Michael Jackson: Cum cred ca trebuie vazuta moartea lui

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde cr3tz » Vin Iul 24, 2009 2:22 pm

prietene iti recomand asa : calmante, antidepresive si sex (eventual cu femei).
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde antonia89 » Mie Oct 21, 2009 10:57 am

ok.in primul rand,nu mi se pare decent,moral,frumos,corect si cum mai vreti voi,sa se mediatizeze in halul asta.gasesc doar explicatii dar nu si scuze acestor oameni.2.Michael a fost un pacifist convins.omu ala nici macar nu injura.de melodii si actiuni umanitare sa nu mai vb.3.ca muzica ,er fi de prisos sa mai vb.a facut ceva extraordinar si punct.4.Michael era un copil.omu ala suferea,fratilor.nu a avut copilarie,a avut parte de lucruri cat se poate de josnice.l-au umilit,l-au acuzat pe nedrept,l-au tarat prin noroi,si toate astea pt ce???pt raiting??pt bani?Michael era o masina de facut bani.toti profitau de pe urma lui. a fost acuzat de molestare?????si l-au aratat cu degetul,l-au daramat psihic,ca intr-un final sa se dovedeasca ca nu era adevarat.s-a gandit vreunul la cat de mult a tras el??cum vreti voi sa fie un om normal??pe toate planurile.

da,Dan 20,avem dreptul la libera exprimare.inteleg asta.dar libertatea aduce cu ea responsabilitate.tu te auzi ce spui????omu ala suferea de o boala a pielii!!! nu s-a rusinat nici o sec ca era negru!!ce dracu??daca ascultai melodiile cu atentie sau interviurile lui,daca vedeai videoclipurile,ai fi observat mesajul lui.nu era rasist,nu discrimina.in ochii lui toti erau egali si lupta pt asta.cum poti sa spui astfel de lucruri??sunt NEFONDATE!!!

si da,in timp se vor uita astea.sau ma rog,majoritatea vor uita.dar toate astea i-au scurtat lui Michael viata.si sper sa fie constienti acei omuleti.si sper sa nu doarma bine noaptea nici unu.pt ca atunci cand profiti de cineva pt a face bani sau orice alt lucru,mi se pare josnic.intotdeauna am vazut bunatate,lumina acolo unde nu este.si cred ca oamenii merita o a doua sansa.insa pe astia in nici un caz.in ochii mei sunt niste gunoaie !! scuzati-mi va rog limbajul dar....unii chiar n-au o limita.in nimic.si consider ca n-ai nici o scuza sa depasesti limita bunului simt,al moralitatii etc.
Avatar utilizator
antonia89
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Oct 20, 2009 11:00 pm

Michael Jackson...

Mesajde alterego » Vin Oct 30, 2009 9:06 am

Cred ca cea mai importanta (si totodata relevanta parte) a celor scrise de Dan e cea in care spune din inima:"Dumnezeu sa-l ierte!" pe MJ. Cu toate astea, contextul in care au fost scrise aceste cuvinte face ca, din pacate, ele oricat de puternice ar fi sa isi piarda din valoare.
Nu cred ca se poate sa critici un om la maniera la care ai facut-o ca mai apoi sa sustii ca spui "din inima" "Dumnezeu sa-l ierte!"
Chiar si asa, apreciez aceste cuvinte care au o valoare mai mare decat tot ce s-a scris in acel post, inainte de aceste cuvinte si dupa ele.

Imi pare rau ca am descoperit forumul ceva mai tarziu decat restul si probabil post-ul meu nu va fi de actualitate dar simteam nevoia sa scriu si eu cateva randuri...

Nu pot sa spun ca am ascultat MJ in copilarie...sau cel putin nu atat de mult precum alte trupe/cantareti dar intotdeauna am fost de parere ca omul de pe scena se diferentiaza clar de omul din spatele scenei, viata intima fiind ceva ce ii apartine doar lui.

Cu toate astea, fiind un om atat de mediatizat, foarte multi l-au acuzat pe MJ de diverse lucruri si au incercat sa minimalizeze importanta acestui show-man aducand in fata viata lui privata!

E aberant sa faci o legatura intre MJ si ceva...luciferic. I-as sugera lui Dan sa puna mana pe documentarul numit "Living with MJ" (daca nu ma insel) si apoi sa spuna in ce masura vorbele scrise de el mai au o relevanta.

MJ a fost in repetate randuri diagnosticat de diversi psihologi mai mult sau mai putin cunoscuti drept suferind de sindromul "Peter Pan". Sindromul a fost denumit de psihologul Dan Kiley si exprima incapacitatea persoanei adulte de a se comporta ca atare, acea persoana ramanand "prinsa" in perioada copilariei fara a fi in stare sa isi asume rolul de adult.
Simptome ale acestui sindrom? Imaturitatea (bineinteles :) ), incapacitatea de a se angaja intr-o relatie de lunga durata, si orice insoteste atitudinea unui copil. Cred ca in fiecare din aceste simptome in putem regasi pe MJ... de la vocea plapanda si nevinovata a unui copil de cativa ani pana la imposibilitatea de a-si lua viata in propriile maini (fiind in permanenta condus si indrumat de cei din jur).

Tot in acel documentar se poate afla si de abuzurile tatalui lui asupra lui MJ si a fratilor acestora...abuzul fizic pentru ca cel psihic e destul de evident de vreme ce isi exploata copiii de la varste fragede pentru a scoate bani de pe urma lor.

Sa interpretezi versurile MJ in asa fel incat sa ajungi sa spui ca Beat It contine mesaje subliminale, e cam fortat. Trebuie sa ai nevoie de multa rabdare sa incerci sa cauti ceva ce nu exista si mai apoi sa fortezi demonstrarea ca acel "ceva" ar exista cu adevarat.
Mai bine ai fi luat melodiile gen "Man in the mirror" (I See The Kids In The Street / With Not Enough To Eat / Who Am I, To Be Blind? / Pretending Not To See / Their Needs / I'm Starting With The Man In / The Mirror
I'm Asking Him To Change His Ways / And No Message Could Have Been Any Clearer / If You Wanna Make The World / A Better Place) sau "Black or white", "we are the world", "heal the world"... Aici mesajul e clar, nu mai trebuie sa se chinuie nimeni sa il gaseasca. E acolo! Inclin sa cred ca lumea a fost miscata mai mult de astfel de melodii...

Cat despre "isteriile infricosatoare"... Ce pot sa iti zic, Dan? De vreme ce aduna stadioane intregi la fiecare concert, e clar ca mesajele melodiilor lui au ajuns acolo unde trebuiau sa ajunga: in sufletul oamenilor.
Talentul lui de show-man nu poate fi contestat...ganditi-va la concertul sustinut in Bucuresti in conditiile in care Romania abia iesise din comunism si cu siguranta romanii nu au mai vazut asa ceva. Nimic de prost gust, dimpotriva, un show pe cinste in care s-a pus suflet si munca multa.
Ca sa nu mai zic si de donatiile pe care acest om le-a facut pentru casele de copii pe cand guvernul ca de obicei dormea pe el si ignora nevoile minime pentru ca acei copii sa duca un trai, cel putin, decent.

Cat despre "jupuirea lui de viu" si transformarea din negru in alb... Zvonurile spun ca ar fi suferit de vitiligo (adica depigmentare...distrugerea celulelor pigmentare - melanocitelor). Lucrand oarecum in domeniu si fiind interesata de efectele acestei boli asupra psihicului persoanei (complexe, incapacitate de socializare, etc) am vazut suficiente cazuri in care transformarea copilului cu vitiligo este socanta de la an la altul. Chiar vara asta am vazut un baiat de 14 ani, provenit din familie de culoare dar care avea mai mult de 60% din suprafata corpului alba. Din pacate depigmentarea nu se face dintr-o data ci treptat (o parte a fetei, jumatate din fata, etc....), schimbarile suferite de persoana respectiva fiind cu adevarat frustrante si punandu-si clar amprenta pe comportamentul acelui copil si pe dezvoltarea psihica.
Deci, de vreme ce nu stim exact ce e cu MJ, trebuie sa acceptam si aceasta posibilitate si sa nu punem schimbarea negru-alb doar pe seama infatuarii.

Acestea fiind spuse, concluzia ar fi ca e ok sa ai o parere dar nu cred ca e corect sa judeci fara sa fii in cunostinta de cauza clara si sa faci o legatura intre comportamentul lui MJ si unul luciferic.

Cred ca acceptarea aproapelui cu bune cu rele, nejudecarea lui si compasiunea vis-a-vis de el sunt legi nescrise date de Dumnezeu... legi la care poate ar fi fost mai bine sa cugeti inainte de a critica atat de dur.

Cu respect,
Corina
alterego
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Oct 29, 2009 8:38 am
Localitate: Romania

Anterior

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron