Fumatul

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Fumezi

da
98
49%
nu, n-am incercat niciodata
50
25%
foarte rar
23
12%
m-am lasat
27
14%
 
Voturi totale : 198

Mesajde Djinn » Joi Oct 12, 2006 8:56 am

Hapropou, c-ati dezgropat tredu asta, voiam si io sa-mi esprim bucuria ca nu se mai fumeaza in tren \:/

kantemire, be strong. nu te lasa; fii barbata, Zoe :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Oct 12, 2006 12:08 pm

Cum drac sa te apuci iarasi?tu n-ai copii?

Fa-o pentru tine daca de ceilalti nu-ti pasa.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde whatever » Joi Oct 12, 2006 12:41 pm

faza cu nefumatul in tren e printre cele mai mari aberatii ce le-am auzit/vazut de-a lungul vietii mele

o discriminare ingrozitoare impotriva fumatorilor. Futa-le soarele, din 10 vagoane, puteau sa faca macar 1 de fumatori, ca nu se intoxicau ceilalti de la fumul care oricum nici nu ajungea la ei. Sau se putea fuma in vagonul restaurant ca intotdeauna. Sau acolo unde se unesc vagoanele, si e curent de aer continuu.

Revin cu mesaje aici ... ma duc in oras cat timp se mai fumeaza in cafenele sa pot sa savurez acolo o tigara.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Joi Oct 12, 2006 12:53 pm

Desi incerc sa ma las (am redus la 2-3 pe zi), sunt total de acord cu Whatever. Sa ma suga de pl cine a luat aceasta decizie de retardat!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Djinn » Joi Oct 12, 2006 1:32 pm

aveti dreptate, trebuiau sa faca vagon de nefumatori si sa-l bage la coada trenului, sa nu deranjeze pe nimeni.

Personal, ma doar fics undeva ce faceti voi cu plamanii vostri, dar nu mi se pare corect sa ma puneti sa respir aerul ala imputit si plin de toxine de fiecare data cand ma extrag din compartiment si vreau sa ma duc la buda sau sa cobor pe peron sau mai stiu eu ce... ce naiba, uneori e suficient sa trec meteoric printr-o zona de fumatori ca sa-mi miroasa dup-aia hainele si parul a fum d-ala scarbos. huo.

Idioti sunt ca n-au facut de la bun inceput vagoane separate. Pana si alea de intercity mai noi au zona de nefumatori intre 2 de fumatori, deci obligatoriu trebea sa treci prin fum. Ce minte creatza au unii...

Apropo, nici in afara nu se fumeaza in tren, dar in vagonul restaurant da. Si daca trenul are opriri de genul 2-3 minute in statii, coboara frumusel tot fumatoru (inclusiv conductorul :D ) si se nicotineaza afara, in aer liber.

ps - daca tineti neaparat sa faceti ceva: pentru reclamatii si sugestii, CFR Calatori ne indica pe website-ul sau urmatoarele: TelVerde 0800/88.44.44 (netaxabil) sau marketing.calatori@cfr.ro
Dar va recomand sa va exprimati civilizat, ca altfel sigur nu vor tine seama de ce ziceti, daca 2 cuvinte din 3 is injuraturi de mama si tata lu' chefere :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Oct 12, 2006 2:50 pm

Apropo, nici in afara nu se fumeaza in tren, dar in vagonul restaurant da


aici te contrazic, am fost in primavara asta in polonia, de pajte mai precis, si am mers cu trenu varsovia-cracovia si retur. fumatul era strict interzis in vagonul restaurant si pe culoare. in schimb, din fro 10 vagoane in total, doua de clasa 2 aveau cate un compartiment de fumatori. deci per total tren 12 locuri de fumatori. trenu ierea gol asa ca am reusit cu amiralu sa merg intr-unu din compartimentele alea sa ne savuram cafeluta si mahuarcele. la un momendat, vazand usa deschisa la conpartiment, un calator a venit in usa, a zis ceva suparat pe linba lui si ne-a trantit usa de la conpartiment. oricum, offtopic vorbind, din multe puncte de vedere, noi romanii ne pisham pe poloneji la orice ora, chiar daca iei ie deja in mue si noi nu, da asta ie alta poveste, alt tred, alte pretentii :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Oct 12, 2006 3:09 pm

eh, se poate sa ma fi inselat, si sa fie doar reminiscentze de fum de pe vremurile cand se fuma acolo :D eu eram concentrata asupra cafelei/ceaiului/mancarii etc

deci.... a scris careva la cfr calatori? :doh:
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Joi Oct 12, 2006 3:13 pm

P-aci, vor sa interzica fumatul in locuri publice, cafenele, restaurante, etc.. Sincer, imi convine, ca sa mananc undeva si langa sa fie unu cu tigara, e chestie de bun simt, dar la cat de des merg eu la restaurant, mi se cam rupe.
In tren, in schimb, e un vagon de fumatori, daca nu ma insel, la TGV-uri si la RER cam tot asa.. La TGV au si vagonul restaurant in care se poate fuma, deci no problem..

Acasa, singuru' moment in care imi venea sa ii dau unuia in cap ca fuma in tren a fost chiar in ziua cand am plecat.. eram la clasa intai si nenea s-a simtit cheferist cu drepturi si si-a cam bagat pl in cei de pe langa el si a fumat in compartiment..
In rest, toti care fumau erau pe coridor.. Deranja doar in personale care nu aveau compartimente si se mai gaseau destepti sa vina cu tigara sus.. si cred ca asa o sa fie mereu, pentru ca nimeni nu o sa se bage pe rute din-astea sa verifice.. Si nu vad eu navetistii sa iasa din tren dimineata la 5 ca sa pipe.. sa fim seriosi.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde jeorj » Joi Oct 12, 2006 3:15 pm

desi m-am lasat de fumat de am si uitat ce inseamna aia, totusi nu sunt de acord cu aceste restrictionari. adica daca tot e vorba de libertate, macar lasa libertatea drogatului sa se drogheze si a altora sa se abtina. deci compartimentele de fumatori si nefumatori era totusi o solutie rezonabile.
dar din pacate asa zisii neviciosi au cel mai mare vicii posibile(dar neetichetate oficial):rautatea si barfa. deci huooooo la interzicerea unor libertati indiferent care ar fi acestea
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde Djinn » Joi Oct 12, 2006 3:47 pm

stii ce-i misto la vagoanele intercity cu zona de nefumatori la mijloc? ca romanu, invatat prost, in loc sa fumeze in compartiment, fuma pe hol. Deci nefumatoru tot prin fum trecea.

Weet-weet, ce fel de tren era? accelerat, rapid sau intercity? ca daca era din ultimele doua era suficient sa-l reclami la conductor si, cheferist sau nu, ii zicea sa se potoleasca.

Io am vazut un calator care fuma tacticos in mijlocul unui vagon de intercity (deci in zona de nefumatori), drept care l-am parat la conductoare si sa vezi ce sapuneala i-a tras :P (nu arata prea blajin la fatza, ca altfel ii explicam personal). precizare: era taman langa locul meu :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Oct 12, 2006 3:58 pm

jeorjes, problema nu este a libertatilor sau drepturilor ci a fumatului pasiv. io ca fumator incerc sa-i inteleg pe nefumatori si sincer le dau dreptate. inchipuiejte-ti ca io sunt fumator de 1-2 pachete pe zi, deci inrait, iar un drum in vacanta anuala si eterna, tailanda, care dureaza 16-17 ore avion+aeroporturi, de la plecarea din otopeni si pana in phuket, este un calvar. totusi inteleg fuarte bine si ma supun legilor pentru ca din aspectu fumatului pasiv uamenii au dreptate. fumatu ie un viciu si nu o necesitate. deci nu poti promulga legi pentru drepturile viciatilor egale cu cele ale neviciatilor

eram la clasa intai si nenea s-a simtit cheferist cu drepturi si si-a cam bagat pl in cei de pe langa el si a fumat in compartiment..


weet, mi s-a intanplat si mie in desele mele drumuri la ctza. intotdeauna mi-am loat belet la fumatori insa multi calatori, cand isi loau belet, nu spuneu casierietei, vreau belet la nefumatori. si atunci, de multe ori, m-am trezit in conpartiment cu multi nefumatori insa, cel putin io, am avut bunu simt sa ies pe culoar. deci io cred ca tu ai mers in conpartiment de fumatori insa nenea ala a fost nesimtit espluatandu-si dreptu de fumator aberant

P-aci, vor sa interzica fumatul in locuri publice, cafenele, restaurante

in irlanda au facut-o deja de frun an. e fuarte apruape clipa cand o vor face in tuata uniunea europeana. in alte tari sunt saloane separate...inca, fumatori si nefumatori. acum insa, interzicerea totala in incinte a fumatului este aberanta, se pot amenaja spatii si pentru viciati, intr-o intreprinedere, mall, bar sau restaurant. in 94 am fost 3 sactamani in LA, legea statului california spunea clar, fumatul interzis in tuate incintele publice indiferent de destinatie. culmea ca stadionu, unde a jucat romania nu ierea incinta si totusi fumatu ierea interzis insa era spatiu public cu aglomerare mare. plm, m-am simtit najpa in chelifornia :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Oct 12, 2006 4:27 pm

in muedia nu exista nici un bar in care sa fie permis fumatul. toti fumatorii atarna la intrare unde trag la greu din tigari.
pe de alta parte, in tzara nordica e la moda tutunul de bagat sub buza, care pe mine unu, in doo minute ma ameteste da tot.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Shaki » Joi Oct 12, 2006 5:07 pm

aiutz, in avion intzeleg, k deh... nu prea vad cum potzi sa aeriseshti daca e fum :D dar in tren, nu vad de ce naiba sa nu ii lase sa fumeze in unele vagoane...
precizez k nu sunt fumatoare, dar nu ma deranjeaza fumul de tigara deloc (fluf, nu te grabi sa spui k mai trag din tzigara cuiva la o bere, k aia nu e fumat, e prosteala :D)
offtopic: memete, ce-ai cu meropi? :D
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Oct 12, 2006 5:15 pm

offtopic: cum adica ce am cu meropi? unde zice cineva ca am ceva cu ea?

napoi ontopic: atata timp cat am ales sa nu fumez, dece e musai ca peste tot sa fiu nevoit sa fumez? sa vezi ce misto e sa te duci intro bodega si sa iesi dacolo numa cu miros de transpiratie, in cel mai rau caz.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Joi Oct 12, 2006 5:49 pm

djin scrie:Weet-weet, ce fel de tren era? accelerat, rapid sau intercity? ca daca era din ultimele doua era suficient sa-l reclami la conductor si, cheferist sau nu, ii zicea sa se potoleasca.

Era.. rapid parca.. nu mai stiu.. intercity sigur nu era... Acum nu mai stiu daca era compartiment de fumatori.. dar nenea fiind ceferist s-a gandit el ca are dreptu' sa faca ce vrea muschiu lui si asta m-a deranjat.. si ai mei sunt fumatori si i-a deranjat.. bine, poate ca se gandeau la mine si la sora-mea, dar altfel.. a fost nesimtire. Degeaba ii ziceam nasului, ca era ceferist si stii tu, cioara la cioara...
Si nici nu putea tata sa ii comenteze nimic ( chiar daca si tata e ceferist) pentru ca nenea era si un pic beat ( era printre cei care erau pe peron cand am plecat si au strigat la mine si la prietena mea ca suntem lesbiene.. desi tata era p-acolo.. deci iti dai seama ca nu prea aveai ce discuta cu el)

Eye, tu esti mai simtit decat altii :) as simple as that..

in irlanda au facut-o deja de frun an. e fuarte apruape clipa cand o vor face in tuata uniunea europeana

Nu m-ar deranja sa interzica.. sincer. Dar pe de alta parte, da, chestia cu saloane separate nu e rea.. P-aci am vazut restaurante sau baruri cu zone speciale, numai ca sunt delimitate de niste simple panouri si fumul, mai analfabet el din fire, nu stie sa citeasca.. si se duce la nefumatori..
Arata la stiri ca un bar tot asa interzisese fumatul si au pierdut mai mult de jumatate din clientela, dar pe de alta parte, intr-un restaurant tot asa s-a intamplat si nu au pierdut clienti.. acum cred ca depinde si de zona, specific, alea alea...

Nu vreau sa fiu absurda, dar pe mine, pe strada ma dispera cand trec pe langa unu/una ( in general, recunosc, sunt tipe care fumeaza) si trebuie eu sa ma feresc cand gesticuleaza cu mana in care tin tigara, ca sa nu ma arda.. si asta tine de bun simt..

Apropou, in avioane, zice mereu " acest zbor este nefumator" deci exista si alea unde se poate fuma? Ca nu cred ca e problema de aerisire.. parca exista aer conditionat, nu?
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Oct 12, 2006 6:28 pm

Apropou, in avioane, zice mereu " acest zbor este nefumator" deci exista si alea unde se poate fuma? Ca nu cred ca e problema de aerisire.. parca exista aer conditionat, nu?

mai exista citeva in care se poate fuma. eu am prins la un charter, acu vro doi ani. dar in genere nu se mai accepta, dar ei tin sa-ti reaminteasca, la fel cum iti spun de fiecare data sa-ti pui centura :)

italia a fost prima tara din europa in care nu s-a mai permis fumatul in circiumi, daca nu ma insel. si am trait-o pe pielea mea acum citeva saptamini, cind ieseam la fumat in fata crishmei intre felurile de mincare :D
dar chestia asta o sa o sperie si mai mult pe weet. se vor umple strazile de oameni care gesticuleaza cu tigarile ~p
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Oct 12, 2006 6:48 pm

aiutz, in avion intzeleg, k deh... nu prea vad cum potzi sa aeriseshti daca e fum dar in tren, nu vad de ce naiba sa nu ii lase sa fumeze in unele vagoane


latorturica mea, si trenu ie considerat spatiu inchis insa conparativ cu aviuanele intr-adevar, trenu ie mai altfel :D deci un vagon pentru fumatori n-ar afecta pe nimeni, deci nu s-ar pune problema fumatului pasiv ca in cazu aviuanelor. problema ie alta, ca si in cazu fumatului in tren sau al cointeresarii profesorilor pentru pregatirea generatiilor viituare, al eficientei medicilor in sala de operatie sau al armatorilor romani care isi pun pe nave paviliuane de conplezenta, ca cei care ne voteaza legile sunt depasiti total de evenimente ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Oct 12, 2006 7:37 pm

weet-weet, ai dreptate, daca era beat si absurd apai cred ca dracu se intelegea cu el si dup-aia tot el reclama ca de ce l-ati batut si aruncat din tren :D

Eu am inteles ca pe vremuri se fuma in avioane si acum ei zic de fiecare data ca sa nu cumva sa fi uitat careva :P insa io am vazut romani care n-au rezistat la drum lung (11 ore) si fie fumau pe ultimele locuri (iar saracele stewardese nu puteau sa le impuna ca, deh, erau ominii de la o anumita companie si aveau o anumita functie), fie in tualeta.

Eu apreciez foarte mult fumatorii care macar intreaba daca ma deranjeaza sa fumeze (la care io zic nu :D daca nu da fumul spre mine si tine tigara mai departe), sau cei care din proprie initiativa ma feresc de fum. O mare parte din vina pentru aerul irespirabil din baruri il poarta patronii, care fie nu au instalat aer conditionat calumea, fie fac economie la electricitate.

Iar in vagoane, problema e ca unele n-au geamuri care se deschid, sau e tren fara oprire si nu poti sa deschizi geamu, sau e mai cald afara ca inauntru (ca deh, intercity - aer conditionat) si te bate nenea conductoru daca te prinde ca deschizi geamu...(valabil si iarna, ca sboara caldura). In fine, deci sa faca vagon de nefumatori. Problema e economica, totusi: daca vine juma de vagon de clasa I ca fumeaza, juma ca nu fumeaza, atunci in loc de un singur vagon de clasa I tre sa bage 2, circuland la juma de capacitate fiecare. Nashpa.

ps - da, stiu, vagoanele, ele insele :D nu fumeaza
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde FleurDuLys » Joi Oct 12, 2006 8:51 pm

Bah, ce subiect trist :( Ma alatur si eu (cu rusinea de rigoare) fumatorilor. Eu m-am apucat de fumat pe la 15 ani dintr-o mare prostie. (aka teribilism-ca sa fiu scurta) N-am reusit sa ma las nici acum desi am avut cateva tentative... esuate cu brio as adauga.
Apropos de replici de zis parintilor, acum cativa ani nu le ziceam nimic niciodata deoarece nu ma miroseau, in schimb si la mine cat si alte colege exista moda de a purta pachetele prin cele mai diverse zone, pentru a le putea baga in casa fara a da de banuit: sosete, adidasi, chilotei, sutien (nu recomand, largeste sutienul :P) etc
de final si de impresie: nu credeam ca ma voi lasa antrenata in a raspunde subiectelor 'superficiale' dar ca fumatoare, desi nu e frumos ce fac, voi spune tuturor copchiilor, adultilor, batranilor, celor care-s aproape pe moarte etc sa nu se apuce de fumat daca sunt 'curati'. E un fel de sclavie psihica si 'ajuta' la construirea unor depresii oribile--> vezi parere proasta despre tine. Tschus!
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Oct 12, 2006 9:07 pm

flufa, iar te trezesti aiurea in tranvaiu 14

Iar in vagoane, problema e ca unele n-au geamuri care se deschid, sau e tren fara oprire si nu poti sa deschizi geamu, sau e mai cald afara ca inauntru (ca deh, intercity - aer conditionat) si te bate nenea conductoru daca te prinde ca deschizi geamu...(valabil si iarna, ca sboara caldura).


flufa, noi vorbeam de problemele legislative ale fumatului in trenuri si nu de problemele tehnice ale vaguanelor de calatori. esti putin defazata momental
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Joi Oct 12, 2006 9:15 pm

aiu, io-i raspundeam lu shaki, care zicea ca vagoanele au ferestre care se deschid, spre deosebire de avioane.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Oct 12, 2006 9:56 pm

nicidecum, latorturica n-a mentionat nica in sensu asta ci a facut sa se inteleaga ca aerisirea in trenuri ie mai lesne decat in aviuane

in avion intzeleg, k deh... nu prea vad cum potzi sa aeriseshti daca e fum dar in tren, nu vad de ce naiba sa nu ii lase sa fumeze in unele vagoane


vezi tu fro referire la deschiderea ferestrelor? io unu nu :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde whatever » Joi Oct 12, 2006 10:47 pm

cand am venit si cand am plecat cu avionul, nu am putut fuma (era specificat clar, non-smoking) si cel mai aberant, nu puteai sa ai nici chibrituri cu tine in avion (vezi doamne, le dadeai foc la scaune sau ceva de genul) Asa destepti au fost americanii, incat nu mi-au gasit chibritele la zborul New York - Paris, pentru ca le ascunsesem in pachetul de tigari ...

Cu privire la fumatul, sau mai bine zis la nefumatul in trenuri, eu zic sa facem o petitie, adunam semnaturi si toate cele, si poate poate se rezolva ceva. Sau nu, si atunci iarasi o sa fumez in buda, cand merg cu mizeria de accelerat.

offtopic - Memetu nu are nimic cu Meropi (atata'i trebe :D) ci cu altcineva ... :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Joi Oct 12, 2006 10:51 pm

fluffa are o fixatie cu trenurili...
1) faptul ca nu se poate fuma in tren este un atentat la liberatea mea. eu sunt client al sncf (eu ca fumator, adica vreo 30-40% din calatori) si mi s-ar parea normal sa imi fie asigurate conditii pt o calatorie cat de cat confortabila, mai ales ca dau o caruta de bani pe belet. faptul ca nu exista 1 vagon sau doua de fumatori e rea vointa.

2) in franta se aplica sistemul asta.. cu vagoane de fumatori sau ne fumatori. acuma am auzit ca din februarie 2008 nu se va mai putea fuma in birturi. de aia mi-am anuntat prietenii de acolo ca urmeaza sa ii vizitez in toama lu' 2007 ca dupa aia nu mai e interesant

3) stiu si ca in tarile nordice nu se fumeaza, dar aia sunt nebuni:D

oricum chestiile astea cu ingradirea libertatilor ma duc din ce in ce mai mult la romane sf cu final nashpa
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde FleurDuLys » Joi Oct 12, 2006 11:36 pm

In tarile nordice nu se fumeaza pentru ca 1. tutunul este mestecat (e mai sanatos asa :P) si 2. oamenii sunt practici, un pachet de tigari e in jur de 6-7 euro parca iar ei prefera sa isi cheltuie leafa pe alte chestii. Cat priveste fumatul in locuri publice, eu sunt de acord cu nefumatul acolo, foarte bine cine se apuca de fumat sa patimeasca na! Deh, noi fumatorii acum vrem drepturi si avem impresia ca suntem pedepsiti dar noi ne pedepsim organismul si mai tare deci...;) In Franta desi s-au dat legi severe impotriva fumatului, lumea tot mai fumeaza. Se preconizeaza scoaterea tutunului in afara legii, foarte bine, exista piata neagra. In final, e o decizie personala. vrei sa-ti torturezi plamanii, indura, nu-i tortura si pe ai celorlalti. Oricum, eu una prefer tigara savurata acasa :)
Cam atat, ma duc sa fumez :D
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Oct 13, 2006 12:03 am

bre, orce interdictie (ca si scosu in afara legii) ie prosteala si rautate
is de acord ca libertatea mea (ca fumator care ar vrea sa fumeze oriunde) poate sa ingradeasca libertatea nefumatorilor - deci tresa cadem cunva la pace: se poate ca trenu sa aiba si un vagon de fumat, se poate ca si crajma sa aiba doo-trii saluane (sau instalatii serioase de aer conditionat - stai cu fumatoru langa tine si nutz vine fumu sa te intocsice - se puate si egzista!), se puate ca si patronu sa amenajeze un locshor de afumare

adica solutzii ar fi, sa se simta tuata lumea bine si bagata in seama - bunavointa sa fie

insa nu interdictie generalizata, nu scumpit tigarile de-aiurea si nu prohibitie

ca si noi, fumatorii (da bre, io tot fumator ma consider - is numa "in paosa") tot uameni suntem, si tot taxe platim, si tot o viatza avem
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Sâm Oct 14, 2006 3:55 pm

Tin sa precizez ca io prefer(am) trenu in detrimentu oricarui alt mijloc de transport, insa de cand cu aberatia de act normativ care interzice fumatu in tren, o sa caut mijluace de trasnport alterantive, care or fi alea, nu jtiu. Hai ca o ora-doo cu trenu, mai rezisti fara sa fumezi, da nu ma vad bine de iecsemplu, pe Bucurejt-Oradea, vo 12 ore fara tigari... io unu as fi dispus sa platesc mai mult, numa sa se iegziste un vagon special pentru fumatori (sau ala restaurant). Insa din fericire, mai iegzista si tualeta, unde spre deosebire de avion, nu`s instalati senzori de fum, asa ca in cazuri iecstreme, o sa imi incerc norocu acolo. De asmenea io am dat pana acuma doo mailuri la nenea aia de la cfr calatori, si bineintels ca n-am primit nici un raspuns.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Lun Oct 16, 2006 2:58 pm

pe rand:

1.
eyewitness scrie:vezi tu fro referire la deschiderea ferestrelor? io unu nu :D

da, bine. ca multe trenuri chefere au aier conditionat :D

2. mig, nici nu te astepta la raspuns :P ideea era ca daca primesc mai multe semnale de genul asta de la publicucalator (preferabil nu de la aceeasi persoana :p ), s-or gandi sa faca ceva.

3. daimon, sncf e in Franta :D aici era sncfr, acu ie CFR Calatori (ala de ne intereseaza pre noi in cazu de fatza ). Da, sunt chitzibushara si optsedata :P

4. fiara din mine zice: drepturi pentru viciu?? fumatul e o alegere si un viciu. Curand si drogatii o sa ceara drepturi ~p Voi va vreti dreptul la viciu, io-mi vreau dreptul la plamani curati. Voi alegeti sa fumati, constienti de riscurile la care va expuneti, mie insa nu-mi dati posibilitatea sa aleg. Cam asa stateau lucrurile in trenuri pana acu si cam asa stau in continuare in baruri si alte alea. Daca voua (fara a generaliza) nu va pasa de nefumatorii din jur, noua de ce sa ne pese de voi? :hades:

5. la urma-urmei, asa cum io merg cu prietenii in baruri pline de fum (adica ma sacrific) asa si ei, din cand in cand macar, ar putea sa se abtina de la fumat cand ies cu mine. Ca idee. De fapt, ideal.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Lun Oct 16, 2006 5:35 pm

FleurDuLys , tutunul de mestecat nu e nici pe departe mai sanatos decat tutunul ce il gasim in frumoasele noastre tigarete, si da, pachetele de tigari sunt mai scumpe, dar si leafa este alta.

Migule, eu am fumat linistit in buda din tren. Recomandarea mea este urmatoarea : te duci frumos acolo, incui usa evident (ca norocul inchizatoarele alea inca functioneaza in majoritatea trenurilor) si obligatoriu deschizi geamul. (de fapt habar nu am de ce iti spun astea, ca sunt sigur ca ai fi facut/face la fel) Daca prin absurd vine careva controlor sau politist sau dracu stie cine ne-ar controla, si te prinde (iarasi prin absurd) cu tigara in mana/gura ii spui ca pur si simplu mirosul din buda era insuportabil si ai sanse mari sa nu patesti nimic.

Fluffy Fluffy, nu ai dreptate si esti prea rea cu noi fumatorii :) Problema din punctul meu de vedere, ca si fumator e urmatoarea : tu ai posibilitatea sa alegi, dar noi nu avem posibilitatea sa alegem. Un nefumator poate oricand sa intre intr`un restaurant, sa mearga cu trenul sau avionul si sa se simta bine cu viciile pe care le are (care pot sa fie deranjante pentru ceilalti din jur), etc etc, pe cand un fumator isi vede ingradit dreptul la fumat (viciul sau) intr`un anume restaurant, sau pe tren si avion. Deci unde mai e celebrul "freedom of choice" ? Cum poti sa interzici fumatul in baruri ?!? Adica mergi acolo de dimineata inainte de lucru, facultate, pana si scoala (ma gandesc ca sunt cazuri aici) si iti iei o cafea, si nu poti sa fumezi ? Mie imi pare aberant sa iesi tu afara din respectivul local ca sa poti sa savurezi la un loc cafeaua si tigara.

In New York cat timp am stat nu am gasit un local unde se putea fuma (peste tot era interzis) De ce ? Pentru ca noul primar general al orasului este nefumator, si a interzis fumatul in toate locurile publice. Unde e corectitudinea aici ? Unde e posibilitatea de alegere ?

Bine, cand noi o sa mai iesim la o cafea/bere/pizza dupa care iara stam o ora eu iti promit ca Meropi si cu mine nu o sa lasam fumul de la tigaretele noastre sa ajunga la tine :) Si o sa fumam mai putin ...

Lucrurile astea imi amintesc de o celebra faza de la mijlocul anilor 90, cand rula la televizor (la Fox) Spider-Man The Animated Series. Producatorii au fost obligati sa interzica personajelor sa pronunte cuvinte gen "died, death, shoot" si toate armele de foc din desene au fost inlocuite cu arme ultra moderne cu laser (sa nu influenteze copii sa devina criminali in serie, evident) Plus ca Spider-Man nu avea voie (!!!) sa loveasca cu pumnul un alt personaj (asta pana la ceva episod unde ii fute un pumn direct in piept lui Green Goblin parca). In fine, ideea era ca anumiti critici binevoitori ziceau ceva de genul "Spider-Man should be careful when he lands on the roof tops, not to hurt the pigeons"

Noa, asa si cu noi fumatorii. Cred ca in cateva luni o sa fie interzis fumatul pe strada sa nu se supere pasarelele din copaci pe noi.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Lun Oct 16, 2006 6:07 pm

uateva: nu ie asa. faptul ca io nu fumez nu te influenteaza deloc pe tine. Faptul ca tu fumezi, ma influenteaza direct pe mine, in raza de vro 7 metri parca era. este viciul tau, nu al meu. Intradevar ar trebui sa existe locuri specile, dar intelege. Nu se vrea asta penca se vrea stoparea fenomenului. asa au gandit ei, ca e mai bine sa nu fumatz. ceea ce nu e toma fals.

pe de alta parte offtopic - Memetu nu are nimic cu Meropi (atata'i trebe ) ci cu altcineva io nam treaba cu nimeni :P
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

cron