P***a puturoasa care a innebunit romanii

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

P***a puturoasa care a innebunit romanii

Mesajde jl_rona » Lun Mai 19, 2008 10:43 pm

Blogul Lianei Patras:

http://realitatea.net/blog/lianapatras/

PRIMĂVARĂ íŽN DAR

Posted by Liana Patras at 1:46 am. Filed under: Uncategorized

De la Sfantul Valentin pană la Idele lui Marte, ne aflăm in mijlocul aniversărilor şi sărbătorilor de tot felul, al serbărilor cu orice prilej: Ziua indrăgostiţilor, Dragobete, 1 Martie, Ziua Femeii, a Mamei, a tătucului Iliescu, există chiar şi o zi care este a lui Marian Vanghelie... Ocazii cu care toată lumea se ţine de urări, dedicaţii, pupături, tandreţuri, drăgălăşenii, petreceri, cadouaşe.

Cu ocazia adăugării in buchetul vieţii al celui de-al 78-lea boboc de trandafir, Ion Iliescu a fost copleşit de cadouri atent amprentate artistic: de la colegii de partid a primit portretul său dichisit cu talent in tort de cacao. De la colecţionarul Adrian Năstase, a primit o statuie simbolizand inţelepciunea, cea reprezentand cinstea fiindu-i dăruită cu ceva ani in urmă mătuşii Tamara. După Marele şoc politic, din care incă nu şi-a revenit, Mircea Geoană a vrut să-l arunce cultural pe liderul de onoare al PSD In mijlocul furtunii, după un model semnat de fostul director al Agenţiei Americane de Informaţii, George Tenet, dar patentat in Romania de Traian Băsescu. De la florăresele de sector, Marian Vanghelie i-a trimis roze. O tanără i-a oferit un borcan cu dulceaţă de gutui, aşa.. ca pentru bunicuţa, iar un pensionar i-a cantat, cum era de aşteptat, la muzicuţă... Ion Iliescu s-a aprins de emoţie şi, cuprins de un entuziasm juvenil, s-a lăsat pupat de toate tinerele cu batic.

La aniversare, Marian Vanghelie a primit şi el cărţi. Mă rog, mai puţine, gen almanahe... ca să aibă precum autorul, mai multă culoare. Cum Hrebenciuc l-a citit de mult, i-a adus o cravată roşie pe care i-a aşezat-o pioniereşte la gat. Nu că primarul n-ar fi trecut de grupa pionierilor, dar şi Iliescu i-a zis de la obraz că are nişte handicapuri in planul pregătirii... Gandindu-se că poate astfel va fi pregătit ca la carte, Adrian Năstase i-a dăruit un audiobook. Unul singur, zic bine, că dacă-i aducea mai multe, cine ştie, după almanahe, cărui plural i se mai ducea vestea! Dar nu asta m-a luat prin surprindere, ci felul in care noul preşedinte de Consiliu Naţional s-a gandit să se promoveze, transpunand Codul Zambaccian pe compact disc. Trebuie să suferi de un cult al personalităţii incurabil ca să faci din textele scrise pe blog sau aiurea CD-uri pentru a fi admirat politic. Năstase nu-i vreun scriitor, iar audiobook-urile n-au fost create pentru oameni care nu ştiu să citească, ci pentru acei pasionaţi de lectură care vor să simtă plăcerea textului chiar de la autor şi in imprejurări dintre cele mai prozaice, cum ar fi mersul la volan.

Cum, insă, cultul personalităţii aud că a atins cei mai obscuri edili de ţară care-şi profilează chipul pe ciocolata dăruită tantelor de 8 Martie, n-ar fi de mirare să vedem transpuse in cadouri artistice episoade politice cu adevărat delicioase. Şi mă gandesc chiar la marele autor Năstase, din care ar trebui să apară nu unul, ci adevărate colecţii de audiobook-uri, in care actori de renume să lectureze cu aplomb idei memorabile, de la cele privind număratul ouălor, pană la tezele referitoare la europenii care ne-o trag prin gură la noi acasă. Băieţii de la Paraziţii şi BUG ar suferi o neaşteptată scădere de popularitate!

Darurile pe care le primim sau oferim vorbesc foarte mult despre noi inşine, iar serbările publice ne oferă un tablou sublim despre ridicolul in care se afundă mulţi exponenţi ai clasei politice. Iliescu n-a incetat, la varsta-i onorabilă, să se-nconjoare de personaje penibile care-i cantă senil şi nostalgic la muzicuţă, să se lase curtat şi să se creadă veşnic, ca predecesorul. Mircea Geoană n-a scăpat de frustrările in faţa celui care i-a lansat brandul de prostănac şi incearcă să combată kaghebismul cu citate CIA. Năstase continuă să se cultive in stilul megaloman şi kitsch care l-a consacrat in Zambaccian, iar Vanghelie să privească peiziş ironiile fine ale culţilor ce-i pupă neputincioşi mana aducătoare de voturi. Dacă ar fi să inchei proverbial, aş spune că nicăieri ca in lumea politică nu se potriveşte mai bine parafraza ,,Spune-mi ce cadou primeşti, ca să-ţi spun cine eşti!,,

Şi pentru că e sezonul cadourilor, imi permit, la final, să vă ofer recomandarea unui adevărat audiobook a cărui ascultare m-a golit de vorbele fără dar ale politicienilor şi m-a umplut de nespusă iubire. O primăvară minunată vă doresc!

http://www.librarie.net/carti/41410/Despre-ingeri-audiobook-format-CD-Andrei-Plesu

din blogul Lianei Patras:

http://realitatea.net/blog/lianapatras/

Aici aveti CV-ul lui Adrian Nastase:

Adrian Năstase (Bucureşti, 22 iunie 1950), jurist, om politic şi sociolog. A fost prim-ministru al Romaniei intre anii 2000-2004

Absolvent al facultăţilor de Drept (in 1973) şi Istorie-Filozofie (in 1978) de la Universitatea Bucureşti, a trecut pe rand prin mai multe funcţii, ca jurist, profesor, si preşedinte al diferitelor organizaţii care se ocupă cu dreptul şi relaţiile internaţionale. Dintre activităţile profesionale sunt de amintit:

intre 1973 şi 1990 deţinerea calităţii de jurist cercetător la Institutul de Cercetări Juridice al Academiei Romane.

intre 1977 şi 1979, mai apoi intre 1984 şi 1985 calitatea de profesor asociat de drept internaţional public la Academia de Studii Economice din Bucureşti.
in 1980 stagiul de specializare la Divizia pentru drepturile omului şi pace a UNESCO; mai apoi la International Research Institute for Peace din cadrul Norwegian Institute of International Affairs din Oslo.

din 1984 calitatea de coordonator de studii la Institutul Internaţional pentru Drepturile Omului din Strasbourg.

in 1987 obţinerea doctoratului in drept, specializarea drept internaţional public, la Universitatea din Bucureşti.

din 1990 calitatea de profesor de drept internaţional public la Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti

intre 1990 şi 1992 calitatea de preşedinte al Fundaţiei Europene „Nicolae Titulescuâ€Â
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Mar Mai 20, 2008 12:37 am

ce talmeshbalmesh ai in cap breh? amesteci pesedismu cu supararea pe pijke?

io tzam mai zis ca nui bun sa amesteci forumurile
asta nespalata isi permite EA sa-l comenteze pe Nastase? Ea care ia muie de la Americani ca s-o pozeze la Realitatea?

Pai io l-am vazut pe omul asta la televizor explicand zeci si sute de conducte de petrol si gaze cu harta-n mana. Ce SCOALA de diplomatie si de politica are omul. Io am ramas muta.


o fi

cui ii pasa de "nespalata", or de ista? sau de banu tau pe loco?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Mai 20, 2008 8:18 am

liana patras, te iubesc! n-o sa te banez niciodata! si ma bucur ca esti tunsa scurt!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Shaki » Mar Mai 20, 2008 9:10 am

=))
am vazut poze cu fata asta, e finutza, in rest ma duare la mina de la pics de shtiri shi de cine ishi ia mue de la cine sau cine o da
vera, relax a little
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Mai 20, 2008 10:26 am

nu puate breh

naoz ca putuarea aia so loat de măria-sa adrean - ză phop honeţ - năştasemultecase? poi asta nu se puate tolera

posa fii tu chear maica domnului, dont fac uiz rona (căţ perz titlu de feciuara)

ca pomponelu ie svant, sa nul atingi nici cun ou
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Mai 20, 2008 10:42 am

de-abia astept sa se indragosteasca rona de tine, kantemir.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Mai 20, 2008 10:58 am

dute breh

ca nam io cei trebe iei

numa tu ejt alesu si fufletu pereche si trupu pereche si chelia pereche si pantofu pereche

si linba de la pantof, nepereche






(adica tu si cu reveneagu, da iel ie inpotent in fatza farmecelor iei; la tine mai ieste sperantze. macar in vise triste)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Mai 20, 2008 12:18 pm

nici io n-am fost. dar am devenit.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am


Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron