Ai fost copil comunist? Povesteste ceva :)

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde cr3tz » Lun Sep 18, 2006 11:09 pm

moshule nu toti copii sunt asa.daca ai iesi mai des din casa,adica din fata calc poate ai observa asta :)
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Nanuka » Mar Sep 19, 2006 2:23 am

Mai erau si niste bomboane chinezesti f mentolate..cred ca iereau pt durere in gat...de culoare verde...deci singurele care-mi placeau...eu nici nu ma prea dau asha in vant dupa dulciuri..deci nu stiu...da..si pepsi ierea bun:P...
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde punct » Mar Sep 19, 2006 4:47 am

mai era si bobo-crem, crema sarbeasca ca care ne dadea mama la fund cand ne iritam :moon: , almanahurile pe care le citeau ai mei tot timpul, citro sau brifcorsi inca o ciocolata sarbeasca, nu imi aduc aminte numele ei, era parca intr-un ambalaj rosu si intre doo straturi de cioco neagra era un strat de cioco alba, era atat de buna... si bineinteles filmele japoneze de la cinema: sora13, biciul fermecat... vorba moshului, a fost o copilarie frumoasa, n-am avut decat ce mi-a trebuit.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mar Sep 19, 2006 7:09 am

offtopic
cr3tz scrie:moshule nu toti copii sunt asa.

ai perfecta dreptate, mai sunt si d-aia care, la 4 ani (habar nu posed cat are pustoaica si nici nu ma intereseaza) au deja un album. nu foto, ci de melodii. precoaca rau, pe ochii mei.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Shaki » Mar Sep 19, 2006 8:21 am

moshule, acu nu k sunt copiii asha shi pe dincolo... chestia e k nici nu mai sunt asha multzi copii :) pai cand eram eu mica shi jucam ratzele shi vanatorii... sau tzara-tzara vrem ostashi... blocam strada din fazta blocului :D acum nu cred k shtiu mai mult de 2-3 copii mai mici pe scara :)

in rest... mi-am adus aminte de nishte lucruri foarte dragutze, dar ma gandeam sa le scriu pe jurnal :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Mar Sep 19, 2006 8:29 am

Nanuka scrie:Mai erau si niste bomboane chinezesti f mentolate..cred ca iereau pt durere in gat...de culoare verde...deci singurele care-mi placeau...

Da da da da :D ce-mi placeau alea.. ai mei cred ca inca au macar o cutie metalica de la alea..
Ai mei cred ca au inca almanahuri.. m-am uitat prin ele ani intregi, mai ales era unul in care erau bancuri..
Zicea Moshu ca atunci cand se oprea curentul aprindea o lumanare.. ai mei aveau chiar o lampa cu ulei, mi-a placut, dar facea mult fum a dracu..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Sep 19, 2006 8:31 am

Io citeam almanahul super beton "Vanatorul si pescarul sportiv" si eram abonat la Cuteazatorii bineinteles, pe care mi-o fura un vecin de pe scara sa citeasca el primu si apoi mi-o punea inapoi in posta.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde jeorj » Mar Sep 19, 2006 9:08 am

ce vo apucat si pe voi cu amintirile astea comuniste.
io ce sa zic, normal ca am amintiri foarte faine din copilarie. faptul ca mergeam la coada de la 12 noaptea, lasam sacosele cu sticle la coada:D, si toata noaptea hoinaream prin orasul scufundat in liniste si bezna, pentru noi era o adevarata aventura. asa ca ne ofeream voluntari acasa.
cel putin in clasele 5-8 am ras cat pentru o viata de om normal:D. mergeam pe stadion la repetitii pentru demonstratia de 23 august sau de 1 mai, cu scutire de la orele de scoala, si dupa o juma de ora de gimnastica aveam liber. si apoi incepea nebunia, ca stadionul era langa parcul Subarini din Sibiu care erea universul nostru de joaca. hotii si vardistii, prinselea cu bicicletele, catarat prin copac, concursuri de sarituri peste paraiasul din zona, si cate nu mai puteam inventa cu imaginatia de copii. apoi cazaturi spectaculoase, capete sparte, maini rupte, biciclete strambate ireparabil, toate astea erau motive de ras, chiar si pentru cei in cauza:D. chiar si acum cand ne mai adunam cate 3-4 colegi de atunci, nu ne putem abtine sa nu ne aducem aminte de acea perioada, si cate doo trei ore nu ne mai oprim din ras.
dar erau si faze nasoale cand trebuia sa intram in contact cu oameni maturi, la cate o coada de trei sute de persoane, la carne, sau la zahar, sau mai stiu eu ce era criza, unde "oamenii" erau in stare sa calce peste oricine ca sa ajunga un pic mai in fata sa mai prinda ceva.
lucrurile s-au imbunatatit oarecum cand o venit nicusor la sibiu, ca deturna trenurile cu alimente ce mergeau spre scornicesti, si le descarca la sibiu:D. era foarte apreciat pe vremea aia, cam ca acum iohanis~p
europa libera si vocea americii era ascultata de multi cu radiorile la maxim si totusi nu am auzit ca vreunul sa fi patit ceva din cauza asta. cat despre ce injuraturi la adresa regimului auzeai pe la cozi, pot sa zic ca de aia nu mio placut perioada, ca ereau prea multe:D. da acu sunt si mai multe~p
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Sep 19, 2006 10:10 am

punct scrie:si inca o ciocolata sarbeasca, nu imi aduc aminte numele ei, era parca intr-un ambalaj rosu si intre doo straturi de cioco neagra era un strat de cioco alba, era atat de buna...

Aoleo, taci ca imi vine apa in gura. Sa nu mai vorbesc de gumele Baltazar, cele in forma de tigarete, abtibildurile de la CM din Mexic, plus ceasurile cu 7 melodii si cele anti-soc.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Sep 19, 2006 10:24 am

la 4 ani (habar nu posed cat are pustoaica si nici nu ma intereseaza) au deja un album. nu foto, ci de melodii. precoaca rau, pe ochii mei.


aaaaa. uite cine gandeste ca mine. bine ca nu semanam ... la barba :D


Mai erau si niste bomboane chinezesti f mentolate..cred ca iereau pt durere in gat...de culoare verde...deci singurele care-mi placeau...


da, cum zice si uit, in cutiile alea de tabla verde si erau jeleuri asa.


va pish pe totzi, mama lucra in comertz asa ca mancam toblerone si tic tac, la ciocolatzile chinezesti nici nu ma uitam :D ta na na na naaa naaa

ba mint. am fost intr-o tabara in care ne invatza sa cantam si sa dansam pt ceashca si atunci am halit ciocolatzele chinezesti cu poze cu peti de acvariu pe ele.

tabara era la pttr adica tot in buk pe langa leu dar doo saptamani toti cei care eram in spectacol nu am avut voie sa parasim incinta. nici acu nu inteleg de ce pt ca la show l-am vazut pe ceashca asa e departe ca avea capu ca o gamalie de ac.

da o fo fain ca acasa ne-a dus cu niste autobuze cu recuzita (ca ne-a mai tinut inchisi si dupa spectacol doo zile, veneau parintii in vizita ca la puscarie) si am ciordit mingii de plaja si botosi de balet ~p

ne aduceau si oameni sa ne distreze, cei care treceau de secu: socaciu, alti folkisti am uitat acu' care, popeasca, arsinel. care erau siguri.

a fost o tabara de izolare de neuitat. erau camine separate de fete si baietzi si ca sa vie baietzii la fete se imbracau in fuste ~p
atunci am vazut primele inventii in materie de costume de baie. slip in loc de sutien si invers. marfa.

a si tot atunci am vazut primul baiet cu 3 tzatze. facea furori in camine cu sfarcurile lui. era marfa pacat ca nu aveam voie sa iesim din curte asa ca am experimentat doo saptamani de puscarie amabila :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde useru_X » Mar Sep 19, 2006 10:28 am

parca abtibildurile si ceasurile cu melodii au venit dupa revolutie ...si culorile tot dupa revolutie au venit :) pe vremea lui Ceausescu nu prea gaseai lucruri colorate :) de aia tin minte ce mult mi-am dorit niste tenisi de culoare rosie ...cum m-am tot uitat in vitrina la ei ...dar m-am razbunat dupa revolutie cand imediat mi-am procurat niste adidasi oribil de colorati, de musama (turcesti) care m-au tinut trei luni parca :))
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Sep 19, 2006 10:36 am

ba nu. erau culori.

in tabara de care v-am zis era coregraf unu de la circ care tot schimba adjunctii.
asa ca am dansat pe rand asa:

- sa le dam in maini mingi cu buline colorate pe care sa le arunce la: "am vazut un om care saruta un copil de-o schioapa"
si ne-a dat
- nu e bine, trebe niste lauri aurii pe care sa ii ridice la "in mii de culoooori"
si ne-au dat
- mai bine esarfe rosh galben si albastru cu care sa fluture la " se vedea in el dragostea de om, dragostea de tzaaaaraaaa"
si ne-au dat
- ba sa faca din dejte fara alea cand e cu "se citea in el drumu patriei viitoru iei"
si ni le-au luat

asa ca am dansat cu mainile guale pe:
"cand tzara te-nvatza trei nume cu drag
partidu, ceausescu, romaniiiiiia
[blablabla am uitat versurile da era cu meleag]
partidu, ceausescu, romaniiiiiia"
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde useru_X » Mar Sep 19, 2006 10:43 am

stiu ca se faceau colectii cu ambalaje de la diverse dulciuri aduse din afara si ca sa omori plictiseala puteai sa-ti aduci cutia cu ambalaje si sa-ti fascinezi oaspetzii :))))
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Sep 19, 2006 10:46 am

si cu capace de bere si cu surprize de gume si jucam "capace" sau "surprize" cu ranga sau cu lantzul de bicicleta (latzu era mai marfa ca ranga)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sin ella » Mar Sep 19, 2006 10:51 am

waw, ce amintiri frumoase aveti :). io in copilarie munceam la colectiv si p-acasa de-mi sareau ochii din cap... si intre timp voi va distrati si va jucati cu ranga :nervos:. aia da egalitate! de aceea s-a ajuns unde s-a ajuns! cum vrei sa progresezi, domle, cand unul munceste si restul lenevesc?!?! ntz, ntz, ntz
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Sep 19, 2006 10:52 am

useru_X scrie:parca abtibildurile si ceasurile cu melodii au venit dupa revolutie


nici vorba. eu am avut abtibilde cu EURO '88 RFG. cumparate de la tiganca care vindea si gume Turbo :D

iar ceas cu 7 melodii mi-a adus tata in 1987...cand a venit din delegatie de la Timisoara. a fost unul dintre cele mai frumoase cadouri primite vreodata.
eram clasa a III a...si, la scoala, toti copiii veneau in pauza la mine sa le pun o melodie la ceas. spre marea mea bucurie...ca aveam cu ce sa ma laud :D
cred ca la sarbi se faceau ceasurile alea.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Sep 19, 2006 11:01 am

sinel, nu ai sesizat si nuantza cu pushcaria, numa la ranga tza ramas gandu :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Sep 19, 2006 11:07 am

useru_X scrie:parca abtibildurile si ceasurile cu melodii au venit dupa revolutie


nici vorba. eu am avut abtibilde cu EURO '88 RFG. cumparate de la tiganca care vindea si gume Turbo :D

iar ceas cu 7 melodii mi-a adus tata in 1987...cand a venit din delegatie de la Timisoara. a fost unul dintre cele mai frumoase cadouri primite vreodata.
eram clasa a III a...si, la scoala, toti copiii veneau in pauza la mine sa le pun o melodie la ceas. spre marea mea bucurie...ca aveam cu ce sa ma laud :D
cred ca la sarbi se faceau ceasurile alea.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde older » Mar Sep 19, 2006 11:12 am

imi aduc aminte asa:
ca trebuia sa ducem castane (asta pe langa maculatura si borcane) la scoala: mie mi-au putrezit in balcon...
ca cea mai buna chestie pentru mine era napolitana Margareta (pe care numai bunica o gasea si mi-o aducea... cam de doo ori pe an)... nu-mi placeau cubanezele, ci duar mentolatele
ca ma stateam cu buni de cel putin 3 ori la coada la unt (erau, in ultima vreme, niste pachetele fuarte mici)
ca la niste vecini venea o data pe saptamana masina de la casa de comenzi si eu muream de curiozitate sa stiu ce le aduce (o singura data am vazut un carton de oua - 30 - si mi s-a parut extraordinar)
ca eram foarte multi copii in curtea blocului (acum nu mai sunt deloc, desi stiu sigur ca exista) si seara jucam "fatea"
ca ne-au facut pionieri la Muzeul de Istorie si am avut un an snur rosu
ca cea mai crunta pedeapsa pe care ne-o dadea invatatoare era 100 de genuflexiuni (nu-mi pot imagina cum le faceam, dar sigur nu trageam chiulul)
ca aveam in casa sticle de pepsi (cred ca si acum sunt pe undeva prin debara), dar nu-mi aduc aminte sa fi baut
ca tata spunea in fiecare seara ca ne aduce ceva bun (era fie paine, fie iaurt, foarte rar ciocolata pitic)
ca cele mai bune prietene de atunci au ramas aceleasi si acum :)
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Sep 19, 2006 11:34 am

nu-mi placeau cubanezele, ci duar mentolatele


erau si cubaneze mentolate.

ca la niste vecini venea o data pe saptamana masina de la casa de comenzi


da, cu ness si cubaneze si cioco si alune chinezesti. naspa era catz bagau pe gat si faina si zahar si malai ca sa iei alealalte.

older, de ce vorbesti cu "fuarte" si "duar"?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde older » Mar Sep 19, 2006 11:50 am

memetu e de vina...
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Sep 19, 2006 12:01 pm

intodeauna memetu e de vina :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde marian jan » Mar Sep 19, 2006 12:13 pm

memetu clar. . .
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Sep 19, 2006 12:18 pm

ce tze si cu memetzii astia
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Sep 19, 2006 12:32 pm

memetzii dauneaza grav sanatatzii
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sin ella » Mar Sep 19, 2006 12:42 pm

sper ca nu provoaca impotenta...
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde marian jan » Mar Sep 19, 2006 1:14 pm

nu provoaca,sunt deja.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Salma » Mar Sep 19, 2006 1:31 pm

Eu am fost in cor, ca de-atunci aveam voce frumuasa :D Diriga era de muzica iar noi eram vedete, mergeam la Cantarea Romaniei si daca ma trezesti si-acu noaptea din somn sunt in stare sa-tzi cant "Patrieeei sa-i dam onorul si-un salut pionieeresc" . N-am fost comandant de nici un fel si m-am ofticat mereu, ca aveam note mai bune decat aia care erau, da abia mai tarziu m-am prins eu de ce comandanta de unitate era fata unui zugrav si tot asa :D Avea si diriga nevoile ei. La capitolul ciocolata eram ca gaga, ma spurcasem la Toblerone, ca aveam un unchi in Elvetia dar imi mai placea o ciocolata, "Bradutz" parca se numea, invelita in poleiala argintie. Cavitul era marfa de contrabanda pe atunci, am mai gasit acu cativa ani si l-am savurat cu nostalgie.Pentru ca stateam prin zona Garii de Nord aveam in apropiere 3 cinematografe, asa ca de 3 ori pe saptamana mergeam la film cu copii de la bloc, asa c-am vazut toate filmele posibile cu Margelatu si Piedone, ca sa nu mai vorbesc de indiene. Aveam o vecina cu video care era vedeta blocului si care ne mai primea la ea din cand in cand sa vedem "Pisicile aristocrate" si aveam si eu o colectie de surprize cu actori de la nu stiu ce guma pe care le-am pastrat pana tarziu lipite pe usa dulapului.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Sep 19, 2006 1:35 pm

useru_X scrie:parca abtibildurile si ceasurile cu melodii au venit dupa revolutie ...

Dupa revolutie s-au gasit in toata tara, dar inainte se gaseau la sarbi, care veneau prin Tr. Severin si Timisoara. Eu am rude la Tr. Severin si de fiecare data cand mergeam acolo umpleam portbagaju de cacatisuri din astea.

Ai mei aveau pile la casa de comenzi si ragaiam de ciocolati chinezesti, banane si portocale. In schimb stateam la coada la sticks-uri. Si din alimentara nu scapa maica-mea fara sa-mi cumpere creveti, imi placeau la nebunie.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde sin ella » Mar Sep 19, 2006 1:37 pm

mie imi placea la nebunie desertul Danut si inghetata de vanilie in galetusa din aia de napolitana :eat:. si mai erau niste chestii galbioare, cred ca se numeau batoane de lapte invelite in folie transparenta, dar astea s-ar putea sa fi fost produse de fabrica de lactate locala. in rest si noi ridicam cartoane colorate pe stadion si lesinam de foame, de sete si de caldura la repetitii pentru cantarea romaniei.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron