Ce credeti despre videochat?

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde anjin-san » Lun Apr 26, 2010 8:13 pm

cum adica bre? eu citeam contraexemple de literatura? :D: adica bubulii, varain, cremene, alde d-astia, nu erau personaje? ei, era un amalgam de spionaj, nationalism, mistic si sf prin romanele sale, dar cand le citeam eu imi pareau interesante. nu l-as numi pe Corut chiar autor superficial. cat despre poeziile sale, majoritatea dintre ele (evident dintre cele citite de mine, ca nu le-am citit pe toate) sunt interesante si pline de simboluri. adica reusite.

deci discutam literatura pe acest thread, sa mai zica cineva ca videochatul nu face parte din cultura universala :D:
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde kant emir » Lun Apr 26, 2010 8:23 pm

anjin-san scrie: era un amalgam de

o labareala, numai buna pentru videochat
dar cand le citeam eu imi pareau interesante

la o anumita varsta merg; dupa aia e grav
nu l-as numi pe Corut chiar autor superficial

nici eu nu l-as numi autor
cat despre poeziile sale
doamne apara si pazeste, a comis si poezii?


deci discutam literatura pe acest thread

da? unde bre, care?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde eliana » Lun Apr 26, 2010 9:09 pm

kant emir scrie:dap, ai dreptate, am scris un post infiorator de lung; n-am curaj sa incerc sa-l recitesc

citind ultimele postari de pe aici m-am simtit de parca am primit un :gift si vreau sa multumesc emirului :aplauze2: pentru bucurie :JC_boogie



am ras cu lacrimi. :biggrin :biggrin
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde kant emir » Lun Apr 26, 2010 10:14 pm

citind ultimele postari

pai care ultimele? te-ai bagat la ala mare? bravo, esti tare. si ai si timp din belsug

in rest, ce sa zic, sa-ti fie de bine rasul; da' mai asteptam opinii, ca se spune ca abia cel care rade la urma rade mai consistent
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Mar Apr 27, 2010 12:36 am

:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) (comentariul tau a fost ca si cum cineva mi-ar fi spus un banc foarte bun. Nu ma pot opri din ras!:)

Domnule Kant emir,

O sa va rog sa ma scuzati ca pana acum v-am vorbit la persoana a II-a. Nu mi-am dat seama de adevarata dumneavoastra valoare si de pozitia pe care o ocupati in societate. Este clar ca sunteti o somitate atat timp cat aveti colegi de birou niste pasari (cintezoi, pitigoi, poate chiar pupeze), niste "jivine" si niste copaci infloriti. E un lucru bun ca iubiti fauna si flora, si aici nu vorbesc ironic deloc, asa cum am facut pana la frazele anterioare si asa cum am sa fac de acum incolo. Sper numai sa fie adevarat si sa nu fiti un criminal care joaca fotbal cu cainii si pisicile pe casa scarii. Daca e asa, sper sa muriti in cele mai groaznice chinuri. Oricum, asta nu are nici o legatura. Am tinut doar sa precizez!
O sa imi cer milioane de scuze domnule pentru greselile pe care le-am facut (ex. :"jicni") si va jur ca nu o sa se mai repete. Am totusi o nelamurire. Intr-o viata anterioara ati fost papagal? Fiindca observ ca aveti obiceiul sa repetati ce spun.
Sa incep totusi sa raspund la provocari. M-ati intrebat pe ce imi bazez "aprecierea de foarte mult bun simt". Repet, daca o sa cititi cu atentie o sa gasiti si raspunsul.Stiti cum este vorba aia: "Clopotul nu bate niciodata de doua ori pentru o baba surda". Eventual, uitati-va putin si "printre randuri". Pentru a face asta, va aduc la cunostinta ca aveti nevoie de ceva ani de scoala. Buuuunnn. Acum sa va intreb eu pe ce va bazati dumneavoastra "aprecierea" atunci cand le faceti pe fetele astea (si sunt convinsa ca nu numai pe ele) "curve proaste", "prostituate", "tarfe", etc? O sa imi permit sa vorbesc mai putin literar si sa va intreb daca le-ati tinut cumva perna ori lumanarea? (Nu va speriati, este o vorba din popor). Bineinteles ca ati neglijat rugamintile si sfaturile mele de a aduce argumente in ceea ce spuneti. Nu ma asteptam sa intelegeti acest lucru. Dar, domnul meu, fereasca bunul Dumnezeu ca vreo fata sau femeie sa dea de vreun profesor, sef sau chiar sot ca dumneavoastra. Pentru ca reiese clar ca sunteti genul de barbat care atunci cand purtati o discutie cu o persoana de sex feminin evitati ochii si alegeti sanii sau picioarele (evident ca tre' sa arate bine, fiindca daca are niste kg in plus si nu isi poate desparti picioarele atunci cand trebuie...e vai si amar de promovarea ei, nu?!)
Acum, eu zic sa va rugati sa nu fiu de la "Autoritatea Nationala pentru Reglementarea Conduitei Prostituatelor", pentru ca daca sunt s-ar putea sa trebuiasca sa va vindeti inclusiv cerebelul ca sa puteti plati amenzi, cheltuieli de judecata si alte cate mai sunt.
In ceea ce priveste aruncatul cu noroi si intratul cu bocancii plini de rahat in viata altora, sa stiti ca asta este un lucru real, chiar si pe internet. In timpurile noastre, mai ales pe internet. Si, argument verificat, plauzibil, real: un om mai slab de inger care vrea sa afle o parere despre, in cazul nostru, profesia pe care o practica, care, repet, poate nu il caracterizeaza si nici nu ii face deosebita placere sa o faca, dar nu are incotro, la vorbele pe care i le spuneti (mata si oameni ca mata), maine apare la stirile de la ora 5, cu titlu mare: "S-a aruncat in fata trenului" sau "S-a aruncat de pe pod" sau, sau, sau. Astia sunt oameni care nu au atata putere ca mine, ca Inaltimea dumneavostra. Astia sunt oameni cu care trebuie avut rabdare. Frate, nu-l cunosti, nu stii cine e, poate iti scrie de la schizofrenici, poate iti scrie de la redusi mintal si el vrea sa afle mai multe. Daca tu (ma refer la modul general, nu la persoana dvs.) ii tai craca de sub picioare...poti sa pui noaptea capul linistit pe perna?! Alt exemplu: nevasta/sotul sau copilul tau (iar mod general) se uita pe un forum si vede acolo ca a scris unul ca medicii veterinari, de exemplu, mor la 40 de ani datorita unei tumori la plamani cauzata de parul animalelor si ca nu exista nici o cale de scapare ptr. asta?! Si el vrea sa se faca medic veterinar, dar dupa ce citeste chestii din astea, realizeaza ca s-a pregatit atata timp si ca nu poate, nu vrea sau nu stie sa faca altceva. Si-atunci ce face: il gasesti spanzurat in podul casei. Si cand te duci tu, iti gasesti copilul care era mai firav asa si avea incredere in oameni pentru ca asa simtea si vroia el. Ia spuneti, cam care este parerea dumneavoastra?! Asta vis-a-vis de intrat in viata altora. Astea sunt chestii reale, verificate(bine, exemplele sunt exagerate, e vorba de idee in sine). Documentati-va daca vorbele mele nu va atesta adevarul.
"Sa mori tu", asta din cate stiu eu, este o expresie care la un moment dat o sa va cam fie intoarsa. Aveti mare grija cand o folositi si cu cine fiindca "Nenea" acela de suuuuss de-acolo e tare mare si vede, aude. Si eu sunt sigura ca aveti persoane dragi, aveti apropiati si El de obicei loveste acolo unde doare mai tare. Nu mi-o luati in nume de rau! La fel, atentie la pronuntarea numelui aluia cu cornite. E grav de tot, va zic eu!
Ati spus ca nu ma baga nimeni in seama. Dar domnule, iertati-ma, incetati a va mai considera un nimeni. Sunteti om, din pacate, ca toti ceilalti 5-6 miliarde. Aveti toate membrele, si cele superioare si cele inferioare, aveti drepturi ca restul, aveti de toate, traiti in normalitatea dumneavoastra, dar traiti. INCETATI A VA MAI CONSIDERA UN NIMENI DOM'LE!
Asa cum am mai spus, am citit toate comentariile si de aceea am spus ca vreau sa fiu fair play, adica sa imi intaresc post-ul cu lucruri bine infipte in adevar!!! Sa joc corect, ptr. ca asta inseamna in traducere libera acest "fair play". Tocmai pentru a nu se trezi cineva, lucru care a fost inevitabil, sa-mi spuna cate si mai cate si sa ma contrazica. S-a intamplat, asta e. Dar nu e vina mea. Eu imi sustin ideile, si le spun raspicat (fiindca stiu ca asta va enerveaza la culme).
La masini draga domnule, chiar nu ma pricep. Nici macar nu imi plac. La altele...acum, ce sa zic...poate facem un test de inteligenta. Vedem atunci care , cum si la ce se pricepe. Mai multe nu spun, ca deja "lauda de sine nu miroase a bine".
"mie imi convine mai mult sa fiu (chiar si in mintea ta, aia zburdalnica) puiutu lu' taticu', carele el imi plateste toate distractiile si pagubele pe care le fac si diplomele si eu numai sa dau cu tifla fraierilor care mor de grija mea si se oftica ca n-au si ei tatic ca al meu si masina ca a mea si gagici ca ale mele si..." succesuri era continuarea. Asta e dincolo de principiile si convingerile mele. Sa va deie Dumniezău, pac pac, 2000 de euroi sa aveti parte de ei si sa ajungeti patronu' de la Steaua! Cu grija in doasrul "Valiza" si cu grija la catusile de la maini sa nu va stranga prea tare ca se face hematomu'!
"uite, la asemenea suceli ma refeream eu cant am zis ca e o harababura cat casa in postul tau"...Va rog, nu cantati...doar scrieti. E mai bine si ptr. dumneavoastra si ptr. vecini. Asta daca nu sunteti un nou "Costel din Carpati" sau cum il chema pe nenea ala!
"Bulangiu" eu nu tin minte sa fi pronuntat si nici macar prin cap nu mi-a trecut. Dar, acum, ce sa zic, fiecare cu ce ii lipseste!
Aseara cand am scris postul nu bausem, dar in seara asta am baut nitica champagne! Ce sa fac, imi place, e bautura mea preferata. Pacat ca ne-o putem permite atat de rar!
Va legati de Cv-urile mele si iar scrieti fara sa ganditi. Eu zic sa nu va mai considerati asa, un l'ombillico del mondo, ca nu e bine deloc. Face rau la ten, apar ridurile. Si crema care contine colagen e putin cam scumpa. Afirmatia aia cu "poate nu erau demne de luat in seama" e o afirmatie care denota o lipsa de bun simt, una foarte mare. In fond, habar nu aveti si nu o sa aveti vreodata cat de stufoase sau nu sunt CV-urile mele. Asa, ca, "ciocu' mic, ca noi suntem la putere."
"ai zis cumva "propuneri indecente"?
(sa inteleg ca tu esti desteapta si constiincioasa si competena, dar nu incapi de nepotii altora? ce nasol, ce trist, ce nou!)"
Din moment ce vorbesc cu măria voastra nu am cum sa fiu desteapta. De altfel, v-ati autodenumit intr-un fel: "eh, atata pot si eu, ce sa fac; ingaduie si tu, ca doar si prostii au drept de vot". Nu pronunt cuvantul eu fiindca nu imi sta in caracter sa jiGnesc. Trageti dvs. concluziile. Cat despre constiincioasa si competenta...DA, sunt si una si alta. Si da, nu am loc de nepoti, fii sau fiice, stranepoti si asa mai departe. Este intr-adevar "nasol, trist", dar nu nou! Pentru El Cappo del Tutti Cappi (de portocale, de grefe, caspuni si banane) care esteti, probabil ca e ceva nemaivazut. Pentru noi, astia care ne incadram la Cicco, "toate-s vechi si noua toate."
"Enigma Otiliei" ESTE o carte de colorat. Va recomand cu caldura cateva romane care or sa va aduca la aceeasi concluzie. Numai sa imi spuneti si va fac si cateva copii daca vreti. Iar asemanarea George Calinescu - Pavel Corut (nume care nu se admite a fi scris cu litere mici) e stupida si nu are nici o noima. "Ulysse" cu "Sa vii ca o parere"...nu ai cum sa faci paralela asta!
"pai poate ma supraestimezi, poate n-am terminat nici 8 clase". Pai poate va supraestimez. De aia mi-am si cerut scuze.
"te scuz, mergi si nu mai pacatui". Parinte multumesc! Niste acatiste ceva tre' sa dau?! Ori niste matanii in jurul Sfintei biserici?!
"esti sigura ca te tine?" Am niste sfoara groasa prin casa...O sa ma leg bine ca sa nu cad! Daca nu si nu, o sa incerc sa va scot pe dumneavoastra, tot legandu-va, dar de gat. Promit sa nu va las limba sa va iasa afara.
"iar m-am imbujorat, iar atarna musca aia pe caciula mea
incredibil, ce patrunzatoare poti sa fii!" Stiti la ce trage musca?!
"evident ca le stii pe toate". Evident! Si ma laud cu asta!
"gresit obisnuiesc sa ma trezesc dupa pranz". Acum se explica musca de pe caciula. Stiti, exista o vorba: "Te-ai imputit de atata somn".
"bingo; o beau, intotdeauna o beau (am auzit ca unii au incercat s-o pasca, s-o linga, s-o suga, s-o manance; dar m-ai nimerit, eu o beau)". S-a strigat bingo?! Ati auzit?! Unde?! La radio probabil, nu?!
"uneori da; dar de obicei trimit majordomul". Buuunn...om cu scaun in ca....pardon...la cap.
"ne-a inzestrat ziditorul cu organe, ne-a dat si bucuriua de a le folosi. ne inmultim, ce sa facem?" Da, v-a inzestrat pe voi ca si pe Stefan cel Mare si Sfant care avea atatia copii cate biserici a ridicat. Pentru ca dupa fiecare lupta mai "iubea" cu forta cate o femeie. In curand si Eminescu cel Sfant...da' el macar nu a facut copii...sau cine stie...
"aham, fa-ti iluzii, simte-te importanta". Am trecut de stadiul cu iluziile. Nu imi mai fac iluzii ca sa nu am deziluzii. Importanta nu ma simt, sunt. Asa cum este fiecare om, in felul lui.
"ai adus pe naiba, ai balmajit si ai labarit un balamuc cat fosta yugoslavie". A se vedea fraza de mai sus cu numele aluia cu cornite. Nu-l mai pronuntati ca vine si va loveste de nu o sa stiti pe unde sa fugiti. yugoslavie?! Poate Yugoslavie! nu ca arata mai bine?! Amestecul de substante otravitoare din creierul dumneavoastra a perceput post-ul meu anterior ca pe un balamuc.
"nu, si de data asta (adica acuma, in postul acesta) am si incercat sa-ti atrag atentia (mai in serios, mai la misto) asupra unor aspecte ale inoerentei si superficialitatii discursului tau". "La misto" - tiganism (nu am nimic cu bietii oameni, asa i-o lasat Dumnezeu) dar noi suntem totusi Romani, fara doi de r. Mai tampiti, mai salbateci, mai hoti, mai "prostituati intelectual" da' suntem Romani. Incercati sa va comportati ca atare si incercati sa nu mai folositi termeni ca "inoerenta" alaturi de "la misto", daca tot va vreti a fi un citit si un cult. Nu se cade. Domnul Pruteanu se rasuceste in mormant, saracu' Dumnezeu sa-l ierte!
"presupun ca te simti atata de desteapta, ca nici macar un Aristotel (si nu unul mitiel, ci unul marisor) n-ar putea sa te inteleaga pe deplin, nu? (cum poti tu sa-ti porti povara superioritatii si unicitatii tale? nu te sufoca, nu te intristeaza aceasta singuratate?)". Daca stau sa ma gandesc bine, sa stiti ca s-ar putea sa aveti dreptate. S-ar putea sa nu ma inteleaga. Ma caracterizez ca a fi o fire boema. Si-atunci automat ca sunt si desteapta. Dar am zis-o si o mai zic, nu atat timp cat va raspund la provocari. Acum nu sunt. In restul timpului, asa zic unii, ca as fi. Nu, stati linistit, in ciuda dorintei dvs. si a celor cu care nu sunt de acord pentru ca spun numai ipocrizii, nu, nu ma sufoca si nici nu ma intristeaza! A da, si spre marea uimire a inaltimii voastre, nu sunt singura!!!Dar deloc!
"zi sa mori tu! (nu ca ma laud, ca nici nu e nimic de laudat; dar am trombonit spre zece mii de bucati, si unele-s lungute si greu lecturabile - nu pot sa cred ca le-ai citit pe toete)". Iarasi "sa ...... tu". Eu una nu mai pronunt asta. Nu aveti decat. Sa fiti sanatos. Mai bine spune alteta voastra "zau" cu limba scoasa! Ia incercati! Ati "trombonit"?! zece mii?! greu lecturabile?! Lucrati la The New York Times?! Sau cand ati spus greu lecturabile va refereati la cuvinte de genul "TOETE".Da, greu, n-am ce zice, nu va contrazic.
"ar trebui sa ne definim aparatul conceptual, si abia dupa aia sa ne intindem la taclale". Ce treaba are acest aparat conceptual cu ce am zis eu?! eu vorbeam de argumente...helou, enibadi deăr? Echoo...echooo...echooooooo...!
"vai de mine, te-ai imbatat in cuvintele tale mai rau decat in alcool!" Buna de strofa asta...daaa...SiGur!
"dragule"...usor sa nu transpirati.
"np; daca am timp si chef, n-o sa fii bucuroasa". Ba daaaaa...si inca (virgula) cum! Adevarat graiesc domnule, chiar o sa fiu bucuroasa!!! Va jur cu mana pe inima! Si chiar nu glumesc. Nu, dar vreau sa vad pana unde poate merge ipocrizia!

"pai cred ca da, ar fi foarte nimerit" . Stiu, normal, doar eu am zis!
"nu cred ca iti e prea clar in ce te-ai bagat" Hehehee....Try Me! (Va rog sa nu fiti pervers)

Ps......no ps!:D
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde kant emir » Mar Apr 27, 2010 3:30 am

Just Me scrie:O sa imi cer milioane de scuze domnule pentru greselile pe care le-am facut (ex. :"jicni") si va jur ca nu o sa se mai repete.

ok, veghem
Intr-o viata anterioara

sau intr-una posterioara, sau intr-una ulterioara, sau intr-una paralela
cine stie?
Fiindca observ ca aveti obiceiul sa repetati ce spun.

nu repet, ci citez; asta ca sa se inteleaga limpede (am mai zis asta) care este ideea (sau enuntul, ca poate - ai vazut ca se intampla, nu? - nici nu este vreo idee pe-acolo) la care fac referire
o sa te obisnuiesti, asta este limbajul de forum, acestea sunt instrumentele
Repet, daca o sa cititi cu atentie o sa gasiti si raspunsul.

repeti degeaba (sau, cine stie, poate ca o sa-ti foloseasca; se spune ca repetitia este mama invataturii)
Stiti cum este vorba aia: "Clopotul nu bate niciodata de doua ori pentru o baba surda".

nu? n-o fi batand (cu toate ca daca baba aia este regina angliei, s-ar putea sa bata si de doua si si de douazeci de ori, dupa cum or cere-o uzantele); in orice caz, mie imi place mai mult vorba cu postasul care suna de doua ori
Eventual, uitati-va putin si "printre randuri".

o sa citez un clasic: printre randuri nu scrie nimic, deci degeaba ma uit
Pentru a face asta, va aduc la cunostinta ca aveti nevoie de ceva ani de scoala.

eeexceptionaaaal! ce sa inteleg de aici, ca e absolut necesar sa mai fac vreo cativa ani de scoala ca sa pot sa ma uit printre randurile tale? sau pot sa folosesc niste ani dintre cei pe care deja i-am bifat? si daca fac si inca niste alti ani de scoala, promiti tu cu mana pe inima c-o sa gasesc ceva printre randurile tale?
(vezi sa nu te ineci intr-atata subtilitate)
Acum sa va intreb eu pe ce va bazati dumneavoastra "aprecierea" atunci cand le faceti pe fetele astea (si sunt convinsa ca nu numai pe ele) "curve proaste", "prostituate", "tarfe", etc?

pe limba romana (si pe cea literara, dar si pe limbajul curent al poporului; cam pe ceea ce se numeste FPL) si pe principalul sau instrument: DEX-ul. ok?
O sa imi permit sa vorbesc mai putin literar si sa va intreb daca le-ati tinut cumva perna ori lumanarea? (Nu va speriati, este o vorba din popor).

n-ai inteles nimic; mergi si reciteste ce s-a discutat deja
Bineinteles ca ati neglijat rugamintile si sfaturile mele de a aduce argumente in ceea ce spuneti.

pe bune? n-ai inteles nimic; mergi si reciteste ce s-a discutat deja
Nu ma asteptam sa intelegeti acest lucru.

pai atunci la ce-ti mai pierzi vremea cu mine?
Dar, domnul meu, fereasca bunul Dumnezeu ca vreo fata sau femeie sa dea de vreun profesor, sef sau chiar sot ca dumneavoastra.
mai pune: frate, cumnat, tata, unchi, nepot, bunic, var, fin, nas, cumatru, cuscru, vecin, coleg, fiu, starnepot, strabunic etc

sau incearca si o alta abordare: ferice de femeia aia care o sa va aiba (sau va are deja) drept: ...(toata lista)
Pentru ca reiese clar

esti patrunzatoare ca o sageata de arbaleta
(din cea de plastic, cu ventuza roz in varf)
ca sunteti genul de barbat care atunci cand purtati o discutie cu o persoana de sex feminin evitati ochii si alegeti sanii sau picioarele

te inseli (citeste cu atentie, ca aici vorbesc serios), ochii sunt partea care transmite cel mai mult (nu doar la femei, ci la orice om), partea care atrage cel mai tare; dar daca ochii nu transmit nimic, privirea mea cauta in continuare, si se opreste unde gaseste ceva: ce vina am eu daca femeia isi scoate in evidenta sanii si fesele si picioarele? s-ar putea sa ma si sileasca sa-i fac pe plac si sa-i privesc nurii, nu ochii

(evident ca tre' sa arate bine, fiindca daca are niste kg in plus si nu isi poate desparti picioarele atunci cand trebuie...e vai si amar de promovarea ei, nu?!)

asa este, sunt un monstru misogin si pus pe hartuiala
Acum, eu zic sa va rugati sa nu fiu de la "Autoritatea Nationala pentru Reglementarea Conduitei Prostituatelor", pentru ca daca sunt s-ar putea sa trebuiasca sa va vindeti inclusiv cerebelul ca sa puteti plati amenzi, cheltuieli de judecata si alte cate mai sunt.

iti dau cuvantul ca de frica mi s-a zbarlit un fir de par
deja ma rog, deja caut clienti pentru cerebel
In ceea ce priveste aruncatul cu noroi si intratul cu bocancii plini de rahat in viata altora, sa stiti ca asta este un lucru real, chiar si pe internet. In timpurile noastre, mai ales pe internet.

concret, care a fost problema la care te-ai referit? cine a intrat cu bocancii si in viata cui? daca ice queen si-a infatisat singura viata, se cheama ca a expus-o, nu? deci excludem intratul
Si, argument verificat, plauzibil, real:

care-i argumentul, unde e verificarea lui? si de ce-l mai numesti plauzibil daca e real si verificat?
un om mai slab de inger care vrea sa afle o parere despre, in cazul nostru, profesia pe care o practica, care, repet, poate nu il caracterizeaza si nici nu ii face deosebita placere sa o faca, dar nu are incotro, la vorbele pe care i le spuneti (mata si oameni ca mata), maine apare la stirile de la ora 5, cu titlu mare: "S-a aruncat in fata trenului" sau "S-a aruncat de pe pod" sau, sau, sau.

iar ai inceput sa spui prostii; una ar fi ca fata aia sufera din cauza profesiei - pai n-o lauda si ea? pai n-o laudai chiar si tu? pai nu spuneati ca nu e lucru de rusinat, ci e de fudulit?

si daca tot e slaba de inger, si daca tot e curva proasta (vezi ca asta a reiesit din enunturile tale, eu n-am facut decat sa folosesc niste termeni usor inteligibili, sa nu te bulversez), de ce o mai mananca in poponeata sa-si infatiseze pe un forum aspectele care impinge-o la suicid? daca faci (de nevoie, de foame, de placere) o chestie rusinoasa (dar comoda si banoasa, ca si-asa siviul e respins by default), nu vii sa te lauzi cu ea pe net, nu? nu vii sa sondezi opinia poporului, ca doar iti dai seama ca n-or sa curga numai laudele si invidia, ci or sa vina si dezaprobari, bascalii, etichetari misogine si multe altele

(iar daca nu anticipezi astea, tu, cea care te prostituezi in fel si chip, oare nu e limpede ca nu esti doar curva, ci esti chiar curva proasta?)

Astia sunt oameni care nu au atata putere ca mine

stii, pentru o clipa m-am temut ca o sa te vad la stirile de la ora 5; mi-ai luat o piatra de pe inima
ca Inaltimea dumneavostra

stii, pentru o clipa m-am temut ca o sa ma vezi la stirile de la ora 5; mi-ai luat o piatra de pe inima
Astia sunt oameni cu care trebuie avut rabdare.

de ce sa ai rabdare cu oamenii astia? oamenii astia trebuie f*t*ti si platiti, atata; asta este soarta pe care au ales-o
Frate, nu-l cunosti, nu stii cine e, poate iti scrie de la schizofrenici, poate iti scrie de la redusi mintal si el vrea sa afle mai multe.

plecam de la prezumtia de normalitate (sau e cazul sa te consider si pe tine o retardata schizofrenica depresiva maniaca sinucigasa? si fireste ca si curva proasta, nu? acuma sa nu te superi de vorbele astea, ca n-am facut decat sa intreb, ca sa ma asigur ca nu te arunci inaintea trenuletului)
Daca tu (ma refer la modul general, nu la persoana dvs.) ii tai craca de sub picioare...poti sa pui noaptea capul linistit pe perna?!

pe perna mea, sau pe perna ei? ca ai adus mai devreme in discutie si perna ei (adica de ce sa-i tai eu craca de sub picioare? de unde ai tras concluzia asta, ai citit prin - sau "printre" - randurile mele indemnul explicit de a te sinucide? daca nu, de ce sa ma responsabilizezi pe mine? ca doar nebunul aude voci, nebunul vede semne pe care le interpreteaza, nebunul nu judeca normal; or daca nu-i nebun declarat, cum sa nu-i vorbesc eu ca unui om normal? de unde sa stiu eu ca el isi unge sfoara cu sapun in timp ce tasteaza pe fanclub? si apoi curvele proaste, se stie, intra in categoria oamenilor normali)
Alt exemplu: nevasta/sotul sau copilul tau (iar mod general) se uita pe un forum si vede acolo ca a scris unul ca medicii veterinari, de exemplu, mor la 40 de ani datorita unei tumori la plamani cauzata de parul animalelor si ca nu exista nici o cale de scapare ptr. asta?! Si el vrea sa se faca medic veterinar, dar dupa ce citeste chestii din astea, realizeaza ca s-a pregatit atata timp si ca nu poate, nu vrea sau nu stie sa faca altceva. Si-atunci ce face: il gasesti spanzurat in podul casei. Si cand te duci tu, iti gasesti copilul care era mai firav asa si avea incredere in oameni pentru ca asa simtea si vroia el. Ia spuneti, cam care este parerea dumneavoastra?!

ce exemple turbate mai scoti si tu!
adica e copil sau sot sau nevasta, dar urmeaza sa se faca veterinar, insa se sperie ca veterinarii sunt condamnati la moarte timpurie; nu e inca veterinar, dar are intentia, ceea ce il condamna

nu-si schimba intentia (n-ar fi pacat?), nu se pregateste pentru altceva (orice, slujbe cu pregatire sau fara se gasesc nenumarate; una dintre cele mai la indemana e exact asta, de curva proasta: ce, nu-i mai bine sa te prostituezi decat sa mori la 40 de ani din prea multa dragoste de o profesie pe care nici n-ai profesat-o?), nici macar nu asteapta sa profeseze si sa-i vina sorocul, ci se sinucide din start! doamne fereste, dintre ce soi de oameni vii tu, femeie? pe ce criterii sunt selectati pruncii care nu-s ucisi inca de la nastere in tribul tau?

Asta vis-a-vis de intrat in viata altora.

nu ma innebuni!
Astea sunt chestii reale, verificate

ajuutoooooor!
(bine, exemplele sunt exagerate, e vorba de idee in sine).

da? bun, m-am mai linistit
Documentati-va daca vorbele mele nu va atesta adevarul.

apai cand mi-or mai "atesta" si vorbele tale adevarul...
"Sa mori tu", asta din cate stiu eu, este o expresie care la un moment dat o sa va cam fie intoarsa. Aveti mare grija cand o folositi si cu cine fiindca "Nenea" acela de suuuuss de-acolo e tare mare si vede, aude.

sa mori tu?
Si eu sunt sigura ca aveti persoane dragi, aveti apropiati si El de obicei loveste acolo unde doare mai tare. Nu mi-o luati in nume de rau!

sa inteleg ca te ai bine cu sefu', si iti permiti sa ma ameninti? ma torni si ma imbarligi si il pui sa ma beleasca, sa-mi frece ridichea ca sa te simti tu satisfacuta?
La fel, atentie la pronuntarea numelui aluia cu cornite.

dracu? necuratul? satana? belzebut? antihristul? diavolul? naiba? aghiuta? ion iliescu? sarsaila? victor piturca?
E grav de tot, va zic eu!

nu-mi mai spune, ca ma tem

ma tem tare

ma tem tare de tot

Ati spus ca nu ma baga nimeni in seama. Dar domnule, iertati-ma, incetati a va mai considera un nimeni. Sunteti om, din pacate, ca toti ceilalti 5-6 miliarde. Aveti toate membrele, si cele superioare si cele inferioare, aveti drepturi ca restul, aveti de toate, traiti in normalitatea dumneavoastra, dar traiti. INCETATI A VA MAI CONSIDERA UN NIMENI DOM'LE!
sa inteleg ca-s un "cineva"? m-ai vazut la tv (nu neaparat la ora 5), ai citit de mine in ziare, ma gasesti cu google? isi vor aminti de mine generatiile viitoare, s-a prezis venirea mea pe pamant? nu, nimic din toatre astea? atunci, e limpede, sunt un nimeni si un anonim
si-mi convine (eh, ma consolez si eu)
Asa cum am mai spus, am citit toate comentariile si de aceea am spus ca vreau sa fiu fair play, adica sa imi intaresc post-ul cu lucruri bine infipte in adevar!!!
intaresti pe naiba, si cu lucruri infipte-n... mamaliga
Sa joc corect, ptr. ca asta inseamna in traducere libera acest "fair play".

exceptional si uimitor (cu bataie spre taiat respiratia), n-am mai pomenit asa ceva!
hai sa te ajut: fair play si traducere libera si alte prostii dintr-astea is bune numai in mintea ta, ca le intelegi numai tu; cine te citeste se bucura sa intalneasca o minima coerenta, sa gaseasca o argumentatie intemeiata pe enunturi cu un mesaj lipsit de echivoc si care sa nu sfideze logica elementara. atat, "restul e tacere" (pe naiba, e fantasmagorie, sau poezie, sau ce mai vrei tu. eu ii zic harababura, talmes balmes, labareala etc)
Tocmai pentru a nu se trezi cineva, lucru care a fost inevitabil, sa-mi spuna cate si mai cate si sa ma contrazica.

nu te supara, daca tu scrii posturi al caror mesaj trebuie decodat dupe o cheie pe care o cunosti numai tu, n-ai voie sa te mai miri ca lumea zice ca hodorogesti aiurea si fara noima
iar contrazisul este inerent oricarei dezbateri
S-a intamplat, asta e. Dar nu e vina mea.

nuu, de unde? nici vorba de asa ceva
Eu imi sustin ideile

ce sustii mah? ia mai zi o data: ce sustii?
si le spun raspicat

mmm, aici parca nu te-as contrazice; dar degeaba-s raspicate daca-s goale, ori daca se bat cap in cap
(fiindca stiu ca asta va enerveaza la culme).

este ca nu te-a laudat inca nimeni?
La altele...acum, ce sa zic...poate facem un test de inteligenta.
a, nu, n-ar fi cinstit pentru mine; lasa, hai mai bine sa ne intrecem la fuga, sau sa vedem care injura mai mult fara sa repete, sau care arunca mai departe cu piatra, sau cine nimereste galeata
Vedem atunci care , cum si la ce se pricepe. Mai multe nu spun, ca deja "lauda de sine nu miroase a bine".

corect; am apreciat intotdeauna modestia

"mie imi convine mai mult sa fiu (chiar si in mintea ta, aia zburdalnica) puiutu lu' taticu', carele el imi plateste toate distractiile si pagubele pe care le fac si diplomele si eu numai sa dau cu tifla fraierilor care mor de grija mea si se oftica ca n-au si ei tatic ca al meu si masina ca a mea si gagici ca ale mele si..." succesuri era continuarea. Asta e dincolo de principiile si convingerile mele. Sa va deie Dumniezău, pac pac, 2000 de euroi sa aveti parte de ei si sa ajungeti patronu' de la Steaua! Cu grija in doasrul "Valiza" si cu grija la catusile de la maini sa nu va stranga prea tare ca se face hematomu'!
"uite, la asemenea suceli ma refeream eu cant am zis ca e o harababura cat casa in postul tau"...Va rog, nu cantati...doar scrieti. E mai bine si ptr. dumneavoastra si ptr. vecini. Asta daca nu sunteti un nou "Costel din Carpati" sau cum il chema pe nenea ala!

si tu zici ca scrii misto!
Aseara cand am scris postul nu bausem, dar in seara asta am baut nitica champagne! Ce sa fac, imi place, e bautura mea preferata.
aaa, ne rasfatam si ne desfatam si pe urma ne plangem ca n-avem bani, dara iubirea de mosie e un zid, care nu se ... dar nu era vorba de curve proaste? sau inca este?
Pacat ca ne-o putem permite atat de rar!

te-ai prins ca nu da bine si ai intors-o
Va legati de Cv-urile mele si iar scrieti fara sa ganditi.

si ne iarta noua gresalele noastre
Eu zic sa nu va mai considerati asa, un l'ombillico del mondo,

exclus
ca nu e bine deloc. Face rau la ten, apar ridurile. Si crema care contine colagen e putin cam scumpa.
pai nu ti-am zis ca-s fecior de bani gata?
Afirmatia aia cu "poate nu erau demne de luat in seama" e o afirmatie

nu-i o afirmatie, e o presupunere (si nici macar atat, ca e spusa la misto)
care denota o lipsa de bun simt

denota pe naiba
una foarte mare

medie, potrivita, acceptabila
In fond, habar nu aveti si nu o sa aveti vreodata cat de stufoase sau nu sunt CV-urile mele.

da' te-ai gandit vreodata ca s-ar putea sa nu ma intereseze?

"ai zis cumva "propuneri indecente"?
(sa inteleg ca tu esti desteapta si constiincioasa si competena, dar nu incapi de nepotii altora? ce nasol, ce trist, ce nou!)"

repeti ca papagalul; ai fost cumva papagal intr-o viata anterioara? sau poate ai inceput sa te prinzi ca e nevoie de dat citate

Din moment ce vorbesc cu măria voastra nu am cum sa fiu desteapta.

stai linistita, ca mai e loc: excelenta, alteta, inaltimea voastra, sanctitatea voastra si multe altele
De altfel, v-ati autodenumit intr-un fel: "eh, atata pot si eu, ce sa fac; ingaduie si tu, ca doar si prostii au drept de vot". Nu pronunt cuvantul eu fiindca nu imi sta in caracter sa jiGnesc. Trageti dvs. concluziile.

este ca te-am mangaiat nitel? este ca e minunat sa-ti dau prilejul sa ma faci prostovan cu vorbele mele?
sa-ti fie de bine, te mai ajut si cu alta ocazie
Cat despre constiincioasa si competenta...DA, sunt si una si alta.

ei nah, am toate motivele din lume sa presupun ca da. se prea poate sa fii si priceput si si daruita (n-am habar, totusi, cu ce te ocupi. dar te creditez in alb: esti cea mai buna!)
Si da, nu am loc de nepoti, fii sau fiice, stranepoti si asa mai departe

nasol. trist
dar parca am mai zis asta
Este intr-adevar "nasol, trist",

sau ai spus-o tu?
Pentru noi, astia care ne incadram la Cicco, "toate-s vechi si noua toate."

mai incet cu literatura, ca ma tem sa nu te doara capul, sa nu ti se aplece
"Enigma Otiliei" ESTE o carte de colorat.

mai incet cu literatura, ca ma tem sa nu te doar capul, sa nu ti se aplece
Va recomand cu caldura cateva romane care or sa va aduca la aceeasi concluzie.

iaaa, uimeste-ma! loveste fara mila!
Numai sa imi spuneti si va fac si cateva copii daca vreti.

ce-mi faci mah?
Iar asemanarea George Calinescu - Pavel Corut (nume care nu se admite a fi scris cu litere mici) e stupida si nu are nici o noima.

stai, ca incepe sa se contureze un profil
"Ulysse" cu "Sa vii ca o parere"...nu ai cum sa faci paralela asta!

poti sa dezvolti? marturisesc ca nu m-am prins, asa ce te rog sa revii cu detalii si precizari
"pai poate ma supraestimezi, poate n-am terminat nici 8 clase".

papapapapagalito
Pai poate va supraestimez. De aia mi-am si cerut scuze.

esti iertata, mergi si nu mai pacatui
"te scuz, mergi si nu mai pacatui".

ce faci, repeti dupa mine?
Parinte multumesc!

oricand, copila mea, oricand
"esti sigura ca te tine?"

papapapapapapapapapapapagalito
Am niste sfoara groasa prin casa...O sa ma leg bine ca sa nu cad!

ce umor, cata savoare, doamne!
Daca nu si nu, o sa incerc sa va scot pe dumneavoastra, tot legandu-va, dar de gat.

ca doi betivi ce ies din crasma
(da' musai de gatlej?)
Promit sa nu va las limba sa va iasa afara.

aoleu, iar te arunci la apropouri? esti sigura ca te tine?
"iar m-am imbujorat, iar atarna musca aia pe caciula mea
incredibil, ce patrunzatoare poti sa fii!"

papapapapapapapapapapapapapapapapagalito
Stiti la ce trage musca?!

la dulce
"evident ca le stii pe toate".

papapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapagalito
Evident! Si ma laud cu asta!

sa fii sanatoasa
"gresit obisnuiesc sa ma trezesc dupa pranz".

papapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapagalito
Acum se explica musca de pe caciula. Stiti, exista o vorba: "Te-ai imputit de atata somn".

hehehehehe, tare vorba asta! (in cazul meu se spune ca m-am indulcit de atata somn)
"bingo; o beau, intotdeauna o beau (am auzit ca unii au incercat s-o pasca, s-o linga, s-o suga, s-o manance; dar m-ai nimerit, eu o beau)".

papa...pagalito
S-a strigat bingo?! Ati auzit?! Unde?! La radio probabil, nu?!

atentiune, forum, tonul la ras:
- ha-ha!
- haaa, haaaa!
"uneori da; dar de obicei trimit majordomul".

pa... stii tu
Buuunn...om cu scaun in ca....pardon...la cap.

aplauze prelungite, rasete istovitoare, lesinuri plus o nastere prematura in randurile din fata
"ne-a inzestrat ziditorul cu organe, ne-a dat si bucuriua de a le folosi. ne inmultim, ce sa facem?"

vezi mai sus
Da, v-a inzestrat pe voi ca si pe Stefan cel Mare si Sfant care avea atatia copii cate biserici a ridicat.

ete nah, suntem futaciosi, si ne si place; ce, voi n-aveti organele voastre? nu stiti sa va bucurati de ele? (daca nu stiti, sa ma ierti, dar sunteti.... nestiutoare) sau is numai pentru serviciu?
Pentru ca dupa fiecare lupta mai "iubea" cu forta cate o femeie.
de unde stii tu ca "cu forta"? eu stiu ca avea lipici la muieri, ca era aprig si focos; si apoi, sa fim cinstiti: majoritatea tarancutelor se udau numai la gandul ca ar putea sa-i trezeasca atentia (nu mai zic de erectie) lui voda; si nici nu era bulangiu cu ele, ca daca se intampla se ramana vreuna bortoasa, avea grija sa o inzestreze si sa o marite bine
In curand si Eminescu cel Sfant...

copila mea, ce nu vorbestiu tu mai bine despre ce te pricepi? sau (nu neaparat"sau") despre curvele proaste, despre minunatele si respinsele tale CV-uri, despre paveli coruti si despre mai stiu eu ce alte coplesitoare minunatii din viata ta
da' el macar nu a facut copii...

daaa, foarte mare realizare sa nu faci copii; bravo lui, ca macar de atata lucru nu a fost in stare
si ce rusine trebuie sa ne fie noua ca suntem din neamul lui Stefan si al lui Eminescu, acesti cunoscuti futaciosi si anonimi romani
"aham, fa-ti iluzii, simte-te importanta".

parampampam, stii regula
Am trecut de stadiul cu iluziile.

nasol de tine
Nu imi mai fac iluzii ca sa nu am deziluzii.

si ce inteleapta! ea e oare?
Importanta nu ma simt, sunt.

si ce importanta! oare tot ea?
Asa cum este fiecare om, in felul lui.

of, si smerita! dar cat de smerita, si (mai ales) tot ea!
"ai adus pe naiba, ai balmajit si ai labarit un balamuc cat fosta yugoslavie".

tralala si lalala, stie fata re-gu-la
A se vedea fraza de mai sus cu numele aluia cu cornite. Nu-l mai pronuntati ca vine si va loveste de nu o sa stiti pe unde sa fugiti.

dracu? necuratul? satana? belzebut? antihristul? diavolul? naiba? aghiuta? ion iliescu? sarsaila? victor piturca?
yugoslavie?! Poate Yugoslavie! nu ca arata mai bine?!

of, doamne, cat de neglijent pot fi! (trag nadejde sa nu se iste vreun conflict diplomatic, sa nu se supere cumva ambasadorul federatiei cu pricina si sa tranteasca vreun oficial protest)
Amestecul de substante otravitoare din creierul dumneavoastra a perceput post-ul meu anterior ca pe un balamuc.

asta sa fie explicatia, oare? trebuie reflectat; neaparat
"nu, si de data asta (adica acuma, in postul acesta) am si incercat sa-ti atrag atentia (mai in serios, mai la misto) asupra unor aspecte ale inoerentei si superficialitatii discursului tau".

foaie verde si-o lalea, fata noastra nu cita, ea numai păpăgălea
"La misto" - tiganism

si? de cand e asta o problema? toate cuvintele din limba romana de azi au o origine, stiai asta? niciunul nu este pur romanesc, asa ceva nu exista (sau o fi existand dar nu-mi pica mie fisa acuma; cer ingaduinta pentru evantuala scapare)
(nu am nimic cu bietii oameni, asa i-o lasat Dumnezeu)

da, asa, creaturi inferioare; buni de robi, este?
dar noi suntem totusi Romani, fara doi de r. Mai tampiti, mai salbateci, mai hoti, mai "prostituati intelectual"

parca te-as indemna sa vorbesti in numele tau, nu ma include si pe mine - poti? ca nu impartasim aceleasi convingeri
da' suntem Romani. Incercati sa va comportati ca atare si incercati sa nu mai folositi termeni ca "inoerenta" alaturi de "la misto",

i-haaa, am scapat un typo! am mancat o litera, vai mie!
(sfatuitorismul asta tot de la apartenta la Autoritatea Nationala a Conduitei Curvelor Proaste vine? ca-s curios)
daca tot va vreti a fi un citit si un cult.

si daca nu ma vreau?
(pot sa parafrazez? numai nitelus, si - fireste - la misto: daca eu nu ma vreau, tu ma vrei? )
Nu se cade. Domnul Pruteanu se rasuceste in mormant,

ma lasi? ti-o fi lasat vreo imputernicire, ceva cu limba de moarte? ia vezi matale de lungul nasucului si nu mai vorbi in numele lui
saracu' Dumnezeu sa-l ierte!

Dumnezeu e sarac, e biet? sau ai papat tu o virgulita, ca sa mai faca dmnu' Pruteanu o tura?
"presupun ca te simti atata de desteapta, ca nici macar un Aristotel (si nu unul mitiel, ci unul marisor) n-ar putea sa te inteleaga pe deplin, nu? (cum poti tu sa-ti porti povara superioritatii si unicitatii tale? nu te sufoca, nu te intristeaza aceasta singuratate?)".

foaie verde de ceva, poate fata ma cita
Daca stau sa ma gandesc bine, sa stiti ca s-ar putea sa aveti dreptate. S-ar putea sa nu ma inteleaga. Ma caracterizez ca a fi o fire boema.

eeeeminamente si totalmente boema, nu boema pe jumatate, boemuta sau boemioara, nu?
Si-atunci automat ca sunt si desteapta

automat pe naiba
Dar am zis-o si o mai zic, nu atat timp cat va raspund la provocari.

nu raspunzi? ca mistooooo...
Acum nu sunt. In restul timpului, asa zic unii, ca as fi. Nu, stati linistit, in ciuda dorintei dvs. si a celor cu care nu sunt de acord pentru ca spun numai ipocrizii, nu, nu ma sufoca si nici nu ma intristeaza!

bai, ma lasi?
A da, si spre marea uimire a inaltimii voastre, nu sunt singura!!!Dar deloc!

nui? cee taree!
"zi sa mori tu! (nu ca ma laud, ca nici nu e nimic de laudat; dar am trombonit spre zece mii de bucati, si unele-s lungute si greu lecturabile - nu pot sa cred ca le-ai citit pe toete)".

unu, doi, trei patru
merge fata cu citatu'
I
arasi "sa ...... tu". Eu una nu mai pronunt asta. Nu aveti decat. Sa fiti sanatos.

sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu? sa mori tu?
Mai bine spune alteta voastra "zau" cu limba scoasa! Ia incercati!

merge
eu pot, imi iese
Ati "trombonit"?! zece mii?! greu lecturabile?! Lucrati la The New York Times?! Sau cand ati spus greu lecturabile va refereati la cuvinte de genul "TOETE".Da, greu, n-am ce zice, nu va contrazic.

ooof, inca un typo absolut descalifacatoriu si eliminatoriu (copila mea, imi autoironizam posturile de pe forum, aratam ca nu-s de luat in serios, is numai de tromboneala si abureala si - previzibil? - la misto)

"ar trebui sa ne definim aparatul conceptual, si abia dupa aia sa ne intindem la taclale".

si ne iarta noua citatele noastre, acum si-n ceasul mistocarelii noastre, amin
Ce treaba are acest aparat conceptual cu ce am zis eu?! eu vorbeam de argumente...helou, enibadi deăr? Echoo...echooo...echooooooo...!

uite, vezi? daca dai semne ca nu intelegi unele cuvinte (sau, daca tot zici ca esti tu asa de boema-superboema-boemissima, poate ca nu esti de acord cu dexul, si atunci atribui tu, de capul tau, intelesuri noi cuvintelor deja existente; caz in care este neaparat necesar sa ne definesti aparatul tau conceptual, sa-l adoptam si sa ni-l insusim, ca sa ne putem intelege), si anume cele importante pe un forum (cum ar fi "argument-argumentatie")
eu imi arat disponibilitatea, is cooperant

"vai de mine, te-ai imbatat in cuvintele tale mai rau decat in alcool!"

ecoule
strofa asta...daaa...SiGur!

de manea, nu? gand la gand, chiar ma gandeam
"dragule"...

mi-ai mai spus asa, si n-am dat semne de bucurare
usor sa nu transpirati.

stati putin si nu manati
sa nu va udati

"np; daca am timp si chef, n-o sa fii bucuroasa".

iar graiesti cu vorbele mele, de parca nu ti-ar mai ajunge ale tale (sau ale limbii. ale limbii noastre, romanesti)
Ba daaaaa...si inca (virgula) cum!

auci, aici ai gafat amarnic (iti marturisesc cu placere ca am remarcat ca scrii bine romaneste, si asta nu e putin lucru; daca aceasta abilitate ar fi completata si de o la fel de dezvoltata judecata, ai fi un colocutor de-a dreptul agreabil); sa nu mai scrii (sa ierti pornirea sfatoasa, dar am inceput sa te simpatizez) sau sa rostesti cuvantul "virgula" in asemenea situatie, ca nu faci decat sa subliniezi, cu linii groase, incapacitatea de a evita cacofonia cea cacacioasa
Adevarat graiesc domnule, chiar o sa fiu bucuroasa!!! Va jur cu mana pe inima! Si chiar nu glumesc. Nu, dar vreau sa vad pana unde poate merge ipocrizia!

nu stiu cat de bucuroasa o sa fii, sau cat scuipat or sa secrete glandele tale salivare in decursul indelungatelor sesiuni de lins ranile, insa daca judeci in termeni ca "ipocrizie" - unde naiba ai vazut tu asa ceva? - dialogurile amuzat-amuzant-mistocarist-prietenoase se vor transforma - presupun eu - in plicticoase ciondaneli fara de finalitate

"pai cred ca da, ar fi foarte nimerit"

treaca de la mine
Stiu, normal, doar eu am zis!

ce ai zis tu? ca n-am fost atent
"nu cred ca iti e prea clar in ce te-ai bagat"

mai mearga si asta, ce mai conteaza?
Hehehee....Try Me! (Va rog sa nu fiti pervers)

(pune o poza - doua: fata si profil, in picioare)
ei, fii si tu fata de treaba si lasa-ma sa fiu si nitelus pervers. macar o data, hai doua ori

ps (ca e loc si de ps, nu te mai fandosi): ce-mi dai sa te invat sa folosesti functia de citare? ca sa eviti pisalogelile si tachinarile mele ulterioare (ca nici nu te-ai abtinut de la duma cu papagalul, dar nici sa nu citezi deloc - asa, mosnegeste, cu ghilimele - n-ai putut)
pps:
(comentariul tau a fost ca si cum cineva mi-ar fi spus un banc foarte bun. Nu ma pot opri din ras!:)
primim asta ca pe un compliment: ma bucur ca te-am inveselit; mai treci pe la noi
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Mar Apr 27, 2010 12:13 pm

1. Am uitat sa va spun ca intr-adevar mi-ati facut ziua de cacao pe care am avut-o ieri, mai buna! Da, domnule, chiar v-am facut un compliment. Si uite cum ma trezesc eu dimineata, ca sa nu miros pe la pranz asa si sa mi se aseze "musti" pe caciuli si-mi pierd vremea. Macar e distractiv. Cred ca de astazi inainte nu o sa mai conteze vremea de afara pentru ca are cine sa ma amuze copios si sa ma distreze. Da' mai bine, draga domnule, mai bine mi-ati spune totusi niste bancuri adevarate decat sa va chinuiti (ca sigur va chinuiti) sa fiti asa "citacios" si repetacios".
2. Va multumesc pentru grija pe care mi-o purtati si pentru faptul ca va doriti asa din suflet sa ma invatati functia de citare. Cred ca v-am catalogat gresit. Dar, vai, ce mare iubitor de semeni sunteti. Again, sfat: Nu va mai umflati in pene, CACI CHIAR nu le stiti pe toate! Sau, stati cumva la dreapta Tatalui?! Doamne, slavit sa fii!!!Cat despre pisalogeli si tachinari...asta va este propria parere, nu?! Ca ma pisalogiti si ma tachinati... Hmmm....sa ma gandesc...NU! V-am mai zis: pentru moi (vine din franceza si se traduce "eu") comentariile dumneavoastra = subiect de ras, da' ras copios for me (vine din engleza si se traduce "pentru mine").
3. Buuuun...cand o sa vedeti dumneavoastra poze cu mine cu siguranta o sa vedeti si porci zburand. Sau ca sa ne adaptam si sa fim in pas cu "moda", Avatari mergand pe strada. Nu de alta, dar sunt foarte frumoasa, arat foarte bine si sunt si isteata si imi este teama ca nu o sa faceti fata unui astfel de model ;) Pentru dumneavoastra nu va fi un pas asa mare, cum a fost pentru omenire in 1969.
4. Cum adica "mai mearga si asta"?! Vi se limba plimba-n gura?! Ce vreti sa spuneti. Usurel, luati-o de la capat, ganditi, analizati ceea ce vreti sa spuneti si...si....acum...SHOOT!
5. Mare atentie mare la ce spun! Aveti de invatat! Si atentie la stalpii de pe strada sa nu dati cu capul!
6. Scuipat:)) Daca vreti sa imi demonstrati cata capacitate intelectuala aveti, data viitoare folositi cuvantul "Sputa".
7. Multumesc pentru compliment. Mi s-a mai spus. ("iti marturisesc cu placere ca am remarcat ca scrii bine romaneste, si asta nu e putin lucru"). *Aici fara a fi nicidecum ironica. Si ca sa fiu fair play (ce-mi mai place sa folosesc expresii care va "henerveaza") o sa va intorc complimentul spunandu-va ca si eu va simpatizez. Da' lasati, ca ma rusinez. Is mai pudica de fel. Fiti atent, am folosit total corect cuvantul "virgula". E una dintre situatiile in care se poate folosi fara a deranja cuvantul "virgula". Beliva me!
8. Np?! aaa...no problem...da, da, da...Prescurtari de messenger, chat s.a.m.d. Imi pare rau, citesc literatura, teatru, nu prea ma pricep la asta!
9. Pai sa nu va udati ca trageti curent si raciti. Si vedeti ca astia nu mai dau medicamente compensate sau gratuite. E grele viata in frumoasa tara.
10. "dragule"....ar trebui sa va bucurati. Foarte putina lume a auzit asta din gura mea!
11. Se spune "gand in gand cu bucurie"
12. eu am folosit prima cuvantul "ecou", dar cred ca nu ati stiut sa traduceti. Era pe undeva "echooo...". Da, inseamna ecou si s-ar putea sa va dau in judecata pentru drepturile de autor!
13. Tot nu inteleg ce treaba are aparatul conceptual cu ce am spus eu. Dar, daca va place sa insistati pe asta...sunteti invitatul meu.
14. Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va aiba in paza! Acum si-n vecii vecilor...
15. Typo?! repet...teatru, literatura...no messenger or chat...nu am intalnit cuvantul asta in nici o carte de-a lui Eugen Ionesco ori a lui Eugene O'neill. Scuzele mele. (stiu ca o sa mi le acceptati!)
16. Puteti sa spuneti "zau" cu limba scoasa?! Oaaaaooooo....mare om, mare caracter!
17. Sunt tanara domnule! Am toata viata inainte. De ce sa mor?! Mai a multe de facut, multi blogg-eri sau "forumisti" ca dumneavoastra de contrazis.
18. A, Grigorie Vieru, dumneata esti!? A, ba nu. Si el a decedat din pacate! aaa...Ana Blandiana, Charles Baudelaire...off..nu-mi dau seama.Probabil pentru ca sunteti un scriitor foarte prost?! (nu ca cei mentionat mai sus)
19. "nui? cee taree!". Mai bine foloseati dăăăăă...!!! Dacă intelegeti ce vreau sa spun!
20. Cum sa va las?! Doamne Dumnezeule....deci aveti o pasarica, nu!?:))))
21. Ba va zic ca sunt desteapta, automat!:))
22. Nu, totalmente boema! Fara diminutive!
23."foaie verde de ceva, poate fata ma cita".Of...viata fara poezie e pustiu...ca si viata fara poeziu!
24. Vorbesc in numele cui vreau atata timp cat stiu ce spun. Si stiu bine!!!
25. Nu va vreti?! Eh, atunci "de ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu..." (nu mi-a placut in veci Alexandru Lapusneanu)
26. Iar "typo"...?! Of of, mai, mai!
27. Nu ma mai indemnati dumneavoastra la nimic. Nu faceti un lucru iesit din comun, nimic bun! Doar paguba. Lasati, are cine sa ma indemne! Si, inca odata, vorbesc in numele cui vrea "eu-l" meu!
28. Huuu. Rasistii...arsi pe rug. Cand te gandesti ca Ioana D'arc a suferit atat de mult, cand altii, gen dumneata trebuiau sa arda!
29. "foaie verde si-o lalea, fata noastra nu cita, ea numai păpăgălea" - viata fara poezie e pustiu...ca si viata fara poeziu!
30. Da! Yugoslavie!
31. Da, e clar, faceti politica! Trebuia sa imi dau seama! "Ion Iliescu"....da...bun! Sper sa ajungeti secretar de stat si sa ii deschideti usa liftului Elenei din Parlament! (atentie la bolile contagioase)
32. "tralala si lalala, stie fata re-gu-la". aaaa....cantec de data asta. La fel de prost ca si poeziul!
33. Nu ca sunt inteleapta?! Stiam eu...
34. "Ce-ti pasa tie chip de lut, dac-oiu fi eu sau altul..." ("dac-oiu" - asa a scris the great Eminescu care Din cand in cand destul de des, mai "savura" ceva opium in vene). Iar Stefan cel Mare si SFANT avea un metru si cincizeci. Nu mureau femeile dupa el. El murea dupa femei. Credeti-ma!
35. "copila TA" se pricepe fooooarte bine. Uite, fac un compromis si va trimit o carte foarte veche despre Eminescu. Scrisa de un alt mare om! Nu va spun ca sa fie surpriza! Tu ai ceva cu Pavel Corut. Esti invidios ca el a reusit si tu nu! Bine, bine! Hai ca iti spun ca ai scris strofe frumoase...Off...lasa...o sa fiti si dvs. cineva intr-o zi! lasa...gata...shhh...
36. "Futacios":))))))))))))) Dudu Stil!?:)))
37. "sa fii sanatoasa". Sunt! Multumesc!
38. "Ulysse" de George Calinescu si "Sa vii ca o parere" de Pavel Corut...aveti biblioteca acasa?! Aveti unde pune cartile daca vi le trimit?! Cam multe sunt, dar ma risc! Platiti dvs. taxele postale da?!
39. Copii, domnule, cu accent pe "co" nu pe"pii". Din acelea xerox. cat despre "mah"...mah cu mine dvs. atunci cand o sa imi puneti mancare in farfurie din banii pe care ii catsigati!
40. Din literatura traiesc! Deci, nu are cum sa ma doara capul!
41. Inca odata, multumesc pentru credit! Chiar sunt the best, simply the best. (hai ca stiu ca va pricepeti la muzica, Tina Turner, nu?! Parca asa era!)
42. Da, am baut champagne. Dar nu, nu am cumparat-o, am primit-o cadou. Eu is saraca, remember?!
43. Nu spun ca scriu "misto". Scriu "misto" (adica frumos si literar).
44. Sa ne intrecem la fuga?! Nu prea le am cu sportul. Haideti totusi, faceti un efort la un test de inteligenta! Va rog eu! Va pot sufla, sincer. Va las sa trisati! Promit!
45. "este ca nu te-a laudat inca nimeni?" O, ba da...
46. "plecam de la prezumtia de normalitate...". A, gata, mi-am dat seama! Suneti avocat...folositi "prezumtii"...de nevinovatie cumva?! hmmm...Avocat Al Poporului, tovarasi!
47. Nu sunt schizofrenica nici sinucigasa. Dar cred ca daca mai citesc comentariile pe care le etalati cu atata eleganta aici, s-ar putea sa devin criminala. Si tot ajung la stirile de la ora 5.
48. Ati gasit client pentru cerebel?! Am stat si m-am gandit. Nu cred ca o sa va ajute, fiindca nu veti obtine un pret care sa va scoata din problema asta. Incercati cu alte organe...(ex. rinichi, ficat, splina...si altele). Aveti sanse la un castig mai mare.
49. Da' vad ca le aveti cu "ventuzele roz in varf"...You naughty boy...Jeeez'. Aveti oglinzi pe tavan!?
50. "sau incearca si o alta abordare: ferice de femeia aia care o sa va aiba (sau va are deja) drept: ...(toata lista)" E clar ca nu va are nimeni...nici macar la suflet! Dar nu renuntati! Keep Looking!
51. "o sa citez un clasic: printre randuri nu scrie nimic, deci degeaba ma uit". Un mare clasic in viata nu!?:)))Jeeez'
Ps....no ps nici de data asta! Va multumesc pentru atentie! Pana data viitoare, sa fiti sanatos si voinic. :D Ca Praslea!:))
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde anjin-san » Mar Apr 27, 2010 12:40 pm

just me, vezi ca ai acolo sus, in dreapta postului caruia vrei sa-i raspunzi "citeaza" (da' asta sigur ai vazut) apoi daca vrei sa redai mai multe citate dintr-un post carora sa le raspunzi, pui in fata "[quote]" citatul respectiv, si apoi: [quote/] (linia aceea oblica o pui in fata ultimului quote, nu la sfarsit, da yo daca faceam asa imi cita direct.) probabil stiai, dar am luat in calcul si posibilitatatea sa nu cunosti acest aspect.

in rest, iar ati scris mult de tot. si iar n-a facut nimeni videochat (si aici in niciun caz, nu am asteptari de la tine emire :D: )
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Mar Apr 27, 2010 12:53 pm

anjin-san multumesc pentru informatie. "Formuez" de ceva vreme si cunosc acest aspect. Tin sa te informez ca imi place foarte mult sa scriu si am si foarte multa rabdare, de aceea nu folosesc nici un fel de "artificii" din astea! Batraneste asa e mai frumos, zic eu! In orice caz, thank you again!
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde anjin-san » Mar Apr 27, 2010 2:07 pm

just me, kant emir precum si ceilalti forumisti: atentie maxima, imi fac curaj si incerc sa citesc ce-ati scris. rabdare si bere, pardon tutun :D
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde kant emir » Mar Apr 27, 2010 4:59 pm

just me, serios acuma: hai fa un efort mititel si pune citate, ca punand citate am exact in fata ochilor vorbele mele si comentariul tau; asa, daca numerotezi dupa mintea ta, nu-mi dau seama exact la ce te referi; iar daca-ti imaginezi ca o sa stau sa le potrivesc (si sa-mi asum si riscul de a nu nimeri exact), te cam inseli, nu-s eu acela

recunoaste si tu: posturile sunt lungi, nu-s tocmai usor nici de lecturat, darmite de urmarit si corelat replici numerotate din posturi care ar putea sa fie si pe pagini diferite!

hai, ia intregul tau post si reposteaza-l integral, intercaland, frumos, si replicile mele (cele pe care le combati/contrazici/ironizei/ridiculizezi/etc-ezi)

pana atunci o sa mentionez doar atata: apreciez increderea nemasurata pe care o ai in calitatile tale (sa fii sanatoasa si sa te bucuri de ele), ma distrezi teribil cu consideratia pe care i-o arati lui coruţache (da, ma oftic grozav ca el a izbandit si eu am dat gres. m-ai prins), ma plictisesti cu dispretul pentru scriitura lui Calinescu, ma bucur inca o data pentru increderea nemasurata pe care o ai in puterile tale (vorbind de limba si literatura, dar nu numai) insa nu pot sa nu-ti atrag atentia asupra inca unei gafe (comuna si asta; da' se-nvarte Pruteanu ca sfredelul, nu?) pe care ai facut-o aici:
gen dumneata trebuiau sa arda!

inlocuieste verbul "a trebui" (impersonal, da?) cu echivalentul sau "a necesita" si o sa vezi cat e de caraghioasa formularea

sau (btw* de "zau cu limba intre" - buze, dinti sau ce-o mai fi) ia sa facem asa: eu trebui, tu trebui, el trebuie / eu trebuiam, tu trebuiai, el trebuia etc - merge? merge pe naiba, e caraghios

context in care np, btw si alte prescurtari ("typo" nu e prescurtare, este - deja! - un cuvant care desemneaza greseala de tastare, nu necunoasterea limbii; greselile de tastare sunt scuzate din oficiu, de aia fac misto de tine ca te calicesti sa te legi de ele) consacrate si cotidiene si internationale (nu neaparat limbaj de chat si sms, ci - repet, asta e - prescurtari consacrate, intr-un limbaj nu doar de internaut ignorant, ci de om care obisnuieste sa comunice in scris, de la o tastatura de computer)
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Mar Apr 27, 2010 5:49 pm

Domnule ca samponul (adica doi in unul, ca e si Kant si Emir in acelasi timp) nu o sa ma straduiesc deloc sa va citez. Daca am chef o fac, daca nu, nu! Nu aveti decat sa va dati cu capul de toti peretii si sa va strofocati "mintica" aia a dvs. sa intelegeti ce vreau sa spun! Pana una alta, observ eu asa ca ati cam ramas fara replici. Pai nu tot dumneavoastra ati spus ca ati "balacarit" sau "bosmagit" sau care a fost termenul dvs., zece mii de comentarii toate greu de descifrat!? Aha, sunt foarte greu de descifrat, indeed. Motivul este ca ale mataluta sunt greu de descifrat pentru CA CONTIN - fara virgula si fara sa ma chinui sa omit cacofonia - cuvinte gresite, limbaj de messenger, chat si alte cateva, "care cred despre sine ca pretuiesc ceva" (imi place mult, mult fabula din care face parte bucatica asta de strofa, se poate adapta cu usurinta in zilele noastre)...dar, asta am mai spus. Cu toate astea am vrut sa SUBLINIEZ!
Ale mele sunt greu de descifrat si lecturat pentru YOUR HIGHNESS! Pentru oamenii care cunosc limba româna, cunosc macar notiunile medii de gramatica, chiar NU sunt greu de lecturat!Faceti un sondaj de opinie, dar nu va aduceti prietenii, fara spaga si fara pile, da!? Stiti de ce sunt ale mele mai frumoase, mai ochioase si mai aratoase?! Pentru ca am mai multa experienta "in scris", citit sau lecturat, atat pe internet cat si pe o foaie alba de hartie.:D (nu v-am zis ca sunt boema?! nu m-ati crezut, vedeti).
Haideti domnule cu "trebuiau". V-am rugat, informati-va inainte de a scrie o prostioara. Uitati: Stiati ca DOOM-ul (Dictionarul Ortografic, Ortoepic si Morfologic al limbii romane) acceptă acordul cu subiectul numai la persoana a III-a plural, pentru formele de perfect-compus, imperfect şi viitor: ei au trebuit (nu ei a trebuit), ei trebuiau (nu ei trebuia), ei vor trebui (nu ei va trebui). Dar, se pare ca degeaba va pierdeti timpul in fata calculatorului!
Multumesc pentru atentie! ;)
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde anjin-san » Mar Apr 27, 2010 6:30 pm

just me si kant emire: ambii aveti posturile cam foarte lungi si poate si greu de citit.(parerea mea, nu dati cu parul)

just me* pune bre cate-un citat pe ici pe colo (nu pentru emiru' c'asta-i om rau, ci pentru ceilalti forumisti care te mai citesc, uite fac videochat pentru tine daca accepti :D )
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Mar Apr 27, 2010 7:35 pm

anjin-san, imi cer scuze daca exista neintelegeri in post-urile mele. Da' nu vreau decat sa-l fac pe nea' emiru' asta sa inteleaga ca nu e singurul care exista pe forumul asta si nici singurul care traieste pe pamantul asta. Si mai ales ca nu este nicidecum Atotstiutorul. Mai sunt persoane care "il bat la fundulet". Da' cine sa se inteleaga cu turcul?!:D:))
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde kant emir » Mar Apr 27, 2010 7:38 pm

Ale mele sunt greu de descifrat si lecturat pentru YOUR HIGHNESS!

nu de lecturat m-am plans (desi am atins si asta), ci de dificultatea implicita de a corela vorba ta cu vorba mea

daca tu esti multumita de ce scrii, scrie linistita, citeste-te la fel de linistita numai nu te mai mira ca nu-ti raspund (consoleaza-te cu ideea ca da, m-ai pus in dificultate si mi-ai inchis gura)
Pai nu tot dumneavoastra ati spus ca ati "balacarit" sau "bosmagit" sau care a fost termenul dvs., zece mii de comentarii toate greu de descifrat!?

n-ai inteles nici un sfert din mesajul cu pricina; in plus, si pentru temperarea avantului, le-am scris cum am vrut sa le scriu, pentru ca majoritatea au fost (e drept) scrise la misto si cu pofta de jucat, insa foarte rar s-a intamplat sa lipseasca partea serioasa (chiar daca, de obicei, n-a fost evidenta)

parca te-as mai indemna si sa renunti la ipocrita politete (am zis ipocrita pentru ca afisezi un respect formal, insa posturile tale transmit - cel putin mie asa mi se pare - ideea ca tu esti desteapta si citita si scrii bine si frumos, iar noi - sau numai eu - suntem asa, de umplutura si habarnisti), dupa cum si la lectiile si indemnurile legate de limba (atata vreme cat faci gafele - btw, ce cauta virgula aia dupa "dar" in constatarea finala, cea de dinainte de multumiri? ce anume desparte ea? sau cea de dupa punct, ceva mai sus - tale, te-ai descalificat; cata vreme amesteci termeni si expresii din alta limba, parca nu mai e cuşer sa-mi atragi atentia asupra prescurtarilor de expresii consacrate si proprii limbajului forumist)

o sa ma straduiesc deloc sa va citez. Daca am chef o fac, daca nu, nu!

sigur ca da, traim intr-o tara libera, si acesta este un forum liber; nu te obliga nimeni sa vorbesti intr-un limbaj coumn, dupa cum nu ma obliga nici pe mine sa vorbesc cu tine

putem sa ne ghidam dupa chef in mai toate actele noastre, nu-i asa? mai ales daca suntem boemi
Motivul este ca ale mataluta sunt greu de descifrat pentru CA CONTIN - fara virgula si fara sa ma chinui sa omit cacofonia - cuvinte gresite, limbaj de messenger, chat si alte cateva,

cacofonia nu este o problema serioasa, ci este numai nesuferita (in discursul rostit, nu in cel scris), iar despre mesajele mele n-ai decat sa-ti dai cu parerea pana nu mai poti; cele mai multe dintre ele apartin unor alte epoci, cand acel limbaj (deformat si scalamb) era parte a distractiei forumiste
Mai sunt persoane care "il bat la fundulet".

ai grija, ca s-ar putea sa-mi placa si sa mai cer)
nu ma cred buricul pamantului, desi adesea poate sa para ca-s convins de asta; daca vrei tu sa preiei stindardul ombilicomaniei, simte-te libera

ca vad ca ai tot ce-ti trebuie



edit, ca era sa uit (ocazie cu care italicesc si bolduiesc si verbul de mai sus): vezi ca bati campii si cu trebuitul acela (bine, pot sa-mi asum si eu inexactitatea adusa de definirea ca impersonal, cand unele pareri il califica drept unipersonal; spre luminarea ta, am sa spun asa (pilda):
- tu trebuia (in sensul ca "ar fi fost necesar, indicat, obligatoriu etc ca tu") sa scrii corect
- tu trebuia (aceleasi sensuri) sa-ti vezi de treaba
- tu trebuia (la fel) sa mai inveti
- ar fi fost nevoie de tine in situatia si locul cutare (si aici intervine o atragatoare capcana: tu "trebuiai" acolo - numai ca nu functioneaza, tu n-aveai cum sa trebui/trebuiesti/trebuiesi/necesiti. daca nu de altceva, macar pentru ca n-aveai trebuitoarea ta)
adica mie mi se pare limpede ca n-ai cum sa "trebui" nici tu (care esti om umblatoriu si vorbitoriu si pe forumuri scriitoriu), nici vreo neinsufletita si numarabila neinsufletita piesa de motor; "trebuie" asta exprima nevoia si deficitul (care este) nu nevoia cuiva (cum as spune ca "am nevoie de tine, ca nu mai am de cine rade" - asta exprima nevoia mea, nu o necesitate de neocolit), care s-ar compune asa: imi trebuie cineva ca tine, sau macar o piulita de 12
dar o sa ma uit si in cel dictionar
Ultima oară modificat de kant emir pe Mar Apr 27, 2010 8:31 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: completare
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Mar Apr 27, 2010 8:27 pm

Aha, bun! In sfarsit s-a facut lumina in capul tau. Ai ajuns la concluzia ca nu mai poti sa imi tii piept. (ex. "...numai nu te mai mira ca nu-ti raspund"). Nu ma mir pentru ca ma asteptam. Cat despre virgule, virgulite, "puncturi", paranteze...ce sa zic, vad ca ai citit cu mare interes si atentie tot ceea ce am scris. Bravo! Ma bucur! Asta este un lucru foarte bun! Data viitoare cand incerci sa contrazici o persoana, fa-o cu cap si invarte limba de trei ori in gura inainte de a vorbi sau pocneste degetele bine inainte de a te apuca sa tastezi. Fa asta pentru mine, fiindca tot ai spus ca iti sunt simpatica ;). Dupa cum bine vezi, am renuntat si la "ipocrita politete". Da, a fost ipocrita, totul a fost ironizat. Doar nu iti imaginai ca am atat de mult respect ptr. tine nu?! Desi...cred ca as putea sa iti intorc complimentul cu "simpatismul". A-)
Cat despre "batut la fundulet"....hmmm... nu stiu daca ti-ar place, pentru ca nu am precizat cu ce! Poate iau o ranga sau o varga...si dau tare sa stii. Bine, daca esti masochist...evidamente ca o sa iti faca placere...si inca destul de mult!
Sa ai o seara excelenta!:)


Ps. Acum am vazut ca esti si "on the line"!:) Si-am mai vazut ceva. Iarasi m-ai corectat. Da' tu nici in dictionare nu ai incredere mai!? Ti-am scris cuvant CU CUvant din DOOM! Ma jur ca am pierdut 5 minute pretioase din viata mea ca sa ma uit in afurisitul ala de dictionar pe care nici macar nu il suport pentru ca "ma pune" sa scriu "nicio" legat! Plus ca acea corectura a ta nu are nici un fel de legatura cu "trebuiau". Era vorba de pronuntarea corecta, nu de conjugarea verbului "a trebui". Da' daca tu pana si dictionarele le contrazici, atunci cu orice fel de risc, ma dau batuta!!! Inseamna ca esti o entitate dincolo de imaginatia si stiinta mea! Zau asa!
Ultima oară modificat de eliana pe Mar Apr 27, 2010 9:38 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: unit doua posturi
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde kant emir » Mar Apr 27, 2010 8:49 pm

vezi ca am facut un edit, si vezi ca ai mai gafat o data:
nu stiu daca ti-ar place

verbul nu este a place, ci a plăcea; deci "nu stiu daca ti-ar placea"

"evidamente" e dubios (pentru cineva care da lectii de limba romana; sau chiar si de franceza, nu?), abuzul de puncte de suspensie e caraghios, prezenta emoticoanelor in text este caracteristica chatului si (pentru unii dintre noi) mai grava decat folositrea abrevierilor consacrate
Ai ajuns la concluzia ca nu mai poti sa imi tii piept.

daca asta iti place sa crezi, sigur ca da; obliga-ma sa ma obosesc sa fac legatura dintre niste replici dezordonate si constinutul posturilor mele si fii sigura ca nu-ti tin piept
(ex. "...numai nu te mai mira ca nu-ti raspund")

te-am informat, te-am avertizat ca nu vorbim aceeasi limba (si ca nu facem aceleasi greseli si gafe, si ca n-avem nasurile la fel de sus), ca sa nu te miri daca nu iese conversatia; daca tie iti place sa crezi ca m-ai invins si m-ai umilit, sa fii sanatoasa, bucura-te pana nu mai poti
Nu ma mir pentru ca ma asteptam

pai nu te mira, ca nu se mira nimeni
Cat despre virgule, virgulite, "puncturi", paranteze...ce sa zic, vad ca ai citit cu mare interes si atentie tot ceea ce am scris.

pai asta imi este obiceiul: sa citesc cu atentie si ce-mi scrie omul, si cum anume imi scrie
(si celor care se grabesc sa dea lectii acolo unde nu stralucesc, obisnuiesc sa le dau peste degete; de chichi, de-al dracului, de foaie verde)
Data viitoare cand incerci sa contrazici o persoana, fa-o cu cap

este un sfat intelept
fiindca tot ai spus ca iti sunt simpatica

ieri mi-ai fost mai simpatica decat azi, azi m-ai plictisit si agasat mai mult decat ieri
(nu te superi ca te tin la curent, nu?)
totul a fost ironizat.

ah, ma ustura si ma doare, imi vine sa dau din picioare
("totul a fost ironizat" inseamna ca a fost iradiat cu ironie? a fost expus, absolut totul, ionilor tai de ironie? firesc ar fi fost sa ma ironizezi fie pe mine, fie prostiile pe care le-am indrugat; dara daca tu spui ca "totul a fost ironizat", inseamna ca "pe tot" il ustura; trebuie ca il ustura. pe el, pe "tot")
oar nu iti imaginai ca am atat de mult respect ptr. tine nu?!

sincer? cata vreme afisezi atata aroganta si defilezi cu atata fudula incredere in nenumaratele tale calitati, parca as prefera sa ma dispretuiesti

Desi...cred ca as putea sa iti intorc complimentul cu "simpatismul".

nu face risipa; se anunta vremuri grele


(nu uiti sa te uiti la edit, da? "trebuie")

aha, vad ca te-ai uitat; asta e bine, si daca zici ca te lasi si tu nitel batuta, deja incepi sa-mi redevii simpatica

(incearca asta: inainte de a te necaji cu dictionarul, vezi daca vorbele mele au sens sau nu; nu te pripi, nu te mai considera tu, pe tine, puful din buric, ci judeca. pe urma recurgem si la arbitrajul dictionarelor)

si inca un edit: daca regula (care incepe sa fie acceptata de institutii si popor) este sa scriem "nicio", pai "nicio" scriem, cu toata antipatia
Ps. Acum am vazut ca esti si "on the line"

parerea mea (si a lui anjin san, si cred ca si a altora) este ca esti o forumista fara experienta; e mai cinstit sa recunosti (nici n-ar fi ceva rusinos, ce naiba! toti am fost, la vremea noastra, incepatori) si sa accepti ajutorul (ca e mai bine si util si practic si frumos sa folosesti instrumentele de evidentiere pe care ti le pune la dispozitie forumul) celor care-ti intind o mana, decat sa o tii pe a ta, ca scrii cum vrei si cum ai chef

poate o sa-mi fac timp si o sa ma incordez sa-ti scriu si eu un post lung si fara citate, sa vezi, cu ochii tai, ca e mult mai incomod
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Mar Apr 27, 2010 9:20 pm

"vezi ca am facut un edit, si vezi ca ai mai gafat o data...verbul nu este a place, ci a plăcea; deci "nu stiu daca ti-ar placea"
"evidamente" e dubios (pentru cineva care da lectii de limba romana; sau chiar si de franceza, nu?), abuzul de puncte de suspensie e caraghios, prezenta emoticoanelor in text este caracteristica chatului si (pentru unii dintre noi) mai grava decat folositrea abrevierilor consacrate". In primul rand nu este o greseala, este alegerea mea de a scrie asa. In clasa I cand am invatat sa scriu si sa citesc era "a place". Acum au venit altii, ca aia de au scris DOOM, si-au schimbat regulile. Si eu sunt total impotriva acestui "placea". E o greseala voita, daca te intreaba vre-o bunicuta! Si cum acest cuvant vine din latinescul "placere", suna mult mai bine "a place". Ia gandest-te!

"daca asta iti place sa crezi, sigur ca da; obliga-ma sa ma obosesc sa fac legatura dintre niste replici dezordonate si constinutul posturilor mele si fii sigura ca nu-ti tin piept". Te oblig, te leg de rug si iti dau foc:D:P

"te-am informat, te-am avertizat ca nu vorbim aceeasi limba (si ca nu facem aceleasi greseli si gafe, si ca n-avem nasurile la fel de sus), ca sa nu te miri daca nu iese conversatia; daca tie iti place sa crezi ca m-ai invins si m-ai umilit, sa fii sanatoasa, bucura-te pana nu mai poti". Mi s-a parut mie ca ceea ce ai scris tu seamana mai mult a chineza. Erau niste simboluri (gen "toete") pe care eu nu le pot descifra. Nu am invatat inca limba asta! In rest, cunosc mai multe. Cat despre "nasurile la fel de sus", tin sa te anunt ca sunt mignona, deci nasul meu nu are cum sa fie prea sus. Nu a fost in intentia mea sa te umilesc. Chiar deloc. Am vrut doar sa port o discutie inteligenta cu cineva. Asta e, am ales gresit persoana, ce sa fac!

"pai nu te mira, ca nu se mira nimeni" Ai si memoria scurta.Pai nu tu mi-ai spus sa nu ma mir. Si eu ti-am spus ca nu am sa o fac!

"pai asta imi este obiceiul: sa citesc cu atentie si ce-mi scrie omul, si cum anume imi scrie
(si celor care se grabesc sa dea lectii acolo unde nu stralucesc, obisnuiesc sa le dau peste degete; de chichi, de-al dracului, de foaie verde)". Esti in buncar de nu mai vezi lumina soarelui?! Vezi ca unii stralucesc (nu ma refer neaparat la mine). Controleaza-te de-o cataracta ceva. Si nu da peste degete ca s-ar putea ca cineva sa aiba reflexe si sa-ti intoarca o mama de pumn de ai sa vezi stralucirea stelelor verzi!:D Asa, "de-a dracului" ce-i!:D

"este un sfat intelept" Stiu!

"ieri mi-ai fost mai simpatica decat azi, azi m-ai plictisit si agasat mai mult decat ieri
(nu te superi ca te tin la curent, nu?)" Nu, nu ma supar. Da' hai zii tu asa ca un administrator de forum ce esti (te-am verificat, vezi?!:) nu-i asa ca ti-am intrat asa putin la suflet?!:D:))) (nu-i neaparat ca raspunsul sa fie pozitiv, oricum nu ma intereseaza, da' faceam conversatie)

"("totul a fost ironizat" inseamna ca a fost iradiat cu ironie? a fost expus, absolut totul, ionilor tai de ironie? firesc ar fi fost sa ma ironizezi fie pe mine, fie prostiile pe care le-am indrugat; dara daca tu spui ca "totul a fost ironizat", inseamna ca "pe tot" il ustura; trebuie ca il ustura. pe el, pe "tot")" . Ce tot repeti atata?! Da, I R O N I Z A T!

"nu face risipa; se anunta vremuri grele". Ei, nu te preocupa, am provizii!

"puful din buric". Am un piercing in buric, nu puf.

"aha, vad ca te-ai uitat; asta e bine, si daca zici ca te lasi si tu nitel batuta, deja incepi sa-mi redevii simpatica". Stiam eu!

"
(incearca asta: inainte de a te necaji cu dictionarul, vezi daca vorbele mele au sens sau nu; nu te pripi, nu te mai considera tu, pe tine, puful din buric, ci judeca. pe urma recurgem si la arbitrajul dictionarelor)". Pai asta era ideea, de aia m-am uitat in dictionar, sa vad daca ai dreptate. Si-ai avut! Da' nu 100%. "trebuiau" e KOREKT!
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde kant emir » Mar Apr 27, 2010 9:24 pm

just me, o sa-ti copiez postul si o sa-l fac cu edit

a nu se interpreta
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Mar Apr 27, 2010 9:32 pm

Astept...am toata noaptea la dispozitie, chiar daca maine ma trezesc foarte de dimineata. Ca "cine se scoala de dimineata departe ajunge", nu?!;)
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde eliana » Mar Apr 27, 2010 9:44 pm

emire daca ai nevoie de ajutor la editare, sa spui.


just me, am incercat sa scriu acest post de dimineata, dar nu m-a ajutat calculatorul de la serviciu:


incearca sa scrii mesaje aerisite (spatii intre idei, paragrafe de subliniere), si foloseste bold si italic sau culori diferite sau sistemul de quote-uri pentru a diferentia ideile tale de ale celui caruia i te adresezi.


altfel nu te mai baga nimeni in seama, pentru ca e aproape imposibil de descifrat ce vrei sa spui.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde kant emir » Mar Apr 27, 2010 9:48 pm

postul tau, coafat (ca sa vezi ca am apreciat intentia, nu de altceva; si erata: "cu quote" in loc de "cu edit"):
Just Me scrie:
vezi ca am facut un edit, si vezi ca ai mai gafat o data...verbul nu este a place, ci a plăcea; deci "nu stiu daca ti-ar placea
[...]
"evidamente" e dubios (pentru cineva care da lectii de limba romana; sau chiar si de franceza, nu?), abuzul de puncte de suspensie e caraghios, prezenta emoticoanelor in text este caracteristica chatului si (pentru unii dintre noi) mai grava decat folositrea abrevierilor consacrate".

In primul rand nu este o greseala, este alegerea mea de a scrie asa. In clasa I cand am invatat sa scriu si sa citesc era "a place". Acum au venit altii, ca aia de au scris DOOM, si-au schimbat regulile. Si eu sunt total impotriva acestui "placea". E o greseala voita, daca te intreaba vre-o bunicuta! Si cum acest cuvant vine din latinescul "placere", suna mult mai bine "a place". Ia gandest-te!

daca asta iti place sa crezi, sigur ca da; obliga-ma sa ma obosesc sa fac legatura dintre niste replici dezordonate si constinutul posturilor mele si fii sigura ca nu-ti tin piept

Te oblig, te leg de rug si iti dau foc:D:P

te-am informat, te-am avertizat ca nu vorbim aceeasi limba (si ca nu facem aceleasi greseli si gafe, si ca n-avem nasurile la fel de sus), ca sa nu te miri daca nu iese conversatia; daca tie iti place sa crezi ca m-ai invins si m-ai umilit, sa fii sanatoasa, bucura-te pana nu mai poti

Mi s-a parut mie ca ceea ce ai scris tu seamana mai mult a chineza. Erau niste simboluri (gen "toete") pe care eu nu le pot descifra. Nu am invatat inca limba asta! In rest, cunosc mai multe. Cat despre "nasurile la fel de sus", tin sa te anunt ca sunt mignona, deci nasul meu nu are cum sa fie prea sus. Nu a fost in intentia mea sa te umilesc. Chiar deloc. Am vrut doar sa port o discutie inteligenta cu cineva. Asta e, am ales gresit persoana, ce sa fac!

pai nu te mira, ca nu se mira nimeni

Ai si memoria scurta.Pai nu tu mi-ai spus sa nu ma mir. Si eu ti-am spus ca nu am sa o fac!

pai asta imi este obiceiul: sa citesc cu atentie si ce-mi scrie omul, si cum anume imi scrie
(si celor care se grabesc sa dea lectii acolo unde nu stralucesc, obisnuiesc sa le dau peste degete; de chichi, de-al dracului, de foaie verde)

Esti in buncar de nu mai vezi lumina soarelui?! Vezi ca unii stralucesc (nu ma refer neaparat la mine). Controleaza-te de-o cataracta ceva. Si nu da peste degete ca s-ar putea ca cineva sa aiba reflexe si sa-ti intoarca o mama de pumn de ai sa vezi stralucirea stelelor verzi!:D Asa, "de-a dracului" ce-i!:D

este un sfat intelept

Stiu!

ieri mi-ai fost mai simpatica decat azi, azi m-ai plictisit si agasat mai mult decat ieri
(nu te superi ca te tin la curent, nu?)

Nu, nu ma supar. Da' hai zii tu asa ca un administrator de forum ce esti (te-am verificat, vezi?!:) nu-i asa ca ti-am intrat asa putin la suflet?!:D:))) (nu-i neaparat ca raspunsul sa fie pozitiv, oricum nu ma intereseaza, da' faceam conversatie)

("totul a fost ironizat" inseamna ca a fost iradiat cu ironie? a fost expus, absolut totul, ionilor tai de ironie? firesc ar fi fost sa ma ironizezi fie pe mine, fie prostiile pe care le-am indrugat; dara daca tu spui ca "totul a fost ironizat", inseamna ca "pe tot" il ustura; trebuie ca il ustura. pe el, pe "tot")

Ce tot repeti atata?! Da, I R O N I Z A T!

nu face risipa; se anunta vremuri grele

Ei, nu te preocupa, am provizii!

puful din buric

Am un piercing in buric, nu puf.

aha, vad ca te-ai uitat; asta e bine, si daca zici ca te lasi si tu nitel batuta, deja incepi sa-mi redevii simpatica
Stiam eu!

(incearca asta: inainte de a te necaji cu dictionarul, vezi daca vorbele mele au sens sau nu; nu te pripi, nu te mai considera tu, pe tine, puful din buric, ci judeca. pe urma recurgem si la arbitrajul dictionarelor)

Pai asta era ideea, de aia m-am uitat in dictionar, sa vad daca ai dreptate. Si-ai avut! Da' nu 100%. "trebuiau" e KOREKT!

ia vezi, nu e mai frumusel asa? poate chiar mai "KOREKT" (daca tot ne mananca limba de chat)?

bun, acuma vreo cateva observatii din fuga:
In primul rand nu este o greseala, este alegerea mea de a scrie asa. In clasa I cand am invatat sa scriu si sa citesc era "a place
se poate sa fie alegerea ta, dar asta nu exclude greseala; in clasa I se invata multe prostii (majoritatea invatatoarelor pe care le stiu, sa ma ierte ele si lumea, is cam toante); crede-ma pe cuvant, nu cred ca a fost vreodata corect sa spui nu "mi-ar placea" ci "mi-ar place"
Si eu sunt total impotriva acestui "placea". E o greseala voita, daca te intreaba vre-o bunicuta!

vreo se scrie fara cratima, te priveste personal daca esti impotriva unor reguli pe care le impune autoritatea, ca de supus tot trebuie sa te supui (trebuie, nu trebui tu)
Erau niste simboluri (gen "toete")

typo, ar fi trebuit sa scrie "toate"
cum ai facut tu cu " Ia gandest-te!"
Da' hai zii tu asa ca un administrator de forum

asta se scrie asa:
"Da' hai zi (un singur "i") tu (virgula) asa (inca o virgula) ca un administrator de forum"
Ce tot repeti atata?!

ca sa-ti intre in cap
Da, I R O N I Z A T!

gresit


restu-s maruntisuri
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Mar Apr 27, 2010 10:27 pm

"se poate sa fie alegerea ta, dar asta nu exclude greseala; in clasa I se invata multe prostii (majoritatea invatatoarelor pe care le stiu, sa ma ierte ele si lumea, is cam toante); crede-ma pe cuvant, nu cred ca a fost vreodata corect sa spui nu "mi-ar placea" ci "mi-ar place" ". E clar ca ai trecut prin multe clase. Este eviden si cu T. Imi pare rau ca nu ti-au pus coronita pe cap in clasa I. A fost frustrant nu?! Pai la ce te astepti mai Kant Emir cand tu iti faci invatatoarea toanta! Ei, lasa ca acum esti baiat mare si destept si le-ai aratat tu lor! Asa, fii rau! Despre aceasta fraza cu "crede-ma pe cuvant, nu cred ca a fost vreodata sa spui nu "mi-ar placea" ci mi-ar place"..." hotaraste-te, sa te cred sau sa nu te cred! Nu mai inteleg nimic. Crede-ma tu pe mine ca a fost. Repet, vine din latinescul "placere"...trage dom'le odata concluzia corecta ca devii agasant si mult prea putin interesant!

"vreo se scrie fara cratima, te priveste personal daca esti impotriva unor reguli pe care le impune autoritatea, ca de supus tot trebuie sa te supui (trebuie, nu trebui tu)" Da, dreptate mare. Fara cratima. Greseala mea! Ce sa fac, mi-au amestecat astia ideile in cap cu noile lor reglementari in materie de gramatica. Scuzati! (PS. TREBUIAU)

"typo, ar fi trebuit sa scrie "toate"
cum ai facut tu cu " Ia gandest-te!". Ti-am zis sa nu te mai IEI dupa toate "typo" astea ca e periculos. Eu am mancat o litera. E simplu sa iti dai seama ce am vrut sa scriu. Ma rog, in fine, trecem peste. Nu e asa de important citatul asta.

"asta se scrie asa:
"Da' hai zi (un singur "i") tu (virgula) asa (inca o virgula) ca un administrator de forum" Cum?! asa: Da' hai zi (cu un singur "i") tu (virgula) asa (inca o virgula) ca un administrator de forum. Eu nu cred ca asa. Eu cred ca e asa: repeta dupa mine: Da' hai zi tu, asa, ca un administrator de forum. Ps. Repeta cum am facut eu, fiindca "Repetitio mater studiorum est".

"Ce tot repeti atata?!"


"ca sa-ti intre in cap". Bun. Acum mi-am dat seama ca ai aplicat proverbul de mai sus! By the way, e in latina! Nu am chef sa scriu traducerea! Google Translate daca vrei.

"Da, I R O N I Z A T!" In "ironizat" ce mai este asa gresit?! Oaaaameenii, sariiiitttiii!!!! Asta e Gica Contra. Dumnezeule carele esti in Ceruri!

Ps. Vad ca te framanta. Bine haide ca iti acord un minut ca sa iti explic. "The rest is silence" = "Restul e tacere". Aceasta vorba a spus-o Hamlet, printul Danemarcei, conturat foarte bine in opera lui William Shakespeare. Aceasta piesa a fost jucata cu (virgula, ca asa vreau eu) casa inchisa in teatre foarte mari din lume. De cele mai multe ori a fost un real succes, iar criticii au avut intotdeauna ce sa scrie, fie de bine, fie de rau, dupa fiecare reprezentatie! Si ca sa te lamuresc si mai bine, ca spuneai ca ar fi un nume de film, chiar s-a facut un film romanesc care s-a numit chiar asa: "Restul e tacere". Te sfatuiesc sa il vezi. E un film in regia lui Nae Caranfil. Cu: Marius Florea Vizante, Ovidiu Niculescu, Mirela Zeta, Sandu Mihai Gruia, Valentin Popescu, Constantin Dita si multi altii.
Acum sper ca esti impacat cu tine. Asta e, ti-a luat-o Nae Caranfil inainte si a facut un film cu numele asta! SÂC, SÂC, SÂC! Sa mori de oftica!:))))
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde kant emir » Mar Apr 27, 2010 10:37 pm

SÂC, SÂC, SÂC!

serios? vezi ca asta chiar e vorba latineasca, si anume sic (=asa), n-are nici cel mai mic motiv sa se scrie cu Â

sa mai mor de oftica, sau reformulezi?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Mar Apr 27, 2010 10:45 pm

Mai omule mai, pe forumul acesta nu este de-ajuns nimic. Daca scrii corect, e rau, daca "mananci" o litera e si mai rau, daca nu pui paragrafe de subliniere sau nu folosesti bold si italic ori quote-uri din alea, e monstruos si risc sa fiu bagata la inchisoare alaturi de Voicu! Maine - poimaine o sa imi bata DNA-ul sau ANI sau Mirela, Maria, Maricica la usa!
Eliana, stai linistita ca cine vrea sa citeasca si cine vrea sa isi bata capul cu ceea ce scriu eu, o face fara probleme! Si sunt convinsa ca si intelege. Cu toate ca mai apare cate o cratima in plus sau lipseste o virgula. In fond, pentru ce e forumul?! Nu pentru discutii libere si pentru exprimari de opinii asa cum ne pricepem mai bine?! Eu am zis, batraneste asa scris, luate una cate una, pus ghilimele cu manuta. E mult mai bine, MAI TE corectezi, mai te una-alta...:) pai nu?!
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Mar Apr 27, 2010 10:56 pm

kant emir scrie:
SÂC, SÂC, SÂC!

serios? vezi ca asta chiar e vorba latineasca, si anume sic (=asa), n-are nici cel mai mic motiv sa se scrie cu Â

sa mai mor de oftica, sau reformulezi?


Uite mai, na, ca stiu si eu sa citez. Na! "Sic transit gloria mundi" ("ASA trece gloria lumii"). Stii cum e? SIC cum e si cu animalele care au evoluat. Lupii erau mult mai mari si mai fiorosi, dar s-au adaptat la conditiile astea si au ajuns la stadiul de acum (PS. Am vazut pe Discovery). Sau cum e cu basmele: Praslea a gasit merele de aur si s-a adaptat si el: s-a insurat, probabil a facut si copii si, cine stie, poate ca traieste fericit si in zilele noastre. Asa e si cu noi, oamenii. Am imprumutat vorbe de la alte popoare care ne-au cucerit sau, pur si simplu, le-am transformat pe cele ale stramosilor nostri si le-am adaptat pentru zilele noastre! Deci, SÂC, SÂC, SÂC! cu  din A.
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde kant emir » Mar Apr 27, 2010 11:43 pm

Just Me scrie:Asa e si cu noi, oamenii. Am imprumutat vorbe de la alte popoare care ne-au cucerit sau, pur si simplu, le-am transformat pe cele ale stramosilor nostri si le-am adaptat pentru zilele noastre! Deci, SÂC, SÂC, SÂC! cu  din A.

nu ma-nnebuni, nea nicule! (nu-s multe posturi de cand am afirmat ca e cam greu de indicat un cuvant pur romanesc, este? sau n-ai bagat de seama?)

cu sic-sîc-sac-sâc e asa: ori alegi sa scrii cum vrea muschiul tau, fara sa tii cont de normele in vigoare (sau macar de cele anterioare), ori scrii cum trebuie; cale de mijloc nu e (pentru cei cu pretentii, fireste)

si nu noi, oamenii, am imprumutat (ca doar nici n-aveam intentia sa le dam inapoi, sa recunoastem cinstit!) cuvinte, ci poporul a ciordit ("KOREKT" ar fi sa spunem ca insasi limba, dar cum ea n-are sinea ei, renuntam)
Mai omule mai, pe forumul acesta nu este de-ajuns nimic.

asta e
astia suntem
astea ni-s exigentele
(aiurea, nici vorba de asa ceva; daca nu te apucai tu de dat lectii, nu s-ar fi legat nimeni de tine; nici asa nu mi se pare ca s-ar fi legat cineva cu-adevarat de tine, cu numai ne hrajonim si ciondanim, raspunzand la provocarea ta. si se pare ca ne place
dar daca tot te-a gasit perfectionismul - sa fii sanatoasa, ti-a mers gurita la laudat! - ai primit si replica. soarta, vere)
Daca scrii corect, e rau

cum sa fie rau? (ai vazut tu sa se lege cineva de - bunaoara - mine?) scrie "KOREKT" cat poftesti
daca "mananci" o litera e si mai rau

nu, e doar typo; si insisti degeaba, ca ti-am zis limpede ca astea sunt scuzate din oficiu, si am dat si exemple
daca nu pui paragrafe de subliniere sau nu folosesti bold si italic ori quote-uri din alea, e monstruos si risc sa fiu bagata la inchisoare

nu risti nimic, decat sa nu-ti mai raspunda lumea (in cazul in care scrii mult si fara spatii si fara sa diferentiezi citatele de vorbele tale); s-a oferit lumea sa te ajute si sa te invete "cum se face" - ai zis ca esti forumista experimentata si nu-ti trebuie (forumistii experimentati cunosc importanta citarii si a sublinierii si a evidentierii)

repet oferta: te intereseaza?
Cu toate ca mai apare cate o cratima in plus sau lipseste o virgula

sigur, se admite si se tolereaza orice

dar nu de la profesorii care vin si ne dau lectii, si pe urma bat in retragere (Nu pentru discutii libere si pentru exprimari de opinii asa cum ne pricepem mai bine?!)
E mult mai bine, MAI TE corectezi, mai te una-alta...

ceva probleme cu topica?



bun, ca sa n-o las in aer (atentie, urmeaza reluarea unei restante), uite ca ti-am urmat inteleptul sfat (ala cu bagatul in vorba, dar neaparat cu documentare prealabila, informare temeinica etc) si am scotocit in biblioteca (stii tu, rafturile alea din mobilier sau de pe pereti, unde unii dintre noi pun blide frumoase si stergare si mileuri), intru elucidarea trecutului (in sens de "istorie") verbului "a placea"

intr-o bucoavna publicata in 1991 la Chisinau (scrie pe el asa: "Publicat dupa dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane, Bucuresti, 1989"), la pagina 534 gasim verbul a plăcea; verbul "a place" nu se gaseste pe nicaieri, m-am uitat eu bine
o fi prea noua cartea? o fi simtit ea aripa otravita a reformei? n-am de unde sa stiu, asa ca am cautat mai vechi:

aparuta in 1972, la Bucuresti, la Editura Stiintifica, lucrarea "Corectitudine si Greseala" a Valeriei Gutu Romalo se ocupa, pe la paginile 106-107, printre altele, si de verbul "a placea"

Mai vechi de atata: intr-un dictionar frazeologic roman-englez (autori: Andrei Bantas, Andreea Gheorghitoiu, Leon Levitchi) aparut in 1966, la Bucuresti, la Editura Stiintifica, la pagina 280 gasim niste proverbe bazate pe acest verb (a placea, sa nu fie confuzii)

n-am mai cautat acuma si dictionarul cel mai vechi (aparut in perioada interbelica) pe care il am, ca m-am gandit ca o fi deajuns

prin urmare, am motive sa cred ca si invatatoarea ta intra in categoria rusinoasa



acuma (asta fiind pe post de post scriptum) trag nadejde ca n-ai sa te superi asa de tare (sau daca te superi sper ca o sa-ti treaca, sau daca te superi si n-o sa-ti treaca macar sper sa nu ti se puna pe inima); in scopul linistirii tale, am sa-ti dau (desi ar fi trebuit sa le citesti deja, "printre randuri" - printre randurile mele, ca printre ale tale parca am cazut de acord ca nu srie nimic) urmatoarele explicatii:
- nu ma cred buricul pamantului, nu ma consider foarte destept si nici macar foarte priceput intr-ale limbii romane; poate ca sunt nitel mai avizat (sa stii ca e usor incorecta folosirea acesti verb aici, dar nu la fel de incorect ca atunci cand l-ai folosit tu) decat forumistul obisnuit, dar nu mai mult decat atata
- nu te cred nici pe tine proasta si nepriceputa si habarnista, ci doar nitelus mai putin (foarte putin, abia se cunoaste*) sclipitoare decat te crezi tu; prin comparatie cu grosul forumistilor cu care am avut eu de-a face (acest "gros" insemnand vreo 98%), scrii, totusi, foarte bine; abia daca am intalnit 4-5 persoane care sa te intreaca; nu-ti am grija, nu vreau sa-ti scot in lumina defectele si sa-mi evidentiez eu propriile si minunatele si incomensurabilele mele calitati, nici vorba de asa ceva (doar datul peste degetelele obraznicute, cu care ti-ai tastat matale laudele; dar asta e datorie si slujba, nu se pune); din punctul meu de vedere, putem sa incheiem aceasta disputa pe teme de limba chiar aici si chiar acuma: scrii cum vrei si cum poti, si eu n-o sa mai fac misto de tine (numai sa promiti si tu ca te lasi de dat lectii, da?) pe tema asta

dupa care facem split (adica luam posturile care n-au legatura cu videochatul si le mutam la locul potrivit, acolo unde s-a mai discutat pe teme asemanatoare; sau facem un topic nou, sau le lasam chiar asa cum au cazut - nu conteaza) si continuam sa vorbim aici despre curve proaste, merge?





* anunt in ziar: "ofer fata de maritat (nu s-a specificat nimic de jumatate din regat) frumoasa, destepta, citita, sexy, bogata, fara permis auto, gateste bine, nu vorbeste mult, dar are si un mic defect; pentru detalii sunati la nr 07xx xxx xxx"

si suna un amator:
- alo, cu anuntul cu fata de maritat?
- da, cu anuntul, cu anuntul, noi suntem
- faina fata, m-ar interesa; da' ce defect spuneati ca are?
- aaa, e gravida; dar nu mult, numai putin de tot, nici nu se cunoaste"
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Mie Apr 28, 2010 11:22 am

De data asta nu o sa ma mai apuc sa citez, sa scriu cu ghilimelele de rigoare si alte cate mai trebuiesc. De data asta o sa iti vorbesc sincer, asa cum fac in cele mai multe cazuri. Tin sa te informez, ca in ciuda a tot ceea ce ai inteles tu din comentariile mele, nu m-am dat niciodata mare si nici nu m-am laudat. Au fost niste raspunsuri, in marea lor majoritate, ironice. Si sa iti explic si de ce nu m-am laudat. Pentru ca unul din marile principii dupa care ma ghidez in viata este: "Omul cat traieste, invata!" Nimeni nu este mai presus in fata lui Dumnezeu si toti suntem egali, fie ca ne place, fie ca nu. Daca ar fi sa ma apuc sa rastalmacesc tot ceea ce am scris, aducandu-ti argumente concrete si fezabile, vei vedea ca am dreptate. Nu in totalitate, nu am spus niciodata asta. Eu accept faptul ca sunt si persoane care poate au o varsta mai inaintata, au scoala vietii, au mult mai multa experienta ca mine. Si poate tu esti una din acele persoane. Dar chiar si asa, nu poti sa calci in picioare mintea celorlalti. In ceea ce priveste "profesoratul" meu (cum ai spus, ca dau lectii), asta iarasi nu a fost o chestie cu care sa ma dau mare. Am vrut sa iti demonstrez, pur si simplu, ca, in ciuda varstei mele fragede, am totusi o cultura, am citit destul de mult si inca o fac. Si repet, nu ma dau mare. In fond, asta nu cred ca este un lucru cu care sa te lauzi. In fine, la drept vorbind, nici tu nu ai fost mai prejos. Ai facut aceleasi lucruri pe care le-am facut si eu, deci "vina" este impartita, fie ca recunosti, fie ca nu. Daca m-ai cunoaste ti-ai da seama ca nu sunt nicidecum o persoana nici laudaroasa, nici rea si nici ipocrita sau imbecila. Dar asta prea putin conteaza. Nu o sa incep sa ma scuz, fiindca "cine se scuza, se acuza." Acum, in legatura cu ceea ce ai spus tu, in legatura cu "profesoratul" meu (cum ai sustinut, ca dau lectii) trebuie si ma simt obligata sa iti spun ca nu am facut-o decat pentru a-ti demonstra tie si numai tie, ca nu esti singurul care poate sustine o discutie, indiferent de natura ei. Jignirile (care, ma rog, nu au fost in adevaratul sens al cuvantului jigniri) trebuie...de fapt nu trebuie, asa ar fi corect, zic eu - acum, cum consideri si tu- ca ai fost cel care le-a initiat intr-o oarecare masura. Poate ca nu m-am exprimat intotdeauna corect, poate nu am avut intotdeauna dreptate in ceea ce am spus, dar eu cred ca unele prostioare, unele greseli de exprimare, pot fi iertate pe internet.
Sa stii ca nu mi-am pus niciodata oalele, cutitele si mileurile in biblioteca. Stiu la ce foloseste o biblioteca si stiu ce se pune in ea. In fine. Crede-ma ca, la mine balanta atarna mai greu in partea sensibila decat in partea "rea", ca sa spun asa. Sunt una din persoanele care are incredere in oameni, desi mi-am luat-o in freza de foarte multe ori. Nu sunt nici schizofrenica si nici sinucigasa. Dar trebuie sa stii ca astfel de oameni exista. De aia am spus ca trebuie avut rabdare cu ei. Si, o sa iti dezvalui si un secret, acela ca in unele cazuri chiar ti-am dat dreptate: nu suport sinucigasii. Din punctul meu de vedere astia sunt oameni care nu merita nici un respect. Poate ca vei spune ca ma contrazic singura. Ei bine, nu ma contrazic. Si stii de ce?! Pentru ca nu am crezut nici o clipa ceea ce am spus in legatura cu acest subiect. Am scris, dar nu am crezut.
Faptul ca nu cunosc anumite expresii de chat, de messenger, asta nu inseamna ca sunt lipsita de experienta, ci doar ca nu am dat prea multa importanta si nu m-au interesat astfel de lucruri. De altfel eu nu folosesc internetul decat pentru a ma documenta, a purta discutii si-atat. Atentie prea mare altor lucruri nu dau. Excluzand scrisul corect gramatical, respectand macar regulile elementare ale gramaticii limbii romane si nu numai.
"A placea/a place, trebuiau" si altele, sunt lucruri pe care asa le-am invatat, asa le spun. Si nu cred ca o sa imi taie cineva capul pentru asta, chiar daca or sa existe mereu discutii in contradictoriu.
In ceea ce priveste raspunsul celorlalti forumisti, sincera sa fiu, prea putin ma intereseaza. Atata timp cat eu mi-am exprimat un punct de vedere (mai mult sau mai putin corect) ma simt bine, stiu ca am spus ce am avut de spus cum am putut eu mai bine si cum am gandit eu si atat! Cine vrea sa imi raspunda, imi raspunde. Cine nu, asta este. Iti spun ca sincer ca daca tu nu imi raspundeai, eu nu mai intram pe aceasta pagina.
In alta ordine de idei, pentru mine au fost valoroase aceste discutii, mai valoroase decat un diamant de 18 karate. Ti-am citit cu atentie toate post-urile de pe acest threat si nu imi este rusine sa recunosc ca unele idei si afirmatii au fost chiar bune. Pentru ca stiu sa apreciez lucrurile bune si mai stiu sa le vad.
Lucruri de spus ar fi multe, dar "vorba multa, saracia omului". Asa ca las las la aprecierea ta totul, poti sa faci split sau poti creea un topic nou. Si ca sa vezi ca nu am fost si nici nu o sa fiu vreodata "cu, coada pe sus", o sa imi cer scuze daca te-am jignit. Nu sunt nici pitipoanca/"cocalarita" ca sa cred in "injoseala". Cat despre "curve proaste", poate sa discute cine vrea. Eu prefer alte subiecte, am alte interese si am vazut ca aici chiar sunt topic-uri unde as putea comenta si unde as putea sa imi dau cu parerea mult mai bine.
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde kant emir » Mie Apr 28, 2010 3:08 pm

Just Me scrie:De data asta nu o sa ma mai apuc sa citez, sa scriu cu ghilimelele de rigoare si alte cate mai trebuiesc.

nu? (cu doua bifurcatii de serpeasca limba: 1 - cand ai facut-o? si 2 - ti-e lene, sau numai ne pedepsesti?)
De data asta o sa iti vorbesc sincer

is gata sa apreciez
nu m-am dat niciodata mare si nici nu m-am laudat. Au fost niste raspunsuri, in marea lor majoritate, ironice.

e, vezi? daca nu vorbim aceeasi limba, n-avem cu sa ne pricepem (si, implicit, sa ne gustam) unul altuia, poantele si subtilitatile
Nimeni nu este mai presus in fata lui Dumnezeu si toti suntem egali, fie ca ne place, fie ca nu.

nu? sa inteleg ca oricum am fi (sau: "oricum ne-am stradui sa ajungem") si orice am face, vom beneficia de aceeasi rasplata/pedeapsa? (n-ai sa crezi, dar, din pozitia mea de necredincios, mai ca ti-as da dreptate: pe toti ne asteapta aceeasi moarte definitiva)
Daca ar fi sa ma apuc sa rastalmacesc tot ceea ce am scris

sa rastalmacesti ce ai scris tu? ar fi suficient sa talmacesti ce pare ca a ramas neinteles, atata; lasa rastalmacitul in seama altora (bunaoara in seama mea, ca, daca mai stai pe aici, o sa-ti cam iasa pe nas deprinderile si indemanarile mele)
argumente concrete si fezabile

chiar si concrete e cam greu, darmite fezabile
Eu accept faptul ca sunt si persoane care poate au o varsta mai inaintata,

pai asta nici nu-i greu, e plina lumea de babaciunisme expirate si senile si artagoase si care mai si put a baba
au scoala vietii, au mult mai multa experienta ca mine.

fa un search dupa "scoala vietii" pe fc
Si poate tu esti una din acele persoane.

o babaciune expirata si plina de scoala vietii si de experienta!
bleah
nu poti sa calci in picioare mintea celorlalti.

categoric, nu! (si nici in sensul pe care-l atribui tu acestor vorbe)
si am si zis, mai sus, ce si cum
in ciuda varstei mele fragede, am totusi o cultura, am citit destul de mult si inca o fac. Si repet, nu ma dau mare.

ehehehehe, ce bomboana de fata (frageda)
stii tu sa fii!
(o sa-ti explic eu cum e si cu scoala vietii, si cu experienta, si cu modestia, si cu varsta frageda, si cu "destul de mult" si cu datul mare; rabdare sa ai, ca de brasoave se gasesc resurse)
In fine, la drept vorbind, nici tu nu ai fost mai prejos.

ba chiar simpotriva
Ai facut aceleasi lucruri pe care le-am facut si eu

ba chiar mai multe si mai pervese si cu mai multa lume
deci "vina" este impartita, fie ca recunosti, fie ca nu.

nu
Daca m-ai cunoaste

astept cu interes (poze aia intunecoasa, din colt intunecos de zid de pe facebook nu se pune, nu?)
ti-ai da seama ca nu sunt nicidecum o persoana nici laudaroasa, nici rea si nici ipocrita sau imbecila.

laudaroasa am zis, recunosc; restul nu (poate ca nitelus ipocrita, daca ma gandesc mai bine; dar o pun tot pe seama varstei "neinaintate")
trebuie si ma simt obligata

ei, n-o mai lua asa de in tragic
nu am facut-o decat pentru a-ti demonstra tie si numai tie

o o o o, sarumana, deja incep sa ma simt "cineva"
ca ai fost cel care le-a initiat intr-o oarecare masura
initierea este trecerea de la zero la unu; deci excludem "intr-o oarecare masura"
relaxeaza-te, n-a fost nicio jignire; imi place sa cred ca au fost intepaturi amicale
eu cred ca unele prostioare, unele greseli de exprimare, pot fi iertate pe internet.

pai nu te-am iertat deja, de vreo doua-trei ori? uite, te mai iert inca o data:
te iert de toata greseala ta, cea de voie si cea fara de voie; mergi in pace si nu mai pacatui in veac
Sa stii ca nu mi-am pus niciodata oalele, cutitele si mileurile in biblioteca. Stiu la ce foloseste o biblioteca si stiu ce se pune in ea.

cacamaca, n-am insinuat asa ceva la adresa ta (tu ai fost vizata doar ca persoana care trebuie sa primeasca un ecou)
In fine. Crede-ma ca, la mine balanta atarna mai greu in partea sensibila decat in partea "rea", ca sa spun asa. Sunt una din persoanele care are incredere in oameni, desi mi-am luat-o in freza de foarte multe ori.

e hai, nu mai pune atata la inima
: nu suport sinucigasii

da, is o categorie greu suportabila (mai ales dupa ce se sinucid si incep sa puta); nici chiar ei nu prea se suporta
Pentru ca nu am crezut nici o clipa ceea ce am spus in legatura cu acest subiect. Am scris, dar nu am crezut.

fie fals, fie adevarat, tot rau este
Faptul ca nu cunosc anumite expresii de chat, de messenger, asta nu inseamna ca sunt lipsita de experienta

ba e evident ca da; si daca te mai si repezi sa la cataloghezi (si nu cu intentie de laudare), e ceva problema
De altfel eu nu folosesc internetul decat pentru a ma documenta, a purta discutii si-atat.

unii fac si videochat, sex on-line
altii descarca ilegal materiale diverse (si nu zic de pornaciuni)
altii se tin de potlogarii si fraude si inselat prostimea
altii fac cumparaturi
altii strica ce au facuti niste cu totul si cu totul altii
altii se distreaza si se simt bine in compania celor compatibili
altii se desavarsesc pe duhovnicesti carari
altii fac altele

fiecare cu ce-i place, cu ce se pricepe, cu ce-l intereseaza; internetul este (cu putina ingaduinta pentru termen) un instrument care poate fi folosit in orice scop
Atentie prea mare altor lucruri nu dau

ba sa dai (cum ar fi oamenilor pe care ii intalnesti: da-le, ca merita; da-le mai multa decat crezi tu ca merita, ca n-ai nimic de pierdut)
Excluzand scrisul corect gramatical

da' de ce sa-l excluzi? nu-l exlude
"A placea/a place, trebuiau" si altele, sunt lucruri pe care asa le-am invatat, asa le spun.
da' ce, s-a interzis progresul si perfectionarea in tara asta? daca tii la limba (si nu vad de ce n-ai tine, ca e o limba bogata si frumoasa si flexibila si amuzanta; chiar daca n-are ea prea mare cautare in lume)
Si nu cred ca o sa imi taie cineva capul

foarte (extrem de) putin probabil sa se intample una ca asta
dar poate vei fi biciuita, palmuita, stransa de gat (astea nu-s neaparat de rau)
In ceea ce priveste raspunsul celorlalti forumisti, sincera sa fiu, prea putin ma intereseaza.

nu te pripi cu desconsideratul; unii nici nu s-au mai infatisat de multa vreme pe aici, altii doar au asistat, altii au raspuns foarte succint, altii au zis ca mai bine nu se baga; dar urat nu ti-a vorbit nimeni
si daca "nu te intereseaza", este pentru ca nu prea a avut ce sa te intereseze; dar n-au intrat zilele-n sac
Iti spun ca sincer ca daca tu nu imi raspundeai, eu nu mai intram pe aceasta pagina.

m-am mai imbujorat o data de emotie pe tema asta

au fost valoroase aceste discutii, mai valoroase decat un diamant de 18 karate.

uhu, deja transpir, is numai apa!
(delirezi? sa- n-ai mai calcat pe niciun forum? sau nu ti-a mai raspuns nimeni, pe nicaieri?)
Ti-am citit cu atentie toate post-urile de pe acest threat si nu imi este rusine sa recunosc ca unele idei si afirmatii au fost chiar bune.

of, nu mai am resurse de umflat in gusa
ma lasi?
Asa ca las las la aprecierea ta totul, poti sa faci split sau poti creea un topic nou.

te pomenesti ca e si asta vreo problema! (iti sunt familiare notiunile de on topic si off topic?)
o sa imi cer scuze daca te-am

auleu, tu chiar suferi de ceva?
jignit

da' poate te-apuci de-acuma inainte
Cat despre "curve proaste", poate sa discute cine vrea.

ei hai, ca-s fete bune si utile
de ce nu vrei sa vezi partea buna? mai schimbam un numar de telefon, o adresa
prefer alte subiecte, am alte interese si am vazut ca aici chiar sunt topic-uri unde as putea comenta si unde as putea sa imi dau cu parerea mult mai bine.

pai cine te impiedica? simte-te ca acasa, plimba-te pe tot forumul si discuta orice te intereseaza; pe majoritatea temelor vei primi si raspuns



(iertare de eventualele typo, ma cam grabesc si nu stau sa corectez)
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Ce credeti despre videochat?

Mesajde Just Me » Joi Apr 29, 2010 1:06 pm

Mdea, esti una din persoanele foarte greu de înduplecat. Dupa parerea mea, ceea ce faci tu, si nu numai cu mine, fiindca am observat ca dai raspunsuri rautacioase si provocatoare de discutii in contradictoriu, este o chestie de "marketing". Bine, am observat asta de la inceput, tocmai de aia am continuat sa iti tin piept. Faci un lucru foarte bun, ce-i drept. Provoci la discutii ca sa-ti faci "clienti" si asta este foarte bine. Mai rar asa forumuri. Sa trecem dar, si peste ast' lucru.
o sa-ti cam iasa pe nas deprinderile si indemanarile mele
. Iarasi te crezi un micut Kant, ca sa fiu in ton cu pseudonimul tau. Daca eu ti-am adus oarece laude, tu de ce nu poti fi un partener de discutie mai rezonabil? Macar cu cei "necunoscatori" cum ziceai, asa ca mine? Ca doar eu sunt aia care iti raspunde aici de ceva vreme!
chiar si concrete e cam greu, darmite fezabile
Poate pentru tine o fi greu sa aduci argumente si concrete si fezabile. Eu una nu ma prea chinui. Le spun din creierasul asta al meu care are saracutu' cateva informatii acolo.
fa un search dupa "scoala vietii"
De ce, tu ai facut? Poate ti se face mila si ma scutesti de cateva secunde in care sa caut acest lucru, spunandu-mi tu!
o babaciune expirata si plina de scoala vietii si de experienta!
bleah
Eu nu te credeam CHIAR atat de in varsta. Dar nu pot decat sa iti doresc sanatate si multi ani inainte.
si am si zis, mai sus, ce si cum
Ce?! Cum?!
o sa-ti explic eu cum e si cu scoala vietii, si cu experienta, si cu modestia, si cu varsta frageda, si cu "destul de mult" si cu datul mare; rabdare sa ai, ca de brasoave se gasesc resurse
Explica-mi tu tataie. Ca tare sunt curioasa sa aud povesti din "Vietnamul de Jos"...sau de Sus?! Da, ca de brasoave gasesti tu resurse. Adevarat graiesti. Brasoave sunt ceea ce graiesti.
astept cu interes (poze aia intunecoasa, din colt intunecos de zid de pe facebook nu se pune, nu?
Ma bucur ca prezint atat de mult interes pentru tine. Da' vezi ca am dreptate cand zic ca esti prost informat?! Nu am nici o poza intunecoasa pe facebook. Aia e pe hi5. ;)
laudaroasa am zis, recunosc; restul nu (poate ca nitelus ipocrita, daca ma gandesc mai bine; dar o pun tot pe seama varstei "neinaintate"
Iarasi jignire. Repet, fie ca recunosti, fie ca NU, tu ma provoci si ma faci sa iti raspund cu aceeasi moneda. Sa tii minte ca TU esti vinovat..."pentru toooot ce s-a intamplaaaat...tralalala..."
ei, n-o mai lua asa de in tragic
Imi plac tragediile. Uite, cel mai mult imi place "Antigona" lui Sofocle si "Medeea" lui Euripide.
o o o o, sarumana, deja incep sa ma simt "cineva"
Placerea e de partea mea. Numai ca sper sa te simti cine trebuie si nu sa te intinzi mai mult decat iti este plapuma.
relaxeaza-te, n-a fost nicio jignire; imi place sa cred ca au fost intepaturi amicale
Sunt foarte relaxata, crede-ma. Si "nitelus ipocrita" cum o numesti?! Nu jignire?! Si asta e o intepatura amicala?! Da' stai asa, de cand suntem amici?!?!?!?!
te iert de toata greseala ta, cea de voie si cea fara de voie; mergi in pace si nu mai pacatui in veac
Sfinte Petre, lumineaza-mi calea mea cea pacatoasa! Amin!
e hai, nu mai pune atata la inima
Daca ar fi fost sa pun la inima toate vorbele rostite de-aiurea pe care le-am auzit in toata vietisoara asta a mea, acum faceam parte dintre sinucigasi. Stai blanduTZ.
ba e evident ca da
Ba nu.
unii fac si videochat, sex on-line
altii descarca ilegal materiale diverse (si nu zic de pornaciuni)
altii se tin de potlogarii si fraude si inselat prostimea
altii fac cumparaturi
altii strica ce au facuti niste cu totul si cu totul altii
altii se distreaza si se simt bine in compania celor compatibili
altii se desavarsesc pe duhovnicesti carari
altii fac altele

fiecare cu ce-i place, cu ce se pricepe, cu ce-l intereseaza; internetul este (cu putina ingaduinta pentru termen) un instrument care poate fi folosit in orice
Evident. Eu am zis doar ce fac eu!
ba sa dai (cum ar fi oamenilor pe care ii intalnesti: da-le, ca merita; da-le mai multa decat crezi tu ca merita, ca n-ai nimic de pierdut)
ei, batrane Kant Emir, uite ca nu dau. Dau numai celor pe care ii consider demni de atentia mea. Asa ar trebui sa faca fiecare. Si daca dai atentie la toata lumea, uneori ai de pierdut. Crezi in mine ca stiu ce spun!
dar poate vei fi biciuita, palmuita, stransa de gat (astea nu-s neaparat de rau)
Incet, finut asa, ca sa nu ma doara da?! Eventual senzual si cu dragoste nu?!:D
nu te pripi cu desconsideratul
Nu am desconsiderat pe nimeni. Pe absolut nimeni. Iar te grabesti sa tragi concluzii pripite, ca fata mare la maritat!
m-am mai imbujorat o data de emotie pe tema asta
Un pahar cu apa rece si gata, trece! Vezi, pot si eu sa fac rime, nu numai tu.
uhu, deja transpir, is numai apa!
Idem (ideea anterioara). si cu mentiunea sa il bei incet sa nu te doara in gat.
ma lasi?
M-ai mai intrebat odata asta si ti-am zis clar ca NU am cum sa te las. Si chiar daca as avea, NU as VREA!
te pomenesti ca e si asta vreo problema! (iti sunt familiare notiunile de on topic si off topic?)
. Nope, no problemo. Si da, imi sunt familiare. Alaturi de mine la bine si la greu.
auleu, tu chiar suferi de ceva?
Daaaaaaaaa...M-a "muscat" o meduza anul trecut la mare si de atunci am o mica pata rosie la incheietura mainii drepti.Se numeste eczema. Vorbesc serios acum. Da' ma tratez.
Ps. Astazi am fost la un interviu. "Dintre sute de siviuri..." mi-au ales astia unul din ala de-al meu, din ala "nedemn de luat in seama". Si raspunsul este si favorabil. Am tinut sa precizez!:D
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori