Fumatul

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Fumezi

da
98
49%
nu, n-am incercat niciodata
50
25%
foarte rar
23
12%
m-am lasat
27
14%
 
Voturi totale : 198

Re: Fumatul

Mesajde Just Me » Joi Mai 06, 2010 8:14 pm

stiati ca daca fumati aveti 1 sansa din 6 sa faceti cancer pulmonar?
Stiai ca ap'soara aia de la canal pe care o consumam si de care nu ne putem lasa, ca n-avem cum, si care are 300 de mii de tone de clor in ea si alte substante din astea excelente pentru organism, poate provoca boli ca : gastrita (care netratata la timp se transforma in ulcer care, netratat la timp se "transforma" in ulcer perforat de la care, vrei, nu vrei, sansele sa ajungi "la loc cu verdeata" sunt MARI), infectiile cu e-coli ("escherichia coli"), amoebiaza (care se manifesta prin dizenterie sau abcese hepatice sau ale altor organe), giardia si alte infectii care ajung prin fecale, in apa potabila! Stiai ca in aerul pe care il respiram exista milioane de microbi pe care nu ai cum sa ii combati, unii fiind fatali? Stiai ca 95% din e-urile din alimente sunt CANCERIGENE?! Si asta ce ar insemna: sa nu mai beau, sa nu mai respir si sa nu mai mananc nu?.Mda, deci lasa fumatul in seama fumatorilor! "Liberul arbitru", asta e. Fiecare decide cum si in ce fel sa-si traiasca viata! Cat despre "judecati" din astea gen: "eu cred ca fumatorii au o doaga lipsa"...astea sunt asa, ca sa ne bagam in seama. Parerea mea!
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Fumatul

Mesajde anjin-san » Joi Mai 06, 2010 10:00 pm

cine a zis ca fumatorii are o doaga lipsa? acu-l banez :D
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Fumatul

Mesajde Just Me » Joi Mai 06, 2010 10:11 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » 10 Apr 2002 15:44: pentru ca in general fumatorii au o doaga lipsa in ceea ce fac...
Probabil crede ca e o persoana lipsita de vicii! ceea ce este 100% imposibil! Da', na, ce sa faci. E sopra tutti!
"The rest is silence!"
Avatar utilizator
Just Me
Junior Member
 
Mesaje: 31
Membru din: Dum Apr 25, 2010 7:06 pm

Re: Fumatul

Mesajde kant emir » Vin Mai 07, 2010 4:10 am

Cat despre "judecati" din astea [...]...astea sunt asa, ca sa ne bagam in seama. Parerea mea!

pai cred ca asta este singura idee de necombatut din postul tau, ca-n rest ai ciomagit campiile infiorator de nemilos
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Mai 07, 2010 8:57 am

in general e nesanatos sa traiesti. zice bine Just Me.

alte obiceiuri alimentare sunt relativ la fel de nocive ca si fumatul, dar mult mai putin spectaculoase.

problema cu tigarile e ca de la un moment dat devine automatism si se pierde orice placere. foarte putini reusesc sa ramana fumatori "ocazionali" sau de placere.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Fumatul

Mesajde eliana » Vin Mai 07, 2010 10:44 am

hai ex-fumatorii vs. fumatori!!


fiecare face ce-i place, sau ce-i trebuie, sau mai exact ce crede ca ii trebuie.


viata fara tutun e muuuuuuuuuult mai curata si mai frumos mirositoare. serios!
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Fumatul

Mesajde kant emir » Vin Mai 07, 2010 6:26 pm

si-ntrucatva mai plicticoasa

in sensul ca se imputineaza sensibil prilejurile de visare moca, cu apucaturi de rutina contemplacioasa

sa nu mai zic de prilejurile de intrerupt lucrul, oricare ar fi acesta
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Fumatul

Mesajde dutchess » Lun Mai 10, 2010 10:29 am

kant emir scrie:prilejurile de intrerupt lucrul, oricare ar fi acesta

si de socializare, as spune; am observat, nefumatoare fiind, ca fumatorii sunt mereu la curent cu toate noutatile, cu ultimele vesti, barfe, ipoteze, etc
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Fumatul

Mesajde kant emir » Lun Mai 10, 2010 1:27 pm

sigur ca "si de socializare", doar la tigara de dupa sex se mai si vorbeste, nu?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Fumatul

Mesajde Daimon » Mar Mai 11, 2010 8:14 am

corect !

oricum ai lua-o nu poti trece cu vederea latura socializanta a fumatului. aspectul asta va fi tot mai evident pe masura ce fumatorii vor fi tot mai discriminati.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Fumatul

Mesajde eliana » Mar Mai 11, 2010 10:20 am

intotdeauna cand vor exista impartiti de-astea in pro si contra, unii se vor simti discriminati.


nu prea ai ce face. cu atat mai mult cu cat cei "discriminati" prezinta un pericol pentru sanatatea celorlalti.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Fumatul

Mesajde kant emir » Mie Mai 12, 2010 12:22 am

cu atat mai mult cu cat cei "discriminati" prezinta un pericol pentru sanatatea celorlalti.

dap, asa este

nu ne putem permite sa lasam lucrurile sa scape de sub control

parca vad, in viitorul nu prea indepartat, rubrica "odioasele crime ale fumatorilor" a oricarui program de stiri gen "ora 5", infioratoarele descrieri, care ar suna cam asa:

ieri seara, in jurul orei 23, o banda de elemente antisociale formata din adolescenti rebeli, femei emancipate si barbati, toti aflati sub influenta nicotinei si cu parul nepieptanat (cei care aveau par) si cu cheliile murdare si incretite (cei care nu aveau par), profitand de vigilenta slabita a organelor de ordine, care au fost ocupate cu paza arbitrului central al partidei Luceafarul - InterCity (s-au primit informatii referitoare la un iminent atac cu bricheta) au blocat toate iesirile din parcul Izvor, prinzand ca intr-o capcana de sobolani patru perechi de indragostiti (o fata trista si sapte baieti, dintre care unul plictisit si sase veseli), un homeless nebarbierit inca de dinainte de cutremurul din 1977 si o pensionara care, cuprinsa de motaiala, n-a observat ca au plecat toate suratele ei; derbedeii s-au postat (asezati turceste) in apropierea confluentei aleilor parcului cu trotuarele capitalei, si si-au aprins tigari super-long, zadarnicind in acest fel orice tentativa de parasire a parcului; pe langa cei mai sus-enumerati, in parc se mai aflau: sapte porumbei (inca vii, dar fara semne de constienta), doua pisici (initial s-a crezut ca este vorba despre doi arici) speriate, fanfara parcului cu tot cu dirijor (inaltimea sa domnul Boc) si 247 de caini vagabonzi (din care aproximativ trei erau sterilizati); acesti golani au respins, in zeflemea, orice tentativa a opiniei publice de a elibera pe victimele innebunite de groaza (pisicile se spalau si, din cand in cand, mieunau jalnic; cainii urlau prelung, cu boturile indreptate inspre cotroceni, persoana lipsita de adapost a preferat sa se prefaca gata moarta, in speranta ca fumul letal o va ocoli, iar conducatorul fanfarei a hotarat, de comun acord cu suflatorii, ca a fost o onoare pentru ei sa cante impreuna si, cu lacrimi in ochi si cu narile sufocate de balonase violet, cu spinarile scuturate de sughituri seismice si oftand din adancul rarunchilor au reinceput sa cante - pe repeat, dealtfel, si sincronizat cu fantana arteziana - un mars funebru; biata pensionara a fost prima care a cazut rapusa de ucigatoatrele rotocoale albastrui pe care le expirau prelung nemilosii calai si a inchis ochii, sforaind incetisor); abia dupa fluierul final al meciului de fotbal si dupa dispersarea suporterilor fortele de ordine au putut sa se regrupeze si sa incerce o negociere - prin intermediul portavocilor, caci nimeni n-ar fi indraznit sa se apropie la mai putin de 150 de metri de zona de asediu; intr-un final, si numai dupa interventia pompierilor, a armatei (regimentul de mercenari "Dobrogea", 17 transportoare blindate ale NATO sustinute de elicoptere si de nepretuitele - abia acum a vazut poporul cat de bine s-au cheltuit acei bani! - F16) si dupa o rugaciune a patriarhului Daniel (la care s-ar mai putea adauga - si o spunem din toata inima si cu toata recunostinta! - prestatia vehementa a forumistilor romani, de pe cele 1457 de threaduri despre - de fapt impotriva - fumat) au putut interveni lunetistii de pe bricul Mircea, punand capat acestei crize care a ingrozit si oripilat intreaga Europa.
Cele 5 masini de salvare venite din toata tara au distribuit ostatecilor paturi groase din par de capra (cadou apreciat extrem de catre homeless) si apa minerala (batranica si-a facut rezerve consistente, deoarece se teme de venirea anului 2012); cuplurile de indragostiti (care, intre timp, au socializat si si-au depasit o parte din prejudecati, fata fiind extrem de vesela in momentul eliberarii: "sa-i spuneti mamei c-o iubesc! si fratiorului meu sa-i dati toate bomboanele mele mentolate") au fost protejate prin lege iar cainii au fost eutanasiati, ca sa nu ramana cu sechele shelalaitoare; pisicile au primit adapost de la un foarte milos cetatean asiatic, iar pentru porumbei s-a decis ca este mai bine sa ramana, alaturi de cadavrele atentatorilor, in aceeasi locatie si pozitie, intru aducerea aminte si perpetua avertizare: "fumatul poate sa ucida"

dragi concetateni, pentru securitatea dumneavoastra, evitati orice fel de parc, curte, terasa sau orice fel imprejmuire , mai ales la orele cu circulatie scazuta; in buzunarele oricarui trecator, oricat de nevinovat si blajin ar putea el sa para, se poate ascunde - mai veninos decat orice sarpe si mai imprevizibil decat traznetul - aducatorul de moarte pachet de tigari; aveti grija de voi si de copiii si de batranii si de femeile voastre gravide; fiti in permanenta vigilenti si sunati la 112 daca vedeti o unghie ingalbenita, daca auziti un glas ragusit, daca zariti o scaparare de bricheta
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Fumatul

Mesajde dutchess » Mie Mai 12, 2010 10:08 am

:ha-ha
genial :) parca m-am uitat la un scurt-metraj plin de semnificatii
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Anterior

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron