Daca D-zeu nu exista totul este ingaduit

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Daca D-zeu nu exista totul este ingaduit

Mesajde matzaa » Mie Ian 17, 2007 3:57 pm

As apela putin la ajutorul vostru sa definesc ceva idei pt un referat la psihologie pe baza afirmatiei ''Daca D-zeu nu exista totul este ingaduit''..Astept parerile voastre in legatura cu subiectul asta...Thanks a lot
tralallalalalallalaaaa
Avatar utilizator
matzaa
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Noi 29, 2004 12:00 am

Mesajde Mamaitza » Mie Ian 17, 2007 4:45 pm

Nu poate fi ingaduit totul nici cu, nici fara Dumnezeu. Atunci ar fi haos.
Mamaitza
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Dec 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Mie Ian 17, 2007 4:46 pm

daca nu lutze nu ar exista, mare plictiseala ar fi

sunt un dostoievski, cesamai :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Poate...

Mesajde Mamaitza » Mie Ian 17, 2007 5:54 pm

...ca Dumnezeu e singurul care are puterea dar nu o foloseste cu ostentaie, cu vanitate, fara discernamant si nu se imbata cu ea. Nu Dumnezeu ne face reguli, ci noi, gandindu-ne sau nu la el. El e doar un fel de supervisor si poate cel ce da premiile si sanctiunile. Ar fi ideala o lume in care toti am actiona asa cum spun legile sfinte, ar fi suficient, cred eu, si daca ne-am gandi la reguli de bun simt si la toleranta. Dar...din pacate nu e asa. Nu mi se pare ca acum, desi credem, cei mai multi dintre noi, ca Dumnezeu exista, ca ne purtam ca atare. E destul de rau si cum suntem acum, gata sa sarim in gatul oricui, gata sa calcam pe cadavre ca sa ne fie noua bine, mereu incercand sa aratam ca suntem cei mai grozavi, cu cea mai tare masina, cele mai tari tzoale, etc. Jignim urgent pe cine nu gandeste ca noi, refulam frustrari de doi bani, manjind cu noroi pe cine ne iese in cale. Dumnezeu exista dar lumea aproape ca arata ca si cand el nu ar exista. Il cam ignoram.
Mamaitza
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Dec 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde river » Mie Ian 17, 2007 8:25 pm

matzaa, eu te-as trimite putin la Pariul lui Pascal, poate iti vine vreo idee de plecare. "Pariul" il gasesti prin manualul de filosofie de a 12-a. Sau cel putin in manualul de filosofie de prin '97-'98, pentru ca nu stiu daca mai corespunde tematica de atunci cu cea de acum...

Ideea de baza era ca, parafrazez, "daca eu cred in Dumnezeu si el chiar exista, atunci castig totul. Daca eu cred in Dumnezeu si se demonstreaza totusi ca el nu exista, atunci nu am de pierdut nimic". Ma rog, ceva de genul.

Poate te ajuta cu ceva :)


editez: Fiind vorba de un referat la psihologie, s-ar putea totusi sa nu-ti ajute cu nimic ideea mea :D
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde Sică » Mie Ian 17, 2007 8:40 pm

in clasa a 12-a la psihologie am avut ca tema de referat: "crocodilul din sifonierul tau"
nu stiam ce sa scriu si am hoatarat sa nu il mai fac (ce doar am mai avut 2) si din fericire nu am luat nota proasta. Deci:
- mi se pare o tema foarte tampita si nu merita sa iti bati capul cu astfel de tampenii pe care un profesor schizofrenic de psihologie te pune pe tine sa le faci.
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Ian 18, 2007 4:32 am

nu stiam ce sa scriu


evident, tu aveai un pinguin in sifonier, nicidecum un crocodil ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Sică » Joi Ian 18, 2007 9:37 am

acum sincer ce fel de om trebuie sa fii ca sa ii pui pe niste elevi sa faca o tema ca asta, nebun dupa mine ~p
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Ian 18, 2007 10:43 am

Sica ma uit la tine si ma gandesc ca nu exista Dzeu.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde ursu gri » Joi Ian 18, 2007 4:13 pm

totul

Tot? adica “totâ€Â
Cand privesc de aici de sus, sus de tot, ma trece pishu...
ursu gri
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Dec 18, 2006 9:13 pm
Localitate: ultimu' etaj(coltz cu parterul)

Mesajde ZOROX » Joi Ian 18, 2007 9:53 pm

ursu_gri ,iti spun cu toata sinceritatea ca esti cel mai imbecil forumist ,de cand sunt eu aici ,de 8 ani.
Esti prost de la nick pana la semnatura.

Matzaa,poti sa-ti bagi pula si-n Dumnezeu ,chiar daca exista sau nu.
Daca nu exista o sa dai in gol ,dar nu e cine stie ce ,daca ai fost la curve stii cum e.
Daca exista ,o sa-i placa ca e ingaduitor si de fapt asta ar trebui sa fie topic-ul lucrarii tale : "Dumnezeu nu e prea ingaduitor ? "
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde Mamaitza » Joi Ian 18, 2007 9:57 pm

Orice pe lumea asta functioneaza dupa reguli. Nu putem cadea in sus si nu curge apa la deal, ca asa dicteaza gravitatia, nu putem respira...azot, sa zicem, ca regula e oxigenul, nu putem naste pe urechea stanga, fiindca regula nu a pus uterul si vaginul acolo si nici nu raman femeile insarcinate pe gura, desi unele se tem de asta. Toate merg dupa regulile naturii, ale bunului simt, dupa legi, cutume, etc. Pe de alta parte, daca tot ceea ce este lumea a fost creat de Dumnezeu, regulile dupa care functioneaza natura, au fost facute de el. Asa ca poate apa ar fi curs la deal sau la vale, respiram ce ne trecea prin minte si nasteam in cele mai nastrusnice moduri, dar...oamenii ar fi facut reguli, asta e sigur. Si tot nu am fi avut voie sa facem ce vrem. Uite, de exemplu, regula e ca, atunci cand semaforul are culoare rosie pentru pietoni, nu avem voie sa traversam. Nu-i bai, oricine poate incerca sa o incalce, si daca il lipeste vreo masina de asfalt, ce-i cu asta, a incalcat o regula fiindca asa a vrut omul. Singura diferenta intre regulile facute de oameni si cele facute de Dumnezeu este ca cele divine sunt facute pentru binele tuturor oamenilor, al planetei, existentei omenirii, pe cand cele facute de oameni respecta, de cele mai multe ori, binele unor grupuri de interese (asta ca sa folosesc si o sintagma des auzita in aceste zile)
Mamaitza
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Dec 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Sică » Joi Ian 18, 2007 11:45 pm

Sica ma uit la tine si ma gandesc ca nu exista Dzeu.

si de ce spui asta?
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde whatever » Vin Ian 19, 2007 1:07 am

ahaha, i`ai ridicat mingea la fileu :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Ian 19, 2007 9:36 am

Mamaitza scrie: Singura diferenta intre regulile facute de oameni si cele facute de Dumnezeu este ca cele divine sunt facute pentru binele tuturor oamenilor, al planetei, existentei omenirii, pe cand cele facute de oameni respecta, de cele mai multe ori, binele unor grupuri de interese (asta ca sa folosesc si o sintagma des auzita in aceste zile)


Da ma, m-ai spart cu asta, cand vreau io sa fut pe altcineva decat nevasta-mea , inseamna ca am intrat in grupu de interese al barbatilor nu?

Tu, Sica, mai mediteaza , uita-te la titlul threadului, gandeste-te sau incearca sa te gandesti ca poate-ti pica fisa.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde ZOROX » Vin Ian 19, 2007 12:54 pm

Mamaitza ,esti un copil .Iti doresc sa ramai asa.
Si cand o sa nasti ,n-as vrea sa ai siamezi pentru ca ti-ai schimba viziunile dulci asupra lumii.
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde Mamaitza » Vin Ian 19, 2007 12:55 pm

[quote="piskeshu"]Da ma, m-ai spart cu asta, cand vreau io sa fut pe altcineva decat nevasta-mea , inseamna ca am intrat in grupu de interese al barbatilor nu?

Nuuuuu, doamne fereste. E doar un interes personal. Ca doar nu vrei sa o imparti cu toti barbatii. Sau...mai stii.
Mamaitza
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Dec 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde piskeshu » Vin Ian 19, 2007 12:57 pm

N-ai inteles nimic.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Mamaitza » Vin Ian 19, 2007 12:59 pm

ZOROX scrie:Mamaitza ,esti un copil .Iti doresc sa ramai asa.
Si cand o sa nasti ,n-as vrea sa ai siamezi pentru ca ti-ai schimba viziunile dulci asupra lumii.

Scumlul lu' mamaitza, eu nu mai nasc de-acu, ca se apropie menopauza. Am dat societatii ce era de dat. Dar...nu sunteti cam off topic, totusi? Credeti ca ajuta cu ceva replicile voastre realizarea unui referat tocmai bun de pus in fata profesorului. Eu am citit ce voia topicul si am raspuns ca atare, am adaugat ceva ce gandesc ca poate fi folosit, ca idee, intr-un referat.
Mamaitza
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Dec 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde piskeshu » Vin Ian 19, 2007 1:10 pm

Nici p-asta cu siamezii n-ai prins-o. Du-te citeste Turnu de veghere si Treziti-va.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Mamaitza » Dum Ian 21, 2007 10:42 pm

piskeshu scrie:Nici p-asta cu siamezii n-ai prins-o. Du-te citeste Turnu de veghere si Treziti-va.

Lasa, ca si asa s-a umplut lumea de destepti. Si sa nu stric paritatea. mai bine spuneti ca nu puteti si nu stiti sa ajutati fata cu referatul ala.
Mamaitza
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Dec 05, 2003 12:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde whatever » Lun Ian 22, 2007 12:14 am

exista, futa'l soarele, exista !

si da, asta e un strigat disperat de fericire, nu de altceva !
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde matzaa » Mie Ian 24, 2007 9:23 pm

Eh..lasa tanti Mamaitza ca m-am descurcat.Multzumesc la toti.Am tras un 9.Numa de bine s-auzim in continuare
tralallalalalallalaaaa
Avatar utilizator
matzaa
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Noi 29, 2004 12:00 am


Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori