Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde viXen » Vin Ian 15, 2010 3:17 pm

@brahma
conteaza sa nu judeci un om pentru o greseala pe care o face. poate e prima, poate e a mia oara, ajuta sa nu-i inchizi usa in nas si sa ii lasi un spatiu sa se mai poata ridica.cred ca despre asta era vorba in ce spunea Steinhardt.pana si unii criminali, am zis unii, da, cativa, acolo, dar unii chiar nu sunt recidivisti! cum ar fi fost daca nu aveau nicio sansa??
cat despre mine nu cred ca m-a ajutat sa ma simt impacata si daca vrei sa stii imi e frica de betivi pe strada, cum le e unora frica de caini! asta ca bantui noaptea prin oras!
eu ce am spus, am spus pentru ca, cel putin in teorie, tu nu stii si nici nu e corect sa presupui ce-o sa faca cu banii, asta ar insemna sa reduci un om, la o singura actiune, si asta nu e niciodata adevarat cu privire la un om.
tie ti s-a cerut doar un ajutor, asta e ce trebuie tu sa alegi sa faci, daca il dai sau nu, nu ce face omul mai departe, ca unii profita, ca unii beau, ca unii chiar isi iau ceva de mancare, sau trei pastile de care au nevoie de la prea mult dormit in sant, scapa de sub controlul pe care poti sa-l ai si eu nu am cum sa schimb aceasta realitate, nici macar cu un cm, decat daca as avea foarte multi bani si as face un ONG de adapostire a lor, ceea ce eu n-am.
dar mi s-a intamplat o data sa trec pe strada cu un sigur leu in buzunar si sa-mi vina sa plang ca nu-l pot da!
sper ca am fost mai explicita!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde Brahma » Vin Ian 15, 2010 4:10 pm

Hei, usurel ca nu te criticam pe tine :). Eram si nervoasa aseara, dar nu am intentionat sa te trag de urechi. Aveam ceva cu natura umana in general. Poate si eu am avut momente cand n-am meritat o mana de ajutor si totusi mi s-a intins. In principiu mergem pe ideea ca orice om merita o a doua sansa. Insa nu poti sa ai dreptate intotdeauna cand zici asta despre cineva pe langa care treci pe strada si ii dai un leu. Pe de alta parte nu prea avem noi dreptul de a-i judeca pe ceilalti si de a stabili ce-au facut bine si ce nu. Unii stau toata viata pe strazi, altii ajung acolo dintr-un motiv sau altul. Din nefericire cei care ar merita sa ajunga intr-un camin calduros primesc si ei tot un leu, o placinta sau un algocalmin ca si betivii de care ti-e tie frica. Si betivii sunt si ei diferiti unii de altii pana la urma, ca unii cica ar bea sa-si inece amarul, altii poate band au ajuns sa piarda tot. Am zis intr-un post anterior ca nu putem face pe detectivii particulari cu cei carora le dam "fabuloasa" suma de un leu. Fiecare face ce simte si cand simte. N-am sa dau niciodata ceva unui amarat doar pt ca, spre exemplu, imi zice popa sa fac fapte bune.
Avatar utilizator
Brahma
Junior Member
 
Mesaje: 220
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm
Localitate: kiwengwa

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde viXen » Vin Ian 15, 2010 4:29 pm

eu n-am nicio o idee ce mai zice popa ca n-am intrat in biserica din 2006, sau poate 2007 o data

nu stau la discutii din astea cu popii, dar stiu ca aveam niste prieteni mai atasati si mai vorbeam cu ei.
eu mi-am facut o regula de exemplu, in fiecare zi sa dau suma enorma de un leu, oricui mi-o cere! am dat si la copii si la batrani si la unii carora le-am dat ca mi-au sarit in fata in intuneric si m-am speriat si parea cea mai simpla alegere daca tot asta cerea!

ca sa revenim la topic, nu mi-a placut de nicio culoare cand am fost talharita in plina zi pe un ditamai Bulevardul, care era mai pustiu ca era duminica, bine nu mi-a luat decat 10 lei, dar de aia imi pare rau, ca si de senzatia aia ca cineva te obliga sa faci ceva.
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde Brahma » Vin Ian 15, 2010 4:43 pm

Mda, cand faci ceva pentru ca asa vrei tu ai senzatia ca detii controlul (fie ca faci ceva bun sau ceva rau), pe cand daca esti obligat sa faci ceva...Am avut si eu "norocul" sa fiu talharita, bine, nu in plina zi, dar a fost la fel de neplacut. Important e ca nu s-a intamplat nimic mai rau sau cel putin asta ar fi partea plina a paharului spre care suntem indreptati sau spre care trebuie sa ne indreptam atentia. Oricum, Vixen, ideea ar fi ca nimic nu e simplu in viata, nici a da ceva de pomana sau a fi bun atunci cand iti pui intrebari asupra corectitudinii actiunilor tale. Si daca nu suntem subiectivi, ne amintim totusi ca totul e relativ :)
Avatar utilizator
Brahma
Junior Member
 
Mesaje: 220
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm
Localitate: kiwengwa

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde carleta » Lun Ian 18, 2010 8:56 pm

....continuare...
nu imi place sa fac obs si sa mi se faca
(daca am dreptate,si cu D-zeu ma iau de gat...sau barba..acu' depinde A-) )
Imagine
Avatar utilizator
carleta
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am
Localitate: bacau

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde Carlisa » Sâm Iul 03, 2010 4:28 pm

Sá nu mi se spuná un lucru de douá ori.
Avatar utilizator
Carlisa
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iul 03, 2010 3:49 pm

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde eliana » Lun Iul 05, 2010 8:51 am

sa ma trezesc dimineata si sa plec de acasa...
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde viXen » Vin Aug 20, 2010 11:34 pm

sa-mi placa o melodie ca ma invioreaza si sa nu pot da linkul nimanui, ca poate nu e la moda...
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde Daimon » Sâm Aug 21, 2010 2:14 pm

nu ar trebuisa iti pese daca le place unora sau altora :) .
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde eliana » Lun Aug 23, 2010 1:49 pm

da dom'le linku.


pariu ca-mi place?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde eliana » Mar Aug 24, 2010 9:09 am

on topic.


nu imi place cand se fumeaza in biroul de la lucru. blex.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde Prostudio » Vin Mai 20, 2011 4:56 pm

Sunt multe lucruri pe care nu ne place sa le facem asa cum spuneti si voi sa ne trezim de dimineata, daca se poate sa ne nastem intr-o familie bogata sa nu fim nevoiti sa lucram vreodata si lista este foarte lunga, dar ce-ar fi sa gandim pozitiv, sa incercam sa ne facem viata mai frumoasa chiar daca nu facem chiar tot cu placere, sa incercam sa luam partea buna a lucrurilor.
Avatar utilizator
Prostudio
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 14, 2010 3:41 pm
Localitate: bucuresti

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde AnduXX » Mie Oct 31, 2012 8:57 pm

Nu-mi place:
- vremea rea
- oamenii superficiali
- manelele
- saracia
- durerile de cap/spate/picioare
- vecina de la 3 cu plodul ei mizerabil
- mancarea de gulie
- rudele din Italia
Avatar utilizator
AnduXX
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Oct 30, 2012 11:47 pm
Localitate: arad

Re: Ce nu va place sa faceti pe lumea asta?

Mesajde geo_pop » Joi Noi 01, 2012 2:26 am

nu-mi placea cand ma intorcea seful din drum, cand vroiam sa plec acasa dupa munca (bine ca nu mai lucrez acolo :-D )
cand prietena mea vorbeste despre persoane pe care nu le cunosc
cand vecinul repara prin casa duminica dimineata
nu-mi place muzica pe care o asculta vecinii :-D
nu-mi place sa stau la coada
geo_pop
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Noi 01, 2012 12:37 am
Localitate: timisoara

Anterior

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori