"oameni de onoare" (jean padureanu)

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

"oameni de onoare" (jean padureanu)

Mesajde anjin-san » Mar Oct 06, 2009 1:23 pm

prima data m-am gandit sa deschid acest thread pe "sport-fotbal" dar apoi mi-am dat seama ca peronajele ce vor fi aduse in discutie, nu au treaba cu fotbalul. vorbim aici de:
- jean padureanu, fost presedinte al cooperativei (fara legatura cu agricultura)
-pinalti, asociat cu drepturi de presedinte executiv al distinsei organizatii conduse de jenel.
-jiji becali fost oier, jucator prin cazinouri, actualmente mare hahalera la steaua.
-dumitru dragomir, fost puscarias si barbugiu, actualmente presedinte lpf
-giovani becali, hot de ceasuri si mafiot prin italia, unul din oamenii cu cea mai mare influenta in fotbalul romanesc.
-mircica sandel, om preocupat cu gratare vinuri de calitate, singurul presedinte al unei institutii ce a ramas in functiune din 90 pana acu' (asta inseamna ca-si face bine treba :D )
-borcica (fost mare"butelier" ) ajuns mare actionar la dinamo (mare pasionat de literatura, cartea lui preferata fiind capra cu trei iezi)
-si multi altii ce pot fi adusi in discutie de catre voi.
ei isi bat joc de fotbalul romanesc noi ii ironizam.

deci sunt asteptate comentarii, ironii (sunt permise si injuraturile la adresa distinselor personaje) stiri etc. yo o sa incep cu o "scurta" amintire:


cum dracu?

gandindu-ma la trecut, imi amintesc de cateva personaje. era o zi insorita cand plecam din tara spre niste meleaguri mai civilizate. gandindu-ma ca nu o sa ma intorc prea curand in aceasta pitoreasca romanie, dar din pacate locuita, am luat-o la pas spre aeroportul otopeni. mergeam incet, in timp ce mii de ganduri ce-mi zburau prin cap fura intrerupte de un negustor pare-se: "vand butelii,nenea nu vrei o butelie?eu are butelii multe e ieftine" curios ma apropii de om si-i spun ca n-am ce face cu ea, caci plec din romania. omul ramane foarte mirat:
-de ce?
yo- pentru ca aici nu se poate face nimic, e prea multa coruptie, oamenii nu sunt civilizati, etc.
omul: -fraier esti, tocmai, e un mediu excelent sa devii milionar peste noapte, furi putin de colo, dai o spaga colo, ocolesti putin regulamentul colo, minti in cealalta parte.
conversatia a durat putin pastrand aceaisi nunanta, apoi dupa ce-i mai refuzai butelia inca o data (era pe jumatate goala, omul explicandu-mi clar politica lui de MARKETING) l-am intrebat cum il cheama. "CRISTIAN BORCEA ma numesc"
merg agale mai departe, trec pe langa 23 august (mai tarziu lia manolie, apoi darmat, reconstruit in 2020) dau ochii cu-n om in trening, usor transpirat, ganditor (probabil alergase sau condusese un antrenament) il recunosc imediat, era fosta glorie a nationalei si a lui dinamo "dinu cornel". imi continui ocolul bucurestiului inspre aeroport. cum mai aveam destule ore pana la decolarea avionului, mergeam fara o tinta precisa,dorind sa pastrez vii cat mai multe imagini ale fostuli micul paris. la un moment dat ajung in fata tribunalului mare. acolo vad un om incatusat, il recunosc fusesem colegi in puscarie prin 76 cred( yo pentru activitati anticomuniste, el pentru barbut) are fata senina si linistita asa cum il stiam din puscarie. zambetul viclean ochii de vipera. stie ca o sa scape. cunoaste prea multa lume micul borfas, doar a trait intre smecheri si hoti.a invatat sa fure statul si sa pacaleasca sistemul. amintirile imi sunt intrerupte de vocea unui politist: "treceti in duba tovarase dumitru dragomir" erau anii 90 dar fostul militian ca si detinutul aveau inca sechele comuniste.
netulburat de aceste intamplari (traisem o revolutie nu ma mai speria nimic, apoi tarziu mi-am dat seama ca revolutia aceea de fapt a fost un fiasco si nu a schimbat nimic) merg mai departe, ajung la marginea bucurestiului inspre aeroport, vad o turma de oi ce pasteau linistite pe un camp. in acest timp cel ce le postorea se uita parca speriat. ma apropii de el si usor usor leg o conversatie:
yo: mi se pare mie sau sunteti agitat?
ciobanul: iti spun un secret, acest camp nu e al meu si nu vreau sa ma vada proprietarulcu oile pe terenul lui, cheama militia a dracu hahalera
yo: pai si nu are dreptate, e terenul si dreptul omului?
ciobanul: ha ha ha, nu o sa mai fie curand, am dat yo niste branza, blanuri de oaie si dolarei spaga si-i fur terenul omului.
yo: pai nu ti-e frica de politie?
ciobanul: nu, mi-am mai insusit tot asa 5 terenuri pana acum, unul e gigi becali ha ha ha.

peste sase ore eram in italia (aici mi-a fost furat ceasul, am vrut sa fac plangere la politie, dar un martor roman de altfel, care vazuse infractiunea mi-a zis: degeaba faci, e smecher hotul, nu-l prind astia pe giovani becali)


peste 19 ani, 2009:

revin in tara dupa o perioada in care nu am vrut sa stiu nimic de romania, microbist fiind cum ajung in tara nici macar nu ies din aeroportsi iau un prosport. ma duc la o cafenea si incep sa rasfoiesc ziarul. nu inteleg nimic (nu am uitat nici un cuvant din limba romana) vad o fata cunoscuta pe prima pagina..... ma gandesc.....am un lapsus...... il recunosc!!!!! e CIOBANUL furacios, vada ca e printre cei mai bogati oameni din romania, conduce steaua????? ce dracu? cum e posibil??????...........................................

dau pagina, ma loveste chipul fostului puscarias, p-asta recunosc din prima, jucam poker pe salam de soia in puscarie. dumitru dragomir presedintele ligii profesioniste de fotbal!!!! aaaaaaaaa? cum?????.............

intre timp la televizor incep stirile din sport: "domnul cristian borcea, actionar la dinamo, ii critica dur pe cornel dinu si dario bonetti fostul antrenor al echipei dinamo"pe bonetti il cunosc, mare jucator a fost, pe cornel dinu mi-l amintesc fara probleme, dar totusi imi zbarnaie in cap numele asta "cristi borcea" unde l-am mai auzit? in acel moment apare la tv fata lui angelica dand un interviu. nu prea injur de obicei, dar in acel moment....: hai sa-mi bag p*** smecherasul vanzator de butelii!!!!!!!

eram de juma' de ora in romania, ma indrept spre ghiseul de informatii din otopeni:
aveti bilete pentru urmatorul avion ce decoleaza?
spre ce directie ma intreaba o tinerica putin mirata.

NU CONTEAZA.




"prosti da multi"

edit1 : aceasta povestire este simpla fictiune iar numele distinsilor eroi sunt alese intamplator fara nici o legatura u realitatea.

edit2: sunt ceva greseli de ortografie etc. o sa editez mai tarziu
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde Alchimistul » Mar Oct 06, 2009 6:03 pm

(Aprind fitilul? Ce zici?)

Ce te iei mah de oamenii astia care au muncit din greu, intr-o tara incorsetata in nenumarate privatiuni, ca sa-si faca si ei de-o maslina, de-un fursec, de-o echipa de fotbal.... Eeeee, carcotasule!
Alchimistul
Junior Member
 
Mesaje: 292
Membru din: Joi Sep 17, 2009 4:42 pm
Localitate: xxxxxxxxxxx

Mesajde Daimon » Mie Oct 07, 2009 9:28 am

trist e ca astia mai tineri sunt la fel de hoti.. c'asa-i modelu (prunea, lupulescu etc)

sa nu uitam, ACAB ! :D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde anjin-san » Mie Oct 07, 2009 9:34 am

tocmai am citit caci borcea cristinel urmeaza un tratament cu xanax. acest medicament totusi este un antidepresiv si calmant relativ usor si nu stiu cat il poate ajuta pe preaiubitul actionar de la dinamo. recomand in acest sens pentru fostul butelier o vacanta placuta in celebrele statiuni socola, oaza de liniste numarul 9, etc.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde viXen » Joi Oct 08, 2009 10:17 pm

macar pana la Paraul Rece sa mearga la sanatoriu, liniste, verdeata, diazepam cu ceai la micul dejun, plimbare, diazepam si siesta... etc, fara televizor si ziare!!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Re: "oameni de onoare" (jean padureanu)

Mesajde anjin-san » Lun Ian 25, 2010 1:24 pm

sa se revizuiasca, dar sa nu se schimbe nimic. in urma cu putine momente au avut loc la casa fotbalului alegerile pentru frf. candidati: mircea sandu si constantin iacov. ghiciti rezultatul! culmea in mod neasteptat a lucrat dracul si a iesit tot mircica. acesta in urma cu cateva minute, a declarat ca va mai candida o data si la urmatorul scrutin. ceea ce este o mare aberatie. mi-a spus mie in mare taina sfantul tivismoc cel ortodox, ca mircica a fost luat in vizor de Cel de Sus. si in cateva luni probabil va pleca jos (la dracu) . deci in cateva luni asteptam noi alegeri. si poate altceva. spre marea mea tristete dupa cum se stie acesta a suferit in urma cu putin timp o interventie in franta parca, fiind diagnosticat cu cancer. in aceste momente imi curg lacrimi multe si marunte, datorita suferintei ce-l incearca pe iubitul nostru conducator al fotbalului. am urmarit momente ale discursului fostului, actualului si viitorului presedinte. nu stiu de ce mi-am amintit de "ceausescu reales la al 14-lea congres".
mircea sandu, tata, tu esti obisnuit cu spriturile, vezi ca intreaba ceausescu de tine, te asteapta la un gratar. poti veni si cu alti prieteni (padureanu, dragomir, becali, pinalti borcea etc.)
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: "oameni de onoare" (jean padureanu)

Mesajde Daimon » Lun Ian 25, 2010 1:27 pm

hehe, optimistule. tare mi-e ca scrii din nou peste 4 ani tot pe topicul asta.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: "oameni de onoare" (jean padureanu)

Mesajde viXen » Mar Ian 26, 2010 9:30 pm

aaa, trebuia sa ne dam cu presupusul?? eu eram sigura ca iese tot mircea sandu, nu am avut nici un dubiu, noroc ca dupa ce l-am ascultat pe adrian vasilescu, consilier al guvernatorului BNR, care ne-a informat ca romanul este viciat si neplatnic, am inchis televizorul.
in fotbal nu vreau sa-mi prind urechile, ca am destule pe cap si fara asta! dar asa zburind pe afara si pe langa, eu zic ca era evident ca iese micea sandu!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Re: "oameni de onoare" (jean padureanu)

Mesajde Daimon » Mar Ian 26, 2010 10:12 pm

discursul lui vasilescu a fost penal. posibil sa fie varsta de vina.. si toate implicatiile aferente.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: "oameni de onoare" (jean padureanu)

Mesajde viXen » Mar Ian 26, 2010 10:39 pm

deci cand am aflat ca fumez in draci, ceea ce nu fac deloc, ca vorbesc la telefon in nestire, care eu vorbesc o data la luna, adica sa sun eu, si ca ma plimb cu masina, care eu nu fac, plus ca nu-mi platesc ratele, ceea ce ma straduiesc, mi-a sarit pulsul si nu am mai ascultat!!!

nu are nicio scuza!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Re: "oameni de onoare" (jean padureanu)

Mesajde Daimon » Mar Ian 26, 2010 10:49 pm

absolut deacord cu tine. plus ca e o cretinitate sa "dai vina" pe consum. in fine, nu ma enervez cu toti mosii :)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: "oameni de onoare" (jean padureanu)

Mesajde viXen » Mar Ian 26, 2010 10:57 pm

pana la urma e important sa faci ceva, ce poti, ca sa nu fie chiar asa
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm


Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron