trupele rock...

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Mesajde Unregistered » Mie Aug 27, 2003 3:42 pm

Initial trimis de bassplayer
Pentru ca muistii de producatori nu au nici un interes sa promoveze o trupa care are o personalitate, si-a creeat (in parte) o imagine, a caror membrii chiar stiu sa cante si isi scriu singuri muzica. O asemenea trupa nu e prea profitabila pentru ei, nu o pot manipula asa de usor etc.
E mai usor sa ia niste copii afoni de pe strada, sa ii imbrace sa le traga un machiaj (si o p**a daca e vorba de vreo tanara buna), si sa ii bage intr-un studio. (Singurul detriment sunt orele petrecute de cei care corecteaza vocile dupa inregistrare)
Sa luam un exemplu la indemana: Ordean si cu Asia. El le face tot, deci el ia banul gros. Daca in loc de Asia ar fi fost Luna Amara (utopie) crezi ca ar mai fi luat Ordean 80% din incasari.

PS: Acest post nu este un rezultat al frustarilor mele ca trupa in care cant nu este in "circuitul comercial" Cant sa imi fac damblaua (meseria mea e alta), asa ca nu sunt dispus sa mananc cacat pentru a ajunge la teveu.
Pur si simplu mi-e greata de oamenii care "conduc" lumea muzicala de la noi.
Datorita acestor muisti eu trebuie sa caut ca tampitul dupa albumul celor de la Luna Amara (l-au scos, ca era vorba ca iese prin aprilie)?


Toti "muistii de producatori" nu promoveaza anumite trupe dintr-un singur si mare motiv: BANII! Casele de discuri scot pe piata produse muzicale care sa se vinda.
Pentru cei inca visatori care nu stiu cum merg lucrurile, trebuie spus ca aceste case de discuri nu sunt Fundatii Umanitare sau culturale. O casa de discuri este un SRL (de cele mai multe ori). Ori SRL-urile fac afaceri. Casele de discuri vor sa VINDA ceea ce produc. Chiar in conditiile in care costurile pentru productie/promovare samd ale unui album nu sunt ca afara, totusi acesti bani trebuie acoperiti si, mai mult decit atit, inmultiti. Caci altfel pentru ce muncesti?
Sunt multe trupe -unele care chiar cinta bine- de care producatorii muzicali se feresc. Acestea au fanii lor care le cumpara CD-urile si casetele dar nu poti acoperi cheltuielile din cele 400 de casete si 100 CD pe care le poti vinde in Romania cu ..gen Luna Amara (altfel foarte ok baietii!).
Muzica reflecta gradul nostru de cultura. Asta e nivelul: Adrian Minune, Akcent, Andreea Balan si altii.
Daca nu ma credeti si considerati ca tin partea caselor de discuri, mergeti la oricare din magazinele de muzica/tarabe/tonete/megastoruri si intrebati-i care sunt cele mai vindute albume.

PS: Si, ca o concluzie de final... intr-una din casele de discuri s-a facut o "pusculita" pe care scrie:
"In cazul in care folositi unul din aceste 8 afirmatii, indiferent de modul in care sunt formulate, puneti o moneda in acest borcan:
1. piesa noastra sigur e un hit
2. piesa noastra e mai buna decit multe alte piese de la radio si tv
3. daca i se face clip, sigur o sa aiba succes
4. toti cei care au ascultat-o au spus ca e un hit
5. toata lumea ne intreaba cind scoatem albumul pentru ca are piese foarte bune si vor sa-l cumpere
6. albumul nostru o sa se vinda
7. daca e bine promovat poate sa se vinda
8. de ce lui X i s-a facut clip/cd/afise.. si mie nu?"

Nu trebuie sa va spun ca pusculita e plina, nu?
Unregistered
 

comparatiile nu-si au rostul inca...

Mesajde Unregistered » Joi Aug 28, 2003 12:39 pm

[
Sunt multe lucruri adevarate in ceea ce spui. Si totusi nu amesteca lucrurile caci apropo de asa-zisele case de productie independente, in Romania treaba sta in felul urmator:
1. datorita pietei mici (caci noi vindem doar pe teritoriul romaniei -si asta pentru ca inca nu avem produse competitive pentru ca cei de-afara sa fie interesati de noi) si a pirateriei mari, vinzarile de produse "de nisa", adica mai putin comerciale, nu aduc profit. Deci o casa independenta nu poate supravietui in aceste conditii
2. afara aceste produse "de nisa" se vind raportat la muzica comerciala aproximativ ca la noi DAR piat fiind mult, mult mai mare, ei bine, se poate si cistiga din asta.
3. Ca sa nu mai zic ca de multe ori, baietii aia care fac lucruri misto, pe care noi le consideram muzica adevarata, de fapt traiesc ca producatori muzicali/ingineri de sunet samd in studiourile care porduc aceasta muzica comerciala.
Si, ca sa te mai contrazic inca o data.. exista case de productie independente, un exemplu este Razna Music (a cleor de la OCS). Doar ca nu se poate, inca in Romania, trai din asta.

DAR, in final, parerea mea e ca lucrurile nu sunt atit de grave: ginditi-va ca afara aia au o experienta de 50 de ani in plus fata de noi. Pe noi nu ne invata nimeni, noi inventam roata.. si mai si plezneste uneori.

"Pe de alta parte, ca sa ajungi la un nivel trebuie sa muncesti al dracu de mult, pentru ca o trupa de rock tine la eticheta si nu poate sa iasa pe scena fara sa aiba in carca o groaza de ore de repetitii. Si in orice caz rockul nu poate fii mimat... [/B][/QUOTE]"

Aici ai pus punctul pe i. Caci, asa cum face romanul in orice domeniu, are senzatia ca, daca are talent, gata, sta cu burta in sus si asteapta sa-l ingroape in bani un producator. Fratilor, voi stiti cit munceste Britni? Sau alde Blue? Nu mai zic de Linkin Park??
Unregistered
 

Mesajde Unregistered » Joi Aug 28, 2003 8:46 pm

de trupa MS a auzit cineva?

cine asculta rock,normal ca a auzit....sau tu esti unu din aia care,cum aud de o trupa se dau mari si spun in stanga si in dreapta?aaa...asculta RUGINA NU MOARE..
Unregistered
 

hmmmm..

Mesajde Aldea Alina » Vin Aug 29, 2003 7:32 pm

eu nu sunt rockeritza.....dar a inceput sa imi placa rocku` de cand a aparut "bring me to life" defapt imi plac doar baladele.....
evanescence - mi se pare o formatie super....e preferata mea....
voi ce ziceti?
so go on and scream
scream at me i'm so far away
i won't be broken again
Avatar utilizator
Aldea Alina
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Sep 23, 2002 11:00 pm

Mesajde SiMiCs » Sâm Aug 30, 2003 11:06 am

Evanescence ..sunt intradevar ..o formatie extraordinara..si mie imi plac!:p Au niste piesa super super super cool!...Imi plac mult sunt originali!!
Cat despre rocku "ala adevarat" ..nush ce sa zic...nu ma prea omor ..dupa el..sunt momente in care am chef sa ascult metallica sau lp ...da fff rar!!
Use your eyes..Only to look at me..Use your mouth ..Only to kiss my lips..We are branches of the same old tree ...You can laught ..Only if you laught with me ..You can cry ..Only if you cry for me...Don`t forget that you`re condemned to me ....
Avatar utilizator
SiMiCs
Junior Member
 
Mesaje: 346
Membru din: Lun Feb 03, 2003 12:00 am

Because...

Mesajde Sweet-Laura » Dum Aug 31, 2003 2:44 pm

Cred k trupele astea au fost promovate la inceput, dar publicul lor nu a fost numeric suficient de convingator incat sa determine o promovare profesionista... Mi-aduc aminte k la inceput au fost promovati. Mai ales Coma. Dar melodiile lor nu prea au prins in topuri si nici vanzarile de albume nu au fost prea mari. Iar managerii au in cazuri d-astea interese materiale. Adika... formatia produce bani:PERFECT! Nu produce bani:OUT!
Sweet-Laura
 

Mesajde big_jderu » Mie Mar 28, 2007 2:56 am

In domeniul muzicii adoptam stilul prostesc american ,,se scot bani bine de nu.."
daca eram cu adevarat europeni promovam numai muzica in stilul european pe care sunt gelosi americanii (la americani din lipsa de talent mai nou) sigur nu existau manele in ziua de azi pt. ca ar fi fost scuipati in fata cei ce indrazneau sa promoveze gunoaie...
Si apoi cine asculta muzica romaneasca? eu nu... nu pierd multe.. Nu dau doi bani pe publicitatea ce se face pe posturile romanesti sau Mtv, etc



Pirateria e un lucru pozitiv pt o formatie necunoscuta si cu talent... astfel se ajunge sa fie cunoscuta in toata lumea. Cunoscatorii vor dori un album, doua pt colectie mai ales ca se plateste in plus pt cele cu autograf... Albumele ,,rare" ajung sa valoreze si 250 $.
big_jderu
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 28, 2007 1:51 am
Localitate: constanta

Anterior

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori