energiile jeleronei, ciuda care o animeaza pre ia

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde jl_rona » Sâm Iun 28, 2008 7:43 pm

editu necesar:
continuand haotic discutia de aici, jelerona ne invatza pre noi













da da, punem si facem si-o laba.

vezi ba? asta inseamna sa nu te informezi.

uite aicea niste date.

Energy Information Administration
Official Energy Statistic from the U.S. Government

Renewable Energy Consumption and Electricity Preliminary 2006 Statistics


Renewable energy’s market share stood at almost 7 percent in 2006, slightly greater than for 2005 (Table 1 and Figure 1).

see chart at:

http://www.eia.doe.gov/cneaf/solar.renewables/page/prelim_trends/rea_prereport.html

Within 15 years, renewable energy could be generating enough electricity to power 40 million homes and offset 70 days of oil imports.

http://www.solarenergy.org/resources/energyfacts.html

Only 7.5 percent of total U.S. energy consumption came from renewable sources in 1998. Of that total, 94 percent was from hydropower and biomass (trash and wood incinerators). (U.S. Energy Information Administration)

http://www.solarenergy.org/resources/energyfacts.html

Meanwhile, World Population: As of June 21, 2008, the world's population is believed to be 6,704,845,726.

Moreover, Global energy demand to grow 50%, U.S. agency predicts

WASHINGTON: Global energy demand will grow by 50 percent over the next two decades with continued heavy reliance on environmentally troublesome fossil fuels, especially coal and oil, the U.S. government predicted Wednesday.

http://www.iht.com/articles/2008/06/25/business/25energy.php

In conditiile astea poate-mi spui tu mie cum acoperi consumul global de energie cu 2 vanturi.

Soarele e singurul din care s-ar putea stoca niste energie, dar din pacate nimeni nu a gasit vreo metoda de stocare pana in prezent, in timp ce lumea merge bara la bara si viseaza cai verzi pe pereti asa ca si tine.

Mai bine v-ati da jos din masinile alea 4 x 4, cretinilor!
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Sâm Iun 28, 2008 8:13 pm

rona, mai incet cu "cretinilor"

ca nici iei nu au demonstrat, fara dubiu, ca ar fi cretini, si nici tu nu pari sa te pricepi

uite ce gugumanii scotz:
Soarele e singurul din care s-ar putea stoca niste energie, dar din pacate nimeni nu a gasit vreo metoda de stocare pana in prezent


cum dracu sa stochezi "din soare" - te duci si tai o feliutza, ca dintr-un pepene?

sau te duci si il mulgi de niscai energie?


si porma constati ca nai unsa stochezi


de unde stii tu ca nimeni nu a gasit metode de stocare (bine, daca zici de stocat soare, inclin sa te cred. da' tot n-as zice ca nimeni-nimeni)? si ce fel de energie nu poti tu sa stochezi?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Sâm Iun 28, 2008 8:26 pm

tu esti un cretin kantemire. TOATA energia planetei asta pe care o vezi tu este din soare. ala e singura sursa de energie. soarele te-a creat si pe tine, si pe mancarea pe care o mananci, el a creat si plantele, si petrolul care e acuma in pamant fosilizat.

fara soare, nici unul din procesele astea nu ar fi avut loc. habar n-ai, repet.

vantul e produs tot datorita soarelui care incalzeste masele de aer care apoi incep sa se miste. fara un astru totul ar fi bocna aici. habar n-ai, repet. nici nu stii pe ce lume esti, asta e evident.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Sâm Iun 28, 2008 8:28 pm

tu esti un cretin

io inteleg ca tu nu esti tocma responsabila de faptele si vorbele tale, da nu uita ca ai iesit de pe caterinci

si no mai lua pe ocolite, zimi cum stochezi din suare? si de ce nu posa stochezi?

(si nu uita de linbaj)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Sâm Iun 28, 2008 8:39 pm

nu stiu, nu e problema MEA sa stochez din soare. nu e problema mea sa studiez randamentul dispozitivelor de energie solara. eu desenez tevi de petrol, asta daca n-ai uitat.

problema e ca astia nu sunt in stare sa stocheze nimic din nici un soare si ca cand s-o duce petrolul si gazul, ne ducem si noi, e evident.

daca ai sti ce-a spus Putin acum cativa ani, ai intelege ceva, dar tu nu stii, ca pe tine (ca si pe piskeshu), nu va intereseaza politica. traiti in mlastina asta virtuala si va credeti cei mai tari broscoi de pe lac.

On what the future holds, Nov. 11, 2000, as he spoke with students:

We're all going to die out like dinosaurs.


http://www.nytimes.com/2005/10/30/weekinreview/30word.html?_r=1&oref=slogin

lumea ar trebui pusa pe ratie, asa cum face putin cand scumpeste gazul, nu incurajata sa creada in tot felul de elucubratii cu energie regenerabila si alte prostii, ca nu exista NIMIC in afara de petrolul asta amarat si de gaz care sa faca fatza consumului actual de energie, daramite aluia de peste 20 de ani care este preconizat.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Sâm Iun 28, 2008 8:49 pm

asta daca n-ai uitat.

ba am uitat

ca nafara de caterinca pe care esti in stare sonpartz cu lumea, nu ma interesaza apsolut nimic legat de tine

(mai tziu minte ca ai paru lung si ca te inbraci fistichiu, plus ca esti ciudata si in linba dupa cate unu, care chiar daca tear baga in seama si tzar accepta avansurile ai fugi ca dracu de tamaie, ca esti experta in gasitu de defecte intolerabile; nu ma lasi deloc sa uit ca esti obsedata de varsta, si ca suferi de ... lasa, nu mai zic iar)


in rest, nu ma intereseaza deloc ca te crezi asa desteapta si priceputa, ca parerea mea ca ca esti habarnista (categoria semi: ai auzit tu de doua-trei, le pui cap la cap si teai unplut de certitudine; nu te gandejt ca nafara de alea doo-trei, ar mai fi niste miliarde de altele)

ar trebui pusa pe ratie


deacord, si nu ca nu este energie regenerabila, dar macar exploatarea la maximum a fiecarei resurse cheltuite
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde om_fericit » Sâm Iun 28, 2008 8:54 pm

prin linkul catre experimentul cu vantul am vrut sa arat cu degetul spre o inovatie (centralele eoliene sunt scumpe si se amortizeaza greu).

de motorul magnetic vad ca nu spui nimic. extrapoleaza ce vezi acolo si, poate ti se aprinde vreun beculet.

habar n-ai cate surse de energie neconventionale exista. habar n-ai cat de inventiv e omul.
da ma tata am auzit si de virgula, punct si litera mare..da dau click mai greu pe ele pe intuneric.
Avatar utilizator
om_fericit
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Dum Oct 09, 2005 11:00 pm

Mesajde kant emir » Sâm Iun 28, 2008 8:55 pm

habar n-ai


stim

da se fixeaza si ia pe cate o chestii si nui mai da drumu, decat cand sare pe alta

total haotic
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Sâm Iun 28, 2008 9:28 pm

kant emir scrie:da se fixeaza si ... da drumu, sare pe alta total haotic

~r :U

..
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Sâm Iun 28, 2008 10:53 pm

om_fericit scrie:prin linkul catre experimentul cu vantul am vrut sa arat cu degetul spre o inovatie (centralele eoliene sunt scumpe si se amortizeaza greu).

de motorul magnetic vad ca nu spui nimic. extrapoleaza ce vezi acolo si, poate ti se aprinde vreun beculet.

habar n-ai cate surse de energie neconventionale exista. habar n-ai cat de inventiv e omul.


de undele tale electomagnetice nu m-am luat pentru ca nu ma pricep in domeniu.

dar beculetul e aprins pentru mine. eu sunt printre FOARTE putinii care constientizeaza ca combustibilii existenti nu sunt un sac fara fund. eu n-am masina si nici n-o sa-mi cumpar, iar atata timp cat TI-AM DAT GRAFICUL ALA UNDE SCRIE CLAR CA ENERGIA RECICLABILA REPREZINTA 7 % din totalul de energie, chioraste-te la el si nu ma mai lua pe mine cu descoperirile eoliene si cu petrolul abiotic, ca astea-s povesti de adormit copiii.

io vad ca americanii le pun bombe in coasta la rusi in polonia si in romania, vad ca sunt disperati, absolut disperati dupa petrolul si gazul rusesc si iranian, dar nu vad NICI un progres pe teme de energie reciclabila. In schimb, vad din ce in ce mai multe 4 x 4 pe strazi, unde indivizi complet cretini care se cred "oameni de afaceri" stau la volan bara la bara si cu telefonul la ureche.

in loc sa ne gandim la nu stiu ce vanturi, mai bine am rationaliza petrolul, dar asta o sa se intample numai in urma unui razboi, pentru ca noi nu intelegem de vorba buna.

vanturile trebuie lasate in grija oamenilor de stiinta, nu tre sa mi se aprinda MIE nici un bec, ca n-are cum sa mi se aprinda peste noapte, fara nici un fel de pregatire in domeniu, dar noi intre timp ar trebui sa mai lasam din luxul asta exagerat si din consumerismul asta absurd.

e logic ca daca noi aruncam nu stiu cate grame de plastic de fiecare data cand bem un pahar cu apa chioara, o sa ajungem la balamuc.

am ajuns unde am ajuns pentru ca lumea e idioata si pentru ca planeta e condusa de americani.

ia sa fi venit stalin sau chiar si putin la conducerea planetei si sa vezi tu cum beai apa din cana de faianta si mergeai cu trenul in loc de 4 x 4.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jl_rona » Dum Iun 29, 2008 1:09 am

hai sa vedem cum stam cu renewable energy:

uite-aicea grafic:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/be/Ren2006.png

conform graficului, din totalul de renewable energy, mai mult de jumatate o reprezinta energia hydro, care este OLD news.

deci numai vreo 3 % din productia totala de energie este renewable din surse mai nou inventate, asa ca poate imi explica si mie cineva cum e aia cu abundenta si de unde atata optimism cand e vorba de "noi surse de energie".

mie, decat sa se bata campii in pustiu, mi s-ar parea MULT mai logic sa-i bage p-astia cu masinile cu pare si cu impare, cum era pa vremea lu Odi.

heh, zice unu, pai io am doua masini, una mi-o fac cu numar par si una cu numar impar, ce-o sa-mi faci? :n:

heh, si io iti bag carnetul cu pare si impare, sa vedem ce-o sa mai faci. :n:

solutii sunt pentru a-i decima p-astia cu masinile, but for reasons beyond me, nu se da o lege in sensul asta.

===============

Cautasem la Brazil, pentru ca stiam ca ei au cea mai mare productie de etanol obtinut din trestie de zahar, si ce-am gasit:

BRAZIL: Climate Change Will Weaken Renewable Energy Sources

http://ipsnews.net/news.asp?idnews=42642

deci nu mai facem nici ce era in program.

Io ma ocup demult cu politica, dar nu am vazut niciodata ca renewable energy sa fie pe agenda de discutii a lui Bush si a lui Putin.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jl_rona » Dum Iun 29, 2008 1:39 am

alte date cu privire la procentul de petrol folosit pentru transport, in USA si in lume.


In lume:


The transportation sector is the primary user of petroleum, consuming 49 percent of the oil used in the world in 1997.

The patterns of consumption between the industrialized and developing countries are quite different, however. In the heat and power segments of the markets in industrialized countries, nonpetroleum energy sources were able to compete with and substitute for oil throughout the 1980s; and by 1990, oil consumption in other sectors was less than in the transportation sector.

Most of the gains in worldwide oil use occur in the transportation sector. Of the total increase (11.4 million barrels per day) projected for the industrialized countries from 1997 to 2020, 10.7 million barrels per day are attributed to the transportation sector, where few alternatives are economical until late in the forecast.

In the developing countries, the transportation sector also shows the fastest projected growth in petroleum consumption, rising nearly to the level of nontransportation energy use by 2020. In the developing world, however, in contrast to the industrialized countries, oil use for purposes other than transportation is projected to contribute 42 percent of the total increase in petroleum consumption. The growth in nontransportation petroleum consumption in the developing countries is caused in part by the substitution of petroleum products for noncommercial fuels (such as wood burning for home heating and cooking) as incomes rise and the energy infrastructure matures.

(VEZI GRAFIC, cu cresterea consumului de petrol din 1990 pana in 2020):

http://tonto.eia.doe.gov/ftproot/presentations/ieo2000/sld008.htm


Energy Information Administration
Official Energy Statistic from the U.S. Government
Renewable Energy Consumption and Electricity Preliminary 2006 Statistics


U.S. (Petroleum) Consumption by Sector

The use of petroleum products as vehicle fuels is classified as "transportation" use. In the United States, in contrast to other regions of the world, about 2/3 of all oil use is for transportation, as shown in the graph:

http://www.eia.doe.gov/pub/oil_gas/petroleum/analysis_publications/oil_market_basics/dem_image_us_cons_sector.htm

http://www.eia.doe.gov/pub/oil_gas/petroleum/analysis_publications/oil_market_basics/demand_text.htm

inainte era "zidul Berlinului" si nu misca nimeni. acum, toti se plimba care mai de care: ba cu destinatii exotice, ba la munca in strainatate, ba bara la bara si cu telefonul la ureche prin Bucuresti.

lumea se plimba de zeci de ori mai mult acum decat se plimba in trecut.

[I]According to the latest UNWTO World Tourism Barometer, international tourism arrivals expanded by 6% in 2007, to 898 million international tourist arrivals, as compared to 2006.

“Economic and tourism growth are driven by emerging markets and developing economies. While mature markets remain the leading destinations in the world, the faster growth rate of new markets confirms UNWTO’s main message of tourism’s potential for the developing world,â€Â
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Dum Iun 29, 2008 5:49 am

MULT mai logic sa-i bage p-astia cu masinile cu pare si cu impare, cum era pa vremea lu Odi.

heh, zice unu, pai io am doua masini, una mi-o fac cu numar par si una cu numar impar, ce-o sa-mi faci?

heh, si io iti bag carnetul cu pare si impare, sa vedem ce-o sa mai faci.

solutii sunt pentru a-i decima p-astia cu masinile, but for reasons beyond me, nu se da o lege in sensul asta.

din fericire, is multe beyound you, nu numa motivele si puterea de intelegere, ci si puterea de decizie

esti infioratoare, nu te duce mintea sa pricepi ce e aia ingradire

de aia a fost posibil totalitarismul, datorita unor aiuriti, ca tine

tu, care nai, judeci ca ie bine sa nu aiba nimeni, iar daca tot are, sa nu se poata folosi (indiferent ca e de masina sau de partener de viata sau de casa mijto)

da nuzdai seama de mizerie decat atunci cand te afecteaza direct si personal - sa zicem ca te-ar obliga sa te si tunzi (si nu oricum, ci exact la fel ca toate muerile de pe strada ta), nu numa sa mergi cu tramvaiu, si sa mergi in uniforma (ceva intre salopeta si pijama), si sa muncesti "cat e nevoie" (statul peste program, da!) si tot restul (cum ar fi accesul la informatie - sa citesti numa ce trebe)

despre resurse si despre energie (inclusiv risipa si economisirea) eu deduc ca nu prea te pricepi, asa ca mi se pare inutil sa incerc sa discut asta

pai de ce sa munceasca gicu in romania, cand poa sa ia avionu si sa munceasca in spania, ca d-aia s-a inventat avion.

daca avionul ala il ajuta sa manance o paine mai alba (chit ca progresul economic, ori profituletzu - mic sau mare, nu conteaza - se regaseste in bugetul unui alt stat decat patria-muma), avionul ala e bun

ca daca mori de foame la tine in tara, e mai bine? fara teorii si cantece patriotice si doine nemuritoare - alegi sa mori de foame cand ai alternativa traiului "decent" in italia si spania si irlanda si canada? chit ca nu-ti iei cu tine diploma de inginer si buletinu da bucurejt, dar stii ca munca ta este rasplatita, stii ca ai bani de haine si de mancare si de medicamente si de plimbat - si uite ca am ajuns si la:
inainte era "zidul Berlinului" si nu misca nimeni. acum, toti se plimba care mai de care: ba cu destinatii exotice, ba la munca in strainatate, ba bara la bara si cu telefonul la ureche prin Bucuresti.

lumea se plimba de zeci de ori mai mult acum decat se plimba in trecut.


ceea ce e bine

ca ceva mai devreme de zidu berlinului o mai fost si altele, cum ar fi legarea de glie - iti spune ceva?
ia sa fi venit stalin sau chiar si putin la conducerea planetei si sa vezi tu cum beai apa din cana de faianta si mergeai cu trenul in loc de 4 x 4.

sigur

da' de ce stalin si nu hitler? ca nu mai pupai tu bucurejtu capitala, si capitala ar fi fost la berlin

de fabt, creca nu mai pupai tu nica
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Dum Iun 29, 2008 1:43 pm

emire, fa-i un bine si pune-i in mana 1984 daca tot ai mai adus-o in discutie :)
desi cred ca e prea tarziu...
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Dum Iun 29, 2008 1:50 pm

nare rost, nui genu
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde jl_rona » Dum Iun 29, 2008 2:17 pm

kant emir scrie:fara citat inutil, ca incarci pagina de pomana


ai venit si tu cu vreo cifra, cu vreo statistica cu ceva? canci. numai cu lozinci.

o sa murim ca pasarile, libere pe limba lor.

Putin e singurul care se zbate sa rationalizeze energia, scumpind-o. Las ca vezi tu cand si-o face omul gas OPEC. Ah, dar am uitat ca tu nu stii sa cauti pe google si sa vezi ce-i aia.

Iar Shaki sa ma lase cu 84 ca ea habar n-are. Are doar o trauma ceausista din copilarie pe care o confunda cu comunismul, atata tot.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jl_rona » Dum Iun 29, 2008 2:59 pm

tu nu vezi cat de pueril esti? io vorbesc despre resursele energetice iar el imi spune sa-mi tund parul care consuma probabil, in viziunea lui, gaz si petrol.

io vorbesc despre faptul ca relocarea fortei de munca este nociva din toate punctele de vedere, de la faptul ca tara respectiva nu se dezvolta daca toti se duc sa munceasca in vest si pana la faptul ca avioanele duduie pe cer ca sa-i plimbe pe aurolaci, cand ar putea sa fie sistemul de asa natura incat sa-i foloseasca cat mai aproape de resedinta.

io vorbesc la general, el mi-l da pe gicu ca un caz particular, ca n-are ala ce manca. avionul NU E BUN si e INUTIL. Din cauza lu Gorbachev care a vandut el USSR-ul se duc aurolacii acuma in pribegie, ca dupa 90 a fost distrusa toata industria din tarile din est, da omul nostru NU e in stare sa gandeasca global, ci se gandeste numai la Gicu, la gresie si la la burdihan. Al lui sa fie plin, ca al copiilor lui nu mai conteaza.

Ce conteaza daca copii lor o sa mai aiba cu ce aprinde focul? A fost Gicu liber sa se plimbe cu avionul si cu 4 x 4? A fost.

Se vorbeste despre progres, pai ce progres aduce ma statul pe strada bara la bara in 4 x 4? Poate imi explica si mie cineva.

tu nu vezi ma la ce nivel esti? ar trebui sa mai faci o data clasa a 4-a.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde kant emir » Dum Iun 29, 2008 4:23 pm

tu nu vezi cat de pueril esti? io vorbesc despre resursele energetice iar el imi spune sa-mi tund parul care consuma probabil, in viziunea lui, gaz si petrol.

poi vad, ca pe langa ca esti total p'afarista, nestiutoare (popular se cheam ignoranta; ce dracu nul rogi pe google satz ezplice cum ie cu 1984?)

casa te parafrazez (cat se puate de "dureros de evident"): io zic de totalitarism, si tu pricepi ca am io ceva cu paru tau


femeie sarmana ce esti, gradul tau de isterizare imi arata mie cat de serios suferi - calmeaza-te, eu n-am nimic cu tine; poti sa te tunzi (mai faci un atac?), poti si sa nu te tunzi; poti chiar sa nu mai existi (sau macar sa nu mai scrii pe fc) - imi este egal

n-ai de ce sa-ti faci probleme, si n-ai nici de ce sa faci tumbe si sa ma injuri

ca nu ma atinge




bun, hai si la obect:
cand ar putea sa fie sistemul de asa natura

ar putea

dar este? nui, deci gicu sa se duca unde ii este bine, ca alfel ajunge la 40 de ani si nare niciun rost pe lume, face crize pe forume


Ce conteaza daca copii lor o sa mai aiba cu ce aprinde focul?

spui tampenii, nam sustinut nicio clipa ca nu trebuie menajate resursele
Se vorbeste despre progres, pai ce progres aduce ma statul pe strada bara la bara in 4 x 4? Poate imi explica si mie cineva.

nu stiu daca aduce sau nu vreun progres, ci deja este o consecinta a progresului de pana acuma

ca nu esti tu in stare sa te bucuri de iel (sau ca nu meriti!), asta e altceva, n-ar trebui sa te oftici asa de tare ca altii merita si pot si stiu sa se bucure

da omul nostru NU e in stare sa gandeasca global,

bine ca poti tu

poti pe dracu, ti s-a vorbit o gramada de nenorocirile aduse de comunism - n-ai suflat o vorba; tie iti trebuie egalitate, tu vrei sa traiesti intr-o lume de ratati, sau daca is mai breji decat tine, sa fie un sistem care sa-i franeze pe toti si sa la taie avantul, ca sa poti tu sa te simti desteapta si frumoasa si la 40 de ani



aia ie, te-au depasit vremurile - daca pe vremea lu ceajca puteai sa insinuezi ca esti o raritate, mult prea valoroasa ca sa te irosesti intr-o viata normala, acuma ti s-a cam infundat, ca sistemul actual te-a lasat deoparte: traieste ce meriti si basta, mergem inainte si ne tragem cu avioanele si cu gipanele si nu iti simtim lipsa

ca tu nici din bucuresti nu iesi, iar mijloacele tale de transport is numa ale in comun, calatoriile tale is numa spre locu de trudit si inapoi

deci nui nevoie de avion si de gipan si de masina proprie, nui nevoie de vapor si de tren si de destinatii de vacanta

deci sa nu aiba nimeni!






tu nu vezi ma la ce nivel esti? ar trebui sa mai faci o data clasa a 4-a.

poi... la mine in familie n-o absolvit nimeni cursu primar, ne-am oprit toti la clasa a doa

ca pentru permisu cu care conduci 4 x 4 ajunge sa stii sa scrii si sa citesti, nui nevoie sa fi inginer

dimpotriva chiar, lumea zice ca jcuala te tanpejte
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde ella87 » Dum Iun 29, 2008 6:04 pm

Auzi, cica nu stim cauta pe google! Pai adineauri m-a rugat barbosu sa ii zic la ce altitudine maxima zboara pasaricile. In 10 secunde am avut raspuns: in general pe la 2 km, dar recordul e de vreo 10 km (ceva lebede). Pe urma am aflat ca barbosu se duce la munte si vrea sa stie cat de sus poate urca si totusi sa-i ramana ceva sanse sa f :sperm: niste pasarici
ella87
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Mesajde cr3tz » Dum Iun 29, 2008 6:53 pm

www.google.com pentru cine nu stie.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Dum Iun 29, 2008 6:56 pm

ce ie aia, cretzulache?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde om_fericit » Dum Iun 29, 2008 8:22 pm

e un yahoo in blana de google :rofl:

cr3tz scrie:www.google.com pentru cine nu stie.
da ma tata am auzit si de virgula, punct si litera mare..da dau click mai greu pe ele pe intuneric.
Avatar utilizator
om_fericit
Junior Member
 
Mesaje: 143
Membru din: Dum Oct 09, 2005 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Lun Iun 30, 2008 2:11 am

nush emire, rona stie.

om fericit vezi ca mai e si site-ul asta : www.google.com
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Iun 30, 2008 4:22 am

rona stie.

crezi tu asta?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Lun Iun 30, 2008 12:07 pm

asa se lauda.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am


Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori