Avatarul meu - cu explicatii

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde eliana » Lun Iun 07, 2010 4:36 pm

Pentru ca ma minunez de ceva vreme de avatarul ducesei, si am uitat sa o intreb pana acum, si pentru ca uneori nu se vede foaaaaarte bine ce e in ele, am facut un locshor unde putem sa ne desfasuram.



Al meu reprezinta pisica din dotare, asa cum am apucat sa o surprind acum cateva zile, in timp ce ma pazea (dormitand) in timp ce lucram la licenta (vizionam un episod din Gilmore Girls).


Poftiti:
06062010221.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde Daimon » Mie Iun 23, 2010 9:59 am

avatarul meu a fost facut la inceputul lui septembrie 2008 (asa mult e de atunci ???). este vorba de unul din cele trei mitinguri (plus unul in 2007) organizate de timisoreni in sprijinul echipei lor de fotbal, politehnica timisoara. astea sunt singurele actiuni ale societatii civile in ultimii 20 de ani. in afara mitingurilor sindicale legate de foame, mancare, salarii.. care insa au o cu totul alta motivatie.

in ecuatie au contat mai multe lucruri, nu doar fotbalul, dar nu mai insist decat la cerere :P

scurt film
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde dutchess » Mie Iun 23, 2010 2:16 pm

ca tot ii place elianei :). la fel de mult mi-a placut si mie cand l-am primit pe mail
nu stiu ce reprezinta, (inca) nu are nume, dar ma binedispune de fiecare data cand ma uit la el :)
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde eliana » Mie Iun 23, 2010 2:26 pm

arata a magarush...sau a iepure bezmetic. nu cred ca are copite, deci e iepure...
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde dutchess » Mie Iun 23, 2010 2:35 pm

o strutocamila...mai exact un magarep / iepurmag :)
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde Daimon » Joi Iun 24, 2010 9:21 am

mai ai tu pe undeva alti doi urechiati, sau un fel de oblio :))

fe tare
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde eliana » Joi Iun 24, 2010 10:02 am

mai are cine? si ce oblio?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde Daimon » Joi Iun 24, 2010 10:55 am

dutchess.

m-am uitat mai bine. nu are oblio nicio legatura. e vb de niste iepuri/manusi
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde dutchess » Joi Iun 24, 2010 11:55 am

:) nu sunt manusi, sunt iepuri, iepuri - origami
noua mea pasiune de timp liber
iata si poza cu pricina
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde eliana » Joi Iun 24, 2010 12:00 pm

stiam si ceva model de lebada pe sistemul ala.


dragutz.


i-ai facut tu?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde dutchess » Joi Iun 24, 2010 12:02 pm

dap. eu. iata si lebedele :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde Daimon » Joi Iun 24, 2010 12:09 pm

foarte mishto :)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde dutchess » Joi Iun 24, 2010 12:34 pm

multumesc :)
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

avatar

Mesajde Daimon » Joi Iul 22, 2010 9:26 am

frumos avatar, eliana.

fluturi ? :)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde eliana » Joi Iul 22, 2010 12:13 pm

nu. flooooori.


un camp cu muuulte flori:

http://hultan.files.wordpress.com/2009/05/summer-field.jpg
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde Daimon » Vin Aug 13, 2010 2:01 pm

ce a patit avatarul tau ? :wow:
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde eliana » Lun Aug 16, 2010 8:51 am

avatarul meu e direct legat de chestiutza asta:


Naki Sumo, Crying Baby Contest, Held In Japan (PHOTOS)
Imagine
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde Daimon » Lun Aug 16, 2010 2:07 pm

simpatica treaba :))
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde eliana » Mar Aug 17, 2010 8:40 am

genial pushtiu din poza asta de mai sus. si ala din avatar,de altfel.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde viXen » Vin Aug 20, 2010 11:39 pm

avatarul meu este un fenec, o vulpitza de desert, si sunt tare atasata de el
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde eliana » Lun Aug 23, 2010 1:49 pm

dar e un pui, nu?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

hesse

Mesajde Daimon » Joi Noi 11, 2010 2:53 pm

in avatarul meu e hesse, herman pe numele lui mic. iar valea care se vede e locul in care o sa ma retrag sa creez in liniste.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde kant emir » Vin Noi 12, 2010 12:58 am

in avatarul meu nu-i nimic, asa ca n-am ce sa explic
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Avatarul meu

Mesajde Daimon » Vin Noi 12, 2010 9:59 am

ehh.. tocma' ca ai mai multe de explicat. cum ca de ce nu ai avatar, si ce ai alege daca ai vrea sa iti pui. (cu rusine reucnosc ca nu imi amitnesc e avatare ai avut tu)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde eliana » Vin Noi 12, 2010 10:17 am

De niste multi ani emiru nu mai are avatar. :)


Nu stiu daca pe vremea cand am poposit eu pe FC prima data avea vreun avatar. Parca da.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde kant emir » Vin Noi 12, 2010 2:15 pm

Nu, aici n-am avut niciodata avatarul meu; am pus, la misto si ca sa scot sufletul dintr-un user cu care ma impungeam atunci, o poza de-a lui.
Alt avatar nu tin minte sa fi avut pe forumul acesta; am avut, in alta parte, un DAO simpatic 3D, pe care l-am pus din nu mai stiu ce alt motiv decat ca era spectaculos si ametitor, si l-am scos cand am inceput sa ma despart de acel loc.


Mofturi, n-am crezut niciodata ca o pozisoara poate sa repezinte pe cineva (poate doar daca este o poza reusita de-a userului: ar avea utilitatea de "a face prezentarile"); daca e de luat in serios, mai degraba vorbeste (avatarul, pozisoara) despre imaturitatea cu care incearca omuletul sa-si construiasca o imagine, o aparenta.
Se mai obisnuieste ca omul sa incerce sa promoveze ceva cu avatarul, sa se impodobeasca (cred ca asta faceam si eu - aveam un soi de cercel, nu?), sa se laude cu vreo realizare, sa lanseze o invitatie, sa exprime o neimplinire si cate alte asemenea specifie comunicarii pe caile digitale; fata in fata e alta trebusoara, iar daca se intampla ca oamenii sa nu mai aiba la indemana arsenalul de rahaturi de cosmetizat si accesorizat, e aproape ca atunci cand nu i-ar interesa sa impresioneze "artistic".

Uite ca l-am gasit pe cel cu care impodobeam eu:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde Daimon » Vin Noi 12, 2010 9:40 pm

domnul meu, esti excesiv de carcotas. cu toate astea nu pot sa nu recunosc ca sunt argumentate toate observatiile tale desi poate accentuezi prea mult pe latura superficiala.. in loc sa mergi pe cea ludica.

poate ca avataru ala spune ceva in momentul respectiv despre omu in cauza si nu e o incercare simplista de a impresiona intr-un fel sau altul. e doar o incercare la fel de fireasca de a-si crea o imagine ca si stilul pe care il foloseste in scris. ca una e sa scrii corect (sa nu zic academic) si alta e sa formulezi propozitii simple in jargonul kinderilor cu diverse prescurtari.

da, imi amintesc acu de avatarul tau.

eu am avut diverse perioade in astia 7 ani de forumit. nu m-am dat in laturi de la jocul cu imaginea din profil, dar nici nu i-am acordat prea mare atentie.

uite acu ma gandeam ca, asa, singura optiune politic corecta e sa iti pui in avatar poza ta, ca sa stie oamenii cu cine discuta. stiu... si asta e o varianta manipulabila, ca o sa punem toti poze in care dam bine.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde kant emir » Sâm Noi 13, 2010 7:16 pm

Daimon scrie:domnul meu, esti excesiv de carcotas.

unde-i noutatea? oamenii nu prea se schimba
accentuezi prea mult pe latura superficiala.. in loc sa mergi pe cea ludica.

api prea putini aleg sa se joace constient; grosul turmei vrea (si, ca sa vezi: nu ca ar fi o alegere non-constienta - in~ sau sub~ constienta - dar nu se mai pune problema de gandit asa de departe; ramane asa, cu vrut in sensul de dorit si poftit si balit) doar impresia, si se mai si supara daca le atragi atentia

poate ca avataru ala spune ceva in momentul respectiv despre omu in cauza si nu e o incercare simplista de a impresiona intr-un fel sau altul

ma lasi? daca nu vrei sa impresionezi (sa creezi o anume impresie, da? sa transmiti un soi de mesaj) in vreun fel, la ce te mai infatisezi cu podoaba?
e doar o incercare la fel de fireasca de a-si crea o imagine

pai cine a zis ca e nefiresc? am sugerat imaturitatea, adevarat, dar asta nu inseamna ca n-ar fi banal de fioresc
ca si stilul pe care il foloseste in scris. ca una e sa scrii corect (sa nu zic academic) si alta e sa formulezi propozitii simple in jargonul kinderilor cu diverse prescurtari.

cacamaca, n-are treaba; maniera in care scrii spune mai degraba niste trebusoare despre grupul caruia te-ai alaturat (si avalorie acestui grup: pofta de mistocareala sau de bagare in seama sau de altele, nu neaparat rele dupa cum nici neaparat bune), din care provii sau la care aspiri; in definitiv, daca te intereseaza (mai mult decat semnalele non-verbale, ca doar si scrisul deformat e cam non-verbal; sau para verbal, nah!) exact mesajul pe care il transmiti si vrei sa ajunga la cat mai multa lume (sa sa ramana la indemana oricui, nu doar a aunui grup), alegi limba standardizata, cea mai simpla si mai directa (si, daca te tine, si corecta)

da, imi amintesc acu de avatarul tau.

eu am avut diverse perioade in astia 7 ani de forumit. nu m-am dat in laturi de la jocul cu imaginea din profil, dar nici nu i-am acordat prea mare atentie.

uite acu ma gandeam ca, asa, singura optiune politic corecta e sa iti pui in avatar poza ta

nu e de "polititudine"; ar putea sa fie de sinceritate totala si de transparenta, dar asta ar insemna sa n-ai a te ascunde de nimeni si nimic (or omul obisnuieste sa nu tina neaparat sa-l recunoasca tot vecinul si colegul si rubedenia; cred ca e destul de greu sa-ti asumi o totala infatisare publica)
ca sa stie oamenii

da' poate nici nu-i intereseaza asa de tare; uite, au imi asum incapacitatea de a ma infatisa in toate detaliile, dar nici nu prea ma intereseaza cine sunt oamenii din spatele nickului ales; ma intereseaza doar compatibilitatea - sa am cu cine sa discut ceea ce imi place (si pot, in sensul ca m-ar tine) si basta; ce-mi pasa mie de inaltimea, greutatea, culoare ochilor si lungimea parului celor cu care vorbesc cu net? doar nu-mi caut parteneri de strans in brate, ca sa se puna problema de compatibilitate (si atractivitate) trupeasca; mie imi ajunge asa aiba o minte (in sensul de suficienta - sau sa zicem din nou compatibila - capacitate de judecata) in regula si o asemanatoare sensibilitate; cam atata
si asta e o varianta manipulabila, ca o sa punem toti poze in care dam bine.
pai da; mai ales mueretul cosmeticofil, ca si masculasii imberbi; pe restul ii cam doare la basca


mofturi; arsenal de mijloace de gasit si atras partenerul (sau grupul) de care are fiecare nevoie (sa vorbeasca, sa glumeasca, sa-l bage cub ţol)
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Avatarul meu - cu explicatii

Mesajde eliana » Lun Iun 03, 2013 1:50 pm

In avatarul meu de acum sunt eu. Facand o poza unei oglinzi cu rama misto. Mi-a placut si rezultatul final.


E politica corect? E corect politic? E?
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron