problema prima a filosofiei

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde houranos14 » Mie Aug 29, 2007 3:47 am

Erată parţială:
In locul in care apare “mai degrabă â€Â
houranos14
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Aug 19, 2005 9:18 pm
Localitate: Cluj-Napoca

simplu, intrun mod foarte complicat

Mesajde 120dB » Mie Sep 12, 2007 7:43 pm

cea mai filozofica intrebare....de aceea nu am sa fac asta.

creatia a fost demult dovedita gresita. dintrun om si o femeia iese o lume mutanta, nu o specie care poate rezista la milioane de ani. Da, este doar un detaliu....dar ....un detaliu dovedeste cum teoria are esecuri, si cum aceste detaliu este prima pagina a bibliei...trebuie sa exista si alte esecuri.
creatia inseamna ca toata fosilele de la oameni neandertali si toate alea a fost numa caterinca? Dovezile clare a evolutiei limbi tot caterinca? ca doar parca adam si eva vb intre ei de cand sau cunoscut......lista continua...

parca 98% din secventa adn-ului uman este identica cu soarecele. studii sau facut si se fac care demonstraza cum usoara evolutie a cimpanzeului mimica evolutia omului. De ce crezi ca pisicile stau pe langa gunoaie si cand vine unu cu galeata se aduna? Evolutie. De ce nu ne mai folosim amigdalele, apendicita, osu cozi si alte organe? Evolutie.

Intradevar, evolutia explica cum, dar nu de ce. in schimb, creatia dovedeste nevoia umana de a sti de ce existam si care ne este rolul; tocmai din aceasta cauza din ce in ce mai putina lume alege calea religioasa: religia are multe esecuri (dar ignoranta este tot o trasatura umana) pe cand evolutia desi are un esec mare, macar anceput o explicatie mult mai plauzibila.

Evolutie sau creatia? precum dezbaterile intre relativitate, big bang, mecainca quantica si noile teori ale universului electric, adevar se gaseste in ambele, separat; dar Adevarul adevarat este ambele (probabil partial), deodata. Pana la urma, personal cred ca e mai bine sati faci viata dupa cum vrei nu dupa ce e bine, caci nimic nu e bine, si mai ales nimic nu e rau.
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Sep 12, 2007 8:18 pm

ai de plm...
bre osutadoozecidebeu, iejti dajtept bre, io unu ma simt eclipsat bre
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Sep 13, 2007 9:18 am

m-am oprit la asta, era sa ma cac pe mine la propriu, ca ma scapa.

parca 98% din secventa adn-ului uman este identica cu soarecele

let-s just kiss and say goodbye ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde noOne2 » Joi Sep 13, 2007 4:52 pm

zice el ceva cu 98%, cu sorecii, bla, bla...da nu-s sigur nici io:D oricum, io stiu din surse sigure ca in proportie de 95% suntem acelasi material cu stejarii ;M

am vazut pe national geographic ca daca descompunem un om in materialele de baza din care e constituit (oxigen, carbon, hidrogen etc.) si vindem "la kil" materiile astea, obtinem 23, 8 dolari ~p traznet!

si-acuma intebarea filozofica e:de ce plm am scris postu asta? ~r
Avatar utilizator
noOne2
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Sâm Mar 10, 2007 12:00 am

Campionatul Mondial de Dezlegat Mistere :))

Mesajde houranos14 » Vin Sep 14, 2007 6:12 pm

De ce crezi ca pisicile stau pe langa gunoaie si cand vine unu cu galeata se aduna? Evolutie.



~p ~p ~p ~p

Asta a fost cireaşa de pe tort....

Huuuhaaa! Bine c-am scăpat. Era să fac un atac cerebral...

Dar, la urma urmei, ce bine e să razi!

:-:
houranos14
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Aug 19, 2005 9:18 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Anterior

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori