Ai fost copil comunist? Povesteste ceva :)

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde kant emir » Mie Sep 20, 2006 12:54 pm

apoi de la o distanta de circa 20 metri participantii (intre 2 si 5)

tae mai scurt, sau fa gruapa mai mare


da' de fumigenele chimice (glicerina + permanganat de potasiu) atz pus prin bancile colegilor? in ore?
sau sau sa schinbatz placutele cu numele/indicativele claselor, de sa se incurce profii?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Sep 20, 2006 12:54 pm

Ba la noi Gropitza aia se juca cu nuci si se numea Biba.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 20, 2006 1:04 pm

Era mai complicat la noi cu nucile...pentru ca o jucam la scoala in pauza...si nu ne caram cu nuci dupa noi.

kantemire, eu faceam fumigene din mingii de ping-pong si poleala de la ciocolata :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Sep 20, 2006 1:06 pm

la noi gropitza se juca cu pietre plate sau aia mai jmecheri furau plumbu de la masini si faceau chestii rotunde din el (astea din cauza de greutate erau mai bune).
amu erau doo metode
1. pe asfalt. se desena o cerc. se puneau inauntru fetele de la cutii de cribite. se incerca sa se scuata cu piatra cat mai multe.
2. se facea gaura. primu care baga piatra castiga miza
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Sep 20, 2006 1:13 pm

mama ce de AMINTIRI :d

aveam si tzeava si ciomege pe care le furau dulaii de la beci :D

din seria glume proaste (trec peste pungile cu apa, banalitatzi):

- doo surube cu piulitza intre ele plina cu fosfor de chibrite si cu punga de plastic ca sa aiba tzinta (pana i-a bubuit uneia in carucior)
- pieptene de plastic dat foc si strivit in poleiala de ciucalata: fumigena. pana ne-a prins unu'
- zidit caloriferele de la bloc in cazemata de zapada pe care ne-o tot daramau unii (care au pus porma cioburi si pietre in bulgari, ce glume proaste). pana s-a lasat cu fracturi.
legat usile de scara blocului de nu au putut sa se duca oamenii la serviciu dimineatza. pana au venit la usa.

cel mai tare a fo unu care o coborat din bloc dupa ce legasem usa si statea aia pe geam si se jelea si l-a rugat: bai razvane, ia vezi tu ce e la usa ca nu pot iesi...

ala s-a dus si i-a zis: e legata usa cu o sarma
- dezleag-o
- nu pot, am treaba, ma grabesc. ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Mie Sep 20, 2006 1:16 pm

Iui suruburile alea cu fosfor si punga atasata erau geniale! Ai de plm! ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Sep 20, 2006 1:28 pm

- doo surube cu piulitza intre ele plina cu fosfor de chibrite si cu punga de plastic ca sa aiba tzinta

aveam urmatoarele alternative:
cheia de sifonier + cui
pistolul cu injector (injector de motorine, de pe la camioane - dracu stie de unde faceam rost de ele!)
boltz batut in asfalt, scos boltzu si bagat fosforu, pus boltzu la loc si trantit un pietroi peste boltz - sareau bucati din asfalt!
petarda cu minium de Pb + bronz de Al + cateva pietricele - astea erau crema lor, faceau flama, faceau zgomot, lasau pete pe pereti

da pocnitorile cu carbid? facute in cutii de ness, ori in tub de plastic cu fund de tub de spray?

nu stiu cum v-ati descurca daca ati fi copii, ca vad ca nu stitz mare lucru!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde sin ella » Mie Sep 20, 2006 1:30 pm

ai de capu' meu!!!!! voi v-ati gandit vreodata la consecinte? intrebare retorica.

bine a zis cine a zis ca-s sfanta :zambet:.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde kant emir » Mie Sep 20, 2006 1:45 pm

voi v-ati gandit vreodata la consecinte?

bre, cand era de trebi cu pocnit si explodat, io (in felu meu, adica!) ma gandeam, eram precaut - dar ce folos? beleaua aparea mereu cand n-avea niciun motiv

pilda: primu pistol cu injector l-am construit pe etape: am facut rost de injectorul propriu-zis (o combinatzie cu nuscare alt derbedeu), apoi am cautat teava de plastic, am incalzit-o acasa, la aragaz (ca sa fixez fieratania si sa indoi plasticul, sa semene a pistol si sa pot sa-l folosesc); tot acasa i-am montat si cauciucul, dar imi lipsea cuiul
L-am luat cu mine, la scoala (clasa a 5-a sau a 6-a), si, la ora de "Atelier" i-am cerut maistrului un cui mare (si i-am turnat o minciuna complicata, ca sa-l conving ca nu fac fro prostie), l-am indoit si am "armat" pocnitoarea - fara sa stiu ca individul imi daduse injectorul gata indopat cu fosfor; ei, imaginati-va ca i-am pocnit, pe neasteptate, aproape in fata, unui coleg! toti care eram in acel atelier am inghetat, nu mai sufla unul! noroc ca nu s-a intamplat nimic, si nici maistrul n-a fost de fata (ca-mi baga cuiul ala si in nas si in celelalte orifiicii)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde useru_X » Mie Sep 20, 2006 1:52 pm

am furat ...recunosc
am furat in piata ... ma inhaitasem cu o pramatie mai in varsta si ma invata ala toate rautatzile...mergeam pe sub mese in piata ...doamne ce inconstienti eram :D si adunam mere de prin cosuri sau alte fructe..sau ne urcam pe acoperisul pietei si de acolo tinteam spre oameni cu mici obiecte ...si fumam carpati intr-un bloc in constructie unde nu ne vedea nimeni (eu mai mult tuseam si imi dadeau lacrimile)
am furat si din casele oamenilor :D mai exact a avut unu inundatie in casa si era la parterul blocului si lasase geamurile deschise si se vedea parchetul umflat valuri valuri ..si am intrat ...ceilalti copii si-au insusit diverse jucarii de kkt, eu insa mai practic am luat un lacat cu cheie in el pe care i l-am dus la taica-miu, pe care l-am mintit ca il gasisem in fata blocului :D in aceeasi zi am fost prins, imobilizat si batut cu cureaua (peste plapuma :D)

Constat ca aceleasi jucarii tampite erau raspandite in toata tara, desi nu prea existau mijloace de comunicare ca si azi...faza cu doua suruburi si cu punga care le aruncai sus si care cand cadeau pocnea :D aia am invatzat-o in timisoara de la un smecher si am adus-o in oraselul meu de atunci ...si fumigena cu minge de pingpong vad ca era f raspandita...ma bucur sa aflu :D era buna fumigena te distrai
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Sep 20, 2006 1:56 pm

da pocnitorile cu carbid? facute in cutii de ness, ori in tub de plastic cu fund de tub de spray?


dadada marfa si meserie. in spray. in cutii de nes faceam pistoale de vopsit.
le zicea suflaiuri
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Mie Sep 20, 2006 2:30 pm

Mah kantemire da dinamita din cariera ai furat vreodata?Acilea sa te vad capoi iti povestesc cum pregateam acetilura in timpul orelor de scoala.Pana a explodat .~p ~p
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Sep 20, 2006 2:34 pm

nam furat bre, ca naveam cariera p'apruape
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jeorj » Mie Sep 20, 2006 3:04 pm

io prin clasa noua am facut rost de nustiu unde de niste capse de puscat bolturi in perete. eram in timpul orei de fizica, si am zis sa adunam prafu de pusca din ele si sa facem nustiu ce scamatorii cu el. dar eu vazand ca pe fundu capsei nu luceste ca pe dinafara am racait cu un ac sa curat si prafu de acolo. cand o puscat capsa detonatoare in linistea din sala o incremenit toata lumea. o trebuit sa-l trombonesc pe profesor ca faceam ceva balonase dintr-un balon spart ca sa scap relativ ieftin, ca eu eram negru tot pe degete de la banala capsa:D oare daca pocnea capsa plina cu praf de pusca ce se intampla? :D

noi ne distram ca si copii cu portofelu legat cu ata. pana s-o trezit un dobitoc, nervos ca o loat tzeapa de la niste pustani, sa ne puna mana pe portofel si sa ne lase fara jucarie. i-am zis toate injuraturile pe care am apucat pana sa se apropie la distanta critica de unde trebuia sa ne facem disparuti:D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Sep 20, 2006 3:08 pm

aaaaaaaaaaaa
mi-am ami amintit la capitolu glume proaste. un chibrit in picioare batut intr-un cui zdravan in asfalt, in ditamai cuiu. nu era trecator sa nu aiba reflexu sa ii dea un sut ~p~p~p~p

pre multzi am schiopatat cand eram danaci ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde kant emir » Mie Sep 20, 2006 3:17 pm

da, bun si portofelu, bune si capsele de boltz (capse facusem rost de fro 200 de bucatzi, si facem tofelu de trasnai - tziu minte ca le aprindeam, le bagam in gaura cheii si sunam la usa, la un uracios de mosh!)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Sep 20, 2006 3:39 pm

Intr-o vreme facusem rost de-un blitz de aparat foto care se incarca la priza. Il incarcam si mergeam prin alte blocuri, sunam la usa, le declansam blitzu-n fatza cand deschideau si fugeam pe scari. ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Sep 20, 2006 3:51 pm

cand puneam mana pe cate un dinam (de pe la telefoanele "mobile" - de campanie) ne curentam unu pe altu de ne treceau sudori

da' de chiulitul de pe la scoala n-om putea povesti? mers la cinema, la strand, zabovit prin baruri si alte golaneli?

sau de fugitu de-acasa?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde wwritza » Mie Sep 20, 2006 11:34 pm

Ce de amintiri comuniste pe forum!!! A-)
Comunista fusei si io, dar mai intai soim al patriei la gradinita din satul bunicilor, apoi pioniera la oras. UTC-ista n-am apucat sa fiu, datorita lu’ etatea de 12 la care m-a prins revolutia vietzii.
Cu ce sa incep?? Aceleasi amintiri am si eu din perioada copilariei de pana in ’89. Dar fiindca acum cateva zile a fost 15 septembrie (La multi ani mama!! ) mi-am amintit de primele zile de scoala ale fiecarui an scolar.

Dupa o vara petrecuta la tara la bunici, venea Septembrie si frenezia noului an scolar. Poate sunt mai ciudata dar intotdeauna mi-au placut primele zile de scoala. Eram nerabdatoare si ma apucam sa salvez ce se mai putea din caietele din anul trecut, iar apoi ingrosam coada la libraria din cartier sa cumparam caiete, calimari cu cerneala, creioane, coperti de plastic (intodeauna mi-au placut cum miros...) sau coala de hartie sa invelim cartile si caietele, sugative, rigle, ascutitori (pe care, dupa o saptamana de scoala, nu stiu cum se face de le pierdeam). Acasa le aranjam frumos, puneam copertile si etichetele, scriam frumos numele si Clasa I D sau II D Trimestrul I sau....
Manualele le cumparam mai rar de la librarie, de obicei le primeam de la scoala, legate-n sfoara si mostenite de la colegii mai mari. Inca se mai vedeau mustatile desenate pe moaca lui Ceasca, desene, poezioare, citate sau rezultatele exercitiilor la mare!

Incepea nebunia uniformei!!! Am avut intotdeauna din acelea de poliestern, care nu trebuiau calcate, cu guler alb care se schimba. Mi-as fi dorit un sortulet cu volanas frumos calcat, cu guleras brodat si camasa cu danteluta. Dar n-am avut! Din a V a trebuit sa cautam sarafane, iara “necalcabileâ€Â
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde Nanuka » Joi Sep 21, 2006 7:32 am

Am fost si eu soim ..dar sincer habar n-am ce inseamna soim sau pionier..oricum la 6 ani eram pe alta planeta..prea mik, ca sa inteleg. Tot ce mi-aduc aminte , e ca bunicamiu ma imbaraca cu 3 straturi de haine ca sa nu racesc si pe deasupra imi mai punea si bluza aia portocalie:(..parca
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde RajaF » Joi Sep 21, 2006 7:42 am

Eu doua lucruri imi aduc aminte din comunism.

Unul e cand a trebuit sa port uniforma aia de soim, si imi placea mult de tot ca era portocalie :D

Si al doilea sunt gloantele care zburau pe langa si prin geamuri la revolutie. Cred ca de la aia nu imi mai aduc eu nimic aminte din copilaria mea frageda :(
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde jeorj » Joi Sep 21, 2006 8:40 am

o alta gluma proasta, era facuta de niste amici cand aveau boala rau de tot pe cineva. se cacau pe un ziar, duceau ziarul cu pricina in fata usi tinta inca un gemotoc de ziare deasupra, dat foc, sunat la sonerie si uscheala:D va puteti imagina ce se intampla cand incepea omu sa dea disperat cu picioarele sa stinga focu ~p
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde Salma » Vin Sep 22, 2006 8:16 am

Cat de idiotzi pot fii unii oameni :blink: Se pare ca lumea geme de cretini, indiferent de perioada istorica.

Revenind la subiect imi amintesc ca in copilarie, ca orice fetitza, eram disperata sa ma mozolesc cu tot felul de farduri, oje si alte prostii dar, cum pe vreme aia cosmeticele nu prea se gaseau ori nu aveam noi suficienti bani sa le cumparam, cineva descoperise o metoda absolut incredibila de fabricare a lacului de unghii: mergeam pe strada si culegeam de pe jos linguritze de inghetzata de culoare rosie (va mai amintitzi inghetzata aia la pahar de plastic care se vindea cu linguritza), le topeam in acetona pana se transformau intr-o pasta vascoasa si cu maclavaisu ala ne dadeam pe unghii (ma mir ca inca mai am degete :D). Sa va mai zic si ca ne dadeam pe la ochi cu creta colorata ca sa ne "fardam"? A-)
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Shaki » Vin Sep 22, 2006 9:01 am

oribila oja aia roshie. tzin minte ca mergeam cu mama in piatza shi vedeam tuate 'femeile' cu roshu ala strident shi oribil pe unghiile de la piciuare... bleah. shi'n ziua de azi, prefer orice numa roshu pe unghii nu. o perioada mi le faceam cu verde :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde jeorj » Vin Sep 22, 2006 10:03 am

Salma scrie:Cat de idiotzi pot fii unii oameni Se pare ca lumea geme de cretini
adevar graiesti:D

tot din amintirile mai vechi, cand jucariile erau destul de putine dar imaginatia era destula, dupa craciun, cand lumea se apuca sa arunce brazii, fiind la moda filmele istorice ale lui nicolaescu, noi ii recuperam si faceam din ei sabii, buzdugane si alte arme care mai de care mai sofisticate, numai bune sa ne razboim cu cei din blocul vecin. acolo sa fii vazut jocuri de strategie, nu pe calculator. e drept ca se mai lasa si cu raniti:D.
odata am capturat vreo douazeci-treizeci de "arme".
batalia avea loc pe o zona dintre doua blocuri care aveau intrarile pe partea cealalta, asa ca aveam timp sa fugim in cazu in care aparea vreun parinte suparat:D. gasca din blocu nostru s-a impartit in doua grupe si i-am atacat pe inamici si din fata si din spate. vazandu-se inconjurati au predat armele. si am incheiat pace pe ziua respectiva:D. am adunat un adevarat arsenal pe care l-am depozitat in subsolul blocului a carui cheie era la unu din golanii aia mai mari. de cate ori nu eram certati ca sa nu ne mai luam dupa ala:D.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde cubu » Vin Sep 22, 2006 10:10 am

Eu nu pot sa uit iernile, cand ningea pana se faceau troiene de 1 metru si ceva. Ne imparteam cei din cartier in doua tabere, ne faceam cate o cazemata cu nustiucate camere, ne faceam "munitia", adica tz-spe mii de bulgari, si la sfarsit incepea lupta.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Invincible » Vin Sep 22, 2006 11:26 am

useru_X
hai ba n-a avut nimeni teava si cornete?


Eu! eu am avut! Ii spuneam „automat” si avea doua tevi; i-am pus niste maniere faine, si semana cu al soldatilor germani vazuti de mine prin filme. Si asta nu e tot. aveam si „teren” special pentru asa ceva. Eu locuiam pe atunci in Anina, mai exact, colonia Crivina zisa si Anina II. Acolo se construia o termocentrala si o parte din muncitori erau cazati in niste camine din lemn cu un etaj, numite „Lotru”- era un fel de adresa, Lotru 1, Lortu 2…. Erau lungi… cat un camin studentesc si aveau pe fiecare nivel 2 randuri camere asezate „spate in spate”, iar dupa ce au gatat termocentrala, muncitorii au plecat lasandu-le pustii. Mai tarziu au inceput sa le demonteze, iar noi, copiii, ni l-am adjudecat pe ultimul care avea sa fie demontat si, am facut din el „harta” de „Counter Strike”. Bataliile se dadeau la parter, etaj si in pod…A fost nebunie mare… am spart geamurile, am scos usile din tatani, am facut gauri in pereti ca sa putem folosi si cealalalta jumatate a caminului, apoi am facut gauri in tavan ca sa putem trage/sari din pod in camerele de la et1 si, din camerele de la etajul 1, la parter.
Eram vreo 20-30 de draci, si eram toti profesionisti: foloseam cioburi de oglinda gasite pe la bai ca sa vedem cine este dupa coltz si ne „acopeream” unii pe altii. Odata m-am ascuns intr-un closet si il urmaream pe unu gras prin gaura unde fusese odata clanta. Cum asta se apropia de mine, mi-am zis sa fac ca in filme, adica sa dau cu piciorul in usa si, profitand de elementul surpriza, sa-l „impusc”. M-am dat in spate, am luat vant, apoi am dat tare cu piciorul in usa care se deschidea in exterior. In loc sa-l vad pe ala inlemnit de spaima, il vad trantit jos, tinandu-si mana la nas. ~p. Am avut si un „Baix” printre noi. Zece tevi avea mitraliera aluia, dar mai mult sufla in gol.
Inainte de „harta” asta de CS, am folosit o alta „harta”, la fel de faina ca si asta, mare, cat un stadion de fotbal: depozitul de materiale al santierului. Erau tot felul de chestii gigantice pe acolo: tevi drepte si curbe, role mari cu cabluri electrice si sarme, corniere, grinzi, foi de table, si mai stiu eu ce dracovenii care trebuiau montate la termocentrala, iar noi misunam printre, prin, si pe sub ele, ca sobolanii. Alte „harti”: padurea si groapa in care erau depoziate resturi metalice si fierul vechi. A fost frumos… cu materiale gasite la groapa de gunoi ne-am construit cazemate in padure si carturi ce aveau rulmenti in loc de roti. De ce oi fi ales eu facultatea de mecanica? Trebuie sa va spun ca echipele nu se alegeau dand cu banul si alegand: „eu pe ala, eu pe ala”. Faceai parte din echipa care avea „sange” la fel ca al tau. Colonia era „impartita” organizatoric in „Constructorul” si „Montajul”. Primii construiau, ceilalti montau ce construiau aia si, cred ca era o rivalitate intre ei, ca isi facusera echipe de fotbal in timp: „Constructorul”-„Montajul”. Pe ploaie sau soare, in fiecare duminica jucau fotbal si nu de multe ori i-am vazut imbrancindu-se. Rivalitatea asta a intrat si in randul copiilor -eu eram „constructor”.
„Automatul” a fost ultima mea „arma”. Inainte de el am avut: prastie (nu cu cracana) cu cauciuc alb-folosit in electicitate ca izolator, din cate am inteles, sau cu cauciuc verde -de la masca de gaze (aproape pensionar, nu stiu ce legaturi mai avea bunicu cu armata, ca era chemat adesea la „trageri”, si aveam o gramada de masti din astea), prastie cu alice (am folosit-o putin fiindca sarma pe care o foloseam pentru alice era greu de indoit, apoi mai era si enervanta, ca imi trageam adesea cu alicele in mana), prastie primitiva ce arunca pietre mari (si mai putin folosita), arc din lemn de alun cu sageti din papura, „stelutza” de metal, cum vazusem in filmele cu luptatori ninja, „stelutza cu ac” (dop de plastic cu „lamele” ce avea infipt la un capat un ac de cusut, iar la celalalt 4 chibrituri intre care puneam un stabilizator de hartie), „rozeta” (un robinet in care imi introduceam degetele degetele) si bata de alun, frumos pirogravata de mine cu care faceam ravagii in buruieni si ma duelam.
Pocnitori, am avut la fel ca voi. Ca a lui Kesu, cu suruburi, nu prea foloseam, fiindca trebuie sa ai podea dura ca sa pocneasca, iar eu, pana la 14 ani am avut sub talpi numai pamant. Foloseam din alea cu injectoare de la masini. Cele mai bune, ziceam eu, erau injectoarele cu seria formata din combinatii ale ultimelor litere ale alfabetului, fiindca pocneau din prima: WX, XY.. nu mai tin minte cate litere erau, trei, parca. Pocnitorile cu carbid n-am prea folosit ca se impregnau hainele cu mirosul ala si, daca ma simtea mama, luam bataie, ca mi se interzisese sa umblu cu de-alde astea.
Mai era un tip de pocnitoare: legam la capetele unei sarme un dop de plastic „cu lamele” si un cui. Umpeam gaura dopului cu „fosfor” de la chibrituri, fixam cuiul in gaura dopului si, tinandu-le de sarma, loveam cu cuiul intr-o piatra.
Pocnitoarea cu injector o numeam „diuza”. Era a mai tare dintre toate si era sa-l mutilez pe unu, poate chiar sa-l omor... Tocmai o terminasem de construit, am bagat fosfor in ea, dar n-a pocnit. Am facut asa de mai multe ori dar n-a mers. In fine, m-am lasat pagubas; am zis ca o sa-mi fac alta mai tarziu. Am iesit cu ea in mana pe drum unde am intalnit un tov de joaca. Mi-a trecut prin minte sa-l sperii. M-am dus la el, i-am pus-o sub nas si am apasat. Asta a fost „pe faza” si a aplecat capul, si bine a facut, fiindca chiar atunci a pocnit aia si a sarit cuiul la vreo 20m. Dupa asta am ras amandoi, ca doi idioti ce eram. Cand ma gandesc acum la ce s-ar fi putut intampla, ma apuca groaza. Inconstientule!
Am mai avut si capse pentru bolturi; am gasit intr-o lada o cutie plina si le-am pocnit pe toate pe partie.
Am scris „partie”? Cand am vazut prima data schiori la tv, mi-am zis ca vreau sa schiez ca aia. Am luat doua scanduri din acelea, din care se fac garduri, si doua ciomege ciobanesti si m-am dus cu varu-meu pe buza unei vai. M-am asezat pe ele dar nu m-am urnit deloc. :)
Hai sa mai termin, ca m-am intins la vorba, ca de obicei. Data viitoare o sa va povestesc cum am dat foc la 2 sire de paie.
O sa aduc in discutie niste lucruri care v-au scapat:
* Biscuiti „Eugenia” nu ati mancat? Eu le mancam doar crema; biscuitii ii aruncam.
* Am vazut ca vorbeati de bomboane „Cip”. Eu nu stiu de alea… Dar stiu de ciocolata „Cipiripi”, de la sarbi. Era neagra cu o dunga alba in mijloc Asta e ciucalata ciucalatilor, fratilor. Milka e nimic pe langa ea! O mai exista asa ceva?
* Intrebare de baraj: care-i cea mai veche amintire pe care o aveti?
A mea, cea mai veche…. are legatura cu un cocos. Imi amintesc ca umblam prin curte si am prins o gaina alba care manca boabe. Asta a inceput asta sa caraie si, in clipa urmatoare am vazut iesind de sub lemne o namila de cocos care a venit intins la mine si mi-a sarit in cap. Eram mai mare decat el cu un cap de om, dar asta a fost momentan, fiindca odata ajuns langa mine s-a indreptat din „sale” intocmai ca in poza si, intr-o clipita ma privea in ochi. Noroc cu bunicu care era prin preajma, ca ma manca ala de viu. A venit in fuga, l-a luat de pe mine, l-a tintuit la pamant si i-a luat gatul cu briceagul.
Anul urmator am mai vazut prin curte un cocos care semana perfect cu el si eu am crezut multa vreme ca a inviat.
* O poza cu voi, cand erati mici, aveti? Ia uitati una cu mine… :D. Si inca una, cu clasa…, eu sunt ala de jos, „taiat”, iar ala din stanga-jos, stanga voastra, e Tzutzu. Voi cum aratati?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde sin ella » Vin Sep 22, 2006 11:28 am

da-ti, mah, clopu' jos ca faci osenimea de rusine :nervos:
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Invincible » Vin Sep 22, 2006 11:31 am

:calm: mi l-am dat in a 2-a poza

:cap: -------------------- :P
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Sep 22, 2006 1:53 pm

jeorj scrie:o alta gluma proasta, era facuta de niste amici cand aveau boala rau de tot pe cineva. se cacau pe un ziar, duceau ziarul cu pricina in fata usi tinta inca un gemotoc de ziare deasupra, dat foc, sunat la sonerie si uscheala:D va puteti imagina ce se intampla cand incepea omu sa dea disperat cu picioarele sa stinga focu ~p



daaa si asta era tare tot la vecinii aia rai le faceam ~p~p

mult prea tare. si mai topeam plastic in acetona de iesa un fel de superglu si bagam in yalele usilor, ceva deosebit.

...

salma scrie:Cat de idiotzi pot fii unii oameni Se pare ca lumea geme de cretini, indiferent de perioada istorica.


si tot in acelasi post:

ibidem scrie:culegeam de pe jos linguritze de inghetzata de culoare rosie [...], le topeam in acetona pana se transformau intr-o pasta vascoasa si cu maclavaisu ala ne dadeam pe unghii (ma mir ca inca mai am degete ). Sa va mai zic si ca ne dadeam pe la ochi cu creta colorata ca sa ne "fardam"?


~p~p~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori