Despartire prietenoasa

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Despartire prietenoasa

Mesajde jimmyy » Mar Iul 20, 2004 9:42 pm

Exista asa ceva?
Cum poti sa te desparti de cineva, fara sa ii ranesti sentimentele foarrte rau!

De obicei, cei care sunt parasiti, isi fac apoi o gramada de complexe... cu ce am gresit, ce nu am facut...

Care e dupa voi cea mai "smooth" cale de a te desparti de cineva?
jimmyy
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Iul 16, 2004 10:19 pm
Localitate: Home

Mesajde valbog » Mar Iul 20, 2004 11:21 pm

Despartierea ...hmmmm e super super naspa!
Nu cred ca exista despartire fara suferinta mai ales cand iubesti cu adevarat doar daca se cade de comun acord sa te desparti fara sa se puna problema ca unul din ei ar fi parasit. In cazul din urma nu vad ce probleme ar fi! Uneori despartirea e cea mai buna solutie, atunci cand vezi ca unul zice hais si celalalt zice cea!

Nu stiu exact ce sa spun .. de despartit m-am despartit de cateva ori dar nu mi-am pus noiciodata problema ca am parasit persoana respectiva! interesant..poate ca daca ma mai gandesc mult o sa am mustrari de constiinta si nu vreau asta cu toate ca nu cred ca am facut-o sa sufere prea mult! la prima despartire de ce sa nu recunosc eu am fost cel parasit, dar nu am suferit prea mult, apoi nu am gasit persoana potrivita pt mine mult timp si a urmat un intreg lantz de despartiri pana cand am dat de cine trebuie! iar acum de ceva timp suntem impreuna cu toate ca am mai avut tentative de despartiri urate! Nu cred ca poate exoista o cale smooth de a parasi pe cineva pt ca numai faptul ca parasesti persoana in cauza este un act de cruzime!
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Mie Iul 21, 2004 7:42 am

din . meu de vedere, durerea la despartzirea e direct proportzionala cu durata relatziei in sine. dar durerea este generata de faptul ca nu mai posedam nimic din persoana cealalta. nu de alta spunem: l-am pierdut pe ionutz, sau am pierdut-o pe anca, de parca am fi fost proprietarii lui ionutz sau a lui anca. shi chiar daca nu le dam glas acestor vorbe, le simtzim in noi. iar atunci cind relatzia este de mai lunga durata, orice despartzire este precedata de perioada cind te luptzi sa salvezi relatzia. iar in clipa in care relatzia s-a destramat te simtzi invins, ai pierdut. shi eshti frustrat. exista o zicere superba: if you really love something, set it free; if it comes back to you it was meant to be yours, if it doesn't then it wasn't meant. hmmm...
iar al doilea lucru ce doare in momentul despartzirii este faptul ca deodata te simtzi singur, fara comfortul de a te trezi dimineatza shi a zimbi in ochii celelaltei jumatatzi. anul trecut tocmai am terminat o relatzie care a durat 1 1/2. shi n-a fost deloc ushor. tzin minte ca atunci cind m-am trezit a doua zi m-am intors sa imbratzishez jumatatea de pat din dreapta mea, numai ca sa descopar o secunda mai tirziu ca de fapt e goala. iar in saptaminile ce au urmat m-am tot gindit shi rasgindit daca nu cumva am facut o gresheala, daca voi mai gasi pe altcineva, daca voi putea sa iubesc cum am iubit.

atunci cind o poarta se inchide, de obicei cel putzin alte doua se deschid. in orice relatzie, mai ales atunci cind ai ceva ani de experientza in spate, sfatul meu ar fi ca niciodata sa nu incerci sa te luptzi sa salvezi o relatzie daca nu eshti pregatit sa renuntzi la valorile in care crezi. cu alte cuvinte, daca ai gasit persoana pe care o iubeshti shi care crezi ca va ptea fi linga tine shi peste 100 de ani, atunci sa shtii ca va veni timpul in care relatzia va fi in impas. daca te decizi to do something about it, fao numai atunci cind eshti pregatit sa renuntzi la tot comportamentul care a generat criza shi, foarte important, sa shtii ca shi peste 100 de ani nu vei regreta. acesta se cheama sacrificiu in numele dragostei.

intr-o relatzie procentajul de 50% - 50% egaliatate este intzeles prost. credem ca este vorba de decizii luate impreuna, spre exemplu: mergem la mare anu' asta (spune ea) in timp ce tu: mergem la munte. iar dupa indelungate dezbateri se merge la mare (tzi-ai dat partea ta de vot) iar atunci cind ceva nu e bine la mare (of, cite shi mai cite pot merge prost) tu vei zice: era mai bine sa fii mers la munte! :) :) shi tu te vei simtzi frustrat shi ea se va simtzi ranita. daca e sa iei o decizie, fao in asha fel incit sa sune ca shi cum tu ai fi sugerat-o, deoarece ea tzi-a dat destul de multe semne in lunile premergatoare. nu ashtepta ca momentul deciziei, fii tu cel care zice: hai sa mergem la mare anul acesta scumpi... in cele din urma doar ai avut timp sa cugetzi shi sa rascugetzi ideea cu muntele. iar daca vrei munte, fii sigur sa incepi din decembrie cu apropouri gen: ah ce mult imi este dor de codru shi de aer curat shi de o cabana... shi mentzioneaza de vreo doua trei ori in lunile ce urmeaza astfel ca atunci cind ea va zice: mergem la mare, tu sa raspunzi o, draga dar credeam ca incercam sa vedem cum e muntele anul acesta. numai in cazul unei persoane insensibile (caz in care ma intreb ce cautzi impreuna cu persoana respectiva!!) te vei trezi din nou la mare.

dar cum am spus, relatzia aceasta nu este de 50% -50%. este de 100% pentru ca o persoana are contolul iar cealalta persoana fie va fi de acord fie va folosi arta diplomatziei sa obtzina shi partea lui de fun. o relatzie de egalitate este atunci cind tu mergi la munte shi ea la mare. shi probabil ca cineva ar vrea sa ma contrazica sa spuna ca de fapt este tot 100%. in cazul amindoura. ei bine, e 50% pentru ca in cele din urma te intorci inapoi la acelashi loc de unde ai plecat. amindoi va intoarcetzi la viatza in doi, aici este unde amindoi pierd cei 50%... pentru ca tu ai incredere in ea shi ea are incredere in tine, pentru ca nu eshti speriat ca daca-l scapi din priviri (sau o scapi din priviri) el / ea se duce to shag other people...

shi-atunci daca nu reusheshti sa ai relatzia indrepindu-se spre acest punct, in clipa unei crize sfatul meu ar fi: break up. nu te lupta, pentru ca vei interpreta lupta ca o dovada de iubire (nu spunem de atitea ori: da' am iubit-o f.f. mult, m-am luptat atita pentru relatiza aceasta. chestia e ca lupta deobicei raneshte sentimente shi in mod sigur nu mai este vorba de iubire aici.) be free, go see other people, lasa shi pe ea sa faca acelashi lucru. daca ai iubit-o intr-adevar shi ea pe tine, vetzi ajunge din nou impreuna. daca ii duci lipsa, dupa citeva luni invit-o la cina, intreab-o daca e fericita... direct shi pe fatza shi vei vedea atunci daca intr-adevar vi fi impreuna cu ea. se cheama maturizarea relatziei. un manager mi-a spus odata ca le da noilor angajatzi 2 saptamini concediu dupa primele doua luni. ca sa vada daca va merge treaba shi fara ei... :)

daca e sa te luptzi cel putzin luptate ca sa faci relatzia cit mai romanica, cit mai fun...
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde Camelia » Mie Iul 21, 2004 10:22 pm

Se vede ca ai avut experienta despartirii si care a fost cam naspa. De fapt la toata lumea e asa, daca a avut sentimente pentru celalalt.
Despartire prietenoasa nu cred ca exista. De suferit sufera ambii. Si cum ai spus e nasol daca ai avut o relatie mai lunga. Te lupti pentru relatie sa fie bine si pana la urma cedezi pentru ca nu ma rezisti, nu e omul de la care primesti, macar ceea ce oferi si tu. Si atunci oare cine e de vina? Grea intrebare.
Camelia
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Mai 30, 2004 9:39 pm
Localitate: IRL

Mesajde valbog » Mie Iul 21, 2004 11:34 pm

e nasol sa te desparti! am mai trecut prin momente dinastea iar cea mai mare criza am avut-o cand era sa ma despart de persoana iubita cum am spus si mai sus si m-am gandit ca eu sunt de vina, deci am luat vina asupra mea, si am inceput sa ma schimb!
Mai intai am lucrat la caracter si apoi la look si la alte chestii! Faza e ca eram constient ca sunt de vina si mergeam cu greselile in continuare pt ca nu ma gandeam ca m-ar putea parasi, si la un moment dat s-a intamplat necazul si atunci am realizat ce pierd...a fost orivbil ma gandeam ca sunt un dobitoc, un cretin si am inceput sa ma schimb dar a trebuit sa vad daca ma mai iubeste si am recurs la o metoda mai putin ortodoxa, pt ca sustinea ca nu ma mai iubeste! I-am zis ca ma intalnesc cu altcineva si atunci am observat gelozia si schimbarea brusca...ma asigurasem ca mai simte ceva pt mine si apoi a inceput munca... a trebuit sa-i demionstrez ca sunt contient de greselile mele si ca ma pot schimba! Si am reusit! Suntem impreuna mai uniti ca niciodata!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Joi Iul 22, 2004 3:24 pm

Si atunci oare cine e de vina? Grea intrebare.


crezi ca e important sa afli cine a fost de vina?
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde goni_q » Joi Iul 22, 2004 6:12 pm

zicea bine theOff.......

nu exista cine a fost de vina.......nasol e ca sunt ambii de vina.......unul lasa de la el sa fie bine si celalallt tre sa faca fata pt ca se asteapta totul de la el .....
orikum o iei ...... vina nu poate fi a lui sau a ei......

daca iubesti si te despartzi inseamna ca suferintza e mai mare decat fericirea din cuplu .... si atunci nu cred ca mai are rost sa te gandeshti sa ma despart sau nu ....
..

e crud si sa parasesti pe cineva si sa te paraseasca.... atunci apr cele mai multe regrete si indoieli ca oare ai facut sau nu bine ca te-ai despartit.......

dar eu gandesc asa: daca am incercat tot ce imi sta in putinta sa imi patrez fericirea in acea relatzie si nu am reusit inseamna ori ca eu am gresit undeva si nu realizez; ori ca partenerul nu este fericit cu mine si poate va fi cu altcineva ...
nu are sens sa discut de fazele in care unu incearca sa fie ceva frumos si celalalt isi baga picioarele, asta e cel mai usor s-o rupi.....

relatiile de lunga durata dor mai mult la despartire asta e cert, iar indoieli vom avea mereu daka am procedat sau nu bine.......

am auzit si eu un motto ce eu il aplik in tot in viatza
daca in momentul in care am luat hotararea am decis ca este singura si cea mai potrivita decizie, merg mai departe , iar peste catva timp cand am indoieli si incerc sa ma gandesc iar daca atunci decizia a fost buna, zik cu certitudine ca am gandit-o mult atunci inseamna ca a fost cea mai buna varianta!!

si totusi ......." if you really love something, set it free; if it comes back to you it was meant to be yours, if it doesn't then it wasn't meant"

de durut orikum doare.....si daka esti cel ce ramane si daka esti cel ce pleaka....
goni_q
Junior Member
 
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iun 14, 2004 3:04 pm
Localitate: far far away... promisse land...

Mesajde jimmyy » Joi Iul 22, 2004 6:51 pm

Toata lumea spune ca doare! Este adevarat si evident!

Intrebarea este, cum sa atenuezi durerea? in special pentru cel parasit? Care de obicei are cel mai mult de suferit, se intreaba unde a gresit...., ii scade increderea in el! Si poate o despartire e cel mai bun lucru, dar nu ii doresti celuilalt sa isi piarda increderea in el!
jimmyy
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Iul 16, 2004 10:19 pm
Localitate: Home

Mesajde valbog » Joi Iul 22, 2004 9:26 pm

nu ai cum sa atenuezi durerea! in momentul in care esti parasit sau parasesti durerea nu poate fi atenuata...ci doar indurata! Cei mai slabi apeleaza la metode extreme dar cei puternici indura si merg mai departe!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde Dustin » Joi Iul 22, 2004 10:43 pm

Eu tocmai ce trec printr-o situatie de genul asta ... este exact momentul in care ea a decis sa ramanem prieteni si sa ne mai intalnim din cand in cand, pe viitor la o cafea sa mai schimbam o vb. Insa parerea mea este cu totul alta, cum, sunt sigur, multi dintre noi (barbatii) o avem, aceea ca din moment ce ei nu i-a mai placut sau convenit sa ramanem impreuna, de ce sa mai continuam sa fim amici...ce avem de castigat?...Nimic!..din contra, am fi niste sadici .... ne-am face mai mult rau ... NU exista despartire prietenoasa ... ca daca ar exista atunci am ramane prieteni, si asa ceva nu cred ca este posibil, din moment ce una din parti a fost ranita ... .Asta doar daca nu vrei sa ramai un "catelus" si sa faca ce vrea cu tine si din tine "pe viitor"...
Asa ca, zilele astea voi renunta cu adevarat la ce mi-a fost drag o perioada lunga de timp ... Ii voi explica, ca daca ea nu si-a dorit o relatie de cuplu nici eu nu intentionez sa-i fiu amic ... (nu vreau sa ma razbun prin lucrul asta, ci pur si simplu vreau sa imi vad de drumul meu ... de fun, de mult mai mult fun decat am avut parte pana acum, sunt sigur de asta.)
Nu dau vina pe nici unul din noi ca s-a ajuns aici, cu toate ca stiu de ce si regret (e normal). Asa ca, d. p. meu d .v, nu poate exista o despartire prietenoasa atata timp cat mai exista sentimente si intotdeauna va fi o parte, in cazul asta e vb de mine, care nu va accepta un ultim compromis, cel de a ne despartii in ideea de a ramane amici ;) ... cel putin eu asa sunt, nu pot fi prieten cu fostele ... si sunt convins ca multi dintre voi ma aproba...
PS: Si exista o vb. : Don't hate the player, Hate the Game ....viata merge oricum inainte :)
Dustin
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 22, 2004 9:43 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde valbog » Joi Iul 22, 2004 10:55 pm

Foarte bine...totul sau nimik! si eu as fi facut la fel, ce rost are sa te automutilezi sufleteste...
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde theOffender » Vin Iul 23, 2004 6:37 am

Dustin scrie:Asa ca, zilele astea voi renunta cu adevarat la ce mi-a fost drag o perioada lunga de timp ... Ii voi explica, ca daca ea nu si-a dorit o relatie de cuplu nici eu nu intentionez sa-i fiu amic ... (nu vreau sa ma razbun prin lucrul asta, ci pur si simplu vreau sa imi vad de drumul meu ... de fun, de mult mai mult fun decat am avut parte pana acum, sunt sigur de asta.


itzi dau un sfat... in primul rind o relatzie de lunga durata drebuie sa aiba la baza prietenia. inainte de orice shi tu shi ea ar fi trebuit sa fitzi prieteni. eu shtiu ce te doare pe tine acuma: faptul ca din lovers ea vrea sa "retrogradeze" la prieteni. daca ai ajuns acolo shi shtii ca nu poate fi nimica de facut acuma, mai bine nu fa nimic..., dai dreptate shi zii ca vetzi fi prieteni. sub nici un caz sa nu o suni dupa aceea sau sa discutzi ceva despre relatzia voastra. shi incepe sa-tzi traieshti viatza normal, du-te shi ieshi cu alte fete (asta nu inseamna ca trebuie sa te indragosteshti de ele). daca intr-adevar te-a iubit dupa un timp te va contacta sub un pretext oarecare (are o carte la tine, vrea sa afle nishte informatzii sau pur shi simplu vrea sa iasa la o cafea).
dai de intzeles ca eshti ok, ca viatza e frumoasa etc... shi ashteapa sa vezi ce se intimpla (vei descoperi atunci ce ai de facut).

anul trecut am intilnit o persoana deosebita iar in ianuarie am inceput sa ieshim impreuna. in mai tipa mi-a spus ca din pacate ea nu vrea sa intre in nici un fel de relatzie (scurta sau lunga). atunci i-am spus ca f. bine, trebuie sa nu ne mai vedem ceva timp pentru ca nu pot sa imi opresc sentimentele pentru ea daca ne vedem in fiecare zi. dupa o luna de zile o sun shi o intreb daca nu vrea sa iese din nou la care m-a acuzat ca sunt un arogant, shi pt. ea nu sunt nimica altceva decit un strain (a deranjat-o faptul ca n-am sunat-o timp de o luna de zile). well, nu mi-a picat bine insa n-am avut incotro. "daca asta este ceea ce vrei, a... atunci asha sa fie pentru ca nu pot sa-tzi schimb hotaririle pe care le ei. pot sa trec shapte mari shi shapte tzari insa ce ai in mintea ta nu pot sa schimb"... o luna jumatate a trecut, m-am trezit cu un sms: vrei sa ieshim la o cina tovarasheasca deseara?

am incercat sa aduc vorba despre ceea ce s-a intimplat la ultima intilnire insa am descoperit ca nu se simtea prea bine sa discute, asha ca am lasat-o balta shi totul acuma e ca shi cum nimica nu s-ar fi intimplat.

femeilor le place sa le spui intoteauna cit de mult le iubeshti shi cit de mult tzii la ele. insa atunci cind relatzia e in curs de formare trateaza aceste semne cum ca slabiciuni, ca eshti foarte depinzator de ele. shi profita. daca nu le suni, itzi zic ca eshti magar shi insensibil. daca le suni, zic ca o faci prea des. daca le spui prea mult shi prea curind ca le iubeshti shi tzie dor, vor lua acest fapt ca shi un lucru cert shi te pun la incercari pest incercari. trebuie sa mentzii un control asupra e se intimpla intr-o relatzie pentru ca in clipa in care pierzi controlul atunci eshti ranit. iar prin control intzeleg faptul ca trebuie sa shtii unde se indreapta o relatzie pentru ca ai lasat de intzeles ca nu testele pe care le indeplineshti sunt dovezile de iubire ci floripe pe care le aduci din cind in cind, faptul ca eshti acolo, ca itzi pasa de ceea ce crede shi ceea ce faci sunt adevaratele semne ale dragostei...
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde supermouse » Vin Iul 23, 2004 7:19 am

tO
de ce generalizezi? eshti om in tuata firea- nu crezi ca tzi-ar fi mai ushor sa admitzi- deshi poate dificil pentru mandra ta, ca sunt oameni shi oameni? Eu am ieshit destul de recent dintr-un divortz care NU a fost o chestie frumoasa. dar a ma apuca sa zic "a, totzi barbatzii sunt magari, profitori , mincinoshi" ar fi nedrept.
DE obicei ambele partzi sunt vinovate intr-o despartzire. Din pacate. Dar daca nu invatzam ceva din greshelile noastre- le vom repeta la infinit.
Eu fac parte dintre putzinii oameni care cred intr-o despartzire amiabila. N-am putut niciodata sa dau cu farfuriile in cap nimanui.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Necko » Vin Iul 23, 2004 7:33 am

asta ziceam si io, mause. cea mai prietenoasa despartire ie aceea in care celor doi parteneri nu le ramin urme (vizibile sau nu) pe corp (ca in suflet, cam greu).
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Vin Iul 23, 2004 7:46 am

cam asha. E greu sa nu itzi aduci aminte de vremurile bune... shi sa nu te intrebi ce se va intampla de acum inainte.
Dar a te agatza de fostul/fosta este rau. uneori trebuie sa itzi aduci aminte ca au existat motive intemeiate pentru despartzire, shi sa te concentrezi pe chestiile constructive. Scufundatul in trecut shi plansul de mila proprie nu te ajuta cu nimic.
Then again, mai e shi despartzirea din prostie sau din orgoliu absurd- been there done that.... asta e cu totul alta varza
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde theOffender » Vin Iul 23, 2004 7:50 am

supermouse: itzi spun eu ce invatzam din gresheli: intotdeauna recunoashtem o gresheala cind o repetam :)
generalizez? poate... insa spune-mi acuma: a existat vreun moment in timpul divortzului in care sa nu fii simtzit aversiune impotriva barbatzilor? chiar daca nu ai spus-o cu voce tare. pentru ca unele persoane o zic pe fatza cu voce tare, altele tzin inlauntru.
cind pui o samintza in pamint daca o plantezi prea repede nu iese bine, daca o plantezi prea tirziu iar nu iese. daca nu o uzi la timp iar nu iese. daca solul nu a fost tratat corespunzator, iar nu iese. shi totushi, uneori ai noroc sa plantezi o samintza sa nu te ocupe de ea shi planta iese, da roade.
la fel shi cu o relatzie: daca s-a destramat, poate n-a fost timpul ei, poate n-a fost mentzinuta corespunzator.
ai mei s-al luat la 21 de ani. 32 de ani mai tirziu au divortzat. bunicii s-au luat la 20 shi acuma sunt 80 amindoi shi tot impreuna.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde valbog » Vin Iul 23, 2004 11:51 am

mah dar e vorba si de vremuri! cnd erau bunicii mei tineri nu existau atatea despartiri....poate ca femeile nu aveau de ales ca o luau in botic sau din rushine...oricum la mine bunicile amandoua au ramas singure...mi-au murit bunicii (barbati) cred ca le-au inselet cu moartea...poate aia le-a parut mai atractiva!!!
Orice optimist nu e decat un prost fericit. Desigur, pesimistul e doar prost.
Avatar utilizator
valbog
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Mie Iun 30, 2004 11:00 pm

Mesajde PeerGynt » Sâm Iul 24, 2004 11:50 am

Da, despartiri prietenoase exista. Cum se impaca chestia asta cu relatia de dragoste care tocmai s-a incheiat? Ei bine, e mai complicat...

Depinde de celalalt. Depinde de tine. Depinde de voi doi ce fel de oameni sunteti. Daca ai o relatie cu cineva si, foarte important, aveti multe in comun, atunci si dupa despartirea propriu-zisa poate exista o relatie prieteneasca. Se spune ca cel mai bine e cand iubita / iubitul iti este si cel mai bun prieten. Acest lucru duce la o apropiere deosebita intre doi oameni, poate genera o relatie mai profunda decat iubirea insasi. Nu e oare prietenia cel mai de pret si cel mai constant sentiment uman?

Evident, atunci cand ai o relatie de dragoste cu cel / cea ce ti-a devenit cel / cea mai bun(a) prieten(a), nu putem discuta de o proprietate liniara aditiva, adica iau sentimentul de prietenie, il amestec cu cel de dragoste, obtin un amalgam vrajit pe care, la nevoie, il pot distila si pot separa cele doua componente si revin astfel la starea anterioara... Asta e o prostie!!! Nu, daca relaia se destrama, aproape ca sigur cei doi NU vor mai fi cei mai buni prieteni! Dar pot ramane doar prieteni... Sentimentul prieteniei poate fi mai puternic decat ura, gelozia, u.s.w.

Asta am trait eu. Chiar daca ea m-a parasit, nu sunt suparat pe ea, nu ne-am certat, etc. O respect si ii respect decizia. Cat am fost impreuna am fost cei mai buni prieteni. Ne simtim in continuare apropiati unul de celalalt. Stiu de ce a facut ce a facut, stiu ca nu sunt eu de vina, dar totusi mai stiu ca asa s-a intamplat si lucrurile nu pot fi altfel. Evident, acum vorbim rar, etc. Dar ceea ce a fost nu m-a facut sa ii anulez valoarea umana.

Durerea la o despartire provine si din intensitatea relatiei. TheOffender spunea “durerea la despartzirea e direct proportzionala cu durata relatziei in sineâ€Â
Avatar utilizator
PeerGynt
Junior Member
 
Mesaje: 325
Membru din: Vin Iun 18, 2004 11:00 pm

Mesajde goni_q » Sâm Iul 24, 2004 1:21 pm

cred ca pentru a mentine relatzia este nevoie de cum zicea TheOFf sa shtii cand cum si cat sa uzi planta....
despartzirile sunt cele care ne fak shi sa dam inapoi dar shi sa mergem mai departe....
eu nu cred ca solutzia este , sa ne injuram sa ne scuipam unii pe altzii ca tu ai fakut aia shi aia, orikum in momentul in care se ajunge la despartzire cred ca deja au fost foarte multe spuse deja!
Despartzirea este acel moment de linishte la care ajungi dupa ce te-ai resemnat deja ca nu mai exista nici un viitor pt cei 2 !
Nu cred ca cei doi tre sa se jigneaska dar nici sa aibe pretentzia ca cel parasit sa fi e akolo l atel de cate ori am eu chef sa il sun cand ma simt down. Daca ai plekat si m-ai lasat, drum bun ! dar lasa-ma sa imi revin si sa traiesc chiar daca tot universul ai fost la un momendat tu , cel ce m-ai parasit!
AM vazut si alte chestii, e o vorba pt cei ce sufera dupa o despartzire,
"vei vedea ca cel ce va urma va fi mai bun/a si vei fi mai fericit/a!"
la mine a fost demonstrata, intotdeauna cel ce a venit a fost cu o treapta mai bun , ca tre sa mai urc scarile inca asta e o alta , faza!
Orikum orice asha zisa prietenie"ramasa" va fi falsa, nu te vei putea deschide niciodata in fatza celuilalt asha cum ai fakut-o vreodata!
goni_q
Junior Member
 
Mesaje: 250
Membru din: Lun Iun 14, 2004 3:04 pm
Localitate: far far away... promisse land...

Mesajde Andrada The Dev » Vin Sep 03, 2004 12:44 am

Despartire prietenoasa... *se cauta in fisierele memoriei* Ah! Am gasit! Exista, doamnelor si domnilor, dar contrar asteptarilor dumneavoastra, este tot dureroasa. Inainte sa plec in Canada a trebuit sa ma despart de prietenul meu pentru simplul fapt ca o relatie de lunga distanta nu tine. (Am vazut numai una care a "mers" dar acestea sunt atat de rare incat...) Tipul a fost distrus, iar eu am fost trista, dar acest sacrificiu trebuia facut, eu nu as avea sansa sa ma intorc in Romania decat in vizita, odata la cativa ani. Trebuie sa recunosc ca intre noi nu a fost iubire, pentru simplul fapt ca mintile noastre nu erau destul de coapte (nu fiindca eram prea tineri. relatia nu era "serioasa" era numai de simpla fidelitate si saruturi pe furis.)

Dar din experienta mea din Canada, doi tipi m-au inselat (nu in acelas timp) si apoi au zis, "nu putem sa ramanem prieteni?" Nu. Nu. NU. Eu am tinut mult la amandoi, si nu stiam de ce mi s-ar intampla mie asa ceva. Cel mai din urma, prietena l-a inselat acum doua saptamani, si m-a sunat pe MINE. Pai, ce sa-ti fac? Si de ce ma suni pe mine? Este ingrozitor de greu si macar sa-ti imaginezi sa ramai prieten cu cineva la care ai tinut, daramite daca l-ai iubit! Totul sau nimic, cum a zis cineva mai sus.
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Mesajde Asassinu » Vin Sep 03, 2004 1:37 am

Un subiect pe placul meu, pt ca ma regasesc in el. M-am despartit de prietena mea in martie, si am ramas prieteni. Dar nu orice fel de prieteni, cei mai buni prieteni. Pot spune ca ma intalnesc zilnic cu ea, persoana care nu mai e cu mine, iar atunci cand ma intalnesc cu ea, nu o pup pe obraz ci pe buze.
De ce? Pentru ca intre noi s-a format "a very strong connection"....deci eu cred ca se paote sa existe si despartiri prietenoase, miemi s-a intamplat.
Eu cred ca atunci cand tii cu adevarat la cineva conteaza mai putin daca iti este iubit/a sau prieten/a.
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde proXtu » Vin Sep 10, 2004 11:38 am

si io am ramas mereu in relatii bune cu cele de care m'am despartit, in afara de un singura caz, cand fata m'o inteles greshit) shi mi se pare normal sa fie asha. daca ai o relatie serioasa cu cineva si sunteti fff buni prieteni, aveti incredere unul in celalalt, asta in afara de dragoste, cum draq la despartire sa uiti totul si sa renunti la incredere, prietenie, etc ? mi se pare absurd. inteleg sa renunti la un iubit pt ca nu merge, dar de ce sa renunti la un prieten ? singurul impediment este ca pastrand o stransa relatie de prietenie cu fostele, mai eshti tentat sa sari umpic gardu' prieteniei :D sau ca pretena actuala sa cam strambe din nas ca ai iesit la un suc cu fosta sau ai ajutat'o la ceva, etc... deh, c'est la vie :D
eat like a predator, not like prey
Avatar utilizator
proXtu
Junior Member
 
Mesaje: 505
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde supermouse » Vin Sep 10, 2004 12:08 pm

io nu-s de acord. Sunt in relatzii urbane cu mai totzi foshtii mei, dar atat. Relatzia aia s-a terminat, shi a ma agatza de trecut nu e nici bine shi nici corect.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Titina » Vin Sep 10, 2004 12:19 pm

pey poti dak nu-ti mai place pers respectiva sa-i spui in fatza acest lucru...shi...ink sa ramanetzi amici....eh,la inceput cel ranit sufera putin,da' se poate sa-i treaca...eu asha sunt cu fostu' meu prieten...unu' dintre ei :D shi....ink vb cu el,dar mai putin...
so,exista despartzire prietenoasa...
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde UnCopilutz » Vin Sep 10, 2004 5:42 pm

pare ea prietenoasa...da` nu-i chiar asa.
atat doar ca nu e salbatica.
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde ssonja » Dum Sep 19, 2004 12:34 am

nu potzi ramane prieten cu cineva de care te-ai despartzit in momentul in care au fost implicate shi nishte sentimente. unul dintre ei ar continua sa fie ranit. iar o relatzie de prietenie, daca nu se cultiva, se stinge de la sine mai devreme sau mai tarziu.
i kjærlighet med bubuletz og dra fremme inn i B
Avatar utilizator
ssonja
 
Mesaje: 152
Membru din: Mar Aug 31, 2004 11:00 pm

Mesajde Asassinu » Dum Sep 19, 2004 9:52 pm

punem pariu ,sonja, ca se poate?
credeam...la mine au fost sentimente din plin, si uite deci ca se poate.
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde supermouse » Dum Sep 19, 2004 10:23 pm

cum am zis mai sus, eu nu cred
fie ca fostul va incerca sa se agatze de tine, fie invers, shi nu e sanatos
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Raspopitu » Joi Sep 23, 2004 9:03 pm

Mah uite ce am patit acum 2 saptamani(de fapt un pic mai demult).Prietena mea(care e cu un an mai mare,dar tot clasa a 12-a,ca si mine) e "tinuta" de parinti foarte "strans",iar eu imbracandu-ma larg si ascultand hip-hop,am fost catalogat inca din start de parintii ei ca un vagabond,fara viitor si fara nimic in cap.De aceea ne vedeam rar(nu pe ascuns).In vacanta ea a plecat in Germania pt 6 saptamani,iar inainte sa plece nu am vazut-o 2 saptamani pana cu o zi inainte sa plece.Atunci mi-a spus ca ea nu vrea sa ne despartim(eram de 9 luni impreuna),dar nu mai suporta sa se certe cu parintii ei,vrea putina liniste macar o perioada.Am convins-o sa ramanem impreuna si urma sa vorbim cand se intorcea.Au urmat 3 saptamani cand ne trimiteam mesaje(unele foarte "porno") si totul parea ok.Cu 3 saptamani inainte sa se intoarca in tara mi-a trimis mesaj ca vrea sa ne despartim din motivele care le stiu deja(vine cls a 12-a,parintii ei nu sunt de acord cu relatia noastra...).Bineinteles ca m-am simtit ca dracu si nu stiam ce sa fac.Mi-a mai zis sa nu o mai caut si sa nu astept sa ma mai caute ea.Dupa 2 zile am sunat-o si am vorbit cu ea,dupa care am mai sunat-o inca odata(dupa o saptamana) si lucrurile incepeau parca sa fie iar ok.In fine.....a ajuns in tara si ne-am intalnit sa vorbim...Mi-a zis ca e hotarata sa ne despartim,ca nu mai tine la mine,ca nu o mai intereseaza ce mi se intampla si dinastea.Eu am vorbit frumos cu ea,i-am raspuns logic la fiecare "motiv" pt care considera ea ca ar trebuii sa rupem relatia si la un moment dat(nu mi-am dat seama cum) am ajuns sa ne sarutam.Ea a inceput sa planga,iar eu am incercat sa o linistesc.Dupa care mi-a spus ca tot despartiti ramanem,macar pt perioada clasei a 12-a sa aiba ea liniste acasa si sa se concentreze pe invatatura(cacam-as pe el de bac).Asadar am ramas doar amici.Ideea e ca ea a vrut sa fie o despartire prieteneasca,dar eu am suferit foarte mult in urma acestei despartiri si inca sufar,dar nu prea pot face nimic.Trebuie mentionat ca in timpul cand eram un cuplu ne simteam f bine impreuna,iar eu nu mi-as fi dat seama niciodata ca se va termina asa,pt ca am tinut f mult unul la celelalt,iar eu inca mai tin.Suntem despartiti "oficial" cam de o saptamana.Ne-am mai intalnit de atunci de odata la meciul Poli - Rapid si atunci am stat mult impreuna.Aveam impresia ca vrea sa ne "impacam",dar nu a fost deloc asa.Ce credeti ca ar trebuii sa fac?Eu unul vreau sa ma impac cu ea,dar nu stiu cum sa procedez.Cu siguranta ve-ti spune ca sunt tanar si ca am tot timpul sa gasesc persoana potrivita,dar eu acum pe ea o vreau.Orice sfat m-ar ajuta.


mersi.Numa bine
Eu sunt nascut in alb-violet/Traiesc in alb-violet/Si port in suflet si in gand/Mereu un nume sfant/Caci alb imi este sufletul/Violeta inima/Si pentru POLI voi canta/Doar asta-i viata mea!
Avatar utilizator
Raspopitu
Junior Member
 
Mesaje: 453
Membru din: Mie Oct 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Asassinu » Joi Sep 23, 2004 11:28 pm

Raspopitule, pot spune ca si eu am trecut prin asa ceva....numai ca in cazul meu, motivele ei erau altele, nicidecum parintii(si ea era tot cu un an mai mare ca mine...aproape un an).
Pot sa-ti spun ca a vrut de vreo suta de ori sa se desparta de mine si pana la urma nu a reusit(la momentul respectiv). Sa stii ca exista unii oameni intre care se creeaza o legatura atat de stransa pe care nimeni si nimic nu o poate rupe(aceasta dureaza chiar cand cei doi is despartiti)
Partea mai nasola(pt mine) e ca pana la urma ne-am despartit definitiv(dar din cu totul alte motive decat cele initiale) si pot spune ca dupa aia am trecut printr-o perioada naspa...ca o depresie as putea spune. Am avut cateva luni "moarte", destul de multe...
Pacat insa ca nu am stiut sa o tin langa mine. Pe moment am stiut, dar pe termen lung se pare ca nu. Nu credeam ca va pleca vreodata de langa mine, eram prea increzator in mine.
Deci ce pot io sa iti zic, nimeni nu poa sa iti zica ce sa faci, tu singur tre sa o faci sa treaca peste toate aceste bariere(care in cazul vostru sunt parintii ei). Oricate greutati ar fi, daca stii sa o tii langa tine, nu va pleca. Si stai linistit, de multe ori lucrurile se rezolva de la sine...mai ales cand nu te astepti...un citat(nu mai stiu de unde): "best things happen wehn they are not expected"....
numai tu o poti face sa ramana cu tine. U got the "key"
Ajutor, ajutor, a luat foc ceva?/Nu, mami, mi-am aprins tigara!
Asassinu
Junior Member
 
Mesaje: 373
Membru din: Vin Sep 06, 2002 11:33 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron