Conflictul dintre Generatii

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Conflictul dintre Generatii

Mesajde carleta » Vin Ian 15, 2010 9:56 pm

Mi'a venit in minte acest subiect dupa ce am vizioant o emisiune la Tv
...cred ca si copiii contribuie la viata de cuplu,la conflictele ce exista in acesta si mai ales la conflictul dintre generatii.
Intotdeauna au existat astfel de conflicte, indiferent de epoci, zone
geografice, culturi sau educatii.
Parintii despre copii"Sunt superficiali, sunt teribilisti, nu au simtul masurii, nu ne mai putem
intelege cu ei..."
Copiii despre parinti
"Nu ne inteleg, vor sa fim ca niste roboti sa executam doar ce vor ei, nu ne
lasa sa traim experiente din care sa invatam singuri, ne considera niste
ratati..."
De multe ori am auzit expresia "pe vremea mea..eheee"dar din pct meu de vedere acei parinti nu au evoluat deloc din "vremea lor" nu au relizat ca lumea evolueaza sau nu au vrut sa accepte evolutia.Da,intra'devar pe "vremea mea..."nu existau atatea mijloace de informare la care au acces copiii nostri dar nimeni nu ne opreste sa mergem in pas cu ei.Copiii au o alta perceptie asupra vietii dar si adulti pot privi cu ochii lor.Am intalnit persoane care spuneau ceva de genul "ma lasi...pe vremea mea nu aveam nici tv si el/ea vrea mobil de nu stiu care..."ex. sunt multe.Am intalnit putini parinti care sa gandeasca, aprox., din pct de vedere al unui adolescent,spun adolescent pt aceasta e perioada de "neatelegere".
Voi adolescenti,care sunteti pe acest forum,sau parinti,ce parere aveti?
pffff...ce mult am scris,de la cafea mi se trage..
Imagine
Avatar utilizator
carleta
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am
Localitate: bacau

Re: Conflictul dintre Generatii

Mesajde Daimon » Sâm Ian 16, 2010 10:06 am

...cred ca si copiii contribuie la viata de cuplu,la conflictele ce exista in acesta si mai ales la conflictul dintre generatii.


aici amesteci lucrurile. copiii nu contribuie la viata de cuplu sau cel putin nu ar trebui. copiii contribuie la viata de familie ceea ce e altceva. viata cuplului, daca e functional, e independenta de relatiile din familie, fie cu copiii, fie cu rudele fiecaruia. in momentul in care devii parinte nu incetezi sa mai fii sot/sotie.

problema apare, si de acolo si ideea asta ca "copiii cotribuie la viata de cuplu" pt ca multe cupluri in loc sa se desparta se gandesc ei ca fac un copil si totul va merge minunat pt ca vor fi mai "legati" unul de celalalt si brusc toate problemele lor vor fi de domeniul trecutului. in cazurile astea copilul va contribui saracu la conflictul dintre ei pentru ca va fi folosit ca arma in disputele dintre soti.

in alta ordine de idei, conflictul intre generatii exista in mod real, dar senzatia mea e ca pe undeva e si un mit socio-cultural al carui amplitudine e muuult exagerata.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Conflictul dintre Generatii

Mesajde carleta » Sâm Ian 16, 2010 11:50 am

...pe undeva ai dreptate,am uitat sa pun "" la contribuie"...dar esenta conteza...mi'a placut raspunsul tau :aplauze2:
Imagine
Avatar utilizator
carleta
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am
Localitate: bacau

Re: Conflictul dintre Generatii

Mesajde anjin-san » Sâm Ian 16, 2010 12:00 pm

timpurile se schimba, uneorii au dreptate tinerii, alteori valorile vechi sunt mai bune. aceste diferente ca sa nu spun prea transant conflicte, vor exista mereu, in mare masura depinde de capacitatea celor "batrani" de a se adapta la schimbari. strict legat de relatia parinte copil, pai aici cam depinde de mama, tata, de genul cum iti educi odrasla cam asa se va comporta/intelege.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Conflictul dintre Generatii

Mesajde viXen » Dum Ian 17, 2010 5:11 pm

la 12-13 ani pe toti ii apuca fronda, indiferent ce face parintele!
si pe mine m-a apucat si eram un copil cuminte, adica nu m-am apucat de spart masini, de furat din supermarketuri si nu ma certam cu ai mei, ca altii pe care-i stiam!

e drept ca totusi parintii mei m-au educat destul de bine si dupa ce mi-a trecut fronda, am o relatie buna cu ai mei!si frati-miu desi la 14 ani se certa cu mamade se zgaltaiau peretii:)
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Re: Conflictul dintre Generatii

Mesajde anjin-san » Lun Ian 18, 2010 11:59 am

este adevarat ca perioada adolescentei este mai dificila pentru copii, dar in masura in care au fost educati bine de parinti nu apar probleme majore.

mie imi place cunoscuta replica a batranilor: "generatia din ziua de azi" pai cand vorbim de greselile tinerilor, vorbim de fapt de proasta sau insuficenta educatie oferita de batrani. adica cand zici tinerii astia sunt prost crescuti, de fapt zici nu am stiut sa-i crestem si sa-i invatam.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Conflictul dintre Generatii

Mesajde carleta » Lun Ian 18, 2010 6:23 pm

perioada cea mai "critica" pt parinti si neanteleasa de copiii este,cand au varsta de 12-15 ani(copiii).... :D:
Imagine
Avatar utilizator
carleta
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am
Localitate: bacau


Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron