Fumatul

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Fumezi

da
98
49%
nu, n-am incercat niciodata
50
25%
foarte rar
23
12%
m-am lasat
27
14%
 
Voturi totale : 198

Mesajde whatever » Lun Oct 16, 2006 6:21 pm

memete, ai si tu dreptate, si cel mai corect imi pare sa existe locuri speciale peste tot, de fumatori si de nefumatori. Inteleg faptul ca unii ar fi ingrijorati de sanatatea fumatorilor (hmm ... sau a nefumatorilor mai degraba, sinceri sa fim) dar tot asa de bine, daca ar exista spatii speciale peste tot (iar nefumatorii nu ar mai fi afectati) sunt convins ca lucrurile ar sta altcumva.

si de alta parte, si iara offtopic : dada, las'ca stiiiiiiiiiiiiiim noi persoana in cauza :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde FleurDuLys » Lun Oct 16, 2006 6:31 pm

uatevah, eu cred ca tutunul de mestecat e totusi mai sanatos decat ce fumam noi deoarece din cate stiam eu majoritatea efectelor 'nesanatoase' asupra organismului le are gudronul, nu nicotina, iar gudronul stiam eu (dap, am un tic verbal:D) ca este provocat de aprinderea tigarii. Ma rog, i might be wrong, nu zic nu, poate ne lamureste cineva mai priceput in ale tutunului. Si nordicii or avea ei lefuri mai mari, insa sunt si mult mai chibzuiti deoarece prefera sa investeasca in alte lucruri decat un lucru costisitor si nociv. ( da, imi fac autocritica ;))
FleurDuLys
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Oct 17, 2006 12:40 am

Bre, o precizare: nuş pe cine aţi pus in oala "ţărilor nordice", dar in Finlanda barurile in care nu se fumează deloc sunt foarte puţine - chiar acum imi vine in minte unul singur. In general sunt impărţite - o zonă mică pentru nefumători, restul zonă cu liber la fumat.

In Norvegia intr-adevăr e mai naşpa situaţia. In Stockholm, dacă nu mă-nşel, in Irish Pub-ul in care am fost se fuma lejer.

Io nu-s fumător, deci nu mă deranjează să se tempereze un pic avantul degrabă imprăştietor de fum al unora. Dar dacă mergi prea departe (cu inscripţiile alea imense de pe pachetele de ţigări aici), rişti să faci din fumat ceva cool, tocmai pentru că e atat de combătut.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Nanuka » Dum Oct 22, 2006 8:11 am

Deci la noi aici in Montreal, din ianuarie s-a dat legea ca nu mai putem fuma nicaieri...decat pe strada:(..

Te duci la club si nu ai voie sa fumezi...iesim din 20 in 20 de min..afara in frig...ca sa putem trage o pipa...asta e chiar fucked up:(....
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Oct 22, 2006 8:17 am

deci asta ie o veste buna - anticipez cosatz inghetze fotojopu
poi lasatzi-va de fumat: nu mai datz bani pe tutun, nu mai datz bani pe medicamentele de raceala, nu mai tushitz (de la frig, de la tutun, de laceofi)

da de molfait ie voe? si daca da, unde-l stuchitz?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Nanuka » Dum Oct 22, 2006 8:44 am

Peentru tine ie ushor sa zici, ca nu iejti fumator..si habar nu ai tu cum ie sa nu poti ttrage o pipa cand ai tu chef..deciiii...cum am mai spuss..ie fucked up:P
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Oct 22, 2006 9:02 am

ba nu, io-s fumator de felu meu - chiar daca acuma nu-s (da pentru ca is in pauza, nu de alceva) activ
si da, este cam idioata restrictionarea asta (ce naiba, nu se poate gasi o cale sa se simta toata lume bine?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde RajaF » Dum Oct 22, 2006 10:18 am

Deci la noi aici in Montreal, din ianuarie s-a dat legea ca nu mai putem fuma nicaieri...decat pe strada


La noi aici in Ontario e legea asta de cand am ajuns eu :(

Dar e bine ca eu sunt deja la luna cu numarul patru in care nu am mai fumat (tutun bineinteles :D)
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Oct 22, 2006 2:57 pm

mie imi e groaza acuma ... vin iarasi la Bucuresti marti, cu Rapidul, si am de mers de la 2 pana la 11 seara. Sa vedem ce se poate face.

MULTA MUIE PENTRU DOBITOCUL CARE A DAT LEGEA DE CACAT CU NEFUMATUL IN TREN !


peseu - floricico, eu iti raspunsesem, dar atunci mergea fc`ul cum mergea, si mi`a dat eroare, mie mi`a fost lene sa raspund, si uite asa s`a dus replica mea. Ideea pe scurt era urmatoarea : si tutunul de mestecat e la fel de nociv, pentru ca desi riscul de a face cancer la plamani e mai mic, riscul de a face cancer la gat si la limba e mult mai mare. Plus ca iti trebe scuipatoare daca vrei sa mesteci tutun :D
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Dum Oct 22, 2006 4:12 pm

Apropo de legea asta cu interzisul fumatului pe tren, eu mă gandesc, o fi fost cazul clasic mioritic de adoptare a unor idei din occident, dar doar pe jumătate? In Renlandia n-ai voie să fumezi pe tren, dar măcar există un compartiment pentru fumători, să aibă omul unde să-şi vadă de viciu. Mai ales că şi aici dacă vrei să mergi din Helsinki undeva in nord, ai ceva de răbdat.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Wild Rose » Mie Oct 25, 2006 8:56 pm

eo nu inteleg cum dracu poa' sa fumeze lumea slims?!? alea's tigari?

si ca sa fiu si eu on topic cu ce discutati voi p'aici: o lege de cacat. mai ramane sa interzicem alcoolu' in baruri, cluburi & co
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde Mirela » Sâm Ian 06, 2007 6:50 pm

dej saru'mana, buna sara, bine v-am recitit
au, au, de ce si cine m-a pus sa ma las de fumat, nujtu!!si eu ca Bill Hicks, uitand-se cu jind la un trecator care fuma o tigara najpa si puturoasa..."right now, that looks as if it was made my God, rolled by Jesus and moistened shut with Claudia Schiffer's pussy"

De cateva zile ma tot intreb ce rost are sa te lasi de fumat. Viata, scurta e ca dracu'. Bucurii mai putine decat probleme. Placeri mai putine decat interdictii. Intr-o zi tot o sa mor, asta-i sigur. Si-atunci, la ce dracu' sa-mi mai pun si eu interdictii si sa-mi neg o placere? Dar e corect sa ma bucur de respectiva "placere", daca imi face rau...?
Chestia e ca nenea Allen Carr s-a lasat de fumat acum 20si ceva de ani, da? a scris o carte care a ajutat peste 10 milioane de oameni sa se lase de fumat. A infiintat peste 70 de clinici, spitale si rehab-uri pentru fumatori. Si acum doua luni, a murit de cancer la palmani din cauza fumatului (activ si pasiv).

Pai in cazul asta, intrebarea ramane...eu cu cine fumez?
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde ursu gri » Sâm Ian 06, 2007 8:15 pm

Akush, k pana shi Fidel Castro so lasat, nush ce sa mai cred despre viitorul fumatului. Io totush inklin sa cred k Fidel asta, so lasat doar din considerente economice. Adek, dak el moare ,sa nu zica lumea k o murit din cauza fumatului shi ,astfel, sa se duka exporturile de bunatate de tutun cubanez de rapa sau chiar pe apa sambeti . Asta DA patriot! Shi mai zice lumea(nefumatoare) k fumatu nu cladeshte caracterul shi nui buna la nimik!? Bleah! Sa moara ei sanatoshi! :U
Cand privesc de aici de sus, sus de tot, ma trece pishu...
ursu gri
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Dec 18, 2006 9:13 pm
Localitate: ultimu' etaj(coltz cu parterul)

Mesajde Mirela » Sâm Ian 06, 2007 8:27 pm

Da, da' ce fel de patriot e Fidel daca nu-si fumeaza propriile Havane, eh? pai intra lumea la banuieli, daca dom' presedinte nu le fumeaza, ce nu e-n regula cu ele?

On topic: in ultimele perioade am fumat de la tutun belgian aromat (mar si portocala), la slims (Vogue, Daimonu' stie ca le fumam si in Frantza) - da' daca tragi din trei tigari de-odata poate-poate simti ca fumezi una - si mai nou SuperKings Menthol - in general nu-mi plac mentolatele , da' astea sunt super faine...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde pacha » Mar Ian 09, 2007 2:37 pm

Mirela_"De cateva zile ma tot intreb ce rost are sa te lasi de fumat. Viata, scurta e ca dracu'. Bucurii mai putine decat probleme. Placeri mai putine decat interdictii. Intr-o zi tot o sa mor, asta-i sigur. Si-atunci, la ce dracu' sa-mi mai pun si eu interdictii si sa-mi neg o placere? Dar e corect sa ma bucur de respectiva "placere", daca imi face rau...?
Chestia e ca nenea Allen Carr s-a lasat de fumat acum 20si ceva de ani, da? a scris o carte care a ajutat peste 10 milioane de oameni sa se lase de fumat. A infiintat peste 70 de clinici, spitale si rehab-uri pentru fumatori. Si acum doua luni, a murit de cancer la palmani din cauza fumatului (activ si pasiv).

Pai in cazul asta, intrebarea ramane...eu cu cine fumez?"


Io zic ca gresesti de la inceput si pana la capat !
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Ian 09, 2007 3:08 pm

abarnai, apstinentule
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde RajaF » Mar Ian 09, 2007 6:57 pm

Less tobacco... mo' weed :D
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde alex@ » Mie Ian 10, 2007 10:14 am

Eu fumez de 5 ani jumate si pot spune bv persoanelor care nu fumeaza sau care au avut vointa sa se lase de fumat.Fumatul este un viciu de care nu te poti lasa asa usor;asa ca bv pt nefumatori!Eu insa,nu ma voi lasa prea curand de ele pt ca nu am ambitia necesara si pt ca le adorrrrrrrrrrrrrrrrr :tigara:
Eu nu sufar de nebunie.......ma bucur de ea in fiecare minut.
Avatar utilizator
alex@
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 24, 2006 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Ian 10, 2007 2:41 pm

Pana de putina vreme Marlboro imi placeau mult de tot (varianta M. Rosu adica). Dar acuma nu stiu ce le-au facut, dar sunt absolut gretoase. Si nici Camel parca nu mai au acelasi gust. Am ramas doar cu Lucky Strike Rosu (bine, cu care am inceput sa fumez, si pe care le fumez de ani de zile). Daca se vor strica si Luckies (desi sper sa nu) atunci ma las de fumat.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Ian 10, 2007 3:17 pm

Eu fumez de 5 ani jumate si pot spune bv persoanelor care nu fumeaza sau care au avut vointa sa se lase de fumat

asa, suptscriu:
brasov, nefumatorilor! brasov si voo, ex-fumatorilor! brasov tuturor!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Mie Ian 10, 2007 4:33 pm

Brasoave!??
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Ian 10, 2007 5:46 pm

da mah, din adancu inimii, un sincer si calduros brasov tuturor cititorilor nostri
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Sică » Mie Ian 10, 2007 6:05 pm

Parlament, Cartier, Kent si Dunhill rulz in plamani mei :D
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Ian 10, 2007 6:54 pm

Tu n-ai parinti,mah?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Sică » Mie Ian 10, 2007 7:05 pm

ba da, mama ma mai cearta si ma ameninta ca imi taie din sponsorizare dar atat iar tata cand are chef de fumat si nu are tigari cere de la mine :D:
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde pacha » Joi Ian 11, 2007 11:02 am

Si la noi fumeaza doamna,dar copiii nu.Banii ii dau pe o activiate care le-am explicat ca atat timp cat se protejeaza nu le afecteaza sanatatea. :)

Deci:lasa drac fumatu !
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Sică » Joi Ian 11, 2007 10:41 pm

azi am aflat ca s-au scumpit tigarile :( la urmatoarea scumpire promit ca o sa le raresc rau de tot :)
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde jeorj » Vin Ian 12, 2007 9:56 am

Sică scrie: o sa le raresc rau de tot :)
sica, io ti-as sugera sa reformulezi
"o sa le raresc bine: de tot.":ham:
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Vin Ian 12, 2007 10:25 am

Corect.Planuri de genul; de maine fumez mai putin,fumez doar 10 tigari pe zi,fumez doar de la altii,dupa Pasti ma las,Intai nevasta si apoi eu sunt planuri fara nici o sansa.
Deoadata si o data! O faci pentru tine.
In rest,sanatate.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Vin Ian 12, 2007 10:39 am

bre, da atata va freaca gija fumatului lu sica de parca de asta ar depinde incalzirea globala si plictiseala masonilor!

io abia astept sa ma hotarasc sa ma reapuc de duhanit!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

cron