Despre cafea,dimineata,munca si alte nedumeriri existentiale

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde eliana » Vin Oct 30, 2009 1:39 pm

max, vixen facea aluzie la o reclama de la vodafone:)

si a zis ca nu are jaloane fixe.


alchimistule: vade retro satana!



edit:ca sa stiti si voi va zic ca mi-am luat sarmale si le mananc si sunt bune. umpic reci, da merg.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Alchimistul » Vin Oct 30, 2009 1:50 pm

eliana, fiindca-mi faci in ciuda cu sarmalele, cand eu consum a treia banana si abia mi se duce pe gat... o sa-ti spun ca si mie imi place stilul retro.
Alchimistul
Junior Member
 
Mesaje: 292
Membru din: Joi Sep 17, 2009 4:42 pm
Localitate: xxxxxxxxxxx

Mesajde viXen » Vin Oct 30, 2009 1:54 pm

maximilian scrie:eu nu ma gandeam chiar atat de repede (a 3a intalnire). eu ma gandeam la ceva de genul dupa 2, 6 luni de intalniri cand totul e clar. auzi taica dupa a 3a intalnire. cred ca le imbolnavesti rau tu.


pe cine " le imbolnavesc rau" eu??
da era vorba de reclama la Voidafone, la prima intalnire mana pe picior, la a doua intalnire mana pe picior plus pupat, la a treia intalnire..., adica exact ce doreai tu, un ghid perfect structurat, cred ca trebuie sa-i intrebi pe cei care au facut reclama ce urma la a treia intalnire ~p
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde Alchimistul » Vin Oct 30, 2009 2:02 pm

maximilian, nu te ingrijora, facem scheme, daca trebuie...(asta a fost o gluma)

Ai incercat sa fii spontan si sa ajungi acolo "neprogramat", ca o prelungire fireasca a starilor dezvoltate de amandoi? gurile rele spun ca alea's cele mai reusite "inceputuri".
Alchimistul
Junior Member
 
Mesaje: 292
Membru din: Joi Sep 17, 2009 4:42 pm
Localitate: xxxxxxxxxxx

Mesajde maximilian » Vin Oct 30, 2009 2:11 pm

sincer am ocazia de ajunge acolo, doar cu fete pe care nu le cunoasteam si/sau cu care nu aveam nimic si le-am refuzat.
in rest fetele pe care mi s-a pus pata nu au dat semne de reciprocitate, ptr ca nu eram ceea ce ele cautau. dupa ce-ti dezvalui simtamintele fata de o fata (care doar e draguta cu tine) si ptr ea nu conteaza, deja incepi sa te simti ca un stupid, care a nimerit gresit. deci nu e tocmai bine sa te lasi dus de val, sa fi spontan. lucrurile se cer a fi controlate, daca vrei sa ai liniste.

chestia e ca si eu am trecut printr-o situatie in care am incercat sa ascund ce simt ptr fata respectiva. la urmatoarea am zis ca trebuie sa-i transmit de la inceput (chiar daca sansele practice sa te placa sunt foarte mici). dar nici asa nu-i bine. cel mai bine e, daca te indragostesti de ea, sa-i spui si daca nu te vede si ea la fel, sa rupi legatura, ptr ca nu-ti va iesi din cap si nu te vei multumi cu o simpla relatie de amicitie. daca stai asa mult creste gauroiul.
Avatar utilizator
maximilian
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Vin Oct 23, 2009 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Alchimistul » Vin Oct 30, 2009 2:32 pm

cred ca amestecam putin lucrurile, mi-e asa-mi pare...

dar ai spus ceva remarcabil si cred ca mi-ai oferit o cheie :

"lucrurile se cer a fi controlate, daca vrei sa ai liniste."

poti sa dezvolti in ce anume consta "controlul" in situatia de care vorbesti?
Alchimistul
Junior Member
 
Mesaje: 292
Membru din: Joi Sep 17, 2009 4:42 pm
Localitate: xxxxxxxxxxx

Mesajde maximilian » Vin Oct 30, 2009 2:37 pm

teoretic ar trebui sa-ti evaluezi sansele si apoi sa te arunci si sa te dezvalui. dar aici risti sa te subevaluezi in ochii ei si sa regreti apoi ca nu i-ai spus. ptr ca in cazul asta dupa cum ziceam nu e bine sa continui relatia, chiar si amicala. si prin ruperea relatiei la timp, ai controlul cel mai bun. chestia e sa ai taria sa o faci. apoi bine ar fi sa-i spui si ei ce te-a facut sa faci asta si sa-i transmiti si ei ca-ti pare rau ca o lasi ptr ca e singura solutie. oricum te alegi sigur cu o mica rana, e inevitabil, dar se vindeca.
Avatar utilizator
maximilian
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Vin Oct 23, 2009 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Alchimistul » Vin Oct 30, 2009 2:50 pm

da-mi voie sa fac un rezumat ca sa vad daca am inteles corect ce vrei sa spui.

tu faci acum un fel de studiu privind modurile cele mai reusite de a initia o relatie cu un posibil partener (afectiv si/sau sexual) si felul in care poti controla relatia ?
Alchimistul
Junior Member
 
Mesaje: 292
Membru din: Joi Sep 17, 2009 4:42 pm
Localitate: xxxxxxxxxxx

Mesajde maximilian » Vin Oct 30, 2009 2:53 pm

presupun ca asta intra la scoala vitii si nu cred ca insist prea mult aici. deci nu e nimic deosebit, anormal, studiu de dragul studiilor sau al psihologiei.
Avatar utilizator
maximilian
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Vin Oct 23, 2009 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde viXen » Vin Oct 30, 2009 3:03 pm

Parerea mea ca nicio relatie mutual consimtita intre doi parteneri nu poate fi supusa unui control.

Nici modul cum o initiezi, nici cum te comporti, nici cum se termina.
Dar daca cineva nu este in mod clar interesat de a avea o relatie cu tine, chiar iti si comunica explicit asta, nu se mai pune problema ca o lasi si sa-i mai si dai explicatii, pentru ca inteleg ca nu ai ajuns sa fii cu ea.

Eu in locul tau mai mult m-as intreba de ce mi se pune pata repetat pe fete care nu dau semne de reciprocitate. Poate ti-ai programt un soi de model de fata si nu mai observi in jur alte optiuni.
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Oct 30, 2009 3:10 pm

max, parerea mea e alta: in ce priveste sexu' nu ierta nimic - tot ce pica e ca un cadou; ce-ai ratat, ratat ramane, nicio ocazie pierduta nu se va intoarce

cel putin cat nu esti angajat intr-o relatie
iar cu relatiile - nu mai fi asa de crispat, nu mai face planuri, nu mai visa imposibilul: primeste (la fel) ce ti se ofera, si vezi tu pe urma; nu poti judeca un om inainte de a-l cunoaste, doar pe baza unor mofturi carora pare sa nu corespunda
ca asa, o sa mori virgin
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Oct 30, 2009 3:11 pm

hehe, bere la vixen. pentru
Eu in locul tau mai mult m-as intreba de ce mi se pune pata repetat pe fete care nu dau semne de reciprocitate.
pe de alta parte
Nici modul cum o initiezi, nici cum te comporti, nici cum se termina.
ok, cum se termina n-ai cum sa stii, poti cel mult vedea variante ipotetice : cu ea/el pot ajunge sa fiu prieten, putem fi impreuna sau putem sa ne casatorim. uneori se mai intampla si surprize, dar rar (eu iau in discutie cazul unor adulti care stiu ce vor de la ei, de la partener si in general de la viata).

pe de alta parte, poti alege modul de a initia o relatie si mai ales, depinde doar de tine cum te comporti in cadrul relatiei
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Alchimistul » Vin Oct 30, 2009 3:18 pm

pai hai sa-ti spun de am pus acea intrebare:

viata si - mai ales acea parte a ei care tine de relatiile umane- nu prea poate fi incadrata in tipare. N-ai cum sa-ti faci un fel de plan si sa-l aplici, pentru ca sunt multe variabile. Ori din asta reiese... ce?

1. Ca fiind atatea care nu depind de tine, este exclus sa detii controlul 100% asupra situatiei, iar premisa initiala ca vei avea totul in mana, nefiind realista, va determina cresterea nivelul de frustrare si anxietate. Poti, cel mult, sa ai acest control asupra ta, desi - si aici e discutabil.

2 Nevoia de a respecta o anume succesiune de comportamente prestabilite, pe care tu le consideri "dezirabile" te va duce (functie si de incapatanarea cu care te tii de plan si exprimandu-ma metaforic) la paradoxul ca, la intalnire, ea sa vorbeasca de teatru si tu de fotbal.

hai ca iar scriu romane...
Alchimistul
Junior Member
 
Mesaje: 292
Membru din: Joi Sep 17, 2009 4:42 pm
Localitate: xxxxxxxxxxx

Mesajde maximilian » Vin Oct 30, 2009 3:27 pm

adevarul e ca fata asta ultima, pe care mi s-a pus pata, m-a fermecat din prima zi. si aici vreau sa disec un pic lucrurile si ma intreb daca nu cumva a fost o atractie fizica de la cap pana la coada. dar in afara ochilor verzi, parului ei negru, tenului ei brunet si corpului ei foarte bine echilibrat, nu pot sa zic ca nu mi-a placut zambetul ei, vitalitatea ei, felul ei de a vorbi. ma mai intreb daca si ea se oprea la un tip care ar fi fermecat-o in acelasi mod. ptr ca simteam ca-mi reproseaza modul meu de a vedea dragostea si de a relationa.
Avatar utilizator
maximilian
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Vin Oct 23, 2009 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde viXen » Vin Oct 30, 2009 3:35 pm

Daïmon scrie:ok,

pe de alta parte, poti alege modul de a initia o relatie si mai ales, depinde doar de tine cum te comporti in cadrul relatiei


bineinteles ca poti alege modul de a initia o relatie, dar cum modul tine foarte tare de circumstante, care ele scapa de sub controlul tau...deci poti alege partial numai! aici e important sa te mai duci si cu valul!

cat despre faptul ca depinde doar de tine cum te comporti culmea este ca si asta e relativ: nimeni nu e complet detasat de trairile afective pe care le incumba o relatie si de reactiile pe care cealalta parte implicat le are fata de el,iar sub imperiul unor dintre acestea se poate sa nu mai vezi clar, si daca nu mai vezi clar si obiectiv, se poate sa faci alegeri gresite, pe care in mod normal nu le-ai fi facut fata de alta persoana, fata de care esti mai putin implicat.
dar, da, in general depinde in proportie covarsitoare numai de tine felul cum de comporti.
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde Daimon » Vin Oct 30, 2009 3:54 pm

da, de acord, nimeni nu aterizeaza intr-o relatie absolut detasat de trecutul lui sau de problemele pe care le are in viata de zi cu zi, important e sa nu le lasi pe astea sa intervina (pe cat posibil).

dar tine doar de tine cat de sincer, de deschis sau de atent esti.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Alchimistul » Vin Oct 30, 2009 3:55 pm

Max, a propos de control, de relatii, de spontaneitate sau conformism, mi-ar placea sa stiu ce impresie iti fac cei doi si modul in care se stabileste relatia lor.
(daca ai vazut tot filmul, te rog sa incerci sa faci abstractie de restul spectacolului si sa te rezumi numai la felul in care el a cucerit-o si cum au ajuns sa fie impreuna)

http://www.youtube.com/watch?v=NBfjzzAVjWo
Alchimistul
Junior Member
 
Mesaje: 292
Membru din: Joi Sep 17, 2009 4:42 pm
Localitate: xxxxxxxxxxx

Mesajde maximilian » Vin Oct 30, 2009 3:57 pm

eliana, poti sa-mi raspunzi si mie la intrebari?
ti se pare anormal?
si ea imi spunea, ca nu-i plac ochii cacanii(eu avand ochi caprui), ca ii plac ochii verzi. m-a intrebat de cateva ori la un moment ce inaltime am (nu stiu ce o apucase sa-mi puna intrebarea asta din senin). mi-a zis de un tip (amic de-al ei) care nu arata rau ca nu-i place de el ca nu e inalt si-l pierde prin pat. sunt totusi confuz, sunt eu anormal sau toti privesc lucrurile asa si fac remarci rautacioase ca sa ma simt prost?

o sa ma uit si la filmulet si-l comentez apoi.
Avatar utilizator
maximilian
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Vin Oct 23, 2009 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Alchimistul » Vin Oct 30, 2009 4:06 pm

Fatuca aia il voia pe mr. Ken, sau cum ii zice lu' partenerul lui barbie ?

acum, ma dumiresc Max, de ce esti asa dezmagit, aici e vorba de mitocanie si cam atat. Eu as fi trimis-o la piata si i-as fi explicat ca acolo, daca ii da voie producatorul, are o sansa mai mare sa-si aleaga castravetele potrivit.
Alchimistul
Junior Member
 
Mesaje: 292
Membru din: Joi Sep 17, 2009 4:42 pm
Localitate: xxxxxxxxxxx

Mesajde maximilian » Vin Oct 30, 2009 4:17 pm

se poate ca ea sa-mi spuna lucrurile astea ptr a ma supara stiind ca pe mine m-a fermecat exteriorul ei. ptr ca remarcile astea(cu ochii, inaltimea) au nu au venit de la inceput ci pe la 4-5 intalnire. de fapt ea mi-a spus la o saptamana dupa prima intalnire pe mess discutand de sportul meu preferat, pescuitul ca eu am iesit la pescuit, acolo, pe forumul ala (adica la agatat) si mi-a zic hai pa. a trebuit sa revin eu sa-i spun ca imi doresc pe cineva cu care sa mai ies, sa vorbesc (asta pe un alt forum, a 2a zi dimineata). apoi a reluat legatura cu mine pe mess si m-a intrebat daca mi-a parut rau. si in aceeasi seara ne-am intalnit la casa veche + o pereche de cunostinte comune(care ne-au intrebat pe noi, eu si ea, daca vrem sa fim prieteni) si mi-a zis sa ramanem amici ca e o diferenta cam mare de ani intre noi (ca ea a avut un prieten la fel de mare ca mine si nu a mers). chestia e ca ea ii agata pe toti de pe forum si toti sunt cam de seama cu mine. deci era alta chestia. cineva de pe forum imi spunea ca nu e chiar cuminte, dar tipa e din arad si nu stiu ce a auzit, de la cine.
deci eu tind sa cred, tinand cont de ce am zis in posturile de mai sus ca facea misto de mine. nu ma ierta.
Avatar utilizator
maximilian
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Vin Oct 23, 2009 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Alchimistul » Vin Oct 30, 2009 4:33 pm

aaaaa, ok!

nu am toate informatiile deci e mai intelept sa ma abtin de la comentarii.

Iar tu, poate ca ar trebui sa fii mai circumspect in privinta sfaturilor pe care le soliciti, pe forumuri. Generalitati se pot discuta, doar ca poti fi influentat de vorbele cuiva care, in necunostinta fiind, sa-ti faca sugestii neinspirate.

Ia gandeste-te singur si vezi cam cum sta treaba, ca esti cel care are toate informatiile. Intotdeauna, raspunsul il avem la noi, insa ne-am invatat sa cautam aprobarea si acordul celorlalti,de parca ar trai ei in locul nostru...de aceea cerem "sfaturi".

Ia sfatuieste-te cu tine si vezi ce simti despre asta.
Alchimistul
Junior Member
 
Mesaje: 292
Membru din: Joi Sep 17, 2009 4:42 pm
Localitate: xxxxxxxxxxx

Mesajde viXen » Vin Oct 30, 2009 4:33 pm

dar de unde stii ca ii agata pe toti de pe forum?? aparea si zicea ea ca aiesit cu unul sau cu altul, sau spunea ala??

si revin sa intreb, pai daca ti-a spus clar ca nu vrea o relatie cu tine, ce mai vrei de la ea?? poate ca ii placea altcineva, poate ii placeau toti de pe forum, poate nici unul, oricum, in cazul tau a spus foarte clar ce vrea.
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde maximilian » Vin Oct 30, 2009 4:38 pm

eu am pus niste intrebari la care nu-mi dau seama singur care e raspunsul, dar nu ati mai zis nimic (refeitor la normalitatea aia).
ce am scris mai sus, a fost ca sa nu o acuzam de ceva si sa incheiem discutia.
Avatar utilizator
maximilian
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Vin Oct 23, 2009 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Alchimistul » Vin Oct 30, 2009 4:39 pm

scuze, e vreun post pe care nu l-am citit? ca nu stiu la care din intrebari te referi?
Alchimistul
Junior Member
 
Mesaje: 292
Membru din: Joi Sep 17, 2009 4:42 pm
Localitate: xxxxxxxxxxx

Mesajde eliana » Vin Oct 30, 2009 4:41 pm

max..nimic la fata asta nu e foarte normal.

insa uite...limbajul si comportamentul ei tind sa spuna ca voi doi nu prea sunteti compatibili, nici macar ca amici.

mi se pare ca fie forteaza nota si se da vulgara (poate fi un teribilism al varstei), fie chiar este. in ambele cazuri, nu iti mai bate capul.


nu, nu e normal. dar poate nu e nici vina ei ca a crescut asa.

treaba ta ar fi sa treci mai departe peste toate astea, si sa iti vezi de viata.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde anjin-san » Vin Oct 30, 2009 4:42 pm

sex? cine? unde? cand? sunt disponibil.
pardon nu sex. yo fac doar dragoste :D
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde maximilian » Vin Oct 30, 2009 4:50 pm

eliana scrie:insa uite...limbajul si comportamentul ei tind sa spuna ca voi doi nu prea sunteti compatibili, nici macar ca amici.



asta chiar mi-a scapat. ai dreptate.
eu ii dadeam dreptul sa se poarte si sa vorbeasca asa prin prisma defectelor mele. eu nu-mi permit sa fac chestiile alea.
Avatar utilizator
maximilian
Junior Member
 
Mesaje: 134
Membru din: Vin Oct 23, 2009 11:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde viXen » Vin Oct 30, 2009 4:54 pm

anjine, io nu pot sa ma bag, ca trebuie sa plec acum, sper sa nu vorbiti tot pe tredul de dimineata ca ma simt ciudat cand vad scris sus dimineata si aici se intuneca:)
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Vin Oct 30, 2009 4:59 pm

am schimbat titlul tredului.

astept alte propuneri :D:
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Alchimistul » Vin Oct 30, 2009 5:09 pm

mda...
se pare anjin ca vei face dragoste singur. vezi daca alegeai sexul poate aveai o varianta mai convenabila, dar asa.
(sa-ti fie... stii tu!)
Alchimistul
Junior Member
 
Mesaje: 292
Membru din: Joi Sep 17, 2009 4:42 pm
Localitate: xxxxxxxxxxx

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori