui residue free?
Fuck da' system!!!
Black Eagle
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Ian 10, 2005 5:03 pm
Localitate: Bacau

Mesajde whatever » Vin Ian 14, 2005 4:40 pm

ia incearca sa ghicesti ca nu ie asa de greu.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde ludovica » Joi Mar 17, 2005 7:01 pm

stie cineva sau pe cineva din cluj care sa faca dreads, anyone?
ludovica
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 17, 2005 6:47 pm
Localitate: cluj napoca

Mesajde Dee-Dee71 » Vin Mar 18, 2005 7:35 pm

eu mi-as face coditze rastafari, dar am inteles ca ar fi un fel de blasfemie, de vreme ce eu sunt crestina si nu rasta... am i right?
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Lun Mar 21, 2005 11:18 pm

da. Se supara Jah pe tine.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Dee-Dee71 » Mar Mar 22, 2005 6:19 pm

thank you... am auzit si de Jah... si in plus nu am andrele, ca sa imi fac un tam pentru un metru de par :D
when i come to think of it... cred ca sunt multi care habar n-au despre cultura raggae (nici macar ca are ca drog specific marijuana!) si se fac rasta, doar ca sa fie 'trendy-flendy'...
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Mesajde jasco » Lun Mar 28, 2005 12:13 am

aveti idee daca exista cumva vreun salon specializat pt dreds-uri prin bucuresti, ca din cate am auzit eu se cam fac doar asa din auzite, amici sau cunostinte care executa astfel de capodopere dar care sunt departee departe... cluj sau mai stiu eu peste ce ocean... numai in bucuresti nu :P ... ca as fi interesat | i pay good price :> numai sa gasesc un prestator..
de stiut stiu cum se fac.. m-am documentat si eu si am testat cateva pe parul meu de foc .. dar sa imi fac pe tot capul .. no way.. asa ca plsssss someone cine se oferaa sau cunoaste acele cunostinte PM teh info me .. plsss ;v
saru` manaaa
Avatar utilizator
jasco
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mar 27, 2005 11:00 pm

Mesajde ro_sta_dreads » Sâm Iul 30, 2005 10:21 pm

K-gula scrie:nu sunt deacord cu tine. rasta esti si fara acele cozi. ideea spirituala este cea care primeaza. trebuie sa conosti si sa te regasesti in acea cultura rastafariana. cozile sunt doar radacinile credintei rastafariene. deci ele reprezinta multa mai mult decat o simpla frezura. eu sincer sunt foarte indignat cand intalnesc pe strada oameni doar cu frezuri rasta si atat, fiindca este la moda.

peace.
bun...scuze ca intervin dar dak u t nasti cu religia ta cu a parintilor tai....cum treci sa fi rastaman....pt ca din kte am intzeles a fii rasta printre altele trebuie sa ai si o religie diferita(sau ma insel??)...oricum si dak persoanele care isi fac rasta nu inseamna ca si l fac sa fie l moda(ma rogh nu toate persoanele)...eu imi doresc enorm sa imi fac rasta de asta am ntrat aici...ma rogh din greseal,deoarece cautam un salon pt rasta p google...si am intrat aici..si v-am vazut discutand si mi s-a parut super interesant...
Oricum cert e ca rasta dreadurile nu si l face omul neaparat pt a fi l moda..dar nici nu e obligatoriu sa t supui religiei si traditiilor....poate u t dedici in totaliitate acestui mod d viatza dar nu inseamna ca trebuie si altii...care pur si simplu au vazut rasta la cineva si vor sa aiba si ei doar ca sunt innebuniti dupa ea....exemplu eu A-) ...buh bye
ro_sta_dreads
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iul 30, 2005 12:56 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde ro_sta_dreads » Sâm Iul 30, 2005 10:34 pm

whatever scrie:pai ideea e ca nu prea folosesc netul asa de des, daca tot aflu informatii prefer sa le aflu face to face sa zic asa, de la altii mai priceputi ca si mine(parca asa inveti, nu ? :) )

oricum...ideea e ca eu doream dreaduri de cand eram in scoala, atunci nu am putut(nici macar nu aveam voie cu par lung) dar mi-am pus in aplicatie ideea dupa ce am terminat scoala si mi-a crescut parul, asta a fost in 2003.Vroiam dreaduri pentru ca ma fascina pur si simplu modalitatea prin care erau facute, si de ce nu, aspectul. Nu prea ma interesa cultura sau filosofia care stau la baza lor. Desigur, avand dreaduri m-am interesat cu privire la ele, la istoria lor, la cultura rastafariana, dar asta nu pentru ca as fi fan sau asa ceva, ci pentru ca doream sa fiu complet informat cu privire la ceva ce de acum inainte imi va apartine. Am mai mentionat ca nu ascult reggae(sunt cu grunge`ul si altele) si nici nu ma consider un rastafarian. Pur si simplu imi place ideea de dreaduri in sine(ideologia lor sa zic asa ) Desigur, cunosc fragmente din cultura rasta, credinta in JAH, faptul ca initiatorul miscarii sa zic asa a fost Marcus Gravey, sau alte amanunte despre comunitatile rastafariene.

Oricum, care ar fi ideea de baza cu privire la mine. Nu sunt un ignorant care poarta dreaduri pentru ca e la moda(desi aici la noi inca nu sunt la moda) dar nici nu ma consider un rastafarian adevarat. Eu doar am dreaduri pentru ca imi plac, cunosc destule despre ele, adica stiu ce am in cap :) si cunosc si date despre cultura si civilizatia careia ii apartin(desi daca stiu eu bine primii care au avut dreaduri au fost indienii). Cred ca ti-am raspuns la intrebare tester, nu ?

ps - cautati pe net poze cu Mike Bordin, zau ca merita
cool whatever ai o perfecta dreptate in ceea c zici...asta pt persoenele simple...si eu patesc la fel..desi nu am:(..caut sa-mi fac si totusi exista cate unul care sa ma descurajeze...nu stau in cuv lui ....dar iomi spun ca nu am par suficient pt rasta...e adevarat??dak il ai rar nu iti poti face dreaduri:(((...oricum persoanele care sunt dedicate in intregime acestui stil d viatza de rastaman e normal sa nu intelega persoanele care doar le plak dreadurile fara religie......mama innebuneste doar cu ideea ca vreau sa-mi fac rasta d-apoi sa ma auda ca imi skimb religia:))))...cred ca ma da afar din casa...oricum sper sa reusesc si eu sa imi fac rasta si dak intr-adevar nu voi putea din cauza parului rar makar imi fac doua trei suvitze ca sa m linistesc...ca tare imi doresc:(
ro_sta_dreads
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iul 30, 2005 12:56 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde whatever » Dum Iul 31, 2005 1:21 am

ba poti sa iti faci dreadlocks si daca ai par rar. Doar ca ies mai putine. Daca vrei sa iti faci, fa-ti, vezi cum e, si apoi daca nu iti place te tunzi. Nu e asa de greu.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde ro_sta_dreads » Joi Aug 04, 2005 10:29 pm

bun....am inteles ca ori imi ies mai putine ori sunt mai subtiri....ideea e ca dak eu parul rar....nu pare aiurea ..nu s vad urat ca ies doar cateva si de faptr alii cu rasta au super marpha parul??
ro_sta_dreads
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iul 30, 2005 12:56 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Vin Aug 05, 2005 10:48 am

Nu conteaza bre cum arati, daca ai dreaduri, esti jmecher oricum.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde ro_sta_dreads » Vin Aug 05, 2005 12:46 pm

cubu scrie:Nu conteaza bre cum arati, daca ai dreaduri, esti jmecher oricum.
si dak nu vreau sa fiu smekera.... :hmm: :/ ....nu asta ma intereseaza"bre"....dar in lumea asta ma astept d l orice...prefer sa ma interesez sa vad optiunile....
ro_sta_dreads
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iul 30, 2005 12:56 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Vin Aug 05, 2005 12:51 pm

Dak nu vrei s fii jmechera, traejti degeaba.

O curiozitate: dak in lmea asta t astepti d l orice, inseamna c t-ai asteptat sa-ti spun c ti-am spus io mai sus, aveai raspunsu pregatit, etc? Bre?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Vlad-Iasi » Joi Aug 11, 2005 6:56 pm

:dir: salutare tuturor in primul rand.
Sunt nou pe aici,si sunt un mare amator,daca as putea spune ,al dreads-urilor.
In afara de asta nu am deocamdata nimic interesant de zis...A! ba da:era cinev ala un moment dat care intreba de unde sa faca rost de ceara speciala .Vezi daca poti pune mana cumva pe ceva ceara (putina),sau si mai bine,pe o eticheta de la un borcan si du-te cu ea la o farmacie,unde,o sa ceri farmacistelor sa-ti prepare compozitia respectiva,bineinteles,contra cost :)
Si mai era cineva,care intreba ce rol are arderea parului.Hai sa- va zic daca intereseaza pe cineva:parul,mai bine zis fiecare coada dread in parte este uns cu o substanta speciala(nu spun care:)),dupa care este ars de-a lungul ei cu o bricheta,sau cu o sursa de foc,fara a mentine sursa de foc in acelasi loc,ci blimband-o de-a lungul cozii.Scopul ete acela de a elimina firisoarele de par care mai ies inevitabil din dread,astfel incat dread-ul va aratasuper-fain,si nu ca o omida:)).Reacomand tehnica asta,deoarece foarte putini sunt cei care au dread-uri asa misto(adica arse).
Pana mai incolo.....Jah rulles!
Vlad-Iasi
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 11, 2005 6:24 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Vlad-Iasi » Joi Aug 11, 2005 7:04 pm

daca il ai mai rar,nu-i nimic!
conteaza daca e lung,fiindca prin tapare,care e neaparat necesara(am vorbit):)pierzi ceva din lungime,dar castigi foarte mult in grosime!
si oricum o sa-l tii mai mult prins in coada ,decat liber,o sa vezi!mai ales daca e cald afara.Cam atat deocamdata.Succes!
Vlad-Iasi
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 11, 2005 6:24 pm
Localitate: Iasi

Mesajde whatever » Joi Aug 11, 2005 8:58 pm

sau poti sa elimini firisoarele cu o lama de ras daca iti e frica de foc
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Hades » Vin Aug 12, 2005 7:05 pm

cum sa itzi dai foc la dred? eu cred ca glumitzi, firele de par care ies din dreduri la inceput se baga la loc, nu va mai datzi foc aiurea la par fiinca subtziatzi firele de par si ies si mai multe fire!! cel mai bine, in primele luni folositzi ceara speciala de dreduri... atunci cand ies prea multe fire tzi le bagi la loc cu croseta...



PS: cei care sunt interesatzi sa-si faca dredlocks si sunt din Bucuresti sa-mi dea un pm!
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde Vlad-Iasi » Dum Aug 14, 2005 8:00 pm

Am 3 prieteni care si-au facut dread-uri cu metoda asta,si crede-ma...functioneaza!
Ideea e ca substanta respectiva nu arde intregul dread,ci doar acele firisoare care sunt mai razlete.Si e facuta de asa natura,incat da un aspect de"topit" al suvitei.Iar daca te plimbi indeajuns de repede cu flacara,nu se subtiaza dread-ul.
Ideea e ca merge,pe bune!
Vlad-Iasi
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 11, 2005 6:24 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Vlad-Iasi » Dum Aug 14, 2005 8:04 pm

:n: Sau mai bine nu...
Suna a prescurtare accidentala a dread-ului pe care cu atata greutate il cresti... :eat:
Vlad-Iasi
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 11, 2005 6:24 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Hades » Sâm Aug 20, 2005 11:23 pm

si din ce e facuta substantza minune? fi serios, fire ies ca vrei ca nu vrei, ce faci? le dai foc de fiecaredata cand ies? asta ar insemna ca ramai fara avand in vedere ca in primele luni ies tone de fire de par!
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

:)

Mesajde Dee-Dee71 » Sâm Aug 27, 2005 8:34 am

substantza aia minune poate fi alcatuita din grasimea pe care o ai pe maini dupa ce mananci cartofi prajitzi cu mana si te stergi pe par. eu stiam unu' care facuse asa si ii iesisera destul de bine. daca nu stau locului dreadurile exista clamitze (nu alea cu floricele A-) ) speciale ptr asa ceva. ideea cu parlitul e buna, dar trebuie mai bine topit parul si uniformizat decat parlirea acelor fire, ptr ca ele vor creste iar. dar, daca marginea parului devine, prin topire, ca o casca mai mica, si astfel nu mai au cum sa iasa firele din ea.
i love you, you pay my rent
Avatar utilizator
Dee-Dee71
 
Mesaje: 388
Membru din: Joi Iun 20, 2002 11:00 pm

Nu va bateti joc de dreadurile voastre!!!

Mesajde methodicalskid » Lun Oct 17, 2005 6:28 pm

prost e ala care-si pune uleiul ramas pa maini dupa ce a mancat cartofi prajiti sau ala care-si da cu ou amestecat cu nisip sau ala care si le arde!!!Voi n-ati auzit de croseta oameni buni?si ceara...e buna si ceara aia cu 100 de mii (10 RON) Wella Strong sau Londa Strong...
Peace!
methodicalskid
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 17, 2005 6:14 pm
Localitate: Brasov

Mesajde whatever » Lun Oct 17, 2005 7:53 pm

mdea, am zis si eu de Londa, de aia am. si croseta e geniala, lucrez cu ea de ceva vreme si e super utila.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde jahs_pikny » Joi Dec 15, 2005 6:23 pm

makin' dreadlocks prin ardere e cea mai nashpa varianta posibila!!!in primul rand pt k distrugi mult par, si chiar daca le uniformizezi, pt parul kre va creste ulterior sunt 2 posibilitati:ori continui sa'l arzi si o sa ai niste stiksuri in loc de dreads, ori trebuie sa'l iglitezi(si trust me k iglita intra greu in parul "parlit")...din pacate pentru parul caucasian singurele variante bune-zic eu- sunt iglitarea si formarea naturala....ultima dureaza cam 6 luni, dar la sfarsit poti spune ca ai niste dreaduri de nota 10:)...cea mai buna ceara e aia de la Wella...daca cineva e interesat intr'adevar de tot ceea ce tine de spiritul rastafari give a look p http://www.jah-army.net....
jahs_pikny
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Dec 11, 2005 9:04 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde whatever » Joi Dec 15, 2005 10:51 pm

eh, formare naturala, nu am incredere in asa ceva, pentru simplu motiv ca nu poti sa zici ca niste dreaduri formate asa (si dureaza mai mult de 6 luni oricum) arata bine. O sa iasa mega aiurea, inegale, unele mai groase, unele mai subtiri, unite la radacina, etc. Nu recomand. Asa cum nu recomand nici celebra metoda cu soseta/puloverul de lana. E mega dureros, si ies si mai aiurea. Oricum, pentru ingrijire, iglita e nr.1. Si rabdarea desigur.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Making dreads, transforming youth and making some money.

Mesajde Toothy » Dum Mar 12, 2006 12:24 am

:dir: Am tot vazut pe aciulea ca discutati de dreaduri si stuff...eu fac dreaduri si le fac cu croseta, nu stiu de ce pomeniti de arderea parului sau tampenii ca grasimea de pe maini dupa ce mananci cartofi prajiti (groce). In esenta, daca exista vreun doritor la asa ceva ma contacteaza pe messenger la id-ul: sleepyflippy pe yahoo si detaliem acolo.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Toothy
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 03, 2006 12:00 am

Mesajde OaCk » Mie Mar 29, 2006 6:19 pm

ihim..cu crosetu ies bine...faza cu arsu e aiurea..aberatzie :| croset rullz
Avatar utilizator
OaCk
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 28, 2006 11:00 pm

Mesajde ghellu » Mar Apr 25, 2006 8:32 pm

bay am si yo o intrebare.....vreau sa-mi fac dreaduri si nu stiu c sampon sa folosesc,k p d p net nu imi iau :P si d p aici nu stiu kre e bun....zicetzi si voi
ghellu
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 23, 2006 10:10 pm
Localitate: aksa

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron