Emo = Punk

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Emo = Punk

Mesajde jl_rona » Mie Mai 21, 2008 10:21 pm

Nu stiam ce dreaq vorbeau aia pe loco de Emo.

De fapt a fost singurul lucru nou pe care l-am aflat acolo.

Emo nu vine de la nici o emotie. Emo sunt niste punkisti ordinari, niste copii care copiaza o moda.

Astia-s emo de azi

http://emo-hairstyles.blogspot.com/search/label/emo-2008

http://emo-hairstyles.blogspot.com/search/label/summer-emo-hair

si astia sunt punkistii de ieri.

http://www.collider.com/uploads/imageGallery/Punks_Not_Dead/punk_s_not_dead_movie_image.jpg

D-aia e bine sa fii batran. Chestii d-astea le-ai fumat demult.
La insistentele coafezei, mi-am facut si eu o chica pe cand aveam 16 ani, in stilul punk cica, si aratam ca dreaq. Da cel putin io nu mi-am dat gauri in pula mea si nici desene de handicapat nu mi-am facut pa piele ca o oaie imbecila.

Am dat un google pentru Emo generation si am gasit asta:

http://www.cultcargo.net/modules/xcgal/albums/userpics/10008/emo.jpg

O imagine foarte asemenatoare cu ceea ce am vazut azi cand veneam de la sala: 3 pustoaice grase, cu cururi imense si umeri lasati in vine, dar tatuate si cu parul vopsit in 7 culori.

Mai bine s-ar duce sa faca ceva cu corpurile alea oribile, ca emo sau ne-emo, daca arata asa, n-o sa le futa nimeni, sau poate cine stie? Si-or gasi puli mai repede ca mine, ca aratand asa oribil, ele nu sperie pula, asa cum fac eu cu costumatiile mele de playboy.

In orice caz, punkul pe vremea mea era un fenomen izolat, dar cand venea primavara, femeile apareau pe strada ca scoase din cutie, in mini si aranjate la marele fix de chiar te inhibau, atata erau de perfecte, nu ca acum, o adunatura de blugi nespalati care le put in pizda.

Asta seamana cu Esk la concursul ei de fotografie:

http://www.emo-corner.com/forums/index.php?autocom=gallery&req=si&img=7263

ce-am fost:

http://members.lycos.co.uk/HastingsHistory/19/overview.htm

si ce am ajuns:

http://www.sciam.com/media/externalnews/2008-03-11T203716Z_01_NOOTR_RTRIDSP_2_HEALTH-SEX-USA-DC.jpg
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Mie Mai 21, 2008 10:44 pm

aucapu, emo nu are nicio legatura cu punkul, ba chiar sunt antagonice, ba chiar nishte emo shi-au furat bataie de la nishte punkeri prin alte partzi...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Mie Mai 21, 2008 10:48 pm

ba are. pe mine nu ma intereseaza crizele lor de furie adolescentina si showurile pe care le place sa le faca ca sa atraga atentia. lookul e acelasi, doar ca unii au parul sculat si altii culcat. in rest nu e nici o diferenta. la fel de drogati, de tatuati, de nesimtiti si de intretinuti de parinti sunt si unii si altii. nu e nici un fel de emotie in toata chestia aia. doar snobism si copiat la indigo de la unii la altii.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Mie Mai 21, 2008 10:49 pm

chiar daca ar fi asa, desi am rezerve, nu e totul numai in look, e o intreaga diferentza de ideologie, de mod de a privi viatza, ca sa nu mai pomenesc de ce muzica asculta :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Mie Mai 21, 2008 10:53 pm

n-au ba nici o ideologie, ma lasi? tu aveai ideologie la 16 ani?

io de exemplu vroiam sa devin o tipa care vorbeste foarte elevat, ca sa incerc sa atrag barbati prin asta, daca prin fizic nu puteam sa ii atrag.

si cum faceam eu asta? cumparam discuri de muzica simfonica pe care le ascultam ca pe untura de peste si invatam dictionarul pe dinafara, pagina cu pagina.

Dar din fericire pentru mine, am ajuns doar la litera D si d-aia nu inteleg eu multi din termenii bombastici pe care ii foloseste Piskeshu.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Shaki » Mie Mai 21, 2008 11:00 pm

da, sigur ca aveam un mod de a privi viatza, poate naivutz, dar al meu. eu voiam sa traiesc pentru cei din jur, sa fac numai fapte bune, eram asa un fel de inger salvator :)

puii mey, emo vine de la emotional, cand spun punk imi vin in minte cuvintele rebeliune, anarhie... serios ca mi se pare ceva foarte foarte diferit :)

si la faza cu parazitzii... sa fim seriosi, tu la 16 ani munceai, erai pe banii tai? evident ca nu, mai rare cazurile, deci e ceva oarecum normal. se confrunta si ei cu framantarile unei varste intr-un mod specific, parerea mea e ca se exagereaza, ce daca se imbraca aiurea, ce daca isi tund bretonul nushtiucum? in fond ii priveste, si-apoi au timp sa-si schimbe gusturile shi sa le creasca paru :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Mai 22, 2008 12:10 am

jl_rona scrie:ba are. pe mine nu ma intereseaza crizele lor de furie adolescentina si showurile pe care le place sa le faca ca sa atraga atentia. lookul e acelasi, doar ca unii au parul sculat si altii culcat. in rest nu e nici o diferenta. la fel de drogati, de tatuati, de nesimtiti si de intretinuti de parinti sunt si unii si altii. nu e nici un fel de emotie in toata chestia aia. doar snobism si copiat la indigo de la unii la altii.

jeleruano, zici prostii mai lungi decat coama ta

diferentele dintre cele doua curente sunt enorme - desi poti sa le si asemuiesti cu anasana (sigur, ridicolul este evident in ambele cazuri]io de exemplu vroiam sa devin o tipa care vorbeste foarte elevat, ca sa incerc sa atrag barbati prin asta, daca prin fizic nu puteam sa ii atrag.[/QUOTE]
of, fizicu asta! da daca nui, incercam sa desvoltam si creeru
Dar din fericire pentru mine, am ajuns doar la


tare

deci promiteai de mititica
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Joi Mai 22, 2008 12:40 am

Rona, chiar daca la origine si din punct de vedere instrumental trupele de emo si-au tras seva din valul de hardcore punk al anilor 80, si ulterior din muzica celor de la Fugazi, diferentele emo/punk sunt ca de la cer la pamant.

mai intereseaza-te inainte sa postezi, ca zici niste prostii cat tine de mare.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Mai 22, 2008 12:56 am

niste prostii cat tine de mare.

ba mai mari decat ia

da nu conteaza
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Mai 22, 2008 1:20 pm

pentru mine nu exista curent emo, muzical vorbind. e o basina chestia asta. e curent vestimentar cel mult.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Mai 22, 2008 1:28 pm

e curent vestimentar cel mult.

mai pune

cata vreme autocompatimitu (plansu de mila adica: vaivaivai, nimeni nu mantzelege pe mine, pe complexu si indescifrabilu de mine, pe nedescalcibilu de mine, vaivaivai!) o sa faca parte din viatza emotzarilor, apoi nu-i numa curent vestimentar, ci o sa fie si vehiculu tragator si antrenant (am evitat sa zic "locomotiva") al multor genuri de prostie fudula
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Mai 22, 2008 2:16 pm

autocompatimitu ala nu e caracteristic numa emotionatilor.

si io ma refeream la curentul muzical.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Mai 22, 2008 3:27 pm

ala nu e caracteristic numa emotionatilor.

adevarat, nau monopol

da' abuzeaza de iel, si se mai si dau rotunz cu asta

iar de muzica "emo" io chiar nam habar daca trebe luata in seama, daca chiar este un curent care o sa genereze alte nushcate subgenuri samd


da dupa cum ie trendu (se pedaleaza pe egoismu asumat - vezi asta in multe dintre reclamele ultimului deceniu), nu m-as mira sa urmeze epoca lacrimilor si suspinelor
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Joi Mai 22, 2008 7:55 pm

ba, io doar m-am uitat la ei si am vazut ca seamana a punkisti. poate cineva sa zica ca nu seamana? sunt colorati, tatuati si cu belciuge in nas. mai holbativa o data in pula mea la linkurile alea, ca d-aia le-am pus.

toti teenagerii trec prin varsta de teenageri. si noi am fost la fel. ce kantemire tu nu-ti plangeai de mila cand aveai 16 ani?

nu sunt astia mai emo decat am fost noi cand eram punkisti. taica-miu cel putin a zis ca sunt niste nesimtiti, ca nu mai dau locul in tramvai la oamenii batrani si cu sarsanale in mana, de ex.

faptul ca invatamantul e la pamant ii face de asemenea mai cretini decat am fost noi si mai nesimtiti. asta tot de la taica-miu e si are dreptate omu.

io nu am nimic cu frezura lor, asa cum nici piskeshu nu ar trebui sa aiba cu a mea.

mie doar mi se pare ca numele de "emo" care cica vine de la emotie e highly exaggerated.

aia din generatia mea erau mai modesti cel putin, de-si ziceau punk.

iar faptul ca astia copiaza dupa punkisti e dovada clara ca nu se ma inventeaza nimic nou. asa e si in muzica. laba pe aceeasi tema over and over again. d-aia nu ma mai impresioneaza pe mine muzica asta cica "noua".

si uite, vezi, io habar n-am ce filozofie de muzica asculta ei, da i-am ghicit ca se trag din punkisti, dupa cum spune whatever.

piskeshu creca are dreptate aicea. nu e nici o muzica, ci doar belciuge in nas si paru pe un ochi. las ca ne lamureste shaki cu o piesa emo.

baga shaki sa ne impresionezi pana la lacrimi.

ah, pai astia zic ca AFI e emo. e emo pa dreaq. aia-s rockeri. si mie imi plac, dar le lipseste profunzimea ca sa fie cu adevarat mari.

deci vedeti voi, lumea confunda ca dreaq tot.

daca acuma se poarta "emo", totu-i emo

uite aicea ce dezbateri tata pe marginea lu AFI:

http://209.85.129.104/search?q=cache:Rx2TqQ6Z-8YJ:answers.yahoo.com/question/index%3Fqid%3D20080215213403AAPGrsK+afi+band+emo&hl=ro&ct=clnk&cd=7&gl=ro

http://209.85.129.104/search?q=cache:mFy5I1oqZXsJ:answers.yahoo.com/question/index%3Fqid%3D20080409154634AAafVPU+afi+isn%27t+emo+punk&hl=ro&ct=clnk&cd=1&gl=ro

am ascultat cativa care cica sunt emo. dupa parerea e doar muzica alternativa.

astia sunt cat de cat, da trec in pula mea de la romanta aia de 2 lei la comertul ala ritmat gen offspring si greenday. URASC trupele de genul offspring/greenday. TOATE canta la fel. nu au NIMIC de spus. copiaza unii de la altii si mai suna si pueril pe deasupra.

http://www.youtube.com/watch?v=S5nw1-_5-Vk

da in tot cazul, concluzia care se impune:

lumea ASOCIAZA punkul cu emo, deci feelingul meu nu m-a inselat nici de data asta. Pai nu degeaba mi-a zis userasul ca io ma bazez pe intuitie. si cand am zis ca piskeshu e un psihopat periculos sunt sigura ca nu am gresit.

Emo punk bands?
does anyone know of like good emo punk bands that not too many people know of, but are still like yahknow famous enuff to google and get good stuff? ex. kill hannah,tokio hotel ( in us), but stuff like AFI, kinda musik?


http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080409154634AAafVPU
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde whatever » Joi Mai 22, 2008 8:43 pm

Rona, e clar ca ai ascultat foarte putine chestii la viata ta daca zici ca nu se mai inventeaza nimic nou in muzica. Si nu ma refer neaparat la denumirile unor curente muzicale de crossover cum ar fi emocore, thrascore, deathcore, post rock, jazzcore si toate celelalte chestii cu core in coada (ca sa nu mai vorbim de idm, glitch and the likes), ci mai degraba la faptul ca desi inspirate de trupele vechi, au reusit sa aduca un sound complet nou. Totul se leaga si se continua, si din cauza asta nu poti gasi o formatie 100% originala, oricat incerci.

Dar cu toate acestea, sunt suficiente exemple care demonstreaza ca desi sursele de inspiratie sunt din niste stiluri "ne" rock, produsul final apartine de stilul denumit cu larghete "alternativ". Red Hot Chili Peppers s-au inspirat din funk si din hip hop, si a iesit funk-metal. Faith No More (preponderant dupa coopotarea lui Patton) au reusit sa treaca prin heavy, funk, hip hop, jazz si toate cele pentru a da nastere la ce? La trupele de alternative si nu-metal care au dominat anii 90-2000.

Vezi Dillinger Escape Plan care au dus jazz-ul si mathcore-ul la un alt nivel. Si poti sa imi spui mie exact cu cine seamana? Nu. Dar se simt influente clare de la trupele de hardcore ale anilor 80-90. Si cu toate acestea nu poti spune exact o trupa cu care seamana bine de tot. Sa nu mai zic de Mr. Bungle care cu amalgamul lor de jazz, ska, funk, noise, death metal si toate celelalte stiluri posibile au dus "rock-ul" la un cu totul alt nivel. Stacheta preluata ulterior de Dog Fashion Disco, Polkadot Cadaver sau Duct Tape Mustache.

De muzica electronica sa nu mai spun. Aphex Twin care de la techno si funk a ajuns sa fie printre cei mai originali artisti de electronica ever! Venetian Snares care a adus un suflu nou scenei de breakcore. Gaseste-mi tu niste artisti care foloseau tempouri de 7/4 sau 8/3 in idm si breakcore.

Sau categoriseste-i tu pe Insane Clown Posse, care sunt prea rock sa fie rap, prea rap sa fie rock, dar rap-metal in niciun caz.

Sunt atatea chestii faine si noi aparute in muzica ultimilor 10 ani (sa zicem "recenta"), trupe pe care le-am mentionat pe aici (cateva, ce-i drept) incat mie imi pare strigator la cer sa spui ca nu mai exista originalitate.

Mai cauta-mi mesaje vechi de pe fanclub sau chiar loco, si citeste atenta ce am scris p'acolo. Si dupa aia mai vorbim

Ah, si ca reply la edit-ul tau, lumea prost informata asociaza punk cu emo. Orice om care are ceva habar de muzica nu face asa o eroare.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Joi Mai 22, 2008 8:53 pm

ba n-am timp sa-ti raspunda acuma la post, whatever, da creca e ceva totusi cu emo asta. in ce sens?

in sensul ca lumea si nu neaparat numai teenagerii s-au saturat de reclamele alea americane unde zice ca daca "gandesti pozitiv" totul o sa fie "ok".

Eu am auzit cu urechile mele o lozinca care spunea ca nu conteaza cat esti de obosit, tu gandeste pozitiv, zambeste si totul va fi bine.

Io o iau iar pe medicina acuma, iar copiii astia nu au ajuns inca sa fie bolnavi, da va spun io ca nu e nimic ok numai cu gandirea pozitiva, au dreptare emo-rii, ba chiar as putea sa spun ca gandirea pozitiva sau negativa nu influenteaza aproape deloc starea organismului uman, ci ea este data aproape in exclusivitate de conditiile concrete de trai.

Ca exemplu, mie in Italia nu mi-a placut DELOC, ma enervam cu colegele de masina, a fost infiorator, dar am dormit suficient si asta m-a facut sa imi revin cu sanatatea. Cand m-am intors acasa, am inceput sa ma distrez din nou pe net si cu toate ca distractia era maxima, traiam efectiv in vise cu ochii deschisi, lipsa de somn a facut ca boala sa imi revina.

Bine, io sunt un caz particular, o sa ziceti voi, dar nu e chiar asa.

Americanii arunca in noi la televizor cu tot felul de reclame la pastile, la iaurturi ca alunga stresul si oboseala.

Va spun eu, stresul si surmenajul NU il alunga nici o pastila.

Cam asta creca tre sa fie mesajul emo, de negare a propagandei "gandeste pozitiv". Pai pula mea, s-o fi saturat si lumea de laba asta sinistra cu gandirea pozitiva.

Videoul asta e destul de sugestiv:

http://www.youtube.com/watch?v=OF9UB_xrhMI&feature=related

EDIT: Maine ma tund EMO, sa-mi bag pula.

MARFA e chestia asta. \:/ Chiar imi place.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde the_scavenger » Joi Mai 22, 2008 10:08 pm

jl_rona scrie:iar copiii astia nu au ajuns inca sa fie bolnavi


Mai, da' ce-au patit copiii astia imbuibati, fara griji concrete, cu o gandire neantrenata si fara vreo placere nesardonica, de se cam omoara pe ei si pe altii cu zilele. Gandirea pozitiva e ca marginea benzii de film: ai nevoie de un ghidaj. Si de un scop, de o buna crestere si de o modalitate de comunicare adusa la un numitor comun. Ca d-asta s-a pricopsit Universu cu noi: pentru ievolutie, nu pentru extinctie cu senintate.

Eu doar ce am vazut pe la stiri, dar emo-ul asta e un mod de a face bani pe naivitate, pe negare si o delasare ce "miraculos" e rezolvarea la tot - lucruri ingurgitate cu atata usurinta. Punk-ul e ceva activ, e o reactie asupra unei situatii. Activ, nu o mosmondeala de sentimente innegrite stropite cu depresii.

Am cautat si io pe iu-tu-B ceva despre emo si am gasit asta: http/www.youtube.com/watch?v=-6Dmg_4ZA2Y
[url=picasaweb.google.com/cgcmsu][size=-2]pozne!
[/size][/url]
[url=picasaweb.google.com/mihaela.maresoiu][size=-2]pozne!![/size][/url]
Avatar utilizator
the_scavenger
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Mai 10, 2006 11:00 pm

Mesajde the_scavenger » Joi Mai 22, 2008 10:22 pm

am cautat si io pe iu-tu-B ceva despre emo si am gasit asta: http://www.youtube.com/watch?v=-6Dmg_4ZA2Y

cat e de gresit?
[url=picasaweb.google.com/cgcmsu][size=-2]pozne!
[/size][/url]
[url=picasaweb.google.com/mihaela.maresoiu][size=-2]pozne!![/size][/url]
Avatar utilizator
the_scavenger
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Mai 10, 2006 11:00 pm

Mesajde 120dB » Vin Mai 23, 2008 6:46 am

bun bun...curentul emo e cum e...il iubesti sau il urasti...

dar de ce emo este o problema? dupa cum au spus multi sa aflat de asta prin stiri ici colo cu cateva cazuri extreme....

cear fi sa ne ingrijoram de curentu ......caribian....nici nush cum sai zic...
toata moda asta care a venit cu muzica dancehall (gen sean paul care influenteaza pana si artisti care nau nicio treaba cu caraibele), care promoveaza promiscuitate, valori materiale, consum de susbstante si in general multe extremisme copilaresti....

ce e mai grav? ca intro clasa de 30 studenti 2 au ganduri (de multe ori temporare) prea emotionale sau poate chiar sinucigase...sau ca 20 vor ajunge si isi for trai viata numa ca curve si barbati imaturi?
man made beer.
god made weed.
who do you trust?
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde the_scavenger » Vin Mai 23, 2008 7:50 am

120dB scrie:ca intro clasa de 30 studenti 2 au ganduri (de multe ori temporare) prea emotionale sau poate chiar sinucigase...sau ca 20 vor ajunge si isi for trai viata numa ca curve si barbati imaturi


Io nu cred ca-i grav ca se aerisesc copii la vene, ca-s deptimati si devin obscuri cu anternament. Ma doare-n pais'pe. Comentam in legatura cu emo-chestia asta. Cum ca le intind unii ca pe paine aberatii de delasare si se napustesc musculitele in roi.

Apoi, de raman curve, sau "ne-barbati" de caracter a-rugos, asta tine de ei, cu sau fara muzici si curenti indusi. Sunt slabi pentru ca e usor sa fii purtat de preconceptii, de tiparele unui solist cu freza linsa sau a unuia cu nadragii in vine ce gesticuleaza ca la dezinsectie - tine de mediu si de "mostenire".

La ora asta cred ca-i grav (fara legatura cu emo sau nu), ca chinejii aia stau stalciti sub un morman de civilizatie, ca fiinte joviale sunt decapitate in accidente stupide pe sosea, ca au inviat tzantzarii. Deci sunt multe lucruri grave, dar se intampla ca asa a fost sa fie. Da' trebuie comentate, musai.
[url=picasaweb.google.com/cgcmsu][size=-2]pozne!
[/size][/url]
[url=picasaweb.google.com/mihaela.maresoiu][size=-2]pozne!![/size][/url]
Avatar utilizator
the_scavenger
Junior Member
 
Mesaje: 169
Membru din: Mie Mai 10, 2006 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Vin Mai 23, 2008 8:29 am

punku, in romania, e doar o adunatura de boschetari, care gasesc in punk scuza perfecta pentru a fi jegosi sub umbrela unui curent. n-are absolut nica de-a face cu nici un fel de actiune sociala sau plm. din punctu asta, emo si punku, cel putin la noi is paralele.

vestimentar: seamana oarecum uniformele celor doua curente vestimentare, cu deosebire ca pulalaii emo se spala si parfumeaza, iar punkerii beau votca in boscheti si se bat. deci deosebirea e mare.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde jl_rona » Vin Mai 23, 2008 7:22 pm

whatever scrie:Rona, e clar ca ai ascultat foarte putine chestii la viata ta daca zici ca nu se mai inventeaza nimic nou in muzica. Si nu ma refer neaparat la denumirile unor curente muzicale de crossover cum ar fi emocore, thrascore, deathcore, post rock, jazzcore si toate celelalte chestii cu core in coada (ca sa nu mai vorbim de idm, glitch and the likes), ci mai degraba la faptul ca desi inspirate de trupele vechi, au reusit sa aduca un sound complet nou. Totul se leaga si se continua, si din cauza asta nu poti gasi o formatie 100% originala, oricat incerci.

Dar cu toate acestea, sunt suficiente exemple care demonstreaza ca desi sursele de inspiratie sunt din niste stiluri "ne" rock, produsul final apartine de stilul denumit cu larghete "alternativ". Red Hot Chili Peppers s-au inspirat din funk si din hip hop, si a iesit funk-metal. Faith No More (preponderant dupa coopotarea lui Patton) au reusit sa treaca prin heavy, funk, hip hop, jazz si toate cele pentru a da nastere la ce? La trupele de alternative si nu-metal care au dominat anii 90-2000.

Vezi Dillinger Escape Plan care au dus jazz-ul si mathcore-ul la un alt nivel. Si poti sa imi spui mie exact cu cine seamana? Nu. Dar se simt influente clare de la trupele de hardcore ale anilor 80-90. Si cu toate acestea nu poti spune exact o trupa cu care seamana bine de tot. Sa nu mai zic de Mr. Bungle care cu amalgamul lor de jazz, ska, funk, noise, death metal si toate celelalte stiluri posibile au dus "rock-ul" la un cu totul alt nivel. Stacheta preluata ulterior de Dog Fashion Disco, Polkadot Cadaver sau Duct Tape Mustache.

De muzica electronica sa nu mai spun. Aphex Twin care de la techno si funk a ajuns sa fie printre cei mai originali artisti de electronica ever! Venetian Snares care a adus un suflu nou scenei de breakcore. Gaseste-mi tu niste artisti care foloseau tempouri de 7/4 sau 8/3 in idm si breakcore.

Sau categoriseste-i tu pe Insane Clown Posse, care sunt prea rock sa fie rap, prea rap sa fie rock, dar rap-metal in niciun caz.

Sunt atatea chestii faine si noi aparute in muzica ultimilor 10 ani (sa zicem "recenta"), trupe pe care le-am mentionat pe aici (cateva, ce-i drept) incat mie imi pare strigator la cer sa spui ca nu mai exista originalitate.

Mai cauta-mi mesaje vechi de pe fanclub sau chiar loco, si citeste atenta ce am scris p'acolo. Si dupa aia mai vorbim

Ah, si ca reply la edit-ul tau, lumea prost informata asociaza punk cu emo. Orice om care are ceva habar de muzica nu face asa o eroare.


ba, de aratat arata a punkisti mai degraba, ca a rockeri nu arata. piskeshu confunda rocku cu punku (ca rockerii sunt jegosi, nu punkistii), io punku cu emo, e jale mare.

nu cunosc multe dintre trupele enumerate aici. o sa le ascult cand o sa am timp, promit sa-ncep din seara asta.

In orice caz, de astia vechi am mai auzit si io, iar Red Hot aia si cu Faith no more nu sunt alegeri inspirate deloc. Amandoua sunt niste trupe de cacat, faith no more mai putin penibila totusi decat Reddy gypsy shit.

Despre EMO, sper ca am inteles ceva. Poate prea putin totusi.

Muzica nu pare grozava, ce sa zic. Nu m-a dat pe spate, da ideea e fantastica si nu cred ca apartine copiilor de 16 ani. Io creca unu mai batran pe la 25-30 de ani tre sa fie in spatele acestei idei de "delasare" cum zice scavy.

Ideea seamana bine a Marxism si imi place la nebunie. Nu e delasare, muzica e destul de buna si energica, e o exprimare a nemultumirii generatiei de azi, care este o generatie obosita de prea multa munca, de transport bara la bara, de tentatiile care nu ii lasa sa doarma cum sunt netul si televizorul, sunt scarbiti in acelasi timp de imaginea de carton creata de televizor si pe care ei nu o regasesc in viata de zi cu zi, s-au saturat de exhibitiile cu stiletul gen Sharon Stone, vor oamenii sa fie normali si sa aiba un ritm de viata omenesc.

Mie imi pare ca curentul asta e raspunsul la goana asta a omenirii dupa BANI, dupa GLORIE, sa AVEM, sa FACEM, sa MUNCIM ore suplimentare.

Ori asta e gresit daca e impinsa mai incolo de limita suportabilitatii umane.

Crede-ma, io sunt un subiect foarte bun pentru EMO. Am vrut s-o fac si p-aia si p-aia: sa fiu si impopotonata, sa fac si servici greu si la mama a dracu, sa scriu si articole si poezii si n-am rezistat. Stresul m-a vlaguit si acuma mai traiesc si eu cum pot. Nu mai vreu nimic. Sunt un EMO care a inteles ca gandirea pozitiva de a TRAGE DE TINE ca las ca merge, e dezastruoasa. Din pacate mi-am dat seama cam tarziu de asta.

Ceea ce zic EMO e adevarat: gandirea pozitiva nu duce nicaieri.

In primul rand te deteriorezi fiziologic si, ca o consecinta, boala, odata instalata, te deterioreaza psihic.

MILIOANE de oameni sunt bolnavi de ceea ce am eu: adrenal fatigue care e boala stresului, boala secolului 21 asa-numita si care e provocata de HIPERACTIVITATE.


Delasarea e buna si individual si global:


- individual iti protejeaza organismul, ca mai bine sanatos si incult si sarac decat bolnav si cu toti banii si averea spirituala din lume.

- global, planeta are nevoie de slackeri!, nu de oameni chititi aiurea pe munca, nu de consumeristi. Daca vezi tu, populatia alba scade in detrimentul raselor necivilizate, semn ca dumnezeu are nevoie de idioti lenesi pe pamant, nu de creatori muncitori care sa il secatuiasca de resurse.

O lene generalizata coroborata cu scaderea pretentiilor materiale ar fi singura solutie la indemana pentru a prelungi viata rasei umane pe pamant.

In timp ce EMO astia vor sa te salveze din cacat, tu ii blamezi. Mi se intampla la fel de des si mie sa nu ma inteleaga nimeni ca si lor.


MILIOANE de oameni sunt bolnavi de ceea ce am eu: adrenal fatigue care e boala stresului, boala secolului 21 asa-numita si care e provocata de HIPERACTIVITATE.

In ochii vostri s-ar putea sa par nebuna ca asociez prea mult vaicareala EMO cu boala mea, dar crede-ma, asta e reactia oamenilor suprasolicitati, al caror organism nu mai poate sa tina pasul cu suturile in cur pe care le primeste in fiecare zi: de "leave me alone" & "I don't wanna make it". Exact ce zic EMO-rii.

And it's not that they don't wanna make it. They CAN'T! Nu mai au resursele fizice si evident nici psihice necesare ca sa "make it". Asta tre sa intelegeti voi.

EMOrii nu sunt niste puturosi care vor sa doarma cu burta la soare. Ei spun ca ASA (cu ore suplimentare si 4-5 ore de somn pe noapte, chestie care a devenit un fenomen generalizat la scara globala), nu se mai poate. Asta spun ei, asa cum au spus si aia ai lu Marx pe vremuri cand se munceau 16 ore pe zi.

De asemenea EMO-rii spun ca kitchul care ni se tot toarna in cap prin mass-media trebuie oprit si ca ar fi bine sa ne intoarcem la sentimente, la imagini mai aproape de realitate pe care sa le punem pe televizor.

Ei vor adevar, atata.

Mai poti! Gandeste pozitiv si baga! zice bossul.

Ba NU mai pot, zice EMO.

Asta e adevarul.

Gandirea pozitiva e un sobolan mort aruncat in curtea fraierilor.
Am muscat si io din el si uite unde am ajuns.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jl_rona » Vin Mai 23, 2008 8:11 pm

Asa. Si Emo nu e punk. Nu, deloc...


Emo (pronounced /ˈiːmoʊ/) is a style of rock music which describes several independent variations of music with common stylistic roots. As such, use of the term has been the subject of much debate. In the mid-1980s, the term emo described a subgenre of hardcore punk which originated in the Washington, D.C. music scene.


Starting in the mid-1990s, the term emo began to refer to the indie scene that followed the influences of Fugazi, which itself was an offshoot of the first wave of emo. Bands including Sunny Day Real Estate and Texas Is the Reason had a more indie rock style of emo, more melodic and less chaotic. The so-called "indie emo" scene survived until the late 1990s, as many of the bands either disbanded or shifted to mainstream styles.

De asemenea, muzica nu e alternativa vaga, nu, deloc...


As the remaining indie emo bands entered the mainstream, newer bands began to emulate the mainstream style. As a result, the term "emo" became a vaguely defined identifier rather than a specific genre of music.

See also:

Emo rap
Punk subculture
Screamo
Straight edge

http://en.wikipedia.org/wiki/Emo_(slang)

List of emo artists

[edit] 3
30 Seconds to Mars[1] - io credeam ca-s rockeri astia

[edit] A
The Academy Is...[2] si astia, ca si restul de pe lista asta de care am auzit si eu.

A Day to Remember[3]
AFI[4]
Alesana[citation needed]
Alexisonfire[5]
The Almost[6]
Amber Pacific[7]

[edit] B
Blessthefall[citation needed]
Brand New[8]
Boys Like Girls[9]
Boys Night Out[10]

[edit] C
The Click Five[citation needed]
Chiodos[citation needed]
Comeback Kid[11]
Cute Is What We Aim For[12]

[edit] D
Dashboard Confessional[13]
Drop Dead, Gorgeous[citation needed]

[edit] E
Elliott[citation needed]
Elliot Minor[citation needed]
Escape The Fate[14]

[edit] F
Fall Out Boy[15]
From Autumn to Ashes[16]
From First to Last[17]
Funeral for a Friend[18]

[edit] G
The Get Up Kids[19]

[edit] H
Hawthorne Heights[20]

[edit] J
Jimmy Eat World[21]




[edit] M
Matchbook Romance[22]
Mayday Parade[23]
My Chemical Romance[24][25]

[edit] O
Our Last Night[26]

[edit] P
Panic at the Disco[27]
Paramore[28]
Pierce The Veil[29]

[edit] R
The Red Jumpsuit Apparatus[30]
Rise Against[11]
Rites of Spring[31]

[edit] S
Saves the Day[13]
Say Anything[17]
Senses Fail[32]
Silverstein[11]
Something Corporate[13]
The Spill Canvas[33]
The Starting Line[34]
Story of the Year[35]
Sunny Day Real Estate[36]

[edit] T
Taking Back Sunday[37]
Ten Second Epic[38]
Thrice[39]
Thursday[40]
Tokio Hotel[41]

[edit] U
The Used[42]
Underoath[43]

[edit] W
Weezer[44]
[edit] 3
30 Seconds to Mars[1]

[edit] A
The Academy Is...[2]
A Day to Remember[3]
AFI[4]
Alesana[citation needed]
Alexisonfire[5]
The Almost[6]
Amber Pacific[7]

[edit] B
Blessthefall[citation needed]
Brand New[8]
Boys Like Girls[9]
Boys Night Out[10]

[edit] C
The Click Five[citation needed]
Chiodos[citation needed]
Comeback Kid[11]
Cute Is What We Aim For[12]

[edit] D
Dashboard Confessional[13]
Drop Dead, Gorgeous[citation needed]

[edit] E
Elliott[citation needed]
Elliot Minor[citation needed]
Escape The Fate[14]

[edit] F
Fall Out Boy[15]
From Autumn to Ashes[16]
From First to Last[17]
Funeral for a Friend[18]

[edit] G
The Get Up Kids[19]

[edit] H
Hawthorne Heights[20]

[edit] J
Jimmy Eat World[21]




[edit] M
Matchbook Romance[22]
Mayday Parade[23]
My Chemical Romance[24][25]

[edit] O
Our Last Night[26]

[edit] P
Panic at the Disco[27]
Paramore[28]
Pierce The Veil[29]

[edit] R
The Red Jumpsuit Apparatus[30]
Rise Against[11]
Rites of Spring[31]

[edit] S
Saves the Day[13]
Say Anything[17]
Senses Fail[32]
Silverstein[11]
Something Corporate[13]
The Spill Canvas[33]
The Starting Line[34]
Story of the Year[35]
Sunny Day Real Estate[36]

[edit] T
Taking Back Sunday[37]
Ten Second Epic[38]
Thrice[39]
Thursday[40]
Tokio Hotel[41]

[edit] U
The Used[42]
Underoath[43]

[edit] W
Weezer[44]

Da tot dragostea dintai e cea mai mare. Imi plac rau My Chemical Romance. Am stat aseara sa le downloadez discografia, ca nu puteam sa nu plec fara ei la servici. Mi-au dat o stare placuta cand mi-au zis ca nici ei nu sunt ok si mi-a mers binisor toata ziua.

In afara ca am avut o criza de hypoglycemia in care am vazut ceva ca un filament de bec, nemaifiind in stare sa focalizez imaginea ca lumea timp de vreo 20 de minute, in rest a fost chair ok. :) Vecina de deasupra mi-a iesit cu plinu de dimineata, metroul parca a fost mai gol astazi, Neagu m-a intampinat la intrare, ca un sfant, lipit de perete si nici de lucru n-am prea avut azi.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde whatever » Vin Mai 23, 2008 8:22 pm

ce ai ascultat tu de la rhcp si fnm? lasa-ma sa ghicesc .... under the bridge, give it away, californication, scar tissue + tot ce a iesit post by the way. si de la fnm sigur stii easy care apropos e un cover The Commondores.

si cum pula mea o nulitate in materie de muzica cum esti tu, isi da cu parerea despre 2 dintre cele mai faine formatii care au existat vreodata pe pamant.

si daca emo se trage din punk, asta nu inseamna ca e punk. nu te mai lua dupa wiki, ca fanii sunt subiectivi acolo, si te invata prostii.

mai studiaza un pic si poate poate mai vorbim.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Vin Mai 23, 2008 8:29 pm

nu am ce sa studiez. ala e dictionar. daca ai tu o sursa mai buna de informatii, da link asa cum am facut si eu.

faith no more sunt ok, am toata discografia cumparata de pe la un pirat care vindea mp3-uri prin 95, da n-am rezistat sa ascult tot cd-ul.

in schimb caraghiosul ala de reddy e sinistru. un tigan borat. n-are pic de profunzime.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde whatever » Vin Mai 23, 2008 8:40 pm

tu n-ai dat niciun link. pur si simplu ai dat copy paste de pe wiki. uita-te si tu pe allmusic.com sau ceva daca vrei sa afli chestii care nu le stii.

si observ cu stupoare ca pentru tine "muzica" se rezuma la cum arata solistul.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Vin Mai 23, 2008 9:01 pm

solistu e cel mai important, evident. restul se cheama orchestra care il acompaniaza. e important cum canta si poate si cum arata, cu toate ca asta cu aratarea nu e chiar definitorie. Dickinson nu era vreun flacau frumos, dar eu il consider unul dintre cei mai buni vocali ai lumii. dio la fel.

matt bellamy face muse, brian molko face placebo, bruce dickinson face iron maiden, chris norman facea smokie, plant facea led zeppelin, coverdale face whitesnake si exemplele pot continua la infinit.

piese bune? trupe bune?

iron maiden - seventh son of a seventh son

http://www.youtube.com/watch?v=AEOmJ_OeVhU

manowar - guyana

http://www.youtube.com/watch?v=FpuSXLR8wOI

smokie - i'm going home

http://www.youtube.com/watch?v=mep2S7q-9-g&feature=related

aici poti sa-l vezi pe printul Chris Norman mai de aproape:

http://www.youtube.com/watch?v=3L5a9LvPRN0&feature=related


nu ratati de-alde reddy papers.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde whatever » Vin Mai 23, 2008 9:14 pm

din pacate nici macar nu ma amuzi. te-as mai contrazice, dar esti exact un gigi becali feminin, deci nu am cu cine.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Vin Mai 23, 2008 11:58 pm

io citesc si tot citesc pe site-urile pe care mi le sugerezi tu si din ce citesc dintr-aia mai punk-alternativ imi suna emo asta, asa cum am presupus de la bun inceput:

Originally an arty outgrowth of hardcore punk, emo became an important force in underground rock by the late '90s, appealing to modern-day punks and indie-rockers alike. Some emo leans toward the progressive side, full of complex guitar work, unorthodox song structures, arty noise, and extreme dynamic shifts; some emo is much closer to punk-pop, though it's a bit more intricate. Emo lyrics are deeply personal, usually either free-associative poetry or intimate confessionals. Though it's far less macho, emo is a direct descendant of hardcore's preoccupations with authenticity and anti-commercialism; it grew out of the conviction that commercially oriented music was too artificial and calculated to express any genuine emotion. Because the emo ideal is authentic, deeply felt emotion that defies rational analysis, the style can be prone to excess in its quest for ever-bigger peaks and releases. But at its best, emo has a sweeping power that manages to be visceral, challenging, and intimate all at once. The groundwork for emo was laid by Hüsker Dü's 1984 landmark Zen Arcade, which made it possible for hardcore bands to tackle more personal subject matter and write more tuneful and technically demanding songs. Emo emerged in Washington, D.C. not long after, amidst the remnants of the hardcore scene that had produced Minor Threat and Bad Brains. The term "emo" (sometimes lengthened to "emocore") was initially used to describe hardcore bands who favored expressive vocals over the typical barking rants; the first true emo band was Rites of Spring, followed by ex-Minor Threat singer Ian MacKaye's short-lived Embrace. MacKaye's Dischord label became the center for D.C.'s growing emo scene, releasing work by Rites of Spring, Dag Nasty, Nation of Ulysses, and MacKaye's collaboration with members of Rites of Spring, Fugazi. Fugazi became the definitive early emo band, crossing over to alternative rock listeners and getting press for their uncompromisingly anti-commercial attitudes. Aside from the Dischord stable, most early emo was deeply underground, recorded by extremely short-lived bands and released on vinyl in small quantities by small labels; some vocalists literally wept onstage during song climaxes, earning derision from hardcore purists. Fugazi notwithstanding, emo didn't really break out of obscurity until the mid-'90s emergence of Sunny Day Real Estate, whose early work defined the style in the minds of many. Tempering Fugazi's gnarled guitar webs with Seattle grunge, straight-up prog-rock, and crooned vocals, SDRE launched a thousand imitators who connected with their dramatic melodies and introspective mysticism. Some of this new generation connected equally with the wry, geeky introspection and catchy punk-pop of Weezer's Pinkerton album. While several artists continued to build on Fugazi's innovations (including Quicksand and Drive Like Jehu), most '90s emo bands borrowed from some combination of Fugazi, Sunny Day Real Estate, and Weezer. Groups like the Promise Ring, the Get Up Kids, Braid, Texas Is the Reason, Jimmy Eat World, Joan of Arc, and Jets to Brazil earned substantial followings in the indie-rock world, making emo one of the more popular underground rock styles at the turn of the millennium.

http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&sql=77:4525

Treaba e ca io nu dau un link altuia inainte de a ma documenta eu bine ce e cu linkul ala, pentru simplu fapt ca ma fac de cacat daca arunc asa cu linkurile.

Da vezi tu, d-aia am io adrenal fatigue, ca sunt mult prea exigenta cu mine. Nu e bine sa fii emo, ca te-mbolnavesti dreaq.

Tre sa pleci de la ideea ca majoritatea oricum nu percepe mai nimic din ceea ce te straduiesti sa fii si sa-ti imaginezi ca strada e plina de orbi surdomuti, ca asa si e.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde piskeshu » Sâm Mai 24, 2008 11:46 am

io confund rocku cu punku ~p
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron