chestii care nu au ce cauta pe rock

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde kant emir » Joi Apr 10, 2008 9:18 pm

poi se pare ca inca nu so nascut "primu" tau
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Joi Apr 10, 2008 9:26 pm

kant emir scrie:poi se pare ca inca nu so nascut "primu" tau


sunt mult prea buna, sefu. nu vezi ce gene marfa am? A-)

m-as marita cu un doctor, ca barem ala poate e-n stare sa aprecieze structura mea genetica la adevarata ei valoare.

daca stii vreunu, trimite-mi-l incoa sa-l sug putin de cap. am bucurie MARE la doctori!!
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Joi Apr 10, 2008 9:30 pm

-dragi tzis fetele, ioane?
-daaaaa, ohohoho, shinmcacum!
-da' tu lor?
-poi si iele mie


poi da un anuntz: caut doctor (nu neaparat) care sa ma aprecieze la adevarata mea valuare, si sa vaza cat is de dejteapta si de frumoasa

cine nu poate sa faca atata lucru - nu deranjatz inutil
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Joi Apr 10, 2008 10:10 pm

un psihiatru. cu unu d-ala nu m-as plictisi niciodata, nici eu, nici el.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Joi Apr 10, 2008 11:14 pm

nici el

mah, in felu tau esti tonica

adica cu atata sigurantza de sine, normal ca amuzi lumea



da' o vreme, atata
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Vin Apr 11, 2008 8:53 am

adica cu atata sigurantza de sine


inca n-ai observat ca tocmai, e lipsa sigurantei de sine? ca toata agitatia asta se datoreaza faptului ca ea observa ca exista o discordanta intre ceea ce crede ea despre minunata ei persoana si ceea ce crede lumea

rona, vezi ca vine si rade gigi de tine cand aude de moartea ta cerebrala. si nu-s vise induse, mai precis lesin indus
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Apr 11, 2008 11:08 am

mantreb cum o fi satz induci un leshin.... cu sigurantza mi-ar folosi :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Ayala » Vin Apr 11, 2008 1:42 pm

sincer, pe mine ma plictisesc oamenii astia care se plang tot timpul de afectiuni, reale sau inchipuite. ca si cum ar astepta compasiune si "vorbe frumoase".

o singura data era sa lesin (mi s-au infundat urechile si incepuse sa mi se taie filmu) dupa o operatie ca aveam tensiune scazuta cred, m-am asezat pe un scaun si gata. eu nu-mi numar eprubetele, nu ma duc cu frica la medic, nu ma uit cu groaza la instrumente ca si cum ar vrea careva sa ma scoata din uz. si nu astept decat profesionalism

shaki, cum, n-a scris nimeni despre asta in cartile tale?? nici macar asa, voalat?? sau nu te-ai prins tu?
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Apr 11, 2008 1:48 pm

hehehe, gagicile sempung

bun, acuma faptele:
eu practic, in afara ca respiram eventual, am fost in moarte cerebrala, asa cum spuneam.

am fost intr-un SOMN CU VISE indus de lipsa alimentarii cu sange a creierului, ori asta seamana a moarte, frate, a coma, a ce vrei tu, da e mai mult decat un simplu lesin.

eu, curentul cel indus
totdeauna mam opus
cauzei ce ma produs


muarte cerebrala si somn cu vise, care seamana a muarte si a coma, fiind mult mai mult decat un leshin


buey, din ce zici tu acolo reese ca ai adurmit ca porcu, nu nasbatii

ia zi, teai dus cunva biata turta?


esti de tuata coma breh, autodidacto care ejt
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Vin Apr 11, 2008 4:13 pm

ayala, eu nu citesc 'cartzi de specialitate' asa ca altele, inca n-am ajuns la nivelul acela de superioritate...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Ayala » Vin Apr 11, 2008 5:16 pm

shaki, nu fi trista, hai sa-ti arat curcubeu
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde Daimon » Vin Apr 11, 2008 5:29 pm

si io si io vreau curcubeu :D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Ayala » Vin Apr 11, 2008 5:44 pm

am avut doua da au disparut acu, pe tine te chem sa-ti arat colectia mea de flori presate
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Apr 11, 2008 6:31 pm

Ayala scrie:shaki, nu fi trista, hai sa-ti arat curcubeu
unde? :)
am prins si eu un cer cu vreo doua sau chiar 3 curcubee simultan :)
pacat ca le bloca padurea de blocuri...
si mai pacat ca n-aveam aparat foto pe atunci
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Vin Apr 11, 2008 8:29 pm

Ayala scrie:sincer, pe mine ma plictisesc oamenii astia care se plang tot timpul de afectiuni, reale sau inchipuite. ca si cum ar astepta compasiune si "vorbe frumoase".

o singura data era sa lesin (mi s-au infundat urechile si incepuse sa mi se taie filmu) dupa o operatie ca aveam tensiune scazuta cred, m-am asezat pe un scaun si gata. eu nu-mi numar eprubetele, nu ma duc cu frica la medic, nu ma uit cu groaza la instrumente ca si cum ar vrea careva sa ma scoata din uz. si nu astept decat profesionalism

shaki, cum, n-a scris nimeni despre asta in cartile tale?? nici macar asa, voalat?? sau nu te-ai prins tu?


auzi? io nu ma plang, io constat!

am candidoza de 5 ani (acum pe unghii numai), care nu se mai vindeca, plus alte infectii, marunte, e adevarat, dar care NU E NORMAL sa fie acolo. Pricepi?

am fost la doctori acum 2 ani si-am dat vreo 15 milioane intr-o luna, dupa care, cu ficatul umflat de Nizoral si Diflucan si cu candidoza reaparuta la 2 luni dupa tratament, m-am apucat sa caut pe internet, in disperare, sa vad ce dracu pot sa fac sa scap de ciuperca, si am gasit asta:

<<Another study showed that women with recurrent vulvovaginal candidiasis are deficient in zinc compared to normals and that only a mild zinc deficiency is necessary for this recurring problem.>>

<<Zinc acutely and temporarily inhibits adrenal cortisol secretion ...in the adrenal secretion. >>

Secretia marita de cortisol din cauza stresului si a lipsei de somn slabeste in timp capacitatea glandelor de a mai produce cortisol si de aici toate neplacerile.

Am luat Centrum care are si Zinc si Cupru ca sa nu dau in anemie si, multumesc lui Dumnezeu, nu mi-a mai aparut dracia aia decat pe unghii de atunci incoace.

Insa Zincul nu poate inlocui la infinit lipsa de somn si de liniste, asa ca dupa 2 ani de fericire, simptomele au inceput sa imi reapara, iar de la unghii pana la a-mi reinvada tot corpul nu mai e decat un pas.

Problema e ca ma duc la doctor si toti zic ca n-am nimic, cu toate ca unghiile mele arata ca dracu.

Faptul ca in Romania nu se cunoaste despre boala stresului, nu e vina mea, ci a doctorilor, care sunt tarani nereciclati.

Insa asta nu se intampla numai la noi, ci si la case mai mari:

<<This seems so obvious and yet the medical community for reasons I cannot figure, are reluctant to recognize adrenal support as treatment for adrenal fatigue, possibly because it is not a "prescribed treatment" or because it is not lab-developed or synthetic but is instead "natural" treatment.
Who knows for sure why many Doctors don't pay attention to studies stating the existence of sub-clinical hypoadrenalism, by very reputable groups, including the NIH, which found low cortical levels in syndromes like CFS and Fibromyalgia and the studies are out there go back many years but many still do not recognize it. >>


<<Adrenal fatigue is a major underlying problem to many of our health issues simply because stress has become constant, and the adrenal glands ARE NOT able to make enough cortisol and adrenaline. Some of the common symptoms for adrenal fatigue are: weight gain, fatigue, cravings, indigestion, [B]allergies, depression, high blood pressure, hot flashes, insomnia and loss of libido.>>[/B]

Solutii?

<<Simple Steps to Overcoming Adrenal Exhaustion

1. Make sure you get at least 7-9 hours of sleep a night.

>>


Asa ca lasa-ma tu cu tzop tzopul, ca stiu eu mai bine ce zic aicea.

<<Hypoglycemia (low blood sugar) commonly occurs in Adrenal Fatigue due to the combination of low cortisol and high insulin levels during stress of any kind.>>

Din moment ce doctorul a zis ca sunt hypoglicemica si m-a trimis sa-mi intaresc sistemul imunitar, inseamna ca mi-am ghicit foarte bine diagnosticul.

Nu trebuie sa fi facut facultatea de medicina ca sa stii sa citesti si sa intelegi un text de specialitate. Ce, crezi ca ei n-au invatat tot din carti?

Si cum Adrenal fatigue este <<Adrenal Fatigue, The 21st Century Stress Syndrome>>, s-ar putea sa va intereseze si pe voi, asa ca nu fiti tzopi si deschideti un pic ochii, ca nu orice lucru de care voi n-ati auzit e batere de campi.

Asa cum imi place politica, imi place si medicina, iar asta e mai utila.

Io nu ma vait aicea, io va informez si pe voi. Vreti, cititi, nu, nu.

Daca ati trecut prin experiente similare si aveti vreun material medical interesant de postat, va ascult cu toata atentia.

Da in general lumea se duce la doctor ca la popa: cu sarut mana si cu plecaciuni, ASTEPTAND PROFESIONALISM, de parca ala ar fi Dumnezeu si nimeni nu ar mai putea sti ce stie el acolo. Si te mai miri cati morti si raniti si lesinati in moarte cerebrala mai sunt prin spitale.

Iar problema mea e ca degeaba sunt eu savanta, daca nu am vointa sa las in pizda masii internetul si tot si sa ma duc sa ma culc.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Vin Apr 11, 2008 9:27 pm

centrum e foarte bun, am luat si eu, pentru alte treburi :)
da, e sanatos sa dormi cel putin 8 ore pe zi...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Vin Apr 11, 2008 9:34 pm

Shaki scrie:centrum e foarte bun, am luat si eu, pentru alte treburi :)
da, e sanatos sa dormi cel putin 8 ore pe zi...


shaki, vezi ca l-au prostit!! io am stocuri vechi care imi mai ajung si anul asta, da asta nou e de cacat.

asta nou (cu luteina) are concentratiile aiurea, cel putin pentru ce ma intereseaza pe mine: mg, Cu, Zn.

ratia zn/cu trebuie sa fie de 8:1,
ala vechi era: zn: 15 mg, Cu 2 mg,
ori asta nou nu mai e asa.

Zinc is depleted by the following drugs: Penicillamine, steroids, ethanol, diuretics, and oral contraceptives. Zinc is often promoted to "enhance immunity". It is an essential mineral for immune function. Perhaps because of its immune promoting role, deficiencies in zinc may be helpful in autoimmune diseases. Zinc concentrations are referred to copper, and the minerals tend to have a reciprocal relationship. A low tissue concentration of copper may result from zinc supplements. A suggested optimal zinc to copper ratio is 8:1.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Vin Apr 11, 2008 10:16 pm

nu stiu, eu am luat putin in toamna si acu vreun an...
stiu ca scria ca are doza zilnica recomandata pt fiecare vitamina
banuiesc ca n-are ce rau satz faca decat daca acumulezi vreo substanta deasta in exces... :)
mie mi-a facut bine, shi eu am luat-o pentru stari de lesin :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Vin Apr 11, 2008 10:23 pm

Shaki scrie:nu stiu, eu am luat putin in toamna si acu vreun an...
stiu ca scria ca are doza zilnica recomandata pt fiecare vitamina
banuiesc ca n-are ce rau satz faca decat daca acumulezi vreo substanta deasta in exces... :)
mie mi-a facut bine, shi eu am luat-o pentru stari de lesin :)


io n-am studiat decat ce m-a interesat, iar zincul in exces si mai ales luat fara cupru provoaca anemie si, culmea, slabirea sistemului imunitar.

Dar Centrumul are putin. Un om normal poate sa ia pana la 60 mg de zinc/zi, ceva de genul asta.

ce ma deranjeaza e ca au schimbat procentele, iar pe astea le stiu eu cu zincu si cu cupru, da pe celelalte dumnezeu cu mila, ca nu pot sa ma ocup de toata lista aia.

rau nu face, probabil, da nu mai face nici bine cum facea ala vechi.

io cand oi termina pastilele pe care le am in stoc o sa trec pe altceva care are aceleasi procente, daca oi gasi.

auzi, da ce-au fugit toti de-aci? vezi daca nu-mi mai bag pula ce naspa e?

ia zi de lesinuri ca-mi place cum ii speriem si fug. ~p

cand o auzi pishky ca am avut ciuperci in pizda, o sa-i fie frica sa-si faca si laba pe mine.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Vin Apr 11, 2008 10:26 pm

nu era nimic atat de total cum ai descris tu, pur si simplu mi se intampla sa mi se faca rau, in special dimineata si in mijloacele de transport in comun - inclusiv metrou
nu foarte des. poate si din cauza ca nu mananc dimineata, poate si din lipsa de vitamine
nu am avut niciodata pierderi de cunostinta, dar nici foarte placut nu e, iti dai seama

oricum, dupa ce luam vitamine ma simteam mai bine :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Vin Apr 11, 2008 10:36 pm

Shaki scrie:nu era nimic atat de total cum ai descris tu, pur si simplu mi se intampla sa mi se faca rau, in special dimineata si in mijloacele de transport in comun - inclusiv metrou
nu foarte des. poate si din cauza ca nu mananc dimineata, poate si din lipsa de vitamine
nu am avut niciodata pierderi de cunostinta, dar nici foarte placut nu e, iti dai seama

oricum, dupa ce luam vitamine ma simteam mai bine :)


pai mai ia atuncea, da nu stiu ce sa-ti zic de Centrum, io nu am incredere in asta nou si o doza de placebo tot era in toata chestia asta.

pai crezi ca io am ruperi de film? nici cand beau n-am d-astea.

acuma a fost prima data cand am avut starea asta. a fost exact ca in somn, numai ca nu dormeam, in pula mea, da lumea crede ca io bat campiii aicea ca sa-i impresionez.

pur si simplu visam, iar cand m-au trezit cu vocile alea stridente m-am infuriat si le-am zis sa ma lase sa dorm in continuare.

in plus, imediat cand m-am trezit, ma simteam tare bine, foarte linistita, totul era placut si calm (cred ca aveam tensiunea 5 sau ceva).
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Vin Apr 11, 2008 11:19 pm

doza zilnica recomandata pt fiecare vitamina


da breh, ca duar stem totz la fel, avem aceleash nevoi
auzi, da ce-au fugit toti de-aci? vezi daca nu-mi mai bag pula ce naspa e?

nui cazu meu

pur si sinplu
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Vin Apr 11, 2008 11:52 pm

kant emir scrie:
pur si sinplu


adevar grait-ai aici, sefu.

sinplu, sinplu de tot, ca altfel ti-e c-o iei in bot
iar tot ce e mai complicat, miroase-al dreaq a cacat.
ca ne e lene sa vorbim si si mai lene sa gandim,
si d-aia ne-am urcat in tren, ca sa o ardem pe refren;
facand o laba moderata, avem impresia c-o facem lata
cu-animalute si prostii si cantece pentru copii.
pai daca asta e nivelu pana unde se urca pula
pot sa imi indes linistit pe ochi si pe urechi caciula.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Sâm Apr 12, 2008 1:59 pm

rona, nu ca sunt eu pudibonda da sincer imi e jena sa deschid computeru pe paginile pe care scrii tu cand am colegi de serviciu in preajma
si te asigur ca si ei sunt foarte slobozi la gura, da parca tu exagerezi unpic... :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Dum Apr 13, 2008 12:12 am

jl, numa pe gura sa nu t-o indesi.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Dum Apr 13, 2008 4:50 am

piskeshu scrie:jl, numa pe gura sa nu t-o indesi.


o sa ti-o indes tie pe pula cand vii in Buc. sa ma futi.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jl_rona » Dum Apr 13, 2008 4:51 am

Shaki scrie:imi e jena sa deschid computeru pe paginile pe care scrii tu cand am colegi de serviciu in preajma


:n: da tie-ti plac, este? :) asa si lor.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Dum Apr 13, 2008 12:07 pm

nu neaparat..
a, aseara a incercat sa ma agatze cineva - eram imbracata in blugi simpli, bleumarin, un tricou crem (nu era decoltat) si tenesi :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Mar Apr 15, 2008 10:49 pm

shaki, hai sa vorbim serios acuma, io m-am saturat de laba multa in locomania, ok?
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Mie Apr 16, 2008 1:01 pm

pai vorbeam foarte serios :)
voiam sa spun ca inteleg ce zici tu si sunt pe de o parte de acord cu tine - o femeie trebuie sa stie sa se puna in valoare ca sa fie remarcata. adica da, daca te imbraci cu tzoale incheiate pana in gat, normal ca o sa fi invizibila.
pe de alta parte, nu trebuie sa dam in extrema cealalta... :)
mai voiam sa spun si ca poti fi remarcata si daca te imbraci foarte simplu...
asta vizavi de subiectu in discutie...

a - mai voiam si sa-i cer scuze ayalei pentru cat de tampita am fost cu ea. cu asta incheind postu cu marturisirile :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

cron