Thread pentru locomani

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde kant emir » Mar Dec 30, 2008 10:25 pm

ai citit "Stigmatul Casandrei" ? Cam diferit fata de scrierile lui Aitmatov, nu ?

daca am citit, a trecut ceva vreme, ca nu tin minte (inclin sa cred, totush, ca nu)

da' o sa (re)citesc, Aitmatov este un adevaracios (sensibil si destul de profund), un "must" pentru orce cărţofil

da' tu care esti pe loco (sau prin alta parte), ne stim in vreun fel?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Haggis McMutton » Mar Dec 30, 2008 10:41 pm

Stigmatul Casandrei a aparut la Humanitas in 2008. Romanul este scris in 1995 si nu cred ca s-a mai editat in Romania, deci nu prea aveai cum sa-l citesti mai demult. Interesanta cartea, dar repet, nu are nici o treaba cu Vaporul alb, Cocorii timpurii, Geamila, O zi mai lunga decat veacul, Esafodul, etc.


kant emir scrie:da' tu care esti pe loco (sau prin alta parte), ne stim in vreun fel?


am cont pe loco, dar nu prea scriu. imi place doar sa citesc. 1964 sunt.


La multi ani si un an nou mai bun, domnule kant emir !
Avatar utilizator
Haggis McMutton
Junior Member
 
Mesaje: 102
Membru din: Lun Iun 24, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Dec 30, 2008 11:11 pm

1964 sunt.

nu posa cred asta! nu pot si pace

La multi ani si un an nou mai bun, domnule kant emir !

domnu? miai zis domnu? chiar domnu? uaah, alta mare socoteala, care, daca se mai si coreleaza cu prima, ese puf


din lista ta, nafara de Stigmatul ... mai e si Cocorii... de care nush nica (ceatza)

(smori tu ca esti '64?)


orcum, lamultzani si urari de bine si veselie si prosperitate si liniste si pace, oricineai fi

si inca un autor rusesc, daca primejt: Ribakov
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Mar Dec 30, 2008 11:20 pm

Eu ma simt cu musca pe caciula. Am inceput doua romane (Morometzii si Insula Misterioasa - J Verne). 20-25 de pagini din fiecare.


Domnu' Mierloi, fa cunostiintza cu domnu' Oribiloi! :D
La Multi Ani, Moshule! Sa servesti multe mancaruri gustoase in 2009!
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Dec 30, 2008 11:26 pm

Domnu' Mierloi, fa cunostiintza cu domnu' Oribiloi!

adica iel ie gabriela fluaresh si sa da drept '64?
credibil

jenant, daca ie asa

da poate, totush, nui


Am inceput doua romane (Morometzii si Insula Misterioasa - J Verne). 20-25 de pagini din fiecare.


dezamagitor; chiar am crezut ca esti in curs de civilizare, si chiar ma gandeam (acuma, in ultimele 5 minute!) sa te scot de pe icnor
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Mar Dec 30, 2008 11:31 pm

Nu e breh, ceai cu iel? te introdusa in oroare ca asa e el, shugubatz.

Da can' am fo eu in ignore?
Despre civilizare, las ca nu te civilizezi cu literatura? Nu tz-am spus ca ma pregatesc sa devin primare si invatz questii utile.

Literatura de-aia pot sa scriu si eo!
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Dec 30, 2008 11:40 pm

Literatura de-aia pot sa scriu si eo!

uite vez? pentru prostii dastea ma bucur io ca nu mai vorbesc cu tine in privat

cu astea imi confirmi

man, nu-s omu care sa creada ca fara lectura esti mort si ca lectura te face dintrodata destept si baiet bun

da' nici asa



Nu e breh, ceai cu iel? te introdusa in oroare ca asa e el, shugubatz.


nam de unsa stiu; useru 1964 nu comunica decat prin intermediar (deci nam de unsa pot sal apreciez, decat pe baza relatiilor cunoscute - cine cu cine se aseamana si de ce se aduna), iar oribilosu stiu co cetit Aitmatov (gratie mie, ofcorce), si mai si are pufuri dastea cu domnu


si m-ar agasa o asemenea abureala-eftineala, satz ascunzi identitatea in dosu unui nick oarecare (chestie care, de asemenea, sar potrivi mai tare lu oripilosu decat lu 64; casa nu mai zic ca Gabriela Floares e un cont vechi de 6 ani, pe cand 1964, taciturnu 1964... ehehehe; plus ca am inpresia ca chiar exista, pe fc, useru 1964 - am sa verific)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mie Dec 31, 2008 12:11 am

salut. emire daca te intrebi cine sunt eu pe locomania, afla ca sunt cel mai antipatic user :D
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Dec 31, 2008 12:18 am

da daca numantreb? atunci cinei?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Mie Dec 31, 2008 12:37 am

Pe mine ma uimeste netinerea de minte de care dai dovada.
Pai tz-am spus de 2 ori sa te ocupi de 1666 ca, din cate stiu eu, userii nou-veniti nu pot scrie aici. chiar ai scris ca, daca vrea sa posteze, sa-ti trimita PM...


Apoi, despre Oribiloi, nu vez ca este un om al trecutului? Vrea ca numele de Oribiloi sa fie legat de trecut, de vremile comuniste ale FC, ului, de vremile dictaturii Chiorului.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
aaa.. te refereai la YM? nu nana, lasa, tine-ma acolo pen ca noi n-avem despre ce vorbi. De YM m-am folositsa pun la cale "Armaghedonul" si, cum ai luat-o epureste la picior....
Las ca ne-ncontram aici, mai dam o bula de oxigen forumului.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
despre carti, m-am referit la "povesti" de-alea. Io creca te-ai gandit la Kant imediat si ti-ai zis in barba "blasfemie!" :D:
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Creatza: afla ca sunt cel mai antipatic user
Epigonul marelui Invincible!

Ba proasto, pe cat pui pariu ca, "antipatic" are intelesul de "prost" anul asta?
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Dec 31, 2008 12:51 am

Io creca te-ai gandit la Kant imediat


nu mam mai gandit la Kant de multa vreme, asa ca blasfemia ta se refera la povestile alea pe care crezi tu ca le scrie oricine

ai luat-o epureste la picior....


poi daca mam temut de tine?


Pai tz-am spus de 2 ori sa te ocupi de

miai zis tu de mai multe ori, da asta nunseamna nimic
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Dec 31, 2008 7:00 am

carevasazica invintzipilosu lo prins pe potlogaru de oribilos cu gabrielan sac

jenant - ceai bah, tzie rushine cu tine? te ascunzi dupa un nic de muere si pretinzi ca esti umbra pijkeshului, '64?


bun, acuma ce facem, impreunam clona cu "originalu"?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Haggis McMutton » Mie Dec 31, 2008 9:51 am

kant emir scrie:din lista ta, nafara de Stigmatul ... mai e si Cocorii... de care nush nica (ceatza)


Cocorii timpurii este o nuvela. Am facut rost de o carte aparuta la editura Albatros in 1989 : "Cantecul stepei, cantecu muntilor". Contine patru nuvele : Geamila, Plopsorul meu cu basmaluta rosie, Vaporul alb, Cocorii timpurii. Vezi daca faci rost de cartea asta, ca e misto rau.

kant emir scrie:si inca un autor rusesc, daca primejt: Ribakov


am cautat pe librarie.net si am gasit doua carti de la el : Copiii din Arbat si Stiletul. Prima aparuta in 1991, a doua in 1956 !!! Niciuna disponibila. Deci nu prea am de unde face rost de el.

Ma gandeam sa-mi comand de la Dostoievski : Idiotul si Demonii. Crezi ca merita ?

kant emir scrie:satz ascunzi identitatea in dosu unui nick oarecare


In pula mea, cred ca glumesti, desi nu esti foarte amuzant.
Apropos, mare idiotenie ai facut cu stergerea contului tau de pe loco. Cea mai mare idiotenie pe care am intalnit-o in peste 7 ani de forum.


Invincible scrie:Am inceput doua romane (Morometzii si Insula Misterioasa - J Verne).


Iti recomand Sfarleaza cu fofeaza.
Avatar utilizator
Haggis McMutton
Junior Member
 
Mesaje: 102
Membru din: Lun Iun 24, 2002 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Mie Dec 31, 2008 11:37 am

Ma gandeam sa-mi comand de la Dostoievski
un "must have" dupa parerea mea : Fratii Karamazov.

kant emir scrie:da daca numantreb? atunci cinei?
pai tot aia e. cel putin pana la 12 noaptea. dupa intram in 2009. un an in care sper sa nici nu mai vorbeasca lumea de mine, d'apoi sa ma voteze.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Mie Dec 31, 2008 12:20 pm

la multi ani draji coleji ! un doominoo mervelios ma doresc :beer:
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Invincible » Mie Dec 31, 2008 1:58 pm

Noroc Moshule!

Morometii si Insula Misterioasa, isi au povestile lor obsesiv-compulsive.

Sa incep cu "Insula Misterioasa" mai intai. Cartea asta am gasit-o spre sfarsitul vacantei de vara, la tara. Era la buda, pe post de hartie igienica. In timp ce eram la buda, am citit un pic si mi-a placut. Am luat-o si am citit cat am putut, ca avea multe foi lipsa; am gasit si alte bucati din ea prin pod (daramase si refacuse tata casa in care era biblioteca). Desi n-avea coperti, stiam ca se numea "Insula Misterioasa" fiindca, in josul paginii aparea scriitura asta. Mai tarziu, am aflat aici, de la Afex ca e scrisa de J. Verne. Iote! http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=7779&page=7&pp=20

Despre Morometz, m-atz ambitionat voi de cand m-am apucat sa scriu "Niste mocofani", ca ziceati ca-i stilul lu' Preda. +ca l-am amenitzat pe Mierloi ca o voi citi.
(Urmatoarea pe lista "obsesiv-compulsiva" ii "Creierul lui Broca". Abia incepusem s-o citesc cand m-a rugat vara-mea sa i-o imprumut. si imprumutata a ramas pana-n ziua de azi, la fel ca alte zeci de carti.)

Apoi, cand fu vreme de citit (generala si liceu) sa stii ca citii aproape toata biblioteca. Baiu e ca nu stiu ce am citit. Pe atunci nu ma interesa autorul si nici titlul cartii. Ma interesa doar povestea. Si asta cred ca mi se trage de la faptul ca, pe cand eram mic, am citit foarte multe povesti -am ramas cu reflexul asta. Abia dupa ce m-am luat la hartza cu astia de-aici, am inceput sa ma uit si la autor, si la titlu...
Tocmai am fost sa vad ce carti mai am in biblioteca (95% sunt carti tehnice), carti pe care pretind ca le-am citit. Am vazut autori ca: Eminescu, Arghezi, Bacovia, Toparceanu, Cosbuc, Preda, Dickens, Zola, Creanga, Sararu, Zevaco, Balzac, Sadoveanu, Ispirescu, Rebereanu, Sieniwski- sau cum s-o scrie, un tip care a scris niste romane faine de razbel. Autorul asta din urma nu mai este in biblioteca de aici. Stiu sigur ca-i pe undeva prin pod, pe la tara. La fel si Caragiale, si Fanus Neagu... Acum am biblioteca virtuala cu autori grei. Vad ca de la un timp am programul mai relaxat. Creca o sa ma apuc iar de citit. O sa te dau pe spate cu titlurile mele. :D

Aaa... si mi-am mai adus aminte de ceva. Am citit 2 carti de la un cap la altu'. M-am lasat dus de obsesiv-compulsivitate de-am scris de alea 2 carti frunzarite de n-am mai amintit de astea:
1. "Dupa 20 de ani". Am fost placut surprins sa aflu ca ii continuarea "Muschetarilor"- Dumas. Aveam chef de citit ceva carti de aventura si am cautat pe DC++ cuvantul "Dumas".
2. "Defaimarea lui Paganini" -nu mai stiu autorul, da-l gasesc daca-l caut pe net. :D
3. Ah, am mai citit inca una. aia de-i place si lu Gigi, scrisa de Coelho. Nu mai stiu cum ii zicea, da' era cu ciobanu ala care isi vinde oile si merge in pustie.... "Alchimistu'", dom'le, iote ca-mi veni!


Cat despre "oricine poate", nea Mierloi, asa e, nu oricine. Insa eu pot. Ca tot am eu timp berechet, iote ce-o sa fac: o sa fac o schitza in max o saptamana. si-ai sa vezi ca stiu a manui cuvantul...

Chiar, Oribile, nu mai faceti concurs de literaturi? :D O sa concur cu voi de aici. Tema: schitza ai carei protagonisti sa fie forumistii de pe mocofania. Adica sa fie un fel de capitol a la "Niste locomani" in care sa se oglindeasca userii mocofaniei, asa cum ii percepem noi+o doza de sci-fi sau aberatie. Numar de caractere: fara numar, ca eu vreu sa scriu cat mai multe, sa-l naucesc pe Mierloi.

:n:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Dec 31, 2008 3:58 pm

Gabriela Flores scrie:Cocorii timpurii este o nuvela. Am facut rost de o carte aparuta la editura Albatros in 1989 : "Cantecul stepei, cantecu muntilor". Contine patru nuvele : Geamila, Plopsorul meu cu basmaluta rosie, Vaporul alb, Cocorii timpurii. Vezi daca faci rost de cartea asta, ca e misto rau.



am cautat pe librarie.net si am gasit doua carti de la el : Copiii din Arbat si Stiletul. Prima aparuta in 1991, a doua in 1956 !!! Niciuna disponibila. Deci nu prea am de unde face rost de el.

Ma gandeam sa-mi comand de la Dostoievski : Idiotul si Demonii. Crezi ca merita ?



In pula mea, cred ca glumesti, desi nu esti foarte amuzant.
Apropos, mare idiotenie ai facut cu stergerea contului tau de pe loco. Cea mai mare idiotenie pe care am intalnit-o in peste 7 ani de forum.

pe rand: n-a fost o idiotenie, a fost o solutie (singura!) de-a iesi cu obrazul curat dint-o afacere in care m-am simtit murdarit, insultat si umilit (nu de alde tine, tilica, sau pijkeshu, ca de la voi n-am avut niciodata pretentii prea mari)

da' daca tu ai fi apt de intelegerea unor asemenea probleme (si solutii), altfel ar fi stat lucrurile]greatza, scarba, leshin la lingurica[/I]) meu; imediat ce am disparut, ti-ai revenit si ai scris si ai tzopait fericit - deci a fost bine, si pentru tine, si pentru cei care te consumau





n-am glumit deloc; daca ai, deja, un cont, de ce sa scrii cu o clona? asta nu se poate, o s-o rezolvam cumva (astept ceva sugestii serioase si responsabile)


despre cartile recomandate: comanda orice; daca n-or sa-ti pice tie grozav, poate copiii (aud ca esti pe cale sa intri in hora perpetuarii) tai vor fi bucurosi (sau, nu, cine stie?); orice scriitor consacrat si acceptat (si de la a carui moarte au trecut niste ani buni si niste generatii - asta e un soi de garantia pe termen lung - si care n-a fost folosit pentru propagarea unori idei/doctrine) merita sa stea in biblioteca unui consumator de carte
pe Aitmatov ti l-am recomandat doar pentru realismul descrierilor vietii de feroviar (ca balareai tu ca ti-ar placea sa fii nushce cantonier, la dracun prasnic) - daca ti-a placut si restul, sa fii sanatos, n-are de ce sa-mi para rau ca ti-am facut o bucurie (btw, m-am lamurit si cu Cocorii... - am citit - cred ca il si am - volumul acela de nuvele; numa nu-mi spunea nimic titlul, atata. lapsus)

Ribakov - da, la Copiii din Arbat ma gandeam; ar fi destul de bun sa-ti lumineze perceptia asupra comunismului, asupra celor care au crezut, cu sinceritate extrema si cu devotament sinucigas, in posibilitatea realizarii unui sistem bazat pe egalitate



cr3tzulinio: recomanda bah si tu, nu te abtine! poi ce pana ta?


drucaru: dabre, cum sa nu?


vintzi: nu te supara pe mine, da literatura nu-i (n-a fost si n-o sa fie in veci!) joaca si ambitie (decat in doo variante: polivalentul creator de geniu, instruit si atoatecunoscator, pe care nu-l intereseaza grozav scriiorismul, dar nah, isi permite - poasa duca la trebi interesante, si profesioniste, desi - aproape sigur! - seci; nechematu cel marunt, nepriceput si netalentat, dar increzator in puterile lui - ei, astai buna, ce mare jme sa scrii o carte? poate orcine, deci sio, ca nici aia nor avut 3-4 - care tzine mortzish sa demonstreze ceva, or chiar sa traiasca din asta; in anumite conjuncturi, chiar e posibil sa se afirme; genereaza literatura de doi bani, destinata celor care vor sa epateze prin consum - io citesc! - cam ca maneaua in muzica)

nu exista scriitor bun si valoros inafara unei instructii temeinice (o cultura vasta si destul de aprofundata), desi am putea sa aducem, si aici, ceva exceptii (ma gandesc la unele talente extraordinare, care chiar si necultivate si neslefuite si nerafinate, au generat - e drept ca pe un segment foarte ingust si nepretentios! - scriitura notabila; daca vrei exemplu, ia-l pe Creanga)

asa ca citeste, consuma, digera

pana cand o sa inceapa sa-ti placa, dupa care o sa devii avid si insetat, dupa care o sa-ti dai seama cat esti de marunt si de nechemat
dupa care - cine stie? poate chiar o sa ai ceva de zis, si poate ca o sa te si pricepi sa faci asta


edit:
Acest subiect este vizionat in acest moment de : 2 (2 membri si 0 vizitatori)
kant emir, 1964


parampampam, siscsitifor! vrei sa scrii ceva? da-mi de stire (gasesti tu o cale) si o sa incerc sa te ajut
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Dum Ian 04, 2009 4:38 pm

I-auz bre, Mierloi, cica-s mai tare caCreanga :D:
Tilica:Invincible, cum sa-ti spun eu tie.....povestesti mai ceva ca Ion Creanga da' nu esti tocmai omul potrivit pentru un concurs cat timp te aprinzi atat de tare, nu stii sa accepti niste reguli si niste pareri subiective (ale juriului) pana la urma si mai ales, nu stii sa pierzi, coae.

http://www.locomania.ro/showthread.php?t=660

Cum bre, Daimoane? Cu termeni folositi ampulea? Pai asa sa-l dam in anm si pe Filimon cu "Ciocoii" lui cu tot, ca folosea arhaisme. sa nu mai zic de regionalisme.
http://www.locomania.ro/showpost.php?p=56124&postcount=87


Moshulica, ia zii, facem concurs de literaturi? Poate participa toate cele 3 forumuri? sau, poate facem campionat interforumistic (fiecare forum isi alege liderul). :D
Da sfara-n forumuri!
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Invincible » Dum Ian 04, 2009 10:39 pm

http://www.locomania.ro/showpost.php?p=180028&postcount=8002
Breh, Mierloi, nu se poate sa fii asa bulangiu! Ce e breh cu treaba asta?

Tz, tz, tz, tz! deci nu se poate! deci e incredibil! Ma asteptam sa faca Scato de-astea, da' venit din partea matale....
Foarte urat! Foarte urat! Sunt stupefiat! Intinde palma!
(io sper ca Mosu s-o fi imbatat si nu mai nimereste parola )
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Deci, Moshulica, intai si-ntai sa fie Povestire, ca vreau sa fac "scriitura notabila" sa vada Mierloi ca sunt peste Creanga (vorba lu Tilica). :D:
Titlu: stii bine ca eu am memorie forte si, in consecinta, propun ca titlul sa fie acelasi cu cel propus de mine in urma cu ceva timp: "Cantaretii". Asta sa fie "samburele". Am ales titlul asta pentru ca am vazut ca o dati tare cu cantarile pe Locomania, ceea ce-nseamna ca va pricepeti cat de cat la ale cantarilor, unde mai pui ca am fost cu totii la nunti si am putut observa lucrurile pe viu.
Detalii: atmosfera rustica si personaje locomane

Eu zic c-am ales ceva accesibil. :D
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Haggis McMutton » Dum Ian 04, 2009 10:46 pm

Salut, Invincible !

Rectific. Nu mi-a schimbat parola, ci numele la cont. Atata minte are kant emir. Lasa ca ne intelegem asa. Eu scriu pe locomania si tu aici. Dar de ce ii zici mierloi ? Mierloi e masculul de la mierla, nu ? Adica o pasare de canta frumos. Care-i legatura ?

O sa propun pe loco tema ta. Poveste la tzara cu locomaniacii. Dar sa nu te apuci sa scrii 100 de pagini.

Si cam atat. Eu nu mai scriu aici, ca moare kant emir. Cica asta e clona si trebuie banata. Il las sa faca politie pe aici, ca oricum e forumul plin si are cu cine vorbi.

Pa,pa !
Avatar utilizator
Haggis McMutton
Junior Member
 
Mesaje: 102
Membru din: Lun Iun 24, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Ian 04, 2009 10:50 pm

Eu nu mai scriu aici, ca moare kant emir

nu mor bah, ladincontra - traiesc si mi se rupe; da nui cinstit sa te ascunzi dupa un nic strain si necunoscut

nu se poate sa fii asa bulangiu! Ce e breh cu treaba asta?

Tz, tz, tz, tz! deci nu se poate! deci e incredibil! Ma asteptam sa faca Scato de-astea, da' venit din partea matale....
Foarte urat! Foarte urat!


mersi de incredere

da nu de bulangiu ar fi fost cazu, ci de bulangiu prost; in conditiile actuale, cand tocma sontanplat neste unele asemenea pin alte locuri, fix io sa fac asa?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Dum Ian 04, 2009 11:22 pm

Kant_emir, Emiroi, Mierloi, cam asa au evoluat nickurile.
Nu cunosc felul in care canta mierla.

Cat priveste "mierloiul" din nucul meu, asta canta urat: isi incepea cantecul frumos dupa care il sfarsea violent in niste note inalte, de parca ar fi avut sindromul tourette. Facea o pauza scurta dupa care reincepea. Atunci l-am intrebat pe bunicu ce pasare e aia care canta si mi-a zis ca e "mierloi". :D:


Poate ar trebui sa-i zic "carcăiag", dar e greu de scris.
Isi are si carcăiagul poveste lui: cica tata, cand era mic, a plecat cu ai lui la vie, la prasit. La un moment dat, strabunicu a scapat un vant sonor si sora lu' tata a intors capul si l-a intrebat: "Ce s-auzi, taică"? "Carcăiagu', taică!", a venit raspunsul.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cat despre nr de caractere, hai s-o lasam la max. 20.000 caractere. Eu zic c-oi face 15 000, ca cu povestirea nu te joci, iti trebuie cuvinte si cuvinte sa zugravesti tablourile, sa creionezi personagiile (care nu-s putine), sa inserezi dialogurile, mananca spatiu. ;w

Eu cand oi avea ceva sa-ti spun, ma loghez pe Loco.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Ian 04, 2009 11:27 pm

Nu cunosc felul in care canta mierla.

frumos

un soi fluierat, adesea fara noima
il auzi toata primavara (in special dimineata), cam cat e vremea de imperecheat si de clocit oole



"mierloiul" din nucul meu, asta canta urat

poi poate ca atata putea nucu cela sa suporte, or tu sa pricepi, ce mare jme?

lasa, nare nica, este loc sub soare pentru tofelu de jivine
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Dum Ian 04, 2009 11:44 pm

aha, fluieraturi cunosc.....
ma tot chinui sa "vad" cum canta pasarea asta. da nu merge vidou'. pote-si vine in simtiri maine.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Moshulica, vad ca Kitzulete fu pe aceeasi lungime de unda cu mine. Fix la aia ma gandeam si eu, ca o vad des pe YM.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Invincible » Lun Ian 05, 2009 5:41 pm

Da dom'ne, citii, nu vor loserii si pace! Da da-i in pla lu Gigi!

O sa concur de aici si, in loc de doi mierloi dintr-un foc, ma voi multumi doar cu unu; cu al mai mare. Scap si din stransoarea alora 10000 de caractere, ca mie astea nu-mi ajung nici p-o masea.

La final, il voi pune pe nea' Mierloi sa faca comparatiune cu "operele" de pe Moco si sa dea note. Desigur, si tu, Oribile, vei avea ocazia sa dai note luind in calcul si umila-mi scriitura in care, desigur, vei aparea :D, + inca cativa useri... Io o sa cerc a baga cat mai multi, sa se simta obligati a-mi face ast favor.

Prezent, Keshule!
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Ian 05, 2009 6:05 pm

nu pui tu pe nimeni la nimic

ce drac nu intelegi? daca comunitatea nu te vrea, nu te mai agita de pomana, ca nu faci decat sa te faci de ras

bati la poti care ti-s, pe veci, inchise


mai bine fa-ti jurnal si scrie acolo tot ce vrei
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Lun Ian 05, 2009 6:10 pm

Ciocu Mic, Mierloi!
Daca nu dai tu note, vor da altii!
Insa, la urma urmelor vei fii obligat sati prezinti ovatia! (Mai mare decat Creanga, nu? :D:)


si nu mai generaliza, da?! fii barbat, nu muere!
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Ian 05, 2009 6:21 pm

Insa, la urma urmelor vei fii obligat sati prezinti ovatia! (Mai mare decat Creanga, nu?

daca s-ar intampla sa-mi placa, (absolut din toata inima!) ce ai scris tu, fii sigur sa nu m-as ascunde dupa degete - ti-at recunoaste meritele si te-as aplauda


dar dupa cata minte ai tu, si dupa cat te pricepi la literatura (ei nah, mare jme, poate oricine sa scrie), imi este limpede ca n-ai nicio treaba
da' nici cea mai mica treaba


ai idee macar ce-i cu creanga si de ce este el (asa, necioplitean cum era) un scriitor adevarat? esti in stare sa-ti imaginezi ca, asa cum era el, fara prea multa scoala, era un perfectionist al scrisului (n-am zis al povestitului, desi asta i-a fost talentul)

ai idee ce alte realizari (pe langa amintiri si povesti si povestiri) a mai lasat omu in urma?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde ZOROX » Lun Ian 05, 2009 6:23 pm

shiva, esti intubat de fanclub ca de aparatele de mentinere in viata, iti dai seama cand o sa inchida kantemir masinaria, vei disparea definitiv.
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde Invincible » Lun Ian 05, 2009 6:31 pm

nu bre, Zoroxe, eu is in mai multe partz. iar aicea imi place cel mai mult deocamdata.
http://www.lumeaemica.ro/forum/view_topic/669/referitor-la-Marko-B/11.html
Ma vez? vez cum strang de gat cioara aia?
si de-ai stii cum musteste forumul de prostie!.... sunt ca pestele-n apa acolosha.


Aicea-s pentru a-mi regla unele conturi + mai o tranta cu Mierloiu, ca vez tu, e un fel de hopa-mitica.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mieloi, scuza-ma, iti raspund alta data. acu am treaba. trbea sa fiu in conced si ma chemara astia pe front. reviu intr-o ora ca am hartzoage!
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron