Drogurile

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde Norbert » Mar Apr 22, 2008 12:32 am

cr3z

Care gigi ? Si de ce sa ma duc la TV ? Ce treaba am eu cu ei ?

Wild Rose

Adica ce legatura are ca n-as avea creier ? Daca nu stiam despre ce e vorba, nu aveam net, nu cunosteam ca acest toluen e foarte daunator, ce vina aveam eu ? Nu as mai fi facut daca stiam ce urmar ar fi putut avea. Si din moment ce am avut destule iluzii interesante, este cert ca un creier exista acolo :). Din nimic nu ies asa perceptii si senzatii foarte ordonat si inteligent construite, asta clar.

Eye

Nu conteaza ca la tine nu a fost nici o iluzie, mai ales ca tu ai bagat alte substante nu neaparat halucinogene si nu uita ceva, nici Toluenul nu este categorisit ca fiind un halucinogen insa la mine a fost, daca altul inhala toluen nu inseamna ca avea iluzii si halucinatii mai ales subiectele halucinatiilor nu erau la fel chiar daca ar fi fost, putea sa nu aiba nimic, totul depinde de subconstient, ce este acolo si asa mai departe, in functie de asta actioneaza intr-un fel sau nu.
Daca creierul are capacitatea sa intre in jocul asta bine, daca nu, de unde nu e, nu poti cere.
Iar faptul ca am fost curios si am trait niste momente inedite, nu vad lipsa de inteligenta cum insinueaza Wild Rose.
E adevarat ca faceam 6-7 zile pe an insa nu regret, in toamna se fac 7 ani de cand am incetat dar nici de asta nu-mi pare rau pentru ca am aflat ce urmari ar fi putut avea chiar si la folosirea f rara cum faceam eu. Am vazut ce era de vazut, cel putin o particica acolo.
Si ce ? Sa te duci la munca, sa vi acasa sa dormi, sa o iei d-acapo e asa stralucita inteligenta ? De ce orice depaseste limitele de intelegere a unora pare prostie ? Eu asta nu pricep.
Sincer fiind eu nu stiam de nimic inainte, intamplator am vazut ce si cum de la simplu fapt ca mi-a placut cum miroase ala cand dadeam cu el pentru gandaci in baie.
Oricum ma simt mandru ca am trait ce poate 97 % din oameni nici prin gand nu le trece. Mereu am fost curios sa explorez sa vad mai mult decat pare ca este in jur, eram sigur ca este si asa a si fost !
Tot timpul spuneam "ma totul nu se rezuma doar la ce vedem noi sau credem ca se poate intampla", de ce sa astept eu 500 ani pana fac aia Holospatiul din Star Trek, de ce sa nu-l testez eu in anul 1993 :)))))))))))) pe viu si traind acolo mai ceva ca in holospatiu ala din film si gratuit si la comanda.
Cam pe asta s-a bazat totul.

As fi fost tentat sa incerc Psilocibin, insa dat fiind ca stiu ca exista riscul sa raman cu HPPD (Halucination Perception Persisting Disorders) nu fac asa ceva. Adica dupa prima data chair, poti ramane cu iluzii permanente.
Interesant era sa poti controla subiectul halucinatiilor :), ehe interesant oricum este dar a trebuit sa ma opresc la stadiul de vis doar.
Norbert
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 04, 2003 2:30 am
Localitate: Romania

Mesajde jl_rona » Dum Apr 27, 2008 7:20 pm

Norbert scrie:Sa te duci la munca, sa vi acasa sa dormi, sa o iei d-acapo e asa stralucita inteligenta ?


Nu e. E naspa.

Insa drogurile puternice te fac addict si din visele alea dai in cosmaruri.

De ex. cocaina da la un moment dat senzatia ca ai serpi pe tine, din cate stiu. Ma intreb daca cosmarurile alea ti-ar mai place.

Dar hai sa n-o luam asa, ci s-o luam dogmatic. Dumnezeu ne-a facut sa fim treji, nu drogati (din moment ce drogurile te distrug fizic). Drogurile creeaza o existenta falsa.

Tu nu ai fost facut ca sa fii drogat, ci ca sa fii un amarat de pod intre doua generatii, deci e bine sa te multumesti cu ce ti-a dat Dumnezeu si sa nu mai cauti refugii in alta parte.

De ce orice depaseste limitele de intelegere a unora pare prostie ? Eu asta nu pricep.


Pai ar fi trebuit sa intelegi pana acuma ca ceea ce nu-i e dat unuia sa inteleaga, e aberant si strain pentru el, ii creaza o senzatie de panica si, din ratiuni de auto-aparare, respinge lucrul respectiv, catalogandu-l ca fiind cretin. Prostu daca ar realiza ca-i prost, ar fi complet descumpanit.

Ce, de mine nu zic toti ca sunt toapa? Asta e pentru ca ei s-au invatat cu un singur sistem de valori, iar raportarea la altceva ii bulverseaza.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Norbert » Dum Apr 27, 2008 10:50 pm

Jl_Rona

Nu am folosit droguri puternice, am folosit doar Toluene si asta 7 seri pe an deci nici nu se pune problema de dependenta aici mai ales ca ala nu provoaca dependenta, nu am luat cocaina sau altele si nici nu voi lua vreodata tocmai ca stiu ca sunt fantastic de nocive si provoaca dependenta de nu mai scapi. Am avut destul cap incat sa ma documentez inainte de a face vreo prostie, am incheiat si cu Toluene inca de acum 7 ani ca tocmai am aflat dupa cand am avut net ca nu era bine nici cele 7 seri pe an.

Dogmatic vorbind Dumnezeu a stiut el ce a facut, normal ca nu m-a lasat sa fiu un drogat, insa a dorit ca sa gust f putin dar decisiv din necunoscutele creierului uman, de aia s-a si ivit absolut intamplator ocazia (nu din anturaj sau din alte informatii) sa am asemenea experiente cu Toluene, probabil ca tocmai el a dorit asta ca altfel nu se intampla, daca nu vroia m-ar fi facut ca ceilalti adica un om simplu si cu asta basta care ori respingea din start asta chiar de avea ocazia. Desigur ca am avut si experiente terifiante chiar si in acele 7 zile pe an, m-au speriat pe moment, apoi am ras cu lacrimi cat de misto sunt facute pentru ca mi-am dat seama ca-s iluzii (prinsesem experienta fulgerator de repede in 2-3 zile).
Iar eu nu simt ca vreau sa fiu un amarat de pod intre 2 generatii, nu vreau sa fiu un om simplu, nici Dumnezeu nu a vrut, dovada nu este faptul ca am testat asta cu Toluene care a trecut ci genetic sunt programat in asa fel incat NU simt ca doresc copii desi am o varsta si nici nu vreau sa ma insor, doar sa am o prietena de distractii si atat vreau, deci dupa cum vezi a fost alt proiect cu mine. Daca vroia, nu era dupa mine, as fi simtit ca ceilalti si o luam automat pe durmul acela.

Desigur banuiesc mai mult ca sigur ca scopul a fost unul cu acele rare zile de distractie cu Toluene si anume mi-a deschis mintea, traind niste lucruri inedite vad lucrurile altfel, am o gandire analitica nici nu se compara cum eram inainte ca vedeam doar in fata desi am facut matematica si astia oricum au o minte mai ascutita. De aia s-a si oprit tot de la sine caci nu mai era cazul, invatasem ceea ce mi-a fost dat sa invat din asta. E una cand te droghezi ca prostul si tot bou ramai dupa ca majoritatea, si te droghezi mereu pana te distrugi, alta e cand e scurt si cu scop, eu studiam fiecare traire, notam, analizam.

Interesant era de aflat si n-am aflat nici pana astazi, ce anume determina la un anumit moment anume subiecte pe care le aveau iluziile si halucinatiile, dupa ce criteriu le forma asa sau altfel. Cel putin as fi vrut sa pot controla subiectul insa nu am reusit, se pare ca subconstientul avea algoritmul lui si facea ce vroia el fara a putea eu constient sa comand ceva de ex "acum as vrea sa-mi apara 3 lautari in camera si sa cante live muzica cutare".

Mai interesant este ca NU PUTEAM sa ma joc mai mult de 7 seri pe an, nu stiu cum sa spun dar parca aveam protectii in subconstient care nu ma lasa sa continui, dupa cele 6-7 zile, primeam brusc avertismente materializate prin iluzii periculoase de baga o frica in mine de ma ingalbeneam tot ceea ce ducea automat la stop, uneori apareau iluzii gen transmitere de ganduri ca subconstientul imi baga in constient informatia "opreste-teeeee ca dai de dracu altfel" ! Culmea, dupa unul din astfel de avertismente eu totusi am continuat ca prostul si chiar am dat de dracu cam exact cum fusesem avertizat, imi facuse o halucinatie urata de n-am sa o uit 100 ani, asa ca nu stiu cat de iluzie fusese avertismentul ala. Si uite asa ma limita ! Arata tu mie unde ai mai auzit asa ceva, eu unul nu am mai auzit. Restul n-au nici o limitare baga in ei pana se distrug fara a fi protejati de nimic, totul e lasat la mana constientului lor.
Asa ca si asta este tot de la Doamne Doamne SIGUR ! Ca sa se asigure ca nu mi-o iau in cap. Nimic nu a fost intamplator. Am fost si sunt un caz destul de special si nu doar in asta, in fff multe.

Asa ca am fost exact ceea ce Dumnezeu a vrut sa fiu, am fost facut sa trec si pe acel scurt drum pe care nu trec 90 % din oameni ! Tot ce am facut am facut din instinct nefiind influentat de anturaj ca nici n-am avut ca sa fiu sincer, iar ce nu este dobandit prin influente externe ca la majoritatea, este genetic programat.
Tot Dumnezeu probabil ca mi-a dat minte sa nu incerc cu Psylocibin, sa fiu constient de riscurile fatale ce pot aparea documentandu-ma pe net, deci totul e reglat de sus, avem noi doar impresia ca controlam bazele.

In ceea ce priveste acela ce nu pricepe unele lucruri ce-l depasesc, ori intreaba ca sa se lamureasca si sa evolueze, ori tace din gura dar NU condamna, a condamna in necunostinta de cauza este tampenie. Insa tot Dumnezeu asa a vrut sa fie, sa fie unii mai luminati si restu prostime.
Norbert
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 04, 2003 2:30 am
Localitate: Romania

Mesajde jl_rona » Dum Apr 27, 2008 11:34 pm

Norbert scrie:
Iar eu nu simt ca vreau sa fiu un amarat de pod intre 2 generatii, nu vreau sa fiu un om simplu, nici Dumnezeu nu a vrut, dovada nu este faptul ca am testat asta cu Toluene care a trecut ci genetic sunt programat in asa fel incat NU simt ca doresc copii desi am o varsta si nici nu vreau sa ma insor, doar sa am o prietena de distractii si atat vreau, deci dupa cum vezi a fost alt proiect cu mine. Daca vroia, nu era dupa mine, as fi simtit ca ceilalti si o luam automat pe durmul acela.


hahah! :n: Asa ziceam si io pana am implinit 30, ca nu vreau copii ca mi se cariaza dintii si acuma ce-as mai vrea. Lasa ca ti se da tie un click in cap de o sa te sperii (nu stiu daca la barbati e chiar asa puternic ca la femei, da' tot e si la ei ceva). Las ca vezi tu. :n: :n: :n: restul maine. :*
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Norbert » Vin Mai 02, 2008 12:30 am

Da` ce-s fraier ? De ce sa-mi bat cuie-n talpa daca nu am nevoie de ele ?! N-am viata de trait ? Ce-mi trebe mie puradei. Viata e asa de frumoasa si abia acuma incepe la mine, acum incep sa vad cate placeri pe lume exista pe care sa le gust. Si asa aia nu mi-ar aduce nimic, ce beneficiu as avea ?! Decat bani dati, sanatate data si tinerete mancata pentru niste oameni care oricum se duc dracu` la casele lor si eu cu ce m-am ales ? neeeee.
Norbert
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 04, 2003 2:30 am
Localitate: Romania

Mesajde jl_rona » Sâm Mai 03, 2008 6:12 pm

da tu cati ani ai norberte?
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Norbert » Sâm Mai 03, 2008 11:26 pm

Am 30 ani impliniti dar nici nu am in cap sa-mi nenorocesc viitorul :), profit de viata cum pot mai bine, abia acum vad cate minuni exista de probat si trait pentru mine, ce-mi trebe belele pe cap, cel mult mi-as dori sa am o prietena cu care sa ma simt bine si atat, fara casatorie cu acte, copii sau altele. Ca pana acuma am fost singur si sunt. In rest am pasiunile mele si traiesc orice clipa fara dorinta masochista de a-mi face rau singur hehehe.

Ti-am dat si un mesaj pe privat insa vad ca nu l-ai vazut, acolo am spus ce varsta am :).
Norbert
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 04, 2003 2:30 am
Localitate: Romania

Re: Drogurile

Mesajde harkonnen » Mar Oct 07, 2014 2:42 pm

Salut tuturor,

Am vazut că în deschiderea topic-ului se dezbatea despre legalitatea psilocibinei in România.
Știe cineva de pe-aici dacă SPORII sunt legali la noi?

Apreciez și aștept doar răspunsurile deștepte ale oamenilor cu cap pe umeri.
Fanaticii să-și găsească altă treabă - chiar nu am nevoie de nici un sfat din partea lor.

Mulțumesc!
harkonnen
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 07, 2014 2:34 pm

Anterior

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori