Traductions

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde virrag » Vin Apr 30, 2004 4:59 pm

Iau avantaj de aceasta oportunitate pentru a ura si eu puiului de ghionoi "At Many Moons", ca nu e cazul de "At Many Years" din cat am inteles. Sper sa faci din el, ghionoiule, a dign follower al tau in ale traductionurilor, sa duca on new peaks aceasta nobila arta. Te asteptam peste o luna sa dai de baut la tot threadu'. Eu of habit prefer Berea Muntilor, desi si Berea Aurie e buna. Totusi, la asa o ocazie te asteptam direct cu Muntele lui Carl !
virrag
 

Mesajde tre » Lun Mai 03, 2004 1:09 am

shrewonoiule to grow your little one im urating to you.

yellow pink one tu precis ai uolsit si nevasta ta are ori tico ori ceva mai vechi on motorina. it's a big pain cu combustibilu asta. eu de exemplu am fost at the mountain de 1 mai muncitorescu asta, on the prahova valley ca sa fiu mai precis, pen ca era mai aproape ca black big one, si oricum n-aveam chef de prea mult soare, hamsii si alte d-ashtia.

so, am plecat din oras cu indicatoru de benzin la P (adica full), ceea ce reprezinta 40 de litri until the lamp lights. the devil give ca pan' la acele de par, adeca pe dn1, drum drept, it sucked cam 2/3 dintr-o diviziune, adeca cam 6 litri (apreciere at the eye) si inca-i mult, ca i-am dat o viteza-sus de cca. 175-177 km/h (and it still could, but i said ca... de fapt consoarta said ca... distractia durand cateva minute) si dupa acele de par, adica pe la intrarea in sinaia (urcate in force, in the second and occasionally i gave her the third, u said that i was at the rally) acul arrived in urmatoarea diviziune la jumatate, adica-cam 7 litri pe acele de par! de asemenea i want to underline ca prin before-hill (sau pre-hill sau towards-hill, n-am solutionat dezbaterea) am notificat ca suporturile mele de frana au inceput sa squeecaie (abia auzibil, dar squeecaie) thing which marks ca suporturile de frana s-au cam uzat si this car doesn't even have 10.000 km!

acum, nu ma primiti gresit, am avut distractie, nu m-a dezapasat faptu ca-mi squeecaie suporturile de frana da' sigur o sa ma dezapese in perioada ce urmeaza si numa' eo stiu cum mult costa un set de suporturi la tico, nu sa mentionez la asta... eh, viata-i viata, de maine iar incepe munca, consumu de 10 litri at hundred in oras, the holes si the problems.

im tying up cu un vechi proverb din clasici in life: 'who is hard-working and works, is either stupid, either doesn't think' ;).
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Mai 03, 2004 1:05 pm

Ma bucur pentru toti cei ce au avut un timp mare de ziua de a workerlier one (asta e indigesta rau, si pulled of hair till the root). I didn't exit at green grass, dar ma gandesc sa o fac de ziua Partidului, when the world won't step itself on the feet prin paduri.
Citind relatarea automobilistica a lui tre, my heart did itself as much as a flea. Ma asteptam ca la urmatoarea virgula a frazei sa gasesc o catastrofa auto, dar I expired easified cand am ajuns la finalul povestirii si all the world was entire. Parca a stone took itself from my heart. Tre, pentru mila lui Dumnezeu, do not make on the brave one any more, pentru ca te nevoim aici, si n-as vrea ca in loc de ctitor de limba noua sa devii martir al soselelor.
As dori sa congratulez pe gimnastele noastre, who shaved everything la europene. It sees itself that they have talent with the chariot. Acum, that we know what their skin can, asteptam Olimpiada. Bine facut, fetelor !
A stupid note pentru echipa mea favorita, Dinamo, which plays like an ass, dar se vrea mare campioana. In meciul de sambata they didn't make any cheese, dar au castigat pentru ca au avut the pig's luck. E drept ca nu a jucat obtinatorul de goluri, Johnny Gives-In-Ciulescu, dar asta nu scuza the thin game. Sa vedem ce or face in meciul cu Quick, unde va lipsi Claudiu Poreclescu.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Lun Mai 03, 2004 4:35 pm

Ghionoiule,i belive that the correct name for the team which is under Grant Bridge is InterRegio,because este echipa Romanian Railways.Si eu imi doresc to pull them because in the last years they have pulled us.Poreclescu entered like an bou on that player from Flag Brasov,even though el stia ca mai are un yellow.But where it is not,god doesn`t ask for.I hope ww will have the same leg like we did against Star when we gave it to them in prelongations.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde tre » Mar Mai 04, 2004 12:02 am

da, our girls are merchandise. macar la gimnastica we're not of wagon. but let's not get drunk with cold water, azi am auzit la radio ca geoana va candida la primaria capitalei impotriva lui fartescu. do you give your seama cat 'comanda & cucereste' au jucat pesedeii de-s asa buni strategi? i have a bitter taste in my mouth si campania nici n-a inceput.

i've forgotten to narate yesterday ca when i looked in the face of the car i observed un adevarat carnagiu. nu erau insecte, erau numa bucati de insecte si mici dare de sange. sunt un criminal ;).

am uitat insa sa va zic ce jocuri am instalate pe discul dur: in primul rand 'nevoia de viteza - sub pamant' apoi 'raliu colin mcrae 3' si a horror of crappy games pentru birou-sus (sau sus-birou, mai negociem) ca 'mini-dube super duelante' sau 'masina incredibila'. sunt un curatator cu vacuum de prostii de pe panza de paianjen. muzica i didn't take much lately dar am luat totusi cateva jocuri extinse (la EP-uri ma refer ;)) de la 'dorinta noptii'. as vrea sa-mi iau totusi albumu plin de la 'without sugar'.

mai vorbim si maine, acum ma culc pt. ca maine tre' sa ma scol devreme sa ma duc sa pull something at the copying machine.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Mai 04, 2004 12:08 am

Daca tot give ourselves big cu ce avem pe discul dur,atunci tre( :D ) sa spun de albumele de la Furie impotriva Masinii,Gemul de Perle,Colibri Bird,si The Parasites.Plus Spargand Dovleci.Cat despre gimnastica i`m not killing myself after that.Cat despre spells pe care le fac cei din social democracy party,ma fac bolnav...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde virrag » Mar Mai 04, 2004 8:35 am

Am vazut ca exista discutii despre Onhill, Prehill and so farther. Eu am ales varianta Onhill gandindu-ma ca Pre-deal e un fel de Pe-deal, adica "pre" e varianta arhaica a lui "pe". On the time when s-a dat numele localitatii, nu exista in limba romana prefixul neologic "pre", in sens de "before". Oricum, si varianta Beforehill e de luat in seama.
I remained mask when I saw ca PSD l-a desemnat pe Geoana candidat la Primarie contra lui Flatulescu. Vad ca e at fashion ca toata lumea sa-si trimita the heavy pieces pe la locale. Mai mult, Jordanescu was inserted at beforing la CJ Ilfov ! Now to see grandpa meci intre Jordanescu si nea Gigi Philosophae ! Cre' ca fiecare dintre ei e with the eyes in four to catch the other one stepping on the light-bulb !
virrag
 

Mesajde Yellow Pinkie » Mar Mai 04, 2004 1:56 pm

It seems to me bad ca am intirziat si eu sa urez micului ghionoi at many years, may he grow big, si voua, parintii, may he live to you and may you be rejoiced by him! God give! Many before!

Coincidenta face ca si fii-mea made 1 year acu citeva zile (mai demult, demult de tot, I let to understand pe forum ca e mai mica, dar aveam motivele mele). We cut her motz (n-am dictionar! :confused: ), broke her turta (traditional romanian bakery product used in a ritual for little girls) and gave a spritz to firends and family.

Withered scrie:what about ...
[...]
Bataille du jeu => bataie de joc


Cum si eu am fost inwayed de ghionoiul la inceputurile mele ca traductionist, iti atrag prieteneste atentia asupra unei scapari: what about, corect, este "ce despre".

Bataille du jeu o spune parca si Dem Radulescu intr-un film, nu stiu daca BD sau altul: "c'est une bataille du jeu". In cinstea sa vreau sa amintesc, tot din BD, celebra "noi, romanii, avem niste injuraturi, tres jolies, comme il faut! N'est-ce pas? Ba c'est pas!" (nu stiu exact cum sa scriu, cunostintele mele de franceza s-au diminuat a la lourde, dar suna astfel: nes pa? bas pa!).

Tre, am o Toyota RAV4 din '95, care maninca si soseaua, da si benzina. Dar vreau to say a good word si despre Oltcit: am avut un trs vreo 2 ani, in 96-98. Imi placea at madness! Doar ca se infunda carburatoru' when the world was dearer to you!

De 1 mai I exited at the forest, it was the day of a friend, si a trebuit sa fim prezenti. N-a fost inghesuiala la care ma asteptam.

How much about sport, citeva chestii mi-au made pleasure in the last weather: meciul de ieri de hochei Canada-Cehia, in care Cehii have filled of respect pe canadezi si revigorarea echipei de gimnastica feminina. Azi citeam in ziar ca Belu nu stie cu cine sa mearga la Olimpiada, ca acu a luat auru cu rezervele!

Nasol, Geoana l-ar putea bate pe Flatulescu! Dar cel mai edificator e comentariul lu Nistorescu din The Event of the Day http://www.expres.ro/editorial/?news_id=153673. Zice cam ce as vrea si io sa zic. Oricum, nu cred ca le-a fost usor ministrilor sa accepte, ca oricit s-ar face Geoana ca-i place, tot o retrogradare e! Din pacate am ramine fara doi dintre ministrii 'buni'.

Hai ca am scris cam mult, da in the last time nu prea mai am free time deloc, si cind catch the moment, scriu! Numai ca ramin in urma! (I remain in footprint!)
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mar Mai 04, 2004 5:37 pm

Pinkie , ce ai scris mata in francais e bine :yD
I don't have them with masini sau sporturi ... stiu doar ca detest masinile care te lasa in need :cry: Acum cateva zile a trebuit to go to make beach si Mercedes-ul 850 ( parca ) si-a pierdut puterea .. Imagine cum e sa mergi pe autostrada cu 50 at hour si sa nu ai pe nimeni in fatza ta .. e ca naiba ! Era sa cad in mere ( tomber dans les pommes ) de nervi ce aveam !
How about jocuri , nu-mi plac , i'm enough sa vad ca sotul meu face unele :rolleyes: si adding ca se joaca pe Quake si chestii of this gender ...
Plec , pana nu incep sa pescuiesc lambii ....
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Mai 05, 2004 10:06 am

Sa vedeti chestia dracului. The passed days a summer of mine from Big Bath sounded me si mi-a zis ca vine in Bucuresti sa-si rezolve niste probleme. Cum ea nu prea se descurca prin Capitala, m-a rugat pe mine sa ii arat what and how. Asa ca ieri after-table I enwilled myself from the service si m-am dus s-o astept in Soldiers, ca o aducea cineva cu masina. Mai intai ne-am dus sa mancam ceva la Timp de Primavara, in Victoriei, ca fetei the ears had grown long of hunger. De acolo am mers la Ministry of Work and Social Protection, unde avea treaba. Am parasit-o acolo, and we gave ourselves meeting at 5. Between the time eu am mai umblat from there-there, am mai facut ceva cumparaturi, I gave some telephones, m-am plimbat, those-those. Pe la 5 eram la intalnire, dar my summer - take her from where she isn't ! I sound her si o intreb unde e. Zice ca ajunge in 5 minute. Trec alea 5 minute, trec si altele, si ma suna ea. Cu o voce disperata, imi spune ca nu stie unde se afla ! Degeaba o rog sa-mi descrie zona, parca she is dropped from the Moon. Good luck ca imi vine ideea sa-i zic sa-mi dea la telefon un trecator. Reusesc pana la urma sa ma lamuresc ca era at the intersection between Carol and Old Men's Path ! Ce pe pamant facea acolo, habar n-am. Ii zic sa nu se miste for nothing in the world, ca ajung in 10 minute.
Cand mi-a explicat, she let me mask. Cica a terminat mai devreme, si s-a gandit sa se plimbe un pic. From close to close a ajuns in parcul Fountaineer, iar ca sa se intoarca a intrebat pe cineva cum ajunge. Ala, un om very how-it-falls-itself, i-a zis sa ia troleibuzul. Nu stiu ce-o fi inteles morosanca, cert e ca a coborat unde v-am zis. Ce mai, I took myself with the hands of head...
Seara tarziu am dus-o la gara, I climbed her in the train si nu am plecat de pe peron pana nu a disparut trenul in zare. Azi-dimineata am primit e-posta de la ea cum ca e in rule, she arrived with good si ca imi datoreaza una.
Cu aceasta ocazie m-am amintit de doua versuri de la un cantecel popular:

After a morosan* cub,
Not to give with a big stone !

Morosan - (fam) - inhabitant of Maramures, a region in the North of Romania, where the map hangs itself in the stud.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde 7vies » Mie Mai 05, 2004 4:12 pm

stie careva cum s-ar putea traduce ,,colac peste pupaza,, ??
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Mie Mai 05, 2004 4:26 pm

Poate " hogmay over hoopoe " dar depinde care colac ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde cubu » Joi Mai 06, 2004 3:25 pm

...sau "donut over fried chicken"...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde virrag » Joi Mai 06, 2004 4:16 pm

Eu ma cam plictisesc pe drumul la serviciu si inapoi acasa. Asa ca mi-am facut sus mintea: mi-am luat la mine un merge-om, ca sa ascult muzica. It catches well to me mai ales la sub-pamant, unde plictiseala e maxima. Pentru exemplu, azi mi-am luat la mine o caseta cu formatia Regina (batranele, dar aurele). Ascult cu multa placere piesele "Vreau sa ma sparg liber", "Te vom stancui", "Spectacolul trebuie sa se duca pe" si asa pe. Frederica Mercur e o voce grozava. Pitty of him, ca s-a prapadit tanar. Zilele urmatoare o sa ascult metal, in special clasice precum "Curent alternativ / curent continuu" si "Fata de fier". Poate aveti si voi sugestii, because I want to extract the butter from my walkman.
virrag
 

Mesajde ghionoiul » Vin Mai 07, 2004 1:55 pm

Virrag has rightness, e boala grea plictiseala. From sins nu sunt abil sa iti recomand ce sa asculti la merge-omul tau, because I don't have them too hard with these. The much one iti pot recomanda ce baterii sa folosesti...
Eu, to chase the monotony, I thought myself to take to me rolls, to give myself with them through the park. Am vazut unele la Intersectia, vreo 3 milioane jumate. Poate la salariul urmator (am sperat ca seful o sa ne dea first of Easter, but we remained with the eyes in the sun).
From when in when mai ascult muzica la serviciu. Cel mai des sunt nevoit sa ascult melodia de la Ferestre, cand se re-cizmeaza sistemul. Deja I know it on the outer-side, si ma gandesc sa-i compun niste cuvinte, poate o lansez ca mare lovitura, sa intru cu ea in varfurile muzicale, cine stie, poate editez si un taler ingramadit...
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Vin Mai 07, 2004 1:57 pm

Cind mergeam si io cu metrou deseori luam mergeomu' cu mine, not to bore myself! Acu, from sins, nu mai pot ajunge cu sub-pamintul, ca aici unde lucrez nu e, asa ca I make nerves every day in traffic! Incerc sa inventez noi scurtaturi, caut noi stradute, dar tot juma de ora fac, cu diferenta ca merg, nu stau, ceea ce pulls me out of my minds! In masina ascult radio, Activ, dar la mergeom ma mai inspirau, pe linga ce asculti si tu, Surorile Milei, Preotul Iuda, Ucigas, etc...

edit (ca am scris deodata): Imi pare rau ca ai ramas fara lamb money, ticalos sef ai!
Io, cind eram mic, ma gindeam ca si melodia de la telediary are valente de lovitura. Putem sa o bagam pe albumu tau, da tre sa-i facem si o coregrafie, ceva!
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Sydney » Sâm Mai 08, 2004 1:20 am

Today dupa amiaza eram plictisit up to my gat si i was thinking sa go la o noapte plina la o cafenea-internet.So...here sunt eu...incerc sa postez something inteligent but nu imi gete out!??
If ati inteles what i vreau sa tell!
Good shit this is....mmmmm....

Chester chooses chestnuts,cheddar cheese with chewy chives.He chews them and he chooses them.He chooses them and he chews them...those chestnuts, cheddar cheese and chives in cheery, charming chunks
Avatar utilizator
Sydney
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Noi 01, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Sâm Mai 08, 2004 11:02 am

Eu always cand merg in bucuresti cu sub-pamantul imi aduc jucatorul de disc compact,la care joc muzica.In sub-pamant cel mai bine walks Sabatul Negru si Purpuriul Adanc.Shi Leopardul Surd.Dar trebuie sa ai niste telefoane de ureche grozave ca sa ascultzi muzica in sub-pamant.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde tre » Dum Mai 09, 2004 4:03 am

migule you're concrete ba. totusi, corect ar fi 'telefoane de cap' nu 'de ureche'.

virrag, uite nu m-am gandit la treaba cu forma veche 'pre'. punct bun!

anyway, yellow pink one, si eu am avut club 12 trs si mi se-nfunda si mie carburatoru when the world was dearer to me.

ca tot vorbeati de muzica, eu la hyundai ajunge-u meu am un radio-jucator de dc-uri panasonic who knows to read si dc-uri ce pot fi rescrise. ca fapt divers, pe vremea cand aveam merge-om imi doream un disc-om cu remote on the cable. asadar, in masina ascult in special muzica 'stanca', dar mai ascult si 'casa' sau pop din anii 80. i like to give the volume harder pe 'copaia de murdarie', 'pantalonii morti*', 'medicii*', teatrul tragediei' sau 'tip o negativ'. am o discografie variata ce include si alte formatii ca 'pistoale si trandafiri', 'terapia', 'ziua verde', 'pistoalele sex', 'cura', 'politia', 'sistemul unui jos' si multe multe altele.

de o saptamana an idea came to me sa-mi fac latrator-dedesubt** pentru masina din 2 vorbitoare normale 'vdo', settlementul vreau sa-l fac dintr-o tzeava de plastic (pexal d-ala sau cum s-o numi) pentru sanitary instalations. i have taken myself de pe 'conexiune directa ++***' un program with which i can calculate the diverse parameters of the settlement.

dar, lets get back to our sheep. am ascultat la europe fm un interviu cu mircea geoana invitat al lui hurezeanu si el cica (geoana) era foarte confortabil cu faptu ca-candideaza la primarie. zicea chiar ca-i o etapa - aproape - necesara in formarea unui om politic. eah, destul cu cacatu de taur.

eh, dar simt amenintarea sesiunii, eu deja fiind with one foot in the hole asa ca... ma duc sa-mi luminez sus o tigara.


* - trupe cu nume nemtzesc, probabil d-asta suna bizar ;)
** - dispozitiv pentru redarea frecventelor joase, compus din cel putin un vorbitor bun si un settlement adecvat
*** - program ce foloseste tehnologia 'egal la egal' pentru impartirea fisierelor intre mai multi utilizatori. programul se conecteaza la un servitor (sau mai multi) pentru a permite interactiunea celor ce impart. totusi unii servitori vor o imparteala de ordinul zecilor de gigaocteti.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Mai 09, 2004 10:25 am

Deci,sa mi insert my legs in primaru Constantei shi in Local Council.Ieri pe la amiaza,i took a hole with my car and one of my covers jumped.Am stopat masina si am mers cautand-ul.When i gave of it era spart.Acuma tre sa imi get new covers but se vand only in seturi de cate four.For fact,to blame is not really mayor and local council but gaura de fund de la vulcanizare care cand mi-a umflat rubberurile didn`t catch the cover like it should.And when i gave de hole coverul a sarit.Damn...Ma gandeam sa imi insert in my car jucatorul meu de dc-uri care citeste empetreiuri dar imi trebuie a special wire.Another money another fun.Acum insted sa hear music in car i got to get new covers.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde tre » Dum Mai 09, 2004 11:49 pm

mai migule dar poti sa lipesti impreuna bucatile de acoperitor. daca ai gasit si tija e numa bine. orcum, eu zic sa cumperi capace din piata de pureci obor ca sigur is mai eftine.

azi i grabbed myself of learning si afara din albastru mi-a venit chef sa spal masina. am spalat-o cu apa si cu sapun lichid dove with one quarter hidratating cream (ca sa nu zgarii vocseaua si lase un strat protector de... substante), dupa aia i gave in the inside cu curatatoru cu vacuum si am spalat geamurile with cleaning sollution. am vacuumat si in compartimentul pentru manusi si in tava pentru cenusa. i've climbed it cu 2 roti pe merge-intr-o-parte ca sa pot sa spal si under her. am spalat si motoru with a brush for teeth si apoi i gave with a strong jet of water. after this i let the engine walk, price of a cigarrette, so he will dry, pentru ca apa s-a adunat pe la prizele cu scanteie* si pe la other electrical connections. ce sa mai, i've made her moon. dar seara pe la 10 a inceput sa ploua, i scratched my face of devils.

about this i've made today. nu e mult dar decat sa learn, i'd rather stick a pole into my ass.

* - dispozitive electrice montate on the engine block-of-flats, un capat finding himself in cilindru iar celalalt in exteriorul block-of-flats-ului, conectate la o sursa de continous current with a potential difference of circa 17.000 volti, al caror scop este sa produca scantei ce aprind mixtura carburanta found herself in fiecare cilindru care, arzand foarte repede (explodand), impinge pistonul in jos, piston which prints o miscare de rotatie to the turned tree datorita mecanismului biela-manivela.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Mai 10, 2004 9:56 am

Da, stiu si eu sentimentul frustrant de a-ti spala masina, dupa care incepe ploaia. Si eu am patit. Of fact, eram un adevarat talent. Practic, of every date cand imi spalam masina and I did it breast of cat, incepea ploaia in mai putin de 24 de ore. At a given moment ma gandeam chiar sa fac contract cu Ministerul Agriculturii, sa plateasca ei the thick money ca sa imi spal masina saptamanal, si astfel sa se evite problema secetei. Dar in the last weather imi tin masina in garaj, I walk enough of a little with it, asa ca I don't make myself problems any more.
Chiar, daca stiti pe cineva interesat, I want to drop of my car. E o Dacie from '98, enough of tortured, kilometrajul arata 10.000 (evident, it's given over the head, are 110.000). The blackboard has a few holes si cateva indoituri mici. If I take on her 900 $, i say "God-forgive-him". I want to put of an advance for a new car in rates. Cum sunt patriot convins si nici money don't give me out from the house, I'll orient myself tot catre o Dacie. Da' nu stiu inca ce sa fac: to insert myself at a Solenza ? Sau sa astept modelul X90, care cica exits at autumn ?
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde virrag » Lun Mai 10, 2004 4:08 pm

Nene ghionoiule, pai dupa cum descrii matale masina, cred ca deja you can wash yourself with it on your head. Vezi ca aia de la Dacia make you a reduction of 300$ daca le duci masina veche in orice stare.
Eu am insa o alta problema tehnica. Aseara butonam controlul indepartat al televizorului, comutand intre emisiunea "Round's Lawsuit" de pe ProTV, "Round's Appeal" de pe Antena si meciul de hochei de pe TVR2. Deodata, I wake up ca butoanele nu mai raspund la comenzi. Ramasesem blocat pe ProTV, being needed sa ascult o ditiramba filozofica a lui Cornel Dinu, zis si The Prosecutor, despre fotbal si istorie. In primul loc am crezut ca s-au terminat bateriile (sau, cum zic ardelenii, the batteries readied themselves). Am pus unele care stiam sigur ca merg like lubricated, dar degeaba. Until one-another, am schimbat postul of hand, because I was satiated of Dinu. In desperation of cause, am cautat un sofer-de-surub, sa desfac dracia, dar n-am gasit niciuna destul de fina. To scratch myself on the face, not other ! Until the trace am ramas pe hochei, ca nu puteam sa fac go-come intre fotoliu si televizor sa tot schimb de mana. Maine vreau sa merg cu controlul indepartat la garantie (e un televizor Nebun). Daca aia don't solve me, poate iau from the fair ceva universal.

Inca o poezioara despre limba noastra (autor: George Sion, sau George Israel):

Much is sweet and beautiful
The language that we speek
Another harmonious language
Like her we don't find !

Jumps the heart in pleasure
When we listen her,
And on lips brings honey
When we word her.

Azi ma uitam pe geam cum ploua si mi-am adus aminte of a saying from old ones: It rains in May - there is cornflour !
virrag
 

Mesajde MiG29 » Lun Mai 10, 2004 5:34 pm

ghionoiule,am see noua Dacie X90 shi looks najpa.Near a Renault(hai Clio,sa nu fiu stupid-relative sa zic Megane)arat iegzact ca uo very poor relative.Ca o relative de la country pe langa cineva din bellybutton of the town.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Mai 12, 2004 8:29 am

Astazi vreau sa va spun cate ceva despre ce imi place mie sa mananc. Imi plac Romanian traditional eatings, cum ar fi mother-league. Nu stiu daca stiti, din mother-league se pot face multe lucruri interesante. De exemplu "swallow-and-shut up", cu adaos de branza, unt, oua si smantana. Imi plac regional eatings, cum ar fi Moldavian melting, cabbage a la Cluj sau Oltenian little sausages. Maica-mea mai face si cordon-albastru, dintr-o felie de muscle of pig in care inveleste niste little rib si cascaval. I kill myself after it.
Dintre deserturi mentionez "skirts-in-waist", niste prajiturele moldovenesti care seamana cu ceea ce in alte zone se numesc "little lies", precum si cream of burned sugar.
Din pacate mananc destul de rar astfel de goodnesses. In general imi iau la mine package, iar uneori cand mai sunt prin oras mai mananc au bot du cheval pe la McDonald's cate un cetatean cu sunca sau cetatean cu branza, insotit de obicei de un scutura de ciocolata. Sigur, nu se compara cu little pears soup, dar asta e, nicaieri nu e like at mother home.
Sper ca your mouth won't let water dupa ce ati citit cele de mai sus.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Mai 12, 2004 11:02 am

Good the morning (or the day)!

It makes itself almost the week de cind I didn't give on here. E drept ca luni nici n-am ajuns la birou, iar ieri numai pentru citeva ore. I rejoice to remark dezvoltarea si imbogatirea, pe zi ce trece, a Englanianei!

In the first row vreau sa il anunt pe ghionoiul ca mesajul sau made me hunger, on near ca my mouth let water! It is great hunger to me! Noroc ca am acasa cream of burned sugar! As vrea sa adaug si eu la lista deserturilor delicioase milk of bird. Cit despre swallow and shut up, o cunosc foarte bine, alaturi de alte feluri de preparare sau servire a mother-league. Pe vremuri, bunica-mea facea in fiecare duminica mother-league, si asta era masa de prinz. Copil fiind, si mare ventilator al acestei mincari, bagam vreo 4-5 portii: mai intii mother-league with telemea (white salted cheese, similar to feta, made from cow, sheep or buffalo milk – traduction: telemine) and butter, apoi eventual repetir prima varianta, apoi mother-league with eye-egg deasupra, apoi mother-league with milk, si apoi mother-league la cuptor (mother-league se pune in cratita, in straturi, intre care se pune brinza, cirnati smintina si oua batute; apoi se insert at the oven). Daca raminea mother-league, o insert at the refrigerator si o mincam a doua zi, taiata felii si prajita. Dar cel mai mult imi placea terciul, mother-league super-subtire! De atita mother-league in copilarie, acu sunt satul, maninc rar. Dar tot imi place, mai ales rece, alaturi de pastravi cu mujdei sau pastrama de oaie la gratar, tot cu mujdei!

In the second row vreau sa va spun ca I let myself of washing too often the car, tocmai ca sa nu-mi stric zilele. Acu cred ca o spal o data pe luna.

In the third and last row, ghionoiule, daca iti trebe o masina pentru concediul de la vara si actuala doesn't make face, atunci insert yourself at a Solenza. Dar daca poti sa treci vara cu actuala, poti sa astepti pina la toamna, sa vezi what's of the X90's head. Solenza stii ce-ti ofera, acu ramine sa vezi ce ofera si noul model. Cam asta'i parerea mea.

Only good! On further on!

P.S.: am uitat sa iau in discutie si problema McDonald's: si io maninc, mai ales cind sunt prin alte orase si nu stiu crisme si n-am nici timp, la Mec. Imi place MareleMac, MacPeste, MacPepite de pui, Degete (sau Bete, nu mai stiu cum le zice) de peste, scutura de vanilie, Mecporc si cetatean cu brinza. Probabil ca daca nu imi tin pustoaica departe de Mec, cind o mai creste, o sa ajung si un mare cumparator de Masa Vesela!
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde tre » Joi Mai 13, 2004 1:42 am

yo brother da numa de mancare you know to talk? toata saptamana asta am mancat foolishly, ca de unii munceshte, si abia astept weekendu sa mai mananc si eu o prepared meal ca my stomach has taken it on oil several times this week.

sunt foarte cauciucat la ora asta si cred c-ar fi mai bine sa ma culc in my chicken.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Vin Mai 14, 2004 9:35 am

Un amic de-al meu mi-a povestit with luxury of details cum a vrut un zugrav to pull him in the chest. Eu o sa va spun doar in big about what is the word. Tipul venise sa-i zugraveasca o camera. A venit cu vopseaua lui. I-a spus amicului ca e the hardest in the parking, si costa, evident, in consecinta. Amicului meu i s-a parut ciudat from path outside ca pe cutia de vopsea nu era nici o eticheta, nimic. A observat totusi ca existase o eticheta, dar fusese rupta. S-a uitat cu atentie in geanta mesterului, cand acesta nu platea atentie, si a gasit o eticheta mototolita. Era ceva scris in arabeste, an ordinary merchandise, de la in-gros. Imediat he gave the painter of empty, adica he caught him with the cat in the sack. Mesterul was doing faces-faces, not knowing on where to take out the shirt. Ce mai, amicul meu, care e un tip bad of mouth, made the guy of command, gave him out and told him not to walk with the painted crow any more.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde virrag » Vin Mai 14, 2004 9:42 am

Apropo de mother-league. When I was small, bunica mea - be her dust easy - imi canta un cantecel atunci cand nu vroiam sa mananc tot.

Doggie, Doggie, here-you-are Grey-you-will,
Mother-league if you want.
If not, I put it in the basket
And i give it tomorrow to the cock.
If not, I put it in the sack
And I give it tomorrow to the male-goose.
virrag
 

Mesajde Yellow Pinkie » Vin Mai 14, 2004 2:09 pm

Ia uite ma, ce credea zugravu ala, ca the thief met the stupid! O fi zis ca he found his fraier si makes him! Insert at head: who doesn't open the eyes opens the bag! Acu, zugravu a suflat-o, has given it in the bar: si-a pierdut si clientu, made himself of cocoa si now has stupid commercial, pentru ca banuiesc ca prietenul lui Ghionoiu' mai spune si la altii, si se aude from mouth in mouth! Chiar doresc sa-l infieram aici, deci sa ni se comunice numele, ca sa don't take net si noi cu asta!

Apropo: a traductionat careva Zdreanta mai demult, sau mi s-a parut mie? Caz in care astept o translare corecta, de la un posesor de dictionar...
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

cron