Receptia programelor TV de pe satelit

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

intrebare pentru sat.tv guru si nu numai

Mesajde yo4hgx » Joi Aug 04, 2005 5:37 pm

Salut EyeWitness si celorlalti,

Poate ma luminati si pe mine un pic. Sunt marinar si...(stiu, cine are ceva in pantaloni sta acasa, dar trebuie sa o faca cineva si pe asta) singura distractie e tv'ul.

Avem o antena sat. automata, in zona w.mediterana unde ne invartim prinde vreo 4 sateliti (cel putin atatia am incercat eu) , stam mai mult pe Hotbird datorita TVE'urilor spaniole (barosanii sunt din Spania...) bineinteles restul de programe "free".

Am avut o perioada niste greci care au avut de acasa o cartela (abonament) si am putut receptiona programe cum ar fi Discovery s.a, insa au plecat , luna urmatoare ni s'a taiat macaroana.

Citesc despre cartele fun, programe in format .hex (pic'uri) ...Cum as putea face sa putem vedea si noi mai multe programe? Repet , stam pe Hotbird, receptoarele sunt HUMAX si EchoStar, au sloturi pt cartele,( inca mai am cartela expirata, daca ajuta cu ceva), am o interfata de PC plus soft pentru programare cartele , eeprom'uri, pic'uri insa nu stiu de unde sa incep.
Cine stie si poate, va rog dati'mi si mie un capat de ghem sa ma agatz de el.
Mersi si bafta la toata lumea.
Marius
yo4hgx
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 03, 2005 7:47 pm
Localitate: med sea

Mesajde Netcity » Sâm Aug 06, 2005 8:44 pm

Scarto scrie:Salu eu sun nou nout aici pe forum .am si eu o intrebare , stau in italia si imi e cam greu sa prind canalele ce se transmit din Romania, mi-am luat un decoder digital dar nu fac mare brinza cu el , am luat legatura cu niste prieteni care m-au indrumat spre :DreamBox DM-7020S cu care cica as putea sa imi rezolv problemele dar si canalele codate ,apropo platesc cam 96 de euro (2 luni) :( la SKY TV ... voi ce stiti despre acest decoder ?

Multumesc anticipat !!!


Sunt foarte putine canale romanesti FTA (Free To Air) . Marea majoritate sunt codate in PowerVu si nu merg decodate indiferent ce tip de receptor iti cumperi. Daca vrei sa vizualizezi canalele romanesti cumparati un kit de la http://www.digitv.ro sau http://www.focussat.ro . Daca nu doresti decat cartela cumpara de la http://www.maxtv.ro . Sunt operatori DTH (gen Sky Italia) . Succes !

P.S. DM -7020 este de departe cel mai bun receptor din lume dupa parerea mea. Scump dar face toti banii. Daca doresti sa vizualizezi canalele romanesti iti poti cumpara acest receptor si o cartela de la http://www.maxtv.ro
________
________ All the best,
________ Netcity
Avatar utilizator
Netcity
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 28, 2005 11:00 pm

Mesajde Netcity » Sâm Aug 06, 2005 8:46 pm

yo4hgx scrie:Salut EyeWitness si celorlalti,

Poate ma luminati si pe mine un pic. Sunt marinar si...(stiu, cine are ceva in pantaloni sta acasa, dar trebuie sa o faca cineva si pe asta) singura distractie e tv'ul.

Avem o antena sat. automata, in zona w.mediterana unde ne invartim prinde vreo 4 sateliti (cel putin atatia am incercat eu) , stam mai mult pe Hotbird datorita TVE'urilor spaniole (barosanii sunt din Spania...) bineinteles restul de programe "free".

Am avut o perioada niste greci care au avut de acasa o cartela (abonament) si am putut receptiona programe cum ar fi Discovery s.a, insa au plecat , luna urmatoare ni s'a taiat macaroana.

Citesc despre cartele fun, programe in format .hex (pic'uri) ...Cum as putea face sa putem vedea si noi mai multe programe? Repet , stam pe Hotbird, receptoarele sunt HUMAX si EchoStar, au sloturi pt cartele,( inca mai am cartela expirata, daca ajuta cu ceva), am o interfata de PC plus soft pentru programare cartele , eeprom'uri, pic'uri insa nu stiu de unde sa incep.
Cine stie si poate, va rog dati'mi si mie un capat de ghem sa ma agatz de el.
Mersi si bafta la toata lumea.
Marius



Spune exact zona unde esti (longitudine si latitudine) ca sa incerc sa te indrum. Gasesti tot ce vrei inclusiv pe forumul http://www.rdi-sat.com .

Succes !
________
________ All the best,
________ Netcity
Avatar utilizator
Netcity
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 28, 2005 11:00 pm

Mesajde danjoe » Dum Aug 07, 2005 9:11 pm

Kiar de repet spusele cuiva, inseamna ca le intaresc de fapt.
A)-In principiu, la prima strigare cel mai "vizibil" satelit este Sirius la 5 grade est.
sunt programe FTA , cele mai multe si tot acolo este si MAX tv , dth -ul cel mai accesibil, poti cumpara numai cardul, daca ai receptor digital cu cam-ul tipului de codare.(viaccess-2.3 parca).
luati de pe http://www.lyngsat.com caracteristicile satelitului, aveti acolo puterea la sol in functie de situarea geografica, si la http://www.satlex.de puneti satelitul, coordonatele geografice si aflati dimensiunea antenei offset sau circulara(symetrica) la suprafata dat mai adaugatzi un 20% pentru rezerva de putere. semnalul digital e mai pretentios fata de analogic.
LNB-ul sa fie universal cu noise 2-3, maxim 4.
Nu prea va sfatuiesc Thor-ul de 1 grad west sau Amos la 4 grade west, care sunt cam "curve", se prostesc atunci cand tzi-e lumea mai draga.
B)- Pentru receptor, intr-adevar Dreambox-ul 7020 este foarte bun, dar la fel este si DM 500. Diferenta ca 500 nu are HDD pt inregistrare, si costa mai putin, dar daca ai un PC, suplinesti DM 7020.
C)- Daca ai un PC recomand alaturi de antena si LNB, o placa SkyStar2 rev 2.6, softuri pe net berechet, si vezi destule programe fara a mai avea nevoie de un receptor. Poti folosi asnsmblul intr-un regim de share cu sau fara receptor.
D)- De PowerVu nu mai pomeniti, deoarece este cel mai indestructibil system de codare.
Sunt multe variante, in principiu va faceti plan buget si apoi mai intrebati.
cam atat pentru azi,
danjoedesinaia
Avatar utilizator
danjoe
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 06, 2005 11:00 pm

rec sat mobil

Mesajde yo4hgx » Vin Aug 12, 2005 9:06 am

Netcity scrie:Spune exact zona unde esti (longitudine si latitudine) ca sa incerc sa te indrum. Gasesti tot ce vrei inclusiv pe forumul http://www.rdi-sat.com .

Succes !

Salut si multumesc,

Dintr'un motiv sau altul nu reusesc sa accesez adresa de mai sus.

Ziceam ca antena e automata, are gps propriu, functie de pozitie cauta singura satelitul preferat si ramane pe el. Ne invartim prin vestul marii mediterane, spania, franta, italia... Cu receptia semnalului propriu zis nu am probleme, Hotbird, Astra...merge. LNB'ul este cu 2 iesiri, un splitter, se poate receptiona in acelasi timp H/L polarizare V/H, functie de ce'i dai receptorului sa scaneze.

Rugamintea mea era cum sa "lucrez" la receptor, cartela folosita anterior a expirat, acum se prind numai canalele "free".

Multumesc
Marius
yo4hgx
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 03, 2005 7:47 pm
Localitate: med sea

Mesajde danjoe » Sâm Aug 13, 2005 8:27 am

yo4hgx scrie:Salut si multumesc,
Dintr'un motiv sau altul nu reusesc sa accesez adresa de mai sus.
Marius

nu se poate sa nu potzi accesa site http://www.rdi-sat.com , nu exista nici o restrictzie.
aparat-receptor, nu se poate "lucra", numai la card-cartela,
intra pe site de mai sus si cauta la nickurile: alba pentru italia si elrumano pentru spania, ei sunt mai aproape de voi si va pot ajuta cu carduri semi sau ne oficiale.
sau intri la sectziunea cu denumirea recieverului tau( humax sau echostar) si acolo ceri ajutor, repet, pentru cartela numai.
pui denumire exacta receptor, si modulelel pe care le are, unde se introduce cartela.
io nu te pot ajuta, folosesc skystar2 pe PC , adica DVBCard.
bafta,
danjoedesinaia
Avatar utilizator
danjoe
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 06, 2005 11:00 pm

Mesajde yo4hgx » Sâm Aug 13, 2005 10:29 am

Recuonscator pentru timpul acordat...si se poate sa nu ai acces daca ca un dobitoc iti pui singur diferite "restrictii" si apoi uiti de ele! In fine, a fost o gafa.

Am intrat insa nu prea inteleg ce anume ar trebui sa fac.Imi cer scuze pentru ignoranta.
De exemplu receptorul "echostar" are 2 sloturi pt cartela, direct si DVBCard.
Trebuie sa fac rost de o un card "programabil"?
Am citit ca se pot "construi" niste cartele programabile, folosind contactii unei cartele mai vechi, legati la un pic16f84 si un eeprom. Am aceasta posibilitate, am si interfata/soft pt programare pic/eeprom, insa cu ce anume ar trebui incarcate, asta nu pricep.
O sa incerc si un "help" pe site'ul indicat.
Multzam fain pentru tot,

Marius - Popeye the sailor man
yo4hgx
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 03, 2005 7:47 pm
Localitate: med sea

Mesajde danjoe » Dum Aug 14, 2005 9:00 pm

-da denumirea exacta a receptoarelor, pentru a stii unde sa te indrum
-sunt sloturi cu modulul integrat si sloturi care necesita modul.
modulele se numesc module CAM sau CIM
-DVBCard este altceva si se pune pe un PC , transformandu-l intr-un receptor digital.
-a nu se confunda cartela-card, de modul cu placa de satelit_dvbcard.
sunt exprimari asemanatoare dar care te inseala.
-nu le am cu decodarea prin recievere digitale, si/sau cu manufacturarea de carduri/cartele.
-repet, ia legatura la sectiunea receptorului pe care il detii, si acolo cere relatii dar nu kiar pe fatza, mai cu perdea si nu folosi denumirea exacta a sistemului de criptare, intai citeste cateva topicuri, ca sa-ti dai seama cam cum se vb. acolo.
te pot ajuta numai cu /la dvbcard, respectiv numai la skystar2.
-io caut sa 'storc' totul dintr-un PC, de-l pot face si roaba, roaba il fac.
bafta,
danjoedesinaia
Avatar utilizator
danjoe
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 06, 2005 11:00 pm

Ai un link POWER WU

Mesajde medis » Joi Sep 01, 2005 2:46 am

[quote="MaleForever"]:t

Salutari la toata lumea !
Foarte interesante discutiile aici ...
Transmisia programelor tv romanesti prin satelit e un subiect FIERBINTE! pentru romanii din strainatate.
Pentru cei care au timp si vor sa experimenteze recomand cumpararea
decodoarelor cu Cam-ul integrat (Cas-embedded) ]



Aici ai un link:http://www.ciberland.com/productos.asp?busca=KITS%20SATELITE
medis
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 01, 2005 2:15 am
Localitate: spain

Mesajde medis » Joi Sep 01, 2005 2:49 am



De card ai web-s "legales"
medis
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Sep 01, 2005 2:15 am
Localitate: spain

need help

Mesajde Ares24 » Dum Sep 04, 2005 5:46 pm

salut,poate ma poti ajuta si pe mine cu ceva
de ce am nevoie ca sa pot receptiona programe romanesti in Portugalia?






p.s.:i-mi cer scuze de pe acum pt. modul in care te-am abordat dar sunt paralel cu chestiile astea si daca ma poti ajuta cu ceva ar fi excelent.
merci
Ares24
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Sep 04, 2005 5:33 pm
Localitate: timisoara

premiere beta digital

Mesajde dj benzol » Vin Oct 14, 2005 1:29 pm

benzol:m-ar interesa daca as putea viziona si yo pachetul betadigital de pe astra al cu premierele cum sa fac invatatima de la cine ce si cum ...multumesc
dj benzol
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 06, 2005 12:21 am
Localitate: bucuresti

Mesajde eyewitness » Vin Oct 14, 2005 1:34 pm

dj benzol

am primit pemeul tau. din pacate de fro 2 ani nu ma mai ocup de hackareala pe satelit adica de pe vremea de cand premiere era inca in irdeto. insa poti obtine informatii utile si noi de aici:

http://www.rdi-sat.com/
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde dj benzol » Vin Oct 14, 2005 1:39 pm

m-ar interesa sa vad si eu betadigital pachetul de pe astra cu premierele cum si ce sa fac?multumesc
dj benzol
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 06, 2005 12:21 am
Localitate: bucuresti

platesc..

Mesajde dj benzol » Vin Oct 14, 2005 2:30 pm

ma interesa sa platesc nu neaparat hackareala dar nu stiu unde cum si ce...multumesc
dj benzol
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 06, 2005 12:21 am
Localitate: bucuresti

Mesajde eyewitness » Vin Oct 14, 2005 2:48 pm

bre, nu intelegi ca de 2 ani nu ma mai ocup si nici nu mai jtiu ce programe mai sunt?

de platit nu poti plati pachetu digital german "premiere" pentru ca nu esti rezident in germania. daca ai rude sau prieteni in germania, pune-i sa se aboneze si-ti trimit cartela ei. alta solutie in afara de hackareala n-ai.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Ajutor

Mesajde 007den » Vin Dec 16, 2005 12:50 pm

Am si eu o problema... Are bunica mea o antena parabolica analog si habar nam cum sal fixez ce sa fac... Adica am auzit ca trebe sa-l reglez spre Est si cum fac cu gradele daca satelitu e la 13grade at il ridic la 13 grade? Si cu frecventa pe receiver scrie doar 3 cifr, peste tot gasesc cu 5 presupun ca ala este digital.
Deci cum sa-l reglez in ce directie si pe ce frecventa sau mai trebe reglat ceva la receiver?Toate setarile la el sunt dupa germania ca de acolo il are si cica era pe astra...

Va rog ajutatima ma streseza bunica... [-o
007den
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 16, 2005 12:31 pm
Localitate: Satu Mare

Ma poate ajuta cineva ?

Mesajde mario_es » Vin Feb 24, 2006 3:30 pm

Sunt in malaga, sudul Spaniei. Mi-am luat un receptor FTA si acu vreau sa imi iau restul (parabolica, LNB, etc. si nu stiu daca se merita un motor sau mai bine doua LNB-uri).
Imi poate spune cineva ce canale ro pot prinde AICI, si eventual daca pot ptinde pachetul digitv aici (cu un abonam in tara).

Imi puteti recomanda ce antena, lnb, etc. sa imi cumpar ?

Multumesc mult
mario_es
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 24, 2006 2:28 pm
Localitate: Malaga, Spania

Receptie canale TV cu antena DIGI TV

Mesajde don Pedro » Joi Mar 02, 2006 12:00 pm

As avea si eu o rugaminte (o intrebare) la cine se pricepe (eu recunosc ,nu ma pricep ,dar nu e prea tarziu niciodata ) cate si ce fel de canale TV se pot receptiona cu antena DIGITV inafara de cele din pachetele DigiTv,fara a modifica pozitia antenei ?

Multumesc
don Pedro
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 01, 2006 3:01 pm
Localitate: Cluj

Mesajde eyewitness » Joi Mar 02, 2006 12:32 pm

http://www.lyngsat.com/1west.html

vezi lista cu programele si frecventele si unde vezi FTA alea sunt programele ce le poti vedea pe langa pachetu digitv
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde don Pedro » Mie Mar 08, 2006 5:38 pm

Multumesc mult
don Pedro
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 01, 2006 3:01 pm
Localitate: Cluj

Mesajde don Pedro » Mie Mar 22, 2006 11:54 am

Cine ma poate ajuta cu informatii pas cu pas pentru instalarea unei antene TV marca DIGITV.Locul de montaj este undeva la tara si nici o firma autorizata nu s-a oferit sa vina.

Multumesc mult
don Pedro
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 01, 2006 3:01 pm
Localitate: Cluj

Mesajde pacha » Mie Mar 22, 2006 12:53 pm

27 grade s-e,1 grad inclinare verticala(spre spate).Se mai recomanda ca lnc-ul sa fie pus "la ora 4;30"Daca selectezi ceva program de instalat antena iti va afisa (OSD) in procente cam pe unde esti.Pe ecran e undeva in stanga jos.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Mar 22, 2006 12:58 pm

daca nu ai detector de semnal e cam najpa da nu imposibil

o faci manual si ...babeste

-prima uara programeaza receiverul pentru tuate programele din pachetul digitv(frecvente), in cazul in care nu este programat by default de furnizor
-monteaza lnc-ul pe farfurie, ie mai usor daca este antena offset
-fa legatura cu cablurile din dotare intre lnc si receiver (tresa ai un cablu coaxial si doo cabluri normale, subtirele)
-antena priponejte-o de un stalp/suport fix/rigid fara a strange shuruburile
-afla cu exactitate puntele cardinale respectiv sudu, estu si vestu.
-traseaza-ti pe pamant cate o linie care pleaca de la stalp spre cele 3 punte cardinale
-pune receiveru pe unul din posturile din pachetu digitv(ex. realitatea tv)
-fixeaza antena perpendicular pe linia care indica sudu
-inclin-o , da-o pe spate adica astfel ca unghiul pe care il face cu pamantu sa fie de cca 40-50 de grade
-acum mut-o(rotejte-o) spre vest cca 5-10 cm pastrand inclinatia
-cam pe-acolo trebuie sa fie satelitu intelsat 10-02
-acum trebe sa fie cineva in casa care sa urmareasca la tv cand apare imaginea tu intre timp muti antena fuarte incet si ff putin stanga dreapta dar si sus-jos. vorbesc de cativa centimetri cand spun incet
-deci o plinbi pana cand cel din casa zbiara "am semnaaaaaal"
-atunci o fixezi definitiv si gata

succes!
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde don Pedro » Joi Mar 23, 2006 9:05 am

Multumesc celor care mi-au trimis informatii.

As mai avea o intrebare sau hai sa-i zicem rugaminte,daca ma satur de cei de la DIGITV si renunt la abonament(daca acesta devine prea scump) ce programe (sateliti) se pot receptiona cu echipamentul DIGITV? Sau daca trebuie sa inlocuiesc ceva ca sa mearga pe alte posturi TV ?
don Pedro
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 01, 2006 3:01 pm
Localitate: Cluj

Mesajde eyewitness » Joi Mar 23, 2006 9:33 am

ti-am dat link mai sus cu ce mai poti vedea in afara de pachetu digitv. daca vrei sa vezi si alte programe de pe alti sateliti ie mai najpa pentru ca trebe sa-ti iei un sistem motorizat astfel ca antena sa se roteasca dupe sateliti. in plus, pentru programe vestice, trebe sa-ti iei antena cu diametru mult mai mare, romania fiind la periferia conului de semnal. in prezent fuarte putine programe vestice au ramas FTA astfel ca nu jtiu cat se merita sa-ti upgradezi instalatia.

mai ia aici un link unde gasesti mai multe infos si unde ai si un forum unde sa-ti espui pasurile : http://www.rdi-sat.com/
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde don Pedro » Vin Apr 07, 2006 6:03 pm

Rog pe cei care se pricep sa-mi dea un raspuns.
Ce este mai recomandat un receptor digital puternic cu mai multe sloturi sau o placa DVB care se monteaza in PC cu softuri de decodare a programelor codate.Ma refer atat ca parte financiara cat si ca parte tehnica(receptie buna).Un prieten care si-a cumparat un Strong(nu stiu modelul dar a costat acum vero 3 ani 10.000.000 lei) mi-a zis ca mai bine isi lua o placa DVB la un sfert de pret cu care ar fi facut acelasi lucru.
Am mai vazut intrebarea pe forum dar nu am gasit raspunsul(poate n-am vazut bine).
Multumesc
don Pedro
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 01, 2006 3:01 pm
Localitate: Cluj

Mesajde danjoe » Mie Apr 12, 2006 12:07 pm

cumperi o placa de satelit SS2( sky star 2, rev. 2.6)
o montezi pe pc.
cauti pe http://www.rdi-sat.com la placi dvb cum se lucra si ai totu' pe acolo.
poti face captura, poti vedea posturi codate .
este cel mai simplu mod si ieftin in acelasi timp.
sunt softuri dedicate care fac decodare,
folosesc de ani asa ceva si sunt multumit.
keyle sunt actualizate zilnic.
ce pc ai ? ca si aici sunt niste cerinte la ram si procesor si placa video.

bafta,
danjoe
Avatar utilizator
danjoe
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 06, 2005 11:00 pm

Mesajde don Pedro » Joi Apr 13, 2006 7:36 am

Multumesc danjoe,

Datele PC-ul meu sunt:
CPU INTEL P4 30000 MZ B800 1 MB BX/3
VC GECUBE ATI R9550 U 128MB TVO
DIMM 512MB DDR PC3200 KINGMAX
HDD SEGATE 120GB 7200 B7 8MB BX
MB ASUS P4P800-X I865-PE
TV TUNER WINFAST TV2000XP EXPERT
DVD+-RW LG BULK GSA-4163BB

Te rog sa-mi spui daca merge si cum procedez pas cu pas.Pe langa placa DVB trebuie sa mai cumpar ceva?Ce tip de antena trebuie sa iau pentru a avea receptie buna?Am una de 0.8 m,trebuie una mai mare?

Multumesc.
don Pedro
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 01, 2006 3:01 pm
Localitate: Cluj

Mesajde mandri » Vin Mai 12, 2006 10:02 pm

Sunt si eu un incepator
Antena mea are semnal peste tot si in casa si afara cam 62 % si claritate 0% dar nu prin nici un post , ce se intampla >?
mandri
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 12, 2006 9:46 pm
Localitate: BUCURESTI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron