poligamia

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

poligamia

Mesajde Silviu TC » Mie Feb 25, 2009 10:34 pm

Codul penal:

Capitolul I - INFRACTIUNI CONTRA FAMILIEI

Bigamia

Art. 303
Incheierea unei noi casatorii de catre o persoana casatorita se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
Persoana necasatorita care se casatoreste cu o persoana pe care o stie casatorita se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.
Faptele prevazute in prezentul articol nu se sanctioneaza daca prima sau cea de-a doua casatorie este declarata nula pentru alt motiv decat bigamia.

pe de alta parte acelas cod penal spune ca:

Titlul II - INFRACTIUNEA

Capitolul I - DISPOZITII GENERALE

Trasaturile esentiale ale infractiunii

Art. 17
Infractiune este fapta care prezinta pericol social, savarsita cu vinovatie si prevazuta de legea penala.
Infractiunea este singurul temei al raspunderii penale.

As dori sa mi se explice care este pericolul social pe care il prezinta poligamia. Eu nu vad nici unul. Din contra, pot considera ca monogamia, ca singura forma de casatorie legal acceptata, poate induce in mintea unui sot sau sotii care isi considera partenerul ca fiind doar al sau, o oarecare legitimitate atunci cand ajunge sa il pedepseasca pentru o reala sau imaginara infidelitate - si sunt nenumarate crime oribile produse din gelozie, iar acesta e doar un exemplu.

Ar fi normal ca un barbat sau o femeie sa se poata casatori cu oricati parteneri doreste daca aceasta se petrece in urma unui consimtamant liber exprimat. Nu vad pericolul social. Cu ce i-ar incomoda pe altii o asemenea situatie? Ce prejudiciu le-ar aduce ?

Si, apropos, vrajitoarele trebuie arse pe rug. O mostenire de ev mediu, unul foarte intunecat, acest articol din codul penal.
Silviu TC
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Ian 04, 2004 2:10 pm
Localitate: Iasi

Mesajde kant emir » Mie Feb 25, 2009 11:23 pm

dupa apetitul cu care ai postat aceeasi balarie pe softpedia, pe hifi si prin cine stie cate alte locuri, presupun ca ai furat ideea (si cred ca si contul lui silviu tc) de undeva
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Silviu TC » Joi Feb 26, 2009 12:13 pm

"presupun ca ai furat ideea (si cred ca si contul lui silviu tc) de undeva"
aceasta e o presupunere. ce nu-ti convine e "de furat" ? sa dezvolt ? cred ca ar fi offtopic.

"balarie"
e o opinie. nu ar fi offtopic sa o dezvolti.
Silviu TC
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Ian 04, 2004 2:10 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Invincible » Joi Feb 26, 2009 1:01 pm

el doar carcoteste de pe marginea santzului :D:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Feb 26, 2009 5:49 pm

Silviu TC scrie:"presupun ca ai furat ideea (si cred ca si contul lui silviu tc) de undeva"
aceasta e o presupunere. ce nu-ti convine e "de furat" ? sa dezvolt ? cred ca ar fi offtopic.

"balarie"
e o opinie. nu ar fi offtopic sa o dezvolti.


ar fi bine sa diferentiezi citatul de vorbele tale


nu e vorba ca nu-mi convine - nu e decat plictiseala


dar e semn de mare subtirime a mintii sa postezi aceeasi treaba (n-am mai zis balarie) pe toate forumurile pe care le descoperi
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Silviu TC » Joi Feb 26, 2009 7:40 pm

kant emir scrie:ar fi bine sa diferentiezi citatul de vorbele tale

l-am diferentiat prin ghilimele. ce e intre ghilimele e citat.

kant emir scrie:nu e vorba ca nu-mi convine - nu e decat plictiseala

te plictiseste ? nu citi si nu raspunde. sunt multe lucruri care si pe mine ma plictisesc si pe marginea carora nu formulez nici o opinie.

kant emir scrie:dar e semn de mare subtirime a mintii sa postezi aceeasi treaba (n-am mai zis balarie) pe toate forumurile pe care le descoperi

care e nr maxim de forumuri pe care cetatzeanu' roman poate posta ? stai asa, sa-mi notez aici..
Scrie ceva pe undeva de libertatea de expresie neingradita.. a, consideri ca ce scriu e aiurea ? e opinia ta, o respect, daca vrei sa argumentezi bine, daca nu, mi-e egal.

si singura chestiune - dupa umila-mi parere - la subiect pe care ai spus-o e ca ca ce am scris e o balarie. e opinia ta si o respect. nefiind offtopic, asa cum ti-am spus, iti poti dezvolta ideea.
Silviu TC
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Ian 04, 2004 2:10 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Silviu TC » Joi Feb 26, 2009 7:53 pm

kant emir scrie: mare subtirime a mintii

"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine

ghilimelele, ca e citat, trebuiau puse astfel: "Cerul instelat deasupra mea, iar legea morală in mine." la sfarsit trebuia trecut autorul: Immanuel Kant.
nu e doar parerea mea, asa am invatat la scoala si ti-o spun cu prietenie
Silviu TC
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Ian 04, 2004 2:10 pm
Localitate: Iasi

Mesajde Silviu TC » Joi Feb 26, 2009 7:55 pm

Shiva scrie:el doar carcoteste de pe marginea santzului :D:

domnule, asta-i santu !
Silviu TC
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Ian 04, 2004 2:10 pm
Localitate: Iasi

Mesajde kant emir » Joi Feb 26, 2009 10:32 pm

inainte de a ma informa ce e bine sa fac si ce nu, citeste si tu un regulament de forum (ca uite, calci pe bec cu consecutivele; nu-mi place sa ma agit cu sanctiunile si amenintarile, da parca nici sa ma fac ca nu te vad nu pot, ca prea faci tumbe)



ghilimelele, ca e citat, trebuiau puse astfel: "Cerul instelat deasupra mea, iar legea morală in mine." la sfarsit trebuia trecut autorul: Immanuel Kant.
nu e doar parerea mea, asa am invatat la scoala si ti-o spun cu prietenie

nu ma plictisi


semnatura mea (de care s-au mai legat o gramada de subtirei, si si-au dat cu parerea, si au comentat ca-i inexacta si multe altele) este, adevarat, definitia sublimului in viziunea lui Kant, insa citatul este inexact pentru ca include si un vers de-al lui Eminescu


da' ma gandesc eu ca nimic nu se compara cu placerea bagarii in seama si cu emotia superioara a superioritatii de a da lectii, este? dupa cum si pentru mine e destul de consistenta plecerea de a-ti arata ca esti pelanghist si p'afarist


si extrem de plicticos (oare ma repet)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Silviu TC » Vin Feb 27, 2009 12:41 am

kant emir scrie:inainte de a ma informa ce e bine sa fac si ce nu, citeste si tu un regulament de forum (ca uite, calci pe bec cu consecutivele]ma repet[/I])


da-mi ban si sterge-mi thread-ul, ca pe tine te plictiseste. si inceteaza sa mai faci presupuneri in ceea ce ma priveste, ca asa zice la regulament. Si refera-te, daca doresti, dar nu doresti ca te plictiseste, si-atunci care-i problema, la ce am enuntat in thread. daca ai o parere despre ce am scris acolo, spune-o. nu fi de acord cu mine sau fii. argumenteaza ca n-am dreptate sau ca am. si atat.
ai inceput prin a spune ca am furat ideea si id-ul, nu prin a-ti spune punctul de vedere despre ideea in sine. nu spun ca am inventat poligamia, nici ca o practic, dar textul nu l-am cules de undeva... sau poate ca da ! dovedeste ! cat despre id.. nu am ce comenta.
Silviu TC
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Ian 04, 2004 2:10 pm
Localitate: Iasi

Mesajde kant emir » Vin Feb 27, 2009 3:16 am

hai sa-ti mai arat un pachetel de rabdare si ingaduinta:


- ai postat pe sectiunea nepotrivita - n-am comentat, am zis ca vedem ce se intampla si pe urma mutam
- ai facut consecutive (nu e grav, dar e suparator; in plus, regulamentul prevede sanctiune - nu m-am impiedicat de regulament, ci doar te-am atentionat)


o tema de discutie (threadul "tau") postata intr-o forma absolut identica, in mai multe locuri - repet, e semn de minte putina - ce naiba, nu stii decat copy/paste? sau abia ai descoperit internetul si forumurile?

daca ai avea ceva rutina de forumist, sau daca ai judeca intr-o maniera de ziarist, ori de scriitor, poate ca ai realiza ieftinirea pe care singur o aduci ideii (discutiei, in cazul tau) prin repetare

uite-ti minunile:
pe softpedia

la audiofili



da-mi ban si sterge-mi thread-ul, ca pe tine te plictiseste

nus tiranu fanclubului

is carcotashu si mijtocaru de serviciu, si ma simt dator sa intervin cand vad ionuzzzisme


si inceteaza sa mai faci presupuneri in ceea ce ma priveste

asta e maniera politicoasa; daca le prezint ca pe niste certitudini, devin (sau par) insulte si te superi si mai tare



nu fi de acord cu mine sau fii. argumenteaza ca n-am dreptate sau ca am

imposibil, nu posa vorbesc atunci cand casc


ai inceput prin a spune ca am furat ideea

daca textu se gaseste in multe locuri, shanume identic pana la virgula, insa postat sub nicuri diferite?

si id-ul


pai daca in anii care au trecut de cand te-ai inscris pe fc n-ai avut activitate, si acuma erupi, nah, crede si tu
dar textul nu l-am cules de undeva... sau poate ca da ! dovedeste !

apoi...



da ziceai ceva de semnatura mea?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Silviu TC » Vin Feb 27, 2009 9:00 am

kant emir scrie:- ai postat pe sectiunea nepotrivita -

care e sectiunea potrivita ? in definitiv discutam despre ipocrizie, despre ipocrizia indusa prin lege. de facto poti duce o viata poligama, de jure, nu. E ca si cum ai spune: de facto poti sa furi, de jure, nu.

kant emir scrie:o tema de discutie (threadul "tau") postata intr-o forma absolut identica, in mai multe locuri - repet, e semn de minte putina - ce naiba, nu stii decat copy/paste? sau abia ai descoperit internetul si forumurile?


da, am scris ceva si am postat in mai multe locuri. era minte putina daca ma chinuiam sa reformulez aceiasi idee in n forme diferite ca sa para ca vine de la n persoane diferite. pastrand proportiile, daca publicam un text oarecare la n edituri trebuia sa-l adaptez pentru fiecare in parte !? si care e problema ca am intrat pe mai multe forumuri ? e o limita ? dar de raspuns, acolo unde a fost cazul, am raspuns in functie de ce s-a scris pe tema in cauza.

kant emir scrie:uite-ti minunile:
pe softpedia

la audiofili


da, recunosc crima de a fi postat pe mai multe forumuri. cum vezi, nu m-am chinuit sa maschez "urmele". si daca subiectul te plictiseste, de ce atata inversunare sa cauti pe n forumuri daca nu cumva... sa iti dau un exemplu: poate ca e un forum sau mai multe unde se discuta daca copilul minune sau salam nu mai stiu cum e celll mai mare manelist.. da pur si simplu, fiindca chiar nu ma intereseaza, ma plictiseste, vorba ta, nu caut sa vad ce si cum, nu ma bag in vorba, e un subiect strain mie , sa-l discute cei interesati, e dreptul lor. te plictiseste subiectul ? nici o problema, lasa-i pe cei interesati sa-l discute.

kant emir scrie:pai daca in anii care au trecut de cand te-ai inscris pe fc n-ai avut activitate, si acuma erupi, nah, crede si tu
apoi...


internet am din 98, primul hc l-am facut cu manutele mele in 90, intru pe forum(uri) cand am chef si mai ales timp. e obligatoriu sa intru cu o frecventa minima ? si daca da, care e aceea ?
Silviu TC
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Ian 04, 2004 2:10 pm
Localitate: Iasi

Mesajde kant emir » Vin Feb 27, 2009 4:25 pm

nici o problema, lasa-i pe cei interesati sa-l discute.

sigur, se calca (si aici) lumea pe picioare, nu vezi?
in definitiv discutam despre ipocrizie

"in definitiv" nu discutam nimic

iar daca tu vezi ipocrizie acolo unde nu este decat legiferarea (adica se pun niste reguli, ca toata lumea sa poata avea parte de tratament egal) unor obiceiuri, nu pot decat sa ma gandesc la aceeasi subtirime a mintii care a incropit acest text:
As dori sa mi se explice care este pericolul social pe care il prezinta poligamia. Eu nu vad nici unul. Din contra, pot considera ca monogamia, ca singura forma de casatorie legal acceptata, poate induce in mintea unui sot sau sotii care isi considera partenerul ca fiind doar al sau, o oarecare legitimitate atunci cand ajunge sa il pedepseasca pentru o reala sau imaginara infidelitate - si sunt nenumarate crime oribile produse din gelozie, iar acesta e doar un exemplu.

Ar fi normal ca un barbat sau o femeie sa se poata casatori cu oricati parteneri doreste daca aceasta se petrece in urma unui consimtamant liber exprimat. Nu vad pericolul social. Cu ce i-ar incomoda pe altii o asemenea situatie? Ce prejudiciu le-ar aduce ?

Si, apropos, vrajitoarele trebuie arse pe rug. O mostenire de ev mediu, unul foarte intunecat, acest articol din codul penal.

si a umplut internetul de filosofeala
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Silviu TC » Vin Feb 27, 2009 7:25 pm

kant emir scrie:si a umplut internetul de filosofeala


si iaca, de-acu internetu-i mai 'ntelectual. offtopic ce am scris... asta-i !

astept pareri despre subiect si de la cine e interesat, nu plictisit, indiferent daca parerea e ca ce am scris e o balarie. aceasta e o opinie si o respect, restul e offtopic.

a, plictisit pana la a cauta si pe alte forumuri daca nu cumva a 'ndraznit sa mai posteze...
Silviu TC
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Ian 04, 2004 2:10 pm
Localitate: Iasi

Mesajde kant emir » Vin Feb 27, 2009 8:41 pm

plictisit pana la a cauta si pe alte forumuri

nup, o fi invers: intai am vazut in alta parte, iar daca te-av cvazut si aici, l-am intrebat pe ma' frend G

da tema propusa de tine este plicticoasa, pentru ca o abordezi pueril (n-are substanta supararea ta; nu pari decat suparat ce nu te lasa nevasta prin vecini; poate ca altfel ar putea sa stimuleze si sa motiveze o discutie) ), si mai e si extrema plicticoshenie de a incerca marea cu degetul si aici, si dincolo, si poate ca si in alte locuri


tu nu realizezi ca e nitel obraznica aceasta colectare de pareri? parca ai fi o autoritate superioara (ceva gen inspectoru de geografie, care vine prin mai multe scoli si clase si da un test, sa vada el cu ochiu lui), care vine si someaza si intreaba: ei, ia sa va vad: As dori sa mi se explice blablabla
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde nec sum » Vin Feb 27, 2009 9:35 pm

da io posa nam nicio parere? adica ma duare la basca de subect. da ma bag si io in seama.

daca ma bag in seama de mai multe ori insemneaza carevasazica ca sunt poligam sau polinezian.

adica lasa.
Avatar utilizator
nec sum
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Aug 22, 2007 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Feb 27, 2009 9:40 pm

poligam sau polinezian

sau policandru sau polimer sau politehnist sau polish sau politist sau politza sau polip

sau, daca esti ipocrit, posa fii oleaca poliedru

sau daca ejdeget, poate esti police

sau daca chiar esti police, nui musai sa fii institutie, posa fii si trupa

sau nu
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde nec sum » Vin Feb 27, 2009 10:02 pm

si dac mis sting ce sunt?

au polifonic, poliglot (vaideminesidemine. ceam zis?). policalificat. sau chear poliforumzd.

aozi boeru-le, da poligon ai zis?
Avatar utilizator
nec sum
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Aug 22, 2007 11:00 pm

Mesajde Silviu TC » Vin Feb 27, 2009 10:22 pm

nec sum scrie:si dac mis sting ce sunt?

au polifonic, poliglot (vaideminesidemine. ceam zis?). policalificat. sau chear poliforumzd.

aozi boeru-le, da poligon ai zis?


fa-te poligon, eu asa vroiam sa te faci cand o sa fii mare !
Silviu TC
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Ian 04, 2004 2:10 pm
Localitate: Iasi


Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron