Ai fost copil comunist? Povesteste ceva :)

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde Salma » Mar Sep 19, 2006 1:40 pm

cubu scrie:Si din alimentara nu scapa maica-mea fara sa-mi cumpere creveti, imi placeau la nebunie.


Da, da, crevetzi
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Mar Sep 19, 2006 1:48 pm

cubu scrie:Si din alimentara nu scapa maica-mea fara sa-mi cumpere creveti, imi placeau la nebunie.


Da, da, crevetzi, eram leshinata dupa ei :aplauze1: Chiar daca se gaseau pe toate drumurile nu ma saturam niciodata. Iar cand aveam pofta de dulce mergeam cu 5 lei la cofetarie la Hotel Nord si mancam prajitura "Buturuga" (preferata mea) si beam Cico, eram boieroaica :D Imi mai amintesc de papusile mici si tzepene, cu tzatze, copie jalnica dupa modelul Barbie, cu care puteai sa spargi linistit capul cuiva, de batatorul de covoare de care ne agatzam visandu-ne Daniela Silivas si Ecaterina Szabo si de un tricou galben pe care scria cu litere minuscule si negre "Ritmic" si de care ma simtzeam tare mandra pentru ca aveam "tricou cu scris".
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mar Sep 19, 2006 1:49 pm

sin ella scrie:niste chestii galbioare, cred ca se numeau batoane de lapte invelite in folie transparenta


astea mai exista si acum pe piatza.mie imi placea inghetzata de semana la ambalaj cu untul :n:
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Sep 19, 2006 1:50 pm

Polar creca era inghetata aia daca nu ma insel.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Mar Sep 19, 2006 2:23 pm

Bre si scrisesem ditamai mesaju cand m-a delogat fc-ul :nervos:

Sa reluam: mor si-acum de ciuda ca nu se mai gasesc vafe din alea, erau excelente. Portocale aveam doar de Craciun, ca si oua Kinder cu surprize (si-acu imi plac, dar am reusit sa nu mai cedez impulsului de a cumpara oua Kinder :D ).

Mi-amintesc ce am primit odata de Mos Gerila de la serviciul lui taica-meu: in principal un caiet cu foi veline pe care cu greu se putea scrie, ca erau cam lucioase, si un creion chimic ~p

Cand se "lua" lumina era o adevarata aventura pentru noi, copiii: incepeam sa ne vanam prin casa, scoteam chiote ca-n vestul salbatic, cautam si aprindeam lumanarile sau lampile cu gaz pastrate special pentru ocazii d-astea si, daca era prea devreme pentru culcare, stateam la povesti cu ai nostri parinti.

Si era asa de frig iarna in casa... ai mei aveau un calorifer electric d-ala mare, cu ulei (nu stiu, era interzis oare sa ai asa ceva? ) si il mai bagau in priza sa ne incalzim. Dimineata, maica-mea ne incalzea hainele pe el si era asa de bine sa le pui pe tine fierbinti cand erai rebegit de frig... mi-amintesc ca stateam in casa cu izmene pe sub pantalonii de flanel (am o poza facuta de taica-meu, de-a dreptul criminala: io pe buda, cu cartea-n brate (ca d-aia mi-a facut poza, ca ma uita Dumnezeu pe buda finca-mi luam mereu o carte de citit cu mine, le luam peste tot, si nu stia cum sa ma dezvete :D ) deci io pe buda, cartea in brate, un ranjet oarescum surprins si 3-4 straturi de underwear ~p mama, ce draci am avut ca mi-a facut poza aia, in complicitate cu fratemeo... si a scos-o pe hartie mare, aproape A4 :n: ceea ce-mi aminteste c-ar trebui sa cat poza si negativul cand mai trec pe la ei :P)

Asa... si-am mers si-n practica, fratilor... da' nu la fructe, ca jmecherii, nu. In principal la depanushat porumb (cine nu si-a luat macar un stiulete in cap nu poate pretinde ca a fost la depanushat porumb :D ); ma punea maica-mea sa-i aduc matase de porumb si furam si 2-3 stiuleti/zi, ii duceam la bunica-mea sa dea la pasari si la porc. Am mai fost la rosii, la cartofi, la sfecla, la marar si la dezburuienat culturile de soia. Asta din urma a fost cea mai nashpa practica: cu cutite de acasa si preferabil cu manusi in maini, trebuia sa hacuim si sa smulgem niste buruieni tepoase si mai mari decat noi... plus ca nu prea aveai ce sa iei acasa. Iar la cartofi si la rosii, profii erau mari magari: ne controlau si ne puneau sa desertam traistile in care bagasem cateva legume frumoase si mari ca, vezi Doamne, n-aveam voie sa luam... si apoi ii vedeam pe fereastra autobuzului cum strangeau produsele atent alese de noi in sacosi si le bagau la bagaje sa le ia acasa...

Erau insa si parti bune: munca in aer liber (nu ne duceau daca era vreme rea), in pauze ne distram, jucam capra sau lapte-gros, iar o data sau de doua ori am primit si bani pentru ce-am muncit - si, mama, ce incantata am fost.

Eu zic ca din cand in cand e bine ca progeniturile sa faca munca la ferma, dar sa aiba si conditii: haine de protectie, unelte, masa, plata. Le-ar face bine si la sanatate si la constientizarea unei lumi de care sunt cam rupti si la eliminarea anumitor "fumuri" sau atitudini de mironosita :P
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Sep 19, 2006 2:25 pm

bah da de bonboanele alea CIP (corector igienic parfumat), 100% chimicale care se gaseau fie la punga, fie la un fel de cutie de plastic, cam ca aia de la crema de gheta fie la una gen tic-tac duar ca ceva mai mare, nu iji mai aduce nimeni aminte? ca io stiu ca apruape toata gradinita am halit kilograme intregi de din alea si inca ii mai furam si si lu bunicamea ce aducea pentru coliva :n: (cred ca faptu ca am dantura varza acuma si dau miliuane la dentist de la cip-uri mi-se trage, da nu regret nimic:P)
In rest mai tin minte ca imi aduse-se unchimiu un bluzon albastru pe care scria Greatest si mi l-au furat ajtia la gradinita dupa doo zile. Si mai tin minte pixurile cehesti metalice cu 4 culori si alea romanesti cu lupa la un capat, si indienii si cauboii din plastic, si cacaturile alea de jucarii metalice de le asamblai cu suruburi si piulite, cuburile de lemn, salamu de sibiu de la casa de comenzi, si filmele de la bulgari si de la turci, plus bicicleta mea Pegas pe care mi-au luat-o ai mei de undeva dintr-o comuna de langa Galati, ca veneam de la munte si acolo au gasit-o. Jtiu ca iera verde si in loc de 2 roti d-alea mici care se prindeau la roata din spate ca sa inveti sa mergi avea numa una, da a fost buna si asa. A si mai stiu ca am fost odata la gradinita cu o cutie de San Pelegrino de portocale si o revista ptr copii frantuzeasca parca si educatoarea nu jtia cum sa ma faca sa nu o arat la ailaltzi copii, si masinile matchbox pe care mi le-au loat ai mei din Bulgaria de n-avea nimeni in tot cartieru:D
Cam asta ie tot ce imi mai aduc aminte.
A si mai jtiu ca noaptea se oprea lumina, ca la televizor erau numa filme tampite si ca desi aveam teveu color, majoritatea filmelor erau alb-negru, ca uneori tot iarna se mai oprea si caldura de ma invelea maicamea cu 2 plapumi, ca atunci cand am inceput clasa 1 in 89, ne puneau sa cantam imnu si io nu-l stiam, si ca laptele se lua pe cartela (mai avem cred inca cartela aia undeva prin dulap).
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mar Sep 19, 2006 2:39 pm

da bre bomboane cip... mancam in prostie din alea. si mentosane, si bomboanele olimpic parca. Si luam oranjada la pliculete si mancam asa praful ala, nu-l mai faceam suc :n: ma mir ca, la cate chimicale am bagat in mine, sunt sanatoasa-tun.

filmele erau ba cu piedone ba indiene... dar am vazut si razboiul stelelor.

Ca jucarii, figurine din alea aveam o gramada, ca eram pasionata de ele (de papusi mai putin) si purtam razboaie cu fratemeo. Aveam si masinute mai nashpa dar si 2-3 masinute din alea frumoase si mici, de li se deschideau usile... eram fascinati de ele. Am fost odata in vizita la niste cunostinte si baiatul lor (om la 20 si ceva de ani) avea vreo 10 din astea si le tinea la loc de mare cinste si noi salivam p-acolo...

Aveam si cuburi din alea colorate cu tzumburushuri cu care faceai constructii, erau tare vechi si chinuite, dar ne certam pe ele mama-mama...

Bineinteles ca aveam colectii de poze de la gume de mestecat, le tineam in albume pentru fotografii, aveam si colectii de timbre si cumparam plicuri filatelice de la posta, faceam schimb cu prietenii...
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mar Sep 19, 2006 2:43 pm

la noi la Alimentara aveau napolitane Gigel. erau dreptunghiulare. intr-o zi n-am avut ce face si am rugat-o pe mama sa-mi cumpere si mie doua, una cu aroma de ciocolata si una cu aroma de vanilie (sau lamaie, nu mai stiu). nu am putut sa mananc nici macar o bucatica, deoarece, pe langa faptul ca erau tari de spargeai peretii cu ele, aveau un gust ranced. de atunci, am alergie la numele Gigel. aviz amatorilor, ca nu stie cand sunt in toane rele.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Djinn » Mar Sep 19, 2006 2:45 pm

loool ~p bine ca ne-ai zis.

Da' useru x de ce nu mai zice nimic? Sau te pomenesti ca ne-a impulsionat sa dam drumul la robinetul cu amintiri ca sa scrie articol la ziar?

;k
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Mar Sep 19, 2006 2:46 pm

Djinn scrie:Eu zic ca din cand in cand e bine ca progeniturile sa faca munca la ferma, dar sa aiba si conditii: haine de protectie, unelte, masa, plata. Le-ar face bine si la sanatate si la constientizarea unei lumi de care sunt cam rupti si la eliminarea anumitor "fumuri" sau atitudini de mironosita :P

sunt de acord partzial cu tine... bine k din fericire eram prea mica sa prind munca pe ogor colectiviat... da am mai ajutat prin gradina pe la bunica :) numa sa cosesc iarba n-am reushit sa invatz... in rest, sa intorc brazde, sa adun fanu, sa joc pe capitza :D sau sa mai plivesc un strat din gradinitza...

razboiul stelelor shi eu l-am vazut cu tata... oare catzi ani sa fi avut, 6-7?... nu mai shtiu, shtiu doar k era un cinematograf aproape de casa, care acum s-a desfiintzat. tata era pasionat de filme, shi ma lua cu el... imi zicea daca vreau sa ma duc, shi eu ii ziceam k nu shtiu, depinde ce film e... shi zicea "bine, te duc pana acolo sa ne uitam la afishele alea mari cu filme, shi daca itzi place, mergem"... intotdeauna ziceam k vreau sa merg... amintirile astea imi sunt foarte scumpe pentru k ma intzelegeam foarte bine cu el, eram apropiatzi... :) a, shi ma mai ducea shi in parcurile de distractzii, sa ma dau in mashinutze shi buburuze :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Sep 19, 2006 2:51 pm

Bai da guma aia geniala Gumela o mai tineti minte? Aia numa o data, cand ori era stricata, ori cazuse ceva ulei pe ea si se muiase, am putut-o manca asa de tare era.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

jucarii

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Sep 19, 2006 2:56 pm

Un alt moment fericit al copilariei mele a fost cand ai mei mi-au cumparat trenuletz electric. Facut in Republica Democrata Germana. Locomotiva diesel cu 3 faruletze in fatza si 3 in spate, doua vagoane de calatori si un vagon de posta. Eram la gradinitza in grupa mare...si aveam voie sa ma joc cu trenuletul numai cand venea tata acasa de la munca.

Matusi'mea a fost in calatorie in URSS si mi-a adus de acolo o masina teleghidata, care a fost o alta minune a copilariei mele.

Minge de 35 ati avut ? :n:

Jucariile chinezesti...iara...erau la mare moda atunci. Aveam un fel de camionas care in spate avea pasari facute dintr-un fel de plus...si un alt camionas care in spate avea un urs panda care se misca inainte si inapoi. Si un autobuz mare si frumos pe care scria Cao-Cao.
A...si masinutele din plastic facute in URSS...Panhard. Parca asa se numeau. Li se deschideau usile, capota si porbagajul. O adevarata minune !

Ca "jocuri de societate"....Turism (o varianta autohtona a Monopoly-ului) si Bunul gospodar. Bunul gospodar era preferatul meu. Imi cumparam radio, aspirator, televizor, masina de spalat...chiar si apartament. :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mar Sep 19, 2006 3:25 pm

bunul gospodar? nu-mi amintesc. cred ca mi-ar fi placut :D

Aveam jocuri din alea de cultura generala, cu intrebari si raspunsuri si luminite.

Maica-mea avea un catalog Quelle mare, mama cat il rasfoiam si faceam semne pe el ce voiam sa-mi "cumpar"... ce de jucarii superbe erau acolo... casute intregi, masinute de spalat si aragazuri de jucarie, hainute de papusi, supermarketuri cu de toate, unde puteai sa fii vanzator sau cumparator... eh.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mar Sep 19, 2006 3:45 pm

Oribilul Mosh scrie:Minge de 35 ati avut?

m-am dus intr-o zi la librarie sa-mi cunpar "minge de 35". urmeaza in continuare urmatorul dialog care a avut loc atunci intre si tanti de dincolo de tejghea:
- saru' mana.
- buna ziua, copilas.
- mingi de 35 aveti?
- da. vrei una?
- da, as avrea. cat costa?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Mar Sep 19, 2006 3:48 pm

Mi-a zis cineva ca se mai gasesc bomboane Cip prin Cluj..
Erau preferatele mele.. cutiile alea rotunde pastrau mirosul lor mult timp..
Asa, Olimpic le zicea la bomboanele mentolate :D
Ai mei inca au cuburi d-ale cu tzamburush.. cu alea am stricat eu lacul de pe bratele la fotolii sau la mobila :D
Jucarii stiu ca aveam un vaporas albastru.. si tot albastre, niste cercuri, care sa mor daca stiu pentru ce erau, dar erau bune sa-i dau sora-mii in cap.. Mai erau alea chitaitoare.. pisica galbena.. mai erau din-alea pe rotite..

Am o papusa primita cand am implinit un an, e o papusa bebe.. si ai mei nu mi-au dat-o sa ma joc, rezultatul, azi inca o am si am luat-o cu mine aici :D
Inca mai am o papusa destul de mare, cu rochita verde si ochii care au ramas blocati.. aveam si un urs maroniu, i se roteau bratele si picioarele.. un iepure alb, tot asa..
Ah, da, aveam cuburi din-alea cu imagini, erau asa de faine!

Ai mei erau inteligenti si ascundeau cu randul jucariile, ca sa nu cumpere mereu.. si cand ma plictiseam de unele, scoteau alea vechi si tot asa.. destepti parinti.. si uite rezultatele ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde river » Mar Sep 19, 2006 6:32 pm

In multe dintre amintirile spuse de voi ma regasesc si io, e normal poate, aceleasi cateva dulciurele, cozi la ulei, paine si zahar cu o cartela mototlita in mana, mentosane, cavit, bombonele verzi in cutii tot verzi (d'astea am mai vazut si in zilele de azi)...

Ce mi-a ramas intiparit in minte (si-n simtire :D ):

-mesele de seara in familie, in "sufrageria mica", in fatza televizorului, urmarind un film romanesc cu multe macarale. adevarate cine, bucate alese pe masa: paine prajita si ceai de tei... dar mai ales zambetul mamei si al tatei care ne transformau aceste "mese" in adevarate festinuri...

-imi aduc aminte ca ma revoltam (aveam doar 5-6 ani):"iar e asta la televizor?!!" si aud si acum glasul tremurand al bunicii: "pai asta e tatucul nostru, de el trebuie sa asculti!"

-imi aduc aminte de cele doua minute pe saptamana de desene animate, de Mowgly si Tom si Jerry, minute pe care le devoram pur si simplu, le urmaream tinandu-mi respiratia de teama ca cel mai mic zgomot sa nu-mi fure atentia...

-imi aduc aminte de caramele tari, shaclaite in buzunarele gecii de iarna...

-imi aduc aminte de Mos Neculai care ne-a adus intr-un an, mie si sora-mii, cate o clamite de prins parul... Si-am spus poezii si am cantat si am ras.

-imi aduc aminte de tovarasa invatzatoare: "spuneti-mi, copii, voi mergeti la biserica?" si eu am zis "eu ma duc, cu bunica" si ea mi-a zis:"sa nu mai spui asta niciodata" si m-a pus in banca si mi-a pus 9 la purtare. Si-mi aduc aminte de glasul hotarat al tatei: "sa te duci sa-i spui lu' tovarasa ca BISERICA e un monument istoric! Si ca mereu ai sa te duci la biserica!". Eram in clasa a II-a

-Imi aduc aminte de gustul de pepsi, o data pe an, la mare, 7 lei sticla... si de gustul batoanelor glazurate de 2 lei 50... si de acadele la 25 de bani, din zahar ars luate din fata curtii scolii...

-imi aduc aminte de bob dylan si beatles, ascultat in surdina de tata... si europa libera...

-imi aduc aminte ca in librarii nu gaseai carti pentru copii. decat pe sub mana. si-mi aduc aminte si elicopterul roz, de plastic si de trusa de traforaj de la Mos Gerila... In anul acela m-am crezut baietzel :) Imi amintesc si de jocurile cu margele de sticla si de Tovarasa Educatoare...

-imi amintesc de colega mea, Mihaela, care in clasa a III-a, mi-a oferit 10 lei ca sa refuz snurul galben :D Si de faptul ca am parat-o pentru asta tovarasei invatzatoare... Mihaela si-a pierdut astfel snurul rosu :D

-nu-mi mai amintesc ca daca imi mai amintesc scriu un roman :D
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde sin ella » Mar Sep 19, 2006 6:55 pm

da, cam aceleasi amintiri, doar ca unii asa frumos le povestesc... :*

si daaa cinele copioase constand din paine prajita frecata cu usturoi si stropita cu ulei si cu sare... hhmmm :eat: de neuitat! si carne cam o data pe saptamana, ca deh, ne hraneam sanatos :n:. bine ca era slanina si untura din belsug :@)

ce-i ala Cavit??
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Weet-weet » Mar Sep 19, 2006 7:44 pm

Vitamine :D
eu nu tin minte de cand eram mica, dar stiu ca acu' vreo.. 6-7 ani au gasit ai mei in farmacie.. foarte bun!

Frumos river, dar mai zi-ne :D
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Mar Sep 19, 2006 8:04 pm

Nanuka-"Mai erau si niste bomboane chinezesti f mentolate..cred ca iereau pt durere in gat..."

Parca acelea erau de eucalipt.

Eu imi amintesc ca gasisem intr-un sertar niste tichete de zahar si faina. Si-am intrebat-o foarte mirat pe maica-mea daca au circulat cu adevarat.Mai tarziu am avuit ,destul,parte de ele.
Dar ma abtin.Imi pregatesc fortele.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mar Sep 19, 2006 8:35 pm

sin ella scrie: bine ca era slanina si untura din belsug :@)

exaaact, si noi mancam multa paine prajita cu untura si sare, ce buna era :) si dupa revolutie am mai mancat, inclusiv recent, dar mai rar si doar de pofta, ca nu e sanatos :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Dragos C. » Mar Sep 19, 2006 10:03 pm

Am prins putin din acea perioada, n-am apucat sa fiu pionier, nici cu snurulet, nici fara. Pentru ce erau culorile alea? Si ce reprezentau? Doar soim al patriei am fost, am si acuma o poza in care o fata, pionier, imi lega o esarfa rosie la gat. Si faceam serbari, ne costumam in tot felul de personaje, invatam poezii si cantece, pe care le spuneam la serbarea de sfarsit de trimestru. Iar iarna venea mos gerila cu cadouri cumparate de parinti.

Zilele de vara erau cele mai frumoase. Stateam de dimineata pana seara in fata blocului si ne jucam pac-pac, tara tara vrem ostasi, flori-fete, ratele si vanatorii, urmarirea, si cate altele. Aveam prastii si tuburi cu sageti, fiecare incerca sa le confectioneze cat mai original. Si cateodata iesea macel mare. Si din cand in cand jucam fotbal, eram o gramada de copii pe afara. Unde au disparut? Ori sint mai putini, vorba cuiva de pe aici, ori stau in casa pe internet. Ca altfel nu-mi explic.

Imi aduc aminte si de indienii si cowboy-ii din plastic, pe care ii bagam in cazemate construite de noi si apoi incercam sa-i tintim cu pietricele, fiecare tragand in cazemata inamicului. Odata ne-am enervat asa de tare, incat am inceput sa aruncam cu ditamai bolovanii, deoarece reusisem sa facem atat de bine cazematele, incat erau imposibil de daramat cu mijloace mai elegante.

Toti faceam colectie cu surprize turbo si cu fotbalisti, nu mai tin minte cum se chemau astea. Si aveam masinute, pistoale cu capse si jocuri electronice aduse de la rusi. Astea mai spre final.

Ascultam discuri la pick-up. Am savurat o gramada de povesti, nici nu respiram. Si tot atunci am ascultat prima oara modern talking.

La tv ma uitam la mihaela, lupul si iepurasul, tom si jerry. Cat imi placeau desenele animate si filmele rusesti, desi nu intelegeam nimic... De sarbatori dadeau rusii niste filme tare faine, cu baba cloanta, printese si feti-frumosi. Si casa babei statea pe doo picioare, asa, ca de gaina, si se misca de una singura.

La scoala, manualele contineau povesti educative si pline de invataminte. In clasele intai si a doua trebuia sa ne luam de acasa papuci de schimb, ca nu ne lasa sa intram oricum in clasa. I-a spus tata invatatoarei ca ar trebui sa vina si ea cu papuci de schimb. Drept consecinta, in clasa a doua am avut premiul II. :n:

Mare dreptate are gabriel, copilaria celor de azi nu e copilarie. Dar asta e alta poveste.
Lasa-ma sa-ti transform lacrimile in flori si sa te bucuri, si sa simt din zambetul tau o eternitate.
Avatar utilizator
Dragos C.
Junior Member
 
Mesaje: 271
Membru din: Vin Mai 31, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mar Sep 19, 2006 10:37 pm

Dragos C. scrie:nici cu snurulet, nici fara. Pentru ce erau culorile alea? Si ce reprezentau?

snurul galben era al comandantului de grupa (randurile de banci in clase), cel galben era al comandantului de detasament (seful clasei), iar cel bleu al comandantului de unitate ("seful" scolii).

intrebare de baraj pentru toti userii: care dintre voi a fost la PTAP (Pregatirea Tineretului pentru Apararea Patriei) si ce cretinatati a facut acolo? eu o sa povestesc alta data ca acum mi-e cam lene si somn (ordinea este aleatorie).
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mar Sep 19, 2006 10:44 pm

post merlucian adresat tutulor uzarilor:

constat cu placere ca acest thread s-a dezvoltat (daca si gaga a scris la modul serios, inseamna ca subiectul este bun ~p ), dar s-a si abatut de la ideea din primul post. ca urmare, sunteti de acord ca titlul threadului sa fie schimbat in Amintiri din copilarie? ce-i drept, in cazul unora nu este vorba de copilarie, dar in multe posturi nu se povesteste doar de ceea ce faceam ca soimi ai patriei / pionieri / utecisti.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Sep 19, 2006 11:03 pm

apropo de abecedaru lu Dragos C, tin minte si acum o povestioara inbecila cu un copil pe care il chema Parvu (WTF?) si care lua masa inpreuna cu familia sa (in apartamentu nou, spatios, luminos, frumos mobilat, construit de socialism, ofcorz) si care de fomist ce iera s-a inecat cu paine, sau cu supa. ceva de genu si la final tasu ii face morala sa manance frumos. ceva de genu asta.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Sep 20, 2006 3:25 am

If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Sep 20, 2006 5:17 am

care dintre voi a fost la PTAP (Pregatirea Tineretului pentru Apararea Patriei) si ce cretinatati a facut acolo? eu o sa povestesc alta data ca acum mi-e cam lene si somn (ordinea este aleatorie).

io am fost peteapist (am fost chiar intr-o tabara PTAP), unde am facut di tati: bautura, tutun, fetijcane, pas de defilare, bautura, tutun, fetijcane, tras cu pujca, bautura, tutun, fetijcane - distractie, ca in orice tabara (numa ca nu era chiar ca in frageda copilarie, ca eram deja licean); a, si bautura, tutun, fetijcane

in rest - n-am fost demn de cele snururi colorate, da-n schinb stiu shamu preturile la tigarile de atunci (pe sortimente si caracteristici)

am, ca tot omu, o sama de amintiri puternice din acele vremi (de fabt, din vremea copilariei si adolescentei mele); poate o sa revin cu niscai povesti (ma gandesc la o seara de Craciun: stateam si frunzaream o carte la lumina instalatiei din pom, radioul - Europa Libera - imi spunea povesti triste despre oameni chinuiti in inchisorile comuniste; stateam lipit de calorifer si ma gandeam la acei oameni necunoscuti, pe care ii silea un gardian idiot sa cante "pe aia cu dom, dom sa-naltam" intr-o alta seara de Craciun)

intr-o alta seara de Craciun (cu ninsoare multa, si liniste, si vraja) am auzit un cor (unul adevarat!) cantand colinde (adevarate!) sub geamurile unui doctor cunoscut - a fost absolut incantator; cred ca nici Mos Craciun/Gerila in persoana daca m-ar fi vizitat nu m-ar fi bucurat mai tare; pastrez aceasta amintire ca pe un cadou extraordinar.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 20, 2006 8:09 am

@ baixo & eye : Subiect despre copilarie am facut si eu : http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=3244&page=1
Totusi, nu cred ca e cazul sa uniti acest subiect cu ceva. Dupa cum zicea si eye-ul mai demult, pe forum s-au schimbat multe : oameni, conducere, deschizatori de subiecte, subiecte...etc. Asa ca...subiectele trebuiesc reinnoite.
De asemenea titlul mi se pare foarte sugestiv...si e foarte interesant ca ne referim doar la perioada comunista a copilariei. Cat a prins fiecare. Eu am prins anii '80.

---

Si acum...on topic. Am gasit o cutie de bomboane d'alea pentru gat de care spunea Nanuka. I-am facut poza....sa va reamintiti si voi cum era :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Sep 20, 2006 8:41 am

fluf scrie:ma mir ca, la cate chimicale am bagat in mine, sunt sanatoasa-tun.


cine te-a pacalit? ~p

noi ne incalzeam cu ce ne incalzim si acum cand astia nu dau drumu' la caldura la timp sau cand o taie prea devreme: cu un arzator industrial ciordit din 23 august, pe gaze. e extrem de ilegal si accidente au avut loc dar e cel mai ieftin si mai bun :D

care dintre voi a fost la PTAP (Pregatirea Tineretului pentru Apararea Patriei) si ce cretinatati a facut acolo?


eu. si nu am facut cretinitatzi. am facut parte din trupele speciale de aparare a bukalelui si a fo marfa, am tras cu tot ce exista armament in dotarea armatei, am avut parte de cei mai tari antrenori de ju jitsu, am facut orientare, machete, rachete, a fo extrafain ca eram favorizatzi :D

noi invatzam sa traga la tzinte brau pe aia care va invatzau pe voi. asta e singurul lucru pe care il regret, pe care l-a luat revolutzia si a fo fain.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde older » Mie Sep 20, 2006 10:06 am

PTAP am facut si noi in clasa a 5-a - ultima pe care am prins-o ca pionier - pentru ca dirigului nostru ii placea foarte mult sa vorbeasca... Nu tin minte decat ca se apucase sa ne dicteze cuvantarea lui ceausescu de la al treispelea congres. iar pe noi ne dureau mainile ingrozitor de la viteza cu care scriam.

cavitul stiu sigur ca nu mi-a placut deloc, ca si glucoza (erau acelasi lucru?!)...

ha! noi aveam campionate de bunul gospodar si turism, iar cand unul din prietenii de atunci a primit un monopoly de prin strainataturi s-a decis in unanimitate ca bunul gospodar e mult mai bun... eh...
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 20, 2006 10:58 am

da, older. si eu faceam campionate de "Bunul gospodar". ==D

fluf, pentru ca nu stii de Bunul gospodar...uite aici http://www.igu.ro/latrecut/?cat=27
Ai acolo atasata si tabla de joc, si biletele cu premii....

Daca s-ar mai gasi acest joc pe undeva...as fi bucuros sa-l cumpar. :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori