Ai fost copil comunist? Povesteste ceva :)

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde Salma » Vin Sep 22, 2006 1:56 pm

Bre gago, macar noi ne faceam rau noua, nu ne radeam de altzi oamini. Oricum totzi plozii sunt cretini, asta se stie:D
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Sep 22, 2006 2:07 pm

nu conteaza, mi-a placut cum a sunat postul, de aia radeam ~p

gata mi-am mai amintit una. pe inserat legam litza subtire intre doi pomi cam la nivelul muianului unui om normal prin locul pe unde mai toti treceau strada.

era pishu lumii ~p~p ziceai ca se bat cu fortze invizibile, se speriau rau unii ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sin ella » Vin Sep 22, 2006 2:17 pm

Oricum totzi plozii sunt cretini, asta se stie


deci, eu nu eram [-X. de fiecare data cand ceilalti copii planuiau ceva rautate, eu sau incercam sa-i opresc, sau plecam. nici macar nu radeam cand cineva tragea cate o tranta cum faceau ceilalti. dimpotriva, imi parea rau si saream repede sa ajut. iar cand se bateau colegii incercam sa-i despart chiar cu riscul sa-mi iau una. stiu: plictisitor :zambet:
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Shaki » Vin Sep 22, 2006 2:38 pm

noi nu prea faceam prostii, in afara k spargeam borcane la usha unei babornitze care statea la parter :D adik ceilaltzi copii faceau asta, eu duar ma uitam :D
pacifista nu eram, precum sin ella, mai degraba retrasa :)

oricum, suna extrem de prost sa spui k 'plozii sunt cretini'
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde RajaF » Vin Sep 22, 2006 3:50 pm

sin ella era paracioasa, pun pariu ~p
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde OvidiuBufnila » Vin Sep 22, 2006 5:34 pm

Oribilul Mosh scrie:poate la voi la Constanta s-a dat laptele pe cartele. la Bucuresti n-a fost niciodata pe cartela. stiu ca ma duceam cu bunica'miu si cumparam. dar se statea ceva la coada si trebuia sa mergi dimineatza devreme ca sa prinzi. era la sticle de sticla de 1 litru...cu gat larg si capsula argintie. :D


Nu era capsula ci un banal capac de staniol. Si erau si capace aurii. Ca sa fie si putin action.
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Sep 22, 2006 5:41 pm

da, nea Ovidiu. asa era. nu m-am exprimat eu corect. si borcanele de iaurt...tot capac d'ala de staniol aveau. insa...smanatana era la pahare de plastic si aveau capacel tot de plastic. produsa de Miorita.
imi placea mult sa mananc smantana cu corn d'ala in forma de semiluna. sau batoane. sau chifle la 25 de bani. produsele de panificatie erau mult mai bune decat cele din ziua de azi.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde OvidiuBufnila » Vin Sep 22, 2006 5:54 pm

Sal Oribilul Mosh! M-ati spart pe bune cu topicul asta haios. Pot sa mai zic una? In Bacau, prin 62, cand inca nu ma burdusisera la Scoala de Tip Fabrica, era o zahana mishto de tot. Cu placinta cu carne bestiala, aburinda, cu betivi din aia adevarati din perioada interbelica si cu niste curveturi, mama, mama, inca nesindicalizate. Infulecam placinta aia cu ochii. N-am mai gasit-o de atunci. Cred ca e unul dintre putinele lucruri mishto din acele vremuri. In rest, ce tot dau ashtia pe la televizor sunt niste cretinatati. Asta e adevaru, nu altu. N-are sens sa ne imbatam cu apa rece. Scuze daca-s putin off topic.
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde ahmadin » Sâm Sep 23, 2006 1:42 pm

Am colaborat cu organele statului dar nu am facut politie politica. Am fost 3 ani de zile soim al patriei dar nu am avut nume conspirativ, nu am semnat angajament, nu am dat declaratii. :)
ahmadin
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Sep 11, 2006 6:11 pm
Localitate: Romania

Mesajde OvidiuBufnila » Sâm Sep 23, 2006 7:09 pm

ahmadin scrie:Am colaborat cu organele statului dar nu am facut politie politica. Am fost 3 ani de zile soim al patriei dar nu am avut nume conspirativ, nu am semnat angajament, nu am dat declaratii. :)


Pacat. Ai pierdut ce era mai mishto.
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Sep 24, 2006 5:24 am

bre uameni, da' ce haine ponosite mai purta poporu asta pe vremea aia!
de fiecare data cand revad inregistrarile din '89, imi amintesc si hainele pe care le puteai cumpara de prin magazine: geci de tercot, tricotaje si supraelastice din gros, fashuri, caciuli ("cazacestile" sintetice, caciulile de "miel", sapca proletara si basca), paltoane si alte cele; rar se intampla sa vezi pe strada cate un omulet imbracat in haine croite mai cu gust

btw de supraelastice: va amintiti "hamletzii"?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde useru_X » Dum Sep 24, 2006 12:12 pm

ovidiu bufnila? parca imi aminteste de o antologie sf scoasa de Nemira
Avatar utilizator
useru_X
Junior Member
 
Mesaje: 224
Membru din: Joi Iun 08, 2006 11:00 pm

Mesajde Djinn » Dum Sep 24, 2006 12:49 pm

userex, whatever :D nu devia offtopic, te rog.

er... ontopic: pe vremea aia, in Constanta se faceau niste covrigi cu mac fantastici, aromati... erau proaspeti, la simigeria de la capatului lui 42 ii faceau pe banda, in cuptoare care atunci mi se pareau imense :D acu' imi dau seama ca nu erau atat de mari. Au mai continuat sa-i faca un timp dupa Revolutie, dar dupa aceea au disparut. Acum nu se mai gasesc decat niste palide copii. Ca si braga - pe vremea aia gaseai braga la simigerii, buna, groasa, asa cum trebuia. Acum, daca ai norocul sa gasesti pe undeva, nu mai e la fel.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Oct 02, 2006 6:04 am

bre, la minen urbe era un grec batranel care unbla cu tava pe cap; shin tava avea placinte cu varza

painea neagra ("semi") rotunda - ce cuaja fantastica avea can era pruaspata!

chibriturile: cutiute facute din lemn (un soi de furnir, lipit cu hartie subtirica; se stica scapariciu din primele incercari) - 15 bani; din carton (doo feluri: cele cu o dunga ingusta de scaparici, nu mai stiu ce scia pe cutie, dar erau plicticoase - 20 bani; si cele cu banda de scaparici lata, cat toata grosimea cutiei, si care aveau poze - fluturi, flori, etc - pe ele) - 25 bani
mai erau: chibriturile menaj (cat o cutie de detergent), chibrituri de carton (umfel de plicusor; e modelul clasic de suvenir de hotel/restaurant) si chibriturile de import (nemtesti - cam ca alea cu fluturi) si poloneze (cutia micuta si plata, chibriturile facute nu din lemn, ci din hartie cerata; si scurtute, jumatate cat cele normale)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde wwritza » Mar Oct 03, 2006 2:59 pm

La mine-n urbe nu erau placinte cu varza, dar erau covrigi cu multa sare si mac, calzi si proaspeti!! Era un adevarat ‘treat’ cand mergeam cu mama in oras si ne plimbam prin pasajul Victoria.

Imi mai aduc aminte de biscuitii Berceni, Danut sau Dumbrava. Cei Mirela erau de-a dreptul delicatesa!!
Alimentarile in care sufla vantul dar in schimb puteai cumpara cutii de creveti. Se gaseau mii de cutii de creveti din care vanzatoarele, in lipsa de activitate, construaiu adevarate turnuri, castele, cilindre, pentagoane si alte minunatii. Iar tanti vanzatoarele astea tot timpul, cum dadeau frigul oleaca, erau imbracate pe sub halatul lor de aproziste, cu nspemii de haine, bluze si nelipsita caciula de blana adusa de sot din Rusia! Si cojocel cu blanitza!!

....tiganca cu “..sticle goaaaleee, cump’aaaamâ€Â
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Oct 03, 2006 5:50 pm

Blandul Ben, Din tainele marilor, Linia maritima Onedin, Familia Palliser, Poldark

la teveurile cu lampi, PL 500 era lanpa cea mai scunpa (si care crapa cel mai des)


si, recitat din inima, cu afectare si patos (numa nu planjea!) un glas cristalin de pioniereasa: "toovaarasa elena ceausescu! blablaba", la vejni cacantarea a Ro, de pe marea scena a tzarii pe micu iecran

si reveliuanele alea de tot rahatu (da, inca se mai vorbejre prin/pela tevere despre nemurituarele iemisiuni si reveliuane facute de Tudor Vornicu & generatzia de aur)

moam' ce plictiseli de spaima am tras cu stramoshii mei la fro doo reveliuane "in familie"! inca-m vine sa casc, numa cat meamintesc umpic si-s gata!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Sâm Oct 07, 2006 4:02 am

Am recuperat un "Jurnal de unitate" din perioada mea de pionierat.Am de gand sa-l scanez si sa-l astern aici.Spre aducere aminte,unora.:)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Sâm Oct 07, 2006 12:44 pm

chiar te rugam :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Arthemis » Sâm Oct 07, 2006 7:52 pm

sincer, mi-am adus aminte cu drag de multe lucruri, lucruri care chiar mi-au facut copilaria frumoasa.
De gumele de mestecat de la alimentara, erau cu o portocala pe ambalaj, tari si se faramitzau in gura, de mingiile din cauciuc, cu buline, erau cam cacanii la culoare si cu buline rosii sau albastre, de sapunul de rufe pe care l-am furat de la alimentara (bad, bad diana) de spuma de la berea gambrinus pe care o sorbeam din paharul parintilor, de hala unirii unde lucra mama, doamne ce sentiment placut ma cuprindea cand o vedeam imbracata in alb, cu boneta si toate hainele apretate de stateau batz pe ea, de ciocolatelele cu scufitza rosie (le-am regasit din nou pe piata dar gustul nici nu se compara) de navetele de pepsi cola pe care le aducea mama acasa in zilele bune, si de brifcorul din zilele mai putin bune, de cofetaria de pe calea vacaresti de langa marochinarie (ce amandine bune aveau) de bomboanele alea cu dulceatza inauntru care le gaseam mereu in frigiderul bunicii alaturi de o "ciucalata" si mai ales de papusile alea mici si cracanate care veneau intr-o copaitza, ce le mai faceam hainute din ciorapi vechi :D, si mai ales de mirosul librariilor, ei bine mie de toate astea mi-e dor, mi-au facut copilaria mai frumoasa, mai dulce.

Imi aduc si acum aminte de mancarea de la gradinitza, de jumatatea de mar primita ca desert si de bucata de turta dulce si mai ales de caramelele in care mi-am pierdut majoritatea dintilor de lapte..... off parca-mi vine sa zic "ce frumos era!"
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Lun Dec 04, 2006 1:48 pm

Ieri,a fost pe tvr 2 un filmulet istoric despre epoca mult laudata.La inceput suna bizar dar repede am intrat in atmosfera.:)
E bun pentru tanara generatie.L-am tinut pe cel mare langa mine dar nu a savurat prea multe.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Arthemis » Lun Dec 04, 2006 2:03 pm

l-am vazut, a fost interesant, si cateva din comentariile naratorului au fost tare bune.... dar deh, neauzite de nimeni
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde antonia89 » Mie Oct 21, 2009 11:29 am

eu m-am nascut in 89.pe 8 decembrie mai exact.dar am prins fazele gen,stat la coada pt lapte,paine etc.urate vremuri.imi aduc aminte si acum ce frig era afara si trebuia sa merg cu mama pana pe faleza(sunt din eforie sud. m-am mutat in buc de 5 ani)si batea un vand aspru,era iarna si stateam la cozi infernale....bine c-am scapat...mai grav de cei care au trait cu mult inaintea mea..
Avatar utilizator
antonia89
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Oct 21, 2009 5:12 pm

...mai grav de cei care au trait cu mult inaintea mea..

vezi de treaba, n-o fost dracu asa de negru

adica nu pentru toti - erau privilegiatii sistemului, pentru care dracu era roz si pufos

erau napastuitii sistemului, pentru care dracu era negru si-al dracului grozav; avea chiar patru coarne si furca de schimb, ai a fost vai de viata bietilor oameni


si mai erau si anonimii cei neutri - dincolo de privatiuni si frig si foame, copiii au fot tot copii, si-au trait copilaria nu "in comunism", ci in unica lume a copilariei

care e frumoasa, sub orice regim, pentru ca are fantastica puterea de a nu se opri decat asupra aspectelor frumoase; poate sa se adapteze si poleiasca si sa se strecoare prin stres si prin frica


(bine, e de preferat ca orice copil sa-si traiasca in liniste si libertate copilaria, si sa nu mai fie nevoie sa se adapteze si sa se strecoare si sa poleiasca; dar nah, fiecare cu norocul lui)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde anjin-san » Sâm Oct 24, 2009 10:40 am

ei bine, era prin decembrie, probabil pe 20-21, ma duceam cu mama la alimentara. intre timp, vad camioane cu revolutionari ce se indreptau spre universitate strigand "jos ceausescu (sau) veniti cu noi". yo copil fiind, nestiind prea bine situatiunea, strig deodata jos ceausescu si mami hai si noi la universitate.ma trezesc cu doua palme dupa ceafa si apoi mama zicand"hai acasa". nu a mai vrut sa mearga la alimentara sa cumpere ce dracu se gasea pe acolo :D:
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde maximilian » Sâm Oct 24, 2009 1:16 pm

eu am prins comunismul 9 ani. nu am perceput problemele acelor vremuri la momentul respectiv si nici ai mei nu-mi spuneau nimic. a fost o perioada ok ptr mine cei 9 ani. stateam la coada cu parintii, mergeam sa cumpar paine cu cartela, toti eram tovarasi, am fost si pionier, ma uitam la desene animate la bulgari, etc. revolutia din 89 m-a prins la tara, intr-un sat aflat la 6km de oras. nu intelegeam prea multe din ce se intampla. urmaream la televizor. am revenit in oras (targoviste, caci de acolo sunt) cand lucrurile se cam linistisera pe strada. tin minte ca am vazut ceva tanchete. incepeau vremuri noi.
Avatar utilizator
maximilian
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Vin Oct 23, 2009 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Anterior

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron