Ultima piesa ASIA -"Hodoronk-Tronk"

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde Unregistered » Mar Mai 20, 2003 3:08 pm

n-ai intzeles nica. aka io plus brazar malcolm am descoperit trupa angels, cam ashea cum treisudest le-a descoperit pa chendi. da casa shtii toate subantzelesurile astea tresa aibi cultura muzicala, nu sa ascultzi numa shi numa ozon forevar. (vezi ca la postul urmator tresa pui moto anul in care s-a infiintzat fanclubu ozon).
Unregistered
 

Mesajde angus » Mar Mai 20, 2003 3:12 pm

n-ai intzeles nica. aka io plus brazar malcolm am descoperit trupa angels, cam ashea cum treisudest le-a descoperit pa chendi. da casa shtii toate subantzelesurile astea tresa aibi cultura muzicala, nu sa ascultzi numa shi numa ozon forevar. (vezi ca la postul urmator tresa pui moto anul in care s-a infiintzat fanclubu ozon).

leitar edit: fu dileiu prea mare shi prima data eshi anonim shi neinregistrat, da io mi-l asumai mintenash, numa ca nu pot casa-l shterg sau sa-l modific, facui mizerie pa forum...;P
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde cubu » Mar Mai 20, 2003 4:25 pm

Initial trimis de Nightwish

se pare ca n-ai demonstrat portnoy. io sincer te suspectez ca nu esti un fan adevarat si cauti sa faci misto. da' ma rog, e alegerea ta.

Cum pot sa-ti dovedesc ca sunt un adevarat fan A.S.I.A.?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Mai 20, 2003 4:29 pm

Initial trimis de Sioux
Tie iti place cel mai recent single A.S.I.A. ( care intr-adevar, in peisajul dance din Romania reprezinta chiar o alternativa viabila, dar cam atat) si mie imi place Asia. Prefer piesa Hit of the moment. E drept ca aia e o piesa din '82, iar componenta acelei Asia este John Wetton de la King Krimson, Carl Palmer - Emerson Lake & Palmer, Steve Howe de la Yes si Geoff Downes de la The Buggle. Stii ? Ascult si Cream ! Cu Eric Clapton, Ginger Baker si Jack Bruce. Si Angels ascult. Dar e vorba de trupa aia care a fost descoperita de fratii Young. Malcolm si Angus....

Cine sunt astia? Nu am auzit de ei... Dar pun pariu ca sunt niste nenorociti de strainezi care fura numele formatiilor din Romania, si au succes in lume...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Mai 20, 2003 4:59 pm

bah deja discutiile denaturara si alunecara pe un fagas fara legatura cu super hitul hodoronk-tronk care este de fapt topicul acestui thread...

sioux ia mai baga tata ,pe bune acum, de ce nu ti-a placut piesa? uite sa-ti dea tata un exemplu. pe vremea cand marina voica si cornel constantiniu faceau sali pline la palatului si radiodifuziune ,si luara si discurile de aur si respectiv de platina, iar tu te jucai cu grebluta si lopatica ,fara chilotei ,pe plaja la eforie sud, un grup rock anonim sau care avea aceiasi priza la public precum asia de azi in randul romanilor, a scos o piesa care a intrat in istorie "in a gadda da vida" si grupu se numea iron butterfly care i-a facut celebri peste noapte...dupa succesul repurtat au intrat iar in anonimat. de ce nu vrei sa recunosti ca poate si pt asia piesa hodoronk-tronk poate reprezenta apogeul carierei lor si un punct de referinta pt muzica romaneasca?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Sioux » Mar Mai 20, 2003 5:07 pm

E o chestie de gusturi, dupa cum spuneam. Nu am spus de rau. Am sopus doar ca dupa ce am ascultat piesa, parerea mea despre cele 4 a ramas aceeasi. Pur si simplu nu imi plac, insa recunosc ca in peisajul muzical autohton este o buna alternativa. Dupa cum constati, nu am nimic cu trupa, doar ca nu imi place. La asta se adauga si respectul meu pentru Adi Ordean, ca muzician in trecut si ca bussinesman in prezent (trai-ar pixu de darabana de la Voteaza asia).
Si ca veni vorba de Iron Butterfly - Led Zeppelin s-a lansat cantand in deschiderea Iron Butterfly. La vremea aceea intr-adevar In-a-gadda-da-vida facea furori. Publicul teroetic astepta vedeta. Dupa recitalul Led Zepp, I.B. nu a mai putut sa isi sustina recitalul...
Sioux
 

Mesajde Salma » Mar Mai 20, 2003 5:10 pm

De ce minti ma aiule chiar asa cu nerusinare, da nu ti-e un picut de jena, adica noi nu stim ca aia au furat de la Ricky Martin care zice la sfarsitul unei piese" Gadagadagada davida beibe". Astia sunt exact ca aia de fura de la Asia, d-aia n-a mai auzit nimeni de ei, ca i-o fi bagat la parnaie, asa cum merita.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Mai 20, 2003 5:17 pm

Initial trimis de Salma
Gadagadagada davida beibe".

salmo confunzi . daca nu citesti presa locala . era vorba de rica marin si era beat saracu rica a lu marin cu acte-n regula el de fapt voia sa zica baga-baga...davide o bere , si pt necunoscatori david e barmanu de la "doi claponi" din rahova
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Mar Mai 20, 2003 5:21 pm

Da, ma, mi-am adus aminte, e ala de s-a batut dupaia cu Litza Chitzalau, au dat si pe proteveu la 5.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Mai 20, 2003 5:29 pm

ezat . lita chitalau care tinea buticu din colt de la trafic greu si care puse o boxa afara si asculta in nemernicia lui piese straineze cu psihadelici gen pincfloid, lucru care l-a enervat rau pe rica, manelist si depeshist convins, si care nemaiindurand teroarea a iesit din la 2 claponi ,s-a repezit la chitalau si ii facu polidinu in prasele cu briceagu lu marin al batran.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde basstard » Mie Mai 21, 2003 10:15 am

Nightwisho, fa-ti mila de un biet nestiutor si tremete-mi si mie melodia asta cu hodoronk.
Ca vreau sa ma fac fan Asia cand cresc mare.
Trimite-mio la adiresa: bucur@bassplayer.cc
Pi buni
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Mai 21, 2003 10:21 am

basistule poa ti-o trimite sioux alias unregistered ca si el o are si vrea sa scape de ea...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Mai 21, 2003 10:41 am

Initial trimis de Portnoy

Cum pot sa-ti dovedesc ca sunt un adevarat fan A.S.I.A.?

fredoneaza piesa Hodoronk Tronk. macar refrenu' :D da' sa fie cu pasiune.

bassplayer, gata! nu mai trimit piesa la nimeni decat contra-cost, asa ca astept contributiile voastre pe adresa: ancasoranairinaalina-diana@yahoo.com

doar lu' x-uleasca aguilera io trimit gratis, daca apare cu mailul, simt ca ea ar aprecia piesa la justa ei valoare.

Initial trimis de Sioux
insa recunosc ca in peisajul muzical autohton este o buna alternativa.

aha. in concluzie recunosti ca sunt bune.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Mai 21, 2003 10:53 am

Hodoronk - Tronk... Bum!!!
Hodoronk - Tronk... Paff!!!
Cad pe spate... Hodoronk!!!
Cand te vad.. Tronk!!!

E bine?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Mai 21, 2003 11:13 am

mda. sa zicem. da' tre' sa mai lucrezi la intonatie.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Mai 21, 2003 11:29 am

O sa exersez cu maestrul Costi Ionita, sper ca n-o sa va dezamagesc... Sa inteleg ca am devenit oficial fan asia? :A
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Mai 21, 2003 12:31 pm

bah tobosare io zic ca meriti sa intri in randu asiaticilor totusi io am o retinere vis-a-vis de sarcasmul gratuit pe care-l manifesti fata de dl dr costi ionita a carui muzica este apreciata si aplaudata pe toate meridianele globului de la sidney la los angeles, ambasador de seama a cantecului romanesc, compozitor si muzician care a stiut sa impleteasca intr-un mod surprinzator extractia molarilor de minte cu obturarea canalelor nervilor...ascultatorilor.
nu am decat o vorba la adresa ta : rusine!
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Mai 21, 2003 1:07 pm

lasa eye-ule ca au inceput si ai nostri sa-i recunoasca valoarea marelui solist si compozitor Costi Ionita. ai vazut ca l-au nominalizat la premiile MTV la categoria "cel mai bun solist"? nustu' acum daca o sa si castige, concurentza e mare: Benone Sinulescu e numai unul dintre artistii de valoare nominalizati alaturi de Costi.
eu zic sa votam prin sms, sa-l sustinem pe Costi. merita.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Sioux » Mie Mai 21, 2003 1:13 pm

aha. in concluzie recunosti ca sunt bune. [/B][/QUOTE]

Da, recunosc ca sunt numa bune.... In comparatie cu Bamby, Candy, Jojo... etc...
Este la fel de adevarat ca fiecare intelege ce vrea (I'ts a free country, bro ! ), dar mai ales cat poate (C'est la vie mon frere !)
Sioux
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 20, 2001 9:34 am
Localitate: Bucureshti

Mesajde eyewitness » Mie Mai 21, 2003 1:34 pm

e clar nocturno ca pe sioux alias unregistered nu-l putem converti in a deveni fan asia oricat i-am explica si argumenta. el va ramane un fan fidel vechilor valori autentice ale muzicii usoare romanesti marina voica, cornel constantiniu si gil dobrica pentru care din proprie initiativa citind articolu din evenimentul a si deschis un cont de ajutorare pt acestia varsand deja leafa pe 2 luni in acest cont plus ceareu de frigider si aragaz.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Mie Mai 21, 2003 1:36 pm

Mai draga Polifem, sarcasmul pe care mi-l imputi nu exista... Nu stiu ce te face sa crezi ca eu as putea sa gandesc asa ceva... Cum as putea eu sa nu recunosc valoarea acestui Santana al Romaniei? Cum reuseste el sa imbine atatea stiluri, ti-e mai mare dragul... Ce mai, un muzician complet, care si-a lasat, fara nici un fel de dubiu, amprenta asupra ascultatorilor de muzica de calitate de pe la noi... Si in curand, speram din toata inima, si asupra ascultatorilor de pretutindeni...
De aceea, retinerea ta si a Nightwishei nu e intemeiata... Dar, ma rog, fiind un fan mai nou, e normal, zic eu, sa ma priviti mai critic la inceput... Cu timpul o sa va dati seama de bunele mele intentii...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Mai 21, 2003 2:15 pm

bah tobosare nu ti-am imputit io sarcasmu ci bluedevil ala care nu-si gasi alt loc unde sa dea coltu decat in fata compului si putrezi instantaneu si pe neasteptate chiar cand erai tu on line.

bah io asa am crezut ca fu sarcasm ca multi care intra pe-aici pe barfe , unde se discuta pertinent si la obiect despre muzica romaneasca mai ceva ca intr-o sedinta cna cu usile inchise, arunca cu noroi in marile valori ale muzicii romanesti si crezui ca si tu faci parte din ei. acu m-am linistit si imi cer scuze pt acuza ce-ti adusei ca vazui ca esti om serios si stii sa apreciezi muzica buna si pe creatorii ei...ionita forever!!
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Mie Mai 21, 2003 2:18 pm

Da mah, am auzit ca e unii pe aici care face misto de valorile romanesti... Doamne, nu mai stii cand vorbeste omu' serios si cand glumeste... De aceea scuzele iti sunt acceptate si sper ca este inceputul unei lungi si frumoase prietenii... ASIA RULZ!!! Ionita is our god!!!
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde sioux » Mie Mai 21, 2003 2:57 pm

Initial trimis de eyewitness
e clar nocturno ca pe sioux alias unregistered nu-l putem converti in a deveni fan asia oricat i-am explica si argumenta. el va ramane un fan fidel vechilor valori autentice ale muzicii usoare romanesti marina voica, cornel constantiniu si gil dobrica pentru care din proprie initiativa citind articolu din evenimentul a si deschis un cont de ajutorare pt acestia varsand deja leafa pe 2 luni in acest cont plus ceareu de frigider si aragaz.


Adevaru' e ca m-ai prins. Dar nu e Marina Voica, ci Marina Scupra. Nu e Cornel Constantiniu, ci Cornel Fugaru si nu e Gil Dobrica, e doar Dobrica, care nu canta, ci e un vecin, care din cand in cand vine sa imi mai ceara o lingura de zacar. Cat despre cont, nu l-am deschis ci mi-a fost ciordit.
sioux
 

Mesajde nocturna » Joi Mai 22, 2003 10:41 am

si de fapt tu nu esti sioux ci unregistred alias guest.

da. Cornel Fugaru, ce mai om, ce mai artist, ce mai...Cornel si Mirela Fugaru ce mai cuplu. hai ca esti pe drumul cel bun, io zic sa mai asculti piesa de la ASIA si in curand te vei da pe brazda. :D
tot n-am prea inteles de ce nu ti-a placut piesa... :con:
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Salma » Joi Mai 22, 2003 10:58 am

"Fara tine nu miroase-o floare/ Fara tine viata n-are rost/ Sub privirea ta mangaietoare/Totdeauna fericit am fost" canta maestru Costi desertaciunea unei existente a individului frustrat de trairile sublime determinate de frumosul sentiment numit iubire, urmand profundele versuri "Multe lacrimi cristaline/Eu am varsat pentru tine", descoperiti armonia cu care epitetul imbogateste valoarea semantica a substantivului, trezind in ascultator o vibratie launtrica asemanatoare celei declansate de minunatele si clasicele versuri ale valoroasei trupe Asia "Te astept ca de-obicei la semafor/Ai uitat inca ceva acasa-n dormitor", versuri in care subiectul isi cauta siguranta emotionala pierduta apeland la repere cunoscute, "la semafor", iubirea uitata fiind exprimata prin metafora "Ceva acasa-n dormitor". Am realizat aceasta analiza stilistica pentru a le demonstra tuturor celor care cartesc la adresa adevaratei muzici valoroase ca numai incultura de care dau dovada ii impiedica sa patrunda profunzimea muzicii.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Joi Mai 22, 2003 11:18 am

bravo Salma. vad ca ti-ai facut temele pentru azi. foarte frumos ne-ai expus analiza ta indirecta intr-un mod foarte direct pe text. paralela ta este de mare exceptie. se vede ca ai studiat cu mare atentie versurile, textul, ritmul, reusind sa patrunzi profunzimea liricii, sa scoti in valoare metaforele, reusind, de asemena, sa raspunzi la vesnica chinuitoare intrebare: "Ce a vrut sa zica autorul?"
bravo. pentru azi nota 10+. te mai asteptam cu astfel de analize pline de sensibilitate. esti un adevarat fan ASIA si sper sa-l sustii in continuare si pe Dr. Costi. (nu uita, voteaza-l prin sms. votul tau conteaza)

ai vazut mah portnoy cum trebe' lucrat? cand te vad si pe tine asa? :rolleyes:
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Salma » Joi Mai 22, 2003 11:20 am

Saru-mana :)
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Mai 22, 2003 11:34 am

bah si sa mai zica dracu careva pa forumu asta sau altu ca adoratul nostru dr costi nu are fani de nadejde ,culti ,shetiti si eruditi. bravo salmo le-ai tras-o la incultii astia care iau in deradere adevaratele valori...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

OARE?

Mesajde Tunatu' » Joi Mai 22, 2003 11:46 am

Mie imi plac tatele Dianei,oare sant fan ASIA?
Tunatu'
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron