De ce sa fim patrioti?

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

De ce sa fim patrioti?

Mesajde dany82iepan » Joi Dec 01, 2005 3:39 pm

Ca tot e 1 decembrie azi,as vrea sa stiu de la cei ce citesc thread-u asta cat de patrioti sunt pe o scara de la 1-5.Oare cei ce au facut armata isi iubesc mai mult tara si neamu decat cei ce n-au facut-o?Un lucru stiu sigur:ca daca nu faceam armata nu imi placea asa mult imnu 'Desteapta-te romane',pt mine imnu asta imi aduce aminte de atatea dimineti de primavara in care rasarea soarele si ne umplea piepturile de bucuria unei noi zile de 'instructie'(precizez ca perioada pt mine a fost cea mai frumoasa din toata armata) si in timp ce cantam imi dadeam seama ca sunt Roman si nimic nu va putea schimba asta.
Desigur ca si eu aspir pt un servici mai bine platit in occident sau la o tara mai civilizata ca in alte parti,dar trecand peste toate astea,stiu ca ma trag din Romani si punct.Chiar daca va fi sa traiesc in alta tara,no sa pot zice ca Romania e ultima tara din lume in care merita sa traiesti sau sa te nasti.
Cred ca li s-au intamplat multora din cei ce traiesc afara prin nush ce tara,sa auda din intamplare vorbindu-se in Romana,v-a dat cel putin o tresarire,nu?
Eu sunt patriot de nota 4. E cineva de 5?care ar fi motivul?
dany82iepan
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 12, 2005 3:01 pm
Localitate: Suceava

Mesajde eyewitness » Joi Dec 01, 2005 3:58 pm

bre, daca matale crezi ca patriotizmu se poate evalua pe o scara de valori de la 1 la 5, sau de la 1 la 100, inseamna, scuza-mi espresia, ejti conplet idiot. atata tinp cat multi uameni au primit gluante in piept la universitate in 89, cantand desteapta-te romane, ma pish pe rasaritu tau de suare si pe zioa ta de instructie din armata.

sfat, cand mai ai subiecte dintr-astea "patriotice" deschide-le macar direct pe caterinci, nu ma obliga sa-ti mut toate subiectele pe care le deschizi pe caterinci
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde tzache » Joi Dec 01, 2005 4:16 pm

touche.

mi-a pierit zanbetu de tot.

jos palaria, ai (cand ie, ie!) si dany82iepan ia aminte
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde kant emir » Joi Dec 01, 2005 5:04 pm

dany82iepan scrie:...imi dadeam seama ca sunt Roman si nimic nu va putea schimba asta...

ofofof, cata dreptate ai!
bah, parca me si rusine sa fac mijtouri d'astea de zioa neamului meu! da nici nu ma pot apttine!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde dany82iepan » Joi Dec 01, 2005 8:26 pm

eyewitness scrie: atata tinp cat multi uameni au primit gluante in piept la universitate in 89, cantand desteapta-te romane,


Ce sa mai zic de cei care nici nu voiau sa faca armata din motiv ca ei n-au nici o treaba cu servirea patriei...
Poate eram prea mic sa fac vreun gest la revolutie,oricum respect si imi dau seama de jertfa celor de la revolutie,da asta nu inseamna ca daca am adus si eu vba de asta tre sa vbsti asa...
dany82iepan
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 12, 2005 3:01 pm
Localitate: Suceava

Mesajde dany82iepan » Joi Dec 01, 2005 8:49 pm

eyewitness scrie: cand mai ai subiecte dintr-astea "patriotice" deschide-le macar direct pe caterinci, nu ma obliga sa-ti mut toate subiectele pe care le deschizi pe caterinci


Cu tot respecu dom-le martor ocular da tot stau si ma intreb cine te-a facut si pe mata "moderator".
dany82iepan
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 12, 2005 3:01 pm
Localitate: Suceava

Mesajde eyewitness » Joi Dec 01, 2005 8:52 pm

dany, majoritatea tinerilor nu vor sa faca armata. asta nu ie o dovada ca n-ar fi patrioti. vorbim de serviciul militar in conditii de pace, cand aberant acesta este o obligatie. iti garantez insa ca daca maine romania va fi atacata de o alta tara vor fi zeci de mii de tineri care vor dori sa se inroleze voluntar. patriotismu este o notiune abstracta, ea nu poate fi evaluata, nu-i poti da note sau s-o apreciezi pe o scara de valori. de aceea tredu deschis de tine este aberant, patriotismu nu are nici o legatura, in conditiile actuale, cu satisfacerea serviciului militar

ma intreb cine te-a facut si pe mata "moderator".


tata, cu shpaga bineinteles
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde incoherent » Vin Dec 02, 2005 12:55 am

auleo noroc cu voi fratilor trebuia sa duc adeverintza acu o luna la centru' de recrutare :D
acuma am si io niste prieteni mai in varsta care facura armata si totzi au zis ca e o pierdere de vreme.Oricum,daca ai fost prin vestu europei si te-ai uita doar la expresia de pe fetzele oamenilor intzelegi...Mai putzine fetze triste,mai multe zambete,mai multa relaxare...Io m-am plimbat nitzelush si nu mi-ash schimba locatzia decat poate pt sudul iataliei sau eventual Olanda.
Sormea tocmai ce s-a intors din Elvetzia si mi-a spus ca i se pare ireal,da n-a vazut decat oameni veseli p-acolo.Da treci un pic prin Ucraina si vezi polul opus...
Pan la urma dupa mine patria ubi bene,si daca mi-as putea translata totzi prietenii in Jamaica sau la San Giorgio nu stiu cat as ezita :D(in jamaica n-am fost,da cica e fain)
Gigi Becali e idolul unei generatii
Avatar utilizator
incoherent
Junior Member
 
Mesaje: 1176
Membru din: Dum Apr 18, 2004 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Vin Dec 02, 2005 5:22 am

Singurul post de pe threadul asta e cel al aiului si ar cam trebui trasa linie. Practic, nici pe forumu asta subiectul nu ar trebui lasat deschis pentru ca ce se posteaza nu e nici de domeniul katerincii nici al aberatiilor cu tenta umoristica.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde pacha » Vin Dec 02, 2005 8:11 am

"ca daca nu faceam armata nu imi placea asa mult imnu 'Desteapta-te romane',pt mine imnu asta imi aduce aminte de atatea dimineti de primavara in care rasarea soarele si ne umplea piepturile de bucuria unei noi zile de ..."

Ti-au spalatara creierul,bre!
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde dany82iepan » Vin Dec 02, 2005 8:50 am

[quote="pacha
Ti-au spalatara creierul,bre![/QUOTE"]


Adevaru e ca majoritatea celor care au facut armata au avut 'perioada' mai grea decat ciclu 2 si 3,la mine a fost invers:instructia a fost frumoasa iar ciclu 2 si 3 a fost nasoala:garda cat cuprinde.
In fine,nu e vba doar de armata cand vine vba de patriotism,insa tre sa recunoastem ca in armata te intalnesti cel mai bine cu sistemul,mentalitatea,'maduva' ...etc,Romana.
A nu se intelege gresit:nu am nimic cu cei care nu au facut-o,e decizia lor,viata lor si sa fie sanatosi...
dany82iepan
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 12, 2005 3:01 pm
Localitate: Suceava

Mesajde kant emir » Vin Dec 02, 2005 9:15 am

Amice, [... - o varianta, dada!] eu am facut armata, dar diminetile mele de primavara-vara-toamna-iarna ereu lipsite de bucuriile despre care vb tu: pieptul meu nu se umplea decat de fum de tutun, imnul nu-mi facea nici o impresie, nu aveam alta grija decat sa ma fofilez (sa scap de inviorare, curatenia pe sector si activitati cazone obisnuite), sa fac cumva sa nu mai simt prea acut trecerea timpului (noptile era bine, ca saream gardul unitatii si haladuiam prin cel targ, si poposeam prin fro crajma; ori stateam la cafele si tutun si muzici pana spre dimineata, ascunsi - ca nu eram numa io - prin frun coltzisor mai ferit de ochi vrajmasi; dimineatza faceam tot posibilul sa trag chiulul si sa dorm - cam ca acuma, dealtfel). Patriotism zici? ei, afla ca armata (asta obligatorie) e numa buna sa ucida orice urma de patriotism: te smulge din mijlocul vietzii tale obisnuite (orasul tau, prietenii tai, ocupatiile tale cotidiene, iubita/gagicile tale, muzica si tot ce mai inseamna viata), te duce la mama dracului si te tzine cu anasana luni de zile si te obliga sa faci fel de fel de trebi (neinteresante, dificile, agasante, revoltatoare), te umileste si te calca in picioare tot prostul care a are marele merit de a fi mai vechi decat tine in cea armata (chiar si trei-patru luni, nu trebuie mai mult); toate astea in numele patriei, no?
si la topic (adica la idioata intrebarea ta) - nu ma consider patriot (desi sunt suficiente momentele in care vibrez alaturi de cei din neamul meu, desi gandurile mele adresate stramosilor sunt pioase), pentru ca patria mea nu este doar suma aspectelor pozitive din trecut si prezent.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Dec 02, 2005 9:58 am

dany82iepan scrie:garda cat cuprinde.

cumva 101 de zile de gardă permanentă dintre care mult de jumătate caporal de schimb?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde tzache » Vin Dec 02, 2005 3:07 pm

ejti patriot, zici.
Spune si de ce (astfel raspunzand si la intrabrea care da titlul topicului tau).
Zi-mi tu de ce sa fiu patriot. Ce motive ai sa fii patriot. De unde vine sentimentu asta de dragoste fata de locu in care te-ai nascut si de uamenii care il ocupa? Te-ai uitat cam mult la filme cu nicholson, cruise, travolta sau demi moore, parerea mea. Du-te la lupta si mori ca prostu. Uite pentru ce au murit amaratii aia. Pentru ce? Lupta tu in locu meu. Eu zic pas. Ma duare-n cur ca sint roman. Ma duare-n cur de romania. Mi-am pierdut motivatia. Nu ma ajuta nimeni cu nimic. N-are rost sa fiu patriot. Adica prost. Sa lupt pentru ce. Cacam-as!
Si lasa notele de-o parte ca nu ne intrecem in patriotism.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde weed13 » Vin Dec 02, 2005 4:19 pm

deci mie mi se falfaie. plm, ma apuca greata cand vad pe unii care ori is exagerat de patrioti, ori se pisa pe romania. intotdeauna m-o enervat extremismele. ba ca suntem prea de cacat, ba ca uite la fraierii aia, care de civilizati ce is, vezi doamne nu stiu sa schimbe un bec, spre deosebire de noi, care ne pricepem aparent la de toate.
ne miram ca bou la puarta noua cand iesim din tara, cand vedem o relativa ordine si disciplina, oameni civilizati, care nu se uita urat la tine, care stiu sa te respecte, si zicem ca: ai de plm, ce fain ar fi daca ar fi asa si la noi, da cand ne intoarcem, ne batem cu caramida in piept, cat de ca lumea suntem noi, ca noi, romanii, ne stim descurca oricand, asta fiind doar un patetic pretext pentru faptu ca, daca nu am fura sau insela, daca nu ne-am gandi numa la smecherii, la cum sa tragem teapa, am disparea ca natiune. de 1 decembrie, am avut neplacerea sa aud pe la toate geamurile numa cantece care ridicau in slavi romanii, si toti erau mari patrioti, ca de azi, 2 decembrie, sa iti bage pula in ea romanie, si sa zica ca ar pleca oricand din tara asta de cacat, ca salarii mici, si alte cacaturi de genu asta.
il vad mult mai patriot pe un altul, oarecare (caruia nici macar nu ii trece prin cap sa plece din tara doar de dragu de a fugi, ca un las ce ii, sa munceasca de doua ori mai mult decat aici, sa inghita jigniri si ii tratat naspa, pe aceeasi bani ca si aici, spaland vasele sau cacatu altuia, ca pe urma sa vina inapoi, laudandu-se cu maretul lui aport la ridicarea altei natii) si care munceste in tara, incercand sa isi faca lui si familiei un trai mai bun.
asa ca imi bag pula in el patriotism sustinut de pretexte ca imn, grai, doina, dor, omenie, varza, barza si orice altceva in aceasta idee.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Dec 02, 2005 4:47 pm

uidule, nu zic asta sa te enervez, da o varza murata ai manca, izn;t it?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Necko » Vin Dec 02, 2005 5:13 pm

weed13 scrie:...doina, doru...


auzi, de mine si de varmiu te rog sa nu te iei, da?
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde bismark » Vin Dec 02, 2005 5:21 pm

intrebatil pe Gigi Becali de ce e el asa patriot(va zic eu dc:)) sa nu mai cautati )ROMANU SA NASCUT HOT SI TOT HOT MOARE:)) DAIA SUNTEM PATRIOTI:d
Avatar utilizator
bismark
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 30, 2005 12:00 am

Mesajde bismark » Vin Dec 02, 2005 5:22 pm

PLECI DIN TARA DAR CAND TE INTORCI TOT AICI FURI MAI BINE:d
Avatar utilizator
bismark
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 30, 2005 12:00 am

Mesajde Necko » Vin Dec 02, 2005 5:37 pm

bizmarc, fa bine si citeste regulamentul inainte sa postezi consecutiv. nu de alta da s-ar putea sa pleci inainte de-a fi venit. iti spui io ! cu patriotizmu moderatorilor si administratorilor forumului asta sa nu te pui, ca-i de rau !
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde baixinho© » Vin Dec 02, 2005 7:19 pm

Tzake scrie:Ma duare-n cur de romania.

atunci pleacă in plm in Biafra sau in Somalia. la ce căcat mai stai aici? cand văd d-ăştia ca tine care spun că ii doare in cur de această ţară imi vine să vă strang pe toţi de beregată. de ce nu pleci in altă ţară? că nu te descurci? că nu ai viză?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde tzache » Vin Dec 02, 2005 7:49 pm

de ce nu plec in alta tara?
ca tre sa mai ajtept fro doi ani, motive personale.
strange-ma tu de gat, iar ma duare-n cur de ce crezi tu despre mine.
ma duc sa ma chinui in alta tara, ce plm imi ofera tara asta? ce orizonturi? ce solutii? perspective? cacat... nu ma mai leaga nimic de tara asta. prietenii, locul, familia... imi vand aia saispemiidemetripatrati, imi iau nevasta si plec.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde Necko » Vin Dec 02, 2005 8:50 pm

drum bun si cale batuta ! satz ajute Dumnezeu sa reusesti asea cum vrei tu si sa nu ai parte sa plingi vreodata dupa tara asta in care te caci cu atita pofta !

itefa: scuzati-ma va rog, da am si io limitele mele
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde tzache » Vin Dec 02, 2005 9:46 pm

de ce exagerati atata ma, ce plm aveti toti.
va cacati atata pe voi si va atacati cand vedeti un copil cum se vaita ca nu-i convine.
ce sa spun, patriotilor! lasa-ti-ma in plm sa ma dau cu capu de pereti si sa vad pe pielea mea cum ie, nu va mai dati rotunzi (mai mult ca mine...).

nu-mi mai bat capu cu voi, maturilor...
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde Necko » Vin Dec 02, 2005 9:59 pm

tzache, iotz zic duar sa fii si deadevaratele rau asea cum esti aici. ca nush de ce cred ca numa gura-i de tine.

copilule...
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde o_tzestoasa » Vin Dec 02, 2005 10:03 pm

bai Tzake, fara suparare, da te-ai aprins cam tare..oare pt ca adevarul supara pa' om? nu-ti place sa vezi ca lumea sare de 2 metri cand zici ca te caci pe propria ta tara?
ce plm imi ofera tara asta?
da tu ce poola ta oferi tzarii? k-ntr-un post anterior ziceai ca te-ai trage pe cur de la a lupta pt Romania. Toati aia ca tine asteapta sa le ofere "tara" tot, da ei n-ar misca un dejet.
ma duc sa ma chinui in alta tara
apoi du-te tot invartinudu-te, ca-mi pari genu ala de roman care merge la cules de capsuni in Spania si dupa 3 luni de stat acolo se crede mare toreador si uita pana si cum se vbeste romana. Du-te nene, c'apoi cand ti-or trece anii, o sa ti se faca dor de tot ce inseamna Romania, chiar si de "lipsa de orizonturi". Iar a te abtine de la afirmatii d'astea ->
Ma duare-n cur de romania
, nu tzine de patriotism, ci de bunul simt al oricarui roman. ATAT.
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde kant emir » Vin Dec 02, 2005 10:31 pm

bah, da ceatz mai sarit pe betu tzake (carele si iel sho cam cata, ie drept)!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde old lord » Vin Dec 02, 2005 10:36 pm

...si sa nu ai parte sa plingi vreodata dupa tara asta....


sa plangi dupa romania !?!? ~p ~p asta e buna ~p
Cel mai dificil, când eşti înşelat, este să-ţi păstrezi demnitatea. Să te simţi de parcă n-ai merita oxigenul pe care îl tragi în tine. Te obişnuieşti cu asta. Începi să crezi. Chiar să-ţi placă. Ca o sticlă care nu se goleşte niciodată. Poţi să o duci la gură la nesfârşit.
Avatar utilizator
old lord
 
Mesaje: 1312
Membru din: Mie Mar 24, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Vin Dec 02, 2005 10:40 pm

e bine sa te bage lumea in seama cand vrei neaparat :D

e bine sa musti mana care te-a hranit,nu tzake?

si acum on topic: desi raman indiferent la unele lucruri,sunt roman pana la urma.si nu o sa neg asta :D
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde tzache » Vin Dec 02, 2005 10:50 pm

las ca sint altii mai nesimtiti ca mine, aia care stau in scaune directoriale, si isi fac de cap de 16 ani prin tara (si o s-o faca multi ani de-aci incolo).

ce tre sa ofer eu tarii? n-aj mijca un dejet in ce sens? :)
n-o sa-mi fie dor sa fac piata in obor, n-o sa-mi fie dor de tigani, nici de 313, n-o sa-mi fie dor de nici o persoana de aici. din moment ce nu ma simt la locul meu aici, dar de fapt, ce plm imi bat capu, cand tu habar n-ai ce e in sufletu meu, nici macar nu stii nimic despre mine, despre trecutul meu!?

crezi ca poti citi o persoana chiar asa de repede? am zis eu ca as lupta pt tara?
si daca sint nesimtit, ce?
cand vad ca tara se duce dracu, eu vreau sa scap, sa ma duc invartindu-ma;
ce asteapta tara de la mine? s-o scot din rahat?

sint uameni si uameni...
fiti mai toleranti
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Următorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori