Graffity

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Graffity

Mesajde omnem » Joi Dec 26, 2002 12:52 pm

Mergem in fiecare zi pe strada si in jurul nostru, pe totzi pe peretzi, vedem semnaturii (tag-uri sau graffity-uri), chiar daca nu intelegem ce este scris pe toate, le admiram sau le criticam... Eu personal nu am nimic cu ei si consider ce fac ei o arta, poate si pentru ca cunosc cativa.

Bine, sunt si de parere ca daca as avea un club si daca mi-ar scrie cineva pe el, nu mi-ar conveni.

Voi ce credetzi de graffity shi de grafferi implicit ?
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde K-gula » Vin Dec 27, 2002 11:15 am

si eu am multi prieteni ce se ocupa cu aceasta arta. apreciez foarte mult ceea ce fac si chiar ma amuz foarte copios cand intalnesc un graff pe palatul parlamentului, fie el cat de mic. din cate am citit despre aceasta arta, la inceput acesti mici "pictori" se intreceau mai mult in desene, insa acum adevarata valoare se gaseste in curajul de a desena (graffa) in locuri cat mai greu accesibile si cat mai bine pazite, fara a fi prins. bineinteles ca nici nu intra in discutie ca cel ce reuseste sa faca acest lucru, doar sa traga o linie si gata, sa fuga. exista totusi niste mici amanunte ce ma scot din sarite. acum toti cei ce au invatat sa scrie cu "alfabetul" tag, au inceput sa lase tot felul de semnaturi peste tot, insa daca vor fi pusi in fata unui perete sa faca un desen mult mai interesant, dau cu fasolea in muci.


K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde omnem » Vin Dec 27, 2002 2:01 pm

da, nici eu nu-s deacord cu totzi pushti care abea au invatzat 5 litere si scriu pe tnb si la romana... daca vretzi sa fitzi grafferi adevartzii invatati reaq sa facetzi shi desene klumea nu mumai 4 litere aranjate frumos...
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde cutuma© » Dum Ian 05, 2003 10:31 pm

nici eu nu-s de acord in totalitate cu aceshti graferi "over-night" dar sper k la un moment dat se vor trezi...

In fostul meu liceu, Coshbuc, exista nishte desene de toata frumusetzea,un "rest in peace" pentru un coleg mort intr-o vacantza shi mai nou un desen cu personaje din Cartoon Network atragand atentzia din prima...

Prin bucureshti nu cred k exista zona fara cel putzin un "Science" pe peretzi...M-a exasperat omu' asta!...
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde K-gula » Lun Ian 06, 2003 4:29 am

:lol: adevar graiesti mai decret draga :lol:

sau NPA, ori IGB, sau alte inscripti de acest gen. eu stiu o chiastie. atunci cand acei grafferi isi termina o capodopera (fiindca acele desene imense chiar pot fi considerate capodopere), se semneaza. nu inafara lor sau eu mai stiu pe unde. orice MC, DJ, Graffer, BEEBOY (sau cum se scrie), stie acum sa se semneze. foarte frumos din partea lor, insa sa puna mana sa faca ceva constructiv si sa inceapa sa semneze autografe in stilul lor, nu ssa isi lase inscriptile pe toti pereti. eu inteleg ca totul face parte dintr-o arta, insa arta ce o practica acest gen de oameni, este precum painea vechie lasata afara 2 saptamani. te cam saturi de ea si iti cam bagi p*** la un moment dat.


K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

treaba cu pustii!

Mesajde intoxic8 » Vin Ian 10, 2003 11:51 pm

totul are un inceput. din pacate sunt dintr-un oras in care daca incepi sa vorbesti despre graffiti, tag-uri, throw-upuri si alte chestii dintr-astea ai senzatia ca cei din jurul tau (de aceea varsta) se uita la tine ca la masini straine. nimeni nu stie ce inseamna asa ceva. decat foarte putini. in iasi (orasul despre care va vorbesc) se pot distinge cateva graff-uri si, mai nou, o suita de tag-uri.

sunt un impatimit al graffiti-ului si pot spune ca nu e asa de usor precum pare. cand esti pus in fata unui perete (de preferinta numai al tau) cu spray-ul in mana, singur-singurel, sau cu un grup de prieteni iti pierzi ideile. din acest motiv e bine sa persisti in a face un graff, un tag, de mai multe ori, pana te inveti, iar apoi poti trece la nivelul urmator. am incercat de vreo cateva ori sa dau cu spray-ul pe perete, dar nu am fost deloc multumit cu ce mi-a iesit, desi pe hartie totul arata destul de bine.

nu stiu cat de informati sunteti cu privire la acesta tema dar pot spune ca in brasov si constanta sunt baieti care dau cu spray-ul de 1000 de ori mai bine decat bucurestenii (asta este parerea mea).

keep in touch!
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde K-gula » Sâm Ian 11, 2003 2:09 pm

o parte dintre cei din brasov ii cunosc. de cei din constanta nu am auzit nimic si ce m vazut la ei in oras nu ma impresionat prea mult. adevarul este ca e cam normal ca in tara cei din diferitele orase unde totusi lumea mai cunoaste cate ceva despre graff, sa se apuce sa graffeze cat mai bine si astfel apar lucrari mult mai interesante. eu nu inteleg totusi un lucru. de unde atata competitie cu cei din ducuresti? si nu ma refer doar la grafferi, ci si la MC, DJ. eu zic ca tutul ar trebui sa se rezume doar la a fae totul cat mai bine si nu la a spune la un moment dat: -gata. i-am facut pe aia din bukale.

p.s.: propun ca cei ce eu poze cu graffuri de la ei din oras sa pe posteze si aici, pentru a le vedea si alti si as da cu parerea.


K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

interesanta propunere...

Mesajde intoxic8 » Dum Ian 12, 2003 12:41 am

... insa nu stiu cati citesc pe aici.
baietii din constanta (echipa despre care stiu eu) se numeste AGA. eu am vazut mai mult schite de-ale lor, deoarece nu prea obisnuiesc sa umblu prin tara, desi mi-as dori destul de mult.

competitia cu bukale: pai bukalele sunt capitala. ei sunt fruntea, ei ar trebui sa fie cei mai buni. bucurestiul reprezinta o metropola in care se aduna oameni din toate colturile tarii, este orasul cu cea mai mare populatie, cu cele mai multe pretentii.

din brasov imi place RatPoison.
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde helguera88 » Vin Ian 24, 2003 6:10 pm

Eu stiu catziva grafferi ok din Bucuresti ... cum ar fi Guerrila, autorul a doua desene din centrul Bucurestiului ... ala de pe zid de la ASE _ Comertz, si ala de la coloane "Surprise your mom with a shotgun" ... din cate stiu, omu' era membru al UCB ( United criminalz of Bucharest ). A fost coleg cu mine-n Liceu' German ...

In rest, m-au impresionat desenele din Budapesta. Sunt peste tot, sunt mari, nu le mazgalesc altzii, etc.

Astia din Buc. care doar dau taguri, ii bag undeva ( science, neon, erps, etc. )
"You know how they call a quarter-pound of cheese in France?" "They don't call it a quarter-pound of cheese?" "No" "Why not?" "Because of the metric system" "So how do they call it?" "Royale with cheese" "Royale with cheese ... and how do they call the Big Mac?" "A Big Mac is a Big Mac, but they call it Le Big Mac" "Le Big Mac ... and how do they call a Whopper?" "Don't know, i've never been to Burger King"
helguera88
Junior Member
 
Mesaje: 141
Membru din: Lun Ian 20, 2003 3:01 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Superba Oana » Mie Ian 29, 2003 2:13 pm

singurul desen care mi-a placut din bucuresti a fost unul de pe o centrala inspre carrefour..desenul avea cam trei metri latime si vreo 2 sau trei inaltime si il reprezenta pe 2pac si celebrul slogan "live by the gun,die by the gun"
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Dum Feb 02, 2003 4:55 pm

Initial trimis de helguera88
Astia din Buc. care doar dau taguri, ii bag undeva ( science, neon, erps, etc. )


sa nu uitam de sage :)

atzi observat cumva de la o vreme ca a aparut un fel de grupare sau ce pula mea e care pune cate o cruce verde pe tagurile shi grafurile din BC? am vazut chestia asta pe la Unirii shi mi-a zis un prieten grapher ca a vazut shi in alte locuri treaba asta...
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde salty » Joi Feb 13, 2003 6:36 am

some do, some don`t, i might..
salty
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Dec 13, 2002 7:44 am
Localitate: already there

Mesajde cza » Mie Feb 16, 2005 1:23 pm

frate oricum tot hiphop-ul in romania e in decadere, comparati shi voi cum a fost odata shi cum e acum.......Atunci c e d facut? pai dupa parerea mea trebe infiintate niste organizatii cva unde sa s explice exact c e hiphopul in adevarata forma.shi cei care sunt in masura sa faca asta sunt tot cei vechi-Dox, K-gula, Vexxx, d rimaru nu mai vb k s-a strikt d tot.
cza
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 16, 2005 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Mie Feb 16, 2005 1:26 pm

Daca si voi va vaitati, io ce sa mai zic de rock?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde usualflow » Dum Feb 20, 2005 11:11 pm

intoxic8 scrie:totul are un inceput. din pacate sunt dintr-un oras in care daca incepi sa vorbesti despre graffiti, tag-uri, throw-upuri si alte chestii dintr-astea ai senzatia ca cei din jurul tau (de aceea varsta) se uita la tine ca la masini straine. nimeni nu stie ce inseamna asa ceva. decat foarte putini. in iasi (orasul despre care va vorbesc) se pot distinge cateva graff-uri si, mai nou, o suita de tag-uri.

sunt un impatimit al graffiti-ului si pot spune ca nu e asa de usor precum pare. cand esti pus in fata unui perete (de preferinta numai al tau) cu spray-ul in mana, singur-singurel, sau cu un grup de prieteni iti pierzi ideile. din acest motiv e bine sa persisti in a face un graff, un tag, de mai multe ori, pana te inveti, iar apoi poti trece la nivelul urmator. am incercat de vreo cateva ori sa dau cu spray-ul pe perete, dar nu am fost deloc multumit cu ce mi-a iesit, desi pe hartie totul arata destul de bine.

nu stiu cat de informati sunteti cu privire la acesta tema dar pot spune ca in brasov si constanta sunt baieti care dau cu spray-ul de 1000 de ori mai bine decat bucurestenii (asta este parerea mea).

keep in touch!


pai na... in iasi nu gasesti prea multe graffuri, insa gasesti stencil-uri cu carul! am multi prieteni care se ocupa cu asa-ceva si unii dintre ei au avut si de-a face cu oamenii legii din cauza muncii lor de a infrumuseta zidurile...
daca te intereseaza graffiti tags stencils and stuff poti sa iei parte la un event dedicat "miscarii". data: vineri 25 feb: locatia: club planet; ora: 22... o sa fie mc battles, ceva bboy battle, prezentare de graffuri, prezentare underground phase one (in caz ca nu l-ai vazut), musique ...and party. E ceva nou pt iasi (si imprejurimi) dar e un event mai mult decat binevenit.

PS: era sa uit... apropo de ce zicea cza, singura organizatie de gen pe care o stiu e hip-hop flava - TM, iar pt cei ce nu cunosc: graffiti nu se scrie cu y. (daca tot vrem sa promovam un concept, macar sa o facem ca la carte)

peace out.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde toast from soul » Lun Aug 01, 2005 12:16 am

daca vrei sa faci o diferenta clara intre cultura unda adevarata si cea siliconica tre sa privesti underground ca orice lupta impotriva sistemului, prin sistem intelegand orice activitate a lumii unde nu exista dorinta de a ti depasi conditia si a ti eleva sufletul. In felul asta general si sintetic de a vedea lucrurile toti cei ce se dau artisti din unda doar pentru ca le place cum suna vor fi exclusi prin insasi definitia acestei miscari
toast from soul
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Iul 31, 2005 11:49 pm
Localitate: GALATI

Mesajde tzuik » Joi Mar 20, 2008 10:24 am

graffiti , nu graffity
Aga e un om (castigatorul primului concurs din Ro - Murale)
si alte kestii despre care mi-e lene sa mai scriu

bla
FO
tzuik
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Ian 02, 2005 1:04 am
Localitate: acasa

Mesajde piskeshu » Joi Mar 20, 2008 3:17 pm

iar daca pun mana pe ala care scrie I love mar verde peste tot il fut in gura cu propriul spray.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am


Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron