limp bizkit featuring pink floyd.

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Re: Re: Vortexule

Mesajde manelesux » Lun Oct 08, 2001 12:05 pm

Initial trimis de Vortex
"Vortexule,daca zici ca bantui demultishor pe forume,ar fi trebuit sa vezi pe pe aci s-a cam definit ce e aia rock bun shi muzica buna in general.In ciuda a ce spui,e destul de ushor sa le defineshti."

- nu bantui de asa multa vreme ca tine dar de definit vad ca nu s-a definit nimic atata timp cat inca mai ai discutii in contradictoriu cu mai multe persoane (eu sunt doar una dintre ele). Si ma obosesti cu fazele alea cu Rock bun (nu o sa o iau iarasi de la capat) si cu albume scoase pentru bani. Tot ce exista in industria muzicala, fie ca vrei tu sau nu, exista datorita banilor si pentru bani. Inchei expozeul pentru ca asta ESTE o teorema (merci Chris) si pun punct.

"o gramada de popor au inceput sa asculte Doors abia dupa aparitzia filmului."

- asta e un lucru bun pentru ca inseamna ca filmul a facut ceva pentru muzica, dar nu cred ca ai fost ironic...

p.s. am skimbat tastatura.

"Caci ceea ce este Led Zepp pentru anii 90,va fi shi Dream Theater sau Iced Earth pentru anul 2020.Shi ce au fost Elvis sau Nirvana pentru perioadele lor,va fi considerat Limp Bizkit sau Manson pentru anul 2000.Adica trupe cu un target audience foarte clar conturat(la ultimele ma refer)."

- da, probabil ca ai dreptate desi comparatia mi se pare un pic deplasata (Zepp vs IE si Elvis vs. Limp).

"In concluzie,daca avem cat de cat habar de muzica,ceea ce e rock bun pentru mine va fi shi pentru Kickass,shi pentru tine...doar ca putem sa avem preferintze diferite,poate shi pentru ca nu avem atatzia bani incat sa ne luam toate albumele pe care ni le-am dori."

- tot in concluzie, nu cred ca e atat de evident ca ce-ti place tie imi place si mie atata timp cat tu nu-mi cunosti gusturile (toate discutiile le-am purtat pe principii nu pe nume) hehe, nu neaparat banii sunt problema ci tara asta in care nu gasesti toata muzica pe suporturi cat de cat ascultabile.


Ma tot chinui sa vad la ce tzi-ash putea raspunde, dar ma tot lovesc de deadlineuri neargumentate de genu "stai ca obosesc, comparatziile sunt deplasate,gusturile nu se discuta, totul e relativ, asha s-o crezi tu, sunt shi altzii cu care te contrazici,etc." Normal ca ma contrazic cu multa lume, dar nu cu atat de multa pe cat ai impresia, in 90% din cazuri sunt skimburi de injuraturi cu americancele shi larve de teapa lor....in ce priveshte muzica abia ca m-am luat in contre cu vreo 2 personaje de pe forumu de rock,shi evident, cu vreo turma de manelishti.
Nu am sustzinut ca tzi-ar place ce imi place mie,dar ar fi posibil ca mie sa imi placa ce tzi-ar place tzie....iar asta mi-ar da un oarecare avantaj...evident, continui sa presupun ca nu eshti manelist...pentru ca in situatzia respectiva, ash da pe dinafara de subiectivism fara pic de mustrari de conshtiintza.

Daca tu ai obosit sa ascultzi, io am obosit sa spun...exista muzica facuta NUMAI pentru bani shi exista muzica facuta SHI pentru bani.Exista muzica originala shi muzica copiata.Iar termenii ashtia nu sunt chiar atat de relativi.Considera ce am spus o LEMA la Teorema ta.Nu o sa pot privi nicodata un cover ca o mare realizare, oricat de bine ar suna.Nu o sa consider niciodata buna o muzica facut pe 2 note shi 2 injuraturi shi nishte sampleuri preprogramate.Sau albume pe care mai mult canta invitatzii decat artistul care a scos albumu.De regula argumentele celor care nu intzeleg "rockul bun" vor fi de genul "ma plictiseshte,nu intzeleg, nu am rabdare, nu se da la televizor,etc.".Din acest punct de vedere sunt convins ca un manelist sau un hiphoper nu va avea aceeashi impresie ca shi mine despre ce e "rockul bun".Insa credeam ca discutam in termeni mai putzin generici.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Re: Re: Re: Vortexule

Mesajde Vortex » Lun Oct 08, 2001 12:22 pm

"Ma tot chinui sa vad la ce tzi-ash putea raspunde, dar ma tot lovesc de deadlineuri neargumentate de genu "stai ca obosesc, comparatziile sunt deplasate,gusturile nu se discuta, totul e relativ, asha s-o crezi tu, sunt shi altzii cu care te contrazici,etc."

- mea culpa, probabil ca nu-mi place sa etichetez. Oricum din punctul meu de vedere discutiile au fost constructive. Am sa incerc sa inchei cu propozitii deschise (sper sa si reusesc)

"in ce priveshte muzica abia ca m-am luat in contre cu vreo 2 personaje de pe forumu de rock,shi evident, cu vreo turma de manelishti."

- probabil ca e vina ta. Imi lasi senzatia ca nu accepti pareri contrarii. Putem incerca sa gasim o trupa care-ti place tie foarte tare si pe care eu o urasc sau invers (pe care tu o urasi) si se va vedea daca am sau nu nasul fin.

evident, continui sa presupun ca nu eshti manelist...pentru ca in situatzia respectiva, ash da pe dinafara de subiectivism fara pic de mustrari de conshtiintza.

- hahaha, bineanteles ca maneaua este viata mea. Ma mir ca te-ai prins asa de tarziu. Pasiunea mea e sa vad femei dand din buric pe muzica lui wonder kid.

Daca tu ai obosit sa ascultzi, io am obosit sa spun...exista muzica facuta NUMAI pentru bani shi exista muzica facuta SHI pentru bani.

- nu obosesc niciodata sa invat. Pare logic ce spui. O sa ma gandesc mai serios la sensul asta poate voi reusi sa-mi asum genul asta de parere.

Nu o sa pot privi nicodata un cover ca o mare realizare, oricat de bine ar suna.

- de ce nu? Sunt coveruri care suna mai bine decat originalul si coveruri odioase (ca cel cu care ai inceout topicul sau ca al lui Puff Daddy dupa Kashmirul Led Zepp)

Insa credeam ca discutam in termeni mai putzin generici.

- eu am incercat sa discut in termeni mai putin generici. Tu esti cel ce da definitii si bate in cuie termene de tip "rock bun". Incerc sa-mi fac putin loc in cap pentru noi idei (cateodata doare sa gandesti prea mult, nu ai un algocalmin?)
Vortex
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Oct 04, 2001 12:00 pm
Localitate: Everywhere

Re: Re: Re: Re: Vortexule

Mesajde manelesux » Lun Oct 08, 2001 3:33 pm

Initial trimis de Vortex
"Ma tot chinui sa vad la ce tzi-ash putea raspunde, dar ma tot lovesc de deadlineuri neargumentate de genu "stai ca obosesc, comparatziile sunt deplasate,gusturile nu se discuta, totul e relativ, asha s-o crezi tu, sunt shi altzii cu care te contrazici,etc."

- mea culpa, probabil ca nu-mi place sa etichetez. Oricum din punctul meu de vedere discutiile au fost constructive. Am sa incerc sa inchei cu propozitii deschise (sper sa si reusesc)

"in ce priveshte muzica abia ca m-am luat in contre cu vreo 2 personaje de pe forumu de rock,shi evident, cu vreo turma de manelishti."

- probabil ca e vina ta. Imi lasi senzatia ca nu accepti pareri contrarii. Putem incerca sa gasim o trupa care-ti place tie foarte tare si pe care eu o urasc sau invers (pe care tu o urasi) si se va vedea daca am sau nu nasul fin.

evident, continui sa presupun ca nu eshti manelist...pentru ca in situatzia respectiva, ash da pe dinafara de subiectivism fara pic de mustrari de conshtiintza.

- hahaha, bineanteles ca maneaua este viata mea. Ma mir ca te-ai prins asa de tarziu. Pasiunea mea e sa vad femei dand din buric pe muzica lui wonder kid.

Daca tu ai obosit sa ascultzi, io am obosit sa spun...exista muzica facuta NUMAI pentru bani shi exista muzica facuta SHI pentru bani.

- nu obosesc niciodata sa invat. Pare logic ce spui. O sa ma gandesc mai serios la sensul asta poate voi reusi sa-mi asum genul asta de parere.

Nu o sa pot privi nicodata un cover ca o mare realizare, oricat de bine ar suna.

- de ce nu? Sunt coveruri care suna mai bine decat originalul si coveruri odioase (ca cel cu care ai inceout topicul sau ca al lui Puff Daddy dupa Kashmirul Led Zepp)

Insa credeam ca discutam in termeni mai putzin generici.

- eu am incercat sa discut in termeni mai putin generici. Tu esti cel ce da definitii si bate in cuie termene de tip "rock bun". Incerc sa-mi fac putin loc in cap pentru noi idei (cateodata doare sa gandesti prea mult, nu ai un algocalmin?)


Ma bucur sa citesc mesaju asta, ma linishteshte caci ma temeam sa nu fii vreunu din aia care vin aici pe forum doar ca "sa imi dea mie peste nas", altfel zis shi eu consider discutziile constructive, pana la urma impartashim aceeashi pasiune...dragostea pentru manele, shi apreciez cele ce le-ai scris pana acum.
Pe langa asta mai fac nishte precizari:
1.Sunt sigur ca exista coveruri mai bune decat originalele, dar insashi prin faptul ca este preluat shi nu compus, face ca un cover sa nu fie considerat de catre mine un merit al artistului la fel de mare ca o piesa compusa cap coada de respectivul.Am auzit shi eu coveruri foarte mishto, am apreciat shi albumele de coveruri, atata timp cat nu incercau sa amageasca publicul, ca shi scuza pentru lipsa de compozitzii noi,cum a facut Metallica.
2.Hehe,primesc shi opinii contrarii doar ca incerc la randul meu sa le contrez....shi oricum, din punctul in care realizez ca am cu cine sa ma contrez de o maniera constructiva, imi face chiar placere iar uneori mai shi invatz cate ceva nou.Insa asta nu o sa ma faca cu nimic mai putzin invershunat in contrarea contrelor, in limitele bunului simtz, nadajduiesc.

Cu stima,
manelesux.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

I'm banned by you?

Mesajde Vortex » Lun Oct 08, 2001 3:49 pm

Initial trimis de manelesux

"Ma bucur sa citesc mesaju asta, ma linishteshte caci ma temeam sa nu fii vreunu din aia care vin aici pe forum doar ca "sa imi dea mie peste nas", altfel zis shi eu consider discutziile constructive, pana la urma impartashim aceeashi pasiune...dragostea pentru manele, shi apreciez cele ce le-ai scris pana acum."

- in genere imi place sa dau peste nas si sa am ultimul cuvant. "Sunt un barbat normal cu slabiciuni normale". Deci m-ai prins.


"Sunt sigur ca exista coveruri mai bune decat originalele, dar insashi prin faptul ca este preluat shi nu compus, face ca un cover sa nu fie considerat de catre mine un merit al artistului la fel de mare ca o piesa compusa cap coada de respectivul.Am auzit shi eu coveruri foarte mishto, am apreciat shi albumele de coveruri, atata timp cat nu incercau sa amageasca publicul, ca shi scuza pentru lipsa de compozitzii noi,cum a facut Metallica."

- nu cred ca incearca sa scuze ceva. Atata timp cat muzica iti gadila in mod placut urechile devii subiectiv. Cat despre Metallica, baietii au probleme. Dar in principiu eu sunt de acord cu albumele de coveruri sau live atata timp cat dubleaza un album de studio din acelasi an (si anul asta va fi o trupa care va relua acest bun obicei cu o premiera de album live. Nu spui cine, trupa importanta, inca nu s-a inregistrat.)

"Hehe,primesc shi opinii contrarii doar ca incerc la randul meu sa le contrez....shi oricum, din punctul in care realizez ca am cu cine sa ma contrez de o maniera constructiva, imi face chiar placere iar uneori mai shi invatz cate ceva nou.Insa asta nu o sa ma faca cu nimic mai putzin invershunat in contrarea contrelor, in limitele bunului simtz, nadajduiesc."

- limitele bunului simt sunt la fel de relative ca si conceptul de "muzica buna". De invatat vad ca nu prea ai nevoie. Poate doar sa-ti pui ordine in vechituri. Iar de aratat coltii... e o placere pentru mine sa o fac, daca nu injur o fac din respect pentru anumite persoane de pe forum (si in felul asta imi verific si vocabularul).

Cu speranta ca nu va fi nevoie sa dau peste nas unui iubitor de manele ca mine,
Vortex
Vortex
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Oct 04, 2001 12:00 pm
Localitate: Everywhere

Inca ceva

Mesajde Rolf » Lun Oct 08, 2001 4:01 pm

Ar mai fi ceva. De ce fac trupele coveruri?
Cred ca sunt citeva motive: le place piesa respectiva (caz in care se pot limita doar la a o cinta intr-un concert si gata, fara vreun touch personalizat); li se pare ca pot schimba ceva astfel incit originalul sa sune mai bine (sau mai inspre stilul lor); ca sa para mai "intelectuali" sau ca sa dea bine fiind o piesa renumita si ei in pana de inspiratie sau de fani; pentru ca in stilul lor nu au de unde scoate linii melodice (vezi tone melodii house sau rave facute dupa piese din ultimii 50 ani, dupa cintece patriotice, muzica clasica sau cintece pentru copii).
Acu, io cred ca Bizkit se incadreaza in ideea de a vrea sa para superiori, ceea ce e o bila neagra.
Daca au avut alt motiv ar fi trebuit sa se gindeasca bine de tot inainte si apoi daca au ramas hotariti sa o cinte sa urle tare si de 5 ori sa auda tot publicul "vom incerca sa interpretam o piesa de valoare a lu..." sau "asta e varianta noastra la..." (nu stiu cum suna coverul, au pus vreo amprenta a stilului biscuitesc?). Daca au facut asa asta e, dar tot un fel de blasfemie ramine. Sa faca coveruri dupa Biohazard sau Fishbone daca vor neaparat.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Re: Inca ceva

Mesajde Vortex » Lun Oct 08, 2001 4:15 pm

Initial trimis de Rolf
"Ar mai fi ceva. De ce fac trupele coveruri?"

- asta este o intrebare buna. Si presupunerile tale isi au rostul. In general esti tentat sa asculti o piesa pe care o stii deja si care ti-a facut o impresie buna plus ca da bine in concerte (mai canta si sala)

"Acu, io cred ca Bizkit se incadreaza in ideea de a vrea sa para superiori, ceea ce e o bila neagra."

- io nu cred ca se incadreaza in vreo idee. Adica daca toti fac coveruri de ce sa nu faca si ei? Spiritul de turma la biscuiti a mai fost evidentiat pe topicul asta. Nu vor sa fie mai prejos decat Manson sau Metallica sau cine vrei tu.

"Sa faca coveruri dupa Biohazard sau Fishbone daca vor neaparat. "

- hehe, da, sigur, ti-ai gasit. De ce nu dupa satriani? Si asa vor fi blamati pentru ce au realizat.
Vortex
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Oct 04, 2001 12:00 pm
Localitate: Everywhere

Sa revenim la discutii despre muzici

Mesajde Vizitator » Dum Oct 28, 2001 6:33 pm

Alta kestie: am ascultat ieri "Awake" cu Dream Theater si a doua piesa, parca, copiaza tare din "Have a cigar" de pe acelasi "Wish U Were Here". Ce ziceti de asta?
In rest, ca deobicei manelesux are dreptate.
Vizitator
 

inca o kestie apropozito de coveruri

Mesajde Vizitator » Dum Oct 28, 2001 6:59 pm

Ce zici de coverul "Green Manalishi" al lui Judas Priest dupa Fleetwood Mac ?(nota bene: Fleetwood Mac cu Peter Green, unul dintre ghitaristii mei preferati-compozitor al piesei si nu labareala ce a urmat dupa ce el a plecat din trupa)
Vizitator
 

Anterior

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron