Ce parere aveti despre piesa subsemnatei?

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Ce parere aveti despre melodia "Soarele meu?"

este excelenta!
12
8%
suna bine!
12
8%
merge...
4
3%
e o piesa foarte nashpa.
115
80%
 
Voturi totale : 143

Mesajde basstard » Joi Mar 13, 2003 8:21 pm

Initial trimis de dinu

am si io o intrebare, voi aveti multi prieteni imaginari cu cari vorbiti la persoana a 2-a ? Ca io n-am mai vazut-o pe fatuca prin zona de mai bine de o luna...

Pai o fi intrat ea da' fiind dezamagita ca inca nu i s-a ridicat o statuie pt cele n-spe mii de piese scrise n-a mai postat aici.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

:) Nu m-am speriat...

Mesajde songbird » Joi Mar 13, 2003 10:53 pm

Ok, people! Deci, eu sunt facuta nesimtita ca nu raspund la post-uri, dar nu s-a gandit nimeni ca poate n-am mai vizitat muzicabuna.ro? Si atunci cand am postat prima data am uitat sa bifez optiunea cu anutatul prin e-mail cand primesc un raspuns. I-am scris o replica, recunosc, cam acida, acelui "unu' oarecare" pe care l-ati pus si cativa dintre voi la punct, ca sa zic asa, dupa aceea am trimis inca un raspuns la critici/aprecieri... si cam atat. In ultima vreme nici n-am mai dat pe aici; am intrat acum pe site si am vazut post-ul atat de "solicitat", asa ca m-am gandit sa raspund. Normal, nu pot sa va raspund tuturor... pot doar sa spun ca nu am asteptat sa mi "ridice o statuie", sa fiu ridicata in slavi sau ceva asemanator; am vrut doar ca piesa mea sa ajunga la cat mai multi oameni, cu cativa chiar si-a atins scopul, le-a facut sa tremure o fibra cat de mica a sufletului, pe altii i-a facut sa se revolte impotriva unei "micute fara talent" :) parerea fiecaruia! Eu n-am vrut decat sa aprind discutia si vad ca am reusit... cu bune, cu rele, aceasta sunt eu, daca vreti sa ma acceptati, bine, daca nu, nu va obliga nimeni sa ma ascultati sau sa-mi cititi post-urile "tampite"... dar obisnuiti-va cu prezenta mea, pentru ca am inceput un drum in muzica si vreau sa-l continuu, onorabil sper. Am incredere in mine, e adevarat, pentru ca nu poti urca pe o scena fara acel "self-esteem" care te face sa invingi orice urma de trac, as putea fi Celine Dion a Romaniei, dar fara putin curaj n-as canta niciodata pentru un public. Ceea ce fac fac pentru voi, pentru cei din jurul meu, daca n-ati inteles asta, nici nu va mai obositi sa ascultati vreo piesa de-a mea, sorry for disturbing you! Dar daca inca mai credeti in adevar, in muzica venita din suflet si nu dintr-un microprocesor, incercati sa va deschideti sufletele. Muzica e mai mult decat o insiruire de note pe o hartie ingalbenita... muzica e mai presus de toate sentiment...
songbird
 

Mesajde basstard » Vin Mar 14, 2003 6:25 am

Cine te-a facut nesimtita draga?

Frumos ce spui tu acolo, dar nu generaliza. Ala e punctul tau de vedere. Muzica poate fi matematica, sport, feeling, mod de viata, fond sonor etc.

Daca pt tine e nuami sentiment bravo tie. Invata-ne si pe noi cum faci tu? Daca te-ai sculat si te doare stomacul scrii o piesa de durere de stomac? Daca da trimite-ne te rog si noua "balada pasaricii cantatoare constipate". Si apoi, dupa o doza de diuretice "revarsarea" sau "potopul"
:)
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Re: :) Nu m-am speriat...

Mesajde Bortzianu' » Vin Mar 14, 2003 11:48 am

Initial trimis de songbird
Ok, people! ....in muzica venita din suflet si nu dintr-un microprocesor, incercati sa va deschideti sufletele. Muzica e mai mult decat o insiruire de note pe o hartie ingalbenita... muzica e mai presus de toate sentiment...


Mai vb peste cativa anisori ....:) ..Muzica nu-ti vine din suflet... Ci din combiantii ionice spontane la nivel cerebral...specifice fiecarui individ functie de amprenta/matricea energetica... care la randul ei se formeaza partial la nastere(ai sau n-ai HAR) ..si mai apoi in timp ... functie de mediu/societate ..bla bla bla ..etc.

Bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde dinu » Vin Mar 14, 2003 12:11 pm

Initial trimis de Bassplayer
Daca da trimite-ne te rog si noua "balada pasaricii cantatoare constipate". Si apoi, dupa o doza de diuretice "revarsarea" sau "potopul"
:)

Pacat ca i-a luat-o inainte Screamin'Jay cu "Constipation blues"... da' macar ala e blues in adevaratu' sens al cuvantului.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde V.T. » Vin Mar 14, 2003 3:18 pm

No, bun ! Am citit posturile voastre de pe aici si nu pot sa spun ca sunt chiar foarte incantat. Imi confirma ca romanii nu mai prea stiu face diferenta dintre bun si rau, ci doar intre doua rele. Asta se datoreste probabil anilor de comunism, care vreti nu vreti au reusit sa inlocuiasca constiinte cu doctrina. Si au reusit al dracului de bine. Ca reustita lor este aproape totala, ne-o dovedesc compatriotii nostrii in fiecare zi. Print intoleranta, prin laudarosenie fara de limita, prin lipsa bunului simt, prin acordarea gradului de "jmecherie suprema" oricarei batai de joc la adresa cetateanului care gandeste corect si munceste cinstit. Din punct de vedere muzical nu ne departam foart tare de aceste aspecte. Din pacate pentru noi legea este facuta de o sleahta de golani, care in fiecare zi mai macina un pic imaginea unor autoritati dpdv muzical. Reusesc sa induca publicului imaginea unor prafuiti care nu prea mai au de spus cate ceva. Cursul de referinta in shimb, pe piata actuala se face la niste impostori de genul Moga (care insa nu e total irecuperabil), Ionita, Sonny Music sau Media Pro Music. Cea mai mare jmecherie a Diavolului a fost sa ii convinga pe oameni ca nu exista (am vazut asta intr-un film, e beton). Adaptand aceasta vorba prezentului context, atunci putem spune ca cea mai mare jmecherie a producerilor a fost sa induca publicului ideea ca nu exista alternativa. Este un fapt foarte grav si pe bune, chiar ar trebui sa ne dea de gandit. Atata vreme insa cat nimeni care ar avea posibilitatea financiara nu o sa investeasca gandidu-se mai putin la castiguri fabuloase si foarte rapide, nu avem nici o sansa de normalitate in muzica romaneasca. A venit momentul ca si in Romania sa se inventeze acele case de discuri independente, care sa ofere o alternativa la ceea ce se intampla pe piata la un anumit moment. Acela va fi momentul cand se va relansa, hai sa-i spunem asa, concurenta. Beneficiile sunt multe, iar dezavantajele minime. Unde pui ca singurele victime, colaterale, vor fi doar non-valorile care nu isi vor ma gasi loc pe piata muzicala decat pentru o piesa, poate doua. Afara este nevoie de asa ceva. De Chiky Girls de pilda. Vor mai avea probabil inca o piesa-doua de top dupa care asa cum au aparut, asa vor disparea din peisajul muzical. Oamenii de acolo sunt cu mult mai relaxati si dau importanta cuvenita fiecarui gen muzical. Genului dance nu ii acorda mai multa atentie decat e nevoie - o putem dansa ? Ne distram la chef ? Beton. Saptamana viitoare ? Om vedea noi ce mai iese pe piata. Acolo, cam asa se discuta despre muzica dance.

Viata in romania este la momentul prezent grea pentru oamenii de rand. Este grea pentru noi toti si mai mult decat atat, este aproape dilematica... Traim intr-o tara in care nu este indicat sa te apleci dupa sapun. Dar nmici sa ramai nespalat nu e bine.
V.T.
 

Mesajde basstard » Vin Mar 14, 2003 11:50 pm

Foarte profund V.T. , dar noi vorbeam de songbird. Vezi, in epistola ta filosofica ai uitat sa mentionezi un mare defect al romanilor, pe care il regasesc si la tine: tendinta de a generaliza. E nevoie de mai multe exemple pt a face o inductzie....

Bortziene, ai bagat-o in ceatza pe saraca fatuca. :D

dinu: o sa dau jos constipation blues. revin cu pareri. Oricum astept "revarsarea" din partea songbird-ei
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Unregistered » Sâm Mar 15, 2003 1:03 am

Initial trimis de Bassplayer
Foarte profund V.T. , dar noi vorbeam de songbird. Vezi, in epistola ta filosofica ai uitat sa mentionezi un mare defect al romanilor, pe care il regasesc si la tine: tendinta de a generaliza. E nevoie de mai multe exemple pt a face o inductzie....

Bortziene, ai bagat-o in ceatza pe saraca fatuca. :D

dinu: o sa dau jos constipation blues. revin cu pareri. Oricum astept "revarsarea" din partea songbird-ei



..da profund VT-ul... :) ... partea cu diavolul mi-a placut ... o stiam ..dar nu o constientizasem ca imagine ptr. situatia ..locala..:)

..PAI:n-am bagat-o in ceata ...din moment ce "cantec de curca" posteaza tot aiurea ... si raspunde la mesaje cand ..isi mai revine dintre vapoarele de compozitii ... eu ma las de postul asta..:)
..tarziu dar mai bine asa
Unregistered
 

Mesajde basstard » Sâm Mar 15, 2003 6:40 am

Initial trimis de dinu

Pacat ca i-a luat-o inainte Screamin'Jay cu "Constipation blues"... da' macar ala e blues in adevaratu' sens al cuvantului.


Am revenit cu pareri:

Piesa e geniala:
("I got a pain down inside/ It won't be tonight/Let it go, let it go"), m-am stricat de ras.

Pasaricii noastre cantatoare n-ar putea scrie asemena capodopera nici intr-o mie de ani.... oh. oh. oh, let it go
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde V.T. » Lun Mar 17, 2003 2:23 pm

[quote]Initial trimis de Bassplayer
[B]Foarte profund V.T. , dar noi vorbeam de songbird. Vezi, in epistola ta filosofica ai uitat sa mentionezi un mare defect al romanilor, pe care il regasesc si la tine: tendinta de a generaliza. E nevoie de mai multe exemple pt a face o inductzie....



Stiu ca despre Song bird vorbeati. Cand auzi de opera de 18.000 de piese (si probabil 17.988 de parale mai putin) pur si simplu nu poti ramane indiferent. Cineva i-a mai servit-o odata pe-aia cu importanta calitatii si nu a cantitatii. Remarc insa ( plin de invidie fireste) ca a depasit cu mult cifra de compozitii a unor amarati ca Shubert, List, Wagner sau Beethowen (Da ! Imi este greu sa cred ca tu ai putea face la fel de multi bani cat toti la un loc ! ).

Dear Bassplayer, nu am filozofat. Nu am asemenea pretentii. Textul meu daca vrei, este cel mult o analiza.... Tendinta de a generaliza intr-adevar exista dupa cum bine ai remarcat si tu. Dar de vina nu este mentalitatea romaneasca ci spiritul de turma tipic pentru Romania ultimilor 13 ani.

Best wishwes.
V.T.
 

Mesajde Bortzianu' » Lun Mar 17, 2003 3:15 pm

Initial trimis de V.T.
Initial trimis de Bassplayer
[B]Foarte profund V.T. , dar noi vorbeam de songbird. Vezi, in epistola ta filosofica ai uitat sa mentionezi un mare defect al romanilor, pe care il regasesc si la tine: tendinta de a generaliza. E nevoie de mai multe exemple pt a face o inductzie....



Stiu ca despre Song bird vorbeati. Cand auzi de opera de 18.000 de piese (si probabil 17.988 de parale mai putin) pur si simplu nu poti ramane indiferent. Cineva i-a mai servit-o odata pe-aia cu importanta calitatii si nu a cantitatii. Remarc insa ( plin de invidie fireste) ca a depasit cu mult cifra de compozitii a unor amarati ca Shubert, List, Wagner sau Beethowen (Da ! Imi este greu sa cred ca tu ai putea face la fel de multi bani cat toti la un loc ! ).

Dear Bassplayer, nu am filozofat. Nu am asemenea pretentii. Textul meu daca vrei, este cel mult o analiza.... Tendinta de a generaliza intr-adevar exista dupa cum bine ai remarcat si tu. Dar de vina nu este mentalitatea romaneasca ci spiritul de turma tipic pentru Romania ultimilor 13 ani.

Best wishwes.


Care spirit de turma? .Mai uita-te in jur ...ca daca ar fi fost spirit de turma ...era mai bine ... problema este ca TOTI se cred UNICI si ireversibili..:(

...ma rog ..poate intelegi.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde V.T. » Lun Mar 17, 2003 3:21 pm

Initial trimis de Bortzianu'


Care spirit de turma? .Mai uita-te in jur ...ca daca ar fi fost spirit de turma ...era mai bine ... problema este ca TOTI se cred UNICI si ireversibili..:(

...ma rog ..poate intelegi.


Bine si asa... Si daca TOTI se cred UNICI, de ce sa nu generalizez ? Subliniez TOTI !
V.T.
 

Mesajde Bortzianu' » Lun Mar 17, 2003 3:51 pm

Initial trimis de V.T.


Bine si asa... Si daca TOTI se cred UNICI, de ce sa nu generalizez ? Subliniez TOTI !


:) ..m-ai prins..? ...
si eu ..
sunt bolnav de-o boala care
nu exista-n manuale...:(

..pentru atacurile la persoana te rog contacteaza-ma ..pe Yahoo Mess ..:) ...sa nu perturbam placerea celorlalti membrii
..:)
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Lun Mar 17, 2003 5:39 pm

Hehehe,
Pe YM nu e fain, intre userii care discuta exista instructiunea Ignore, (la fel cum intre computere si Dumnezeu exista userii si tasta Reset).

V.T. daca dai pe la Sibiu esti invitatul meu si al Bortzianului la niste pahare de vorba si sticle de bere. :D

Acum sa trecem la topic: "as putea fi Celine Dion a Romaniei" mi-a placut. Asta probabil daca te mariti cu Adrian Ordean si daca ma indur eu sa iti dau corzile mele de pe bass sa le folosesti pe post de corzi vocale. Imi place de tine, talentata, desteapta si modesta.....
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Amaterasu » Sâm Mar 22, 2003 1:33 am

Initial trimis de unu oarecare


. L-ai vazut pe Costitza ? Da din buci si canta cu 2 parashute despre Dumnezeu KAKAT.



Asta ca sa nu mai spunem ca, de fapt, piesa lui "Costitza" este un cover (daca se poate numi asa) dupa o melodie din folclorul rusesc..
Cat despre voi cei de mai sus (dadi..nu stiu cum si celalalt)... va respect parerea pt. ca sunteti oameni... dar asta inseamna ca si voi trebuie sa o respectati pe a celorlalti... In plus, treziti-va! Am dreptul la opinie si la exprimarea acesteia...
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Merge... » Sâm Mar 22, 2003 4:45 am

Mai oameni buni... Nu credeti ca v-ati infierbantat degeaba? Fata a pus o intrebare, vrea pareri, dar, in afara de cativa, care intr-adevar au zis CEVA, am vazut numai jigniri si ironii. Vorbesc mai ales cu cei care asculta alta muzica decat genul asta pe care fata il abordeaza. Aici e vorba de "muzica usoara", ceea ce nu necesita mare complexiate, ci doar o oarecare muzicalitate... Normal ca nu o poti compara cu muzica Led Zepp sau Deep Purple, cum am vazut intr-un mesaj pe aici. Asta insa nu inseamna ca poti sa o desfiintezi din prima, doar pentru ca nu canta rock.

Cat despre piesa, am ascultat-o. Ce pot sa spun? Stilul tau e departe de ceea ce ascult eu, dar pot sa apreciez daca o melodie se incadreaza in standardele unui anumit stil de muzica.
Pot sa spun ca suna bine, e ceva dragut, melodios, dar... Nu prea e original. Dar, oricum nu e nimic in genul Andre, Sexxy sau A.S.I.A. Ma rog, esti la inceput, probabil iti place mult Ana-Maria... Stiu si eu, se simte o influenta mare a ei asupra vocii tale. Voce care e de altfel placuta, mai trebuie lucrata, dar, repet, esti la inceput, ai viata inainte... Eu iti doresc multa bafta, si sa te vedem la TV, sa incepeti voi astia o generatie noua de cantareti care intr-adevar canta, nu plimba microfonul pe scena...

Initial trimis de The music critiker
Este cea mai nasoala piesa pe care am ascultat-o in viata mea! Eu sunt un baiat cu gust, deci asculta-ma pe mine: NU AI NICI O SANSA!!!


Da, vad ca esti un baiat cu gust, ai dovedit-o. De asemenea observ la tine o calitate rara in zilele noastre: MODESTIA. Pot sa spun ca esti "cea mai modesta" persoana pe care am intalnit-o...

Initial trimis de unu oarecare
tzu tzu... las-o balta... e penibil !!!!!!!! vezi-tzi de skoala, ca n-ai nici voce, nici timbru si nici volum. Pa ! (si pussy) :))


Ai cantat macar o data, macar in jurul focului, pe munte, cu chitaristii ? Daca da, o sa-ti dai seama ce penibil ai fost cand ai afirmat asta... Volum se observa ca lipseste, dar potential este, se poate lucra, si dupa cate zice, repeta in fiecare zi... Brava ei!!!

Initial trimis de unu oarecare
skumpete mika... nu sunt muzician... n-am fost niciodata si nu cred ca voi fi vreodata. sunt doar unu oarecare care mai da si el cu instrumentu de 5 ori pe saptamana cate 4 ore pe zi.... in ultimii 8 ani. am auzit multe voci si multe basini skoase pe gurile unora sau altora. pune mana si asculta muzica veche, asculta voci ca Robert Plant, Ian Gillan, Joan Baez si o sa vezi akolo volum si interpretare (daca nu shtii cine sunt aia intreaba-ti parintii).
Cat despre melodia aia, daca aia e tot ce poti sa skoti dintine din toate punctele de vedere, cred ca ar trebui sa te apuci de patinaj artistik sau de ski fond ca poate akolo o sa ai mai mult talent.
bafta in kontinuare... mai ales la skoala... vin examenele... sesiuneaaaaaaaaa !!!!!!!!!!! am fugit :)

PS: THX dinu for support


De acord ca vocalistii de mai de sus sunt extraordinari, un Plant se naste o data la 347 de ani (cu exactitate calculat) ;) Dar cum poti sa ii spui sa se inspire din interpretarea lor? E cu totul alt stil, aia-s catareti de rock (folk in cazul al treilea)... Nu vad logica... Mai spun o data, aici e vb de "muzica usoara", nu opere rock...
Merge...
 

Merge...

Mesajde cubu » Sâm Mar 22, 2003 5:09 am

Asta de sus care s-a semnat "Merge..." am fost eu. Am uitat sa ma log-ez. Doar asa, ca sa stiti... ;n
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Nightmare » Dum Mar 23, 2003 1:17 pm

Vocea este buna, dar piesa este mult prea linistita pentru secolul acesta. Cu aceasta piesa nu vei ajunge nicaieri...
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Mar 24, 2003 4:11 pm

Initial trimis de DE3A
Vocea este buna, dar piesa este mult prea linistita pentru secolul acesta. Cu aceasta piesa nu vei ajunge nicaieri...



Cum adica "prea linistita pentru secolul asta"? Trebuie neaparat sa se auda basi, bubuituri ca la muzica "haos", ca sa fie pentru secolul asta? Ai ascultat Enya? Ai vazut ce succes are? (Ma rog, nu ma intelegeti gresit, nu o compar pe fatuca asta cu Enya, dar... intelegeti ce am vrut sa spun, nu?) ;n
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Lun Mar 24, 2003 4:37 pm

Initial trimis de Portnoy



Cum adica "prea linistita pentru secolul asta"? Trebuie neaparat sa se auda basi, bubuituri ca la muzica "haos", ca sa fie pentru secolul asta? Ai ascultat Enya? Ai vazut ce succes are? (Ma rog, nu ma intelegeti gresit, nu o compar pe fatuca asta cu Enya, dar... intelegeti ce am vrut sa spun, nu?) ;n


Tataie: ..tipa , dupa ce ca se sparge in figuri ca a compus 18 903.401 piese , (modesta fiinta) , dupa ce ca nu se sfieste sa raspunda la intrebari si critici (sa dea o replica) ..dupa ce "ca CAde-n cur ca" trosnita de uimire afland ca nu-i trimitem lauri si nu-i cerem autografe.... dupa toate astea ..mai vrea si sa credem ca e capabila sa ne trimita/transmita vreun sentiment nobil prin muzica sufletului ei?::: :)))) ..tu nu esti satul de snobi care te tot reprezinta .??? insemna ca mai ai cosuri inca.

..cauta-ti o ocupatie mai ... pe langa tine (valabil si pentru avocat si pentru acuzat/a) ... la mc donald's de exemplu... un slow-food ceva
Bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Lun Mar 24, 2003 10:50 pm

Initial trimis de Bortzianu'


Tataie: ..tipa , dupa ce ca se sparge in figuri ca a compus 18 903.401 piese , (modesta fiinta) , dupa ce ca nu se sfieste sa raspunda la intrebari si critici (sa dea o replica) ..dupa ce "ca CAde-n cur ca" trosnita de uimire afland ca nu-i trimitem lauri si nu-i cerem autografe.... dupa toate astea ..mai vrea si sa credem ca e capabila sa ne trimita/transmita vreun sentiment nobil prin muzica sufletului ei?::: :)))) ..tu nu esti satul de snobi care te tot reprezinta .??? insemna ca mai ai cosuri inca.

..cauta-ti o ocupatie mai ... pe langa tine (valabil si pentru avocat si pentru acuzat/a) ... la mc donald's de exemplu... un slow-food ceva
Bafta!


Ma rog... Eu ce sa zic acum... Nu ma asteptam sa fii chiar asa de categoric... Recunosc ca inca sunt socat... De felul cum m-ai luat pe mine la pula... Mie nu mi s-a parut ca face parte din categoria aia de care zici tu, mi-am spus parerea... N-am voie? Atfel spui ca fiecare are dreptul la o idee... Buna, rea, e a mea... Cat despre McDonald's... n-o sa-ti raspund cum as face eu de obicei, las loc de buna ziua...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Partz shi de la kapat

Mesajde unu oarecare » Mar Mar 25, 2003 1:46 am

Initial trimis de Merge...
Mai oameni buni... Nu credeti ca v-ati infierbantat degeaba? Fata a pus o intrebare, vrea pareri, dar, in afara de cativa, care intr-adevar au zis CEVA, am vazut numai jigniri si ironii. Vorbesc mai ales cu cei care asculta alta muzica decat genul asta pe care fata il abordeaza. Aici e vorba de "muzica usoara", ceea ce nu necesita mare complexiate, ci doar o oarecare muzicalitate... Normal ca nu o poti compara cu muzica Led Zepp sau Deep Purple, cum am vazut intr-un mesaj pe aici. Asta insa nu inseamna ca poti sa o desfiintezi din prima, doar pentru ca nu canta rock.

Cat despre piesa, am ascultat-o. Ce pot sa spun? Stilul tau e [B]departe
de ceea ce ascult eu, dar pot sa apreciez daca o melodie se incadreaza in standardele unui anumit stil de muzica.
Pot sa spun ca suna bine, e ceva dragut, melodios, dar... Nu prea e original. Dar, oricum nu e nimic in genul Andre, Sexxy sau A.S.I.A. Ma rog, esti la inceput, probabil iti place mult Ana-Maria... Stiu si eu, se simte o influenta mare a ei asupra vocii tale. Voce care e de altfel placuta, mai trebuie lucrata, dar, repet, esti la inceput, ai viata inainte... Eu iti doresc multa bafta, si sa te vedem la TV, sa incepeti voi astia o generatie noua de cantareti care intr-adevar canta, nu plimba microfonul pe scena...



Da, vad ca esti un baiat cu gust, ai dovedit-o. De asemenea observ la tine o calitate rara in zilele noastre: MODESTIA. Pot sa spun ca esti "cea mai modesta" persoana pe care am intalnit-o...



Ai cantat macar o data, macar in jurul focului, pe munte, cu chitaristii ? Daca da, o sa-ti dai seama ce penibil ai fost cand ai afirmat asta... Volum se observa ca lipseste, dar potential este, se poate lucra, si dupa cate zice, repeta in fiecare zi... Brava ei!!!



De acord ca vocalistii de mai de sus sunt extraordinari, un Plant se naste o data la 347 de ani (cu exactitate calculat) ;) Dar cum poti sa ii spui sa se inspire din interpretarea lor? E cu totul alt stil, aia-s catareti de rock (folk in cazul al treilea)... Nu vad logica... Mai spun o data, aici e vb de "muzica usoara", nu opere rock... [/B]



"Pretene".... nu-mi pierd vremea cu "chitarishtii" pe la munte. Portnoy e un nume... nu-l strica tu pe aici cu ineptiile tale. Chitarishtii de la munte au murit in Valea tzapului, tzepelor si vodcilor. Era o vorba... "open your eyes"... pana nu e prea tarziu. Io raman la parerea mea: MUZICA E DE KAKAT, VOCEA E DE KAKAT, IDEEA E DE KAKAT iar restul POOOOTE ;)

semneaza umil: unu oarecare... este mic, fara valoare ;)
unu oarecare
 

Re: Partz shi de la kapat

Mesajde cubu » Mar Mar 25, 2003 3:33 am

Initial trimis de unu oarecare



"Pretene".... nu-mi pierd vremea cu "chitarishtii" pe la munte. Portnoy e un nume... nu-l strica tu pe aici cu ineptiile tale. Chitarishtii de la munte au murit in Valea tzapului, tzepelor si vodcilor. Era o vorba... "open your eyes"... pana nu e prea tarziu. Io raman la parerea mea: MUZICA E DE KAKAT, VOCEA E DE KAKAT, IDEEA E DE KAKAT iar restul POOOOTE ;)

semneaza umil: unu oarecare... este mic, fara valoare ;)


UMILULE!!!

"Jupane", daca nu erau "chitarishtii" aia, disparea si bruma de ascultatori de rock din Romania... Dar eu am zis ceva si tu ai inteles altceva... Eu nu am de unde sa stiu daca ai vreo trupa sau ai prieteni care canta ca sa stii cate ceva despre a "canta cu gura"... Asa ca te-am intrebat daca macar ai cantat vreodata, pe munte sunt cele mai dese ocazii... Ocazie cu care iti dai seama ca nu e chiar asa usor sa o faci si bine... Bineinteles ca nu-mi place genul asta de muzica, am spus mai sus, dar te infirbanti si nu citesti calm tot ce-am scris... Mai zic o data: e un stil care nu necesita prea multa complexitate... Bineinteles ca e de cacat... dar pentru standardele "muzicii usoare" suna bine... Ma rog, sunt sigur ca n-o sa fiu nici acum in totalitate inteles, dar macar incerc... Gandeste bine la ce am vrut sa zic, si dupa aia da drumul la basina...

Cat despre Portnoy, bine ca mai apare unul ca tine si-i mai "sterge" numele pe care i l-am terfelit eu... Ar trebui sa-ti dea niste bete drept premiu... (pe spate).
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Mar Mar 25, 2003 12:35 pm

Heheehe...
I-ati acaparat forumul pasaricii nostre cantatoare, saraca nu mai are ce discuta pe aici.
De fapt s-a cam discutat ce era de discutat, acum e loc pentru mistouri.

Songbird, asculta "Constipation Blues" de Screaming Jay Hawkins, pe bune, eu sunt inca sub influenta melodiei (merci inca o data dinu).
Acolo melodie din suflet.

Sa lasam mistoul la o parte, avand in vedere numarul impresionant de compozitii ale tale sunt foarte curios cum suna o piesa scrisa de tine dupa ce ai citit posturile de pe acest forum...
Sau nu ai ramas cu nimic din ce ai citit aici....
Ne pui si noua o piesa "postforumista"?
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Mar 25, 2003 2:40 pm

Initial trimis de Bassplayer
De fapt s-a cam discutat ce era de discutat, acum e loc pentru mistouri.

[...]

Sa lasam mistoul la o parte...


De ce? Imi place cand deviaza discutia asa, aiurea... Hai sa "aberam" in continuare... :j Daca tot a plecat cu coada intre picioare... S-a speriat de critici... Cred ca nu a vazut nici mesajele mele in care o incurajam...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Re: Re: Partz shi de la kapat

Mesajde unu oarecare » Mar Mar 25, 2003 4:50 pm

Initial trimis de Portnoy


UMILULE!!!

"Jupane", daca nu erau "chitarishtii" aia, disparea si bruma de ascultatori de rock din Romania... Dar eu am zis ceva si tu ai inteles altceva... Eu nu am de unde sa stiu daca ai vreo trupa sau ai prieteni care canta ca sa stii cate ceva despre a "canta cu gura"... Asa ca te-am intrebat daca [B]macar
ai cantat vreodata, pe munte sunt cele mai dese ocazii... Ocazie cu care iti dai seama ca nu e chiar asa usor sa o faci si bine... Bineinteles ca nu-mi place genul asta de muzica, am spus mai sus, dar te infirbanti si nu citesti calm tot ce-am scris... Mai zic o data: e un stil care nu necesita prea multa complexitate... Bineinteles ca e de cacat... dar pentru standardele "muzicii usoare" suna bine... Ma rog, sunt sigur ca n-o sa fiu nici acum in totalitate inteles, dar macar incerc... Gandeste bine la ce am vrut sa zic, si dupa aia da drumul la basina...

Cat despre Portnoy, bine ca mai apare unul ca tine si-i mai "sterge" numele pe care i l-am terfelit eu... Ar trebui sa-ti dea niste bete drept premiu... (pe spate). [/B]



Skumpete mika, ce fac io in timpul liber cred ca e numai si numai problema mea. Nu cant, nu am prieteni care canta si nici nu ma intereseaza subiectul asta prea tare (Bassplayer stie despre ce e vorba). Eu m-am dat cu parerea si nu m-am trezit sa comentez mesajul ascuns dupa versurile alea de kakat. Ideea e simpla.. tot ce se aude akolo e de nebagat in seama.... nu stau sa incurajez nici un imbecil care compune 10.000 mii de piese/ora si nici sa-i comentez ineptiile. Singurul motiv pentru care mai scriu pe forumul asta jalnic e ca se trezeshte cate un Porkoy sa comenteze parerile mele... baga bine la kap... parerile nu se discuta, te kaci in ele.... asea ca poate iti dai seama ce fac eu cu ale tale ;).

Pa si pussy
unu oarecare
 

Re: Re: Re: Partz shi de la kapat

Mesajde cubu » Mar Mar 25, 2003 5:35 pm

Initial trimis de unu oarecare



Skumpete mika, ce fac io in timpul liber cred ca e numai si numai problema mea. Nu cant, nu am prieteni care canta si nici nu ma intereseaza subiectul asta prea tare (Bassplayer stie despre ce e vorba). Eu m-am dat cu parerea si nu m-am trezit sa comentez mesajul ascuns dupa versurile alea de kakat. Ideea e simpla.. tot ce se aude akolo e de nebagat in seama.... nu stau sa incurajez nici un imbecil care compune 10.000 mii de piese/ora si nici sa-i comentez ineptiile. Singurul motiv pentru care mai scriu pe forumul asta jalnic e ca se trezeshte cate un Porkoy sa comenteze parerile mele... baga bine la kap... parerile nu se discuta, te kaci in ele.... asea ca poate iti dai seama ce fac eu cu ale tale ;).

Pa si pussy


Bai putulica... Ma doare-n cur de ce faci tu, dar se pare ca nuca aia pe care o ai in loc de creier nu prea te ajuta, intelegi tot aiurea... Daca intr-adevar nu ai formatie, sau prieteni cu formatie, sau nu te pricepi, NU COMENTA!!! Mai ales daca zici ca nu te intereseaza... Intamplator am avut o gramada de prieteni cu formatii de-a lungul timpului, am mai cantat si eu pe ici pe colo cu ei la Sighisoara (eu doar ca unul "de pe langa ei", nu am avut niciodata formatie), stiu cat de cat care e treaba... Am asistat chiar de multe ori la repetitiile unei formatii mai de succes de pe aici (nu-mi place deloc ceea ce canta, dar ii respect pentru ceea ce fac, mai ales deoarece "canta live"). Ma rog, astea ti le zic numai ca sa vezi ca stiu cate ceva, nu ma cac aiurea... In rest, ma doare-n pula de tine, nu ma intereseaza parerea ta despre mine. Si in nici un caz nu zic pentru a ma "da grande". Daca eram asa bun, aveam o formatie si castigam bani din asta... Dar, cat de cat, am ideile principale in cap.
"Parerile nu se discuta, te caci in ele..." Pardon, "te kaci"... In general, sau doar in cazul asta? Oricum esti varza daca gandesti asa... Pun pariu ca in alta ocazie o sa spui altceva... De "filozofi de doi bani" din astia m-am saturat. Pute in "Regie" pe aici...
Daca incerci sa ma contrazici, gaseste argumente mai solide, nu "pretexte" doar pentru ca ai "intrat in hora" si nu mai vrei sa dai inapoi din orgoliu...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

take care

Mesajde Si_bemol » Mie Mar 26, 2003 2:08 pm

Honey te rog mult nu intra cu piesa asta pe niciunde...vocea este peste ton(putin dar pe mine ma deranjeaza rau).Ai rabdare,mai scoate alte piese(piesa asta e infecta si n-o spun din rautate)te inteleg ca vrei sa te vezi vedeta cat mai repede dar poate ca nu o sa ai satisfactia pe care o astepti...lumea noastra muzicala e de cacat,si o sa fi f f f scarbita...bye colega
Si_bemol
 

Re: Re: Re: Re: Partz shi de la kapat

Mesajde Bortzianu' » Mie Mar 26, 2003 3:20 pm

Initial trimis de Portnoy


Bai putulica... Daca eram asa bun, aveam o formatie si castigam bani din asta...

Dar, cat de cat, am ideile principale in cap.



..1 .de ce daca ai o formatie tre' sa fii si vedeta si sa si castigi bani???! ..ce-s cu ideile astea in capul tau??!!! ..
..intrebarea este: oare din placerea naturala, din bucurie ...n-ai putea sa canti?? .. la fel cum joci fotbal....crede-ma ca doar bucurandu-te de ceea ce faci ... ai sanse sa creezi lucruri frumoase ..asta daca te intereseaza ....fa si tu ca mine: munceste 10-14 ore pe zi ..dormi 5 si ..in rest ..ocupa-te de frumusetea ta interioara.. Normal .. week-end-ul dedicat..cosmeticii interioare ..:))

2. Poate ai ideile principale in cap ...dar cred ca ai avea nevoie si de un rezumat al ideilor principale ..:)) ..asa doar ca sa nu memorezi de la altii "ziceri si reziceri celebre" ..:)

3. Iainte de a lovi un caine ...fii destept si intreaba al cui este :))

... bafta!
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Re: Re: Re: Re: Re: Partz shi de la kapat

Mesajde cubu » Mie Mar 26, 2003 6:06 pm

Initial trimis de Bortzianu'



..1 .de ce daca ai o formatie tre' sa fii si vedeta si sa si castigi bani???! ..ce-s cu ideile astea in capul tau??!!! ..
..intrebarea este: oare din placerea naturala, din bucurie ...n-ai putea sa canti?? .. la fel cum joci fotbal....crede-ma ca doar bucurandu-te de ceea ce faci ... ai sanse sa creezi lucruri frumoase ..asta daca te intereseaza ....fa si tu ca mine: munceste 10-14 ore pe zi ..dormi 5 si ..in rest ..ocupa-te de frumusetea ta interioara.. Normal .. week-end-ul dedicat..cosmeticii interioare ..:))

2. Poate ai ideile principale in cap ...dar cred ca ai avea nevoie si de un rezumat al ideilor principale ..:)) ..asa doar ca sa nu memorezi de la altii "ziceri si reziceri celebre" ..:)

3. Iainte de a lovi un caine ...fii destept si intreaba al cui este :))

... bafta!


Mai Bortziene, inteleg atitudinea ta, sunt de acord ca a avea succes nu inseamna neaparat ca esti de valoare. Te inteleg poate mai bine decat crezi... Dar... Stii cum e cand ataci. Trebuie sa iti feresti "moaca" de anumite posibile lovituri... ;) Faptul ca n-am trupa si mai mult, nu am succes, era o posibila "gaura", pe care a trebuit sa o "acopar"... Cu argumente veridice, bineinteles... Nimic fals, nimic de fatada... Intelegi acum ce am vrut sa spun? ;)
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori